Dizajn naslednika je dosta promenjen u odnosi na originalni L7 model. Umesto striktno pravougaonog oblika sa jako blagim zaobljenjem, ovde su ivice više zaobljene, home dugme je izduženije, i zvučnik za razgovor se nalazi na samom vrhu gornje ivice. Možemo reći da nas spreda L7 II podseća na prošlogodišnji L9 model, sa kojim deli dosta elemenata. On je nekoliko milimetara kraći i par grama lakši, ali je ipak 1mm deblji od prethodnika.
Iznad ekrana imamo prednju kameru sa leve strane, LG logo u sredini i iznad njega mrežicu iza koje se nalazi zvučnik za razgovor. Tu su naravno i senzor ambijentalnog osvetljenja i senzor blizine. Ispod ekrana nalazi se hardversko home dugme, koje je okruženo LED trakom koja sija različitim bojama i služi kao LED notifikator. Levo od njega smešten je kapacitivni senzor za Back akciju, a desno od njega senzor menija.
Na levom boku imamo Quick dugme koje služi kao podesiva prečica, a ispod njega tu je i dvodelno dugme za kontrolisanje nivoa zvuka. Donji bok sadrži microUSB port i desno od njega rupicu mikrofona, na desnom boku nalazi se samo Power dugme, dok je na gornjem boku smeštena još jedna rupica mikrofona i 3.5mm ulaz za slušalice. LG Optimus L7 II dolazi u dve boje, beloj i crnoj, a mi smo na testu imali crnu varijantu. Zadnji poklopac telefona je izrađen u glossy varijanti koja nije preterano otporna na otiske i prašinu. Uklanjanjem poklopca zatičemo poveću 2460mAh, koju retko možemo zateći u telefonu ove klase, što je za svaku pohvalu. L7 II postoji i u Dual Sim varijanti, mada je naš primerak bio klasičan sa jednim slotom za karticu.
Softver
Za razliku od prošlogodišnjeg modela koji poseduje Android Ice Cream Sandwich 4.0.3 verziju, L7 II dolazi sa Jelly Bean-om, ali nažalost ne najsvežijom verzijom, već je u pitanju 4.1.2. LG je ovde kao i u prethodnim modelima implementirao svoj Optimus 3.0 korisnički interfejs koji uključuje dosta kozmetičkih izmena, kao i dobar broj dodataka u poređenju sa Stock interfejsom. Kao i prošlogodišnjem testu, moramo da pomenemo da je ovaj interfejs nešto drečaviji za naš ukus.
Krenućemo od Lockscreen-a koji ima veoma zanimljiv način otključavanja. Postavljanjem prsta u bilo kom delu ekrana, u krugu dobijate pregled onoga što se nalazi ispod. Kako prevlačite da otključate ekran, ovaj krug se sve više širi i pokazuje više, dok telefon ne postane otključan. Ne njemu se takođe nalaze četiri prečice koje vas vode direktno u neku od aplikacija, bez otključavanja telefona. Ono što je takođe zanimljivo je izbor od pet različitih stilova satova i datuma na ekranu za otključavanje.
Nakon otključavanja telefona sačekaće vas glavni ekran na kome se nalazi widget za vremensku prognozu, neke predefinisane prečice i četiri ikonice u dock-u - Phone, Contacts, Messaging i Apps. Zadržavanjem prsta na slobodan prostor na početnik ekranima, dobija se meni u kome vidite kategorije pozadina, aplikacija, preuzetih aplikacija i widget, odakle ih možete direktno prebaciti na neki od početnih ekrana.
Broj ukupnih početnih ekrana je sedam i pomoću pinch out gesta dobijate njihov pregled. Pritiskom na Menu dugme dok ste na nekom od početnik ekrana, dobijate meni u kojem između ostalog imate i pristup temama. Dostupan vam je izbor od četiri teme - klasična Optimus, Biz, Cozywall i Marshmallow. Ono što je po nama zanimljiva opcija je menjanje izgleda ikonica na početnom ekranu. Dovoljno je zadržati prst na ikonocu koju želite da promenite i dobijate ljubičastu četkicu. Sada još jednom pritisnete ikonicu i dobijate pregled velikog broja ikonica, koje čak i možete praviti sami pomoću fotografija.
Panel sa notifikacijama u samom vrhu poseduje prečice za paljenje ili gašenje Quick Memo aplikacije, zvuka, bežične mreže, Bluetooth-a, itd, koje možete rasporediti kako vam najviše odgovara. Lista nedavno pokrenutih ili aktivnih aplikacija se dobija dugim pritiskom na Home dugme. Ovde u standardnom Jelly Bean stilu možete zatvarati aplikacije prevlačenjem u levo ili desno, a takođe ih možete zaustaviti i sve odjednom pritiskom na Stop All. Odavde takođe imate pristup Task menadžeru, odakle možete zatvarati ili brisati aplikacije.
App Drawer je podeljen u tri sekcije - Apps, Download i Widgets. Apps sekcija podrazumeva sve prisutne aplikacije na telefonu, Download sekcija prikazuje samo preuzete aplikacije, i Widgets sekcija pokazuje - pogodili ste - widgete. Pritiskom na Menu dugme dok ste u App draweru, dobijate mogućnost prikazivanja manjih ikonica, koje omogućava prikaz više ikonica na ekranu. Imenik je zanimljiv i poseduje dosta mogućnosti. U njemu dobijate listu kontakata, koje možete direktno pozvati klikom na zelenu slušalicu smeštenu desno od njihovih imena. Kontaktu možete dodeliti grupu, melodiju zvona, ili neke detaljnije podatke kao što su mail, adresu, belešku, nadimak, sajt, itd.
U dialeru se nalaze veliki sivi dugmići za cifre, prečica ka porukama, i kao što je to danas obično slučaj, mogućnost pametnog pozivanja unošenjem dela broja ili imena kontakta. Meni sa porukama je manje više klasičan. U njemu dobijate pregled po takozvanim threadovima za svaki kontakt, kako bi lepše pratili šta vam je pisano i šta se nekome pisali. Galerija je takođe klasična. U njoj dobijate pregled albuma u kvadratićima, i takođe kvadratni pregled unutar njih. Quick App funkcija vam dozvoljava da napravite screenshot bilo kog ekrana u kojem se nalazite, i na njemu omogući pisanje i žvrljanje. Ovu mogućnost pozivate pritiskom na Quick dugme na levom boku telefona.
Utisci u radu
Iako je potpuno izrađen od plastike, možemo reći da je kvalitet izrade ovog modela dosta dobar. LG Optimus L7 II deluje čvrsto u ruci i sa ekranom od 4.3 inča je svakako ugodan za korišćenje, tačnije većina korisnika ga može bez problema koristiti jednom rukom. Ono što nam se takođe dopada kod ovog modela je njegova težina uprkos bateriji većeg kapaciteta, tako da ga sa svojih 118g svrstavamo u kategoriju lakših telefona. On ipak nije preterano tanak sa svojih 9.7mm, što više kvari vizualni doživljaj nego što utiče na utisak korišćenja telefona.
U poređenju sa prošlogodišnjim modelom LG nije menjao dijagonalu, rezoluciju i tip ekrana, tako da i ovoga puta imamo 4.3-inčni IPS ekran sa rezolucijom 800 x 480 tačaka. Rezolucija je svakako i njegova najslabija tačka, jer pored 1280 x 720 i 1920 x 1080 ekrana, on sa svojih 217 piksela po inču ne deluje preterano oštro. Ipak, na dijagonali od 4.3 inča ova rezolucija i može proći kao sasvim prihvatljiva. Ako ostavimo rezoluciju po strani i fokusiramo se na ostatak, ekran ovog modela možemo okarakterisati kao prilično dobar. Njegove prednosti su svakako prikaz crne boje i kontrast, koji su jako dobri za IPS tip panela. Uglovi gledanja su široki i boje su lepo zasićene. Kada se sveukupno sabere kvalitet prikaza je na visokom nivou, svakako nije najbolji ali jedan od boljih za ovu klasu. Ipak, moramo i istaći jednu negativnu stranu a to je dosta loša vidljivost na suncu zbog dosta reflektivnog premaza.
Tokom prethodnih godina imali smo prilike da testiramo poveći broj telefona sa dvojezgarnim procesorima, neki od kojih su pružali prilično glatko iskustvo, dok drugi nisu bili toliko dobri. Nažalost, LG Optimus je više bliži ovoj drugoj kategoriji nego prvoj, i po onome što smo imali prilike da iskusimo, LG Optimus L9 deluje kao da nije lepo optimizovan. On je i povrh toga svakako veoma upotrebljiv, ali u radu smo iskusili popriličan broj manjih usporenja i seckanja, što dosta kvari utisak. Tokom pokretanja benchmark aplikacija u više od nekoliko prilika telefon je prestajao da reaguje, pa smo bili primoravani da ga nasilno restartujemo. Nadamo se da će nadogradnja na veću verziju Androida ispraviti ove probleme i lošije performanse sa kojima smo se mi susretali.
Problem kod ovog modela može biti i 768MB RAM-a koje veoma lako možete napuniti ako pokrenete nekoliko zahtevnijih aplikacija u isto vreme. Jedna stvar koja nam je takođe zasmetala je automatsko obaranje nivoa pozadinskog osvetljenja, zbog povećanja temperature telefona. Razumeli bismo da je reč o direktnom izloženju suncu i visokoj temperaturi, ali barem naš primerak je obarao osvetljenje i pri normalnoj sobnoj temperaturi i ne preterano visokom opterećenju.
Ne možemo dovoljno da se načudimo izborom koji je LG napravio povodom baterije ovog modela. To mislimo naravno u pozitivnom smislu, pošto baterija kapaciteta 2460 mAh nimalo nije standardna. Tačnije jako je retka pojava na modelima u ovoj klasi smartfona. Nismo ni sumnjali da će LG Optimus L7 II pružiti jako dobre rezultate trajanja baterije, ali hteli smo da se lično uverimo u to. Iz njega smo izvukli fantastičnih 7 sati uključenosti ekrana, što će vam svakako zagarantovati dva dana uobičajne upotrebe bez potrebe da telefon stavljate na punjač. Zaista sjajna baterija kod ovog modela, koja je po našem mišljenju i njegova najsvetlija tačka.
Kamera
LG Optimus L7 II poseduje zadnju kameru sa senzorom rezolucije 8 megapiksela, ispod koga se nalazi i LED blic. Aplikacija za kameru poseduje interesantnu opciju hvatanja fotografija glasovnim komandama. Izgovaranjem reči kao što su LG, cheese, smile, itd fotografija automatski biva zabeležena bez potrebe za pritiskom na dugme okidača. Po pitanju zabeleženih fotografija, rekli bismo da je njihov kvalitet osrednji. Nivo detalja je sasvim dobar, ali nam se boje u njima čine dosta nedovoljno zasićenim. Takođe nivo šuma u njima je nešto veći nego što bi trebao da bude, barem za kriterijume dnevnih fotografija.
Stvar koja nam nikako nije jasna je odluka da se video snimanje ograniči na nisku 480p rezoluciju. Problem svakako nije u procesoru jer čak i jednojezgarni procesori mogu da snimaju u 720p, tako da bi dvojezgarnom procesora kao ovom više bila prikladna 1080p rezolucija. Nivo detalja koja nudi 480p je loš, a uz to primetna je i pojava pikselizacije. Jedina pozitivna stvar kod video snimanja je frejmrejt, koji je ostajao visok sa vrednošću od 30.018fps. Kameru na ovom modelu bismo ukupno ocenili kao osrednju.
Semplovi fotografija: