Uporedni test: Biramo najbolji biznis laptop

Uporedni test: Biramo najbolji biznis laptop

Dugo vremena se nismo posvećivali biznisu, jednoj od osnovnih karika u lancu generisanja potrošnje u IT sektoru, a naročito među notebook računarima. Stoga smo rešili naš najnoviji uporedni test posvetimo upravo poslovnim laptopovima na domaćem tržištu. Biznis kategorija ima puno toga da ponudi, što opet ne znači da je treba posmatrati izolovano od ostatka tržišta. Biramo za vas najbolji biznis laptop, pa stoga pogledajmo šta se sve našlo na našem testu, i za šta smo se opredelili...

    Sadržaj

      Filip Majkić Da li je biznis laptop bilo kakav laptop? Ne, nikako. Biznis kategorija je u današnje teško vreme često na meti racionalizacije troškova, ali pri tome se često zaboravlja da nekada neke stvari ne mogu biti čist trošak, već da predstavljaju ulaganje u firmu, u budućnost, u bezbednost. Ne, odmah da vas razuverimo, na našem testu se nisu našli jeftini laptopovi od svega par desetina hiljada dinara, koji “mogu poslužiti” kao poslovni laptopovi. Naprotiv, potrudili smo se da obezbedimo prave biznis laptopove za potrebe ovog testa.

      Šta podrazumevamo pod pravim biznis laptopovima? Radi se o složenom spektru osobina, koje se odnose i na hardverske i na softverske tehnologije, kao i na sisteme podrške, po kojima su mnogi proizvođači posebno prepoznati. Poslovni laptop bi trebao da koristi poslovnu hardversku platformu, sa podrškom za Antitheft tehnologiju, TPM (Trusted Platform Module) novije generacije, da ima hard disk sa antišok zaštitom, po mogućstvu i podrškom za enkripciju, tastaturu i tačped natprosečnog kvaliteta, poželjno mat ekran i mat dizajn, bez šljaštećih i presijavajućih delova. Istovremeno, mora se obezbediti natprosečna podrška, solidan lager rezervnih delova, brzo intervenisanje radi otklanjanja kvara. Na sve to, poželjno je da baterija puno traje, po mogućstvu čitavo radno vreme. Osim nabrojanih, imamo još i gomilu specifičnih potreba koje je potrebno zadovoljiti, kao što su rad terenskih radnika, pojedinih komercijalista, ili pak inženjera i dizajnera za koje je potrebno obezbediti laptop po mogućstvu sa profesionalnom grafikom.

      Odmah vam je, pretpostavljamo, jasno da stoga od ravnomerne zastupljenosti proizvođača nema ništa. Situacija na domaćem tržištu je takva da ne nude svi u adekvatnoj meri stvari o kojima smo upravo govorili, a takođe i takva da nisu svi raspoloženi da ustupe reprezentativne primerke svojih poslovnih rešenja za potrebe testa. Stoga se srdačno zahvaljujemo firmama koje su nam izašle u susret i odazvale se našem pozivu, šaljući reprezentativne poslovne laptopove na Benchmark test.

      Želimo da se osvrnemo na još neke stavke, tipične za segment poslovnih računara, kao i neke osobenosti domaćeg tržišta. Poslovni laptopovi se često rade po narudžbini, u smislu da ih je moguće konfigurisati zasebno, što je i razumljivo. Rade se specijalne narudžbine u zavisnosti od potreba i želja korisnika, i tu ima dosta odstupanja od prekonfigurisanih mašina koje su u standardnoj ponudi. Takođe, poslovni korisnici često imaju sopstvene Windows licence, i ne trebaju im računari sa preinstaliranim Windows operativnim sistemima, jer nema potrebe da isti ili sličan proizvod ili neki njegov segment plaćaju dva puta.

      Takođe, ono što je posebno porazno za Srbiju jeste što gotovo niko ne koristi Antitheft zaštitu. Naime, puno puta su korisnici u prilici da čuju nešto što se zove Antitheft ili Computrace, ili isticanje podrške za tu tehnologiju, ali niko ne ističe da se zapravo radi o servisu, za koji je potrebno imati odgovarajuću hardversku podršku u laptopu, ali je to samo osnova za rad servisa koji je potrebno – platiti. Domaće firme očito na tome gledaju da uštede, samo da bi izgubile solidnu količinu novca na izgubljene uređaje. O izgubljenim podacima i poslovnim tajnama da ne govorimo. Stoga preporučujemo i ovim putem firmama da dobro razmisle o bezbednosti podataka na svojim računarima, baš kao i o bezbednosti računara generalno.

      Osim navedenih stavki, treba imati u vidu da za poslovne računare nije toliko bitno koliko poena u kom benčmark programu ostvaruju, koliko je bitno da li zadovoljavaju potrebe svoje klijentele. Naravno, mi smo i ove računare testirali i uporedili njihove mogućnosti u hardverskom smislu, ali treba imati na umu da ti rezultati u ovoj kategoriji laptopova ne utiču i ne treba da utiču toliko snažno kao kada biramo pobednike nekih drugih, mejnstrim kategorija. Imaćemo na testu i računare od 80 i računare od 180 hiljada dinara, koji se na prvi pogled ne razlikuju previše, ali nekome upravo ta mala, naizgled suptilna razlika, čini fundament potrebe za njegov biznis. Nakon upoznavanja sa generalnim odrednicama testa, prelazimo na same notebook računare…
       Tajvanski ASUS ima svoje predstavnike u brojnim kategorijama notebook računara, pa tako ne čudi da ima vrlo reprezentativnog predstavnika i u ovoj kategoriji. Istina je da je ASUS možda prepoznatljiviji u domenu konzjumer proizvoda, ali nudi B seriju notebook računara (B kao Business) koja se apsolutno uklapa u visoke kriterijume koje nameće ovaj tržišni segment. Mi smo na testu imali model oznake B53E.

      Konkretan model spada u “tanke i trendi biznis računare”, prema kvalifikaciji same kompanije ASUS. Zbilja, dizajnom je veoma dopadljiv i lako ovaj računar možete zameniti za elegantni računar ultra-portabilne ili multimedijalne kategorije. Karakterišu ga kvalitetna izrada sa odličnom završnicom, mat crna boja bez ikakvog nepotrebnog šljaštenja, te odmeren balans između potrebe za isticanjem u dizajnerskom smislu i funkcionalnosti.

      To nije sve, pošto je ASUS dodatno oplemenio ovaj računar različitim tehnologijama od posebnog interesa za poslovne korisnike. Tako zatičemo tastaturu otpornu na prolivanje tekućina, anti-šok zaštitu za hard disk, te napredne karakteristike po pitanjima pada sa visine sa atestom, paneli koji su testirani na pritisak i za koje je obezbeđeno da izdržavaju 20% veći pritisak u odnosu na obične laptopove kako bi se izbegla veća oštećenja. Takođe, tu je i test za šarke, koji garantuje da su iste u stanju da izdrže minimum 10,000 ciklusa otvaranja i zatvaranja ekrana bez gubitka čvrstine. Anti-Theft tehnologija je tu, kao i CompuTrace LoJack, pomoću kojih se može ući u trag ukradenim laptopovima.

      Najzad, tu je i Boston Power Sonata baterija, koja se ističe po tome što se veoma brzo puni pa tako dolazi do 90% kapaciteta za svega 90 minuta, ima tri puta duži životni ciklus u odnosu na običnu bateriju i izrađuje se od ekološki daleko prihvatljivijih materijala. Na bateriju se daje trogodišnja garancija, što je takođe značajno istaći. Sama baterija je troćelijska (premda te ćelije ne označavaju iste stvari kod Boston Power i običnih baterija), od 4400 mAh odnosno 65 Wh – sada vam je još jasnije zašto smo u prethodnoj zagradi istakli da podatak o broju ćelija treba uslovno shvatiti. Specifikacija:
       

       

      ASUS B53E

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i5-2450M, (2.5 GHz)

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0

      Konekcije, portovi

      1 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, HDMI izlaz, DisplayPort izlaz, LAN konektor, SmartCard slot, 4-u-1 čitač kartica, audio konektori, web kamera

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,69 kg

      Dimenzije

      384 x 263 x 33 mm

      Cena

      79,500 dinara

      Garancija

      3 godine (3 godine na bateriju)

       
      U stavkama koje mogu takođe biti značajne poslovnim korisnicima ubrajamo i podršku za dock, koji dodatno proširuje upotrebljivost laptopa, ali i sposobnost baratanja sa više displeja simultano. Naime, ukoliko laptop dolazi sa Radeon grafikom, on je u stanju da istovremeno daje prikaz na tri različita displeja, zahvaljujući podršci za ATI Eyefinity tehnologiju. Nažalost, to nije slučaj sa konkretnim modelom na testu, ali znajte da je i ovakva opcija dostupna, i da nije baš tipična za sve notebook računare. Tu je i USB Charger+, zahvaljujući kome se drastično ubrzava punjenje USB uređaja (telefoni, plejeri…) preko USB 3.0 interfejsa…da ne govorimo o bržim transferima između laptopa i perifernih uređaja.

      Od ostalih karakteristika koje ne vidite u tabeli, izdvojili bismo odličnu tastaturu i tačped, veoma dobar mat ekran, te odličnu aluminijumsku izradu. U kombinaciji sa veoma solidnim hardverom, jasno je da je B53 odličan izbor za svaku firmu. Windows 7 Professional je – logično – izbor za OS ove mašine, a dodali bismo da je prisutna i podrška za srpski jezik. Hardverska konfiguracija je više nego dovoljna da se uhvati u koštac sa bilo kojim poslovnim izazovom.

      Prednosti: – Fin, čist dizajn bez suvišnih detalja – Odlična mašina za kancelarijski rad – Brojne podržane tehnologije (videti tekst) Nedostaci: – Voleli bismo da je ekran nešto veće rezolucije – Diskretna grafika na 15,6-inčnom računaru ne bi škodila, naročito zbog donošenja opcije prikaza na tri ekrana simultano – Bez ozbiljnijih nedostataka
      Fujitsu, japanski gigant sa nemačkim fabrikama, je u svojim linijama prenosnih računara veoma orijentisan prema poslovnom segmentu i kao svoju primarnu ciljnu grupu vidi preduzeća, od malih i srednjih preduzeća, do megakorporacija. LifeBook P701 je jedan od takvih računara, sa potencijalno širokim krugom korisnika. Reč je o “dvanaestici”, sa ekranom proporcija 16:10, Intel Core i3 procesorom iz Sandy Bridge familije, te brojnim ugrađenim tehnologijama i karakteristikama pogodnim za biznis računare.

      Upravo te tehnologije izdvajaju LifeBook P701 od ostatka tržišne ponude. Kod njih je problematično što se ne mogu izraziti brojkama, niti testovima, i uvek su “ispod haube”, pa korisnici teže shvataju prednosti i mogućnosti koje one donose. Tako LifeBook P701 povećava bezbednost podataka na nekoliko načina. Šok senzor se stara o gašenju diska, kako bi se sprečio gubitak podataka, a sa druge strane imamo Intel AntiTheft i Computrace tehnologije, koje su posebno važne u slučajevima kada se na laptopu nalaze osetljivi kompanijski podaci, od čijeg je gubljenja ili krađe šteta ogromna.

      Tu su takođe i TPM modul, OmniPass bezbednosni softver, Windows 7 OS u Professional izdanju, te SmartCard slot, ExpressCard slot (34mm) za one kojima je takva stvar neophodna jer imaju posebne, specifične uređaje u svojim preduzećima. Tastatura je otporna na prosipanje tekućina. Takođe, pomenuli bismo i da je računar vrlo pogodan za servisiranje, jer je sa donje strane sve zašrafljeno tako da se svakoj pojedinačnoj komponenti može brzo i lako pristupiti. Specifikacija:
       

       

      Fujitsu LifeBook P701

      LCD

      12.1″, 1280 x 800, mat

      Procesor

      Intel Core i3 2310M, 2,1 GHz

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      RAM

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2.5”, 5400 RPM)

      Optički uređaj

      Nema

      Povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije

                  3xUSB 2.0, VGA, DisplayPort, Smart Card reader, ExpressCard slot, 3-u-1 čitač memorijskih kartica, web kamera 1,3 mpx, audio konektori

      Dodatno

      Vodootporna tastatura

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,56 kg

      Dimenzije

      283 x 215 x 26 mm

      Cena

      102,000 dinara

      Garancija

      24 meseca

       
      Dizajn je „starinski“, klasičan, sa mat površinama crne boje, izuzev naslona za dlanove u unutrašnjosti koji su metalik sivi. Podsećamo da je ovo 12,1-inčni laptop, tako da su tastatura i tačped u skladu sa time blago skučeni, ali maksimalno komforni i kvalitetni, koliko to dimenzije dozvoljavaju. Posebno je tačped malih dimenzija. Nećemo reći ni da je računar naročito privlačan, niti da je odbojan, jednostavno je pravljen tako da bude neupadljiv. Zanimljivo je i da nema HDMI izlaza, već da je tu DisplayPort, kao da je kreator želeo da i time sugeriše da ovo nije računar za zabavu, iako će bez problema raditi sa bilo kakvim video materijalima i uopšte multimedijalnim sadržajima.

      Hardverski, LifeBook P701 se ne ističe posebno, izuzev procesorom, koji je prilično snažan za jednu dvanaesticu i ne predstavlja nikakvu ULV ili štedljivu varijantu, kakva se često vidi u laptopovima ovih dimenzija. Stoga je mašina spremna da se uhvati u koštac sa raznim vrstama poslovnih izazova. Kompletan spisak hardvera možete videti u pratećoj tabeli. Sveukupno, LifeBook P701 predstavlja pravi pravcati mobilni ofis, zapakovan u 12-inčni laptop. Njegovu vrednost će itekako znati da cene svi profesionalci i ljudi kojima računari služe za poslovne potrebe.

      Prednosti: – Odlično prilagođen poslovnim korisnicima – Dobra autonomija Nedostaci: – Konkretan model nema 3G/UMTS podršku, koju ipak smatramo bitnom kod ultra-prenosivih laptopova – Mat ekran je mogao biti boljih karakteristika
       Poslovna rešenja kompanije Fujitsu na našem testu se ne mogu nikako okvalifikovati kao klasična. U pakovanju uz S761 laptop dolazi i torba za nošenje, a tu je i specijalni uređaj sa kojim laptop dolazi. S761 nastavlja sa korišćenjem “Modular Bay” koncepta, donoseći korisnicima opciju između korišćenja u vidu optičkog uređaja, dodatne baterije ili – projektora. Verovatno već nagađate u kom pravcu vas vodimo…

      Drugim rečima, na desnoj strani uređaja se nalazi projektor, koji uvek možete “izvući” i koristiti da sliku projektujete na eksterijeru, odnosno platnu, zidu ili tabli. Važno je naglasiti da od ovog projektora ne treba očekivati čuda, i da on nije napravljen za reprodukciju filmova i projekciju na ogromne dijagonale, već za prezentacije, poslovne sastanke i slično. Može se saviti do određene mere jednom kada se izvuče iz ležišta, pa ovaj ugao olakšava upotrebu. Sama upotreba je vrlo laka – dovoljno je blago izvući projektor iz ležišta, pritisnuti odgovarajući taster i automatski se uključuje mod kloniranja slike. Kontrole se nalaze na vrhu samog projektora, i vrlo jasno opisuju njegove funkcije (ima ih četiri ukupno). Sa 40 ANSI lumensa, SVGA rezolucijom (800 x 600 piksela), do 30″ projekcije, i mogućnošću podešavanja ugla do 35 stepeni, projektor više nego zadovoljava potrebe kancelarijskog rada u grupi.


      Moramo reći da ova ideja jasno izdiže LifeBook S761 (i sve modele koji koriste sličan princip) maltene za klasu iznad. Uvek nosite sa sobom projektor, uvek ste spremni za sastanak, nemate nikakvu brigu u tom smislu i stoga je S761 zaista korisna poslovna alatka, koja uvek i u svakoj situaciji poslovnog okupljanja može itekako da posluži.

      Suština cele priče je da je Fujitsu LifeBook S761 prenosivi računar elegantnog, ali i vrlo klasičnog dizajna sa dobrom hardverskom osnovom. Takođe, podaci na računaru su zaštićeni od krađe i zloupotreba pomoću tehnologije Advanced Theft Protection (ATP) i čitačem otisaka prsta. U Fujitsu stilu, tastatura je otporna na manje količine prolivene tečnosti, što ovaj računar čini sigurnim i u nepredviđenim situacijama. Specifikacija:
       

       

      Fujitsu LifeBook S761

      LCD

      13,3“, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Inte Core i5-2410M, 2,3 GHz

      Grafika

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      RAM

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2.5”, 5400 RPM)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 3.0

      Konekcije

                  2 x USB 2.0, 1 x USB 3.0, 1 x VGA, 1 x HDMI, audio konektori, ExpressCard slot, čitač kartica, web kamera 1,3 mpx

      Dodatno

                  Modular bay, u koji se može smestiti projektor ili DVD RW, TPM, Anti-theft, skener otisaka prstiju, vodootporna tastatura, ugrađen projektor

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      1,8 kg

      Dimenzije

      320 x 230 x 35 mm

      Cena

      110,000 dinara

      Garancija

      24 meseca

       
      Kada je hardver u pitanju, LifeBook S761 je osmišljen baš kao poslovna mašina. To znači da je upotrebljen čitav niz tehnologija koje poslovnom korisniku život znače, ali i da one neće puno značiti “običnom korisniku”. Laptop nije jeftin, ali je namenjen upravo onima koji znaju šta im treba, odnosno znaju da im ovakva stvar treba. Core i5-2410M procesor radi na 2,3 GHz, a u Turbo režimu prilikom opterećenja može da ide i do 2,9 GHz. Grafika je integrisana i radi se o Intel HD 3000 grafici ugrađenoj u CPU. RAM memorije ima 4 GB.

      Hitachi disk ima ugrađen šok senzor. Inače, radi se o 2,5-inčnom disku kapaciteta 320 GB. WiDi tehnologija je takođe podržana, ali za njeno korišćenje je neophodan adapter koji se kači na displej i omogućava da bežično strimujete sliku. U svakom slučaju, i ta opcija vam je na raspolaganju i predstavlja izuzetno zanimljiv način korišćenja računara, koji vrlo lako može da donese novi kvalitet u prikazivanje slike na velikim displejima. Ekran je 13,3-inčni, sa LED osvetljenjem i 1366 x 768 rezolucije. Od tih podataka je možda mnogo bitnije da se radi o mat ekranu.

      Prednosti: – Dobar all-round laptop – Razne bonus tehnologije i osobine karakteristične za biznis notebook – Ugrađeni projektor! Nedostaci: – Ekran slabog osvetljenja – (Uslovno) Bez operativnog sistema na konkretnom modelu
       Iz kompanije HP dolazi mnoštvo računara, od kojih je prvi pravi biser poslovne linije prestižnog proizvođača. Radi se o modelu 8460p iz EliteBook serije, prestižne serije laptopova namenjenih ozbiljnijim poslovnim okruženjima. Neko bi rekao da su ProBook računari kompanije HP namenjeni malim i srednjim preduzećima, a EliteBook modeli korporativnim korisnicima, odnosno većim preduzećima i osobama od funkcije. Ta podela je u domaćem slučaju relativna, budući da ono što se na zapadu smatra manjim i srednjim preduzećem kod nas predstavlja nosioca privrede. No, vratimo se modelu sa testa.

      Kao poslovno orijentisani model nove generacije, ne čudi mnoštvo podržanih tehnologija, ali i veliki broj propratnog softvera koji pomaže preduzećima da iskoriste te tehnologije na pravi način. Neka preduzeća će se zadovoljiti time da instaliraju predefinisane imidže sa svojim licenciranim Windowsom, ali će u tom slučaju izgubiti razne aplikacije za menadžment raznih aspekata računara, među kojima bismo naročito pohvalili HP Power Assistant, aplikaciju za menadžment potrošnje računara. No, tu su i mnoge druge upravljačke aplikacije, koje su veoma dobro integrisane tako da ne opterećuju sistem u svakodnevnom radu. Operativni sistem koji se isporučuje je Windows 7 Professional u 64-bitnom izdanju.

      Ono što naročito pleni jeste kvalitet izrade, kao i izgled računara. Istina, on je znatne debljine, ali to se i očekuje. Besprekorna izrada od aluminijuma uz plastiku na donjem delu, metalik sive površine, sve su to karakteristike EliteBook 8460p laptopa. Na donjem delu je i priključak za dock, kojim se mogu dodatno proširiti funkcije EliteBook-a. Na prednjem delu imamo pričvršćivač laptop ekrana, što vrlo cenimo, naročito na modelima koji su većih gabarita. Specifikacija:
       

       

      HP EliteBook 8460p

      LCD

      14″, 1600 x 900, mat

      Procesor

      Intel Core i7-2620M, (2.7 GHz)

      Grafika

      Radeon HD 6470M

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      SSD 128 GB

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR, HP hs2340 HSPA+ Mobile Broadband

      Konekcije, portovi

      2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, DisplayPort izlaz, LAN konektor, SmartCard slot, ExpressCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju, Vodootporna tastatura, modem

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,07 kg

      Dimenzije

      338 x 231 x 31.8 mm

      Cena

      144,700 dinara

      Garancija

      3 godine

       
      Na bokovima zatičemo raznovrsne portove i dodatke. Na levoj strani imamo konektor za strujni adapter, FireWire, dva USB 3.0 porta, kao i DVDRW, iznad koga se nalazi mini-ExpressCard slot. Desno imamo veliki otvor za hlađenje, kao i jedan USB 2.0 port, te jedan hibridni eSATA/USB port, te audio priključke. Konačno, na zadnjem delu računara su LAN port, VGA priključak, ali i modem, koji je prisutan u ovoj verziji laptopa koju smo mi dobili.

      Kada je hardver u pitanju, verovatno je tabela dovoljno ilustrativna.Na Intel Core i7-2620M koji radi na 2,7 GHz (čak do 3,4 GHz u Turbo režimu), dvojezgarni procesor odličnih performansi, nadovezuju se 4 GB DDR3 memorije, diskretna Radeon HD 6470M mobilna grafika, te SSD od 128 GB, koji ima odlične performanse i koji podiže utisak u radu na još viši nivo. Ne zaboravimo odličnu, vodootpornu čiklet tastaturu sa ergonomskim vrhovima tastera, kao ni tačped koji nije jedini uređaj za rukovanje kursorom miša na ekranu, budući da je tu i ugrađeni trekpoint.

      Šta još istaći? Ekran računara je mat, korektan, ali nismo previše oduševljeni njegovim bojama.  Međutim, natprosečne je rezolucije (1600 x 900) i sasvim zadovoljava potrebe poslovnih korisnika. Ipak, ponajbolji utisak ostavlja baterija. Omogućava gotovo osam sati autonomije u realnom radu, i to bez naročitog truda da se bude preterano štedljiv. Za ovu šestoćelijsku bateriju od 55 Wh imamo samo reči hvale – ili, možda je bolje da pohvale uputimo na HP upravljački program. U svakom slučaju, EliteBook 8460p i u tom domenu odlično demonstrira zašto je odličan izbor za profesionalce. Prednosti: – Odlična izrada – Veoma dobre performanse – Brz SSD – Autonomija, dosta podržanih opcija Nedostaci: – Bez HDMI porta, koga bismo ipak voleli da vidimo na ovakvim računarima – Mat ekran je mogao biti boljih karakteristika po pitanju osvetljenosti i prikaza boja  Pregled korporativnih elitista nastavljamo modelom EliteBook 8560p. Ovaj računar je takođe dostupan u mnoštvu konfiguracija, a varijantu koja se našla na našem testu najlakše bismo mogli opisati kao uvećani model sa prethodne stranice, uz nešto sporiji CPU, identične konekcije, te određene stavke koje proističu kao posledica činjenice da je laptop većih dimenzija, kao što je prisustvo čiklet tastature sa numeričkim delom.

      Budući da se radi o biznis laptopu nove generacije, u njega je uključena podrška za mnoštvo tehnologija, ne samo novih, već i veoma starih, kako bi se obezbedila maksimalna kompatibilnost u radnim okruženjima. Tako zatičemo serijski port, koji će pozdraviti svi korisnici koji imaju stare skenere i štampače, zatim modem, kako biste ipak bili bez izgovora da niste mogli da se povežete na internet makar bili i u najzabačenijim krajevima sveta, ali ne i podršku za mobile broadband.  U svakom slučaju, 8560p je, kao što i iz imena možete naslutiti, veoma nalik na 8460p.

      Ipak, razlike definitivno postoje. Dok se manji model može podičiti SSD-om, ovde zatičemo hard disk sa podrškom za enkripciju i antišok zaštitu. Benefit je, naravno, u tome što hard disk donosi više prostora u poređenju sa SSD-om, ali zato nešto slabije performanse. Procesor je takođe nešto sporiji u većem modelu, i radi na 2,6 GHz, premda to nije naročiti manjak. Ostatak hardverske konfiguracije je manje-više identičan. Specifikacije:
       

       

      HP EliteBook 8560p

      LCD

      15,6″, 1600 x 900, mat

      Procesor

      Intel Core i5-2540M, (2.6 GHz)

      Grafika

      Radeon HD 6470M

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5”, 7200 RPM)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, DisplayPort izlaz, Serial, LAN konektor, SmartCard, ExpressCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju, Vodootporna tastatura, modem

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,07 kg

      Dimenzije

      338 x 231 x 31.8 mm

      Cena

      129,000 dinara

      Garancija

      3 godine

       
      Kod izrade i dizajna ponovo nema greške. Kvalitet izrade od aluminijuma u prepoznatljivom EliteBook stilu, ovo je kockasti računar sa plemenitim materijalima i robusne izrade. Zahvaljujući solidno velikim dimenzijama, rad na njemu je pravo zadovoljstvo, a takav utisak upotpunjuju tačpad velike površine i odlična tastatura čiklet tipa sa izuzetnim povratnim osećajem, koja je veoma prostrana i nudi numerički deo, kao i naša slova. Trekpoint je takođe prisutan, za one koji žele da barataju kursorom i na takav način. Konektori su vrlo logično raspoređeni i generalni utisak je veoma dobar. Teški poklopac se obezbeđuje dodatno sistemo zaključavanja u situaciji kada je laptop zaklopljen, što takođe pozdravljamo.

      O performansama nemamo ništa naročito novo da kažemo što nismo već rekli na prethodnoj strani. Sa druge strane, tu je mnoštvo tehnologija značajnih za poslovne korisnike, preinstaliran je Windows 7 Professional operativni sistem i uz njega dolazi dosta HP softvera i drugih preinstaliranih aplikacija (među kojima i Microsoft Office 2010 Starter), od kojih su neke aplikacije manje-više višak, dok su druge veoma upotrebljive i korisne.

      Utisak da je sve na mestu daje i raspored konektora, na koji nemamo skoro nikakvih primedbi, izuzmemo li audio priključke smeštene na desnoj strani blizu prednje ivice, gde bi mogli zasmetati onima koji koriste miša. Sveukupno, reč je o odličnom računaru, koji se može pohvaliti i veoma dobrom autonomijom, zahvaljujući bateriji od 62 Wh. Tu je i mat ekran rezolucije 1600 x 900 piksela, koji veoma dobro “leži” na ovu dijagonalu. Sve u svemu, pohvale sa naše strane za ovaj all-round biznis notebook. Prednosti: – Odlična izrada – Dobre performanse – Dosta podržanih opcija i tehnologija Nedostaci: – Bez HDMI porta, koga bismo ipak voleli da vidimo na ovakvim računarima – Mat ekran je mogao biti boljih karakteristika po pitanju osvetljenosti i prikaza boja
       Ovaj model je svakako jedan od najposebnijih računara sa uporednog testa, i to po mnogo parametara. Najpre, ono najočiglednije – radi se o notebook tabletu. Ne brkati sa onim što se danas podrazumeva pod tabletom, a što pokreće Apple iOS ili Google Android platforme. Radi se o konceptu tableta onakvom kakav su Microsoft, Fujitsu i društvance kreirali još pre 20-ak godina. Ovakav uređaj zapravo predstavlja tzv. convertible laptop, koji može služiti i kao klasičan laptop, ali može služiti i kao tablet.

      Stoga je jasno da se radi o uređaju namenjenom prevashodno jednoj usko ciljanoj kategoriji, kojoj treba olovka i ekran osetljiv na dodir. Olovka se nalazi “ugrađena” na zadnjem delu i povezana je tankim kanapom sa laptopom kako bi se eliminisao rizik od gubljenja, premda preporučujemo da korisnici obrate pažnju da ne zapnu o nešto.

      Međutim, puno je toga što još izdvaja laptop od ostalih uređaja na tržištu, i spolja i iznutra, i na samom uređaju, i unutar pakovanja. Recimo, pakovanje je ubedljivo najveće od svih laptopa sa testa, iako je sam računar najmanjih dimenzija. Zašto je to tako? Zbog silne dodatne opreme koja se isporučuje uz njega. Za početak, u pakovanju zatičemo docking station, na koji se 2760p može montirati i koji mu dodaje DisplayPort, eSATA priključke, kao i mnoštvo dodatnih USB konektora (4 komada), te dodatne opcije za audio izlaz uključujući i optički audio. Ovakav dodatak zbilja može puno pomoći na unapređenju funkcionalnosti. Specifikacije:
       

       

      HP EliteBook 2760p

      LCD

      12″, 1280 x 800, mat

      Procesor

      Intel Core i7-2620M, (2.7 GHz)

      Grafika

      Intel HD 3000

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5”, 7200 RPM)

      Optički uređaj

      eksterni DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR, HP hs2340 HSPA+ Mobile Broadband

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, LAN konektor, FireWire, ExpressCard slot, SmartCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Vodootporna tastatura, docking station, razni dodaci (videti tekst)

      Operativni sistem

      Bez operativnog sistema

      Masa

      1,8 kg

      Dimenzije

      290 x 212 x 32 mm

      Cena

      Sample

      Garancija

      3 godine (3 godine na bateriju)

       
      No, tu nije kraj dodatnim sadržajima kada je pakovanje u pitanju. Tu je još i torba za nošenje, u koju će vam sasvim sigurno stati još nešto osim samog laptopa. Konačno, optički uređaj nije bilo moguće ugraditi u sam uređaj usled malih dimenzija, ali j Fujitsu LifeBook S761e itekako moguće isporučiti eksterni uređaj u pakovanju, što je i učinjeno, te je i na taj način obezbeđena dodatna kompatibilnost sa optičkim medijima.

      Ono na šta bismo posebno skrenuli pažnju jeste neuobičajen raspored prekidača i konektora na EliteBook 2760p laptopu. Budući da je na ovaj convertible laptop stavljeno zaista puno toga, neke stvari ćete otkrivati danima nakon što preuzmete ili kupite računar. Dosta toga je na neuobičajenim mestima, počev od tastera za paljenje koji je na prednjoj ivici uz sam levi bok, preko neuobičajeno postavljenih escape i refresh tastera na donjoj ivici ekrana za upotrebu u tablet režimu, pa sve do dodatnih šortkatova, ili antene za bolji prijem koja je integrisana na gornjoj ivici ekrana laptopa.

      Za biznis korisnike koji imaju potrebu da često prenose svoj računar – sve preporuke. Mali i kompaktan, ne maksimalno istanjen kao neki drugi računari, ali EliteBook 2760p zaista kombinuje odličnu izradu i specifičan osećaj u radu sa veoma snažnim hardverom, možda i najsnažnijim koji smo videli zapakovan u jednu “dvanaesticu”. Najzad, korisnici kojima je potreban uređaj sa olovkom koja će im omogućiti specifične mogućnosti rukovanja kakve su recimo neophodne u zdravstvenim službama, magacinima ili prilikom terenskog rada, i neće imati puno izbora.

      Za sam kraj, spomenimo da se računar isporučuje bez operativnog sistema (makar verzija koju smo mi dobili na test), ali to i nije neki naročiti problem, budući da će firme ionako instalirati sopstvene imidže – ovo je jednostavno suviše specifičan uređaj namenjen isključivo za poslovne korisnike, i previše skup za obične smrtnike. Za konkretan model nismo dobili cenu budući da se radi o semplu, ali za varijante sa slabijim hardverom cene idu i preko 160 hiljada dinara, te očekivana cena ide i preko 175 hiljada dinara… Prednosti: – Bogatstvo paketa i dodatne opreme – Odlične performanse za ovakav uređaj, ali i generalno – Odlična izrada, osećaj u radu Nedostaci: – (Uslovno) Vrlo, vrlo specifičan uređaj, namenjen veoma uskom krugu potencijalnih korisnika – što zapravo može biti i prednost ako spadate upravo u tu korisničku grupu – Visoka cena – (Uslovno) Bez operativnog sistema  Nešto slično kao i kod modela 2760p, EliteBook 2560p predstavlja “dvanaesticu” za poslovne korisnike. Ipak, problematici pristupa na nešto drugačiji način. Ovaj model nije nikakav konvertibilni tablet, već se radi o klasičnom 12-inčnom laptopu. Odnos stranica ekrana kod njega nije 16:10, već 16:9. Najzad, on dolazi sa tipičnom formom i rasporedom tastera, za razliku od prethodnika koji je sav načičkan dodatnim funkcijskim tasterima sa strane, kao i sa ugrađenim DVD RW-om, što je takođe stvar koju treba istaći, budući da se radi o relativno malom, 12-inčnom laptopu kod koga nije uobičajeno da vidimo ugrađenu optiku – naprotiv, obično je nema.

      To je na drugoj strani plaćeno nešto većom masom i debljinom kompletnog računara. No, u dizajnerskom smislu, nećete videti nikakvu razliku između ovog i, recimo, EliteBook 8460p modela. Oba računara su izrađena od aluminijuma, sa uočljivom debljinom na bočnim stranicama, sa istovetnim bojama, i praktično identičnim dizajnerskim rešenjem, uz svega nekoliko razlika koje su neminovnost kada pokušavate da stavite toliko toga u ovako malo pakovanje. Specifikacije:
       

       

      HP EliteBook 2560p

      LCD

      12,5″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i5-2410M, (2.3 GHz)

      Grafika

      Intel HD 3000

      Sistemska memorija

      2 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5”, 7200 RPM)

      Optički uređaj

      eksterni DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      3 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, DisplayPort izlaz, LAN konektor, SmartCard slot, ExpressCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Vodootporna tastatura, skener otisaka prstiju

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,8 kg

      Dimenzije

      290 x 212 x 32 mm

      Cena

      110,990

      Garancija

      3 godine (3 godine na bateriju)

       
       
      Spoljašnjost je potpuno metalik sive boje, baš kao i unutrašnjost (nasloni za dlanove, tačped). Kontrast prave crna tastatura i crn okvir oko mat ekrana ovog računara. Ekran je rezolucije 1366 x 768 piksela, sa nešto slabijim osvetljenjem, tako da ćete teže moći da uočavate detalje na ekranu na jarkom suncu – a pretpostavka je da ćete ovakav računar često koristiti upravo u takvim uslovima. No, u dobro osvetljenoj prostoriji, ekran vas nikako neće razočarati, ali smo morali istaći gornje osobine ekrana budući da kod ultra-mobilnog računara koji će daleko češće biti korišćen u eksternim uslovima takve stavke daleko više dolaze do izražaja.

      Šta bi onda ipak moglo nedvosmisleno razočarati? Pa, verovatno bi to mogla biti ušteda na memoriji, koje ovde ima svega 2 GB. Zaista je šteta da uz toliko komponenti vrhunskog kvaliteta, toliko dodatne vrednosti putem podrške za najraznovrsnije tehnologije, toliko “bonus” hardvera, imamo situaciju da se štedi na verovatno najbeznačajnijoj stavci kada imamo u vidu odnos uloženog i dobijenog, budući da su cene memorije nikada manje. Sa druge strane, to znači da je lako i jeftino dokupiti izvesnu količinu memorije i to toplo preporučujemo. Naravno, treba imati na umu isto što važi i za sve biznis laptopove – dostupne su različite konfiguracije po narudžbini. Još jedna stavka na koju imamo primedbu jeste raspored USB portova na zadnjoj strani računara. Naime, dva (od ukupno tri) USB porta su nabijena jedan iznad drugog.

      No, ovakve sitnice blede pred utiskom o sveukupnim mogućnostima EliteBook 2560p mašine i svega onoga što ona donosi krajnjem korisniku. Tu su brojne sitnice i “sitnice” koje život znače, stavke kao što je vodootporna tastatura odličnog odziva, naročito dobrog utiska budući da se radi o 12-inčnom laptopu kod koga nije baš lako napraviti tastaturu na kojoj je uživanje kuckati. I ovde kažemo – za biznis korisnike koji imaju potrebu da često prenose svoj računar, sve preporuke.

      Mali i kompaktan, EliteBook 2560p kombinuje odličnu izradu i veoma dobre performanse sa specifičnim mogućnostima poslovnih laptopova i bogatstvom konektora. Najzad, imajući u vidu realnu autonomiju od preko osam časova, možete se pouzdati da ćete sa ovim računarem dobiti odličnog saputnika koji će biti uz vas tokom celokupnog radnog vremena bez potrebe posezanja za ispravljačem i povezivanjem na strujni izvor… Prednosti:
      – Dvanaestica u vrlo snažnom izdanju – Odlične performanse za ovakav uređaj, ali i generalno – Izrada, mobilnost koju donosi naprava ovakvih dimenzija – Razne bonus opcije koje možete iskoristiti – docking port, alatke OS-a, ugrađeni DVDRW – Odlična autonomija Nedostaci: – Slabiji kontrast i osvetljenje ekrana – Samo 2 GB RAM memorije – Raspored USB portova na zadnjoj strani računara
       
       ProBook serija kompanije HP je zamišljena kao serija robusnih i svestranih poslovnih laptopova. Namenjeni su malim i srednjim preduzećima, pri čemu se ta nomenklatura određuje prema zapadnim standardima, što će reći da za srpske potrebe ProBook laptop odgovara praktično svima. Namenjeni su svakodnevnoj, intenzivnoj upotrebi u zahtevnijim okruženjima, pa stoga dolaze sa veoma solidnim hardverom i u mnoštvu verzija.

      Izrada i dizajn su nešto što će odmah upasti u oči i što će dosta zavisiti od utiska i ličnih preferenci. Naime, ProBook računari nikako nisu od onih koji gledaju da budu “maksimalno istanjeni”, naprotiv. Reč je o modelima koji su poprilične debljine, u odnosu na današnje standarde. Pored toga, sivkasto-braon boja modela sa našeg testa će nekima biti veoma elegantna, a nekima pomalo zastarela, u zavisnosti od opredeljenja. Ipak, ono što nikako ne ostavlja sumnju jeste izuzetan kvalitet izrade i dobro kućište izrađeno od aluminijuma, sa delimičnim magnezijumskim ojačanjima. Sa te strane, ProBook 6560b ne ostavlja ni najmanju sumnju potencijalnom korisniku. Dodali bismo još da računar deluje maksimalno ozbiljno, sa ravnim, glatkim, mat površinama, bez ikakvih blještavila ili šljaštećih delova.

      Konkretan model koji nosi oznaku 6560b je uređaj opremljen solidnim dvojezgarnim procesorom i sa dosta kvalitetnom konfiguracijom za kancelarijske vidove upotrebe. Core i3-2350M radi na 2,3 GHz, a računar rasolaže sa 4 GB DDR3 memorije i hard diskom kapaciteta 320 GB, koji radi na 7200 RPM i podržava enkripciju, te antišok zaštitu. Grafika je integrisana u procesor i računar ne raspolaže diskretnom grafikom, što i nije naročito iznenađenje za ovakvu klasu uređaja. Standardno su podržani Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, kao i Bluetooth. Specifikacije:
       

       

      HP ProBook 6560b

      LCD

      15,6″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i3-2350M, (2.3 GHz)

      Grafika

      Intel HD 3000

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5”, 7200 RPM)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      5 x USB 2.0, eSATA, Serial, VGA izlaz, LAN konektor, modem, ExpressCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju, Vodootporna tastatura

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      2,5 kg

      Dimenzije

      374 x 251 x 34 mm

      Cena

      89,000 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Unutrašnjost računara je slično dizajnirana kao i spoljni deo, sa velkikim naslonima za dlanove, velikim tačpedom (istina, blago izmeštenim prema levoj strani naslona za dlanove), te odličnom čiklet tastaturom sa lokalizovanim tasterima (Č, Ć, Š…) i izdvojenim numeričkim delom. Kada već govorimo o tastaturi, znajte da se i ovde radi o vodootpornom tipu tastature. Napominjemo da postoje dve varijante 6560b laptopa, koje se razlikuju po prisustvu trekpointa. Na donjem delu računara je i priključak za dock.

      Ekran je veoma solidan, mat je tipa i dobre reprodukcije boja. Bilo bi savršeno da je osvetljenost nešto bolja, ali iovako vrši odličan posao. Pride, ekran je 1366 x 768 rezolucije, što opet ne pomaže nekom ozbiljnijem izdvajanju od konkurencije. Što se dodatnih portova tiče, imamo čak pet USB 2.0 portova, od kojih je jedan eSATA/USB combo port, zatim serijski port, što će svakako znati da cene svi koji u svojim firmama imaju starije uređaje poput skenera ili štampača koji i dalje koriste ovakav tip portova, kao i ExpressCard 54 slot. Od video izlaza zastupljen je samo stari VGA izlaz. Iako smo svesni da se radi o poslovnoj mašini, prisustvo još nekog interfejsa digitalnog tipa zaista ne bi škodilo, naprotiv, posebno imajući u vidu da se radi o zaista velikom računaru gde postoji prostor za integraciju nečeg takvog.

      Računar stiže sa Windows 7 Professional operativnim sistemom. Za njega važi isto ono što smo rekli i za EliteBook seriju, na primer – da dolazi sa mnoštvom korisnog propratnog softvera, gde se naročito ističe HP Power Assistant za fino podešavanje parametara potrošnje. Baterija od 51 Wh omogućava tik preko 6 sati rada računara bez povezivanja na struju. Opet, mnoga preduzeća će se opredeliti za instaliranje svojih predefinisanih imidža, ali je uvek lepo znati da je tu Windows 7 ako zatreba. Sve u svemu, računar radi veoma dobro, i možemo ga okarakterisati kao tipičnog predstavnika mejnstrim poslovnih laptopova. Prednosti: – Odlična izrada, elegantan dizajn – Dobro balansiran hardver – Solidna autonomija Nedostaci: – Ekran se ne izdvaja previše svojim osobinama – Bez USB 3.0 portova – Neka dizajnerska rešenja veoma konzervativna
       Nalik na situaciju koju imamo sa EliteBook modelima, tako i ProBook serija jeste serija koja je dostupna u mnoštvu različitih konfiguracija i varijanti. Nakon mejnstrim verzije sa, moglo bi se reći, tako tipičnom dijagonalom od 15,6 inča, sada imamo i vrlo primamljivu verziju sa ekranom od 13,3 inča, za šta mnogi smatraju da je idealan odnos između performansi , udobnosti u radu i mobilnosti, čiji je visok stepen i dalje zadržan. Laptop nosi oznaku ProBook 6360b.

      Dobra vest za sve je da, iako manjih dimenzija, ProBook 6360b donosi sa sobom podršku za sve one tehnologije i mogućnosti koje su prisutne i na modelima većih dimenzija. I ovde zatičemo podršku za raznorazne poslovne tehnologije (TPM, Anti-Theft), HP-ov set softvera, širok spektar podržanih konekcija, mogućnost korišćenja docking stationa, hard disk sa enkripcijom i antišok zaštitom…drugim rečima, možda se veličina promenila, ali mogućnosti i opcije nisu.

      Ova tvrdnja dobija na snazi jednom kada zavirimo “ispod haube” i shvatimo šta sve nudi ovaj mališan. Sa Core i5-2450M procesorom koji radi na 2,5 GHz (do 3,1 GHz u Turbo režimu) on nimalo ne zaostaje za većim uređajima, i glatko “žvaće” svaki vid izazova u vidu kancelarijskog softvera ili sličnih aplikacija, uključujući i one koji su procesorski zahtevni. Sa 4 GB RAM memorije i hard diskom od 320 GB koji radi na 7200 obrtaja u minutu, računar je sasvim solidno zaokružen hardverski. Neko bi možda poželeo i diskretnu grafiku, ali za poslovne namene, za koje je ovakav računar i kreiran, ona i nije neophodna. Specifikacije:
       

       

      HP ProBook 6360b

      LCD

      13,3″, 1366 x 768, mat

      Procesor

      Intel Core i5-2450M (2.5 GHz)

      Grafika

      Intel HD 3000

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      320 GB (2,5”, 7200 RPM)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, eSATA, FireWire, VGA izlaz, DisplayPort izlaz, LAN konektor, ExpressCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju, vodootporna tastatura, modem

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      1,9 kg

      Dimenzije

      322 x 220 x 34 mm

      Cena

      80,000 dinara

      Garancija

      2 godine

       
      Dok robusnost i nije naročito smetala kod većih modela, koji su podrazumevano “gabaritni”, može biti da korisnici neće sa istim žarom dočekati sličan koncept i kod trinaestoinčnog modela. No, na radost ili zadovoljstvo korisnika, u zavisnosti od njihovog gledišta, 6360b je bukvalno preslikani 6560b. Čak je maksimalna debljina identična! Po uzoru na ostale modele u ponudi, karakterišu ga oštre linije, braon-sivkaste površine, i čiste mat boje bez šljaštećih delova. Izrada je odlična i isto kao i kod drugih ProBook modela, obilato je korišćen aluminijum u kombinaciji sa legurom magnezijuma.

      Ističemo i prisustvo optičkog uređaja, odnosno DVDRW-a, što je uvek vredno spomena na računarima ove dijagonale, koji su uglavnom zarad istanjivanja ili uklapanja u trendove izgubili svoje optičke uređaje.  Sa četiri USB 2.0 porta, te podrškom za eSATA, FireWire, Gigabit Ethernet, WiFi Draft N i Bluetooth, svi spektri konekcija su dobro pokriveni. Na ovoj trinaestici čak je i modem tu! Izvojili bismo još i ExpressCard / 54 slot, kao i prisustvo analognog VGA i digitalnog DisplayPort konektora. Tastatura i tačped su odlični.

      Računar dolazi sa Windows 7 Professional operativnim sistemom i važi isto ono što smo do sada već nekoliko puta ponovili za HP računare i njihov propratni softver. Baterija od 51 Wh omogućava sasvim solidnu autonomiju. Generalno gledano, izuzetno smo zadovoljni onim što ProBook 6360b može da ponudi, naročito za poslovne korisnike kojima je potrebna snažna poslovna mašina, ali i mašina koja može da ih “isprati” tokom rada na terenu ili putovanja. Sve pozitivne osobine koje važe i za 15,6-inčni ProBook ovde bivaju pojačane činjenicom da je računar još snažniji, a dolazi u manjem pakovanju, pogodnijem za prenošenje. Zbilja, dobitna kombinacija, naročito imamo li u vidu da je ovaj računar univerzalno upotrebljiv za razna preduzeća u praktično svim vidovima eksploatacije. Prednosti: – Odlična izrada – Odličan hardver za trinaesticu – Veoma dobre opcije konektivnosti – Utisak u radu Nedostaci: – Bez USB 3.0 portova – Neka dizajnerska rešenja veoma konzervativna
       
       
       Konačno, stigli smo do modela koji naizgled i nema konkurenciju. Model HP 8560w, koji spada u kategoriju Workstation računara. Dakle, radi se o mobilnoj radnoj stanici, praktično samom vrhu ponude kompanije HP i bilo koje kompanije koja ima ambiciju da se takmiči u sferi poslovnih računara.

      HP EliteBook 8560w je u svakom pogledu top model. Kućište računara je prilično glomazno, sa debljinom od skoro četiri centimetra i masom od 3,3 kilograma svakako ne spada u lako prenosive, niti su te brojke tipične za 15,6-inčnu formu u kojoj ovaj računar stiže. Sa druge strane, slično se može reći za ispravljač snage 150 W, koji zatičemo u pakovanju. Stoga ne čude ojačanja na zadnjem delu laptopa, pričvršćivači poklopca i slično. Ipak, sve to ne smeta da ovaj laptop deluje izuzetno elegantno. Izrada je jednostavno vrhunska! Sve deluje veoma kvalitetno, na mestu, stabilno, izdrživo, u kombinaciji kvalitetne plastike i aluminijuma, kao i u karakterističnoj tamno-sivoj boji po kojoj se izdvaja od ostatka ponude i EliteBook linije, sa testa i inače.

      Svi važniji interfejsi su tu, izuzev podrške za HDMI. Zatičemo zbilja impresivan spisak mogućnosti, od USB 2.0 i USB 3.0 portova, preko FireWire i eSATA konektora, čitača kartica (SD/MMC), DisplayPort i VGA video izlaza. Tu su i ExpressCard i SmartCard slotovi, neizostavni na ovakim mašinama koje pretenduju na maksimalnu kompatibilnost sa bilo kakvim poslovnim okruženjem, odnosno na visok stepen ozbiljnosti. Na spisku podržanih opcija su standardne opcije konektivnosti (Gigabit Ethernet, WiFi Draft N, Bluetooth), ali i modem za retro-okruženja. Specifikacije:
       

       

      HP EliteBook 8560w

      LCD

      15,6″, 1920 x 1080, mat

      Procesor

      Intel Core i7-2670M, (2.2 GHz)

      Grafika

      AMD FirePro M5950 Mobility

      Sistemska memorija

      4 GB DDR3

      Hard disk

      500 GB (2,5”, 7200 RPM)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      2 x USB 3.0, 3 x USB 2.0, eSATA, FireWire, VGA izlaz, DisplayPort izlaz, Serial, LAN konektor, SmartCard, ExpressCard slot, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Skener otisaka prstiju, Vodootporna tastatura, modem

      Operativni sistem

      Windows 7 Professional

      Masa

      3,3 kg

      Dimenzije

      382 x 257,5 x 34,5 mm

      Cena

      149,000 dinara

      Garancija

      3 godine

       
      Hardver je ono što izdvaja EliteBook modele, pa je slično i sa 8560w uređajem. Ipak, ovde se valjalo otići korak dalje, kako bi se opravdao epitet top modela, odnosno mobilne radne stanice. Zatičemo Core i7 2760M procesor, koji radi na 2,2 GHz i u Turbo režimu može ići do 3,1 GHz! Ovaj četvorojezgarni procesor podržava Hyperthreading, tako da je korisniku dostupno čak 8 simultanih threadova kako bi bile obezbeđene vrhunske performanse u multitasking okruženjima. Ostatak hardvera, izuzev grafike, se ne izdvaja previše, premda je više nego sposoban da se uhvati u koštac sa svim poslovnim izazovima. Tu su hard disk kapaciteta 500 GB koji radi na 7200 RPM, kao i 4 GB DDR3 memorije.

      Međutim, ono što izdvaja EliteBook 8560w među poslovnim računarima, kao i računarima sa našeg testa, jeste grafika. On je, naime, dostupan i sa Nvidia Quadro i sa AMD FirePro grafikama, rešenjima namenjenim grafičkim profesionalcima, pre svih. Konkretan model na našem testu u sebi ima AMD FirePro M5950 grafiku, rešenje sa 480 šejder procesora, 128-bitnim memorijskim interfejsom, 1 GB sopstvene GDDR5 memorije, te radnim taktovima od 725 MHz za GPU i 900 MHz za memoriju. U praksi, to svrstava ovu grafiku negde u rang Radeon HD 6770 modela, pri čemu je FirePro M5950 čak i nešto brži, i sasvim se udobno može koristiti i za gejming, što je kvalitet više, budući da je zaista šteta ne iskoristiti povremeno moćan laptop sa FullHD ekranom (1920 x 1080 piksela) i u takve svrhe u trenucima opuštanja i odmora. No, to jeviše ilustracija sposobnosti računara za širu čitalačku publiku, ono najbitnije jeste da će grafički profesionalci biti više nego zadovoljni mogućnostima i performansama ovakvog koncepta.

      Sve u svemu, EliteBook 8560w ističe veoma jasnu kandidaturu za najviši plasman na našem testu. Naspram izuzetnih osobina koje smo nabrojali, stoje odsustvo SSD-a u konkretnom primerku koji bi zbilja bio primeren laptopu kakav je ovaj, te nešto manja autonomija (koja i dalje nije mala u apsolutnom smislu, i iznosi skoro četiri sata, ali je uočljivo manja nego kod ostalih modela sa testa). Baterija od 75 Wh i 8 ćelija se dobro drži obzirom na okolnosti i omogućava nimalo štedljivoj mašini da ipak može da izdrži pola radnog vremena bez potrebe posezanja za velikim strujnim ispravljačem. Prednosti: – Sjajna izrada i dizajn za ipak masivan računar – Odlične performanse – Dosta podržanih opcija i tehnologija – Veoma dobra profesionalna grafika – Ukupan utisak o računaru Nedostaci: – Bez HDMI porta, koga bismo ipak voleli da vidimo na ovakvim računarima – Masivan, robustan, i u principu nezgodniji za prenošenje – Manja autonomija – Voleli bismo SSD u ovakvom lepotanu
       
       
       
       Lenovo je zastupljen na ovom testu sa veoma dobrim i kvalitetnim uređajem koji stiže pod u poslovnim krugovima izuzetno poštovanim i cenjenim ThinkPad brendom. U svetu, on je sinonim za poslovno orijentisan računar, kvalitet i ozbiljnost. Zanimljivo je da Lenovo u svojim fabrikama ima čak posebne linije specijalno za najprestižnije svetske kompanije koje su njegovi stalni klijenti, kada se govori o ThinkPad liniji. Spisak svetskih korporacija koje se stabilno snabdevaju kod kineske kompanije, naslednice nekadašnjeg IBM-a u svetu personalnih računara, je zbilja impresivan.

      No, vratimo se računaru sa testa. ThinkPad T520 je mejnstrim biznis računar za naprednije korisnike, koji žele kvalitetnu i pouzdanu platformu u kombinaciji sa svim tehnologijama koje Lenovo tradicionalno isporučuje svojim najznačajnijim mušterijama, a to su svakako korporacije uz mala i srednja preduzeća. Unutrašnji rollcage koji donosi čvrstinu i potporu kompletnoj konstrukciji kućišta laptopa, APS (Active Protection System), koji detektuje nagle pokrete i cimanja (čitati – padove) i gasi disk kako ne bi došlo do njegovog oštećenja , karakteristična ThinkPad tastatura koja je vodootporna i koja ima specijalne, ergonomski oblikovane tastere, veliki broj dodatnih portova i konektora, te veći broj softverskih tehnologija i apliacija, među kojima se naročito ističu Power Manager, mogućnosti iskorišćenja web kamere i aplikacije Password Manager za logovanje pokretom prsta, sve su to karakteristike ThinkPad računara, pa tako i modela T520.

      Tu, međutim, nije kraj. Lenovo ima veliki broj mogućnosti i opcija koje će nekima malo značiti, a nekom drugom život znače. U velikim preduzećima će svakako dobrodoći ImageUltra Builder, koji omogućava da kreiranje i distribuciju korporativnih imidža svedete na minimalnu meru, kao i da ne morate da koristite tuđa rešenja. Tu su i alatke za migraciju sistema, bezbedno brisanje podataka, apdejtovanje i održavanje sistema, oporavak sistema…jednom rečju, sve što poslovnim klijentima treba. Specifikacije:
       

       

      Lenovo ThinkPad T520

      LCD

      15,6″, 1600 x 900, mat

      Procesor

      Intel Core i7-2620M, 2.7 GHz

      Grafikcentera

      Intel HD 3000 (integrisana u CPU)

      Sistemska memorija

      4 GB

      Hard disk

      500 GB (7200 RPM, 8 MB keša, SATA)

      Optički uređaj

      DVD RW

      Mreže, povezivanja

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 2.1+EDR

      Konekcije, portovi

      4 x USB 2.0, eSATA, VGA izlaz, DisplayPort izlaz, LAN konektor, ExpressCard, Firewire, čitač kartica, audio konektori, web kamera 2 mpx

      Dodatno

      Torba za nošenje, vodootporna tastatura

      Operativni sistem

      Windows 7 Enterprise

      Masa

      2,52 kg

      Dimenzije

      373 x 245 x 31,8 mm

      Cena

      oko 100,000 dinara

      Garancija

      3 godine

       
      Primetićete da tek sada dolazimo do samog uređaja. Kvalitet izrade je na izuzetnom nivou. Mat površine laptopa doprinose odličnom ugođaju u vizuelnom smislu, a metalne šarke su tu da dodaju notu pouzdanosti. Takođe, primetimo da se u unutrašnjosti laptopa na bokovima nalaze zvučnici, umesto eventualne tastature sa numeričkim delom. Isto tako, Ctrl i Fn tasterima je “zamenjeno mesto”, budući da je skroz u ćošku Fn umesto Ctrl-a, što se srećom može ispraviti pomoću BIOSa. Tastatura je vrlo specifična, i već smo spomenuli da se radi o specijalnoj, vodootpornoj tastaturi koja na svakom tasteru ima posebna udubljenja za jagodice prstiju, što je čini vrlo udobnom u kucanju. Konačno, tu je i trekpoint, svojevrsni trejdmark na Lenovo poslovnim računarima.

      Hardverski gledano, računaru se nema šta prigovoriti. Baziran na Intel QM67 Express čipsetu, može da se podiči dvojezgarnim Core i7-2620M procesorom koji radi na 2,7 GHz (i diže se i do 3,4 GHz u Turbo režimu), brzim diskom od 500 GB (7200 RPM), a memorije ima 4 GB. Standardne opcije konektivnosti su takođe prisutne, a šteta je što nema USB 3.0 portova. T520 je takođe dostupan u kombinaciji sa profesionalnom grafikom, recimo, Nvidia Quadro NVS ili odgovarajućim AMD FirePro grafičkim čipovima. Ipak, u verziji koja je stigla do nas, zatičemo integrisanu Intel HD 3000 grafiku – a usled toga, računar je i nešto jeftiniji nego što bi bio u verzijama sa diskretnom grafikom.

      Sve u svemu, ThinkPad je jednostavno odličan! Ništa manje nismo ni očekivali. Kao celina, sa kombinacijom različitih hardverskih i softverskih tehnologija, deluje zbilja impresivno, budući da se tačno vidi da je kompanija posvećena potrebama svojih poslovnih klijenata. Pride, to je i dalje mejnstrim uređaj u smislu da nije preveliki, pretežak, nepogodan za nošenje. Lenovo je ovim modelom jasno istakao ozbiljnu kandidaturu za najviše plasman, premda moramo reći da je konkurencija zaista žestoka…

      Prednosti: – Svestranost uređaja – Dobar mat ekran – Lenovo tehnologije (pogledati tekst) – Dobra hardverska platforma Nedostaci: – Tastatura bez numeričkog dela – Bez USB 3.0 portova
      Na ovoj stranici možete videti rezultate koje ostvaruju računari. Želimo da istaknemo da su, iako veoma bitne, performanse u ovom testu ipak relativno u drugom planu. Ovaj put nismo testirali slične računare (po hardverskim karakteristikama), niti računare slične cenovne kategorije, pa da se u zaključku vodimo skoro isključivo tim parametrima. Pitanje svih pitanja kada je ovaj test u pitanju jeste koliko je neki laptop dobar za posao i finansijski isplativ za firmu, a naravno da će računar od 150 hiljada dinara biti brži nego računar od 70 hiljada dinara. No, pogledajmo rezultate…










       Doneti zaključak u ovoj klasi nosi sa sobom određene dileme i probleme netipične za druge kategorije. Naime, šta je cilj? Pronaći najbolji direktorski laptop, ili laptop koji je svestrano upotrebljiv u celom preduzeću? Da li je poslovni laptop namenjen kancelarijskoj upotrebi, ili radu na terenu? Da li osoba treba da radi sa grafikom u zahtevnim okruženjima, npr. u CAD aplikacijama, ili će se posao svoditi na Office aplikacije i druge nezahtevne primene? I na samim modelima je bilo očigledno da su pojedini uređaji visoko optimizovani za specifične namene, za koje su možda idealni, ali za one koji nemaju tačno određene potrebe, njihova upotrebljivost je drastična manja, a o isplativosti da ne govorimo. Stoga je donošenje konačnog suda bilo veoma teško. Ne olakšava ni činjenica da su praktično svi laptopovi sa testa dostupni i sa drugačijim konfiguracijama, uključujući i konfigurisanje po narudžbini, tako da je u nekim slučajevima praktično neophodno suditi po “školjci”, te priznanje za neki model u stvari predstavlja priznanje za čitavu seriju laptopova, i može se preneti analogno i na modele sličnih hardverskih karakteristika, veće ili manje dijagonale, i tako dalje. Stoga smo pokušali da nađemo adekvatan balans i preporučimo korisnicima ono što im može doneti najviše benefita u njihovom poslovanju. Best Buy – HP ProBook 6360b

      HP-ova trinaestica je za nas Best Buy, jer je vidimo kao odličan balans između cene, performansi, prenosivosti i mogućnosti, koji je izuzetno pogodan za ogroman broj preduzeća i različite vidove korišćenja. Da li vam treba za kancelariju ili put, za terenski rad ili rad u grupi, ova mašina će ispuniti sve vaše potrebe. Odlična autonomija, veoma dobre performanse i sveopšti utisak stoje na strani ovog računara. Value For Money – ASUS B53E

      Tajvanski ASUS možda nije prepoznatljiv u ovoj kategoriji kao veliki takmac, ali je B53 serija pokazatelj da itekako ima šta da ponudi. Ne samo da se radi o dobrim mejnstrim laptopovima u smislu performansi, već je jedan od ozbiljnih aduta kompanije ASUS i dizajn samog računara, koji se ne razlikuje previše od uređaja za obične korisnike, ali sa odgovarajućom dozom ozbiljnosti. Možda je ASUS nešto iza kada su u pitanju pojedine softverske alatke za biznis korisnike, ali je veliko pitanje koliko poslovni korisnici zapravo i koriste alatke koje isporučuju razni proizvođači. Sa druge strane, ima jednu od najpovoljnijih cena na testu, što je u današnje vreme (a i inače) naročito značajno. Innovative Technology – Fujitsu LifeBook S761

      Fujitsu LifeBook serija je dobro prepoznata kao pouzdan poslovni partner, i kao takva je prisutna u mnogim našim firmama. Ovaj put, u ruke japanske kompanije ide priznanje za inovativnu tehnologiju na konto integracije projektora u računar. Da li je uopšte potrebno da dodatno obrazlažemo zašto je nagrada otišla u ruke onih koji su zbilja doneli veoma jedinstvenu mogućnost na tržište? Uopšte, koncept modularnog dela gde se po potrebi menjaju dodatna baterija, DVDRW ili projektor, je zaista odlična stvar za poslovne korisnike. Highly Recommended – Lenovo ThinkPad T520

      Lenovo je takođe veoma dobro poznato ime u svetu mobilnih računara namenjenih poslovnim korisnicima. ThinkPad T520 sa testa je odličan model koji dostojno reprezentuje čitav brend. Odličan po pitanju karakteristika, odličan po mogućnostima, sa sjajnim balansom. Možda je i šteta što nismo na testu imali i verziju sa diskretnom grafikom, koja bi onda verovatno osvojila i najviše priznanje, Editor’s Choice. Ovako, ThinkPad T520 će morati da se zadovolji “samo” našim Highly Recommended priznanjem. Editor’s Choice – HP EliteBook 8560w

      Bili smo u nedoumici da li da uopšte dajemo Editor’s Choice priznanje. Kada smo rešili da ga ipak dodelimo, dvoumili smo se da li da to priznanje ode najsvestranijem laptopu, ili laptopu “koga bi srce htelo”. Od ponuđenih modela sa testa, svakako je EliteBook 8560w demonstrirao ponajviše, ali je to opet laptop koji i nije pogodan za poslovne korisnike okrenute mobilnosti, već je pre nekako ili za direktorovu kancelariju ili za vodećeg dizajnera/arhitektu/inženjera. Na kraju smo se opredelili prema toj stavci, i iako nema potrebe da veliki broj radnika barata mobilnom radnom stanicom kakva je 8560w, najveće priznanje našeg sajta sasvim zasluženo ide u ruke ovog veoma, veoma ozbiljnog laptopa. HP EliteBook 8460 ustupio PiN Computers. Lenovo ThinkPad T520 ustupio Lenovo. ASUS B53E, Fujitsu LifeBook S761 i Fujitsu LifeBook P701 ustupio DirectLink. HP EliteBook 8460p, 8560p, 2760p, 2560p, 8560w, ProBook 6560b i 6360b ustupio CT Computers.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi