Sony Xperia P

Sony Xperia P

Kompanija Sony, sada bez sufiksa Ericsson, iz svoje ponude na test nam donosi model pod imenom Xperia P. Zamišljen kao jeftinija alternativa vodećem Xperia S modelu koji smo testirali pre par meseci, iako po izgledu skoro identičan, ipak ima suptilnih razlika, a njegova dijagonala ekrana je manja za 0.3 inča. Dakle, reč je o 4-inčnom telefonu sa dvojezgarnim procesorom, 8 MP kamerom i jednom bitnijom stvari koja ga ističe- aluminijumskim Unibody dizajnom. Ovaj smartfon poseduje Sony Mobile BRAVIA Engine i WhiteMagic tehnologiju kontrolisanja osvetljenja i smanjivanja potrošnje, kao i relativno svežu NFC tehnologiju

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Još uvek ne možemo da se naviknemo na to da iza imena Sony, više ne stoji nastavak Ericsson – ipak su ove dve kompanije bile udružene više od deset godina i za to vreme su izgradile dobru reputaciju na mobilnom tržištu. Ipak, posle toliko godina saradnje, Sony je odlučio da ostatak puta ipak nastavi sam, otkupivši 50% udela Ericsson-a i tim potezom preuzevši kontrolu nad celom, nekada zajedničkom kompanijom. Xperia porodica telefona nastavlja da postoji, a u njoj se nalazi model koji ćemo se pozabaviti danas – Sony Xperia P. Najavljen još na CES-u koji se održao početkom januara ove godine, na tržištu se pojavio relativno skoro, krajem maja meseca.  
      Sony Xperia P  
      Pozicioniran u srednjoj klasi Android smartfona, on je zapravo manji brat Sony Xperia S vodećeg modela, ali ne bismo rekli da je po svim tačkama lošiji u poređenju sa njim. Naravno, on nema ekran visoke rezolucije od 1280×720 piksela , nema 12 megapiksela kameru, ima za 500 MHz niži takt procesora, ali za razliku od svog plastičnog većeg brata, Xperia P poseduje aluminijumsko Unibody kućište, i uvek bitnu stvar – dosta nižu cenu. 
      Čipset koji je stavljen u ovaj model nosi oznaku NovaThor U8500, a nešto tačnije informacije su da je prisutan dvojezgarni Cortex-A9 sa radnim taktom od 1 GHz i Mali-400MP grafički čip. Poseduje veoma svetao LED osvetljen LCD ekran dosta solidne rezolucije za svoju dijagonalu od 4 inča – 960 x 540 piksela, što nudi veoma pristojan broj piksela po inču (približno 275 ppi). Njegova zadnja kamera poseduje senzor rezolucije od 8 megapiksela, prisutan je LED blic i moguće je snimanje u 1080p @30 fps rezoluciji.

      Sony takođe u ovom modelu nudi svoj Mobile BRAVIA Engine i White Magic tehnologiju, koja u postojećem RGB sistemu podpiksela poseduje dodatni beli piksel, koji omogućava da ekran bude dosta svetliji od klasičnog, dok u isto vreme pomaže u uštedi energije. Ova ušteda energije se najviše manifestuje kada se na ekranu prikazuju bele pozadine, koje srećemo pri sutfovanju internetom. Na Xperia P modelu prisutna je takođe i NFC (Near Field Communication) tehnologija, koju ćemo sve više početi da koristimo u svakodnevnim životima. Sony se takođe hvali tehnologijom brzog punjenja, tako da za samo 10 minuta na punjaču zauzvrat dobijate 60 minuta razgovora. Nešto detaljnije specifikacije možete pronaći u tabeli ispod.  
      [modul]specifikacija=383[/modul]Izgled kutije je nešto drugačiji od onog na što smo navikli kod mobilnih telefona. Ona je nešto veća ali je spljoštenija. Kutija je pretežno bele boje sa sivim ivicama, a na njenoj prednjoj strani se nalazi slika dizajna telefona i njegovog interfejsa. Na njenoj zadnjoj strani nalazi se spisak standarda koje telefon poseduje i mini specifikacije.
      Sony Xperia P unboxing
       
      U njoj smo zatekli drugu sivu kutiju, sa rasklopivim odeljcima, u kojoj smo našli pre svega telefon, punjač sa usb konekcijom, microUSB kabl, in-ear tip slušalica, kao i standardnu prateću dokumentaciju. Ono što nam se učinilo zanimljivim i što govori koliko je sveže rastajanje od kompanije Ericsson, je to nalepnice na kablovima i dalje nose Sony Ericsson oznaku.


      Kao što smo pomenuli, dizajn Xperia P modela je prilično sličan sa onim koji poseduje Xperia S model, samo u nešto manjoj formi, zbog manje dijagonale ekrana. Primerak koji se našao na našem testu je bio potpuno crn, poseduje taj popularni monolitičan izgled, a dok je ekran ugašen u određenoj meri ima “stelt” pojavu, nešto slično kao kod Galaxy Nexus modela. Ivice na njemu ima jako mali radijus zakrivljenja, tako da je generalno pravouganonog oblika.


      Iznad ekrana nalazi se nešto veća nego standardna prednja kamera VGA rezolucije, senzor ambijentalnog osvetljenja, “rupa” u obliku linije u kojoj se nalazi zvučnik za razgovor i naravno, Sony logo, koji u ovoj formi dugo vremena nismo videli na mobilnom telefonu.
      Sony Xperia P screen
      Ispod ekrana nalazi se specifična provodina akrilna traka, na kojoj su smešteni senzori osetljivi na dodir. Ono što se nama dopada je to da oni nisu jednostavno odštampani na vrhu te trake, već se nalaze u njenoj samoj sredini, tako da pružaju osećaj dubine.

      Na njegovoj levoj bočnoj stranici, pozicionirani skroz u vrhu, nalaze se pre svega microUSB port za punjenje i komunikaciju sa računarom, i odmah do njega smešten je microHDMI port. Takođe na istoj strani, smeštena malo niže, nalaze se vratanca, iza kojih se krije slot za micro Sim karticu. Dakle, ako imate Sim karticu klasične veličine, morate je zameniti za micro Sim, ili iseći staru na micro Sim dimenzije.

      Na donjoj bočnoj strani nema ničega osim male rupice mikrofona, dok se na desnoj bočnoj stranici dosta stvari. Pre svega tu je hardversko dugme za kameru sa dva koraka, fokusiranja i beleženja fotografije. Zatim nešto iznad se nalazi dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, power dugme i prostor iza koga je smešten spoljašnji zvučnik. Na gornjoj bočnoj strani, ostaje nam samo 3.5mm ulaz za slušalice.


      Pomenuli smo da je kućište telefona izrađeno od aluminijuma i da ima Unibody izgled, ali hteli bismo da se osvrnemo detaljnije na njegovu zadnju stranu. Kao što ste možda primetili sa fotografija, ona nije ravna već je konveksnog oblika. Delovi koji nisu od aluminijuma se nalaze na vrhu zadnje strane i delu ispod providne trake, oni su plastični i u tom predelu su smešteni svi prijemnici, kako ih aluminijum ne bi ometao. Kamera je pozicionirana na sredini, direktno iznad nje se nalazi LED blic, dok je skroz dole smešten prepoznatljivi nekadašnji Sony Ericsson zeleni logo.

      Sony Xperia P camera
       Sony Xperia P dolazi sa Android Gingerbread 2.3.7 verzijom, što i nije baš radosna vest, ali on će svejedno uskoro dobiti nadogradnju na Ice Cream Sandwich, kao i određeni drugi Xperia modeli. Gingerbread izgled je presvučen Timescape korisničkim interfejsom, koji ima određeni šarm.
      Sony Xperia P software gingerbread  
       
      Krenimo od Lockscreen-a. Na njemu se nalazi veliki časovnik, datum i dan u nedelji, ime operatera u ćošku, a u njegovom donjem delu možete videti propuštene pozive i poruke. Otključavanje se vrši klasičnim prevlačenjem katanca sa leve u desnu stranu. Glavni ekran poseduje samo Google Search bar, časovnik sa datumom. U docku se nalazi pet ikonica, Media folder, Play Store, App Drawer, Messaging i Phone aplikacija. Pinch out gest nudi veoma zanimljivi plivajući pogled widgeta.  

         
      Glavnih ekrana ima ukupno pet i obeleženi su tačkicama u vrhu, tako da znate na kom se ekranu nalazite trenutno. Na njima možete zateći stvari kao što su Music & Videos preporuke vaših prijatelja sa Facebook-a, Music player widget, widget za fotografije, ili widget koji preporučuje aplikacije.
       

      Takođe možete zateći widget sa prijateljima sa Twitter-a ili Feed sa Facebook-a, vremensku prognozu widget, i toggle widget koji se poveća kada kliknete na njega.


      Kao što možda znate, imate teme sa određenim brojem boja – nama se svideo izgled zelene teme. Dialer aplikacija je jednostavnog ali preglednog dizajna, kontakti imaju sliku uz ime, a imenikom možete vršiti navigaciju prevlačenjem preko prsta preko slova koje tražite. Aplikacija za poruke je standardna sa oblikom pravouganog balončića u kojem piše poruka i bojom pozadine koju ste odabrali sa izborom teme.

      App drawer je klasičnog izgleda, poseduje tačkice u vrhu ekrana kako bi se lakše snašli na kojoj ste stranici, dok u dnu imate opcije sortiranja aplikacija po sopstevnom redosledu, po abecedi, po najviše korićenim aplikacijama i po nedavno instaliranim.

      U njemu možete zateći ne baš preveliki broj preinstaliranih aplikacija, ali opet dovoljnim da bismo mogli izdvojiti zanimljivije. Na primer, tu je Timescape aplikacija koja nudi zanimljiv pregled Twitter i Facebook postova. Recimo, LiveWare manager vam nudi programiranje akcija koje će se izvršiti kada uključimo slušalice, headset ili punjač.


      Sony Xperia P model dolazi sa Wisepilot GPS aplikacijom, koja je za razliku od nekih dosta upotrebljiva, jer poseduje detaljnije mape Srbije. Mape koje se nalaze u ovoj aplikaciji je radio Navteq i imaju solidan nivo detaljnosti i POI tačaka.

      Još jedna zanimljiva aplikacija koja vam se može učiniti korisnom je TrackID. Preko nje možete prepoznati ime pesme i izvođača, tako što približite telefon zvučniku i stisnete record dugme, nakon čega će aplikacija pružiti informacije o toj pesmi. Takođe imate pristup top listama pesama po regionu u kom se nalazite.

      Pošto telefon poseduje NFC tehnologiju, postoji posebna aplikacija koja će čuvati NFC tagove na pločicama, pomoću kojih možete da automatizujete razne akcije, kao što je uključivanje ili isključivanje opcija, kada prinesete telefon NFC pločici. Nažalost, ove pločice se ne dobijaju uz telefon, tako da ćete morati da ih nabavite sami.

       
      Prisutna je i Music & Videos aplikacija, koja na jedno mesto grupiše sve pesme i klipove, koje su kačili vaši prijatelji na Facebook-u.

      Muzička aplikacija je urađena dosta solidno i u njoj možete naći sortiranje po pesmama, albumima, izvođačima i plejlistama. Takođe postoje SenseMe kanali koji kategorišu pesme u zavisnosti od raspoloženja. Ekvilajzer ima dosta predefinisanih postavki, a takođe imate i xLOUD poboljšanje jačine zvuka na zvučniku.

      Galerija je klasičnog stock Gingerbread izgleda, i nudi 3D pogled kada zakrivite telefon u jednu ili drugu stranu.

      Ono što nam se odmah svidelo kod ovog modela je njegov kvalitet izrade i odabir materijala za kućište. Kada ga uzmete u ruku, zaista odaje taj utisak čvrstine zbog aluminijuskog kućišta i Unibody dizajna. Povrh svega, dizajn telefona nam se učinio zanimljivim sa svojom crnom stelt bojom i monolitičnim izgledom. Providna traka u kojoj se nalaze senzori osetljivi na dodir je zaista nešto drugačije i tako nešto nismo do sada imali priliku da sretnemo na telefonu, što predstavlja prijatno osveženje. Telefon je lagan, ali nije preterano tanak, što i ne mora svakome da bude negativna stvar. Sve u svemu, držanje telefona ostavlja utisak kvaliteta, a aluminijum nije nešto što svakodnevno srećemo na Android telefonima, tako da se Xperia P ističe iz gomile plastičnih modela koji postoje na tržištu.
       
       
      Po svojim dimenzijama ne može se reći ni da je prevelik, ali ni premali, već nešto u sredini, baš kao što se može reći i za ostale 4-inčne telefone. Mada, plastika isprod providne trake ga čini malo dužim nego što bi trebalo, ali opet, takav dizajn i izduženost može i biti dobra za promenu.

      Što se tiče ekrana i njegovog kvaliteta bili smo generalno zadovoljni, ali uz par zamerki. Postavljanje osvetljenja na maksimum kao rezultat je davalo jedan od svetlijih ekrana koji smo videli, ali maksimalno osvetljenje povlači jednu manu. Ovako postavljen, on jeste ok za uslove jakog sunca, ali dok ste unutra, maksimalno osvetljenje izbeljuje boje, tako da su one blede u poređenju sa polovinom osvetljenja. Savetujemo držanje osvetljenja oko polovine.

      Ekran jeste dosta oštar zahvaljujući odnosu rezolucije i dijagonale, ali opet imamo jednu zamerku koja se tiče dubine crne boje. Ona nije baš najbolja, tako da je crna dosta sivkasta, što negativno utiče na ukupan kontrast ekrana. Vidljivost na suncu na jakom suncu i nije baš preterano dobra, čak i sa maksimalnim osvetljenjem, ali na slabijem suncu i sa manjim zaklonom, ekran ostaje čitljiv dok ste napolju.


      Utisak brzine telefona u radu je bio generalno dobar. Mada, početni utisak prvog uključivanja telefona nije bio toliko dobar, jer je bio aktiviran Live Wallpaper, koji totalno srozava performanse uređaja, i čini animacije jako seckavim, tako da savetujemo da držite normalan Wallpaper. Kada smo ugasili Live Wallpaper, situacija se znatno popravila, animacije su bile glatkije, ali opet ne baš potpuno glatke, kao da animacije imaju nešto manji frejmrejt. Ovo se ne može nazvati seckanjem, ali ni glatkim animacijama, već kao nešto između. Verujemo da će Ice Cream Sandwich znatno popraviti situaciju. Iskustvo surfovanja na ovom telefonu je prosečno – nije na nivou premium dvojezgarnih i četvorojezgarnih telefona. Skrolovanje i zumiranje na stranicama jednostavno nije dovoljno glatko, i imalo je određenu zadršku. Rezolucija jeste dosta dobra na ovoj dijagonali, ali pri maksimalnom odzumiranju stranice tekst je jednostavno previše sitan, tako da ćete morati da koristite pinch to zoom ili double tap gestove. Sve u svemu, iskustvo surfovanja na ovom modelu je osrednje, možda će Ice Cream Sandwich popraviti stvari, a možda neće – nismo sigurni.
       



       
      Ugrađeni video plejer otvara visokoprofilne HD MKV video fajlove, ali bez zvuka, kako sa AC3 tako i sa DTS zvukom. Instaliranjem eksternog plejera samo delimično rešavate problem, dobićete AC3, ali DTS zvuk jednostavno nije moguć na ovom telefonu. Ono što smo primetili da iako visokoprofilni materijal radi generalno glatko, u određenim momentima smo ipak primetili blagi pad u performansama. Jačina zvuka koji dolazi sa spoljašnjeg zvučnika nije preterano glasna, ali završava posao.
       
      Kvalitet zvuka na slušalicama je barem po našem nekoj proceni bio dosta dobar, što će zadovoljiti sve ljubitelje muzike koji planiraju da kupe ovaj telefon. Zvuk u slušalici tokom razgovora je bio dosta solidan.
      Trajanjem baterije nismo bili zadovoljni i smatramo da je Sony trebao da stavi bateriju većeg kapaciteta od 1305 mAh, barem 1500 mAh ako ništa drugo. Osvetljenje ekrana smo postavili na maksimum i kao što to obično radimo, vrtimo benchmark aplikacije, surfujemo i gledamo YouTube klipove, kako bi zaklljučili koliko će baterija trajati u kontinuitetu. Rezultat nije spektakularan, i Sony Xperia P je “izdahnuo” već posle 3 sata i 20 minuta. To bi moralo biti bolje za današnje potrebe.
      Sony Xperia P batteryQuadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

       Kamera na Sony Xperia P modelu ima 8 megapiksela, i koristi Exmor R CMOS senzor za mobilne uređaje. Pored nje je takođe prisutan i LED blic za mračnije uslove. Ono što je odlična stvar kod ovog modela je to da je jedan od retkih koji ima hardversko dugme za fotografisanje. Ono ima dva koraka, prvi stisak da fokusirate fotografiju, i drugi korak kojim beležite fotografiju. Kakav je kvalitet fotografija? Generalno dosta dobar, ali opet sa nekoliko zamerki. Primetili smo da se kamera ne snalazi baš najbolje sa svetlim delovima slike, koje kamera čini još svetlijim i tako se gubi dosta detalja u fotografiji.

      Najproblematičnije je kada fotografišete recimo nešto na ulici, a da u kadar ulazi i nebo – ono će na fotografiji biti skoro pa potpuno belo. Sitaucija je drugačije kada se fokusirate da u fotografiji većinom bude nebo, jer tada automatsko prepoznavanje uslova fotografisanja lepo odradi posao i učini fotografiju dosta dobrom. Koloritet fotografija je dosta dobar i oštrina je zaista na nivou, ali sa druge strane, čak i u dnevnim fotografijama postoji određena količina šuma. Sve u svemu, fotografije na ovom modelu nisu u vrhu ponude, ali su svejedno dosta dobre, pogotovo u makro fotografiji gde se ona pokazala fenomenalno. Takođe postoji i panorama režim i Sweep Multi Angle opcija koja nam se učinila jako zanimljivom. Ona dozvoljava da zabeležite scenu koju možete na telefonu posmatrati iz više perspektiva.

      Sa druge strane, snimanje video klipova u 1080p rezoluciji nije ništa posebno. Iako se radi o 1080p rezoluciji ipak nedostaje određena količina detalja i pri reprodukciji snimka se primećuju “kvadratići” i nazubljene ivice, što ne ostavlja baš dobar utisak. Ipak, frejmrejt ostaje dosta visok sa prosekom od 29 fps-a. Sve kada se sabere, kamera nije ništa spektakularno, ali je i dalje dovoljno dobra za one koji ne žele apsolutno savršenstvo od kamere mobilnog telefona. Pogledajte fotografije i video snimak i procenite sami.
      Sony Xperia P camera












       
       
       Kakvim nam se učinio Sony Xperia P model posle dužeg druženja sa njim? Generalno su utisci pozitivni, ali ima stvari koji umeju da zasmetaju, u zavisnosti od toga koliko ste izbirljivi. Ono što je na nas ostavilo najjači utisak je dizajn i kvalitet izrade ovog telefona. U našem konkretnom slučaju, imali smo crni model, koji ima taj stelt izgled dok je ugašen ekran, koji nam se dopada. Druga stvar, čvrstina telefona je stvarno odlična, zahvaljujući aluminijumskoj Unibody izradi. Ekran sa qHD rezolucijom je pružao oštru sliku, imao dobre boje i bio je dosta svetao, mada mu ne treba povećavati osvetljenje na maksimum jer negativno utiče na kvalitet slike. Još jedna zamerka koja postoji kod ekrana, je loš prikaz crne boje, koja nam se činila sivkastom, tako da kontrast nije preterano dobar. Sony Bravia Engine malo poboljšava sliku, dok je White Magic tehnologija čini svetlijom i štedi energiju na belim pozadinama, što može biti korisno pri surfovanju.

      Performanse telefona će biti odlične svima osim najizbirljivijim osobama koje traže maksimum snage u telefonu. Dvojezgarni procesor na 1 GHz i Mali 400-MP će biti i više nego dobri u većini situacija. Animacije u korisničkom interfejsu su ipak mogle biti malo glatkije, ali situacija nije nimalo drastična, da nas ne biste pogrešno shvatili. Surfovanje na ovom modelu neće biti baš najbolje moguće iskustvo, već samo prosečno, zbog nedovoljne glatkoće skrolovanja i zumiranja, mada izgled stranica će biti dobar kada ih zumirate, zahvaljujući qHD rezoluciji na ovoj dijagonali. MicroHDMI se može učiniti zanimljivom opcijom, ali konkretno nismo bili u mogućnosti da ga isprobamo usled nedostatka potrebnog kabla, kao i OTG mogućnost kod USB-a, što će vam dozvoliti kačenje raznih USB periferija. Tu je takođe i NFC tehnologiija, koja vam može biti korisna, ukoliko nabavite NFC tagove, dok će u protivnom biti neiskorišćena. Kamera na Xperia P modela je dobra, ali opet sa nekoliko nedostataka, koji mogu zasmetati osobama koji traže vrhunsku kameru na svom mobilnom telefonu. Jedna od negativnih strana ovog modela u ovom trenutku je nedostatak Ice Cream Sandwich Android verzije, ali to će uskoro biti rešeno zakazanom nadogradnjom. Sony Xperia P možda nije premium klasa kao njegov veći brat Xperia S, ali niža cena i stvari koje smo do sada pomenuli ga svakako čini zanimljivim modelom… Prednosti: – Kvalitetna aluminijumska Unibody izrada – Zanimljiv monolitičan dizajn – Solidan ekran qHD rezolucije – Dobre performanse – MicroHDMI izlaz – NFC podrška Mane: – Nedostatak microSD slota za proširenje memorije – Baterija je mogla biti većeg kapaciteta – Dubina crne boje nije baš najbolja – Još uvek je na Gingerbread verziji Androida Uređaj na test ustupio Sony.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi