MSI Wind

MSI Wind

Sub-notebook kategorija cveta, a obećanja o low-cost PC računarima ima kao pečurki posle kiše. Kategorija koja je zamišljena kao tržište pristupačnih kompjutera lagano gubi pravo na atribut “pristupačni”, ali je nesporno i da napreduje u hardverskom smislu. Veliki broj takmaca će se tek pojaviti, a pred nama je jedan od takvih, za koji se procenjuje da ima veoma lepu perspektivu – Wind računar kompanije MSI…

    Sadržaj

      Filip Majkić

      MSI Wind

      Atom procesori: Revolucija u malom

      Pre nego što budemo prešli na opis samog uređaja, kao i uvek u sličnim prilikama, dužni smo dati više informacija o tehnologiji na kojoj su ti uređaji zasnovani, a naročito kada se – kao u ovoj prilici – radi o specijalnom hardveru posebnog dizajna, sa potencijalom da promeni ili proširi poglede korisnika na računarski svet. “Danas je istorijski dan za Intel i IT industriju jer predstavljamo prvi Intel Atom procesor u kombinaciji sa najnovijim paketom tehničkih dostignuća“ – ovo su bile reči koje je izrekao Anand Čandraseker, potpredsednik kompanije Intel, zadužen za Ultra Mobility sektor. Atom procesori su osnova Centrino Atom platforme, koja ima ambiciju da u ultra-mobilnom sektoru bude ono što je Centrino platforma kada su klasični notebook računari u pitanju – trendseter i dominantna platforma, koja definiše tokove i kretanja u svom segmentu. Platforma se, kao što to obično biva, sastoji iz nekoliko čipova, koji skupa tvore sistem specijalno usmeren prema nekom segmentu. Ovaj put se radi o segmentu ultra-mobilnih računara – UMPC (ultra-mobile PC), MID (mobile internet device) i drugim napravama koje su ili će u doglednoj budućnosti biti kreirane sa prevashodnim ciljem da posluže za određene potrebe nezahtevnog tipa i obavljanje svakodnevih radnji, kao što su odlazak na internet, primanje i slanje mejlova, kuckanje u Wordu i slično, ali sa težnjom da se to pruži sa tačke uređaja koji jeste pre tipičan PC nego nekakav PDA, pocket PC ili nešto slično, sa odgovarajućim stepenom komfora.

       

      U konkretnom slučaju, Centrino Atom platforma se sastoji iz Atom procesora (modeli dimenzija 13 x 14 milimetara: Z500, Z510, Z520, Z530, Z540 – razlika je u radnim taktovima – od 800 MHz do 1.86 GHz; kao i N270, dimenzija 22 x 22 milimetara, koji se i koristi u ovom uređaju i većini ostalih najavljenih, brzine 1.6 GHz), wireless čipa sa podrškom za WiFi, 3G ili WiMAX i čipseta (System Controller Hub UL11L, US15L, US15W) sa integrisanom grafikom. Radi se o kombinaciji dizajniranoj sa ciljem da isporuči performanse dovoljne za obavljanje svakodnevnih poslova, ali tako da se potrošnja spusti na što je moguće manju meru, sa ciljem omogućavanja visokog stepena mobilnosti i dugog trajanja baterije). Na taj način je stvorena “infrastruktura”, koja omogućava velikom broju OEM proizvođača da ponudi odgovarajuća rešenja u ultra-mobilnim segmentima. To mogu da učine samo velike kompanije koje “pomeraju” tržište i koje su u stanju da obezbede adekvatnu podršku za svoju tehnologiju, što Intel kao najveći proizvođač mikročipova na svetu svakako jeste. Zahvaljujući standardizaciji i metodi objedinjavanja, uz pouzdanu podršku giganata koji se bave proizvodnjom čipova, kompanije kao što su MSI, ASUS i ostali sada mogu da budu potpuno mirne i sigurne i da se posvete samim proizvodima. Za sada je tu Intel, ali i VIA je najavila svoja vrlo konkurentna rešenja u vidu VIA Nano procesora, za koje se očekuje da će biti veliki takmaci Atomima. Takođe, Nvidia sprema rešenja koja bi trebala da obogate ponudu ovog tržišnog segmenta, ali o tome više kada to bude u potpunosti zaživelo i bude implementirano u same uređaje.

      Atom procesori se izrađuju u 45-nm high K tehnologiji i poseduju preko 47 miliona tranzistora. Oni ne predstavljaju oslabljene varijante nekih drugih Intel procesora, već kombinaciju oživljavanja principa ranije korišćenih u Intel P5 i i486 arhitekturama, uz savremene metode proizvodnje i održavanje kompatibilnosti sa Core 2 Duo instrukcijama. Tu je i Hyperthreading, koji doživljava renesansu u ovim čipovima. Oni podržavaju x86 (IA-32) skup instrukcija i poseduju dalko efikasniji μ-ops, koji je u stanju da pruži daleko bolje performanse, koje više naginju “punokrvnim procesorima”, zahvaljujući tome što je u stanju da sadrži i memory load i memory store i ALU (arithmetic logic unit) operaciju. Ovakav postupak je učinjen sa ciljem unapređenja performansi po jedinici potrošnje. Mnogo bitnije od detaljisanja o logičkim kolima jeste videti čime to rezultuje – izuzetno niskom potrošnjom, koja se u slučaju Atom procesora kreće oko 2-4 W, zavisno od serije i radnog takta. Konkretan model koji je korišćen u ovom računaru, N270, poseduje termalnu disipaciju deklarisanu na svega 2.5 W! Još impresivnije deluju specifikacije potrošnje u idle režimima, koje se kreću u granicama od 80 do 120 mW! Procesori su jednojezgarni, ali se na srednji rok planiraju i dvojezgarni modeli (serija 330), koji će imati duplo više L2 keš memorije (1 MB naspram 512K u trenutno aktuelnim modelima) i nešto veću potrošnju (do 8 W), uz – za očekivati je – unapređene performanse. No, o njima nekom drugom prilikom, sve u svoje vreme…

      MSI Wind će biti prvi računar baziran na Intel Atom procesorima koji ćemo testirati. Neminovno će biti pogodno uporediti ga tu i tamo sa ASUS Eee PC uređajem, čiji ste test već imali priliku da čitate na stranicama našeg sajta! Kompaniji ASUS treba skinuti kapu, pošto je imala dovoljno hrabrosti, ali i umeća i “njuha” da uđe u UMPC i sub-notebook segment kada drugima to na pamet nije padalo. To im se definitivno isplatilo u svakom smislu. Uživali su u prednosti koja je iznosila gotovo osam meseci, postali su prepoznati kao tržišni lider, a njihov Eee PC je postao etalon prema kome će se sve druge naprave ovog tipa porediti. Pored toga, kompletan Eee PC brend je dobio osnova za dalje širenje, van sub-notebook kategorije, što će ASUS prema najavama obilato koristiti. Ipak, da li neko može postati kalif umesto kalifa? Konkurencija ozbiljno preti, a ima i dodatni motiv da nadoknadi propušteni period. Tajvanski MSI svakako želi svoj deo kolača i ima svoj adut, u vidu 10.2” računara, koji ovaj put dolazi kao jedan od prvih takvih modela koji će biti široko dostupni. Wind kao brend sigurno još uvek neće biti toliko prepoznatljiv kao Eee PC i trebaće da prođe određeno vreme dok tržište ne reaguje, a situaciju je dodatno zakomplikovao Intel, koji neće biti u stanju da isporuči dovoljne količine Atom procesora da podmiri potrebe svih proizvođača. Ali, niko vas ne tera da razmišljate u okviru brendova i da stoga budete ograničeni u svom izboru. MSI već nudi vrlo, vrlo ozbiljnu alternativu, koja će svojim kvalitetom naterati mnoge da se ozbiljno zamisle. Naša prognoza je da Wind ima sve preduslove da postane izuzetno popularan, naročito ukoliko bude uspeo da prevaziđe probleme sa dostupnošću koje pogađaju UMPC tržište u globalu, usled velike jagme za proizvodima i nemogućnosti proizvođača da isporuče dovoljno proizvoda. Takođe, ako gledamo na mikro nivou, to je prvi UMPC računar 10.2” formata koji je došao do nas. Eee PC je suviše mali za vas? Fali vam samo koji inč dijagonale? 800 x 480 je ipak suviše mala rezolucija, ali je 1024 piksela u širinu baš taman? Ne mali broj korisnika je to izneo kao glavnu, često i jedinu zamerku. Sada ti korisnici imaju alternativu sa većim ekranom. I više od toga – MSI će sada postati etalon za upoređivanje kada su 10.2” računari u pitanju. Tim pre što se, kao što ćete videti, radi o veoma kvalitetnom i dobro balansiranom proizvodu, sa određenim pogodnostima koje konkurencija neće moći da isprati, niti ima nameru da pokuša.

      MSI Wind MS-NO1121 – hardver

      Šta u hardverskom smislu možete očekivati od Wind laptopa? Baziran je na Intel Atom platformi, sa Atom procesorom oznake N270, izrađenim u 45-nanometarskoj izradi i optimizovanim za upotrebu u računarima gde je potrošnja primaran faktor. Brzina procesora iznosi 1.6 GHz, radi na 533 MHz FSB-u i ima 512 KB L2 keš memorije. Podržava hyperthreading, odnosno “simuliranje” prisustva dva procesorska jezgra, kao što smo već pomenuli. Čipset je Intel i945GM+ICH7-M, sa neizbežnom GMA 950 integrisanom grafikom, koja “otkida” od 16 do 64 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe. Ekran ima dijagonalu od 10.2 inča i radnu rezoluciju od 1024 x 600 piksela i podržava tehnologiju LED pozadinskog osvetljenja koja donosi ravnomerno osvetljenje, bolju i svetliju sliku, te manju potrošnju u odnosu na standardne ekrane. Memorija dolazi u vidu jednog DDR2 modula kapaciteta 1 GB (proširivo do 2 GB), a hard disk je SATA tipa i potpisuje ga Western Digital. Istovremeno, moramo reći da su njegove performanse odlične, na nivou hard diskova koji se nalaze u daleko većim notebook-ovima. Iako će mnogi reći “pa dobro, to se i očekuje, isti je disk”, podatak da je nivo performansi na tom nivou jeste veoma bitan, jer veoma često u praksi može doći do slabljenja performansi iz nekog razloga, kao što je na primer loš kontroler, što se reflektuje na ponašanje kompletnog uređaja, iako bi u teoriji sve trebalo raditi besprekorno.

      Takođe, treba istaći da se po ovoj stavci Wind izdvaja od ostatka ponude sub-notebook računara, koji se uglavnom oslanjaju na flash memoriju. Zahvaljujući tome, Wind je u stanju da ponudi korisnicima daleko više prostora od konkurentskih rešenja, a da to ne ide niti nauštrb potrošnje, niti kulture rada, kao što će se pokazati. Laptop poseduje čitač memorijskih kartica i VGA izlaz, zahvaljujući kom možete sliku izbaciti na eksterni displej. Konektivnost je na visokom nivou, naročito imamo li u vidu klasu uređaja. Pored tri USB porta i podrške za LAN i Wi-Fi, tu je i Bluetooth, tako da se na spisku konekcija nalaze manje-više iste mogućnosti i u istom broju kao i kod 15.4″ notebook-a koji je vlasništvo autora ovih redova – još jedan plus za MSI i njegovu najnoviju kreaciju. Našlo se mesta i za web kameru sa mikrofonom. Zahvaljujući odluci Microsoft-a da dozvoli nastavak prodaje Windows XP Home operativnih sistema za sub-notebook računare, kao i drastičnom pojeftinjenju istih koje troškove OEM proizvođačima maltene izjednačuje sa troškovima za implementaciju Linux operativnih sistema, u budućnosti treba očekivati još veći broj uređaja ovog tipa sa Prozorima, a Wind je upravo jedan od takvih, pošto se na njemu nalazi Windows XP Home Edition Service Pack 2. To korisniku otvara čitav spektar mogućnosti, usled potencijala za korišćenje praktično bilo kog parčeta softvera pisanog za Windows.

      MSI Wind – uživo

      U pakovanju računara se pored njega samog anašao još samo strujni adapter. Možda smo previše razmaženi, ali voleli bismo da je adapter sa kablovima iste boje kao računar, pošto crna boja donekle odudara, a čini nam se da bi dizajn koji bi ispratio sam računar ostavljao još ubedljiviji utisak. Naravno, radi se o ekstremnoj sitnici, koja neće imati uticaja na samo iskustvo u radu ili vaš doživljaj. MSI Wind je krem bele boje koja karakteriše sve njegove vidljive površine, deluje prilično uniformno ma odakle da se gleda i izrađen je od prilično kvalitetne plastike. Postojaće i modeli roze i crne boje. Praktično sve ivice su zaobljene i ostavljaju utisak dobre obrade. Na poklopcu se nalazi utisnut simbol tajvanskog MSI-ja, a na donjem delu se nalaze ventilacioni otvori, otvori za zvučnike (na delimično odignutom delu spreda), te baterija, koja je uzdiže kompletan notebook kao da postoji kakvo postolje za isti. Kao što smo pomenuli, uređaj ne poseduje klasičan optički drajv. Spreda se nalaze indikatori rada (prema desnoj strani), koji ukazuju na stanje u kome se računar nalazi, rad baterije, hard diska i slično. Na poleđini se ne nalaze nikakvi konektori. Desno se nalaze LAN konektor, VGA izlaz, priključci za audio i mikrofon, čitač memorijskih kartica i jedan USB port. Na levoj strani su još dva USB porta, priključak za strujni adapter i veliki otvor za hlađenje.

      Kompletna unutrašnjost je takođe krem-bele boje, a njom dominira vrlo dobra tastatura. Njena izrada je u principu veoma dobra, tasteri su prilično čvrsti i dobrih dimenzija, uz poneki kompromis na određenim mestima (na primer, mali tasteri “,” i “.” ili uski kursorski tasteri), za koji procenjujemo da je neizbežan na ovakvim računarima. Potreban je određeni period navikavanja, ali vrlo brzo se ovladava kuckanjem u dovoljnoj meri (na primer, ovaj tekst autor upravo kuca na Wind-u, čekajući da se vrati struja, i utisci su vrlo povoljni). Ono što možemo zameriti jeste što je mesto skroz dole levo umesto za Ctrl taster rezervisano za Fn taster, kojim se može pristupati dodatnim opcijama. Iako u principu prednost dajemo rasporedu u kome bi se Ctrl taster nalazio skroz dole levo, a Fn odmah desno pored njega, imamo razumevanja za odluku o ovakvom konceptu, pošto se na notebook-u skučenih dimenzija i potpuno novog, malog formata mora napraviti određeni kompromis, te je neophodno imati određeni pristup specijalnim opcijama koje se na tasterima označene plavom bojom. Kako tastatura svih malih uređaja neminovno zahteva makar mali period navikavanja, šta je onda još malo vremena na uklopljavanje u koncept postojanja Fn tastera u donjem levom uglu…? Touchpad je prilično mali, što je i razumljivo kod uređaja ovog tipa.

      Poseduje jedan taster koji, u zavisnosti da li se pritisne bliže levoj ili desnoj strani vrši funkcije levog i desnog dugmeta miša. Ne oduševljava, ali ni ne razočarava svojom preciznošću. Sa druge strane, teško će ijedan sub-notebook imati neko kvalitetnije rešenje po tom pitanju. Poređenje sa Eee PCjem je ponovo neizbežno. Touchpad je bolji na Windu, definitivno. Tastaturu je pomalo nezahvalno porediti, pošto se radi o uređajima različitih formata. Wind je 10.2″ uređaj, a Eee PC koji smo imali prilike da probamo je bio u 8.9″ formatu, pa je stoga i logično da imamo utisak nešto većeg komfora. Naravno, poređenje će biti adekvatnije kada budemo propustili kroz šake 10.2″ Eee PC. Iznad tastature se u gornjem desnom uglu nalazi taster za aktiviranje računara. Ekran je oivičen belim ramom koji poseduje određenu dubinu jer je zakrivljen, pa – čini nam se – dodatno ulepšava kompletan utisak. Iznad ekrana se nalazi web kamera rezolucije 1.3 megapiksela sa mikrofonom.

      Utisci

      Operativni sistem u modelu koji smo dobili na prikaz jeste Windows XP Home Edition SP2. Postojaće i varijante sa Linux OS-om, ali ruku na srce, prosečnom korisniku i nekome kome treba računar čisto da odradi neku stvar Windows varijanta verovatno jeste bolji izbor. Iako za neke stvari – možda i sve – Linux jeste sasvim dovoljan, naročito u poluzatvorenim varijantama kakve se isporučuju uz UMPC i sub-notebook računare, i naročito pošto se često isporučuje sa dodatnim Open Source softverom, ipak to nije ta sloboda koju prosečnom korisniku daruju Prozori. Windows XP Home je, čini nam se, pun pogodak za sub-notebook računare. Konfiguracije su taman dovoljno jake da pokreću naše stare poznanike stare više od pola decenije sa izrazitom lakoćom, a moramo reći da smo prijatno iznenađeni živahnošću kompletnog sistema. Došlo nam je da maltene zaplačemo od radosti kada vidimo kakve male, kompaktne i lepo dizajnirane “igračkice” sada pokreću platforme za koje smo nekada upošljavali ogromne mašine, na čije smo komponente trošili ogromne sume novca sa ciljem omogućavanja ugodnog rada. Danas imamo u rukama mašinu koja troši jedno 100 puta manje, a radi podjednako dobro (sa izuzetkom grafičkog podsegmenta, iz razumljiviih razloga).

      Mali, štedljivi 45-nanometarski procesori na 1.6 GHz, u kombinaciji sa osavremenjenim čipsetovima i brzom memorijom (daleko bržom od one koju smo imali prilike da koristimo pre nekoliko godina), SATA hard disk, sve je to ukombinovano u jednu pristojnu mašinu visoke kulture rada. Kada vidite dimenzije laptopa prvo biste pomislili da postoje problemi sa zagrevanjem – i pogrešili biste u potpunosti. I pored prisustva klasičnog hard diska (većina konkurentskih uređaja koristi SSD drajvove bazirane na flash memoriji), računar će biti maksimalno mlak, i to uglavnom po površinama sa kojima korisnik nema dodirnih tačaka (poleđina računara, na primer). Eventualno će nakon dužeg intenzivnog rada (testiranje, u našem slučaju) deo naslona za ruke oko touchpada postati mlak, i to je sve. Rezolucija od 1024 x 600 piksela jeste veoma dobro rešenje za ovakav tip uređaja, pre svega zato što se sajtovi uglavnom mogu prikazivati bez potrebe za horizontalnim skrolovanjem. “Bazanje po netu”, kuckanje, obavljanje osnovnih operacija sa dokumentima, ili gledanje divx filmova, sve se odvija bez ikakvih problema, a Wind gotovo da ne daje bilo kakve naznake preopterećenosti, bez obzira da li se radi o zagrevanju, pojačanju rada kulera ili nečemu trećem. Prilikom gledanja filma opterećenje procesora se kreće od oko 12% do 25%. Nakon startovanja Windowsa, za šta je potrebno tačno 46 sekundi, korisniku je na raspolaganju oko 750 – 760 MB memorije, što je više nego dovoljna količina za komforan rad. Zvučnici su sasvim solidnog kvaliteta za ovakvu napravu. Puštali smo i 720p HD filmove, koji su uglavnom pokretani bez većih problema. Međutim, dešavalo se da neki filmovi enkodovani u višim bitrejtovima jednostavno budu preveliki zalogaj za ovaj notebook, ali to nije uspelo da nam poremeti pozitivan osećaj koji smo imali tokom korišćenja računara. Uopšte, utisci su nam izuzetno povoljni.

      Valja nam pomenuti i odličan ekran. Kao što smo već rekli, on poseduje rezoluciju od 1024 x 600 piksela, što je standard za sve 10.2″ notebookove. Primetno je komotniji za rad od modela sa 7″, 8″ i 9″ ekranima od 800 x 480 piksela, što postaje jasno i uočljivo u određenim situacijama. Ekran ima LED pozadinsko osvetljenje koje je po prirodi stvari ravnomerno, te ne dolazi do izrazitijih probijanja, vrlo je svetao (uz hardverski ugrađenu mogućnost podešavanja osvetljenja preko tastature u dovoljnom broju koraka), i solidnih, živih boja. Vidljivost je prilično solidna i na dnevnom svetlu u uslovima jarkog osvetljenja, te je stoga Wind veoma raspoložen za outdoor upotrebu. Naravno, u tim situacijama je pogodno što više povećatio osvetljenje. U principu, ovo ima uticaj na trajanje baterije, ali po tom pitanju nema zime. Blaga zamerka ide na „mrdanje“ ekrana kada se pomeri, dok se ne ustali u jednom položaju, što traje 1-1.5 sekundu. Uz Wind smo dobili bateriju od čak 5200 mAh, što se pokazalo dovoljnim za preko 5 sati rada! Sa isključenim wireless-om notebook izdržava oko 5 sati i 14 minuta, dok sa uključenim wireless-om izdržava tik preko 4 sata – oko 4 sata i 3 minuta. Nadamo se da MSI neće postupiti kao ASUS, koji je na testove slao Eee PC modele i semplove sa baterijama većeg kapaciteta, dok su serijski uređaji raspolagali slabijim baterijama i manjom autonomijom. Brzina transfera preko Wi-Fi konekcije varira, ali se uglavnom kreće oko 12-13 Mbps, što je u skladu sa očekivanjima, i predstavlja tik nešto lošije performanse od onih koje imaju “full” laptopovi. Notebook možete povezati i na LAN, pa i tako obezbediti njegovu konekciju sa drugim uređajima u kući ili kancelariji, ili pak direktan pristup internetu. Hard disk kapaciteta 80 GB je izdeljen na dve particije, od kojih se na prvoj, kapaciteta od oko 20 GB nalazi operativni sistem, dok je ostatak otišao na drugu particiju, spremnu za prihvatanje veće količine podataka.

      Spremni ste za finalno iznenađenje? MSI Wind podržava overkloking pritiskom na dugme, zahvaljujući implementaciji TurboDrive engine tehnologije. Nažalost, na našem sample-u ova funkcija nije radila, ali MSI uverava da će svi serijski modeli podržavati jednostavan overkloking pritiskom na tastere Fn + F10 (naravno, samo kada je laptop povezan na strujni adapter). Tada će brzina procesora biti povećana na 1.9 GHz, pa ko bude smatrao da će mu ovako nešto zatrebati…Pored ove verzije koju smo testirali, u planu je i jeftinija varijanta, koja će imati Linux Novell (SUSE) operativni sistem umesto Windows XP-a, 512 MB memorije umesto 1 GB, te neće podržavati Bluetooth. Kada bude smatrao da je došlo vreme, MSI će predstaviti i modele dijagonale 8.9“, ali je za sada rešio da ide najjačim i najboljim što ima – 10.2“ modelom, na koji će odgovor tek uslediti. Tajvanska kompanija je bacila rukavicu u lice konkurenciji, idući direktno na onaj segment koji se smatra novim mainstream-om, odbijajući da u startu daje odgovor na njihove modele…

      Na samom kraju utisaka, osvrnimo se i na tabelu u kojoj ćemo dodeljivati bodove po kategorijama. Moramo imati u vidu da ne možemo primenjivati istovetne kriterijume kao kod ostalih notebook računara. Ovde ne možemo očekivati vrhunske procesore, ultrabrze grafičke čipove i slične hardverske poslastice. Takođe, moramo imati u vidu da većina konkurencije koristi SSD umesto hard diskova, tako da smo i tu u specifičnoj situaciji – da li je bitniji kapacitet ili potrošnja, uz apsolutnu tišinu? Odgovor nije tako lako dati, naročito pošto govorimo o hipotetičkoj situaciji. Bez obzira na sve pogodnosti flash memorije, 80 GB je deset puta više od npr. 8 GB sa koliko raspolažu proizvodi iste klase sa SSD-ovima. Pored toga, operativni sistem ne možemo bodovati po klasičnom sistemu, jer Vista ne podržava ovakve uređaje, niti su oni dovoljno snažni da je pokreću, pa je samo prisustvo Windows XP Home Edition softvera okategorisano kao vrh ponude. Suma sumarum, prilikom ocenjivanja smo imali u vidu specifičnosti kompletne klase uređaja. Naravno da će neki 15.4“ laptop sa Core 2 Duo procesorom, GeForce ili Radeon grafikom, 2 GB memorije i Vistom ostaviti ovu napravu u prašini ako posmatramo samo brojke, ali to uopšte nije ta kategorija. Molimo vas da to takođe imate u vidu kada sami budete procenjivali koliko vredi ovakav računar. U dogledno vreme, kada se ovakve naprave budu popularizovale i tržište se bude oformilo zahvaljujući prisustvu većeg broja različitih modela, osmislićemo nov, poseban sistem bodovanja za UMPC računare.

      Specifikacija:

       

       

      MSI Wind

      LCD

      10.2″, non-glare, LED backlit

      Wide LCD

      Da

      Procesor

      Intel Atom (N270)

      Brzina procesora

      1.6 GHz

      Grafika

      Intel GMA 950, do 64 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      1 GB DDR2

      Hard disk

      WDC WD800BEVS-00RST0 (80 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      nema

      Modem

      nema

      LAN

      Realtek RTL8102E Fast Ethernet NIC

      Wireless LAN

      802.11b/g Mini Card Wireless Adapter, Bluetooth V 2.0 + EDR

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, čitač kartica, LAN, audio izlaz

      Maksimalna rezolucija

      1024 x 600

      Operativni sistem

      Windows XP Home Edition Service Pack 2

      Softver

      Težina

      1.28 kg

      Dimenzije

      258 x 179 x 17.7 mm

      Cena

       

      Garancija

      12 meseci

      Rezultati testova

      MSI Wind

      PCMark 05

      Score

      CPU

      1457

      Memory

      2211

      HDD

      3787

      Cinebench 10

      OpenGL / CPU rendering

      249/819

      NuclearMC

      1605

      SiSoftware Sandra Pro XII v2008.1.12.30

      CPU Benchmark

      4004/3308

      Multimedia

      29293/19738

      Memory Bandwidth

      2956/2561

      HDDDrive Index

      34 MB/s

      3DMark03

      3D mark score

      613

      HD Tune 2.54

      Average Transfer Rate

      35.0 MB/s

      Access Time

      17.1 ms

      Burst Rate

      74.9 MB/s

      CPU Usage

      2.9%

      Super PI

      Calculate 1M

      1 min 32 sec

      PCMark 2002

      Battery test (40%)

      74 min 23 sec

      Rezime

      Kao računar namenjen da bude drugi ili tek treći po važnosti u nečijem domu, kao PC za dete, “povremeni” plejer, naprava sa koje ćete “časkom skoknuti na net”, Wind obavlja svoju funkciju savršeno. Windows operativni sistem će doprineti popularizaciji koliko i povoljna cena, pošto će ovo biti sjajan izbor ne samo za korisnike koji su do sada koristili mobilne računare, već i za zagrižene (svojevoljno ili silom prilika) korisnike, koji preferiraju desktop sisteme, ali im je zgodno ili neophodno da povremeno uživaju u pogodnostima koje nude mobilni računari. Dimenzije su takve da je bespotrebna svaka dalja priča o ekstremnoj prenosivosti. Pozitivnoj slici doprinosi kvalitet izrade, za koji imamo samo reči hvale. Ne samo po dizajnu i izgledu, već i osećaju pod rukom, Wind ostavlja utisak elegantne sprave, istovremeno pogodne za svakodnevnu upotrebu. Dobre performanse, dovoljne za everyday computing su nešto što se mora pomenuti u pozitivnom kontekstu, jer se ipak ne radi o klasi naprava od kojih baš očekujemo (uprkos obećanjima) da raspolažu performansama koje će ispuniti potrebe 95% nas, te je i to potrebno pomenuti kao još jedan plus.


      MSI Wind – Bench-market Highly Recommended award

      Na sve to treba dodati širok spektar opcija i upotrebnih vrednosti koje svojim korisnicima otvaraju ultra-prenosivi računari kao što je Wind. Bez obzira na vaše potrebe i inicijalne kriterijume, smeli bismo da potpišemo da će vas Wind minimalno sasvim zadovoljiti, ako ne i potpuno oduševiti, ukoliko vam je potrebna mašina ovog tipa. Funkcionalno, elegantno, simpatično, kvalitetno, dovoljno snažno – to su atributi Wind računara. Radi se o vesniku jedne kompletne generacije UMPC naprava. Ukoliko oni budu bili slični MSI uređaju, prognoziramo im lepu budućnost. Uostalom, sve analize pokazuju da će sub-notebook tržište biti pravi hit u godinama koje su pred nama. Za to postoje opravdani razlozi, a jedan od najjačih je, na naše zadovoljstvo, upravo MSI Wind. Fantastičan utisak koji ostavlja ova sprava, njena kvalitetna izrada, visoka upotrebna vrednost i maksimalna posvećenost detaljima jesu razlog zašto dodeljujemo Highly Recommended nagradu. Naše čestitke tajvanskom MSI-ju na dobro obavljenom poslu.

      Performanse

      13

      CPU

      7

      Grafika

      2

      Hard disk

      4

      Autonomija

      10

      LCD panel

      8

      Količina sistemske memorije

      3

      Izrada računara

      21

      Dizajn

      12

      Tastatura, touchpad

      4

      Konekcije

      5

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      0

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      60

      Prednosti:

      – Odlične performanse za ovu klasu uređaja
      – Jedinstvene mogućnosti koje daju računari manjih dimenzija
      – Veliki broj raznovrsnih konekcija za ovu klasu računara
      – Kvalitetna tastatura
      – Kvalitet izrade, dizajn
      – Kultura rada
      – Windows XP Home SP2 kao OS
      – Odlična autonomija
      – Odličan ekran

      Nedostaci:

      – Touchpad je mogao biti bolji
      – Bez ozbiljnijih nedostataka

      Notebook na test ustupio MSI

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi