LG Optimus Black

LG Optimus Black

Do sada smo se već susretali sa par LG telefona koji su nosili "Optimus" oznaku u svom imenu modela, a to su bili LG Optimus 2X i LG Optimus Me PE350. Ovoga puta na testu nam se našao model pod imenom LG Optimus Black. Moglo bi se reći da je ovaj model slabija jednojezgarna alternativa modelu Optimus 2X, sa kamerom sa manje megapiksela i manje dostupne ugrađene ROM memorije. Nemojte se pokolebati ovim što je rečeno, jer je ovaj model ipak jeftinija alternativa

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović

      Test: LG Optimus Black

       LG se u poslednje vreme pokazao kao dostojan konkurent firmama kao što su Samsung (njihovom večitom komšijskom rivalu) i HTC na polju mobilnih telefona. Uskoro bi trebao da se pojavi njihov dugo očekivani Flagship model, LG Optimus 3D, kojeg možete očekivati u prvoj polovini jula. Njegovim dolaskom LG će se uključiti u trku najboljeg dvojezgarnog telefona, direktno se poredeći sa već prisutnim Flagship modelima drugih firmi kao što su modeli HTC Sensation, koji smo vam nedavno predstavili na testu, kao i Samsung Galaxy S2, čiji test takođe uskoro možete očekivati na našem sajtu.

       Da se mi ipak vratimo na jednojezgarne modele mobilnih telefona, kao što je naš model Optimus Black. U pitanju je model telefona sa kvalitetnim S-LCD IPS ekranom dijagonale 4 inča, rezolucije 480 x 800 piksela, Cortex-A8 procesorom na 1GHz i PowerVR SGX530 GPU-om, kamerom od 5 megapiksela sa mogućnošću snimanja u 720p rezoluciji i 2 GB interne ROM memorije sa mogućnošću proširivanja do 32 GB upotrebom MicroSD kartice. Kao korisnički interfejs koristi LG-ovu modifikaciju pod imenom Optimus UI 2.0.

      Prva stvar koju smo primetili kod ovog korisničkog interfejsa je to da nas neki njegovi grafički elementi neodoljivo podsećaju na Samsung-ov Touchwiz 3.0. Očigledno je da pravljenje Optimus UI 2.0 bilo inspirano njime, pa je LG odlučio da “pozajmi” neke njegove elemente. Ovakva stvar u današnje vreme nije toliko neobična i u dosta slučajeva smo primetili da uvek neko “pozajmljuje” ideje od nekoga, bilo da je to dizajn mobilnog telefona, deo grafičkog okruženja ili neka opcija na telefonu.

      Super LCD IPS ekran rezolucije 480 x 800 pruža dosta kvalitetan prikaz sa veoma dobrim uglovima gledanja i prijatnim bojama. Te boje i dalje nisu toliko tople kao na Amoled ekranima, što će nekome i odgovarati jer možda ne voli boje na Amoled-u, ali definitivna mana u odnosu na Amoled (i S-Amoled) je prikaz crne boje koja je sivkasta na LCD ekranima, kao i lošija vidljivost na suncu. Nešto više o svemu ovome ćemo pomenuti u hardver delu testa koji sledi.

      Hardver

      Sa svojim 4-inčnim ekranom dimenzije telefona su standardne i telefon nije prevelik za držanje. Autor teksta smatra da je ovo najpoželjnija veličina ekrana jer ne čini telefon ni prevelikim, ni premalim, već nekom vrstom idealne sredine. U zavisnosti od veličine šake veći ekrani vam možda i neće odgovarati, ali mišljenja su sukobljena zbog iskustva web browsing-a na većem ekranu i ostalih stvari koje imaju koristi od veće dijagonale. Telefon je izrađen od plastike čiji je kvalitet dobar, jer tokom korišćenja telefona nismo primetili nikakvo krckanje i ugibanje, spojevi sa zadnjim poklopcem su bili dosta čvrsti. Sa prednje strane oko ekrana nalazi se crna varijanta plastike smeštena ispod jednog velikog komada stakla koje se prostire skroz do ivica telefona, slično kao kod Samsung Galaxy S modela. Nažalost, LG Optimus Black ne poseduje Gorilla staklo koje se nalazi kod LG Optimus 2X modela, tako da nije u toj meri otporno na ogrebotine, udarce i padove.

      Sa gornje strane telefona zatičemo taster  za paljenje/gašenje ekrana i njegovo zaključavanje, koji takođe ima i ulogu uključivanja/isključivanja telefona dužim pritiskom na njega. Naravno, dužim pritiskom na ovo dugme ćete prvo dobiti Power off meni u Android sistemu, odakle ćete birati da li ćete ga ugasiti telefon ili izvršiti drugu ponuđenu radnju. Odmah pored ovog tastera nalazi se MicroUSB konektor koji je zaštićen vratancima koje slajdujete u stranu kako bi ste pristupili portu, koje ćete zatvoriti (ili nećete) pri isključivanju USB kabla. Pored ovog porta nalazi se i 3.5mm priključak za slušalice, koje inače dobijate u pakovanju pri kupovini telefona, “in-ear” su tipa, imaju i mikrofon, tako da služe kao i handsfree pored uloge slušanja muzike.
       

      Ispod ekrana nalaze se senzori osetljivi na dodir, u nešto drugačijem rasporedu u poređenju sa onim na koji ste možda navikli. Njihov raspored sa leva na desno je menu-home-back-search. Sa donje strane telefona nalazi se prostor za nokat, koji vam omogućava da skinete zadnji poklopac telefona.
       

      Iznad ekrana nalazi se zvučnik za razgovor koji je zaštićen rupičastom mrežicom, ispod njega nalazi se LG-ev logo, a levo od njega nalazi se prednja kamera rezolucije 2MP, što je pohvalno uzimajući u obzir da se obično na telefone stavlja ona od 1.3MP ili čak VGA kamera. Levo od nje nalazi se senzor za automatsku kontrolu osvetljenja ekrana, naravno, ako vam je ta opcija prvo uključena u podešavanjima ekrana u Android sistemu.
       

      Sa leve bočne strane nalazi dvodelni taster za kontrolisanje nivoa jačine zvuka, kao i G taster, o kojem ćemo nešto više pričati u delu za utiske u radu.

       

      Zadnja strana uređaja je izrađena od plastike kao što je rečeno, ali njen kvalitet materijala i kvalitet izrade se nama veoma dopao. Plastika je tamno sive boje i zaobljena je nešto većim lukom sa leve i desne strane telefona, nego što je to slučaj na gornjoj i donjoj ivici, što kao rezultat daje nešto veću ukupnu “oblinu” zadnjoj stranici. Smešten bliže donjem levom ćošku telefona nalazi se zvučnik koji je zaštićen sličnom rupičastom mrežicom kao na prednjoj strani telefona. Uloga zadjeg zvučnika je naravno drugačija od prednjeg i on služi za reprodukciju zvukova prilikom puštanja pesama, gledanja klipova, notifikacija i zvonjenje telefona – faktički za sve osim reprodukcije glasa osobe “sa druge strane žice” tokom poziva za koju je zadužen prednji zvučnik.
       

      U gornjem levom ćošku za zadnje strane, nalazi se kamera od 5MP (2592 x 1944) sa mogućnošću snimanja 720p klipova u 30fps-a, a odmah ispod nje se nalazi LED blic. Kamera i blic su smešteni u odvojenu vertikalno postavljenu elipsu, a staklence kamere i staklence blica su dodatno udubljeni ispod nivoa zadnje strane kako bi se sprečilo njihovo grebanje i oštećivanje, što je po nama lep detalj. Levo od kamere nalazi se neizostavni “with Google TM” logo koji označava prisustvo Android operativnog sistema na telefonu.
       


       

      Da se vratimo malo na ekran telefona. U pitanju je LG-ev IPS S-LCD ekran rezolucije 480 x 800 piksela. Iako njime nismo oduševljeni kao S-Amoled ekranom, možemo reći da nam se ipak veoma svideo. Boje koje je on prikazivao su bile dosta žive (opet ne toliko kao na Amoled ekranima), a uglovi gledanja zbog IPS tehnologije ekrana su bili veoma dobri. Moramo napomenuti da smo primetili blago probijanje osvetljenja u donjem delu ekrana, mada vam ono može odvući pažnju samo u dosta mračnom okruženju i postavljanju višeg stepena osvetljenja u podešavanjima ekrana. Naš krajnji utisak o ekranu kada se saberu svi utisci je bio ipak pozitivan. Na slikama ispod možete videti kako se on ponašao pri spoljašnjem svetlu i indirektnom izlaganju sunčevim zracima.
       

       

       

      Što se tiče debljine telefona kada ga posmatramo iz profila možemo reći da je on jako tanak sa svojih 9.2mm debljine, što je samo 0.7mm deblje od trenutno najtanjeg telefona na svetu, Samsung Galaxy S2 koji je debeo (ili bolje reći tanak) samo 8.5mm. Pošto nismo imali Samsung Galaxy S2 u vreme pisanja teksta, dimenzije i oblik telefona smo poredili sa Samsung Galaxy S modelom. Kada oba telefona posmatramo sa prednje strane dobijamo utisak da imaju svojih sličnosti u izgledu, mada to se može reći za svaki telefon čija je prednja strana izrađena od jednog komada stakla. Ovde je sličnost po generalnom obliku telefona i ivica ipak nešto veća, pa opet ne vidimo da Samsung tuži LG zbog kopiranja dizajna, kao što je Apple tužio Samsung. Ako pogledate sliku ispod, možda to čak i nije vidljivo, ali LG Optimus Black je kraći od Samsung Galaxy S modela za 4mm. Telefone smo savršeno poravnali sa donje strane i postavili ih jedan pored drugog.
       

      Kao što vidimo oba telefona mogu da posluže kao ogledalo na dnevnom svetlu, dok su njihovi ekrani ugašeni, mada kada bi smo ocenjivali koji je telefon vernije “ogledalce” i koji ima veći odsjaj dok je ugašen, ipak bi smo se odlučili za Samsung Galaxy S. Sve se to menja kada su ekrani uključe i prednost naravno dobija S-Amoled. Možete i primetiti da je ekran na Galaxy S modelu potpuno crn kada je isključen, dok je na LCD-u modela LG Optimus Black on pomalo sivkast.

      Nismo se zaustavili na poređenju ovde i hteli smo da vidimo koja je debljina Galaxy S modela u poređenju sa Optimus Black-om.

       

      Ako nekim slučajem niste uspeli da zaključite koji je model tanji od ova dva – pomoći ćemo vam i reći da je LG Optimus Black tanji za 0.7mm. Dakle, da zaključimo poređenje po dimenzijama – LG optimus je kraći za 4mm (122mm vs 122.4mm), tanji za 0.7mm(9.2mm vs 9,9mm), dok je po širini uži za 2mm (64mm vs 64.2mm) i lakši za 10g (109g vs 119g). Koji je bolji telefon ukupno od ova nije predmet ovoga teksta, ali ćete barem znati koji model ima manje dimenzije, a koji ima bolji ekran.

      Vraćamo se na hardver koji pokreće LG Optimus Black model. U pitanju su Cortex-A8 procesor radnog takta od 1GHz i PowerVR SGX530 GPU sa TI OMAP 3630 chipset-om.

      Ovaj GPU PowerVR SGX530 sa TI OMAP 3630 chipset-om je potpuno isti onakav kakav se nalazi u Samsung Galaxy SL IT9003 modelu i daleko je inferiorniji od Galaxy S IT9000 modela koji ima PowerVR SGX540 GPU, sa Hummingbird chipset-om. Razlika između ova dva tipa čipseta je ogromna, 90 miliona trouglova u sekundi vs 14 miliona trouglova u sekundi, koliko ima čipset na Optimus Black modelu, tako da će teoretske performanse u igrama i pri reprodukciji HD materijala biti čak 6 puta niže na modelu Optimus Black. Količina RAM memorije na ovom modelu je 512MB, dok vam je na raspolaganju samo 2GB ROM memorije, ali memoriju možete proširiti microSD karticama, kapaciteta do 32GB koliko je podržano.

      Baterija koju koristi ovaj model je Li-Ion 1500 mAh , 5.6 Wh.
       

      Specifikacija:

       

      LG Optimus Black

      dimenzije

      122 x 64 x 9.2 mm

      masa

      109 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh , 5.6 Wh

      ekran

      4,0″, 480 x 800, S-LCD IPS

      kamera

      5 MP, auto fokus, LED blic,
      720p@30fps video

      dodatne opcije kamere

      geo-tagging, , detekcija lica, detekcija osmeha, odabir tačke fokusa dodirom, digitalna stabilizacija slike

      prednja kamera

      Da, 2MP

      procesor

      1.0 GHz jednojezgarni Cortex-A8 procesor, PowerVR SGX530 GPU sa TI OMAP 3630 chipset-om

      memorija

      512 MB RAM

      skladišna memorija

      2 GB

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.2.2 (Froyo)

      accelerometer – orijentacioni senzor

      Da

      konekcije

      microUSB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      ostali senzori

      proximity, senzor ambijentalnog osvetljenja

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      GPS

      Da, A-GPS

      poruke

      SMS, MMS

      email

      Da, Push Email

      adobe flash

      Da

       

      Softver

      LG Optimus Black dolazi sa Android 2.2.2 Froyo operativnim sistemom sa modifikacijom grafičkog okruženja Optimus UI 2.0, ali update na 2.3 Gingerbread je planiran i trebali da se pojavi u skorijem periodu. Prva stvar koju ćete primetiti je Dock sa četiri ikonice, isto rešenje kao što ima Samsungov Touchwiz 3.0, samo sa drugačijim grafičkim ikonicama. Pored toga na početnom ekranu nas je dočekao lep Widget sa časovnikom i vremenskom prognozom, koja se sinhronizuje sa AccuWeather servisom. Na njemu se takođe prikazuje datum, minimalna/maksimalna temperatura, pravi osećaj temperature i grafički element koji reprezentuje stanje vremenskih uslova (sunce, kiša…) i reaguje na doba dana (dan, noć). Ispod njega vas čekaju osnovne predefinisane prečice kao što su Browser, Gmail, Market i Camera.
       

      Na Lock ekranu se prikazuje trenutno vreme, časovnik sa belim zaobljenim ciframa, ispod koga se nalazi dan u nedelji i datum. Na ovom Lockscreen-u se takođe nalazi i mala ikonica koja simbolizuje Sim karticu i pored nje piše ime mobilnog operatera. Bez otključavanja telefona možete takođe videti status Wireless mreže, druge data konekcije, signal mreže mobilnog operatera, ikonicu napunjenosti baterije i manji časovnik, sve smešteno u zaglavlju ekrana. Da bi ste otključali telefon dovoljno je da prevučete prstom preko ekrana u potezu na gore.

      Pritiskom na oblast temperature u Widgetu koji smo pominjali dobijamo ceo ekran čija se pozadina prikazuje u skladu sa vremenskim uslovim i dobu dana, a na njemu imamo dodatne informacije kao što su temperatura iz sata u sat, vremenska prognoza za narednih 15 dana., kao i vreme kada ste poslednji put sinhronizovali informacije o vremenskoj prognozi.
       

      Pritiskom na Applications dugme na početnom ekranu ulazimo u spisak aplikacija koje se nalaze na telefonu. Ono što je veoma zanimljivo je to da je LG u svom Optimus UI 2.0 posebno odvojio sve aplikacije koje dolaze uz telefon, od onih koje je korisnik skinuo. One se nalaze na kraju svih aplikacija u oblasti koja je ograničena sivom linijom, nosi ime Downloads, prikazuje sve aplikacije koje ste naknadno skinuli i njihov broj kako ne bi ste morali ručno da ih prebrojavate. Ova implementacija se nama dosta dopala i učinila jako korisnom. Skrolovanje u listi aplikacija se vrši u smeru gore-dole, a dock i dalje ostaje vidljiv kako bi ste mogli brzo da mu pristupite.

      Notification bar je takođe specijalno modifikovan od strane LG-a, ima promenjene ikonice koje su plave boje i služe kao prečice za režim zvuka, uključivanje/isključivanje WiFi, Bluetooth i GPS konekcije. Ispod njega se uvek nalazi sekcija za kontrolu nad muzikom, bilo da se ona trenutno sluša ili ne. Ime mreže je takođe prikazano, a desno od njega se nalazi Clear dugme za čišćenje svih notifikacija iz bar-a, a na njemu se prikazuju sve vrste notifikacija, što mu je i glavna namena, kao što možete zaključiti iz imena.
       

      LG je takođe posebno modifikovao Navigation aplikaciju i ubacio dodatnu funkcionalnost u nju, u vidu velikih ikonica koje služe kao prečice ka najbitnijim stvarima dok vozite. Ono što je velika šteta je činjenica da Google navigacija ne funkcioniše u našoj zemlji, jer nije zvanično podržana od strane Google-a. Korisnici iz Srbije će morati da se zadovolje samo Directions opcijom baziranu na Google maps-u, ili da potraže rešenje u vidu odvojenog programa za navigaciju. U Directions opciji imate da odaberete početnu i završnu lokaciju, kao i metodu trasnportacije, automobilom, autobusom ili pešaka. Kada ste ukucali željenu destinaciju dobijate “turn by turn” uputstva, kao i udaljenost i prosečno vreme dolaska na nju. Takođe dobijate i ilustraciju sa pogledom odozgo na Google mapu sa obeleženom plavom linijom kretanja do destinacije i tačke skretanja.

      Aplikaciji za slušanje muzike možete pristupiti na više načina: iz Notification bar-a, iz pomenute Navigation aplikacije ili ručnim odabirom iz liste aplikacija. Ono što smo prvo primetili je to da se Album art nažalost ne prikazuje u ovoj standardnoj aplikaciji za muziku. Pored toga u njoj se nalaze samo osnovne opcije kao što su Shuffle, Repeat, prebacivanje pesme unapred i unazad, pauziranje pesme i njeno premotavanje. LG je takođe ubacio Dolby mobile opciju koja zaista malo pročisti zvuk, ali ga i utiša, što se nekom neće dopasti, ako voli baš glasno da sluša muziku. Takođe postoji sortiranje muzike po albumima, izvođačima, a možete i ručno napraviti svoju Playlistu.

      Kao aplikacija koja standardno dolazi uz telefon je i Polaris Office koji vam može biti jako koristan za pregled Word, Excel i PowerPoint fajlova. Pored toga postoji i podrška za pregled PDF fajlova, što vam opet može biti dosta korisno i nećete morati da tražite odvojenu aplikaciju za tu ulogu.
       

      Što se tiče ostalih LG specifičnih aplikacija, postoji LG App Advisor. Ova aplikacija služi kao savetnik koje aplikacije bi trebali da instalirate, preporučene od strane LG-a. Koliko smo shvatili, ove aplikacije bivaju preporučene i u zavisnosti od zemlje u kojoj se nalazite, ali kako je LG procenio da su baš te aplikacije preporučene za Srbiju, zaista nemamo predstavu i nećemo “lomiti glavu” tom stvari. Faktički u njoj dobijate prečice do pravih aplikacija koje se nalaze na Android Market-u.

       

      Aplikacija koja je takođe došla uz telefon je i News and Weather, koja prikazuje vesti i vreme, kao što ste možda to zaključili iz njenog imena. Weather sekcija se sastoji od trenutne temperature, vremenskih uslova, vlažnosti vazduha, brzine vetra i temperature za šest narednih dana. News sekcija se sastoji od najpopularnijih vesti, koje služe kao prečice ka pravoj vesti koja se nalazi na nekom od mnogih sajtova koji se bave ovom tematikom, a vest se otvara u samom web browseru koji vi sami odaberete, pod uslovom da imate više od jednog browsera.

       

       

       

      Kamera

      Moramo reći da su nam utisci o kameri bili podeljeni. Sa jedne strane smo bili dosta zadovoljni kvalitetom fotografija, dok je video snimanje ostavilo loš utisak, a objasnićemo i zašto, nešto kasnije u tekstu.

       

       

      Ponovićemo specifikacije kamere još jednom u ovoj sekciji testa. U pitanju je senzor rezolucije 5 megapiksela sa mogućnošću snimanja u 720p pri 30 frejmova u sekundi. Kamera je opremljena sa LED blicem koji će vam pomoći pri pravljenju fotografija u mračnim uslovima. Moramo napomenuti da je ovaj LED blic bio prilično dobar u osvetljavanju dela koji smo slikali i nije činio fotografije žućkastim, kako LED blicevi obično imaju priliku da rade.

      Kvalitet fotografija u ne toliko svetlom okruženju je bio dobar, možemo reći da je kamera na Optimus Black modelu takođe radila jako kulturan posao. U takvom okruženju sa manje svetla, kamera je uspevala da prikupi dovoljno svetla bez podizanja ISO vrednosti na veći nivo, već ga je držala na zaista minimalnim vrednostima. Ovo je rezultovalo slikama sa minimalnim, do nepostojećim šumom, a opet nismo sigurno kako je ovo rađeno, pošto senzor nije dovoljno veliki prikupi dovoljno svetlosti sam po sebi. U fotografiju se ne razumemo previše, ali smatramo da je ovo moralo biti rađeno veštačkim putem, da softver kamere nekako posvetli sliku, ali bez očiglednih negativnih efekata, tako da se nama sviđao krajnji rezultat.

      Što se tiče dnevnih spoljašnjih fotografija gde svetlosti ima na pretek, možemo reći da smo bili jako zadovoljni njihovim kvalitetom. Pošto autor teksta poseduje Samsung Galaxy S, telefon koji važi za jednog od boljih što se tiče pravljenja dnevnih spoljašnjih fotografija, možemo reći da su rezultati koje je pružao Optimus Black bili slični, ako ne i bolji. Količina šuma na takvim fotografijama je bila praktično nepostojeća, a količina detalja je bila na razumno visokom nivou za kameru od 5MP na mobilnom telefonu. Makro mod u kombinaciji sa blicem je takođe pružao dosta dobre rezultate i uspevali smo da napravimo dosta dobre fotografije u totalno mračnoj sobi.

       

       

      Kamera poseduje podešavanje tačke fokusa dodirom na ekran, razna scenska podešavanja, kao i spektar efekata koje možete videti u realnom vremenu pre nego što napravite forografiju. Možete podešavati ISO vrednosti, beli balans, modove slikanja i slične stvari, tako da kamera ima dosta podešavanja.


       

       

      Što se tiče snimanja video klipova, nismo bili nimalo zadovoljni na ovom polju kao što smo pomenuli na početku ove sekcije. Prilikom snimanja videa primetili smo seckanje na određene trenutke, koji i sami možete da vidite u snimku koji smo spremili za vas. Slika je takođe često ispadala iz fokusa, a javljao se i neobjašnjivi šum u slici. Povrh svega toga, kada smo klip prebacili na računar, on je imao pogrešan aspekt sa crnim linijama gore i dole, što je veoma čudno. Kako bi ste videli pravi aspekt bez crnih linija gore i dole, morate ručno podesiti aspekt u podešavanjima vašeg plejera na računaru da bi ste dobili normalnu sliku preko celog ekrana, kako je i trebalo biti. Snimci su u 3GP formatu, mada mi smatramo da bi MP4 bio bolji izbor. Mikrofon je bio dobar i bio je dosta osetljiv. Sve u svemu, poprilično loše iskustvo i smatramo da je ovo više pitanje softvera, a nadamo se da će to biti ispravljeno u najavljenom 2.3 Gingerbread update-u.

       

      Kada saberemo i oduzmemo utiske što se tiče pravljenja nepomičnih fotografija, tu je LG uradio prilično dobar posao, ali iako ovaj model nije najbolji na tom polju, svakako je jedan od boljih. Snimanje video klipova ipak kvari ukupan utisak o kameri, tako da kao što smo rekli na početku, ostali smo sa pomešanim utiscima.

       

      Utisci u radu

      Možemo reći da iako nije napravljen od aluminijuma telefon u ruci daje dobar utisak čvrstine. Njegova veličina je sasvim dobra za držanje i ljudi sa čak i najmanjim šakama neće imati problema da ga drže sasvim ugodno. Prilično je lagan i tanak, tako da i to doprinosi ukupno dobrom utisku. Prednja strana je urađena cela iz jednog komada stakla, tako da morate da pripazite oko padova, pošto LG Optimus Black ne poseduje Gorilla glass.

       

       

      Ekranom smo bili prilično zadovoljni sa njegovim fenomenalnim uglovima gledanja zahvaljujući IPS tehnologiji ekrana, a njegova rezolucija od 480 x 800 piksela na 4-inčnom ekranu je omogućila da prikaz grafičkih elemenata bude dosta gladak. Što se tiče boja na ekranu one su bile dosta žive iz svih uglova, ali mi bi smo ipak dali prednost S-Amoled ekranu ovde, jer na njemu stvari ipak izgledaju življe i sa više konrasta. Izložen dnevnom svetlu, refleksija postoji zbog stakla koje se nalazi na celoj prednjoj površini, ali ona ne ometa u radu, osim ako je telefon izložen direktnoj sunčevoj svetlosti, a iz iskustva znamo da se tu S-Amoled bolje ponaša.

      Što se tiče korišćenja telefona u njegovoj osnovnoj nameni, a to je obavaljanje razgovora, nismo primetili nikakve anomalije u zvuku, sagovornik sa druge strane je imao čist glas, bez zujanja i krčanja.

      Jedna zanimljiva stvar koju je LG ubacio u svoj model su pokretni gestovi. Postoji dosta zanimljivih gestova koje vršite u kombinaciji sa odvojenim G tasterom smeštenim sa leve bočne strane telefona. Gestova ima prilično dosta, a ima stvarno zanimljivih kao što su držanje G dugmeta i mućkanje telefona kako bi ste prihvatili poziv, okretanje telefona naopako prilikom zvonjave kako bi ste ugasili zvuk, navigacija pomoću žiroskopa u telefonu , držanje G dugmeta i mućkanje telefona dok iz lock ekrana kako bi ste direktno ušli u aplikaciju za kameru i slične stvari koje možete videti na slikama ispod.

       

       

      Optimus Black ima Flash podršku, ali Adobe Flash player ne stiže direktno instaliran na telefon, već ćete morati otići na Android Market i ručno ga instalirati. Ovo ne predstavlja nikakav problem, ali je jedan dodatni korak koji je LG mogao da uradi umesto vas. Sve reklame i Flash sadržaj se sasvim lepo prikazuju bez ikakavih anomalija, baš kao na vašem računaru. Na slici ispod možete videti našu stranicu koja će vam to i potvrditi.

       

       

      Nažalost, Optimus Black ne dolazi ni sa jednom eBook reader aplikacijom, ali to nam nimalo nije smetalo, jer nam je trebalo ukupno 30 sekundi da skinemo i instaliramo popularnu Aldiko aplikaciju sa Android Market-a. U njoj možete veoma lako importovati svoj “epub” fajl koji će se odmah prikazati u vašoj biblioteci knjiga, u Bookshelf ili List pogledu, koji god više preferirate. Iskustvo čitanja knjiga je bilo donekle dobro, ali mi bi smo za ovu namenu ipak koristili tablet, koji ima veću dijagonalu ekrana.

       

       

      Gledanje filmova HD rezolucije je upitno na ekranu ove dijagonale, ali ako to poželite da radite, moraćete prethodno da uradite konverziju, jer visoko profilni HD fajlovi ne mogu biti pušteni bez seckanja. Kako bi ste neki 720p film prebacilu u nisko profilni, morate da koristite program za konverziju kao što je na primer Handbrake koji ima različite profile u svom sklopu. Krajnji fajl dobije m4v ekstenziju koju ćete pustiti preko jednog od popularnijih plejera sa hardverskom akceleracijom, kao što je Rock Player ili mPlayer. Jedino tako ćete uspeti da pustite 720p klip, a da njegov framerate bude tečan. Postoje telefoni koji mogu da puste visoko profilni 720p fajl bez ikakve konverzije i u mkv formatu, a jedan od njih je Samsung Galaxy S, ali samo preko stock playera, koji iskorišćava punu hardversku akceleraciju.

       

       

      Kvalitetom zvuka sa zadnjeg zvučnika nismo bili preterano oduševljeni, ali će vam vršiti svrsi. Muziku vam  ipak savetujemo da slušate preko “in ear” slušalica koje dolaze uz telefon.

       

      Performanse koje smo dobili u Quadrant-u su bile sasvim solidne, mada ne treba se previše oslanjati na ovu aplikaciju, jer ponekad i nije previše merodavna.

       


       

       

      Baterija

      Vreme trajanja baterije je bilo sasvim solidno. Sa dosta maltretiranja tokom dana, telefon je uspeo da izgura 10h 29m, sa uključenom data konekcijom u pozadini i sa polovinom vremena osvetljenjem na maksimumu, a ostatak na 50% osvetljenja. Iako je data konekcija bila uključena ali ne i aktivna, cell standby je potrošio najviše baterije. Najviše relevantna stavka je ipak Display Time On i po njemu se vidi koliko se telefon zapravo koristio u toku dana. Mi smo uspeli da izvučemo celih 4 sata pre nego što je baterija pala ispod kritičnih 5%, što je po nama jako dobar rezultat. Verujemo da može i bolji rezultat da se postigne sa osvetljenošću na 50% i uključivanjem data konekcije samo kada je to potrebno, jer nam je ipak Cell standby “pojeo” 32% od ukupne potrošnje.

       


       

      Kada sve saberemo, iskustvo pri korišćenju LG Optimus Black telefona je bilo dosta pozitivno, telefon se pokazao prilično dobro. Nije pokazivao čudno ponašanje u vidu zamrzavanja ili restartovanja, tako da je bio prilično stabilan.

      Zaključak

      LG Optimus Black je, naš je utisak takav, dosta poželjan telefon za imati. Kvalitet izrade je stvarno bio na dobrom nivou iako je reč o plastičnom kućištu. Lepo je dizajniran, veoma je tanak i prilično lagan za telefon ovakvih dimenzija. Njegove 3D performanse nisu baš najbolje, tako da možete primetiti lošije performanse u nekim zahtevnijim Android igrama. LG je svojim Optimus UI 2.0 osvežio Android iskustvo, a imate i jako zanimljivu stvar sa pokretnim gestovima koje je LG implementirao.

      Kamerom ćete biti veoma zadovoljni u polju pravljenju fotografija, dok ćete biti razočarani snimanjem video klipova. Ekran je zaista kvalitetan za LCD standarde, tako da ako se ne odlučite za neki model sa Amoled ekranom, IPS LCD je najbolja stvar iza te tehnologije.

      Sa očekivanim update-om na Gingerbread, iskustvo pri korišćenju telefona će nesumnjivo biti još bolje, tako da ozbiljno uzmite ovaj model u razmatranje, ako ste u potrazi za novim smart telefonom.

      Prednosti:

      – Solidna izrada, veoma tanak profil i mala težina telefona
      – Kvalitetna kamera u polju nepomičnih fotografija, a uključen je i LED blic
      – Pokretni gestovi
      – Lepo iskustvo sa Optimus UI 2.0

      Mane:

      – Loše snimanje u 720p sa nekoliko problema (videti tekst)
      – Slabiji GPU čipset koji utiče na 3D performanse

      Preporučena cena: oko 400 evra

      Uređaj na test ustupio LG

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi