Palm Zire

Palm Zire

Kompanija Palm prva je doprinela velikoj ekspanziji PDA uređaja, najpre zahvaljujući jedinstvenoj filozofiji zasnovanoj na jednostavnosti. Sa novim modelom nazvanim Zire pomerena je još jedna granica - cenovna. Ovim prikazom želimo da našim čitaocima još više približimo uređaje ove vrste, pokušavši da im objasnimo načine rukovanja i korišćenja...

    Sadržaj

      Vladimir Cerić

      Palm Zire

      Pre izvesnog vremena posetioci Benchmark sajta upoznali su se sa Pocket PC operativnim sistemom i jednim od uređaja koji ga koriste – Asus-om MyPal A600. Ovog puta okrenućemo se glavnom konkurentu ovog operativnog sistema na polju PDA uređaja – Palm OS-u. Uređaji ove vrste su sve popularniji i kod nas, u svetu PDA manija traje već nekoliko godina. Pre nego Vam u našim prikazima ponudimo i uređaje druge vrste, želimo da Vas upoznamo sa istorijatom ovih uređaja kao i osnovnim hardversko-softverskim specifikacijama kako bi Vam ih na pravi način približili i omogućili da ovu tematiku lakše pratite. Pogledajmo za početak kako se cela priča odvijala do sada.

      Istorijat

      Kompanija Palm osnovana je 1992. godine i najveći deo svog poslovanja zasnivala je na rešenjima namenjenim umrežavanju računara. Paralelno sa mrežnim uređajima razvijao se i specifični operativni sistem za prenosne uređaje namenjene testiranju mreža. Shvativši veliki potencijal ovog rešenja, celu kompaniju 1995. godine kupuje (tada veliki) US Robotics. Kao plod zajedničkog rada 1996. na tržište izlazi prvi Palm Pilot. On je ostvario veliki uspeh na tržištu ličnih organizera na kojem je do tada suvereno vladao Casio sa svojim digitronima-adresarima (uz mnoštvo klonova koje su proizvodile razne dalekoistočne kompanije). Kompaktan (za tadašnje pojmove), izuzetno jednostavan za upotrebu, ali ne baš jeftin (koštao je i danas respektabilnih 300 $), Pilot je doživeo nekoliko revizija i zaslužan je za to što su danas svaka dva od tri PDA uređaja na svetu iz Palm-ovih pogona. Već značajno ojačana, kompanija Palm se u martu 2000. godine odvojila od korporacije 3Com (koja je u međuvremenu preuzela US Robotics). Tokom 2000.-te Palm se podelio na nekoliko grupacija formirajući Platform Solutions Group, u kojem je najznačajniji segment namenjen razvoju samog operativnog sistema. Paleta proizvoda kompanije Palm je prilično široka. Od najslabijeg Zire-a (kojeg ćemo vam ovom prilikom predstaviti), preko mladalačkog m130 pa sve do luksuznog Tungsten-a.
       

      Zire je nastao kao derivat već skoro u potpunosti napuštene serije m, najpre modela m100. Njegove mogućnosti su prilično skromne iz današnje perspektive gigahercnih kućnih računara, ali je niska cena (koja na američkom tržištu iznosi do skoro nezamislivih 99 dolara za jedan PDA uređaj) značajno doprinela njegovoj popularnosti. Najzad su i siromašniji kupci (najpre tinejdžeri i studenti) mogli da uplivaju u vode Palm OS-a i da se upoznaju sa njegovim mogućnostima za relativno malo novca. Pogledajmo, dakle, šta nudi Palm Zire.
      Hardver
       

      Za razliku od neuporedivo skupljih Pocket PC uređaja koji imaju aluminijumska ili čak magnezijumska kućišta, Zire je u potpunosti izrađen od plastike, doduše prilično visokog kvaliteta. Bela, glatka plastika sa gornje strane je zatvorena sivom nijansom istog materijala sa zadnje. Za razliku od nešto jačih modela niže klase, nema mogućnost izmene prednje maske (kao npr. m105 i m130). Sa dizajnerske strane vidi se napredak u odnosu na m seriju, ali je sa funkcionalne strane Zire značajno uprošćen (možda i previše). Naime, ovim potezom je onemogućeno korišćenje bilo kojeg od brojnih dodataka koji su tokom godina stvarani za Palm modele (tastature, WiFi adapteri i sl.). Težak je 109 grama, što ga svrstava u klasu sa nekim starijim modelima mobilnih telefona, dok su mu dimenzije prilagođene prosečnom džepu na košulji – 111x74x16 mm. Naravno, centralno mesto zauzima ekran osetljiv na dodir, dok se ispod njega nalaze četiri tastera i dugme za uključivanje. Već kod ta četiri tastera se uočava bitna razlika u odnosu na sve ostale Palm modele.

       

      Naime, svi stariji modeli (a i većina novijih) imaju šest tastera na donjem delu uređaja. Osim toga što je funkcionalnost time smanjena, korisnike neće obradovati ni činjenica da će veliki broj igara za Palm OS pogrešno raditi ili će potpuno odbijati da se pokrenu. No, za početnika su i ova četiri sasvim dovoljna. Sa leve i desne strane se nalaze nešto veći tasteri – levi pokreće rokovnik, a desni adresar, dok su između njih dva tastera koji služe za skrolovanje kroz aplikacije. Dugme za uključivanje je dobro pozicionirano i mala je šansa da ćete uređaj slučajno uključiti dok ga nosite u džepu, dok se za ostale tastere koji automatski uključuju zadate aplikacije to baš i ne može reći. Naravno, njihova funkcija se može promeniti, pa mogu da služe za pozivanje bilo kojeg instaliranog programa. Nešto duži pritisak na gornji taster za skrolovanje dok je uređaj ugašen će na 5 sekundi prikazati tačno vreme.
       

      Uobičajeno je da se sa donje strane Palm uređaja nalazi tzv. Palm universal connector, kojim se uređaj povezuje sa PC-jem preko priloženog kabla ili postolja (cradle-a). Da bi smanjili troškove, ali i da bi napravili jasnu razliku između osnovnog i jačih modela, inženjeri u Palm-u su za povezivanje Zire-a upotrebili najobičniju USB vezu sa mini USB priključkom koji se nalazi na gornjoj strani uređaja. U paketu dobijate i USB kabl solidne dužine, a ako vam se desi da ga izgubite ili oštetite, njegova zamena se lako može naći čak i kod nas.
       

      Sa gornje strane (u levom delu) se nalazi i 3.5 mm priključak za punjač ugrađene baterije, a u desnom uglu je mesto za olovku (stylus). Ispod poklopca od neprovidnog pleksiglasa, a između USB priključka i mesta za stylus, skriven je i IR port. Sinhronizacija podataka sa PC-jem se može vršiti i preko njega, ali je uglavnom namenjen povezivanju sa mobilnim telefonima. Ugrađena Litijum-jonska baterija kapaciteta 600 mAh je najznačajnija novina u odnosu na modele m100 i m105, koji su koristili dve baterije AAA formata.
       

      Samo kućište je zatvoreno šrafovima koji zahtevaju poseban alat, pa je vlasnicima onemogućeno da saznaju “šta to ima unutra ovaj Palm?”. Za one koji su baš toliko radoznali sledi fotografija preuzeta sa sajta www.palminfosource.comna kojoj vidite potpuno rasklopljen Zire. Na slici se jasno vide baterija (u donjem delu), Motorola Dragonball EZ centralni procesor koji radi na “čitavih” 16 MHz, i ROM i RAM memorija (koja je po svemu sudeći Hyundai-jeva). Zire ima ugrađenih 2 MB RAM memorije (od kojih je realno dostupno 1,8 MB), što je dovoljno za hiljade sastanaka i adresa, ali i ništa više. Ugrađeni piezo zvučnik služi samo za sistemske zvukove koji potvrđuju izvršenje neke akcije (i koji se naravno mogu isključiti za slučaj da vas iritiraju) ili za ponekad korisne zvukove u igrama. Na zadnjoj strani uređaja se nalazi i vrlo bitan taster za resetovanje, kojeg srećom nećete često koristiti. Tokom dugotrajne svakodnevne upotrebe samo smo dva puta imali potrebu da ga aktiviramo. Sam taster se nalazi jako duboko ispod površine pa će vam za resetovanje biti potreban jako dugačak i tanak predmet, kao što je npr. igla. Ipak, treba biti oprezan jer je sam taster dosta osetljiv i lako se može oštetiti prekomernom silom. Na zadnjoj strani ćete naći i tablicu sa serijskim brojem i mestom proizvodnje (za uređaj od 99 $ nismo ni sumnjali da je “Assembled in China”), a zabunu može uneti oznaka m150 ispod natpisa Zire. Ovo je očigledno interna oznaka u Palm-u, jer ni po klasi ni po mogućnostima Zire ne može zauzeti tako visoku poziciju u njihovoj nomenklaturi.

       

      Sa zadnje strane se nalazi i prorez za fiksiranje najkontroverznijeg dela hardvera kojeg dobijate u paketu. U pitanju je providni gumeni poklopac plave boje koji štiti ekran i kojeg, kada upotrebljavate uređaj, preklapate ka zadnjem delu kao koricu beležnice. Problem leži u tome što je poklopac napravljen tako da se sam vraća u prvobitni položaj, što ume da pravi probleme – ako ga ne zadržite dovoljno dobro vratiće se usred pisanja neke poruke i udariti vas po prstima. A kako ništa nije napravljeno da traje večno, on će se već posle nekoliko meseci pohabati i pokidati (taman kada ste navikli na njega), a Palm za sada ne nudi mogućnost kupovine rezervnih poklopaca. Stoga vam na osnovu svega navedenog predlažemo da ovaj poklopac zajedno sa interesantno dizajniranom kutijom i pratećim papirima odmah odložite sa strane.

       

      U plastičnoj ambalaži se osim uređaja i ovog poklopca nalazi i kompaktni punjač za baterije, sa izmenjivim viljuškama za priključivanje na različite tipove strujnih mreža. Tako ćete dobiti i one za 110 V u SAD, ali i u Velikoj Britaniji. Srećom, baterija je neverovatno izdržljiva i retko ćete je puniti (otprilike jednom do dva puta mesečno pri umerenoj upotrebi), a pošto se dopunjuje i preko USB kabla ako često sinhronizujete podatke nećete imati ni potrebe da koristite odvojeni punjač. U paketu dobijate i jedan stylus, dok se rezervni mogu dokupiti po pristupačnoj ceni. Izuzetno je uprošćenog oblika i iako je napravljen od jeftine plastike ima sasvim dovoljnu težinu za ugodno korišćenje. Ipak, njegov završetak koji se uklapa u profil na samom Zire-u nije isti kao i kod ostalih Palm uređaja, pa nema šanse da upotrebite neki od luksuznijih stylus-a namenjenih drugim modelima.

       

      Pređimo najzad na Zire-ov najbitniji deo hardvera – ekran. Njegova rezolucija je 160×160 piksela i može da prikaže 16 nijansi sive. Bilo bi nerealno očekivati od ovako jeftinog modela ekran u boji visoke rezolucije, ali je Zire prvi model posle originalnog Pilot-a koji nema pozadinsko osvetljenje. Model m105 je imao dosta mana u odnosu na Zire (veću težinu, drugačije napajanje), ali je njegova velika prednost bila u tome što je imao (takođe crno-beli) ekran sa backlight-om. Ipak, inženjeri u Palm-u su se potrudili da ovaj nedostatak što više ublaže, pa su tako konstruisali oštar ekran sa neverovatno dobrim kontrastom koji u uslovima normalnog osvetljenja daje značajno bolju sliku od onog kod m105. Jačina kontrasta se može podešavati, a za optimalnu sliku u svim uslovima potrebno je podesiti ga tek na nešto nižu vrednost od maksimalne. Oni koji imaju čestu potrebu da pišu u mračnijim uslovima mogu nabaviti Saitek-ov stylus sa svetlećim vrhom (koji vidite na slici). Sve u svemu, ukoliko Zire nameravate da koristite u dobro do prosečno osvetljenim prostorijama, nećete uopšte ni primetiti odsustvo backlight-a.
       

      Ono što je karakteristično za sve Palm uređaje je deo ekrana rezervisan za unos podataka putem sistema grafičkih oblika nazvanog Graffiti. Kao što vidite na slici, ovaj segment je podeljen na dva dela. Sa leve strane se nalazi prostor za unošenje slova, dok je sa desne strane prostor preko kojeg upisujete brojke. Na ivicama se nalaze i neke važne prečice. U gornjem levom uglu se nalazi definitivno najvažnija kada je Palm OS u pitanju – Home (ili kod starijih modela Applications). Njome se iz bilo kojeg dijaloga ili aplikacije vraćate direktno na specifični desktop iz kojeg pozivate sve programe (neki bi čak rekli Start Menu, ako upotrebimo analogiju iz “velikog” Windows-a). Ispod prečice Home nalazi se Menu, kojom pozivate padajuće menije u aplikacijama, koji imaju skoro identičnu funkciju i način upotrebe kao kod Windows-a. Sa desne strane se nalaze prečice HotSync i Find. HotSync služi za iniciranje sinhronizacije podataka sa PC-jem (skuplji Palm uređaji imaju HotSync taster na svojim cradle-ovima).

      Ova akcija se može pokrenuti i iz programa istog imena, gde je moguće podešavati i parametre razmene podataka. Ulogu tastera Find mislim da ne treba posebno objašnjavati, osim napomene da se uneti termin pretražuje u baš svim podacima koji su uneti u memoriju Zire-a. Segmenti za unos karaktera u svojim uglovima imaju minijaturne prečice ka nekim podešavanjima sistema. U gornjem levom uglu je prečica ka aplikaciji Clock, u kojoj podešavate tačno vreme i alarm, dok je sa desne strane prečica za podešavanje kontrasta. Kada smo već pomenuli alarm, treba reći da je zvučnik dovoljno jak da vas probudi, a ako pritisnete bilo koji deo ekrana osim onog na koje je dugme OK, uključili ste Snooze sa intervalom od 5 minuta. Sa donje strane su shortcut-i koji na aktivni deo ekrana izbacuju virtuelnu tastaturu (sa slovima ili numeričku) kojom se možete poslužiti ako vam pisanje nekog karaktera baš ne ide od ruke.

      Ceo Graffiti sistem je zasnovan na velikim štampanim slovima latiničnog pisma koja se ispisuju specifičnim pokretima. Na slici možete videti spisak tačnih pokreta za ceo alfabet, a isti ovakav spisak dobijate i u paketu u formi samolepljive nalepnice koju možete smestiti na vama zgodno vidno mesto (za slučaj da zaboravite za trenutak kako se neko slovo piše). Svi slovni oblici se pišu iz jednog poteza počevši od tačke koja je na slici jasno označena (tzv. heavy dot). Za pisanje posebnih karaktera (zareza, uzvičnika, zagrada) potrebno je Graffiti sistem prevesti u drugačiji mod rada, kratkim pritiskom (ili kako se to kaže kod Amerikanaca “tap”) na Graffiti segment ekrana. U donjem desnom uglu aktivnog dela ekrana se potom pojavljuje crna tačkica, koja označava da ste promenili mod rada i da će sledeći potez podrazumevati unos nekog od posebnih karaktera.

      Za upisivanje velikih slova potrebno je upotrebiti Shift komandu, tj. povući jedan vertikalan potez stylus-om na delu za unos slova. Na mestu prethodno pomenute tačkice se pojavljuje uvis okrenuta strelica i sledeće slovo koje unesete biće veliko. Ako treba da unesete više velikih slova uzastopno, postoji i Caps Lock – umesto jednom, povucite vertikalni potez dva puta. Tada strelica dobija jedan mali prekid, a ovaj mod ostaje aktivan do sledećeg vertikalnog poteza.

      Naravno, tu su i Space, Backspace i Enter, i mada postoje i potezi za pomeranje kursora, oni su prilično komplikovani, pa je bolje kursor pomerati direktno stylus-om. Za slučaj da ste zaboravili kako se ispisuje poneko slovo, a prethodno pomenuta nalepnica vam nije pri ruci, postoji i Help mod, kojeg aktivirate naglim vertikalnim pokretom preko celog ekrana. Ovaj potez je zvanična sistemska prečica, i kao bilo koji od tastera ili prečica može se reprogramirati za neku drugu funkciju.

      Softver

      Palm Zire pogoni prethodna verzija Palm OS-a – 4.1. No, za uređaj ovako limitiranih mogućnosti i on je sasvim dovoljan.
       

      Na slici vidite desktop u svom osnovnom obliku. U gornjem levom uglu je časovnik, u sredini indikator napunjenosti baterije, a u desnom uglu padajući meni koji birate podverzije desktopa (od All, koji prikazuje sve instalirane programe, možete ga prebaciti u Games, System, Main…). Pritiskom na deo ekrana kod časovnika (ili aktiviranjem prečice Menu) pojavljuje se osnovni sistemski padajući meni. U njemu se nalaze komande za pregled i deinstalaciju programa (nešto kao Add/Remove Programs), kao i aplikacija koja prikazuje popunjenost glavne memorije. Svaka od ovih opcija, kao i mnoštvo drugih prečica, može se aktivirati i pokretima stylus-om – opet analogija sa Windows-om i upotrebom kombinacije tastera Alt i nekog od slova. Ono što bi kod Windows-a bio Alt, to je ovde potez stylus-om iz donjeg levog u gornji desni ugao oblasti za unos slova. Čisto radi lakšeg snalaženja, tada se u donjem delu ekrana pojavljuje i neka vrsta taskbar-a, na kojoj su ispisane moguće akcije u tom trenutku. U osnovnom meniju ih i nema puno, ali u većini aplikacija tu su svima poznate opcije Cut, Copy, Paste i Delete. Nažalost, nijedan Palm OS uređaj nema mogućnost multitasking-a, pa tako možete pokretati samo jednu po jednu aplikaciju. Zato je važna prečica Home, jer njome faktički “gasite” aplikaciju i dolazite do desktopa iz kojeg pozivate novu. Srećom, clipboard funkcioniše kao što smo i očekivali, pa je moguće kopiranje podataka između dve srodne aplikacije.
       

      Pređimo dakle na ono što čini srž svih PDA uređaja, a to su njihovi osnovni programi. Kako su svi kompaktni uređaji najpre namenjeni unošenju bitnih adresa i obaveza tokom radne nedelje, tako su i na Zire-u najvažnije aplikacije Address Book i Date Book. Address Book ne nudi nikakve epohalne mogućnosti, a broj polja za unos je sasvim dovoljan i za malo zahtevnije korisnike. Svi uneti kontakti se mogu odvajati prema kategorijama (Business, Personal, ali i onim koje sami kreirate) i filtrirati preko padajućeg menija u gornjem desnom uglu. Svaki od kontakata se može i slati preko IR porta, naročito onaj koji nosi podatke o vlasniku tj. kojeg proglasite za Business Card. Business Card se može brzo poslati i dužim pritiskom na Address taster, koji će odmah započeti slanje podataka. Treba imati na umu da ova razmena uglavnom radi među Palm uređajima, dok kod mobilnih telefona ne uspeva baš kod svih proizvođača (npr. Ericsson R320 može da primi sve telefonske brojeve pojedinačno, dok Nokia 6210 ignoriše bilo kakvu komunikaciju). U podešavanjima možete odrediti načine prikazivanja kontakata (prvo ime pa prezime ili obrnuto), dok se za svaki unos pojedinačno određuje podatak koji će se prikazivati u osnovnom spisku (broj fiksnog ili mobilnog telefona, e-mail adresa i slično). Slovo pored broja označava vrstu podatka (W-Work, M-Mobile, H-Home). Naravno, pritiskom na ime dobićete sve podatke o tom kontaktu, kao i mogućnost editovanja i unosa komentara (Notes).

      Slična situacija važi i za Date Book. Oba programa su predviđena za sinhronizaciju sa Microsoft Outlook-om, pa ne čudi sličnost u organizaciji prikazivanja podataka. Postoje četiri pogleda na unete obaveze – dnevni, nedeljni, mesečni i dnevni sa dodatkom obaveza iz programa To Do (svima koji redovno koriste Outlook u iste svrhe su ovi pogledi poznati). To Do je podsegment Date Book-a koji je identičan Tasks sistemu u Outlook-u, i koji čak ima dodatnu mogućnost određivanja prioriteta nekog zadatka na skali od 1 do 5. Zbog malog ekrana uneta je vrlo korisna mogućnost sabijanja dnevnog pogleda samo na unete sastanke, pa se lakše može pregledati ceo dan. Moguće je uneti i obavezu bez vremenske odrednice (npr. neko podsećanje za taj dan), koja se nažalost u Outlook-u tumači kao celodnevna aktivnost (Whole Day Event). Još jedna primedba je nemogućnost prenošenja neke aktivnosti u sledeći dan, što je zgodno za višednevne događaje, već se umesto toga mora uneti novi podatak u sledećem danu (ova mogućnost je u Outlook-u sasvim uobičajena). Ponavljanje događaja (Recurrence) je srećom moguće, na dnevnom, mesečnom i godišnjem nivou. Svaki od unosa se može prebaciti i u kategoriju Private, kada je za njegovo otvaranje prethodno potrebno uneti šifru. Kroz dane u nedelji se možete kretati ili stylus-om ili kursorskim dugmićima, koji menjaju ulogu zavisno od pogleda (dakle, služe za navigaciju i kroz nedelje i mesece). Naravno, i ovi podaci se mogu slati ka mobilnim telefonima i drugim Palm uređajima.

      Ipak, dva programa koji su prilično zaslužni za veliki uspeh Palm OS-a kao platforme su Memo Pad i Note Pad. Oni su namenjeni unosu kratkih beleški, ali na različite načine. Memo Pad je zamišljen kao skup zapisa unetih preko Graffiti sistema, i kao takav se sinhronizuje sa Notes segmentom u Outlook-u. S druge strane, Note Pad ne zahteva unos posebnih karaktera, već predstavlja ekvivalent praznom parčetu papira po kojem pišete proizvoljnim rukopisom. On se najviše koristi kada treba nešto da skicirate ili jako brzo napišete. Na raspolaganju su vam četiri visine i jedna širina ekrana pa možete zapisati ili nacrtati bez velikih problema i malo više podataka.
      Od dodatnog softvera koja dobijate u fabričkom paketu tu je i jako praktični digitron nazvan Calc, koji zahvaljujući velikim virtuelnim dugmićima možete koristiti i bez stylus-a, ali koji nema nikakve napredne funkcije (osim History-ja koji možete kopirati u bilo koju drugu aplikaciju). Program pod nazivom Expense služi za unos dnevnih troškova korisnika, ali je izuzetno osiromašen pa preporučujemo da potražite neki od komercijalnih rešenja za ove potrebe.

      Najzad, na kraju ali nikako najmanje važne, tu su i razne vrste igara, od kojih se većine prisećamo sa Commodore ili Amiga računara. Po instalaciji softvera na PC i prvoj sinhronizaciji u memoriji Zire-a će se naći četiri igre: Giraffe, Hardball, Minehunt i Puzzle. Posebno treba izdvojiti Giraffe, koja je u stvari odličan način za vežbanje slovnih oblika Graffiti sistema. Na ekranu se pojavljuju slova i brojevi koji polako padaju ka dnu ekrana, a vaš zadatak je da što ih bržim ispisivanjem eliminišete. Onima koji bi Zire najpre koristili kao platformu za igranje na raspolaganju je više hiljada igara koje se bez problema mogu skinuti sa Interneta. One koje su namenjene slabijim modelima, kao što je Zire, su uglavnom besplatne, a njihovo skidanje sa Web-a neće predstavljati nikakav problem jer nijedna nije veća od 1 MB.
      Programi i igre se na Zire instaliraju preko HotSync aplikacije na PC-ju, koja istovremeno služi i za sinhronizaciju podataka sa Outlook-om. Za one koji ne koriste Outlook firma Palm nudi svoju aplikaciju pod nazivom Palm Desktop.

      Za samu konverziju podataka se koristi program Pocket Mirror firme Chapura, u kojem podešavate prioritet u sinhronizaciji (da li PC prepisuje ili sinhronizuje podatke sa Zire-om i slično). Palm Desktop u sebi poseduje sve delove analogne onima u Zire-u (čak i Note Pad i Expense), a programi se u memoriju Zire-a prebacuju ili automatski po instalaciji u Windows ili po dodavanju u Install Tool. Sve što je potrebno je pronaći željeni fajl sa ekstenzijom .prc i uneti ga u spisak za instalaciju. Pri prvoj sledećoj sinhronizaciji (koja se inicira sa samog Zire-a pritiskom na HotSync prečicu) taj program će biti prenesen u memoriju uređaja i unet u odgovarajuću kategoriju (Games, Utilities, System). Treba voditi računa o tome da se raspoloživih 2 MB memorije ne prepuni, jer se tada ceo sistem značajno usporava. Iako se 16 MHz Dragonball procesora može učiniti premalo, ipak je to brže od nas koji rukujemo Zire-om i unosimo podatke u njega, pa u redovnim uslovima nema nikakvih zastoja ili prekida u radu. U odnosu na nepredvidljivi Windows (čak i u Pocket PC verziji) ovo je jako prijatna osobina. Mali broj megaherca se jedino može uočiti kod malo zahtevnijih igara gde povremeno dolazi do blagog usporenja.

      Što se ostatka softvera tiče, na sajtu www.palmsource.com, ali i na mnogim drugim, možete naći neverovatan broj aplikacija najrazličitijih namena (ima ih negde oko 17000), od kojih je skoro polovina besplatna. Od onih koji bi bili interesantni prosečnom korisniku, pored već pomenutih igara tu su razni e-mail klijenti, Web browser-i, ali i programi za pisanje SMS poruka. Dakle, od Zire-a i mobilnog telefona sa IR portom možete napraviti pravi mali PC, kojem je povezivanje sa Internetom prirodno koliko i skupljim modelima sa većim ekranima i komercijalnim softverom koji dobijate uz njih. Postoje i programi namenjeni razmeni fajlova sa Microsoft Office-om i oni uredno funkcionišu na Zire-u, ali je (pre)mala memorija razlog zbog kojih ih ne možete koristiti na ovom modelu. Ako i nađete mesta da instalirate popularni Documents To Go neće vam ostati nimalo prostora za same fajlove koje bi želeli da ponesete.

      Zaključak

      Nadamo se da je ovaj opsežni prikaz uspeo da svim zainteresovanim posetiocima Benchmark sajta približi svet Palm OS-a i da ih detaljno upozna sa njegovim najslabijim predstavnikom – Palm Zire-om. Ovaj model je dostupan i na našem tržištu zahvaljujući firmi Computer Land, kojoj se zahvaljujemo na ustupljenom uređaju, po pristupačnoj ceni od 149 evra u dinarskoj protivvrednosti. Možda vam se ovo može učiniti mnogo, ali ako imate na umu da prvi sledeći model košta preko 200 evra, a najskuplji oko 500 onda cena Zire-a dobija novu dimenziju. Izgleda da je Palm uspeo da pogodi ciljnu publiku, tj. one koji žele samo da se upoznaju sa svetom Palm OS-a i koji će, kada im Zire postane pretesan, preći na jače modele. I na kraju, jedan kuriozitet. Pretraživanje po Internetu u potrazi za dodatnim podacima o Zire-u nam je otkrilo i poreklo ovog neobičnog imena (čita se zajr). Zire je izumrli jezik naroda Nove Kaledonije. Nadamo se da ta njegova sudbina ipak neće uticati na uspeh Palm Zire-a u svetu i kod nas.

      Palm Zire na test ustupio zvanični distributer Palm proizvoda, firma “Computer Land

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi