Palm Lifedrive

Palm Lifedrive

Nastanak PDA uređaja umnogome se vezuje za kompaniju Palm. Aktivnosti mnogih kompanija koje se bave prenosnim hardverom bile su vidljive, ali je Palm i dalje suvereno bio broj jedan. Ta dominacija je išla do te mere, da su PDA uređaji koji nemaju nikakve veze sa Palmom, bili nazivani Palm-topovi, iz opšte navike.

    Sadržaj

      Branko Mitić

      Palm Lifedrive

      Palm se bavio proizvodnjom PDA uređaja, ali i razvojem operativnog sistema PalmOS, kao i korisničkih aplikacija. Jasno je da struktura operativnog sistema diktira izradu programa, te da i najbolji programeri sveta mogu da imaju problema ukoliko operativni sistem predstavlja loš temelj. U međuvremenu, u borbu na tržištu džepnih računara, naprasno je kročio Microsoft. Zapravo, Microsoft je osetio da je operativni sistem najslabija karika Palm koncepta i u tome je, logično, video svoju korist. Ipak MS, ma koliko bio jak, shvatio je da na Palm ne može da udari sam i u pomoć je pozvao svoje partnere. Rezultat saradnje, koja istina nikada nije bila očigledna, bio je da su se na tržištu PDA uređaja jedan za drugim pojavljivali uređaji potpisanih od najvećih svetskih proizvođača notebook računara – i to sa Microsoft operativnim sistemom i može se reći da je ovo bila prekretnica u kretanjima na svetskoj PDA sceni.

       

      Microsoft operativni sistem, koji je nekoliko puta menjao naziv, od starta je bio dobro prihvaćen, što zbog svojih kvalitetnih strana, što zbog navika sa desktop računara, a čini se najviše zbog nedostataka PalmOS-a. Glavna prednost Microsoft operativnih sistemima u odnosu na PalmOS, bio je multitasking – ne jedina, ali sasvim dovoljna prednost da Palm krene put problema. Iako će neki korisnici reći da je PalmOS bolji operativni sistem, od toga Palm ne može da ima koristi, jer se većina kupaca ipak odlučila za onaj PDA sa Microsoft operativnim sistemom. Kada se na to doda da je Palm sam, a da su na drugoj strani HP (Compaq), FSC, Toshiba, Dell, onda se lakše može shvatiti veliki pad velikog Palma.

      Iz ugla korisnika, eventualna propast Palm OS-a je nešto što neće biti propraćeno sa puno tuge, ali bi nestajanje Palm PDA uređaja bio veliki gubitak za sve one koji vole i koriste mobilne uređaje. Međutim, ljudi koji vode Palm nisu mogli tek tako da prate dešavanja, već se čini da su se poneli po principu “spašavaj šta se može”. Naime, pre određenog perioda, izvorni Palm je podeljen na dva dela: PalmSource i palmOne. Dve kompanije, koje je trebalo da se bave razvojem operativnog sistema, odnosno kreiranjem PDA uređaja. Na ovaj način, odvojeno je žito od kukolja, što je, makar se očekivalo, trebalo da popravi situaciju. PalmOne je sada bio u prilici da se mnogo bahatije ponaša prema problematičnom delu, sada već bivšeg zajedničkog Palma. Međutim, ni ovo nije urodilo plodom, u PalmSourceu poboljšanja nisu bila na vidiku, a najveći problem bio je kašnjenje šeste generacije Palm operativnog sistema, koji nosio ime Cobalt. U međuvremenu su se pojavile špekulacije da će ubuduće Palm PDA uređaji koristiti Microsoft operativni sistem, što je najavilo još veće razilaženje dva dela nekada prejakog Palma. Poslednja vest u vezi sa ovim razvodom jeste da se palmOne (podsećamo: odeljenje koje pravi uređaje) više ne zove tako, već jednostavno – Palm. Takođe, kada posetite palm.com adresu, možete videti da više nema odabira između posete PalmSource i palmOne delu prezentacije, već je sve okrenuto ka samim uređajima, dok se samo usput slučajno može naići na link ka, sada još više udaljenom otpatku Palma – PalmSourceu. U međuvremenu, Palm je predstavio novi uređaj pod imenom LifeDrive, koji donosi nešto što se do sada nije viđalo PDA sceni – hard disk. U pitanju je ugrađeni microdrive kapaciteta 4 GB. LifeDrive nema novu verziju Palm operativnog sistema, a ni Windows Mobile OS, već stari Palm OS 5, što znači da glavna prepreka Palm PDA uređajima nije otklonjena. Ipak, po pisanjima iz naših prethodnih opisa Palm PDA uređaja, mogli ste da se uverite da i nije toliko strašno imati džepni računar sa ovim OS-om, tako da ne bi smo želeli da kvarimo užitak probanja jednog “hot” PDA uređaja, koji uz spomenuti hard disk, ima Bluetooth i WiFi, ali i sada već tradicionalno dobar ekran.

      Model

      Palm LifeDrive

      Operativni sistem

      Palm OS 5.4 (Garnet)

      Procesor

      416 MHz Intel XScale PXA270

      Memorija

      32 MB – za keširanje aplikacija, 64 MB particija na hard disku – za instalaciju programa

      Hard disk

      3.8 GB – microdrive

      Slot za proširenje

      SD(IO)/MMC

      Infrared

      da

      Bluetooth

      da (1.1)

      WiFi

      da (802.11b)

      GSM

      ne

      GPS

      ne

      Ekran

      3.77″ 320 x 480 tačaka, transflective, 65.000+ boja

      Kamera

      ne

      Audio

      3.5 mm audio izlaz, zvučnik

      Mikrofon

      da

      Tastatura

      ne

      Baterija

      1660 mAh

      Dimenzije

      121 x 73 x 19 mm

      Masa

      193 grama

      – Palm LifeDrive
      – USB kabal za sinhronizaciju
      – punjač + izmenjive “viljuške” za različite utičnice
      – futrola
      – CD sa drajverima i programima
      – uputstva za upotrebu

      Što se pakovanja tiče, nije nam se dopalo što je nakon Tungsten T3 modela Palm odustao da Cradle (postolje) daje kao dodatnu opremu. Sliku LifeDrivea u futroli možete videti ispod.
       

      Kada LifeDrive izvadite iz prepoznatljivog pakovanja, odmah možete shvatiti zašto bi nestajanje Palma bilo jedan veliki gubitak. Izrada ovog PDA uređaja je odlična po svim pitanjima, dominiraju izuzetno kvalitetni metalni elementi, dok je sve zaokruženo mikroskopski preciznom završnom obradom. Čvrstina ovog džepnog kompjutera je do sada neviđena: ne samo da na njemu ništa ne škripi, klima ili ima tendenciju da se polomi, već se čini da ovaj PDA ne biste mogli da oštetite, čak ni kada bi to hteli. LifeDrive jednostavno deluje kao stena. Izgled je subjektivna kategorija, ali moramo reći da su nam se jednostavne i precizne linije koje dominiraju ovim uređajem veoma dopale – mada to ne znači da onaj ko čita ove redove treba da deli to mišljenje. LifeDrive nije obojen u našu omiljenu crnu, ali je i izbegnuta klasična “srebrno-siva” koja već poprima oblik kiča, već se boja ovog PDA uređaja može opisati kao čelično-siva.
       

      Što se fizičke izrade tiče, ipak nije sve tako sjajno. LifeDrive je nešto veći nego što bi smo mi to želeli, a čini se da za to nije postojala preterana potreba, odnosno da je LifeDrive lako mogao da izađe sa istim hardverom i osetno manjim dimenzijama.
       

      Sa prednje strane vidimo veliki ekran, velikih pet tastera i nešto manji prsten koji predstavlja kursorske tastere. Tastera je moguće konfigurisati po potrebi.
       

      Sa zadnje strane ne nalazimo ništa, što znači da LifeDrive nema kameru, ali i da baterija nije “lako zamenjiva”, što znači da nije praktično imati rezervnu bateriju, jer je bez alata i dosta vremena, nije moguće staviti.
       

      3.5 milimetarski konektor za izlaz za slušalice nalazi se sa donje strane, a ovde još možemo videti konektor za sinhronizaciju, konektor za ispravljač za struju (punjač), kao i rupicu unutar koje se nalazi reset taster. Kvalitet izlaza za slušalice je dosta dobar, što nas je iznenadilo nakon iskustava sa Tungsten T3 i T5 modelima. Naime, izlaz na T3 modelu nije bio dovoljno glasan, dok su se na većoj glasnoći niski tonovi previše degradirali. Na T5 modelu situacija je bila veoma slična, stim da je ovaj Tungsten imao nešto veću glasnoću. LifeDrive ima osetno bolji audio izlaz: zvuk je puniji i čistiji, glasnoća daleko viša nego na oba spomenuta Palma, a pri većim glasnoćama, kvalitet zvuka više zavisi od slušalica, nego od samog uređaja.
       

      Pogledom odozgo nalazimo olovčicu (Stylus), SD(IO)/MMC slot, statusnu lampicu, kao i slajder za uključivanje/isključivanje i zaključavanje uređaja.
       

      Na levom boku LifeDrivea nalazi se taster za snimanje zvuka (iznad tastera vide se dve rupice koje predstavljaju mikrofon) i taster za postavljanje sistema u “landscape” mod i vraćanje na standardan (uspravan) mod. Do sada su Palmovi sa velikim ekranom imali virtuelni taster na ekranu za ovu operaciju, pa tako moramo da pozdravimo ovo povećanje praktičnosti.
       

      Ekran

      Ekran na ovom Palmu je dobro poznat. Videli smo ga na Tungsten T3 i T5 modelima – karakteriše ga rezolucija 320 x 480 tačaka i ima dijagonalu malo veću od 3.7 inča. Za ekran bi se moglo reći da je vremešan, ali samo na osnovu staža, ne i kvaliteta. Mislimo da ne bi bilo pogrešno reći da je kvalitet ovog ekrana odmah iza HP hx4700 i FSC 720 PDA uređaja koje smo ranije testirali. Osvetljenje ekrana je prilično jako i u 99% slučajeva osvetljenje postavljeno na pola jačine će biti dovoljno. Ugao gledanja je dobar, dok su boje odlične – veoma žive i dobro izbalansirane. Shodno rezoluciji i dijagonali, tačka je dosta mala, zahvaljujući čemu je prikaz na ekranu veoma oštar. Sama 320 x 480 rezolucija ne pruža prostora kao 480 x 640 kod novih Pocket PC uređaja, ali smatramo da je za većinu poslova koje se rade na PDA uređajima, 320 x 480 rezolucija i više nego dovoljna.

      Baterija

      Baterija na LifeDrive-u pokazala se veoma dobro, iako pred njom nije ni malo jednostavan zadatak. Ova baterija treba da se “bori” sa Bluetooth i WiFi bežičnim konekcijama, brzim procesorom, velikim ekranom i hard diskom i zato je jasno što je njen kapacitet (za jedan PDA uređaj) velikih 1660 mAh. Kada se uređaj intenzivno koristi, što znači često korišćenje bežičnih konekcija i multimedijalnih mogućnosti, baterija izdržava do jedan dan. Uobičajeno korišćenje isprazniće bateriju za 2-3 dana, ali treba znati da se štednjom autonomija rada može značajno produžiti, jer uz veliki kapacitet baterije, ovom PDA uređaju ne treba napajanje da bi održavao podatke i programe “u životu”, što je dobitna kombinacija za one koji PDA koriste samo kao organajzer. Pitanje je samo ko bi za ulogu “outlooka u džepu” izabrao LifeDrive. Slušanje muzike preko slušalica, sa isključenim ekranom, isprazniće bateriju za 6-7 sati.

      Konekcije

      LifeDrive poseduje USB, Infrared, Bluetooth (1.1) i WiFi (802.11b) konekcije. Odsustvo GSM i GPS modula je logično, obzirom na segment tržišta na koji LifeDrive “puca”, a i obzirom da ovaj PDA ipak malo treba da bude konkurentan svojom cenom. USB konekciju ćete koristiti za sinronizaciju sa računarom i instalaciju programa, mada za ovu namenu može i Bluetooth odlično da posluži. Infrared konekcija je pomalo prevaziđena kada su prisutne Bluetooth i WiFi, ali je, recimo, razmena vizit kartica najbrža upravo preko Infrared konekcije, a ne treba ni zaboraviti da se uz određeni softver, svaki PDA uređaj koji ima Infrared port može da postane univerzalni daljinski upravljač. Bluetooth konekcija će najbolje da posluži za konekciju sa mobilnim telefonom ili drugim mobilnim uređajima. WiFi je bežična konekcija, koja će odlično poslužiti za pristup radnim okruženjima sa bežičnom infrastrukturom, ali i “crpenje” interneta sa hotspotova, kojih će, nadamo se, sve više biti po kafićima, fakultetima i sličnim mestima. Jasno je da se od jednog PDA uređaja ne treba očekivati da hvata signale bežičnog interneta koji se emituju sa vrhova zgrada, makar ne ukoliko niste veoma blizu access pointa – PDA za takve namene nije napravljen. Bitno je spomenuti da LifeDrive dolazi sa softverom koji omogućava konekciju sa računarom, što je za pohvalu, jer nije tajna da je za određene namene u slučaju Palmova, korišćenje “3rd party” softvera bilo jedino rešenje.

      Osnova za dobre performanse Palmova oduvek je bio operativni sistem. Istina, poslednje generacije uređaja kuće Palm imaju prilično brze procesore, ali se sve opet oslanja na jednostavnu strukturu Palm OS-a. LifeDrive ima dobro poznati Palm OS 5.4, takođe ima dobro poznati XScale procesor koji na ovom modelu radi na 416 MHz, ali situacija nije tako sjajna kao kod modela na koje LifeDrive liči (Tungsten T3 i T5). Struktura memorije ovog Palma je nešto izmenjena. LifeDrive ima hard disk kapaciteta ~3.8 GB, na kome se nalazi particija za smeštanje programa veličine 64 MB. Postoji i 32 MB klasične memorije koja služi za keširanje aplikacija i upravo u vezi između diska i memorije nastaje problem. Često pokretanje aplikacija, brzo kretanje kroz operativni sistem i slično, odvijaće se znatno sporije nego na drugim Palm uređajima, čak i sa osetno sporijim procesorom. Rad na jednoj aplikaciji neće predstavljati problem, jer se u tom slučaju ta aplikacija smešta u memoriju za keširanje, koja je mnogo brža od hard diska, pa su tako operacije uglavnom trenutne. Snaga ovog Palma je dovoljna za puštanje MP3 muzike i drugih popularnih formata za kompresiju. Puštanje Divx filmova je takođe moguće, ali je i dalje potrebno adaptirati film – zapravo, potrebno je “samo” smanjiti rezoluciju filma na 320 x *** rezoluciju. Ukoliko prekopirate film od 700 MB na LifeDrive, procesor će imati snage da ga dekompresuje, ali grafički podsistem neće moći da prikaže film u visokoj rezoluciji, pa je zato potrebno smanjiti rezoluciju filma. Prenos podataka odvija se putem USB 2.0 standarda.

      Tungsten T5 model bio je napredak u odnosu na T3, kada je reč o operativnom sistemu i programima koji dolaze uz OS. Istina, u pitanju je i dalje bio Palm OS 5.x.x, ali je T5 pokazao da i ovaj operativni sistem može da bude uprošćen i približen korisnicima koji nemaju previše iskustva sa PDA uređajima, pogotovo onim potpisanim od Palma. Ako izuzmemo alate potrebne za baratanje WiFi konekcijom, operativni sistem u LifeDriveu nije doneo puno novina u odnosu na T5. Uz par kozmetičkih promena, najveća novina jeste najpopularniji program za puštanje muzike na Palm platformi: Pocket Tunes. Pocket Tunes program dolazi u verziji koja reprodukuje samo MP3 format, dok je za puštanje WMA i OGG formata potrebno upgradeovanje programa, koje se pod povoljnim uslovima može obaviti putem putem interneta.
       

      Za računar dobijate program “explorer” tipa, koji služi za transfer bilo koje vrste podataka na LifeDrive. Jedino što je potrebno, jeste da priključite LifeDrive na USB kabal za sinhronizaciju (ali ne i da pokrećete sinhronizaciju) i jednostavnim copy/paste operacijama moguće je snabdevanje Palma muzikom, filmovima, fotografijama, dokumentima itd.
       

      Iako Palmu ne cvetaju ruže, LifeDrive je uspeo da učini jednu veoma bitnu stvar – uveo je hard diskove u PDA svet. Pored toga, LifeDrive je bez sumnje pokazao da Palm može da postavlja nove standarde, kada je reč o dizajnu i izradi PDA uređaja. Ako zanemarimo malo veće dimenzije, fizički kvalitet i praktičnost ovog Palma zaslužuju najviše ocene.

      Bez obzira što ima hard disk od 4 GB i bateriju velikog kapaciteta, treba znati da ovaj PDA ne može da se poredi sa muzičkim ili PMP plejerima. Baterija usled velikog ekrana, brzog procesora i bežičnih konekcija, ne traje tako dugo kao kod spomenutih plejera. Takođe, LifeDrive je previše veliki u odnosu na muzičke plejere, pa tako slušanje muzike ili gledanje filmova pre može biti sekundarna upotreba ovog uređaja. Ne treba zaboraviti ni na potrebu za rekompresijom Divx filmova, kako bi se oni tečno puštali na ovom Palmu. Reprodukcija kratkih video klipova u MPG i ASF formatu podržana je od prostog video plejera koji se dobija uz LifeDrive. Ukoliko je video format nepoznat za ovaj Palm, prilikom kopiranja putem LifeDrive Manager programa moguće je odrabrati rekompresiju – dobijeni klipovi su u nepopularnom ASF formatu. U slučaju kopiranja slika i dokumenata, LifeDrive Manager će takođe ponuditi adaptiranje ovih fajlova za korišćenje na Palmu, što je zaista korisna opcija.

      LifeDrive, iako ne poseduje egzotiku u vidu GSM ili GPS modula, i dalje jedan od najopremljenijih PDA uređaja na tržištu. Ispod velikog i dobro ekrana, nalazi se hard disk, dok je sve zaokruženo Bluetooth i WiFi konekcijama. Da bi opravdao svoje postojanje, ovaj PDA mora da se koristi upravo onako kako se i PDA uređaj koristi. Pre svega kao organajzer, zatim za komunikaciju, pa tek onda kao vid zabave.

      Najveća mana ovog PDA uređaja je operativni sistem. Multitasking i dalje zavisi od samih aplikacija i vrlo je nepraktičan i komplikovan – u prevodu, ne postoji. Moguće je raditi neki posao dok u pozadini svira muzika i to bi otprilike bilo to. Kvalitet najrazličitijih programa pisanih za Palm nije sporan, ali nove mogućnosti PDA uređaja i pojavljivanje bežičnih konekcija uslovljavaju postojanje potpunog multitaskinga, što Palmovi nemaju. Što se tiče lakoće i kvaliteta sinhronizacije, ali i lakoće komunikacije sa drugim uređajima, Palm OS 5 takođe debelo zaostaje za Windows Mobile operativnim sistemom. Žao nam je zbog toga, jer je LifeDrive fizički i tehnički skoro pa savršen uređaj. Ukoliko vam se LifeDrive dopao, ne treba se plašiti Palm OS-a, jer hiljade ljudi širom sveta koriste Palm sistem i programe pisane za njega, pa između ostalih i pisac ovih redova, ali nema sumnje da bi LifeDrive sa nekim “user friendly” operativnim sistemom (pa možda i Windowsom, što da ne), otkinuo veći deo kolača i od poslovnih PDA uređaja, ali i od zabavnih multimedijalnih plejera

      Uređaj na test ustupio RRC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi