Sony Xperia J

Sony Xperia J

Sony nastavlja sa svojom Xperia linijom smartfona, a mi nastavljamo sa njihovim testovima, tako da se danas bavimo novim budžetnim modelom koji nosi oznaku Xperia J. Ovaj smartfon ima 4-inčni TFT ekran rezolucije 854 x 480 piksela, vremešni jednojezgarni Cortex A5 procesor na 1 GHz i 512 MB-a RAM memorije. Dolazi sa kamerom od 5 megapiksela sa LED blicem, 1750 mAh baterijom i Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom Androida... Sve u svemu, ovo je lep i pristupačan telefon sa nešto starijim hardverom i relativno novim softverom

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Sony je ove godine odlučio da na tržište izbaci poveći broj modela, sa ciljem da zadovolji svačije potrebe u nižoj, srednjoj i višoj klasi telefona. Raznovrsnost telefona u ponudi je dobra stvar, jer svako može pronaći model koji mu najviše odgovara, po jačini hardvera, dizajnu, ali svakako i po ceni. Od kako je Sony Ericsson postao samo Sony, na našem sajtu smo vam predstavili čak nekoliko modela, kao što su Xperia S, Xperia P, Xperia Sola, Xperia Go, a sada je na red došao i Xperia J. Zamišljen kao budžetni telefon, ovaj model ne poseduje tako nov ili moćan hardver, ali su njegova dijagonala ekrana, rezolucija pa i dizajn dosta solidni za ovu cenovnu kategoriju.
      Ovaj telefon svojim dizajnom dosta podseća na “Bondov” Sony Xperia T model, naravno sa manjim ekranom i dosta skromnijim karakteristikama, ali takođe dosta elemenata svog dizajna deli i sa prošlogodišnjim Sony Ericsson Xperia Arc uređajem. Xperia J je telefon iz niže klase, ne može se meriti sa pomenutim modelima, i više je namenjen osobama koje žele da potroše manju sumu novca na Android telefon. Xperia Arc predstavlja dobru ulaznicu u Android svet, ukoliko prelazite sa običnog na “pametni” telefon, a da pritom ne napravite veliku rupu u svom novčaniku. Hardver koji se nalazi u njemu jeste pomalo zastareo, ali u ovoj cenovnoj kategoriji i ne možete dobiti naročito visok nivo performansi. Pogledajmo šta se to nalazi unutar Sony Xperia J modela.

      Sony Xperia J poseduje Qualcomm MSM7227A Snapdragon čipset, tačnije jednojezgarni Cortex A5 procesor sa frekvencijom rada od 1 GHz-a, u saradnji sa Adreno 200 grafičkim čipom. Ovo jesu nešto matorija rešenja, ali ipak skladna sa svojom cenovnom kategorijom. Ekran koji se nalazi na ovom modelu je dijagonale 4 inča, TFT je tipa i poseduje rezoluciju od 854 x 480 piksela, što mu donosi solidnih 254 piksela po inču. Interna memorija Xperie J iznosi 4 GB, od kojih je korisniku dostupno samo 2 GB-a, tako da se preporučuje kupovina eksterne microSD kartice. RAM memorija ovde iznosi 512 MB-a, što je klasična cifra i minimum na kome se može pokrenuti Ice Cream Sandwich.

      Zadnja kamera Xperia J modela poseduje senzor rezolucije 5 megapiksela, prisutan je LED blic u slučaju fotografisanja u mračnijim uslovima, a maksimalna rezolucija snimanja je ovde nažalost samo VGA 640 x 480. Prednja kamera je rezolucije 0.3 megapiksela, i može vam poslužiti za video komunikaciju, putem Skype-a i sličnih aplikacija. Baterija koja se nalazi u ovom modelu je litijum jonskog tipa i ima dosta pristojnih 1750 mAh.
       
      [modul]specifikacija=1544[/modul]Pakovanje Sony Xperia J modela je pretežno bele boje sa ilustracijom dizajna i interfejsa telefona na prednjoj strani, dok se na zadnjoj strani kutije nalazi slika modela u različitim bojama u kojim dolazi, kao i njegove uprošćene bitne specifikacije i mogućnosti. Unutar kutije nećete zateći pregršt stvari jer se ovde ipak radi o budžetnom telefonu, ali tu je standardna oprema kao što je punjač, usb kabl, slušalice i prateća dokumentacija.



      Sony Xperia J se svojim dizajnom ugleda na prošlogodišnji Sony Ericsson Xperia Arc model, jer sa njim deli skoro pa identičan oblik ivice i linije zaobljenja. Iako manji, on je po dizajnu takođe dosta sličan i sa Bondovim Xperia T modelom, dok je hardver pomenutog modela drastično jači. Pogledom na telefon sa prednje strane, primećujemo da su njegove ivice oko ekrana crne boje, sa nešto većim ostavljenim prostorom iznad ispod ekrana. Na donjoj i gornjoj ivici nalaze se kosine pod uglom, koje daju telefonu unikatan oblik. Bokove Xperia J modela krasi tanka srebrna traka koja je smeštena po sredini. Poklopac ovog modela može biti bele, crne, pink ili u zlatnoj varijanti, kao kod našeg primerka.



      Na prednjoj strani telefona iznad ekrana smešten je Sony logo, iznad njega kratka linija iza koje leži zvučnik za razgovor, levo od nje prednja 0.3MP kamera, a odmah do kamere mali LED indikator. Senzor za ambijentalno osvetljenje nije prisutan, tako da ne možete postaviti automatski nivo osvetljenja. Ispod ekrana smešteni su kapacitivni senzori osetljivi na dodir koji svetle belom bojom kada se pritisnu, ima ih tri i imaju raspored Back, Home i Menu. Ovde se blizu nalazi i rupica mikrofona.


      Telefon je konkavno zakrivljen, tačnije ka unutra, tako kada ga postavite na ravnu površinu, on će se oslanjati u dve tačke, a ne celom površinom. Na njegovoj levoj bočnoj strani zatičemo microUSB port za punjenje i spajanje sa računarom, a u ćošku između leve i donje bočne strane prostor za tračicu za nošenje. Kroz sredinu srebrnog okvira sa donje strane prolazi skriveno svetlo u boji koja se slaže sa odabranom temom na telefonu, koje se pali kada otključavamo telefon.


      Na desnoj bočnoj strani pri dnu ostavljen je prostor za nokat, koji vam olakšava skidanje poklopca telefona, dok je u vrhu srebrno i dosta sićušno power dugme, i ispod njega srebrni dvodelni taster za kontrolu jačine zvuka. Na gornjoj bočnoj ivici u sredini nalazi se samo 3.5mm ulaz za slušalice.



      Zadnja strana telefona je zakrivljena ka unutra, kao što smo već pomenuli, a ono što nismo pomenuli da je poklopac gumiran i pruža dobar osećaj kada preko njega pređete prstima. Ono je mat boje i ne ostavlja otiske prstiju. Na zadnjoj strani možete u gornjem levom uglu zateći kameru od 5 megapiksela, i odmah desno do nje mali LED blic. Pozadi je prisutna Xperia oznaka ispisana zlatnim fontom, a skroz dole u sredini nalazi se još jedan prostor i mrežica iza koje se nalazi spoljašnji zvučnik. Kada otvorimo zadnji poklopac Xperia J modela, primećujemo da se tu nalazi poveća 1750 mAh baterija, zatim iznad nje slot za Sim kartica, a odmah do njega i slot za microSD kartice, kapaciteta do 32 gigabajta.

      Dobra stvar kod Sony Xperia J modela je što on dolazi sa Ice Cream Sandwich Android verzijom operativnog sistema. Bilo da je reč o Gingerbreadu ili ICS-u, Sony svoje modele telefona presvlačiti istim TimeScape korisničkim interfejsom, tako da osim nekih sitnih detalja i funkcija vezanih za ICS verziju, veće razlike u izgledu interfejsa u poređenju recimo sa Xperia Sola modelom sa Gingerbreadom zaista nije bilo.
       
      Krenimo od Lockscreen-a. Na njemu se nalazi veliki časovnik, datum i dan u nedelji, ime operatera u ćošku, a u njegovom donjem delu možete videti propuštene pozive i poruke. Otključavanje se vrši klasičnim prevlačenjem katanca sa leve u desnu stranu. Glavni ekran poseduje samo Google Search bar, časovnik sa datumom. U docku se nalazi pet ikonica, Media folder, Play Store, App Drawer, Messaging i Phone aplikacija. Pinch out gest nudi veoma zanimljivi plivajući pogled widgeta.  

       
      Glavnih ekrana ima ukupno pet i obeleženi su tačkicama u vrhu, tako da znate na kom se ekranu nalazite trenutno. Na njima možete zateći stvari kao što su Music & Videos preporuke vaših prijatelja sa Facebook-a, Music player widget, widget za fotografije, ili widget koji preporučuje aplikacije.

      Takođe možete zateći widget sa prijateljima sa Twitter-a ili Feed sa Facebook-a, vremensku prognozu widget, i toggle widget koji se poveća kada kliknete na njega.


      Kao što možda znate, imate teme sa određenim brojem boja – nama se svideo izgled ljubičaste teme. Dialer aplikacija je jednostavnog ali preglednog dizajna, kontakti imaju sliku uz ime, a imenikom možete vršiti navigaciju prevlačenjem prstom preko slova koje tražite. Aplikacija za poruke je standardna sa oblikom pravouganog balončića u kojem piše poruka i bojom pozadine koju ste odabrali sa izborom teme.

      App drawer je klasičnog izgleda, poseduje tačkice u vrhu ekrana kako bi se lakše snašli na kojoj ste stranici, dok u dnu imate opcije sortiranja aplikacija po sopstevnom redosledu, po abecedi, po najviše korićenim aplikacijama i po nedavno instaliranim.

      U njemu možete zateći ne baš preveliki broj preinstaliranih aplikacija, i ovde nam nedostaje poznata Timescape aplikacija, koju smo sretali kod prethodno testiranih modela. Ipak, tu su neke aplikacije kao što su recimo LiveWare manager, koji vam nudi programiranje akcija koje će se izvršiti kada uključimo slušalice, headset ili punjač.

      Još jedna zanimljiva aplikacija koja vam se može učiniti korisnom je TrackID. Preko nje možete prepoznati ime pesme i izvođača, tako što približite telefon zvučniku i stisnete record dugme, ili pustiti pesmu sa radia vašeg telefona, nakon čega će aplikacija pružiti informacije o toj pesmi. Takođe imate pristup top listama pesama po regionu u kom se nalazite.

      Prisutna je i Music & Videos aplikacija, koja na jedno mesto grupiše sve pesme i klipove, koje su kačili vaši prijatelji na Facebook-u.

      Muzička aplikacija je urađena dosta solidno i u njoj možete naći sortiranje po pesmama, albumima, izvođačima i plejlistama. Takođe postoje SenseMe kanali koji kategorišu pesme u zavisnosti od raspoloženja. Ekvilajzer ima dosta predefinisanih postavki, a takođe imate i xLOUD poboljšanje jačine zvuka na zvučniku.

      Galerija je zamenjena aplikacijom koja se naziva Album. U njoj možete pronaći sve vaše fotografije u malim kvadratnim sličicama u Pictures kartici. Map kartica vam pokazuje lokacije u svetu na kojima ste pravili fotografije, ukoliko one u sebi poseduju Geotag informacije. Online kartica izlistava sve vaše albume koje imate na Facebook i Picasi.

      Xperia J model takođe dolazi i sa OfficeSuite aplikacijom koja će vam svakako biti korisna, jer nudi pregled i izmenu Word, Excel, Powerpoint i PDF fajlova, direktno sa vašeg smarfona.
      Sony Xperia J sasvim lepo leži u ruci, dosta je lagan, veoma čvrst i deluje prilično ozbiljno za jedan budžetni telefon. U poređenju sa Sony Ericsson Xperia Arc modelom, deblji je za 0.5 milimetara, što je po nama dosta mala razlika i gotovo neprimetna pri rukovanju telefonom. Konture ovog smartfona nam se dopadaju, a poznato je da Sony pravi lepe i kvalitetne telefone, tako da možemo reći da Xperia J spada u tu kategoriju. Za sumu novca koju je potrebno izdvojiti za ovaj telefon, kvalitet izrade telefona i dizajn su odlični.


      Odmah po uključivanju ekrana iznenadile su nas boje i kontrast kod ovog modela. Pošto je interfejs tako dizajniran da prikazuje crnu boju u kombinaciji sa nekom od plave, zelene, crvene, ljubičaste, u zavisnosti od teme koju izabarete, veoma se lako stiče utisak da je kvalitet prikaza dosta dobar, iako se radi o TFT tipu ekrana. Rezolucija od 854 x 480 deluje oštro na 4-inčnom ekranu i nudi 254 piksela po inču, ali ekran ne poseduje Mobile Bravia Engine kao kod nekih drugih Xperia modela. Ono što razlikuje TFT od IPS, PLS ili Samoled tipova ekrana je to da njegovi uglovi gledanja nisu toliko dobri, tako da će kod Xperia J modela slika postajati tamnija i boje će menjati nijanse sa promenom ugla gledanja.


      Kombinacija Cortex A5 jednojezgarnog procesora na 1 GHz, Adreno 200 grafičkog čipa i 512 MB-a RAM memorije ne nudi preterano dobre performanse. Kretanje kroz korisnički interfejs nije preterano tečno, tačnije animacije seckaju pri navigaciji kroz početne ekrane, obično manje nego više, ali sve je to u granicama normale za ovaj hardver. Ne može se očekivati od budžetnog telefona sa jednojezgarnog da radi savršeno glatko kao dvojezgarni ili četvorojezgarni, a ovo seckanje i nije preterano izraženo, tako da ne možemo imati neku veću zamerku. Ukratko, telefon radi onako koliko mu hardver dozvoljava. Kvalitetom zvuka dobijenim na slušalicama od Galaxy S3 modela smo bili zadovoljni. Zvuk je bio čist, jasan ali ne i preterano glasan, čak i na maksimalnom podešavanju. Zvuk sa spoljašnjeg zvučnika je takođe bio ne tako glasan, koji je još tiši kada postavite telefon na ravnu površinu, jer tako blokirate njegov zvučnik koji je smešten na donjoj strani koja je u kontaktu sa površinom. Bolje rešenje bi bilo da je zvučnik postavljen malo više u zakrivljenom delu, jer tako ne bi bilo problema sa njegovim zagušivanjem. Brzina surfovanja nije bila preterano dobra, pre svega zbog vremešnog Cortex A5 procesora. Čekanje da se potpuno otvori neka puna verzija stranice je poduže, skrolovanje kroz njih je iseckano i uz puno čekanja da se svi elementi renderuju, dok je zumiranje takođe operacija kod koje su vidljivije slabije performanse. Surfovanje na ovom modelu jednostavno neće biti dobro iskustvo, pogotovo na 4-inčnom ekranu gde će biti potrebno dosta zumiranja i skrolovanja jer će tekst sasvim sigurno biti sitan da ga pročitate. Situacija se malo poboljšava upotrebom Chrome browser-a, ali opet ne drastično, jer je hardver ipak ograničavajuća okolnost. Opet kažemo, browsing je jedno od nekoliko polja gde je jači hardver ipak bitan.



      Baterija na Xperia J modelu je fenomenalna. Postavljanjem osvetljenja na polovinu i neprekidnim korišćenjem telefona pokretanjem benchmark aplikacija, surfovanjem i gledanjem YouTube-a, uspeli smo da dobijemo cifru od 7 sati i 30 minuta uključenog ekrana, što je jako dobra vrednost. Baterija od 1750 mAh u kombinaciji sa procesorom koji crpi malo energije će vas bez ikakve sumnje provesti kroz jedan dan češćeg korišćenja telefona.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.  

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.
      Samsung Galaxy S Plus I9001 electopia
      Sony Xperia J poseduje zadnju kameru sa senzorom rezolucije 5 megapiksela, koja takođe dolazi u kombinaciji sa LED blicem. Fotografije koje smo kamerom ovog modela su bile solidnog kvaliteta. Količina detalja u njima je bila na visokom nivou, mada smo u njima primetili srednju količinu šuma, dakle ništa drastično ali i dalje primetno u određenim delovima fotografija. Boje su bile razumno živahne, kada uzmemo u obzir da je dan u kome smo pravili fotografije bio nešto tmurniji.

      Video snimanje kod ovog modela je nažalost samo u VGA 640 x 480 rezoluciji sa Bitrate-om oko 1.6 Mbps, tako da ne očekujte preteranu oštrinu ili količinu detalja koje nudi 720p snimak. Frejmrejt se kretao oko 28 fps-a, što je solidan rezultat i pružaće generalno glatke snimke. Kamkorder je ništa specijalno, ali može da posluži da zabeležite neki momenat.








      Sony Xperia J svakako nije jedan od moćnijih telefona sa svojim pomalo zastarelim jednojezgarnim Cortex A5 procesorom i Adreno 200 grafikom, ali svakako ima svojih pozitivnih strana koje ga čine solidnim izborom u ovoj cenovnoj kategoriiji. Pre svega, hteli bi smo da pomenemo njegov dizajn i kvalitet izrade koji je jako dobar, kao da se ne radi o budžetnom modelu, već dosta skupljem i ozbiljnijem telefonu. Zatim, ekran na njemu je veoma korektan, kada se uzme u obzir da se radi o TFT tehnologiji. Kontrast je veoma dobar, boje su živahne, a mana su slabiji uglovi gledanja. Rezolucija od 854 x 480 piksela na dijagonali od 4 inča će izgledati oštro, tako da je ovo još jedan njegov plus.

      Xperia J dolazi sa Ice Cream Sandwich verzijom operativnog sistema, koji sa hardverom telefona ne pruža neke spektakularne rezultate. Animacije su u nekim momentima seckave dok se krećete kroz interfejs, ali svakako u granicama prihvatljivosti. Surfovanje je slabija tačka ovog modela, jer se stranice otvaraju nešto sporije i elementi na njima su malo zahtevniji, tako da često vidimo sporije renderovanje pri skrolovanju i zumiranju, koje takođe nije glatko. Zvuk koji dolazi sa slušalica je kvalitetan ali dosta tih, a isti slučaj je i sa spoljnim zvučnikom. Kamera na ovom modelu je dobra i pružiće vam solidne 5MP fotografiije, ali samo 640 x 480 VGA video. Baterija je prosto fenomenalna! Kao što vidite, Sony Xperia J svakako ima svojih pozitivnih ali i negativnih strana, ali u cenovnoj kategoriji od nešto preko 200 evra, možemo reći da se radi o sasvim solidnom modelu kompanije Sony… Prednosti
      – Odličan dizajn i kvalitet izrade – Kvalitetan TFT ekran sa visokim kontrastom – Solidna rezolucija za cenovnu kategoriju – Dobre 5MP fotografije – Fenomenalna baterija
      Mane
      – Slabašan procesor i GPU – Ne tako dobre performanse u realnom korišćenju – Surfovanje je sporo – Tih zvuk na slušalicama i zvučniku Cena: 214 evra Uređaj na test ustupio Sony.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi