Alti Intra Striker

Alti Intra Striker

Velika ekspanzija kompanije Alti nije nikako slučajnost. Dobar doprinos tome daju brižljivo dizajnirane konfiguracije, ali pre svega je tu pravilno i pravovremeno reagovanje na potrebe i želje tržišta i uvek aktuelna ponuda. Pred sobom imamo njihovu konfiguraciju baziranu na Intel procesorima najnovije generacije...

    Sadržaj

       

      Filip Majkić

      Alti Intra Striker

      Svetski trendovi su svetski trendovi, ali desktop PC je desktop PC i Srbija je Srbija – ovde svako ko ima ambicije da sebe nazove velikim jednostavno mora da ima bogatu i aktuelnu ponudu desktop konfiguracija, za koje i dalje postoji poprilično interesovanje. U poslednje vreme, zajedno sa padom prosečne cene prodatog računara, kao i brojnih komponenti, u desktop segmentu su najpopularniji low-cost računari, odnosno najpristupačniji PC-jevi. Mnogi bi voleli da to nije tako, i proizvođači, i entuzijasti, i domaći prodajni lanci, ali to jednostavno nije moguće promeniti u ovom trenutku. Zašto posebno u ovom trenutku? Pa stoga što, i sami ste verovatno uočili po sopstvenom džepu u proteklim mesecima, vlada globalna ekonomska kriza. U takvoj situaciji štedi se na luksuzu, a PC je, po mnogim shvatanjima, luksuz. Čak i kada ne bi bio tako posmatran, u svakom slučaju obnavljanje i unapređivanje konfiguracije bi se tako moglo posmatrati, a odatle potiče dobar deo prihoda na tržištu core komponenti. I oni koji bi imali ozbiljnijih ambicija kada govorimo o komponentama desktop računara se uglavnom odlučuju za bazične modele, koje će naknadno nadograđivati

      Sa druge strane, nezahtevnim korisnicima verovatno nikada nije bilo lepše. Za veoma male pare mogu nabaviti računare koji će obavljati sve što treba – operativni sistemi će leteti, browseri raditi kao po loju, puštaju se HD i Full HD filmovi i jednostavno gotovo da nema nikakvih razloga da se opredeljuju za snažnije konfiguracije, već se zadovoljavaju najjeftinijim, osim u slučaju specifične potrebe. Intra Striker konfiguracija koja se našla na našem prikazu se ne može ubrojati u najjeftinije, ali je svakako budućnost pristupačnih računara, ali i veoma kvalitetna podloga za nešto ozbiljnije. Pogledajmo šta “Udarnik” krije u svojim dubinama…

      Pakovanje, spoljašnjost

      Pakovanje u kome smo dobili ovaj računar nije ni na koji način stilizovano niti brendirano, već računar stiže u fabričkoj kutiji Foxconn kućišta. Imajući u vidu da se radi o sempl primerku, i znajući praksu WinWin-a i Alti-ja, pretpostavljamo osnovano da će računar krajnjim korisnicima biti isporučivan sa diskovima, uputstvima, pratećim kablovima i opremom. U konkretnom slučaju, mi smo dobili Genius Slimstar C110 komplet periferija, koji se sastojao od tastature i optičkog miša. Radi se o periferijama niže klase, jednostavnim uređajima za osnovne potrebe i zadovoljavanje kriterijuma minimalne funkcionalnosti. Eventualno ih vredi istaći zbog tankog profila i (posebno tastaturu) zaobljenih stranica, po čemu se izdvajaju od „klasične“ predsta o periferijama. Miš je običan, sa tri tastera, od kojih je jedan skrol točkić. Napomenimo da su oba periferna uređaja žičanog tipa. Kako periferije ne ulaze u osnovnu cenu konfiguracije, odnosno nisu njen deo već su samo isporučene „za svaki slučaj“, na njima se nećemo posebno zadržavati.

      Kućište računara stiže iz kompanije Foxconn. Radi se o gigantskom OEM proizvođaču, verovatno najvećem proizvođaču PC komponenti na svetu. Njegova rešenja su izuzetno popularna među OEM naručiocima usled dobre cene, solidne izrade za osnovne potrebe i pristupačnosti. Kod nas praktično svi PC proizvođači nude računare (i) u Foxconn kućištima, pa tako Alti nije izuzetak, pridružujući se u toj praksi ComTrade-u i još nekima. Samo kućište je pomalo ekstravagantno. Karakteriše ga prednja maska od glossy crne plastike. To nije sve, pošto se poklopci od drajvova individualno otvaraju prema dole, a veliki sivi poklopac na sredini prekriva čitač kartica, kao i I/O port. On se otklizava prema dole (mehanizam nije baš najčvršći, pa treba paziti da se ne zateže previše), nakon čega zatičemo dva USB porta i audio priključke, uz već pomenuti čitač kartica. Ispod su veliki taster za paljenje i mali za resetovanje računara. Taster za paljenje je oivičen plavim LED-om, koji “šljašti” kada je računar upaljen.

      Poleđina računara je, usudili bismo se reći, klasična. Na gornjem delu se vidi poleđina napajanja, a ispod nje su otvor za ventilator montiran pozadi, kao i I/O sekcija ploče. Tako ovde zatičemo PS/2 portove za miša i tastaturu, šest USB 2.0 portova, ali i HDMI, DVI i VGA izlaze! Tu su još i LAN port i audio konektori, uključujući i S/PDIF. Ispod ove sekcije su smešteni PCI breketi, njih sedam. Naravno, imajući u vidu dimenzije ploče, na šta ćemo uskoro preći, nećete ni u kakvoj varijanti koristiti svih sedam PCI slotova, koliko kućište nudi.

      Unutrašnjost

      Unutrašnjost je takođe vrlo korektna. Prisutno je šest 3.5” i četiri 5.25” slotova za hard diskove i optičke uređaje, ili pak neke dodatne uređaje specijalne namene, poput modula za merenje i prikazivanje temperature i slično. Jedan 3,5-inčni slot je iskorišćen za smeštanje hard diska, a drugi za ugrađivanje TakeMS 64-u-1 čitača memorijskih kartica. Na zadnjoj strani postoji mesto za montiranje ventilatora dimenzija od 80-mm do 120-mm, pri čemu se kreator opredelio upravo za prvi navedeni. Takođe, moguće je instaliranje jednog ventilatora i napred. Vredan spomena je i filter za prašinu. Kućište ne podržava tool-free dizajn i uređaji se u njega moraju pričvršćivati ručno, pomoću šrafova. Kablovi su vrlo lepo sređeni, podvezani i sklonjeni u stranu, što pomaže lakoj dostupnosti po celom kućištu i preglednosti istog.

      Napajanje je ono koje se isporučuje uz kućište, iz ISO switching OEM serije, sa jednim rejlom na koji se isporučuje 18 A struje.  PCI slotova. Za potrebe konfiguracije koja nema čak ni grafičku kartu u diskretnoj formi, usudili bismo se reći, više nego dovoljno. Naravno, u jedan 5,25-inčni slot je ugrađen optički uređaj. Ono što bismo voleli da je drugačije jeste orijentacija slotova za hard diskove, koji idu od prednje prema zadnjoj strani kućišta (ništa od zarotiranih slotova koji bi omogućili instalaciju komponenti većih dimenzija), ali kako sama konfiguracija inicijalno nije za to predviđena, to nam je što nam je. Generalno, nema nekih većih zamerki, možda bi bilo lepše da ventilator na zadnjoj strani kućišta ima veći prečnik, ali to nas opet vraća na napajanje, koje je ionako dovoljno bučno da mu doprinos ove 80-ice jednostavno nije potreban.

      Hardverspecifikacija

       

      Alti Intra Striker

      Proizvođač

      Alti

      Naziv računara

      Intra Striker

      Procesor

      Intel  Core i3 530 (2,93 GHz, 4 MB L3, 32-nm)

      Matična ploča

      MSI  H55M-E33

      Grafička karta

      Intel GMA HD, integrisana u procesor

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3, Patriot Viper CL7, 1600 MHz

      Hard disk

      Samsung SpinPoint F3 (500 GB, 16 MB keša, SATA2, 7200 rpm)

      Optički uređaj

      Samsung DVD RW SH-S223F

      Kućište i napajanje

      Foxconn TSAA725, 450 W

      Periferije

      Genius Slimstar C110

      Dodatno

      TakeMS 64-u-1 čitač memorijskih kartica

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Cena

      35,999 dinara

      Garancija

      24 meseca

      Hardverdetaljnije

      “Podloga” kompletnog sistema jeste MSI H55M-E33 matična ploča. Radi se o micro ATX ploči, koja i dalje raspolaže sasvim solidnim BIOS-em i koja je veoma adekvatna podloga ovakvom sistemu. Naša pretpostavka je da će mATX ploče biti naročito popularne u konfiguracijama u narednom periodu. Em je njihov kvalitet u generalnom smislu podignut na visok nivo u proteklom periodu, em sa novim procesorima sa integrisanim grafičkim čipovima (trenutno samo Intelov specijalitet, ali od naredne godine i AMD-ov) prestaje potreba za ugrađivanjem diskretne grafike, već će integrisana grafika svih proizvođača biti u stanju da obavlja sve poslove oko video akceleracije i reprodukcije, 2D-a i tako dalje, tako da je u takvoj situaciji i mATX ploča dovoljna za eventualnu nadogradnju u budućnosti.

      Sama ploča se bazira na H55 čipsetu. Okarakterisali bismo je “elegantnom” – nudi sasvim solidne karakteristike u kombinaciji sa elegantnim dizajnom, ne “rasipajući se” naprednijim rashladnim sistemima i ostalim elementima koji povećavaju cenu ploče. Čipset se hladi jednostavnim pasivnim kulerom sa MSI oznakom. Ploča nudi četiri memorijska slota, što uvek treba istaći u situacijama kada se radi o mATX modelima. Tu su i jedan PATA, te šest SATA portova, kao i jedan PCIe x16 slot, dva PCIe x1 slota, kao i jedan stari dobri PCI slot. Prisutna je podrška za Active Phase Switching, odnosno uključivanje/isključivanje faza u zavisnosti od procesorskog opterećenja. Naponska jedinica obiluje All-solid kondenzatorima, a svakako vredi istaći i OC Switch i GPU OC funkcije. Druga, pogađate, služi overklokovanju grafičkog jezgra integrisanog u Core i3 i Core i5 procesore. Prva, pak, omogućava podizanje takta procesora za odgovarajući procenat, direktno preko prekidača. Prisutna su dva prekidača, a u zavisnosti od njihovog položaja (0+0, 0+1, 1+0 i 1+1) će procesor raditi na podrazumevanom taktu, ili povećati svoj takt za 10%, 15% ili 20%, respektivno. Ovi prekidači se nalaze u donjem desnom uglu ploče, uz SATA portove, i jasno su odvojeni crvenom podlogom (naspram tamno braon PCB-a). Naravno, uvek možete da odete u BIOS ukoliko želite naprednije opcije za overkloking, a MSI je poznat po tome što ne ograničava ove mogućnosti, već čak insistira na njima u svim klasama proizvoda. U kombinaciji sa vrlo pristojnim BIOS-om, H55M-E33 predstavlja sasvim dobru podlogu za umereni overkloking (pri čemu “umereno” treba shvatiti relativno u situaciji kada procesori bez većih problema prestižu 4 GHz). Spomenimo još i Gigabit Ethernet, te 7.1 zvuk sa podrškom za optički priključak.

      O čipsetu i platformi uopšte možete više pročitati u našem prikazu 32-nanometarskih Core i5 procesora i H55 čipseta. Na istom mestu možete pronaći i osnovne informacije o novoj procesorskoj arhitekturi, odnosno o integrisanoj grafici. Naravno, osnovne stavke ćemo spomenuti i na ovom mestu. Intel Core i3 530 predstavlja predstavnika nove generacije 32-nanometarskih desktop procesora, kodne oznake Arrandale. Prosto rečeno, ovi procesori imaju zadatak da dovedu Core tehnologiju u mainstream kategoriju. Lansirani su početkom januara. U konkretnom slučaju, radi se o dvojezgarnom procesoru sa integrisanom grafikom. Radi na 2,93 GHz i ima 4 MB SmartCache memorije. Podržava multithreading, tako da je u stanju da simultano izvršava 4 thread-a. Sa druge strane, ne podržava Turbo Boost, pa ništa od ubrzavanja radnog takta u slučaju zahtevnih primena, pa u tom kontekstu ima smisla uvećati potencijal mašine overklokingom. Termalna disipacija je deklarisana na 73 W. U konkretnoj mašini, koristi se zajedno sa Box kulerom, relativno korektnih ali ne preterano dobrih performansi, naročito ako imate ambicije prema overklokingu, kako sa aspekta termalnih, tako i sa aspekta akustičnih karakteristika.
      Grafika je, kao što smo već više puta spomenuli, integrisana u procesor. Intel je uz dva 32-nanometarska jezgra integrisao i jedan 45-nanometarski čip na jednu jedinicu. Iz procesora nestaje integrisani memorijski kontroleru, za pristup memoriji se brine kontroler koji se nalazi u GPU jezgru, a CPU i GPU delovi su povezani standardnom QPI vezom. Sam memorijski kontroler koji je upotrebljen baziran je na onima iz P45 čipseta za Core 2 platformu. Ovaj potez deluje malo čudno, ali je omogućio Intel-u da veoma jednostavan način kreira procesor koji će u sebi imati i GPU koji će imati nešto bolje performanse u odnosu na prethodna Intel GMA rešenja. . Tako novo GPU jezgro ima 12 šejder jedinica naspram 10, radi na nešto većem radnom taktu, i na kraju ima mnogo brži pristup memoriji u odnosu na prethodne GMA varijante. Na žalost, benefit koji ovde dobija GPU svoju ružnu stranu pokazuje kada su u pitanju performanse procesora. Kako procesorska jezgra nemaju više svoj integrisani memorijski kontroler, kompletna komunikacija sa memorijskim podsistemom se mora vršiti preko GPU GMA jezgra koje je povezano preko QPI linka. Ali o svemu tome možete više pročitati na gore navedenom linku, u našem detaljnom pregledu nove procesorske arhitekture.

      U DIMM slotovima zatičemo Patriot Viper DDR3 memorijske module, koji rade na 1600 MHz sa CL7 latencijama. Na raspolaganju je 4 GB memorije, a da biste je iskoristili, preporučuje se 64-bitni operativni sistem (32-bitni operativni sistemi vide 3 GB memorije i manje, zbog same arhitekture). Patriot je jedno od imena koje Alti promoviše, a radi se o velikom i pouzdanom proizvođaču veoma kvalitetnih memorija, o kome imamo odlično mišljenje. U svakom slučaju, memorija će više nego zadovoljiti potrebe korisnika ovog računara, a ispuniti i prohteve onih koji bi želeli da dobiju još malo povećavanjem radnog takta. Samsung potpisuje hard disk i DVD pisač. O DVD pisaču nemamo šta posebno govoriti, a disk predstavlja jedan od najsolidnijih modela srednje klase. Radi se o SpinPoint F3 modelu, kapaciteta 500 GB. On se, kao i praktično svi desktop hard diskovi, vrti na 7200 obrtaja u minutu, raspolaže SATA II interfejsom i ima 16 MB keš memorije. Sasvim je solidan kada govorimo o performansama, a smešten je u donji slot u kućištu.

      Testiranje, utisci

      Računar je stigao sa Windows 7 Home Premium operativnim sistemom na naš test, ali on ne ulazi u cenu. Napominjemo da u WinWin šopovima možete kupiti potpuno legalne operativne sisteme uz gotove računare po povoljnim cenama, te vam uvek preporučujemo da se opredelite za ovakvu opciju. Mi smo najpre proverili da li je sve OK sa konfiguracijom takvom kakva je isporučena i operativnim sistemom, te pristupili testiranju. Windows Experience Index rejtinzi su sledeći: ukupno 4,3, po segmentima 6,4 za CPU, 5,9 za RAM, 4,3 za grafiku, 4,9 za 3D grafiku, te 5,9 za hard disk. Maksimalna ocena u Windows 7 operativnom sistemu iznosi 6,9. Inače, ukupan rejting, za one koji ne znaju, je ekvivalentan najnižem zabeleženom kod nekog pojedinačnog segmenta.

      Imali smo nameru da ozbiljnije „propustimo kroz šake“ konfiguraciju i u igračkim testovima, verujući određenim grafikonima sa interneta koji su govorili o drastičnom ubrzanju integrisane grafike u novoj generaciji Intel procesora. Ne odbacujući takvu mogućnost, odnosno mogućnost da je izmeštanje grafike iz čipseta na procesor uslovilo određene promene u komunikaciji koje su mogle da dovedu do primetnijeg ubrzanja, počeli smo od igračkog testa. Kada smo videli jedva 5 frejmova u sekundi u Far Cry 2 i to u prilično niskoj rezoluciji od 1024 x 768 piksela, shvatili smo koliko to nema smisla. Stoga smo koristili relativno standardnu bateriju testova, uz par noviteta kao što je Unigine test. Napomenimo da smo testove sprovodili na podrazumevanom radnom taktu, ne koristeći se trikovima sa promenama postavki u BIOS-u ili pomoću OC Switch-a na ploči. Evo i dobijenih rezultata:

      Rezultati testova

      Alti Intra Striker

      PCMark 05

      Score

      7244

      CPU

      7150

      Memory

      6089

      HDD

      6129

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      1858/7299

      NuclearMC

      10372

      wPrime v1.63

      32M (speed test)

      18,126 sec

      1024M (stability test)

      516,44 sec

      3Dmark Vantage – Performance

      3D mark score

      P276

      GPU score

      209

      CPU score

      7917

      Unigine (1024×768, Shaders High, no AA, no AF, DX11)

      Score

      87

      Fps

      3,4

       

       

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      104,2 MB/s

      Access Time

      14,5 ms

      Burst Rate

      114,1 MB/s

      CPU Usage

      5,6 %

       

      Igra i podešavanja

      Broj frejmova u sekundi

      Far Cry 2 (1024×768, Very High, no AA, no AF)

      5,29 fps

      Rezime

      Pisanje adekvatnog zaključka nakon testiranja ovakvog računara je uvek nezahvalan zadatak. Sa jedne strane, tu je publika našeg sajta, koju dobrim delom čine ambiciozniji korisnici, sa druge strane naše večite želje “eh kada bi u konfiguraciji bilo još samo ovoga i/ili ovoga”, sa treće strane obaveza da se objektivno procenjuje kakve su karakteristike i mogućnosti računara gledano iz perspektivne ciljne grup kojoj je i namenjen. Poslednja stvar je ujedno i obaveza i najispravniji pristup. Korisnici koji nemaju prevelikih ambicija u domenu grafike jednostavno ne mogu da pogreše sa Intra Striker računarom. Istina je da on ne spada u najjeftinije računare, pa čak i da možda možete pronaći model koji bi vam više pružio u odnosu cene i performansi – u ovom trenutku. Međutim, vreme radi za mainstream platformu na kojoj se Intra Striker bazira, a za očekivati je da će u dogledno vreme cene Core procesora i ploča za njih nastaviti da padaju, što će platformu činiti još primamljivijom. Core tehnologija u mainstreamu jeste cilj kompanije Intel, a mi verujemo da će ga ostvariti, ali je mnogo bitnije pitanje – kada.

      Altos Suprimo Storm konfiguracija test alti logo

      Tu dolazimo do drugog dela zaključka priče, koji se odnosi na poziciju i cenovni rang gde se trenutno Core i3 i Core i5 procesori nalaze. Prosto rečeno, oni zajedno sa svojim platformama ne nude toliko toga korisnicima računara najnovije generacije da bi oni sada pohitali da apgrejduju svoje računare, posebno zbog toga što se radi o potrebi menjanja cele platforme, nabavci novih ploča, DDR3 umesto DDR2 memorija na kojima se baziraju mainstream mašine starije generacije. Kako se to reflektuje na Intra Striker mašinu? Cela ova priča do sada u zaključku deluje kao da smo testirali procesor ili ploču, a ne o prikazu mašine. Jednostavno, želimo da kažemo da bi Intra Striker mogla biti interesantna pre svih onima koji sada polako osvežavaju svoje sisteme i žele da obezbede sebi mainstream tehnologiju nove generacije, te da kreiraju solidnu osnovu za neke buduće nadogradnje (ili pak oni kojima iz nekog razloga treba Intel grafika integrisana u procesor a ne u čipset). Takođe, tu su i oni kojima trebaju pristupačnije mašine, ali koje i dalje raspolažu visokim performansama – na primer, firme u kojima se koriste zahtevne aplikacije, korisnici kojima treba sekundarni desktop i slično. Konačno, još jedna stvar je vrlo vredna spomena – komponente koje se nalaze u ovom računaru drže jedan vrlo visok nivo, koji nije tako lako dostići i kakav se ne sreće kod računara dizajniranih samo tako da budu što jeftiniji. U svakom slučaju, korisnici imaju na raspolaganju vrlo respektabilnu alternativu, u vidu nove platforme čije vreme tek dolazi i koja će zasigurno u skorije vreme predstavljati okosnicu ponude. Međutim, oni koji žele da idu u susret budućnosti, da ne kažemo da žele da je zgrabe obema rukama, to već sada mogu učiniti. U tom smislu naše čestitke idu firmi Alti na osećaju za trenutak i marširanje u korak sa aktuelnostima i to na svetskom nivou.

      Prednosti:

      – Veoma dobra osnova za dalju nadgradnju
      – Kvalitetne komponente
      – Podrška
      – Bez izraženih slabosti

      Nedostaci:

      – Napajanje nešto bučnije
      – (Uslovno) U ovom trenutku odnos cene, mogućnosti i performansi nije među najboljima
      – Skromne periferije

      Računar na test ustupio Alti.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi