Samsung Galaxy Mini

Samsung Galaxy Mini

Kada se pomenu Samsung Android telefoni, svima odmah prvo padne na pamet njihova izuzetno uspešna Galaxy S serija, sa najnovijim Galaxy S II modelom koji obara rekorde u prodaji i zasenjuje korisnike svojim vanredno dobrim ekranom. Ipak, nisu svi spremni da ulože toliko novca u spravicu koja je ipak primarno mobilni telefon, pa korisnici često traže jeftinije alternative. Android je srećom jako prilagodljiva platforma, koja čak i na slabijem hardveru može d

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      Test: Samsung Galaxy Mini

      Galaxy Mini je Samsung-ov model Android telefona koji je namenjen mladima i korisnicima koji žele da uđu u svet Androida bez prevelike cifre koju bi morali da plate odjednom ili kroz skuplje pretplate kod od nekog operatera. Mini je, kako su mu samo ime sugeriše, prilično mali telefon za današnje standarde pametnih telefona, sa procesorom na 600 MHz, ekranom rezolucije 240×320 piksela i kamerom od 3,15 megapiksela.

      Operativni sistem koji pokreće ovaj mali telefon je Android 2.2 (Froyo) sa neizostavnim Samsung TouchWiz korisničkim interfejsom koji dodaje još neke funkcije na osnovni Android. Samsung Galaxy Mini dolazi sa više različitih boja maske, a nama je na testu bio crni model.

      Hardver

      Galaxy Mini je telefončić skromnih dimenzija, uporediv sa svojim rivalima kao što je npr. HTC Wildfire. Telefon je u potpunosti izrađen od plastike i jako je lagan, mada deluje čvrsto i ne krcka niti ima praznog hoda na spojevima.

      Ispod ekrana od 3,14 inča nalaze se tri tastera u sada već standardnoj menu/home/back Samsung konfiguraciji.

      Sa leve strane su tasteri za podešavanje jačine zvuka, dok su sa desne power dugme i microSD slot, koji je sakriven ispod plastičnog poklopca.

      Sa gornje strane se nalazi 3,5mm konektor za slušalice, kao i USB konektor za punjenje i prenos podataka, koji je takođe sakriven ispod plastičnog poklopca.

      Zadnja strana je od plastike koja je obrađena i prekrivena je malim udubljenjima koja zapravo dosta popravljaju utisak i prave prijatnu teksturu koja pomaže da telefon čvrsto stoji u ruci. Pri dnu postoji malo ispupčenje, dok je na vrhu kamera od 3,15 megapiksela, bez blica.

      Specifikacija:

      Samsung Galaxy Mini

      dimenzije

      110,4 x 60,8 x 12,1 mm

      masa

      105 g

      baterija

      Li-Ion 1200 mAh

      ekran

      3,14″, 240 x 320, kapacitivni TFT 256K boja

      kamera

      3,15 MP, 320×240@15fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging, auto-fokus, prepoznavanje osmeha

      prednja kamera

      Ne

      procesor

      600 MHz Arm 6 procesor

      memorija

      384 MB RAM

      skladišna memorija

      160 MB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.2.1 (Froyo)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      ostali senzori

      kompas, proximity

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Ne

       

      Softver

      Galaxy Mini dolazi sa Android operativnim sistemom u verziji 2.2.1 (Froyo), sa TouchWiz nadogradnjom korisničkog interfejsa. Verzija telefona za naše tržište ima srpski jezik, što kao i na ostalim lokalizovanim verzijama Androida sa kojima smo se sretali dovodi do čudnih kombinacija ćirilice i latinice. Srećom, to ne smeta previše, a prevodi, iako ponekada umeju da budu čudni, dovoljno su jasni da možete da pohvatate šta koja opcija radi.

      Froyo nije baš više najsvežija verzija operativnog sistema, ali poseduje one najbitnije stvari koje su i glavna razlika između Androida 2.2+ i prethodnih verzija, a to su kopiranje aplikacija na memorijsku karticu (što je zbog ograničene količine memorije jako bitno) i Wi-Fi hotspot. Sa donje strane ekrana su četiri ikonice-prečice, koje su standardne za TouchWiz okruženje. Podrazumevano vode do funkcije telefona, imenika, sistema za poruke i spiska aplikacija, ali ih možete i promeniti po želji.

      Home ekran se skroluje u desnu stranu, a u startu imate na raspolaganju tri ekrana, s tim da ih možete dodavati i brisati, sve do maksimalnog broja od 7 ekrana ili minimalnog jednog. Interesantno je to što Galaxy Mini podržava animirane pozadine, što pokazuje da ipak nije toliko hardverski slabašan koliko se na prvi pogled čini.

      Aplikacija za telefoniranje je jednostavna i funkcionalna, a kako kucate brojeve sistem će vam predlagati sve uži spisak ljudi iz imenika. Tastatura je odlična i precizna, a interesantno je i to što ovaj telefončić podržava i Swype tastaturu, koja vam omogućava da unosite reči prevlačenjem po slovima, bez podizanja prsta sa ekrana. Ovaj sistem unosa teksta zahteva malo privikavanja, ali je veoma brz i izuzetno intuitivan, pogotovo što Swype u ovom telefonu ima rečnik sa našim rečima, pa će vam ih sam prepoznati i dodati kvačice na slova tamo gde treba.

      Spisak aplikacija otkriva neke standardne i neke dodate stvari. Tako je Samsung ubacio aplikaciju za beleške, koja je simpatična i zapravo vrlo korisna, a više nam se puta desilo da se zapitamo zašto stock Android nema neku takvu aplikaciju već u sebi.

      Kada pustite muziku, ona će naravno nastaviti da svira u pozadini sve dok je ne zaustavite, a ako spustite notification bar, pored kontrola za audio plejer i poslednjih obaveštenja, imate prečice za uključivanje i isključivanje Wi-Fi-a, Bluetooth-a, GPS-a, zvuka i rotacije ekrana.

      Quickoffice koji dolazi instaliran može da otvori Word, Excel, PowerPoint i PDF fajlove, ali ne može da ih menja.

      Task manager (iliti “Upravljač zadacima”) je vrlo korisna stvar i omogućava vam da vidite koji su procesi trenutno aktivni i koliko troše sistemskih resursa, kao i da ih prekinete ako procenite da vam nisu potrebni u tom trenutku. Ovakav tip aplikacije je često jedna od prvih stvari koje Android korisnici instaliraju, pa je lepo videti da dobijate rešenje “out of the box”.

      Od ostalih aplikacija, interesantno je pomenuti diktafon aplikaciju, kao i Samsung Apps, koji je zapravo izbor interesantnih aplikacija sa Android Market-a, koje je Samsung pripremio za vas.

      Tu je još i Social Hub, kome i ne vidimo neku preteranu namenu, jer je zapravo realizovan samo kao sistem prečica do Facebook i sličnih sajtova, bez ikakve dublje funkcionalnosti. Web pretraživač je standardan, bez podrške za Flash.

      Kamera

      S obzirom na specifikacije kamere, nismo baš mnogo od nje očekivali, pa se nismo ni mnogo razočarali kada smo videli rezultate. Kamera ima rezoluciju od 3,15 megapiksela, a video može da snima u 320×240 u 15 frejmova u sekundi, što možda odgovara rezoluciji ekrana telefona, pa je čak i zgodno za gledanje na njemu, ali nikako nije ni blizu kvaliteta potrebnog za gledanje na monitoru ili TV-u.

      Aplikacija za fotografisanje sadrži osnovne opcije za podešavanje, uključujući predefinisane scene, određena doza korekcije ekspozicije, kao i centralni autofokus. Kako telefon nema posebno dugme za fotografisanje, slikaćete pritiskom na predefinisano dugme na ekranu.

      Za snimanje video zapisa postoji manje opcija, naravno, ali je interesantno što i tu recimo možete da izaberete crno beli, sepia ili negativ mod.

      Slike koje Mini pravi su prilično blede i neubedljive, sa manjkom detalja, mada ponekad umeju da ispadnu skoro pristojno. Ne postoji nikakav makro mod, tako da ne očekujte da fotografišete sitne predmete izbliza.

      Video se snima u mp4 kontejner, kompresovan mpeg4 codec-om, ali sa jako lošim bitrejtom i još lošijim mono zvukom. Video na Galaxy Mini-ju je jednostavno… loš. Nismo mogli nažalost da pronađemo nikakvu lepu reč za njega, a možete se i sami uveriti iz priloženih video snimaka.

      Kamera je definitivno nešto čime se ovaj telefon ne može pohvaliti, ali to je i očekivano s obzirom na cenovnu kategoriju kojoj pripada. Ipak, kvalitet videa je bio lošiji i od naših ne baš toliko visokih očekivanja, tako da smo njime baš razočarani.

      Utisci u radu

      Zanimljivo je to što je Galaxy Mini zapravo jako dopadljiv telefon i generalno nam se dopao. Naravno, ograničena rezolucija ga dosta sputava, ali je tokom korišćenja bio vrlo živahan i nismo osetili da mu fali procesorska snaga za one opcije koje ćete na njemu moći da iskoristite.

      Displej nije baš specijalno dobar po pitanju kontrasta, pa će na suncu biti jako teško vidljiv, a pikseli koji su prilično veliki se takođe vrlo lako daju primetiti. Takođe smo zapazili jednu jako zanimljivu stvar, a to je da displej primetno brže gubi boje kada se posmatra sa leve strane (tj. odozdo kada je telefon u landscape modu).

      Čitanje knjiga i web strana je vrlo ograničeno na ovom telefonu, pa iako se web stranice zapravo prikazuju začuđujuće glatko (bez Flash-a naravno, kojeg ovaj telefon ne podržava), stepen do kojeg je nophodno zumirati da bi se tekst mogao pročitati čini da imate utisak kako gledate kroz neki minijaturni prozorčić i vrlo malo toga može u isto vreme da se nađe na ekranu. Bukvalno morate šetati pasus po pasus po sadržini strane, što nije iskustvo koje želimo da vam preporučimo.

      Tastatura je svetla tačka ovog telefona i moramo da priznamo da nas je kupila. Pošto smo koristili prilično dugo HTC Wildfire, koji je po mnogim stvarima sličan Mini-ju, a prvenstveno po 240×320 rezoluciji i manjku prostora na ekranu, možemo sa sigurnošću da tvrdimo da je (virtuelna) tastatura na Mini-ju za klasu bolja. Skoro uopšte nismo grešili tokom kucanja, što je na Wildfire-u recimo jako često bio slučaj. Da li je to zbog bolje softverski rešene tastature ili osetljivijeg ekrana, ne bismo umeli da kažemo. Dodatni plus je to što možete uključiti Swype i one kucati još brže.

      Samsung Galaxy Mini je izuzetno živahan telefončić za svoju klasu. Niska rezolucija povlači i nižu zahtevnost, pa tako možete prilično glatko igrati Angry Birds, mada sa malo kockastijim svinjama nego na nekom boljem telefonu.

      Što se trajanja baterije tiče, ono je prilično prosečno. Mini je možda malo zahvalniji od novih dvojezgarnih aždaja gladnih struje, ali ograničen kapacitet baterija koja dolazi uz njega znači da ćete ipak najčešće morati da ga dopunjavate jednom dnevno, ako želite da ga normalno koristite.

      Zaključak

      Samsung Galaxy Mini je namenjen mlađim korisnicima koji nemaju preterano velike zahteve, kao i korisnicima koji žele povoljan Android telefon. Vrlo je lagan i mali, pa će odgovarati osobama sa manjim šakama, a pored toga što je izrađen od plastike vrlo je čvrst i dobro uklopljen u celinu.

      Ekran je stavka koja je pod velikim udarom uštede na ovom telefonu, pa kvalitet prikaza nije u rangu skupljih modela, a ograničena rezolucija čini neke od primena, kao što su čitanje dokumenata i surfovanje netom, prilično napornim i nepraktičnim. Kamera je takođe element na kojem se štedelo, pa su snimci koje možete njom napraviti za današnje pojmove ispod proseka, a video zapis je praktično neupotrebljiv osim kao neka osnovna informacija. Sa druge strane, ovaj telefončić je vrlo brz u onome što radi i poseduje sijaset mogućnosti u startu, sa pristupom Android Marketu odakle možete naravno skinuti još hiljade korisnih aplikacija. Touch-screen tastatura je takođe jedna od boljih koje smo koristili, a Swype podrška još dodatno ubrzava kucanje i olakšava komunkaciju porukama ili mail-ovima.

      Galaxy Mini će odgovarati korisnicima koji nemaju prevelike zahteve, a žele da imaju pristup Android sistemu i njegovim zaista raznolikim mogućnostima. Uz dobre performanse i odlično realizovanu softversku tastaturu, nije teško progledati kroz prste lošijem ekranu i kameri kada se uzme u obzir koliko ovaj telefon košta u odnosu na skuplje modele.

      Prednosti:
      – Umerena cena
      – Prilično živahan za svoju klasu
      – Odlična touchscreen tastatura sa Swype podrškom

      Mane:
      – Mala rezolucija displeja
      – Loša kamera
      – Sada već malo stariji Android 2.2 operativni sistem

      Uređaj na test ustupio Vip mobile.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi