Intel Celeron D (Prescott core)

Intel Celeron D (Prescott core)

Posle nedavne promocije Prescott procesora, stigao nam je na test inžinjerski primerak Celeron procesora, baziranog na ovom jezgru. Ova generacija Celeron procesora bi trebalo da zameni Norhtwoode, koji se nisu proslavili svojim performansama i cenom. Novi Intelov adut, bi trebalo da nižom cenom i suštinskim promenama u samom jezgru ovakvu situaciju promeni

    Sadržaj

      Uroš Radulović

      Posle nedavne promocije Prescott procesora bili smo svedoci burnih događaja koje su potresale javnost, ali i sam establišment jedne od najvećih kompanija IT industrije, Intel-a. Promocija ovog procesora je pokazala da NetBurst arhitektura ipak ne može da predstavlja investiciju na duže staze, sve dok se proizvodni proces i različite tehnologije dodatno ne “optimizuju” i unaprede. Intel-ovi pokušaji i namere da dizajnira jezgro koje je u stanju da dostigne visoke taktove su sa ovim procesorom pali u vodu. Prescott je bio više puta kritikovan zbog same arhitekture, tačnije dubokog pipeline-a (koji je ipak neophodan za dostizanje visokih taktova), ogromnog broja tranzistora (koji je opet bio očekivano velik, zbog velikog L2 keša), te velike toplote koju disipira. Naravno, koncept koji je korišćen prilikom dizajna ovog jezgra je poprilično sličan Northwood procesorima, a dosadašnji Intel-ov “recept” za brz i efikasan procesor je trebalo da važi i za njega. Intel je planirao da ovim jezgrom probije barijeru od 4 Ghz, ali je odmah bilo jasno da se susreo sa mnogobrojnim problemima.. Pomalo pretenciozno je promocija modela na 3.4 Ghz bila najavljena za početak februara – inženjerski primerak ovog procesora smo dobili tek pre nedelju dana. Iako su svi procesori izrađeni uz pomoć 90 nanometarskog procesa proizvodnje i uz pomoć “napregnutog silikona”, dotična jezgra su se poprilično zagrevala, pre svega zbog ogromnog broja tranzistora, ali i izuzetno velikog power leakage-a. Intel je brže-bolje pokušao da ispravi neke greške, pa je ubrzo izbacio novu reviziju Prescott jezgra i užurbano se spremao za promociju LGA755 socketa, koji bi navodno trebalo da reši pitanje pregrejavanja. U međuvremenu, Intel nastavja sa razvojem Dothan procesora, hibrida P6 i NetBurst tehnologije, polako, ali sigurno se fokusirao na razvoj dual-core procesora i nastavio sa promocijom novih procesora, namenjenih pre svega LGA755 socketu i upravo promovisanim 915 i 925 čipsetovima. Novi Celeroni predstavljaju još jednu etapu u tranziciji Intel-ovih procesora na novo socket 755 podnožje. Njegova promocija, kao i promocija novog socketa i čipsetova je predviđena za 24. jun, ali smo zahvaljujući odličnim kontaktima uspeli da dobijemo inžinjerski primerak ovog procesora u mPGA pakovanju.

      [BANNER]

      Od pojave prvih Celerona baziranim na Klamath jezgru, ovi procesori su doživeli različite izmene. Ono što ih vezuje je upravo naziv Celeron, ali takođe i ciljna grupa, tj. krug korisnika kojima su namenjeni – ovi procesori su oduvek predstavljali donji deo Intelove ponude i uglavnom se radilo o «osakaćenim» verzijama Pentium procesora. Posle greške koju je napravio sa Mendocino jezgrom, kada su Celeron procesori imali veoma slične performanse u odnosu na znatno skuplje Pentium II procesore, Intel se svojski trudio da napravi jasnu podelu i distinkciju između procesora iz više i niže klase. To je uglavnom podrazumevalo manji keš i sporiju magistralu u odnosu na stariju braću. To važi i u ovom slučaju, ali je ovom prilikom Celeron u odnosu na svoje prethodnike doživeo suštinsku promenu, koja se ogleda u većem kešu, bržoj magistrali, kao i nekim kozmetičkim izmenama kao što su SSE3 instrukcije. Čak je i čelnicima iz Santa Klare postalo jasno da su magistrala od 100 Mhz, kao i L2 keš od samo 128k, predstavljali usko grlo prethodnicima. Nova serija ovih procesora nosi oznaku CeleronD, a u najnovijoj Intel-ovoj nomenklaturi CeleronD procesori će imati oznaku 3xx. Nedavno je i ovaj gigant odlučio da svoje procesore označava PR oznakama, kako bi se potencijalnim kupcima «izašlo u susret» i olakšala eventualna kupovina nekog procesora. Tako će P4 procesori nositi oznake 5xx, a P4 EE 7xx, u zavisnosti naravno od takta na kojima rade. CeleronD procesori će se proizvoditi na taktovima od 2.53, 2.66, 2.8 i 2.93 Ghz, a za naredni period su predviđeni modeli na brzinama većim od 3 Ghz. Intel je već sada u stanju da proizvodi ogromne količine ovih procesora (prema nekim procenama proizvodi oko milion primeraka 90 nanometarskih procesora), što bi dodatno trebalo da snizi njihovu cenu. Uzimajući u obzir i neke druge faktore, kao što su 300 mm waferi (AMD još uvek koristi 200 mm wafere) i izuzetno mali škart, njihova projektovana cena od oko 100$ može vremenom samo da bude još niža, što bi ujedno trebalo da predstavlja još jedan argument za njihovu kupovinu.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      Novi Celeron D procesori su bazirani na Prescott jezgru, tačnije PrescottV jezgru. Jedna od najbitnijih novina u odnosu na prethodnike je već spominjani 90 nanometarski proces proizvodnje, kao i tehnologija «napregnutog silikona». Naravno, kao i kod Prescott procesora, i ovde je korišćena ova tehnologija, na koju je Intel posebno ponosan i koja bi trebalo da obezbedi brži protok elektrona kroz atome silicijuma. Ovaj proces je veoma komplikovan i svodi se na upotrebu nekog substrakta (obično nekog metala), čija se atomska rešetka dosta razlikuje od silicijumske, zbog znatno većeg međuatomskog prostora. Zahvaljujući posebnim laboratorijskim uslovima, atomska rešetka silicijuma se prilagođava rešetci substrakta i na taj način se atomi silicijuma udaljavaju jedan od drugog. Ove tehnologije bi trebalo da obezbede sve preduslove za dostizanje izuzetno visokih taktova, dodatno snize potrošnju kao i količinu toplote koju samim time procesor disipira, ali kao što smo se i sami uverili kod Prescott procesora, to baš i ne mora da znači. Primerak koji smo mi dobili na test je bio deklarisan na 2.8 Ghz, radio je na voltaži od 1.35V (iako CPU-Z prijavljuje 1.52V), a u normalnom radu se prilično zagrevao. Normalna radna temperatura se kretala oko 60 stepeni, a sa pokrenutim CPU burn-om se popela na čak 70 C. Od ostalih bitnih promena koje je doživelo jezgro treba napomenuti veći L1 keš koji je narastao na 16kb. Naravno, povećan je i L2 keš, što je veoma dobro uticalo na ukupne performanse procesora i na znatno veći hit rate (verovatnoća pronalaženja potrebnih podataka u kešu).. S druge strane, L2 cache je sada 4-way associative, što je bilo i očekivano. Ovakva reorganizacija je bila neophodna, zbog same veličine cache-a, koja je osetno manja nego kod Prescott procesora (da vas podsetimo, Prescotti su 8-way associative). Manja asocijativnost, u ovom slučaju, bi trebalo da ima negativne uticaje na same performanse procesora, tačnije miss rate, ali nije tako, pre svega zbog manjeg cache-a.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      CPU-z je regularno prijavio Celerona, kao Celerona D baziranog na Prescott jezgru. Obratite pažnju na multiplikatore, koji su otključani. ScienceMark 2.0 je, s druge strane, registrovao povećanu latenciju L1 i L2 cache-a.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      Doduše, mora se priznati da su ovakve promene bile i očekivane, zbog dubine samog pipeline-a, koji se kao i kod Prescott-a sastoji od 31 faze.. Naravno, ova brojka se odnosi na integer pipeline, a treba dodati i faze za dekodiranje instrukcija. S druge strane latencija samog cache je povećana, ali je veliko pitanje koliko, pošto se Intel još uvek nije izjasnio po tom pitanju. Poboljšana je i jedinica za predviđanje granjanja, koja je zahvaljujući novim algoritmima znatno efikasnija, dok je trace cache ostao isti. Funkcija trace cache-a je veoma slična L1 kešu (za instrukcije) i od izuzetne je važnosti, pogotovo u slučajevima kada dođe do greške u kasnijim fazama obrade u pipeline-u.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      Trace cache je doživeo neke sitne izmene koje se ogledaju u mogućnosti obrade znatno kompleksnijih instrukcija, koje se inače prosleđuju ROM-u, koji ih znatno sporije sekvencira.. ALU jedinice su takođe pretrpele sitne izmene koje se ogledaju u mogućnosti množenja celih brojeva, koja je inače bila prosleđivana FPU jedinici.. Poslednji novitet jeste SSE3 set instrukcija, poznatiji kao PNI, tj. Prescott New Instructions. Radi se o 13 novih instrukcija koje su predviđene za teške aritmetičke proračune. Pohvalno je što su na ove set-ove instrukcija u znatnoj meri uticale igračka i softverska industrija, pa su se u njihovom sklopu našle mnoge instrukcije koje bi dodatno trebalo da ubrzaju rad sa multimedijalnim sadržajima. Jedna od njih je i LDDQU instrukcija, koja bi navodno trebalo da donese značajno ubrzanje prilikom DivX kompresije. Softverska podrška ovim instrukcijama se podrazumeva, tako da je njihova upotrebna vrednost (za sada) pod znakom pitanja. Instrukcije mwait i mmonitor su isključene, pošto je poznato da Celeron-i nemaju podršku za HyperThreading.

      Test setup Kao test ploču koristili smo Epox-ovu i875 Canterwood ploču, koja je regularno prijavljivala procesore kao Celerone. Nikakvih problema sa kompatibilnošću nije bilo, ali se problem javio kada smo želeli da izmerimo radnu temperaturu procesora i kada smo u Epox-ovom USDM programu ugledali temperaturu od 74 stepena. Imajući u vidu da se radi o Celeron procesoru sa cache-om od «samo» 256kb, temperatura je bila dosta viša od očekivane. Naime, implementacija L2 cache-a u samo jezgro procesora ima i negativne aspekte, pošto je sam cache prilično zahtevan po pitanju procesorskih resursa, tj. samog prostora u jezgru, ali i broja tranzistora koji je neophodan za njegov rad. Toliko visoka temperatura je bila neočekivana, pa smo pomislili da je problem do same ploče i BIOS-a. Posle flešovanja na novu verziju, program je očitavao nešto nižu temperaturu, ali se u principu ništa nije promenilo: intel-ov BOX kuler je uglavnom bio prilično vruć, a temperatura se kretala oko 70 stepeni.. Nova verzija BIOS-a je, sa druge strane, onemogućila dalje menjanje voltaže za procesor, što navodi na pomisao da se Epox, kao i neki drugi proizvođači matičnih ploča, odlučio da Prescott procesorima isključi ovu opciju, pošto je poznato koliko problema isti imaju sa zagrevanjem. Inače, Epox-ova 4PCA3+ ploča nije imala nikakvih problema sa menjanjem otključanih multiplikatora.

      CPU

      -Celeron Northwood 2.4 Ghz, 400 QPB -CeleronD Prescott 2..4 Ghz, 533 QPB -P4 Prescott 2.8 Ghz, 800 QPB, HT – CeleronD Prescott 2.8 Ghz, 533 QPB

      Matične ploče

      – Epox 4PCA3+, Intel 875 čipset

      Memorija

      – 2×256 MB TwinMos Twister 2-3-3-7 DC

      Video-karta

      – Asus V9950GE 128 DDR, GF FX 5900

      Hard-disk

      – Maxtor SATA 80 GB 7200 RPM 8MB cache

      Hlađenje

      – Intel Box cooler

      Operativni sistem

      – Windows XP Professional (SP1, DirectX 9)

      Pored CeleronD procesora, testirali smo i Northwood Celeron-e, kao i Prescott-a na taktu od 2.8 Ghz, kako bismo imali jasnu sliku o eventualnim razlikama između ovih procesora. Zbog toga smo koristili standardnu lepezu programa koja obuhvata razne benchmark programe. Nažalost, za ovaj test nismo uspeli da nabavimo neki P4 Norhtwood, pošto bi bilo veoma interesantno uporediti isti sa CeleronD procesorom.

      Počinjemo sa sintetičkim testovima, kao što je Sisoft Sandra 2004. Rezultati su ovde malo nejasni, pošto su razlike između celeron procesora u arithmetic i multimedia testu izuzetno male. Stvari dolaze na svoje mesto tek na memory testu, gde je veća magistrala Celeron D procesora bila presudna. Takođe je razlika između Prescott i CeleronD procesora sasvim jasna, pre svega u memory testu, gde dolazi do izražaja visoka magistrala P4 procesora.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      PC Mark, koliko god bio nepouzdan, je dao realnu sliku o odnosu snaga između dva procesora. U oba testa, Celeron D se znatno bolje pokazao od svog prethodnika.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      Super PI je jedan veoma zanimljiv program, koji je u poslednje vreme postao izuzetno popularan. Radi se o bench programu koji se bavi teškim proračunima i izračunava Pi. Manje vreme je bolje, a mi smo koristili test od 1 MB.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      Poznato je da 3D Mark 2001 daje mnogo realniju sliku o snazi i performansama jednog procesora. Od najnovije 2003 je dosta zahtevniji po pitanju GPU-a, ali je CPU mark, koliko-toliko indikativan. U svim testovima su korišćene i najniže rezolucije, tj. 640×480, kako grafička kartica ne bi predstavljala bitniji faktor u krajnjem rezultatu.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      U ovom delu smo koristili programe koji testiraju sposobnosti i snagu procesora u svakodnevnom, realnom radu. Tu su neizbežni Winstone, Specview i DivX kompresija. Sa ZD baterijom testova smo imali dosta problema, pošto je u više slučajeva program pucao bez razloga. Rezultate ovih testova, kao i rezultate UT i Q3 treba uzimati kao glavne indikacije o realnim performansama ovih procesora.

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      karakteristike, statistike, intel celeron d prescott core newcastle procesora

      Očekivano je baš ovde razlika bila najjasnija. Veći cache kao i veća magistrala su znatno uticali na rezultat CeleronD procesora, koji je u svim testovima ostavio daleko iza sebe NW Celerona.

      Overklocking Što se tiče overklokinga, ovi procesori su kao i Prescott-i imali veoma dobru osnovu za dostizanje visokih taktova. Međutim, činjenica da se ovoliko zagrevaju se negativno odrazila i na sam overkloking. Ovaj primerak je bez problema radio na magistrali od 160 Mhz (memorija je radila na 200 Mhz), na voltaži od 1.45V (+0.75V), što je rezultiralo taktom od 3.38 Ghz. Ono što je zanimljivo je izuzetno visoka skalabilnost ovog procesora, znatno bolja od bilo kog Prescott-a. Na ovoj brzini je Celeron u većini testova davao odlične, pa čak i bolje rezultate od Prescott-a na 2.8 Ghz. Prava je šteta što i ovaj procesor pati od «bubica» koje prate sve Prescott procesore. Veoma zanimljivi rezultati moramo priznati. Celeron procesor po skoro svim kriterijumima tuče Prescott-a na 2.8 Ghz. Naravno, P4 je u memory testu odbranio svoju čast, ali je u skoro svim ostalim test programima CeleronD bio bolji. U aplikacijama kao što su Specview razlika je velika, a kada pogledamo DivX kompresiju, Celeron beži Prescott-u za skoro 5.5 frejma po sekundi. Zaista impresivno, imajući u vidu cenu Celerona. Iznenađujuće dobra skalabilnost i upotrebna vrednost ovog procesora. Zaključak Suma sumarum, radi se o jednom veoma konkurentnom proizvodu. AMD trenutno ima čime da parira ovom procesoru, ali je pitanje koliko će Socket A biti aktuelan. Posle migracije na drugi socket, pitanje je koliko će takva platforma biti konkurentna Intelovoj, pošto će najavljena cena ovih procesora biti izuzetno niska. Ono što je sigurno je da će sam procesor, prelaskom na LGA755 dodatno pojeftiniti, a ostaje nam da vidimo da li će doći i do nekih suštinskih promena u samom jezgru, pošto je sada očigledno da Intel ima ozbiljne probleme sa proizvodnim procesom i arhitekturom ovih procesora. Za razliku od Prescotta, ovde je napravljen jasan pomak u odnosu na prethodnike, pa možda i više od toga. Ovaj procesor će definitivno pronaći put do potencijalnih kupaca, pre svega zahvaljujući svojim kvalitetima, ali i veoma pristupačnom cenom.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi