Kompletnu Benchmark recenziju ovog modela možete pronaći na sledećoj stranici
Kingston HyperX Predator SSD stiže u prepoznatljvom pakovanju, koje je tek nešto veće od uobičajenog zbog toga što je moralo da se ostavi prostora za karticu koja prelazi dimenzije klasičnog SSD-a. Unutra pronalazimo tek najosnovniju opremu, dodatni lim ukoliko Predator ugradite u mATX kućište, nalepnicu i kratku dokumentaciju.
Čak i sam HyperX Predator deluje "mršavo" u odnosu na recimo ASUS Raidr koji poseduje hladnjak, LED osvetljenje i još mnogo drugih detalja. Kingstonov proizvod je jednostavan i nema nepotrebnog komplikovanja. Kartica, slot i još jedna kartica uz bazičnu elektroniku. Međutim, jednostavan izgled zavara lako, jer ovaj SSD ostavlja Raidr i družinu u prašini.
Sama PCIe kartica je običan adapter o kome nema mnogo toga što bi se reklo. Bazična elektronika potrebna da sprovede protok podataka od PCI-Express 2.0 x2 interfejsa do M.2 slota, pa dalje u sam SSD je sve što ova kartica predstavlja i ništa više od toga. Praktično mogu da se ugledaju jasno vodovi zlatne boje koji su raspoređeni u četiri grupe i to je sve. U suštini, ova kartica je tu samo da omogući upotrebu Predator SSD-a onima koji nemaju dostupan M.2 slot na svojoj matičnoj ploči. Dobra vest je da za razliku od nekih drugih proizvođača Kingston dozvoljava svojim korisnicima da bez gubitka garancije uklone šraf i izvade M.2 karticu ukoliko žele da je smeste u M.2 slot.
Marvel 88SS9293 je specijalno dizajniran za PCIe i M.2 SSD-ove tako da ne čudi to što bez ikakvih problema prebacuje sekvencijalne brzine od 1 GB/s.
Sa druge strane sam M.2 SSD koji, uzgred rečeno, dostupan i samostalno bez PCIe kartice, predstavlja daleko zanimljiviji deo priče. Osnovu svega čini Marvell 88SS9293 kontroler o kome još uvek nema mnogo informacija. Marvel 88SS9293 je specijalno dizajniran za PCIe i M.2 SSD-ove tako da ne čudi to što bez ikakvih problema prebacuje sekvencijalne brzine od 1 GB/s. Pretpostavljamo da je izrađen u 28nm litografiji i da raspoaže sa tri jezgra poput 1093 modela. Ovaj kontroler raspolaže svim modernim instrukcijama uključujući sigurnosne poput AES 256-bitne enkripcije podataka, kao i OPAL 2.0. Tu je TRIM funkcija kao što je i očekivano, a veliki napredak ovog kontrolera je na polju potrošnje i zagrevanja, tako da je jako praktičan za korišćenje u M.2 uređajima.
Kontroler prate dva DRAM čipa za lokalno keširanje podataka. Reč je o DDR3L čipovima koji bi trebalo da imaju po 512 MB što ukupnu količinu keš memorije svodi na čitavih 1 GB. To je za SSD daleko više od standardne vrednosti koja retko prelazi 512 MB čak i kod najvećih modela. Za NAND odluka je pala na široko dostupan i proveren Toshiba 19nm Toggle-mode NAND koji se naširoko upotrebljava i preti da postane popularan koliko i Intel-Micron rešenja.
Kingston navodi jako lepe specifikacije za ovaj SSD. Pre svega potrošnja je deklarisana na prosečnih 1.4 W. Doduše maksimalne vrednosti su nešto veće, ne toliko za upis koji iznosi oko 2 W, već za čitanje podataka koje ide i do 8 W. Ipak, retki su scenariji gde se na duge staze vrši upis maksimalnim opterećenjem. Takođe, deklarisan je radni vek od čitavih milion časova. Interesantno je da i pored toga garantni rok ostaje pomenute tri godine.
Kompletnu Benchmark recenziju ovog modela možete pronaći na sledećoj stranici