Mini PC koncept računara malih dimenzija i prilično sposobnih mogućnosti ne prestaje da zaokuplja pažnju proizvođača ali i krajnjih korisnika. Najbolja potvrda za to je svakako Intel NUC serija koja već duži niz godina gospodari ovim delom probirljivog tržišta. Danas imamo priliku da testiramo jedan od novijih modela koji zbog osvežene platforme i kompletnog spiska najbržih standarda, predstavlja vrlo zanimljivu alternativu klasičnim desktop PC računarima...
Intel NUC kao što znate pripada kategoriji mini PC računara. Oni su malih dimenzija, ali velikih mogućnosti koje podmiruju potrebe rada većinske “mainstream” populacije. Iako su među nama unazad nekoliko godina, Intel NUC mini PC računari ne prestaju da nas iznenađuju svojim malim dimenzijama i respektabilnim performansama. Upravo je kombinacija portabl dizajna i dobrih performansi, recept uspeha ovakvog koncepta mini desktop računara.
Intel NUC je idealan kada vam je potreban još jedan PC sa svim svojim funkcionalnostima, ali jednostavno nemate mesta za klasično mini tower kućište. U takvim situacijama je Intel NUC spasonosno rešenje.
Tajna leži u tome što Intelov koncept minijaturnog PC desktop računara koristi zapravo komponente mobilne laptop platforme. Možda vam to u prvi mah ne zvuči najbolje, ali današnja generacija prenosnih računara raspolaže prilično moćnim hardverom. Kao što možete zaključiti, Intel NUC je zapravo hibridni koncept modernog računara. Koristi prednosti klasičnog desktop-a u smislu zasebnog kućišta i sa druge strane sve prednosti mobilne platforme u vidu gotovo bešumnog rada, male potrošnje energije i zanemarljivo malog grejanja.
U prošlosti ste svakako imali prilike da čitate o ovim malim i zanimljivim mini PC računarima. Iako ih u svom asortimanu imaju gotovo sve vodeće marke u oblasti PC hardvera, tokom vremena je Intel NUC postao prepoznatljiva ikona mini PC tržišta.
Nakon perioda zatišja, do nas je stigao jedan noviji primerak NUC ponude, baziran na Bean Canyon platformi i 8. generaciji Intel Core mobilnih procesora na bazi Coffee Lake verzije i ugrađenom Iris Pro Intel HD Graphics 655 grafičkom jezgru. Sasvim dovoljno za većinu običnih korisnika i svakodnevnih poslova u šriokom delokrugu bavljenja od interneta, Skype komunikacije, kancelarijskih poslova, gledanja filmova u 4K Dolby Digital formatu, pa sve do amaterskog bavljenja montiranjem video klipova.
Intel NUC stiže u formi “barebone-a”, delimično prekonfigurisanog sistema. To znači da ćete ovaj uređaj dobiti u kompletu sa mini matičnom pločom na koju je zalemljen CPU čip i koja prima dva SO-DIMM DDR4 memorijska modula, kao i opcioni M.2 NVMe x4 SSD disk. Obavezni deo opreme je poslednja generacija Intel bežičnog mrežnog kontrolera Wireless-AC 9560 sa inegrisanom Bluetooth 5.0 funkcijom.
U komplet je uključen odgovarajući ispravljač koji računar snadbeva potrebnom energijom i svojim malim dimenzijama se uklapa u kompaktnu pojavu NUC računara. Dakle, potrebno je dodati odgovarajući disk pri čemu je nesumnjiva preporuka ubaciti SSD drajv zbog željeno bržih performansi. U tom pogledu imate opciju da ugradite brži tip M.2 NVMe SSD uređaja kao što smo i mi učinili, a predviđena konekcija obezbeđuje podršku za najbrže modele se prisutne četiri PCIe 3.0 transportne linije. Vodite računa da zbog dimenzija uređaj prima M2 2242 (42mm) i 2280 (80mm) formate kartica/diskova. Nemojte to da vas pokoleba jer su ovi potonji su vrlo česti na tržištu.
Takođe, možete izabrati i klasični 2.5” SATA 3 SSD disk jer kućište ima poseban minijaturni kavez za prihvat diskova ovog formata i izvedenu vezu za SATA konektor i napajanje. Ukoliko vam je potreban dodatni prostor za skladištenje možete birati opciju sve većih SSD modela čija cena ovih dana rapidno pada ili kombinaciju klasičnog HDD diska u 2.5” formatu i pomenutg M.2 NVMe SSD-a.
Drugi deo koji se očekuje od vas je odluka o količini RAM memorije. Dostupna su vam dva SO-DIMM slota koji se po potrebi dvokanalno konfigurišu i mogu da prihvate maksimalno 32GB RAM memorije. Obzirom na reviziju CPU jezgra preporučena je DDR4 2666 MHz memorija koja radi na 1.2V naponu. U pitanju je ista ona koja se koristi na poslednjoj generaciji notebook modela.
Unutrašnjosti NUC računara se pristupa sa donje strane, pošto oslobodite četiri vijka pažljivo ukolnite minijaturni poklopac i pristupićete centralnom depou sa potrebnim konektorima za SSD i RAM. Budite puni strpljenja jer minijaturna građa svakako to zahteva.
Nakon nekoliko poteza i pokreta koji praktično nisu ništa drugačiji od ugradnje u klasične računare, vaš NUC će biti srpeman za upotrebu.
Njegovo četvrtasto telo je veoma zgodno i pre svega kompaktno što pojednostavljuje upotrebu i pronalazak idealne radne pozicije. Po potrebi ga lako možete premeštati ili staviti u džep i poneti negde gde imate monitor. Veoma zgodna stvar je što u pakovanju stiže odgovarajući VESA adapter pa ga možete prikačiti na leđa monitora koji poseduje odgovarajuće otvore. Time štedite preko potrebni prostor, a što je vrlo zgodno za poslovni ambijent.
Minijaturno kućište i koncept integrisanih uređaja ima svojih ograničenja koja su praktično identična onim na laptop platformi, a to znači da nemate bezgraničnu slobodu kombinovanja komponenti kao kod klasičnih desktop računara. Ipak, i ovo što vam je dostupno je i više nego dovoljno za ciljnu grupu korisnika.
Na kućištu se nalazi i arsenal potrebnih konekcija i to veoma lepo vizuelno uklopljenih u izgled NUC sistema. Na prednjoj strani se nalaze dva USB 3.1 konektora, stilizovani “power” taster sa pozadinskim osveteljenjem, infra-crveni prijemnik kao i svetlosni indikator aktivnosti disk uređaja. Tu su i dva minijaturna otvora koji su zapravo stereo mikrofon za komunikaciju sa Cortana asistentom i ostalim “voice” softverom. Na zadnjoj strani se nalaze konektor za napajanje, zatim HDMI u 2.0 (4K/60Hz) verziji, dva USB 3.1 konektora kao i jedan USB-C port sa kombinovanom Thunderbolt 3 i DisplayPort 1.2 podrškom za monitore.
Bokovi minijaturnog kućišta su izrađeni jednim delom od perforiranog metala mrežaste strukture koji pomažu provetravanju unutrašnjosti i boljem hlađenju ugrađenih komponenti. Na levom se nalazi minijaturni slot koji prima mikro SDXC memorijske kartice sa UHS-1 podrškom. Dakle, brze modele sa mogućnošću transfera od preko 100MB/s, a što drugim rečima znači da ih možete u trenucima nužde koristiti kao alternativu hard disk uređajima.
Zvuk ima podršku za 7.1 višekanalnu reprodukciju preko HDMI porta, ali i klasični stereo sa mikrofonom preko prednjeg priključka za slušalice. Kada je u pitanju komunikacija ovog računara putem mreže, pored pomenute opcije brzog Wi-Fi-a tu je i klasična gigabitna LAN konekcija.
Srce ovog minijatrunog PC-a čini četvorojezgarni Intel Core i5-8259U sa “Hyper Threading” tehnologijom koja mu omogućava da se prijavi Windows 10 OS-u kao osmojezgarni procesor. Radi na baznoj frekvenciji od 2.3 GHz i u turbo modu pojedinačna jezgra ubrzavaju do maksimalnih 3.8GHz. Raspolaže sa 6MB smart keš memorije i troši u proseku oko 28W električne energije.
Za grafiku i prikaz na ekranu se brine integrisano Iris Plus 655 grafičko jezgro koje radi u rasponu od 300-1050 MHz i uzima deo sistemske memorije za obavljanje grafičkih operacija. Takođe ima 128 MB integrisane brze eDRAM memorije na samom grafičkom jezgru. Ipak, ne očekujte čuda. Snaga ovog GPU-a je dovoljna tek za svakodnevni prikaz Windows 10 okruženja, gledanje filmova u 4K rezoluciji i igranju manje zahtevnih starijih) igara uz ozbiljnije obaranje nivoa grafičkih detalja. Podržan je Quick Sync Video akcelerator u softveru koji ima podršku za ovu korisnu GPGPU funkciju.
Sav ovaj hardver je objedinjen tradicionalno odličnim Intelovim upravljačkim softverom koji je precizan, detaljan i veoma informativan zahvaljujući vrlo lepom grafičkom okruženju. Apsolutno sve što vam treba za podešavanje ovog “mališana” se nalazi u BIOS-u tako da njegove radne mogućnosti možete podesiti do najfinijih tančina. Iskreno, nismo ni očekivali ništa manje.
![]()
tesseract
Novi član
postova: 140
|
Eto, tehnologija je dostigla taj nivo da je ovako mali kompjutercic sasvim dovoljan za potrebe vecine korisnika (iskljucujuci one koji bi zeleli da se poigraju i one kojima treba za zahtevniji rad).
Samo, ovih 28W je mozda ipak previse za ovako malo kuciste. Postoje i NUC-ovi sa 10-15W, e to je vec prava mera. Npr. onaj NUC sa J5005 procesorom, iznenadjujuce puno snage u svega 10W i cenom ispod 200e. Ali je i taj CPU star vec godinu i po, tako da me bas zanima sta ce doneti njegov naslednik. Samo, jos ga nema na vidiku. 14.03.2019 09:12:52
|
![]()
Dejan
Neregistrovan korisnik
|
Hvala za detaljan review. Nekoliko stvari bih izdvojio:
1. u leziste za 2.5'' disk se moze staviti disk maksimane debljine od 9.5mm sto ogranicava kapacitet diska na 2TB (3TB, 4TB i 5TB koji se prave u 2.5'' formatu su 15mm debiljine.) 2. ovo je jedini mali racunar koji ima HDMI 2.0a ili bolji izlaz sa integrisanom grafikom. Ako hocete HDR kompatibilan HTPC mora se uzeti NUC. 3. nova generacija ima 80mm fan koji je primetno tisi od prosle generacije sa 60mm fanom . 13.03.2019 03:38:13
|
Komentari
2 Hronološki Najnovije Dodaj komentar