HTC Titan

HTC Titan

HTC je jedan od prvih proizvođača koji je imao Windows Phone 7 telefon u svojoj ponudi, pa ne čudi što je spremno dočekao i drugi Windows Phone talas ponudivši dva nova modela sa "Mango" verzijom Microsoft-ovog mobilnog operativnog sistema. Jači i veći model, kojim ćemo se u ovom tekstu i baviti, zove se HTC Titan. Sam naziv sugeriše da je u pitanju moćan uređaj, a činjenica da je Titan telefon sa trenutno najvećim ekr

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      HTC Titan

      Windows Phone operativni sistem je i dalje nov u svetu mobilnih operativnih sistema, ali je do sada uspeo da pregura najveći deo dečijih bolesti. Sa novom 7.5 “Mango” verzijom, neki problemi su ispeglani, a dodate su i neke nove funkcije koje su korisnici tražili, kao što je multitasking. HTC Titan je predstavnik nove generacije Mango telefona, pa iako su i svi stariji Windows Phone modeli dobili novu verziju softvera, Titan ipak nudi dovoljno novotarija da itekako opravda svoje mesto na tržištu.

      Najveća novost je naravno veliki ekran od 4,7 inča, za sada najveći u Windows Phone svetu. Naravno, HTC je očekivano u svim reklamama vezanim za ovaj telefon akcenat stavio na multimediju i to sasvim opravdano.

      Osim ekrana, Titan dolazi i sa trenutno najnaprednijom kamerom u HTC-ovoj ponudi. U pitanju je kamera od 8 megapiksela sa f2.2 sočivom i BSI senzorom (Back-illuminated Sensor) koja omogućava ulazak velike količine svetla, što omogućava uspešno slikanje u slabije osvetljenim prostorima i više fleksibilnosti u kadriranju.

      Tu je naravno i potpuna podrška za Office dokumenta i sve ostale Microsoft desktop i cloud proizvode.

      Ostale mogućnosti i osobenosti su uglavnom vezane za sam Windows Phone operativni sistem, pošto je Microsoft prilično ograničio slobodu proizvođača u tome koliko uopšte mogu da utiču na izgled i funkcije njihovog sistema. Ali krenimo redom, od hardvera…

      Specifikacija:

      HTC Titan

      dimenzije

      131,5 x 70,7 x 9,9 mm

      masa

      160 g

      baterija

      Li-Ion 1600 mAh

      ekran

      4,7″, 480 x 800, S-LCD 16M boja

      kamera

      8 MP (3264×2448), auto fokus, fokus dodirom, geo tagging, LED blic, 720p video

      prednja kamera

      Da (1.3 MP)

      procesor

      1,5 GHz Scorpion procesor,
      Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 čipset

      memorija

      512 MB RAM, 16 GB storage (12,86 GB dostupno)

      proširenje memorije

      Ne

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Windows Phone 7.5 (Mango)

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE,
      3G (HSDPA, 14,4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps)

      adobe flash

      Ne

      cena

      Trenutno ga nema u ponudi domaćih operatera
      Cena u maloprodaji oko 56.000 din

      Hardver

      Sa velikim ekranom od 4,7 inča i monolitnim dizajnom, Titan zaista deluje “titanski”. Ipak, zahvaljujući umerenoj debljini od 9,9mm (tanji je za par mm od HTC Rhyme-a npr.), Titan uspeva da bude elegantan telefon koji veoma lepo leži u ruci. Ekran je izrađen u Super-LCD tehnologiji i ima rezoluciju od 480×800 piksela, što je čak i malo za ovu dijagonalu, ali kako Windows Phone operativni sistem trenutno zahteva tu rezoluciju, HTC nije imao mnogo izbora.

      MicroUSB konektor se nalazi sa leve strane telefona, a “klackalica” za kontrolu zvuka i dugme za pokretanje kamere i okidanje sa desne. Na vrhu se nalazi power/sleep taster i konektor za slušalice, dok je sa donje strane dugme koje služi za oslobađanje zadnje strane telefona, kako biste je skinuli.

      Rasklapanje telefona je inače interesantno, jer se uređaj bukvalno rascepi na prednji i zadnji deo. Ovo je posledica “unibody” koncepta koji HTC forsira, gde je ceo telefon zapravo napravljen iz jednog komada metala. Sličan sistem rasklapanja ima i Sensation.

      Ispod ekrana se nalaze standardni Windows Phone “back”, “windows” i “search” tasteri osetljivi na dodir, dok je iznad ekrana postavljena prednja kamera od 1,3 megapiksela.

      Veći deo zadnje maske je metalan, a samo pri dnu postoji jedan gumirani deo za koji smo u prvom trenutku pomislili da se skida, što se ispostavilo kao pogrešno. Pri vrhu se nalazi kamera od 8 megapiksela sa primetno ispupčenim sočivom koje u isto vreme nagoveštava kvalitetnu optiku, ali potencijalno može da predstavlja problem, jer ovo ispupčenje uvek prvo stupa u kontakt sa površinom na koju se telefon spusti, pa postoji mogućnost da se sočivo izgrebe. Dva LED-a služe kao blic i obezbeđuju dobru osvetljenost kod slikanja u zatvorenom.


       

      Uz naš test primerak nismo dobili nikakve slušalice, ali iz drugih testova po netu može se zaključiti da nisu ništa posebno. Kada se priključe neke kvalitetne slušalice, zvuk je sasvim dobar, a postoje i dodatne opcije koje mogu poboljšati zvuk, pa iako ovaj telefon nije Beats sertifikovan, to ne znači da mu nešto nedostaje u audio delu.

      Unutar kućišta se nalazi jednojezgarni Scorpion procesor na 1,5 GHz. Možda ćete se zapitati zašto HTC nije u svoj vodeći WP model ugradio neki dvojezgarni procesor? Odgovor leži u samom operativnom sistemu i njegovim ograničenjima, pošto Windows Phone trenutno još uvek ne može da iskoristi više od jednog jezgra, pa je prirodan izbor bio procesor sa jednim jezgrom, ali na višem radnom taktu.

      Titan ima 512 MB RAM-a, što je standardno za WP uređaje, a dolazi sa ugrađenom memorijskom karticom od 16 GB, od čega je korisniku dostupno oko 12,86 GB. Korisnici ovu karticu ne mogu menjati, niti postoji slot za dodatni microSD, prema tome, “to vam je što vam je” što se memorije tiče. Ovo je isto posledica Microsoft-ove zabrane koja ima konkretan razlog. Windows Phone zapisuje delove sistemskih fajlova na tu memoriju, pa bi bilo kakva izmena dovela do potpunog rasula u sistemu.

      Softver

      Svako ko je video Windows Phone, sigurno će prepoznati home ekran sa “tile” poljima koja su u isto vreme i prečice do aplikacija i neka vrsta widget-a koji daju dodatne informacije vezane za aplikacije. Mora se priznati da je ovaj pristup definitivno drugačiji od svih ostalih sistema, a Microsoft ima nameru da ga primeni i u svom novom Windows 8 operativnom sistemu kao podrazumevano okruženje za uređaje sa taktilnim interfejsom.

      Ceo interfejs je prilično rigidan, što je posledica Microsoft-ovog zahteva da svi njihovi uređaji pružaju konzistentno iskustvo svojim korisnicima. Tako su praktično jedine stvari koje možete promeniti prebacivanje pozadine iz crne u belu boju, kao i izbor osnovne boje tile-ova iz ograničenog broja ponuđenih.

      Strelica na desno će vas odvesti u spisak svih aplikacija, pa odatle možete izvući neku od njih na home ekran, ako to želite.

      Aplikacija za pozivanje je jednostavna i funkcionalna, SMS aplikacija prikazuje razmenjene poruke kao konverzaciju u “balončićima”, a Peoples aplikacija zapravo integriše podatke sa društvenih mreža.

      Softverska tastatura je veoma jednostavnog dizajna koji je u skladu sa ostatkom interfejsa, ali je vrlo funkcionalna i vrlo retko nam se događalo da promašimo neko slovo.

      Aplikacija za pregled slika će vam podeliti slike na albume koje je moguće poređati po datumu, a pri tome će automatski tom spisku dodati sve vaše albume sa Facebook-a. Mail je moguće preuzeti u Outlook sa klasičnog pop/smtp servera, kao i sa Exchange-a, a postoji i posebna Gmail aplikacija, koja doduše izgleda identično kao Outlook.

      Nama je lično prikaz mail-ova pomalo nepregledan, ali je to možda i stvar navike, pošto inače primarno koristimo Android platformu.

      Kako je Microsoft ograničio slobodu proizvođača da menjaju osnovni interfejs, na Titan-u nećete zateći standardni HTC-ov Sense. Neki njegovi elementi su doduše prisutni, ali u vidu aplikacija i HTC Hub-a, koji je dom za sada već legendardnu HTC-ovu vremensku prognozu, izveštaje sa berze, osnovne vesti, kao i HTC-ove preporuke za aplikacije.

      Glavna novina koju je Mango doneo u odnosu na prethodnu verziju Windows Phone operativnog sistema je multitasking. Zašto je Microsoft ovu mogućnost uopšte izostavio u prvoj verziji je veliko pitanje, pogotovo kada se uzme u obzir da u Windows Mobile uređaji prirodno imali multitasking još početkom 2000-ih. U svakom slučaju, multitasking sada postoji i radi vrlo dobro. Ako zadržite par sekundi prst na back tasteru, naći ćete se u nekoj vrsti task manager-a, gde možete da se prebacujete iz jedne aplikacije u drugu.

      Kada se prebacite u neku drugu aplikaciju, prethodna odlazi u zamrznuto stanje i prestaje da se izvršava, kako ne bi trošila resurse. Naravno, kada se vratite na nju, ona će prosto nastaviti tamo gde ste stali. Postoje i sistemi koji omogućavaju određenim komponentama aplikacija da ostanu aktivne i kada ona nije u fokusu, tako da je ostvarena neka vrsta hibridnog multitaskinga, gde više aplikacija ipak može konkurentno da bude aktivno. U jednom trenutku je moguće imati do 5 aktivnih aplikacija.

      Kalendar je veoma lepo urađen i moguće je na veoma lak i pregledan način videti obaveze ili im promeniti vreme. Sinhronizacija sa Exchange-om i Google-om se podrazumeva.

      Jedna od definitivnih prednosti Windows Phone sistema nad konkurencijom je odlična saradnja sa Office fajlovima, pa je tako moguće otvoriti i vrlo lako menjati sadržaj Word, Excel i Powerpoint fajlovima.

      Aplikacija za hvatanje beleški je vrlo interesantno urađena i možete bukvalno da kačite listiće na virtuelnu memo tablu.

      Market za aplikacije sada radi kako treba i kod nas, za razliku od prvih testova koje smo radili sa Windows Phone telefonima. Izbor besplatnih aplikacija je ipak dosta manji nego kod Android-a, iako je ukupan broj aplikacija sada već popriličan.

      Web pretraživač je naravno Internet Explorer, koji je doduše posebno razvijen i optimizovan za mobilnu platformu. Interesantno je to što je adress bar na dnu, umesto na vrhu strane, kao što smo navikli. U njega je moguće uneti punu adresu, ali i samo pojam za pretragu, koji se onda prosleđuje Bing servisu koji vraća rezultate. Adobe Flash nije podržan, što s obzirom na trenutni opšti trend prelaska na HTML5 i ne vidimo kao veliku manu. Zbog ograničene rezolucije, čak i pored ovako velikog ekrana, uglavnom nije moguće čitati tekst sa web strana u portrait modu bez zumiranja.

      Muzički plejer je prilično standardan, a zgodno je to što i na lock ekranu možete videti pesmu koja trenutno ide, kao i preskočiti na sledeću ili pauzirati reprodukciju.

      Video plejer je siromašan opcijama, a i nismo sigurni koje sve formate uopšte ume da pusti, pošto je jedini način da se neki audio ili video materijal prebaci u telefon putem Zune softvera, koji automatski konvertuje video u format za koji on misli da je najbolji za telefon. Tako formate koje Zune ne podržava nećete ni moći da prebacite u telefon, dok ostali video materijal dosta gubi na kvalitetu ovom konverzijom. O softverskim titlovima naravno nema ni reči.

      HTC-ova Watch aplikacija za gledanje i iznajmljivanje filmova još uvek ne funkcioniše kod nas, pa tako za sada možete samo pogledati par trailer-a.

      Aplikacija za GPS pozicioniranje zapravo radi sasvim dobro kod nas, ako zanemarimo činjenicu da ne podržava naša slova, pa umesto slova sa kvačicama imate sh, zh, ch itd. Pored ulica, moguće je videti i satelitski snimak, ali je za to potrebno maksimalno zumirati prikaz.

      Izbor kvalitetnih igara je prilično veliki, što ne treba da čudi jer je Microsoft stavio akcenat na integraciju sa svojim Xbox LIVE servisom. Besplatnih igara nažalost i nema baš puno, ali zato je dosta igara moguće probati u trial modu pre kupovine.

      Generalno, softverski je Windows Phone dosta sazreo. Sve funkcije koje se očekuju od pametnog mobilnog telefona su pokrivene, mada je neke stvari neophodno izvesti na način na koji to Microsoft od vas očekuje, pa se samo postavlja pitanje da li ste spremni da prihvatite neke osnovne paradigme koje iz toga proističu.

      Kamera

      Titan ima kameru od 8 megapiksela (3264×2448 piksela) i dvostruki LED blic. Za razliku od većine HTC-ovih telefona, Titan ima posebno dugme za pozivanje foto aplikacije i okidanje, što je verovatno posledica zahteva specifikacije za Windows Phone uređaje koja podrazumeva njegovo postojanje.

      HTC je posebno ponosan na kameru koja je ugrađena u Titan, pošto ima 28mm sočivo sa f2.2 otvorom blende i BSI senzor, što garantuje dobre slike u uslovima slabijeg osvetljenja, kao i mogućnost pravljenja fotografija sa jako plitkim poljem fokusa.

      Aplikacija za fotografisanje ima sasvim pristojan broj opcija, a moguće je okidanje hardverskim dugmetom, koje ima dva koraka (prvi služi za fokus), kao i dodirom ekrana (kada telefon prvo fokusira tačku koja je dodirnuta). Tu su podešavanja ISO-a, osvetljenja, kolorita, kontrasta, kao i biranje neke od predefinisanih scena.

      Softver za fotografisanje ima i mod za slikanje panorame, koji je u HTC-ovoj izvedbi pomalo ograničen, jer će fotografisati samo tri tačke i omogućiti vam maksimalno 180 stepeni pokrivenosti okoline. Ipak, zadovoljni smo rezultatima koji se njime dobijaju, a automatsko spajanje fotografija u panoramu radi odlično.

      Moguće je i primeniti više različitih efekata u HTC-ovoj Photo Enhancer aplikaciji, bilo odmah iz moda za fotografisanje ili naknadno.

      Za snimanje videa je naravno dostupno manje podešavanja, pa osim rezolucije ne možete ništa više menjati. Obratite pažnju na to da ako ne snimite podešavanja pre izlaska iz aplikacije, sva podešavanja će se vratiti na podrazumevana, što u slučaju snimanja videa znači 640×480 rezoluciju (par puta nismo ovo primetili, pa smo nehotice napravili snimke u nižoj rezoluciji).

      Posle silne pompe oko kvaliteta sočiva i kamere, moramo da priznamo da smo očekivali bolje rezultate što se fotografija tiče. Kolorit je dobar, kao i ponašanje u uslovima slabog svetla, ali na slikama udaljenijih predmeta jednostavno fale detalji. Blic je odličan i sa njim se mogu napraviti vrlo dobre fotografije u zatvorenom prostoru, a makro fotografije i fotografije bliskih predmeta su odlične.

      Kvalitet video snimka je dobar, mada telefon ima problema da postigne konstantnih 30 frejmova u sekundi, pogotovo kada je osvetljenje slabo. Procesor na žalost nije dovoljno jak da izvuče 1080p video, pa ostaje samo 720p kao HD opcija, ali je tih 720p vrlo upotrebljivo pošto je bitrate veliki i nema uopšte artefakata kompresije.

      Prilikom snimanja videa, primetili smo da kamera ima problema da brzo prilagodi fokus promeni scene, pa ponekada prođe i po 15-20 sekundi dok softver ne “primeti” da je slika mutna. Kod prilagođavanja različitim nivoima osvetljenja tih problema srećom nije bilo.

      Primeri fotografija i video zapisa

      Utisci u radu

      Titan je jako lep telefon. Odmerenog i monolitnog dizajna, dopao nam se na prvi pogled. Veličina nam se na papiru učinila potencijalno problematičnom, ali ni jednog trenutka nismo imali osećaj da nam je prevelik. Odlično leži u ruci i deluje čvrsto i pouzdano.

      Sam Windows Phone interfejs zahteva određeni period navikavanja ako ga niste koristili ranije. Forsiranje minimalističkog izgleda i konzistentnosti na svim uređajima isključuje bilo kakvu mogućnost opsežnijeg prilagođavanja izgleda telefona, što nam je moramo priznati zasmetalo posle slobode na koju smo navikli kod Android operativnog sistema. Možete samo promeniti osnovne boje i zameniti sliku na lock ekranu, sve ostalo je fiksno i ostaće tako uvek.

      Glavna prednost Windows Phone interfejsa je to što radi prosto neverovatno glatko. Svako skrolovanje i pomeranje se izvršava u vrlo visokom broju frejmova u sekundi, što daje osećaj fluidnosti koji ni jedan drugi mobilni sistem trenutno ne poseduje.

      Osnovne funkcije telefona su standardno dobre. Tu je neizbežna integracija sa raznim društvenim mrežama, a u ovom slučaju i sa Live nalogom.

      Virtuelna tastatura je vrlo funkcionalna i pored toga što deluje siromašno. Nikakvih problema sa kašnjenjem ili promašivanjem tastera nismo imali.

      Ekran na Titanu nije na nivou AMOLED-a, ali je zapravo veoma dobar. Čak nam ni činjenica da ima prilično malu gustinu piksela nije smetala i uživali smo u gledanju sadržaja na ovako velikoj površini. Vidljivost iz svih uglova i na dnevnom svetlu je dobra, mada će se ekran pretvoriti u ogledalo pod određenim uglom, što doduše važi i za sve druge telefone.

      Internet Explorer radi jako brzo i prikaz web stranica je fluidan kao i ostatak interfejsa. Naravno, to je delom zbog toga što ne postoji podrška za Flash, koji je generalno i najzahtevniji deo web stranica.

      Microsoft forsira sistem sinhronizacije sa telefonom koji podseća na Apple-ov. Sve se odigrava preko Zune softvera i ne postoji regularan način da pristupite memoriji telefona i nešto snimite u nju. Kako Zune podržava samo multimedijalne fajlove, tj. slike, muziku i video, dokumente nikako nije moguće sinhronizovati putem kabla! Takođe, da bi Zune sistem za sinhronizaciju uopšte funkcionisao, neophodno je da podesite Windows Library sistem na koji se on oslanja. Ovo je gnjavaža za korisnike koji Library sistem inače uopšte ne koriste, kao što je vaš urednik.

      Dokument možete preneti na telefon samo tako što ćete ga poslati sami sebi na mail, tako što ćete koristiti Skydrive on-line storage ili eventualno Office 365. Kako sve polako ide prema cloud pristupu, ovaj sistem možda i ima smisla, ali je nama i dalje potpuno neshvatljivo da dokument iz sopstvenog računara ne možemo da prebacimo direktno u telefon koji se nalazi na par cm od njega.

      Trajanje baterije je uglavnom dobro, mada smo primetili da postoji velika razlika u potrošnji kada je ekran podešen na maksimalno osvetljenje u odnosu na automatsko prilagođavanje, tako da na to treba obratiti pažnju. Uglavnom će vam Titan-ova pristojna baterija kapaciteta 1600 mAh omogućiti više od jednog dana korišćenja.

      Kada sumiramo utiske, Titan nam se veoma dopao kao telefon, pa čak i za kameru možemo reći da je dobra, iako nije onoliko dobra koliko smo se nadali. Frustracije koje smo imali su primarno vezane za Windows Phone sistem i ograničenja koja nameće, ali pošto je to više stvar ličnih afiniteta, ne možemo mu to navesti kao zamerku.

      Što se aplikacija tiče, Office podrška je odlična, što je i očekivano, HTC aplikacije su uglavnom samo interesantne, bez nekog prevelikog značaja za sam kvalitet korišćenja telefona, a ponuda aplikacija na marketu je definitivno mnogo bolja nego pre par meseci. Ipak, broj aplikacija je još uvek daleko od razvijenih iOS i Android ekosistema, tako da je tu potrebno još dosta posla ako Microsoft misli da uhvati korak sa njima.

      Zaključak

      HTC Titan je izuzetno lep i elegantan telefon. Svakim novim modelom HTC podiže lestvicu kvaliteta izrade, pa je to i sa ovim modelom slučaj. Osim toga, HTC se konačno koncentrisao na najveću boljku svojih uređaja, kvalitet kamere, pa je u Titan ugradio veoma kvalitetno sočivo i dobar senzor. Nažalost, još uvek na tom polju nije dostigao svoje najljuće rivale, ali je napravljen korak u pravom smeru.

      Ekran dijagonale 4,7 inča je impresivan i pruža veoma dobru sliku odličnog kolorita i uglova gledanja, iako je u pitanju Super-LCD, a ne AMOLED. Windows Phone u 7.5 (Mango) verziji funkcioniše vrlo glatko i sada podržava i multitasking, a spisak raspoloživih aplikacija i igara za njega je do današnjeg dana poprilično narastao, što mu značajno povećava upotrebljivost.

      Ako vam odgovara Windows Phone sistem, HTC Titan je definitivno trenutno najbolji uređaj na tržištu baziran na njemu. Podrška za Office formate je odlična, što ga čini interesantnim poslovnim korisnicima, dok ga integracija sa društvenim mrežama i dobra podrška za multimediju čine interesantnim i ostalima.

      Prednosti:
      – Odlična izrada
      – Veliki ekran
      – Veoma glatko funkcionisanje sistema

      Mane:
      – Nedostatak podrške za Flash
      – Ograničenja nametnuta softverskim okruženjem

      Uređaj na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi