U poseti firmi HelpDisc

U poseti firmi HelpDisc

Nije potrebno puno davati mašti na volju da bi se shvatilo od kakve su važnosti podaci na našim diskovima. Bez obzira da li se radi o poslovnim podacima ili najobičnijim „materijalima sa neta“, sasvim je jasno da gubitak podataka zadaje velike glavobolje vlasnicima. Kad je teško – tu je HelpDisc...

    Sadržaj

      Filip Majkić

      U poseti firmi HelpDisc

      Zamislite samo šta vam se može desiti usled gubitka bitnih mejlova, projekata, informacija, aplikacija, i drugih sadržaja koji se nalaze na hard disku. Vrednost podataka koji se na diskovima drže daleko nadmašuje vrednost samih uređaja, i to treba odmah u startu jasno reći. No, imamopra li mi formiranu svest o tome? Cenimo li sebe, svoje vreme i/ili svoj posao? Čak i oni koje te stvari najmanje brinu bi u ogromnom broju slučajeva shvatili da njihova nebriga potiče od njih samih, a nikako usled toga što su im sadržaji nebitni. Da li su to arhive, informacije od krucijalne važnosti za delatnost neke firme, službene tajne ili drage uspomene, sasvim je sigurno da je svako od iole iskusnijih korisnika u nekom trenutku bio u situaciji da je morao da se pomiri sa gubitkom informacija ili dela informacija usled problema sa hard diskom. Zaintrigirani ovim pitanjem, pokušali smo da odgonetnemo kakvih sve rešenja za ove probleme ima u našoj neposrednoj okolini, i ostali prilično zapanjeni kada smo zahvaljujući ljubaznim domaćinima iz kompanije HelpDisc saznali više o celokupnoj problematici, tipovima kvarova, ali i navikama naših korisnika, kako onih iz poslovnih okruženja, tako i „običnih smrtnika“. Šta nam se sve učinilo zanimljivim, pročitajte u nastavku teksta.
       

      Koliko ste samo puta prošli kroz najuži centar Beograda, a da niste ni bili svesni da se jedna značajna firma koja mnogima može uštedeti bezbrojne sate glavobolje nalazi odmah tu, pored vas? U Lominoj ulici na broju 41, tik ispod Zelenog Venca, nalazi se kompanija Help Disc, kojoj je osnovna delatnost spašavanje podataka sa svih vrsta uređaja za smeštanje informacija, kao i bekapovanje, kreiranje rešenja za olakšavanje komplikovanih procesa servisiranja i spašavanja podataka i tako dalje. A do koje mere su ti procesi komplikovani za izvođenje, jasnu predstavu možemo steći samo u direktnom kontaktu sa profesionalcima.

      Počeci

      Sve u svemu, ekipa Benchmark sajta je posetila kompaniju HelpDisc i imala itekako šta da vidi i uveri se na licu mesta u sve strane ove delatnosti. Ono što će bez sumnje zaintrigirati forumaše jeste podatak da momci iz HelpDisc-a odavno aktivno učestvuju na našem forumu. Otvoreni, neposredni, voljni da podele svoje znanje i svoj pogled na trenutno stanje i presek situacije iz njihove perspektive, bili su izuzetni domaćini, koji su nam, usuđujemo se reći, otvorili oči po mnogim pitanjima, od predstave kako se odvija proces spašavanja podataka, preko uvida u same operacije, pa i – zašto to ne reći – prednostima i manama koje karakterišu pojedine serije diskova ili čak i same proizvođače generalno. Naš domaćin i glavni sagovornik je bio direktor Nikola Radovanović, koji je zajedno sa svojim kolegama u otvorenom razgovoru govorio o mnogim stvarima koje prate ovaj nimalo lak posao. Kako je razgovor bio neformalan, nećemo ga prenositi u formi klasičnog intervjua, već ćemo pokušati da sažmemo nekoliko sati razgovora i sat vremena snimljenog audio materijala u formu koja će biti pitka za naše čitaoce.

      Kompanija HelpDisc je osnovana u Beogradu 2005. godine, a gospodin Nikola Radovanović je, kao što smo pomenuli, jedan od dvojice osnivača. Inicijalno je u Holandiji osmišljen koncept pružanja podrške mušterijama da ostvare svoju garanciju na diskove, što je u tom trenutku bio veliki problem jer je bio u toku prvi talas zatvaranja mnogih malih firmi. Prosto rečeno, sakupljani su diskovi, koji su potom slati u Irsku (Maxtor UK), a otuda i ime kompanije (HelpDisc, pomoć za disk). Postepeno je jedna ideja pratila drugu, a utvrdjeno je da postoji veliko interesovanje za same podatke, koje je raslo sa vremenom, te je procenjeno da tu postoji prostor za značajno širenje delatnosti. Kao rezultat, dobijena je kompanija koja firme može rasteretiti velikih problema, ali i omogućiti da se diskovi ne šalju u inostranstvo na popravku i spašavanje podataka.
       

      Sve je krenulo sa dva računara u prostoru u kome se i danas nalaze, a danas je to sve dignuto na drastično viši nivo. Ono što je u startu uvedeno kao velika novost jeste bio proboj koncepta rešavanja velike grupe problema bez otvaranja diskova, što do tada nije rađeno kod nas, ali i šire, i odnosio se na grupu problema koji nastaju usled oštećenja firmvera na diskovima. Naši domaćini su nam ukratko ispričali istorijat sve većeg generisanja problema na hard diskovima, što je bilo povezano i sa brojnim uštedama. Pokazali su nam i jedan broj fizičkih alatki koje su služile za dijagnozu i otklanjanje problema. Radi se o nimalo jeftinim alatima, koji koštaju i po nekoliko hiljada evra. To je nešto što se sa strane slabo vidi, ali itekako utiče na politiku svake firme.

      Samo fiksno

      No, politika HelpDisc-a se nije promenila od samog starta. To je politika fiksnih cena, pošto su u firmi zauzeli stav da je kupac najbitniji i da je dobar glas često veoma dobra investicija, pa se tako nisu opredelili ni za naplaćivanje usluge po megabajtu spasenih podataka, niti za određivanje selektivnih cena, koje bi bile drugačije za različite grupe korisnika. Naprotiv, cene su fiksne, i unapred određene za svaki tip kvara, bez obzira na veličinu kompanije-klijenta, obim posla, količinu podataka, sadržaj podataka ili neki drugi parametar. U kompaniji su ponosni na ovu politiku i smatraju da je ona ključ dugoročnog uspeha. Povećanje cene u zavisnosti od procene koliko klijent može da se „otvori“ ne dolazi u obzir – može samo da se desi obrnuto.
       

      Generalno, ono što u velikoj meri ne usmerava potencijalne klijente jeste nepostojanje svesti o važnosti podataka, kao i činjenica da retko gde postoji takva disproporcija između proizvoda na kome se interveniše i cene same usluge. Uzmimo za primer popravku oštećenja firmvera, koja konkretno košta 20 hiljada dinara. Za te pare se mogu kupiti tri hard diska kapaciteta po 1 TB, a u svesti korisnika nikada nije vrednost podataka (koja ne mora biti i novčana, već se može izraziti i u utrošenom vremenu, „glavobolji“, nerviranjima i slično). Situcaiju dodatno komplikuje činjenica da diskovi nisu predvidjeni za servisiranje. Ne postoji servisno uputstvo kao sto je slučaj kod svih ostalih uredjaja. Ideja kompanije je da je najbitnije da kupac ode zadovoljan, i svestan da ne treba da žali što je platio toliko i toliko novca. Stoga i ne čude brojne pogodnosti koje HelpDisc nudi, te jedinstvene usluge koje će mušterijama omogućiti da imaju kompletan uvid u postupak spasavanja podataka i tok operacija. Svako dobija nalog pomoću koga preko sajta može dobiti informaciju o fazi u kojoj se nalazi disk (da li je započet rad, dokle se stiglo, kada se proces završi), listu fajlova koje je (ne)moguće spasiti, može odabrati šta želi, a šta ne želi da bude spašeno (vratimo vas ovde na činjenicu da HelpDisc ne naplaćuje količinu spasenih podataka, već isključivo sam proces spašavanja). Još jedna izuzetno bitna informacija – nema naplate na dijagnozu, a to je bukvalno 99% posla. Jer, vi morate obaviti ceo proces da biste uopšte došli u poziciju da obavestite potencijalnog klijenta o tome u kakvom je stanju njegov disk, ispravite grške, da vidite koji se podaci mogu spasiti – a u bilo kom trenutku tog procesa korisnik ima pravo da jednostavno – odustane. Pretpostavljamo da je vama, našim dragim čitaocima, sada barem malo jasnije do koje je mere teško biti maksimalno fer u ovoj branši. Ipak, u HelpDisc-u se ponose time i ne odustaju od već zacrtane politike, o kojoj smo već govorili.

      Sada je pravo vreme za…

      Moto firme je „Sada je pravo vreme za bekap“, i trude se da maksimalno edukuju svoje klijente o neophodnosti bekapovanja, smatrajući da je tu budućnost ne samo za njihove klijente, već i za njih. Nažalost, tu se dolazi do teme o inertnosti naše države i njenih organa, ali se puno očekuje od zakona koji bi u dogledno vreme trebalo da stupi na snagu, a koji nalažu svim firmama da čuvaju svoje podatke u elektronskoj formi pohranjene na udaljenim lokacijama. U skladu sa time je i vizija HelpDisc-a da u budućnosti nudi sisteme za bekapi on-line backup. Uostalom, kao što kaže narodna poslovica, bolje sprečiti nego lečiti, a i interna procena je da će i spašavanje podataka biti skuplje iz više razloga koji su prevashodno pravno-proceduralne prirode.

      Praksa kompanije HelpDisc je da čuvaju podatke svojih klijenata 7 dana po završenom poslu. Maksimalna diskrecija je, naravno, zagarantovana, a moguće je i sklapanje ugovora o čuvanju tajne na zahtev klijenta. Tu su i dodatne usluge, poput hitnog starta, rada 00-24 ili on site intervencije, što se takođe dodatno naplaćuje, po unapred definisanim cenama.

      Verovatno vas interesuje koliki je odnos klijenata koji stižu iz korporativnog sveta, a koliko je krajnjih korisnika. Prema sopstvenim procenama kompanije HelpDisc, preko 80% korisnika su firme, dok ostatak otpada na obične korisnike. Usluge spašavanja podataka sa neispravnih hard diskova su podeljene u šest osnovnih kategorija, na osnovu uzroka kvara (pošto to određuje i koliko je vremena, znanja i energije potrebno uneti u spašavanje podataka, shodno čemu se određuju i cene) : Logički kvar, Neispravna elektronika (koja se deli na neispravnu elektroniku u opštem smislu i neispravnu elektroniku sa jedinstvenim ROM čipom), Nečitljivi delovi diska, Neispravne glave, Naispravan motor, te Oštećenje firmvera. No, to je samo jedan deo usluga. Tu su i usluge spašavanja podataka sa RAID sistema, sa Tape drajvova, sa CD/DVD medija, flopi diskova, odnosno sa svih tipova memorijskih kartica, kao i spašavanje podataka iz baza podataka i e-mail-ova. Sve u svemu potpuna usluga na jednom mestu za svakoga kome je stalo do svojih podataka.
       

      Naši domaćini su nam održali nekoliko kratkih demonstracija koje ilustruju njihov posao, od diskova sa kojih su se u tom trenutku spašavali podaci, do unutrašnjosti diska, bazičnih karakteristika, tipičnih problema sa kojima se susreću kada se radi o pojedinim proizvođačima. Ono što nas je posebno zaintrigiralo jesu softverska rešenja koja su koristili, uključujući izuzetno moćne alatke koje daju totalnu kontrolu nad iščitavanjem diska, procesom spasavanja podataka, kroz mnoštvo najraznovrsnijih opcija u tom smislu. Mislite da je to nekakav softver koji može da se nabavi negde na warez-u? Varate se, i to grdno. Radi se o specijalizovanim rešenjima koja valja uložiti po nekoliko hiljada evra. U razgovoru nam je predočeno da je neophodno i programersko znanje da bi se moglo upravljati tim alatima, ali i da bi se moglo adekvatno odgovoriti na najrazličitije tipove kvarova koji se dešavaju u savremenim diskovima.

      Specifičnosti

      Konačno, dve stvari zaslužuju da se posebno istaknu. Prva od njih je čisto subjektivan doživljaj demonstracije i objašnjavanja principa laminarne komore, koja je obavezna za ozbiljno bavljenje ovim poslom. Radi se o komori nalik na one koje često vidite u američkim filmovima, kada doktori ispituju nešto što sa sobom nosi veliki rizik od kontaminacije. Ovde je slična priča, samo što je ovde cilj sprečiti kontaminaciju objekta u komori, umesto „širenje zaraze“. Laminarne komore mogu biti vertikalne i horizontalne, od kojih jedne imaju upravo funkciju da spreče da se kontaminacija raširi od objekta koji je u laminarnoj komori, a druge da spreče da išta priđe objektu u laminarnoj komori i kontaminira ga. U konkretnom slučaju, kod diskova je izuzetno važno sprečiti kontaminaciju iz spoljnog izvora. Sve to uživo deluje izuzetno impresivno i odlično ilustruje maksimalnu ozbiljnost sa kojom se pristupa ovom poslu.
       

      Druga stvar koju želimo istaći jesu alati za hardverska spašavanja podataka, koje HelpDisc prodaje firmama koje se bave spašavanjem podataka u celom svetu. Na ovaj način naš Know-how se izvozi širom sveta. Domaćini su nam pokazali uživo kako se jedan od alata za zamenu glava koristi. Informacije o ovim alatima i budućim projektima mogu se naći na sajtu HDD Surgery. Nama ostaje da im od srca poželimo puno uspeha i na tom polju. Nema boljeg majstora od onog koji radi alate za druge majstore, uverenje je naših starih koje ovde dobija još jednu potvrdu.

      Rezime

      Bilo je još mnogo tema koje su se provukle kroz razgovor, od opažanja u vezi sa kvalitetom raznih serija diskova i proizvođača, do demistifikovanja raznih „mitova“, uključujući i onaj o smrzavanju diska u frižieru da bi se izvukli podaci sa njega. Ipak, vreme je novac i došao je trenutak da polako prepustimo naše domaćine njihovom uobičajenom ritmu. A uobičajen ritam ne podrazumeva samo „prost“ (veoma uslovno rečeno, nakon svega što smo videli) rad sa diskovima, već i permanentno stručno usavršavanje. Zaposlene je čekalo po 200 strana poprilično zakukuljenog štiva – tehničke dokumentacije u vezi sa SSD-ovima. Moraju se pratiti trendovi, moraju se permanentno usavršavati metode rada, a nigde generalnih uputstava, niti klasične „škole“ gde bi se izučavalo spašavanje podataka.
       

      HelpDisc opslužuje sve vrste korisnika, od kućnih korisnika, preko malih firmi, obrazovnih ustanova, sve do velikih kompanija, organizacija i državnih ustanova, domaćih i stranih. Ukoliko vas interesuje da saznate nešto više o ovoj firmi (ali i da nešto naučite, budući da se HelpDisc verno pridržava svog koncepta paralelne edukacije svojih kupaca), toplo vam preporučujemo da posetite sajt firme HelpDisc, gde ćete pronaći više informacija o tipovima usluga i cenama istih. Pored nabrojanog, od skora je moguće ovde direktno kupiti interne ili eksterne diskove – a ko će vam dati bolju preporuku od ovih ljudi? Ovde ćete iz prve ruke dobiti informaciju šta valja gledano iz pozicije kvaliteta izrade. Danas HelpDisc posluje u Holandiji, Srbiji, Francuskoj, Hrvatskoj i Britaniji, a mi smo izašli iz njihovog beogradskog ogranka ispunjeni optimizmom i zadovoljstvom što na našem IT nebu ima itekakvog prostora za inovaciju i napredak, kao i zbog toga što među nama postoje ljudi više nego voljni da šansu prigrabe i iskoriste, ali da i dalje ostanu čvrsto sa obe noge na zemlji, držeći se principa od kojih ne odustaju.

      Zahvaljujemo se kompaniji HelpDisc na ukazanoj pomoći tokom realizacije teksta.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi