Sony Ericsson Xperia Ray

Sony Ericsson Xperia Ray

Nova Xperia serija Sony Ericsson Android telefona je prilično zdravo koncipirana i daje dosta za uloženi novac. Već smo imali prilike da se družimo sa Xperia Arc modelom, a Xperia Ray je njegov mlađi brat koji deli veliki broj karakteristika sa svojim jačim i skupljim rođakom. Sličnosti su zapravo čak i mnogo veće nego što se na prvi pogled čini, pa smo skloni da mu sa punim pravom damo nadimak "mini Arc". U trenutnoj ponudi mobilnih telefona na našem tržištu, teško ćete naći povoljniji odnos između cene i performansi, a u daljem tekstu ćemo vam pokazati i zašto...

    Sadržaj

      Bojan Dančuo
      Xperia Ray telefon je došao na tržište u prelomnom trenutku za Sony Ericsson po više osnova. Kompanija je platila ceh spore reakcije na eksploziju pametnih telefona, pa je uz finansijske gubitke jako dugo kaskala za konkurencijom. Sada konačno hvata korak i nova Xperia serija je odlično tržišno pozicionirana, uz modele koji pokrivaju širok spektar ciljne publike. Uz to, prisutno je vrlo pohvalno nastojanje Sony Ericsson-a da se popravi reputacija nasleđena iz prošlosti i da se aktuelni modeli održe uvek svežim uz često izbacivanje novih verzija operativnog sistema i pratećih softverskih dodataka. Najavljeno preuzimanje kompanije u potpunosti od strane Sony-a verovatno neće uticati na ovu strategiju, jer se pokazala uspešnom i predstavlja jedini način da se kompanija vrati među vodeće proizvođače mobilnih uređaja.
       

       
      Xperia Ray je dizajnirana u skladu sa trenutnim stilom svih SE telefona, sa nekim manjim izmenama u odnosu na prethodne modele. Ono što je interesantno je da ovaj telefon ima praktično identične specifikacije kao Xperia Arc! Unutra se nalaze isti Qualcomm Scorpion procesor na 1 GHz, Adreno 205 GPU i 512 RAM-a kao i u Arc-u, a ekran je identične 480×854 rezolucije, mada manje dijagonale. Čak je i baterija identičnog kapaciteta (1500 mAh), što zapravo ide u korist Ray-a, jer manje troši bateriju zahvaljujući manjem ekranu. Jedine suštinske razlike između Ray-a i Arc-a, osim u veličini ekrana, jesu u tome što Arc ima HDMI izlaz koji Ray nema i što Ray ima prednju kameru koju Arc nema.
       

       
      Xperia Ray je inicijalno došao sa Android-om 2.3.3, ali je baš dok je kod nas bio na testu izašao update na verziju 2.3.4 sa još nekim dodacima koje je Sony Ericsson ubacio. Detaljnjije o tome pročitajte u delu o softveru telefona.
       
      Specifikacija:

      Sony Ericsson Xperia Ray

      dimenzije

      111 x 53 x 9,4 mm

      masa

      100 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      3,3″, 480 x 854, LED LCD 16M boja

      kamera

      8 MP (3264×2448), auto fokus, geo tagging, detekcija lica i osmeha, LED lampa, 720p@30fps video

      prednja kamera

      Da

      procesor

      1 GHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, Snapdragon MSM8255 čipset

      memorija

      512 MB RAM, 1 GB storage (raspoloživo 300 MB)

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 4 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3.4 (Gingerbread)

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      adobe flash

      Da

      cena

      Telenor: 1 din – 40.000 din

      Xperia Ray je telefon srednje veličine sa ekranom dijagonale 3,3 inča i prilično visokom rezolucijom za tu veličinu ekrana od 480×854 piksela. Ekran je LCD tipa sa LED pozadinskim osvetljenjem, istog tipa kao kod Arc-a, sa svim njegovim dobrim i lošim stranama. Pošto ekran ima odnos stranica u odnosu 16:9, Ray je zbog svojih skromnijih dimenzija ispao prilično uzak i izdužen u odnosu na druge telefone sličnih dimenzija sa nešto širim ekranom. To možda u početku deluje čudno jer se telefon nekako izgubi u ruci, pogotovo ako ste neko duže vreme koristili veće telefone, ali nama nije smetalo i brzo smo se navikli.
       

       

       

       
      MicroUSB konektor se nalazi sa leve strane telefona, dok je “klackalica” za kontrolu jačine zvuka sa desne.
       

      Ispod ekrana se nalaze “back”, “menu” i “home” tasteri u standardnom Sony Ericsson rasporedu, gde su levi i desni “home” i “menu” osetljivi na dodir, a “home” koji se nalazi ispod njih je fizički taster. Luk iznad “home” tastera je iskorišćen kao LED za obaveštavanje, pa će tako svetlucati ako vam je stigla neka poruka, a svetleće crveno, žuto ili zeleno dok je telefon na punjaču kako bi vam stavio do znanja koji je nivo napunjenosti baterije. Moramo da priznamo da nam se ovo rešenje mnogo više sviđa od onog primenjenog na Arc-u, koji je LED za obaveštavanje imao zaturen sa desne gornje strane i nije ga bilo moguće videti ako ne posmatrate telefon baš sa te strane.
       

       

       
      Iznad ekrana se nalaze zvučnik i prednja kamera, dok su na vrhu telefona power/sleep taster i 3,5mm konektor za slušalice.
       

       
      Sa zadnje strane se nalazi glavna kamera od 8 megapiksela i LED svetlo. Cela zadnja maska je plastična, ali srećom ne odaje baš toliki utisak plastičnosti kao zadnja maska Arc-a, već je telefon u ruci vrlo čvrst i ništa ne krcka i ne mrda.
       

       

       Xperia Ray je prvobitno došao sa Android 2.3.3 operativnim sistemom dopunjenim SE Timescape UI-em, a u međuvremenu se pojavio Android 2.3.4 update koji smo naravno odmah instalirali.
       

       
      Update je pored novog kernela doneo još novih stvari, od čega su najbitnije i najprimetnije: – Podrška za video chat u Google Talk-u – Facebook inside Xperia 2.0 – Mogućnost snimanja panorama u 2D i 3D(!) modu – 16x video zum – Podrška za Sony Ericsson Livedock i priključivanje USB upravljačkih periferija (tastatura, miš, gamepad) preko njega – Unos teksta prevlačenjem preko slova (nešto kao swype) – Snimanje screenshot-ova koje je rešeno sistemski (može se izabrati u spisku koji se dobija pritiskom na power dugme)
       

       

       
      Lock ekran na SE verziji Android-a nema nikakve posebne mogućnosti, već prikazuje samo datum i vreme i klizač za otključavanje telefona. Kada otključate telefon, sačekaće vas launcher sa pet home ekrana po kojima su raspoređeni razni widget-i. Na dnu se nalazi pet prečica koje daju pristup multimediji, porukama, spisku aplikacija, kontaktima i aplikaciji za telefoniranje. Malo je čudno što podrazumevano ne postoji nikakav veći sat na home ekranu, mada ga naravno vrlo lako možete dodati. Donje prečice mogu da sadrže i više stavki u okviru jedne ikonice, a mogu se naravno i menjati ako mislite da ove podrazumevane nisu toliko bitne.
       

       

       

       
      Interfejs je veoma čist i futuristički, sa preovlađujućim sivkastim i plavkastim tonovima, ali bez previše naglašenih boja. Nama se dopao i ostavio je utisak odmerene funkcionalnosti bez previše šareniša. Od widget-a koji dolaze u okviru Timescape UI-a ima nekih interesantnih. Tu su naravno sam Timescape, koji izlistava obaveštenja koja vuče iz sms poruka, mail-ova i sa društvenih mreža, muzički plejer, prognoza vremena, mali widget-i za uključivanje i isključivanje funkcija kao što su Wi-Fi, data transfer, bluetooth, zvuk itd., a tu je i koristan data monitor koji vam može reći koliko ste tačno preneli podataka putem GSM mreže.
       

       

       
      Spisak aplikacija se skroluje horizontalno i može se sortirati po raznim kriterijumima. Interesantno je što možete direktno iz ovog spiska aplikacija da neku od njih deinstalirate, što je dosta jednostavnije od vršljanja po spisku aplikacija u settings meniju. Sony Ericsson je ovde natrpao i neke stvari koje verovatno neće nikome trebati, kao što su prečice za nabavku aplikacija i igara, Xperia Hot Shots, PlayNow Store i UEFA.com. Tu su i spiskovi multimedije i aplikacija koji se vuku od vaših prijatelja sa Facebook-a koji će možda nekome biti korisni i prečica koja inicira instalaciju Wisepilot navigacije koja nažalost nema mape za našu zemlju.
       


       
      Muzički plejer je prilično standardan, s tim što je Sony Ericsson dodao ikonicu koja omogućava lako pozivanje raznih pretraga vezanih za ono što trenutno slušate. Kalendar je pomalo nepregledan u odnosu na rešenja koja koriste konkurenti, a Google Maps navigacija i dalje ne funkcioniše kod nas, mada je moguće dobiti uputstva za stizanje do neke lokacije, kao i pretražiti obeležena mesta u okolini (restorane, benziske pumpe…).
       

       

       
      Galerija je standardna Android, s tim da je sa poslednjim update-om ubačena posebna stavka gde se mogu naći 3D panorame. TrackID aplikacija radi po istom principu kao i SoundHound, tj. pretražuje on-line bazu podataka na osnovu muzike koju snimi iz okoline i ako je uspešno identifikuje vraća vam informaciju o nazivu pesme i izvođaču.
       

       

       
      Uz Ray dolazi i poseban sistem za štednju energije (šteta što toga nije bilo na Arc-u, uštedelo bi nam dosta glavobolja), gde se može fino podešavati šta se u tom slučaju isključuje, a šta ostaje uključeno. Može se aktivirati ručno, a telefon će se automatski prebaciti u režim štednje ako nivo napunjenosti baterije dostigne kritično nizak nivo.
       

       

       
      Office Suite koji dolazi uz Ray može da otvori sve standardne Office formate, kao i PDF format, ali samo za čitanje. Izmena sadržaja na telefonu u ovoj verziji nije podržana.
       

       
      DLNA deljenje multimedije u lokalnoj Wi-Fi mreži radi vrlo dobro i brzo. Xperia Ray koji nam je bio na testu je vrlo brzo pronašao Xperia Arc koji je već bio kod nas, tako da je i između njih odmah omogućeno deljenje multimedije, pored drugih standardnih DLNA uređaja u mreži kao što su TV ili neki multimedijalni plejer.
       

       
      Na Ray-u dolazi preinstalira McAfee Mobile Security paket, što može biti korisno kada se uzme u obzir koliko se u poslednje vreme pojavilo malware-a za Android platformu. Wisepilot navigacija koja bi trebalo da dolazi uz Xperia telefone, nažalost nije podržana u našoj zemlji i ne može se instalirati. To trenutno i nije neka šteta, jer sama navigacija nema uopšte detaljne mape za Srbiju.
       

       

       
      U okviru podešavanja je moguće uključiti i isključiti Mobile BRAVIA Engine, koji je patentiran Sony-ev proizvod i softverski pojačava kolorit i kontrast kod pregledanja slika i video snimaka iz ugrađenog pregledača. Ovde se podešava i osvetljenje, a Xperia telefoni iz nove serije koje smo do sada testirali iz nekog razloga nemaju mogućnost automatskog podešavanja osvetljenja, već ga je neophodno fiksirati na neku vrednost.
       

       

       
      Web pretraživač dolazi sa punom Flash podrškom, a rezolucija je dovoljna da dosta toga može da stane na ekran. Ipak, s obzirom na male dimenzije ekrana, često ćete se naći u situaciji da morate zumirati deo strane kako biste pročitali tekst.
       

       

       
      Zbog vrlo uskog ekrana, inženjeri Sony Ericsson-a su doneli sasvim logičnu odluku i podesili softversku tastaturu tako da u portrait modu bude u standardnom telefonskom formatu, a ako okrenete telefon u landscape mod, automatski će se prebaciti u QWERTY format. Novi mod kucanja prevlačenjem po tasterima koji je došao uz poslednji update deluje interesantno, ali nismo imali dovoljno vremena da ga testiramo detaljno kako bismo doneli sud da li je bolji ili lošiji od konkurentnih rešenja.
       Xperia Ray ima kameru praktično istih karakteristika kao Arc. Senzor ima rezoluciju od 8 megapiksela i spada u novu Exmor R seriju Sony-evih senzora koja ostvaruje sasvim pristojne rezultate u situacijama slabog osvetljenja. Pošto smo imali i Xperia Arc pri ruci planirali smo da slikamo iste situacije sa oba telefona, pa da ovde okačimo uporedo slike kako biste mogli da vidite razlike, ali se ispostavilo da su slike praktično identične, tako da za time nije bilo potrebe. To takođe znači da kamera u Ray-u nije ništa lošija od one koja se ugrađuje u skuplji Arc.  

       
      Ono u čemu se Ray razliku od Arc-a je nedostatak posebnog dugmeta za okidanje kamere, što prilikom samog slikanja i nije toliki problem, ali zato nemate mogućnost da na brz način pozovete aplikaciju za fotografisanje ako se nalazite negde daleko u menijima, već je neophodno da je pokrenete preko standardne prečice (koju ćete sigurno vrlo brzo izvući na home ekran). Osim toga, Ray ima i slabiju LED lampicu od Arc-a, koja se takođe drugačije ponaša prilikom fotografisanja, pa tako ne možete da je aktivirate u “blic” modu, već će ili biti ugašena ili će stalno svetleti i tako vam omogućiti da slikate nešto u mračnijim uslovima. Lampica je nažalost dosta slaba, tako da ne računajte na njenu upotrebu za bilo kakve udaljene predmete ili osobe. Aplikacija za fotografisanje je prilično siromašna opcijama i veliki deo je prepušten automatici. Srećom, automatika radi dobro, tako da ćete se vrlo retko naći u situaciji da vam neko od dodatnih podešavanja nedostaje, što će odgovarati velikoj većini korisnika. Softver automatski radi prepoznavanje lica, a moguće je uključiti i geo-tagging potografija.
       

       

       

       

       

       

       
      Senzor je očigledno u 4:3 formatu, pa ako želite punu rezoluciju od 8 MP, slikaćete u tom odnosu. Da biste dobili 16:9 sliku koja ispunjava ceo ekran telefona (potencijalno i ceo ekran TV-a), moraćete da fotografišete u 6 MP rezoluciji, gde se praktično odsecaju gorna i donja ivica slike. Posle poslednjeg update-a softvera, dodata je i opcija za slikanje panorame, gde softver sam sve obavlja, a na vama je samo da lagano pomerate telefon sa leva na desno. Panorama se može slikati u 2D i 3D modu, gde se 3D slika verovatno dobija nekim kompleksnim algoritmom koji izvlači 3D informaciju iz višestrukih perspektiva. Nažalost nismo pri ruci imali neki 3D displej kako bismo proverili koliko to uspešno radi, ali ćemo okačiti ovde izvorni fajl jedne 3D panorame, pa ako imate mogućnost možete sami proveriti. Tokom snimanja videa zapravo imate više mogućnosti izbora scene, pretpostavljamo zato što automatika ipak ne može u hodu toliko dobro da proceni šta vam je potrebno, pa je izbor ostavljen korisniku. Osim toga, moguće je izabrati rezoluciju videa koji snimate, gde je najveća 720p rezolucija, a najmanja je ona predviđena za MMS. Interesantno je da postoji i wide VGA mod, koji omogućava snimanje u nešto nižoj rezoluciji, ali sa očuvanim 16:9 odnosom strana.
       

       

       

       
      Fotografije su prilično dobre, pa mada nisu na nivou Samsung Galaxy S II ili iPhone 4S telefona (ili novog HTC Rhyme-a koji ima vrlo dobru kameru) u ovom cenovnom rangu ćete teško naći bolju kameru u mobilnom telefonu. Slike su uglavnom dobre, mada im fali malo kolorita (ovo se ne primećuje na ekranu telefona, jer BRAVIA engine dodaje kolorit) i detalja, sa očekivanim šumom u uslovima slabog osvetljenja, ali i bez zamućenja (slika se sa kratkom ekspozicijom). Naravno da to nije na nivou pravih foto-aparata, ali je sasvim korektna zamena u slučajevima kada ne želite da ga nosite sa sobom, a telefon je ionako uvek tu. Panorame su zaista interesantan dodatak i ceo sistem funkcioniše izuzetno dobro i jednostavno. Odlična je stvar što je Sony Ericsson odlučio da ubaci ovu opciju u svoje nove telefone, jer ih praktično ništa ne košta, a podiže upotrebnu vrednost uređaja. Video je sasvim pristojan. Postoji nedostatak detalja, kao i povremeno “cepanje” slike prilikom naglih promena scene, ali smo generalno vrlo zadovoljni kvalitetom za aparat ove klase.
      Primeri fotografija i video zapisa
       

       

       

       

       

       

       

       
      3D verzija ove panorame (za one sa 3D ekranom)
       

       

       

      Xperia Ray je izuzetno funkcionalan telefon. Izrada je dobra, pa mada je zadnji deo od plastike nema se onaj utisak “plastičnosti” koji dolazi od ugibanja i krckanja, kao i jeftine obrade. Uređaj je čvrst i odaje konkretan utisak kada se drži u ruci. Zbog 16:9 odnosa strana je možda malo uzan, ali iz našeg iskustva to neće smetati čak ni osobama sa većim šakama posle kraćeg perioda privikavanja.
       

       
      Tasteri ispod ekrana su prilično dobro rešeni, pa nam se nije događalo da nam bude teško da “ubodemo” back taster palcem desne ruke, što je bio problem kod Arc-a npr. Očigledno je i da su inženjeri Sony Ericsson-a učili na nekim greškama napravljenim kod Arc-a, pa je sada LED za obaveštavanje o porukama i propuštenim pozivima smešten u gornji obod home tastera i vidi se iz svih uglova (za razliku od Arc-ovog koji se vidi samo kada posmatrate telefon sa desne strane).
       

       
      Osnovne funkcije telefona su standardno dobre. Zvuk prilikom razgovora je čist, a jedino nam je nedostajao sistem automatskog pretraživanja kontakata ako krenete da kucate broj, što ima npr. HTC.

       
      Generalno nam se Sony Ericsson interfejs na novim Xperia telefonima dopada, mada ima nekih… hm… čudnih rešenja, kao što je na primer prikaz odzumiranog home ekrana, koji na većini drugih telefona prikaže smanjene slike home pod-ekrana, a ovde prikaže ovo:
       

       
      Tu se vide odjednom svi widget-i koje imate po home ekranima i oni polako plutaju okolo, a vi možete da izaberete neki od njih i skočite na njega. Po našem mišljenju vrlo nefunkcionalno i nepotrebno, mada deluje interesantno kada ga prvi put pokrenete. Sony Ericsson widget-i su isto prilično sumnjive upotrebljivosti, pa osim onih za uključivanje/isključivanje stvari kao što su WiFi, prenos podataka preko mobilne mreže, zvuka itd., jedino bismo kao korisne naveli još muzički plejer, vremensku prognozu i merač protoka podataka (koji vam daje količinu prenetih podataka preko mobilne mreže na mesečnom nivou).
       

       

       
      Web pretraživač dolazi sa punom Adobe Flash podrškom, a visoka rezolucija vam omogućava da u landscape modu čitate sajtove bez ikakvog zuma, mada je veličina ekrana tu prepreka i nateraće vas često da ipak uvećate neki deo teksta. U svakom slučaju, web browsing nije nešto što ćete raditi svakog dana na ovom telefonu i više je tu kao mogućnost da na brzinu pogledate neki sajt i pronađete informaciju koja vam hitno treba.
       

       
      Čitanje dokumenata u PDF formatu i Office dokumenata je isto naporno zbog malog ekrana, pa nije baš nešto što ćete raditi svakog dana.
       

       
      Reprodukcija multimedije je odlična… pod uslovom da je u formatu koji ovaj telefon podržava. Nažalost, spisak formata koju su podržani je ograničen (što važi za sve Xperia telefone), pa ćete tako za DivX-ove, Flac-ove i slično morati da pribegnete eksternim plejerima. Srećom, procesor je dovoljno jak da izgura veliki broj formata do 720p rezolucije. Sony Ericsson PC softver doduše nudi opciju automatske konverzije dosta vrsta multimedije u format koji će sigurno raditi na telefonu, ali to ne preporučujemo, jer je kvalitet konvertovanog materijala jako loš.
       

       
      Što se trajanja baterije tiče, situacija je bolja nego kod Arc-a. Ray vrlo dobro barata sa 1500 mAh koji su mu na raspolaganju, pa ćete bez nekih problema izgurati punih 24h na jednom punjenju baterije, a ako telefon malo koristite, u standby modu možete očekivati trajanje baterije od 4-5 dana.
       

       
      Ako sumiramo utiske o Xperia Ray-u, možemo reći da je u pitanju telefon koji daje jako mnogo za svoju cenu. Dobijate zaokružen proizvod koji nema nikakve izrazite nedostatke, a u velikom broju stvari je na nivou skupljih modela. Hardverski je dovoljno jak za skoro sve što može da vam zatreba, ima pristojnu kameru i kvalitetan ekran visoke rezolucije. Nešto manje dimenzije će nekome možda biti i plus, a nove mogućnosti koje su dodate softverskim update-om su samo plus (Sony Ericsson je najavio da će nastaviti da dodaje mogućnosti, tako da ovo nije kraj razvoja ovog telefona).
       Sony Ericsson je konačno uspeo da ubode pravu stvar. Xperia Ray je telefon kome ne možemo da nađemo neku veliku zamerku i koji pruža baš dosta za to koliko košta. Hardver u njemu je u rangu sa jačim modelima prethodne generacije, pa iako ne poseduje dvojezgarni procesor, performanse će vam retko zafaliti. Dobra kamera i odličan prateći softver koji Sony Ericsson i dalje unapređuje garantuju da vam ni jedna opcija neće nedostajati.

       
      Ovaj “mini Arc” je nasledio skoro sve dobre osobine svog starijeg brata, a dobio je i neka poboljšanja. Tako ćete uz njega dobiti i prednju kamericu koja će vam omogućiti video chat i možda jednog dana otključavanje prepoznavanjem lica, kada ovaj model dobije Android 4.0 (Ice Cream Sandwich). Ogromna baza Android aplikacija, koja je pre nekog vremena dostigla cifru od pola miliona, garantuje da vam korisnog i zabavnog softvera neće zafaliti, a Ray je odlično opremljen da izađe na kraj i sa onim zahtevnijim. Zbog odličnih karakteristika u svom cenovnom rangu i činjenice da je u pitanju odlično zaokružen proizvod, Xperia Ray od nas sasvim zasluženo dobija Best Buy nagradu.
      Prednosti: – Displej visoke rezolucije (480×854) – Novi Android 2.3.4 i nove mogućnosti koje dolaze sa novim softverom – Dobra kamera – Po performansama ne zaostaje za skupljim modelima Mane: – Nešto slabija LED lampa Uređaj na test ustupio Telenor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi