ZTE Grand X In

ZTE Grand X In

Dobili smo priliku da testiramo prvi telefon sa Intel hardverom. Možda se sećate našeg testa ZTE Grand X modela, i dok je zapravo reč o veoma sličnom smartfonu, Grand X In je pored drugačijeg procesora dobio i nekoliko poboljšanja. Pre svega, zahvaljujući svom Intel Atom procesoru obećana je veća energetska efikasnost i samim tim bolja autonomija baterije. Napredak je učinjen i na polju fotografija, tako da umesto kamere od 5 megapiksela, Grand X In poseduje novi senzor rezolucije 8 megapiksela. Tu je takođe i skok sa 512MB na 1GB RAM-a, dodata je NFC kompatibilnost, kao i MHL podrška kroz USB kabl. Ostalo je manje-više isto, Ice Cream Sandwich, 4.3 inča i rezolucija ekrana od 960 x 540 piksela. Pogledajmo detaljnije utiske...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović In kao Intel. Ova kompanija je odlučila da uplete svoje prste u priču oko čipova za mobilne uređaje i pomrsi konce proizvođačima ARM čipova, koji su donedavno bili jedino rešenje za tablete i smartfone. Mi kažemo: zašto da ne – konkurencija je uvek dobra stvar, i ona se gotovo uvek odrazi veoma pozitivno na nas kao potrošače. Ako je Intel zaista ozbiljan u nameri da žestoko napadne ARM čipove u mobilnim uređajima, uskoro čak možemo videti i sniženje cena na polju smartfona i tableta. Zašto se Intel nije ranije upustio u celu ovu priču oko tableta i smartfona? Iz jednog prostog razloga, njihovi čipovi su bili previše energetski “gladni” da bi bili razmatrani kao opcija.

      U međuvremenu, potrošnja je lagano išla dole, da bi došla do tačke da se može porediti sa potrošnjom ARM-a. Cela priča oko Intel čipova za smartfone i tablete je pokrenuta još početkom prethodne godine, ali u praksi konkretnih modela koji ih koriste je bilo jako malo.

      Android je takođe ključan faktor u ovoj priči i već duže vreme Google sarađuje sa Intel-om po pitanju kompatibilnosti aplikacija. Hoćemo reći da ovo nije nešto novo za Android, i da se podrška za x86 arhitekturu praktikuje u aplikacijama još od septembra 2011-e, a po rečima Intela čak 95% aplikacija je kompatibilno sa njihovim procesorima. Preostalih 5% nekompatibilnih i nije puno, a kako vreme prolazi, sigurni smo da će se taj procenat smanjivati i da će na kraju postojati potpuna kompatibilnost Android aplikacija sa x86 procesorima.

      Iako nije prvi proizvođač koji poseduje Intel Android smartfon, ZTE je svakako prvi koji koristi Intel čip da pokreće Ice Cream Sandwich verziju Android-a. Intelov čip u Grand X modelu, koji je inače namenjen za smartfone i tablete je označen kao Medfield, a zapravo je reč o dvojezgarnom Intel Atom Z2460 procesoru sa frekvencijom rada od 1.6 GHz-a koji je deo Intel XMM 6260 platforme. Drugi deo ove platforme sačinjava Intel Media Graphics Accelerator grafički čip na 400 MHz-a. Ekran Grand X In modela je identičan kao i na starijem Grand X-u, TFT je tipa, dijagonale je 4.3 inča i poseduje veoma pristojnu rezoluciju od 960 x 540 piksela. Na polju RAM memorije, novi Grand X je dobio unapređenje u vidu 1GB-a umesto 512MB-a, a takođe i na polju internog skladišta, tako da sada imamo 4 ili 16GB-a.

      Kamera je takođe unapređena i umesto senzora od 5 megapiksela, tu je sada novi senzor rezolucije 8 megapiksela, i dalje je prisutan LED blic, a video snimanje je sada moguće u 1080p rezoluciji. NFC čip je takođe dodat, iako nismo uspeli da pronađemo način da ovu opciju uključimo u opcijama iz prostog razloga što tamo nije prisutna. Baterija je ostala nepromenjena i poseduje kapacitet od 1650 mAh, mada uz Intelovu nisku potrošnju, obećana je duža autonomija. Viđe detalja možete naći u tabeli ispod.

      [modul]specifikacija=316[/modul]ZTE Grand X In dolazi u beloj kutiji, na čijoj se prednjoj strani nalazi slika modela i Intel inside logo u njenom gornjem desnom uglu. Na pozadini kutije su informacije o serijskom i IMEI broju, bar kodovi, i nalepnica koja je zalepljena tu kako bi dobili više informacija u uvozniku i proizvođaču.


      Unutar kutije zatičemo standardnu opremu kao i kod Grand X modela, a radi se o punjaču, USB kablu, klasičnim slušalicama i Quick Guide knjižici.


      ZTE je učinio veoma dobar posao po pitanju dizajna Grand X In modela, koji nas neodoljivo podseća na Nexus S model, kao i pomalo na Samsung Galaxy Nexus zbog svog mračnog stelt izgleda. Njegova cela prednja strana je u staklu, dok su bokovi tamno sive boje i izrađeni su od plastike. Ivice su zaobljene, baš kao kod Galaxy Nexus modela. U poređenju sa ZTE Grand X modelom, Grand X In je teži nekih tridesetak grama, a ostaje i dalje razumno tanak sa bokom širine 9.9 milimetara.

      Iznad ekrana nalazi se pulsirajući indikator koji možete koristiti za notifikacije, koji svetli crvenom bojom kada je baterija pri kraju. Tu je iznad i senzor ambijentalnog osvetljenja i senzor blizine, prednja VGA kamera, dok se iznad svega ovoga nalazi mrežica sa rupicama, iza koje je smešten zvučnik za razgovor.

      Ispod ekrana su smešteni senzori osetljivi na dodir koji svetle belom bojom, ima ih ukupno četiri i postavljeni su u sledećem rasporedu – Menu, Home, Back i Search.

      Na levoj bočnoj strani uređaja u vrhu smešteni su dugmići za kontrolu jačine zvuka srebrne boje, dok se nešto niže nalazi microUSB priključak, koji će biti korišćen za punjenje telefona ili za komunikaciju sa računarom.


      Donja bočna ivica telefona poseduje rupicu mikrofona i sa desne strane prostor za nokat, koji će vam dozvoliti skidanje zadnjeg poklopca. Želimo da napomenemo da je baš kao i kod Grand X modela, poklopac dosta težak za skidanje, tako da smo se malo više pomučili dok smo ga otvorili kako bi ubacili bateriju i karticu. Ovo ne mora biti loša stvar, jer nismo primetili nikakvo krckanje i ugibanje zadnje strane, i ceo telefon nam se činio dosta čvrstim i utegnutim.


      Na desnoj bočnoj strani nemamo dugmiće ili ulaze, dok se na gornjem boku nalazi dugme za uključivanje ekrana sa desne strane i 3.5mm ulaz za slušalice sa leve strane.

      Zadnja stranica ZTE Grand X In modela je gumirana i ima šaru od velikog broja paralelno postavljenih izbačenih tačkica, koje zaista pružaju dobar osećaj pri držanju telefona i sprečavaju da vam on slučajno isklizne iz ruke. Razlika u poređenju sa Grand X modelom je nešto drugačiji srebrni ZTE logo, kao i dodatak Intel inside logoa ispod.


      Nakon malo više mučenja kako bi otvorili zadnji poklopac, ispod njega zatičemo slot za Sim karticu pune veličine, desno od njega slot za microSD kartice, i ispod njega prostor u kome se nalazi baterija kapaciteta 1650 mAh.

      ZTE Grand X In dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom, a baš kao što je to bio slučaj i sa prethodnim modelom, ono što nam se najviše dopada je to što nema nikakvih nepotrebnih drastičnih izmena u korisničkom interfejsu, već on poseduje Stock Ice Cream Sandwich.

      Sa ovim interfejsom smo jako dobro upoznati, što je verovatno slučaj i sa dobrim delom procenata ljudi koji čitaju ovaj test, ali za one koji se još nisu sreli sa Stock ICS verzijom evo prilike da se bliže upoznaju. Lockscreen je jedna od stvari koja odskače od klasičnog ICS-a, mada moramo priznati da nam se ova promena veoma dopada. Zanimljiv deo ovde je da prevlačenjem prsta u predelu zelenog kruga otvarate “cvet” od šest prečica, kojima možete menjati raspored ili dodeliti nove aplikacije. Još jedan deo lockscreen-a koji nam se jako dopao je animacija zelene munje koja se vrti u krug, tih par sekundi dok držite prst na zelenom krugu kako bi otključali telefon.
       


        
      Na raspolaganju vam je ukupno pet početnih ekrana, na koje možete dodavati Widgete ili ikonice. Na nekim od njih su več dodati neki widgeti, kao recimo Toggle widget koji pruža prečice ka ukjučivanju ili isključivanju određenih opcija telefona ili Gallery widget sa sličicama iz galerije. U dnu ekrana se nalazi Dock sa pet ikonica, kojim možete menjati mesto ili dodavati još ikonica na njih i tako od njih praviti folder.
       

      Notification Bar je providan i u njegovom vrhu se nalazi datum, prečica ka podešavanjima telefona i krstić pomoću koga uklanjate sve notifikacije iz njega. Skroz u njegovom vrhu ispisan je datum i u dnu ime operatera. On nije preterano modifikovan u odnosu na Stock ICS verziju, ali su mu dodate korisne Toggle prečice u vrhu, koje vam jednostavno štede vreme koje bi proveli u njihovom traženju po meniju podešavanja.  


      Dialer poseduje velike plave brojeve, automatsko prepoznavanje kontakta u zavisnosti od unetog redosleda cifara, i ikonice koje vode ka registru poziva i ka kontaktima koji se nalaze u vašem telefonu, na Google-u ili društvenim mrežama. Kada pozovete nekoga, ispod imena će se pojaviti velika slika kontakta (ukoliko ona postoji), crvena slušalica za prekidanje veze i opcije za spikerfon, mute-ovanje, poziv na čekanju, itd.


      App drawer poseduje crnu pozadinu i redove od po četiri ikonice. Skrolovanje se vrši prevlačenjem levo ili desno, i podeljen je na sekciju aplikacija i widgeta, s tim što se widgeti takođe nastavljaju direktno na aplikacije kada skrolujete u levo. U gornjem desnom uglu nalazi se prečica ka Play Store-u.

      ZTE Grand X In među svojim preinstaliranim aplikacijama poseduje i DLNA aplikaciju, koja vam omogućava strimovanje materijala sa media servera direktno na vaš telefon, ili strimovanje materijala sa telefona na druge uređaje.

      Dobar deo stvari je identičan sa prethodno testiranim ZTE Grand X modelom, mada, sa novim procesorom i unapređenjima, utisci u određenim poljima su drugačiji. Kao što smo već pomenuli, ZTE Grand X In nas svojim izgledom podseća na Samsung Galaxy Nexus smartfon, kako po generalnom obliku, po stelt utisku kada je ugašen ekran, pa čak i po hrapavosti zadnje stranice. Za ovaj model bi smo rekli da poseduje pristojan kvalitet izrade, nismo čuli nikakvo krckanje ili ugibanje na bilo kom delu telefona, čak i pri namernom jačem pritiskanju. Hrapavost zadnje strane pruža dodatnu zaštitu i bolji stisak, tako da znatno smanjuje šanse da telefon isklizne iz ruke, što nam se dopada.

      Autor generalno podržava veće dijagonale ekrana, tako da je dijagonala od 4.3 inča bila itekako poželjna. Na rezoluciju generalno nemamo nekih zamerki, iako smo navikli na 1280 x 720 rezoluciju, moramo priznati da nam je rezolucija od 960 x 540 piksela na ovoj dijagonali delovala veoma pristojno. Ikonice i tekst su bili dovoljno oštri i elementi na ekranu su delovali veoma pristojno.

      Što se tiče kvaliteta ekrana, radi se o običnom LCD TFT tipu, dakle nije IPS, Samoled ili slično. Mada, ovo ne znači da je njegov kvalitet bio loš, baš naprotiv, ekran ZTE Grand X In modela je pružao veoma prijatne i umereno živahne nijanse boja, u smislu da nisu toliko jarke kao na Super Amoled ekranima. Dubina crne boje je bila zadovoljavajuća, ali opet ne na nivou koji pruža Samoled tehnologija. Digitajzer koji se nalazi ispod ekrana je izgleda nešto lošijeg kvaliteta, tako da smo u ne tako malom broju slučajeva morali da ponovimo zadatu komandu jer ona nije bila registrovana.

       
      Još jedna mana kod ovog ekrana je što su njegovi uglovi gledanja loši, tako da ako gledate telefon sa njegove desne ili leve strane u normalnom položaju, primetićete da slika postaje drastično ispranija i bleđa. Na primeru ispod možete videti kako pozadina suncokreta od veoma dobrog prikaza jarko žute boje sa promenom ugla postaje bleda i isprana.



      Nismo ranije imali priliku da sretnemo Intel Atom čip u smartfonu, tako da nam je ZTE Grand X In prvi pružio to iskustvo. Frekvencija rada procesora od 1.6 GHz je već naglašavala da će performanse biti dobre, a Intel Atom Z2460 je upravo to i ispunio. U poređenju sa Tegra 2 čipom na Grand X modelu, Intel čip je pružao još glatkije performanse, brže učitavanje aplikacija i generalno bolji odziv. Skoro pa Stock Ice Cream Sandwich je klizio veoma lepo. 1GB RAM-a sada pruža komotnije korišćenje i nudi veću mogućnost multitaskovanja. U nekim sintetičkim testovima se pokazao boljim od prethodnika, dok je u nekim bio lošiji. Recimo, Antutu rezultat je čak u rangu Samsung Galaxy S3 modela, dok je sa druge strane CF-Bench rezultat neobjašnjivo nizak. Sasvim je moguće da neke postojeće benchmark aplikacije ne prikazuju pravu situaciju kod ovog Intelovog čipa.

      Surfovanje je sada drastično bolje iskustvo u poređenju sa prethodnim Grand X modelom. Po pitanju dijagonale i rezolucije ekrana, situacija je svakako identična, ali mi ciljamo zapravo na performanse koje smo dobili pretraživanjem interneta.


      Ono što nas je oduševilo kod ovog novog Intel čipa je brzina kojom on učitava stranice, koje je uporedivo, ako ne i brže od Samsung Galaxy S3 modela. Mada, iako je surfovanje dosta glatko i brzo na ZTE Grand X In modelu, smartfoni sa četvorojezgarnim procesorima su bolji u rendorovanju stranica, zumiranju i još glatkijem skrolovanju.


      Začudila nas je jako loša podrška za reprodukciju 720p ili 1080p visokoprofilnog materijala. Na nekoliko naših semplova filmova sa ovim rezolucijama, dobijali smo jako seckave performanse, tehnički neupotrebljive za gledanje. Reprodukcija ovih semplova iz stock Video plejera nije ni bila moguća, jer smo dobijali poruku da ne postoji potreban audio kodek. U prevodu, iz ovog klasičnog video plejera nećete moći da reprodukujete bilo šta sa AC3 zvukom, tako da je preporučljivo preuzimanje nekog od poznatijih video plejera sa Play Store-a.


      Nismo bili u prilici da provedemo ZTE Grand X In kroz ceo ciklus pražnjenja baterije, ali čak i iz ovog korišćenja, rezultati deluju dosta obećavajuće. Podeševanje osvetljenja ekrana je bilo na maksimumu tokom našeg korišćenja, i u periodu od 2 sata i 46 minuta od skidanja sa punjača, spuštanjem baterije na 73% dobili smo vreme uključenosti ekrana od 1 sat i 20 minuta. Po nekoj prostoj računici, da smo nastavili sa korišćenjem telefona, došli bi smo do cifre od nešto ispod pet sati korišćenja. U poređenju sa prosečnim rezultatom od 3 sata i 48 minuta koliko nam je pružio Grand X, ova verzija sa Intel procesorom stvarno deluje štedljivija i stvarno pruža veću autonomiju. Sama po sebi ova autonomija nije spektakularna, ali će vas svakako provesti kroz jedan dan intenzivnijeg korišćenja, ili do dva dana umerenog korišćenja.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.
       

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

       
      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      U poređenju sa ZTE Grand X modelom, Grand X In poseduje nešto kvalitetniji senzor veće rezolucije od 8 megapiksela. Odmah možemo reći da se fotografije koje on pruža prilično bolje od onih koje pravi ZTE Grand X model. Njihovim kvalitetom smo bili zadovoljni. Nivo detalja u njima je bio na veoma pristojnom nivou. Količina šuma u fotografijama je nešto veća, tako da ga možete primetiti čak i u fotografijama napravljenim na dnevnom svetlu. Boje u njima nisu idealne, i deluju blago isprano. Sve u svemu, kvalitet fotografija koje možete zabeležiti ovim smartfonom nije idealan, ali su one itekako upotrebljive i pre svega, dosta bolje od onih koje pruža kamera Grand X modela.
      Video snimanje je bilo sasvim pristojno. Slika koju je kamera zabeležila je bila oštra i puna detalja, mada kompresija možda malo kvari utisak, jer je bitrate našeg zabeleženog snimka iznosio 15.4 Mbps. Frejmrate sa druge strane je odličan, i kamera nudi punih 30 frejmova u sekundi. Kamera ZTE Grand X In modela nije savršena, ima svojih nedostataka, ali je po našem mišljenju zadovoljavajuća.













       Prethodno testirani ZTE Grand X nam se dopao, a ova verzija sa Intel procesorom nam se dopala još više. Jednostavno, unapređenja koje nudi ga čine boljim izborom za kupovinu. Performanse tokom korišćenja su svakako bile na strani ovog Intel pokretanog telefona, u poređenju sa Nvidia Tegra 2 čipom. Njegovom kupovinom dobijate i veće interno skladište, duplo više RAM memorije, i svakako bolju kameru. Još neke od prednosti ovog modela su NFC čip, koji jeste fizički prisutan u uređaju, ali je ZTE u svom ROM-u izgleda prevideo da ubaci opciju kojom ćete ga zapravo uključiti.

      Ekran ovog modela nije dobio poboljšanje. Reč je i dalje o TFT tipu ekrana, dijagonale 4.3 inča i veoma solidnoj 960 x 540 rezoluciji. Prikaz je stvarno veoma korektan kada posmatrate ekran direktno, ali se pogoršava kada ga gledate sa strane, zbog nešto lošijih uglova gledanja. Takođe, ponekada se dešava da ne registruje komandu, verovatno zbog nešto lošijeg digitajzera. Dizajn nam se jako dopao, i smatramo da je Grand X In dosta privlačan smartfon.

      Performanse koje Intel Atom Z2460 nudi su veoma dobre za dvojezgarni procesor. Skoro pa Stock Ice Cream Sandwich verzija je veoma lepo klizila tokom našeg korišćenja i odzivnost je bila na dobrom nivou. Performanse u surfovanju su nas posebno prijatno iznenadile, pogotovo u polju brzine učitavanja stranica, gde Grand X In može da se meri čak i recimo sa Samsung Galaxy S3 modelom.
      Kvalitet kamere je pristojan, tako da su fotografije i snimci veoma upotrebljivi, za razliku od Grand X telefona. Iako nismo imali priliku da bateriju provedemo kroz ceo ciklus praženjenja, njena autonomija deluje veoma obećavajuće. Svakako je u tom smislu korak napred u poređenju sa Grand X ARM verzijom, opet sa nekim zamerkama po pitanju ekrana. Po ceni od nešto više od 285 evra u slobodnoj prodaji, prvi Ice Cream Sandwich telefon sa Intel hardverom svakako deluje kao zanimljiva kupovina…

      Prednosti: – Privlačan dizajn – Veliki ekran sa solidnom rezolucijom i dobrim kvalitetom slike – Skoro pa Stock Ice Cream Sandwich – Veoma solidne performanse dvojezgarnog Intel Atom procesora – Umerena cena Mane: – Ne tako dobra odzivnost ekrana na dodir zbog lošijeg digitajzera – Uglovi gledanja su loši – Visokoprofilni HD materijal nije opcija – Previd ZTE-a da u opcijama ubaci dugme kojim se uključuje NFC
      Cena: 31.999 RSD Uređaj na test ustupio Comtrade Shop.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi