HTC Rhyme

HTC Rhyme

Ponuda pametnih mobilnih telefona na tržištu nikada nije bila raznolikija, pa sada više nije dovoljno samo da imate najjači, najveći ili po nekom trećem kriterijumu "naj" telefon, već je potrebno ponekada u potpunosti promeniti pristup. HTC je toga očigledno svestan, pa je u okviru koncepta svog novog Rhyme modela ponudio ceo mali ekosistem pratećih uređaja i dodataka, koji zajedno sa telefonom čine celinu i diferenciraju ga od konkure

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      HTC Rhyme

      Rhyme je u svojoj osnovi vrlo sličan Desire S modelu. Procesor radi na istoj frekvenci, ista je količina memorije, ista dijagonala ekrana, kao i rezolucija. Postoje naravno i poboljšanja, ali što se hardvera tiče ta dva modela su vrlo slična. Ono u čemu se razlikuju su prvenstveno softver i dodatna oprema koja je razvijena specijalno za Rhyme. Posebno je interesantno to što se u standardnom paketu uz telefon dobijaju postolje za punjenje sa zvučnicima, slušalice sa kablovima koji se ne zapetljavaju, kao i “Charm” dodatak koji je primarno namenjen lepšem polu.

      To što Rhyme liči na Desire S uopšte nije loša stvar, pa iako ne spada u najbrže telefone na tržištu, u pitanju je dobro balansirana i štedljiva platforma koja će svojim performansama zadovoljiti većinu korisnika.

      Dodaci koji su specijalno razvijeni zajedno sa Rhyme-om i upotpunjavaju ga su:

      – Docking station koji služi za punjenje uređaja, a poseduje i integrisane zvučnike koji pretvaraju telefon u stoni plejer/sat i mogu da služe kao spikerfon
      – Slušalice sa kablovima koji se ne upetljavaju
      – Charm privezak, koji služi za signalizaciju poziva, sms-ova i propuštenih poziva i olakšava nalaženje telefona u torbi (ovo je prvenstveno namenjeno ženskim osobama)
      – Bluetooth handsfree slušalica (ne dolazi u osnovnom paketu)
      – Bluetooth zvučnik za kola (ne dolazi u osnovnom paketu)

      Sam telefon po sebi je unisex, ali je vrlo očigledno da je HTC prilično očigledno ciljao na lepši pol. Počevši od ljubičaste boje telefona koja se najviše forsira, pa preko Charm priveska za koji iskreno ne vidimo baš veliku upotrebnu vrednost u muškom svetu, ali praktično nismo naleteli ni na jednu devojku koja se nije njime oduševila.

      Pogledajte video klipove kako biste stekli bolju predstavu kako to sve radi u praksi.

      Specifikacija:

      HTC Rhyme

      dimenzije

      116,8 x 61 x 10,1 mm

      masa

      130 g

      baterija

      Li-Ion 1600 mAh

      ekran

      3,7″, 480 x 800, S-LCD 16M boja

      kamera

      5 MP (3264×2448), auto fokus, fokus dodirom, geo tagging, LED blic, 720p video

      prednja kamera

      Da (VGA)

      procesor

      1 GHz Scorpion procesor,
      Adreno 205 GPU, Qualcomm MSM8255 čipset

      memorija

      768 MB RAM, 4 GB storage

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (8 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3.5 (Gingerbread)

      konekcije

      USB 2.0, Stereo Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE,
      3G (HSDPA, 14,4 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps)

      adobe flash

      Da

      cena

      Telenor: 1 din – 52.000 din

      Hardver

      Rhyme je već na prvi pogled sasvim očigledno HTC telefon. Kvalitetna izrada, metalno kućište iz jednog dela i standardni HTC-ov home, menu, back, search raspored tastera su nepogrešivi autogram ove kompanije.

      Na slikama ćete primetiti da na nekim mestima postoje ne baš savršeni spojevi komponenti telefona, ali to je posledica toga što smo na testu imali pretprodukcijski primerak koji je uz to i prošao kroz mnogo ruku do sada. Finalni proizvod koji možete kupiti u prodavnici je naravno besprekoran.

      Ekran dijagonale od 3,7 inča ima standardnu rezoluciju od 480×800 rezoluciju, a izrađen je u Super-LCD tehnologiji.

      MicroUSB konektor se nalazi sa leve strane telefona i prekriven je plastičnim poklopcem. Ovaj tip poklopaca generalno ne volimo, jer ima tendenciju da se razlabavi posle duže upotrebe, pa nam se čak više dopada varijanta sa otvorenim konektorom. U ovom slučaju doduše, pošto se uz telefon već dobija postolje za punjenje, ovaj konektor će se vrlo retko upotrebljavati, pa je poklopac sasvim opravdan iz estetskih razloga.

      “Klackalica” za kontrolu jačine zvuka je sa desne, a power/sleep taster sa gornje strane. Na vrhu telefona je i konektor za slušalice od 3,5mm, koji u isto vreme služi i za povezivanje Charm-a sa telefonom.

      Ispod ekrana se nalaze home, menu, back i search tasteri osetljivi na dodir, dok je iznad ekrana postavljena prednja VGA kamera.

      Sredina zadnje strane je metalna, dok su gornji i donji deo od gumirane plastike. Donji deo se u celosti “svlači” na dole, a ispod se nalazi baterija i ležište za SIM i MicroSD kartice. Pri vrhu se nalazi kamera i LED blic, a tri metalne “tačkice” pored kamere su kontakti za vezu sa docking station-om.

      Na slici ispod možete videti sve dodatke koji dolaze uz Rhyme. Docking station, slušalice i Charm privezak.

      Softver

      HTC Rhyme dolazi sa Android 2.3.5 operativnim sistemom koji je nadograđen najnovijim HTC-om Sense 3.5 UI-em. Najočiglednija razlika u odnosu na prethodne verzije Sense-a je izostanak sada već legendarnog HTC-ovog sata sa brojevima na preklop. Tu je doduše novi, moderniji sat, kao i diskretna prognoza ispod njega, ali nekome će verovatno stari widget nedostajati. Nama se lično novi dizajn dopada, deluje modernije i utegnutije.

      Lock ekran se nije promenio od Sense-a 3.0, pa se tako na dnu ekrana nalazi prsten čijim povlačenjem na gore otključavate telefon. Uz njega, tu su četiri ikonice/prečice (koje se mogu menjati) čijim prevlačenjem u prsten otključavate telefon i automatski startujete izabranu aplikaciju. Postoji više varijanti lock ekrana, pa se tako na njemu mogu naći i vremenska prognoza, vesti, galerija fotografija ili najnovije poruke sa društvenih mreža.

      Home ekran se sastoji od jednog do sedam podekrana, a u skladu sa HTC-ovom filozofijom, osnovni ekran se nalazi u sredini, a ostali su levo i desno od njega. Ako dođete do poslednjeg ekrana sa jedne strane, nastavkom kretanja u istu stranu obrnućete krug i nastaviti sa druge strane.

      Interesantno je da je osnovni home ekran zapravo jedan veliki widget koji zauzima ceo ekran. Tako ne možete obrisati pojedinačne elemente sa njega, ali možete recimo promeniti prikaz vremena i prognoze, kao i odabrati aplikacije koje će se prikazivati na njemu. Pet aplikacija koje su tu prisutne imaju svoje ikonice kojim ih možete pokrenuti, ali imaju i neku vrstu “fioka” koje se izvlače i daju pristup osnovnim kontrolama ili informacijama te aplikacije.

      Widgeti koje je HTC izvukao na home ekrane su manje ili više korisni, a tu su naravno Friend Stream sa poslednjim statusima sa društvenih mreža, widget za mail-ove/sms-ove, kao i vremenska prognoza. Za pregled svih home ekrana pogledajte video u “Utisci u radu” sekciji.

      Na dnu home ekrana su uvek prisutne dve prečice, od kojih prva poziva aplikaciju za telefoniranje, a druga spisak aplikacija.

      Aplikacija za telefoniranje je standardna HTC-ova i nije se menjala od prethodnih Sense verzija. Prisutna je pametna pretraga kontakata dok kucate broj, grupisanje kontakata po grupama, a telefon će vam sam ponuditi da poveže kontakte sa telefona, Google-a ili Facebook-a, ako ustanovi da se poklapaju imena (što naravno možete i ručno uraditi).

      Aplikacija za pozivanje je standardna, sa automatskom pretragom imenika dok kucate broj i predlaganjem unosa koji su pronađeni. S obzirom na veličinu ekrana, brojevi su ogromni i nemoguće ih je promašiti, a u landscape modu se tasteri rasporede horizontalno, da bolje iskoriste prostor na ekranu.

      On-screen tastatura je standardna HTC-ova, koja se nekim korisnicima dopada, a nekima ne, ali je sasvim funkcionalna.

      Spisak aplikacija se skroluje vertikalno i može se filtrirati tako da prikaže samo one aplikacije koje često koristite i samo one koje ste skinuli naknadno i koje nisu došle preinstalirane sa telefonom.

      Muzički plejer je prilično standardan, sa tim da poseduje SRS Enhancement opciju koja dodaje prostornost zvuku, kao i ekvilajzer podešavanja ako priključite slušalice. Kako u kompletu sa Rhyme-om dolaze i Beats sertifikovane slušalice, telefon bi trebalo automatski da ih prepozna kada ih priključite i aktivira odgovarajući profil koji je kalibrisan za njih. Ovo se događa potpuno transparentno za korisnika i iskreno, da ne znamo da to treba da se dogodi, ne bismo nikada pretpostavili da taj sistem uopšte postoji.

      Video plejer radi vrlo dobro sa formatima koje podržava, mada dosta toga ne ume da reprodukuje. DivX je doduše puštao bez problema, kao i standardni H.264 MP4.

      Kalendar je veoma lepo urađen i moguće je na veoma lak i pregledan način videti obaveze ili im promeniti vreme. Galerija je klasična Android, a “Friend stream” skuplja sve vaše “feed-ove” sa društvenih mreža na jedno mesto.

      Uz Rhyme dolazi preinstalirana aplikacija Endo-mondo, koja služi za praćenje pređene razdaljine prilikom džoginga. Možete samo pratiti koliko ste prešli, možete postaviti sebi neki cilj i onda pokušati da ga ispunite, a možete i da pokušate da nadmašite nekog od vaših prijatelja koji takođe koristi ovu aplikaciju.

      Kada spustite notification bar, dobićete pored obaveštenja i spisak aktivnih aplikacija, kao i prečice za brza podešavanja. Task manager omogućava jednostavan pregled aktivnih aplikacija i prekid izvršavanja onih za koje smatrate da vam više ne trebaju i da samo zauzimaju memoriju.

      Instalirani Polaris Office omogućava čitanje, kao i promenu Word, Excel i Powerpoint dokumenata.

      Web pretraživač podržava Flash i radi prilično glatko. Na ovoj veličini ekrana i rezoluciji, nemoguće je pročitati tekst sa web strane u portrait modu bez zumiranja.

      Rhyme podržava deljenje multimedije u lokalnoj mreži preko DLNA protokola. Od nekih korisnih aplikacija tu su baterijska lampa, FM Radio i Voice Recorder.

      Reader aplikacija za čitanje knjiga je sasvim upotrebljiva, a zgodno je to što možete samo iskopirati bilo koju knjigu u epub formatu na SD karticu i aplikacija će je automatski importovati u svoju biblioteku. Slika naslovne strane će u tom slučaju nedostajati, ali tekst je tu.

      HTC-ova Watch aplikacija za gledanje i iznajmljivanje filmova još uvek ne funkcioniše kod nas, pa tako za sada možete samo pogledati par trailer-a.

      Preinstalirana aplikacija za navigaciju isto nije upotrebljiva kod nas, jer nedostaju iole detaljnije mape. Trenutno mapa Srbije sadrži bukvalno 4-5 glavnih saobraćajnica i ništa više.

      HTC Hub vam omogućava pristup raznim dodatnim HTC-ovim aplikacijama, widget-ima, zvučnim paketima, pozadinama i temama. Sve teme i wallpaper-i su vrlo visokog kvaliteta i sigurno će svako naći nešto što mu odgovara.

      Rhyme naravno podržava i sense.com sistem, pa tako posle kreiranja sense naloga i logovanja na sistem, možete iz web pretraživača videti gde vam se nalazi telefon, daljinski ga zaključati ili obrisati i napraviti sigurnosnu kopiju podataka. Interesantno je da Rhyme podržava i automatsku enkripciju korisničkih podataka u telefonu, koja doduše mora posebno da se uključi u opcijama.

      U docking station modu, Rhyme dobija izgled koji podseća na stoni sat. Tu su opcije za prikaz kalendara, albuma sa slikama ili puštanje muzike.

      Kamera

      Rhyme ima kameru od 5 megapiksela (2592×1944 piksela) i LED blic. Kao i kod većine HTC-ovih telefona, ne postoji posebno dugme za okidanje kamere, već se to radi softverski. Barem je pozivanje aplikacije za fotografisanje pojednostavljeno time što je izvučena prečica na lock ekran, pa tako možete veoma brzo da reagujete ako je potrebno da brzo izvadite telefon iz džepa i uslikate nešto.

      Aplikacija za fotografisanje je evoluirala u odnosu na prethodne verzije Sense-a, a HTC već tradicionalno nudi dosta mogućnosti za podešavanje prilikom slikanja, kao i pozamašan broj efekata koje možete primeniti na fotografije i videti u realnom vremenu kako izgledaju.

      Softver za fotografisanje ima i mod za slikanje panorame, koji je u HTC-ovoj izvedbi pomalo ograničen, jer će fotografisati samo tri tačke i omogućiti vam maksimalno 180 stepeni pokrivenosti okoline. Osim toga, postoji i HDR mod, koji radi automatski i dodaje veći dinamički raspon boja slikama i može da napravi interesantne efekte.

      Za snimanje videa je naravno dostupno manje podešavanja, pa osim rezolucije možete menjati osvetljenje, kontrast, dodati ili oduzeti ekspoziciju, uključiti tajmer ili primeniti neki od ponuđenih efekata.

      Nismo bili impresionirani fotografijama koje Rhyme pravi, a može se reći da nije nimalo odmakao od kvaliteta Desire S-a. Fotografijama fali detalja, a podrazumevani algoritam za “poboljšavanje” fotografija previše naglašava ivice i stvara neprirodno oštre predmete. HDR mod je interesantan i može proizvesti zanimljive efekte, ali ne vidimo mu preteranu upotrebnu vrednost ako želite da zabeležite neki događaj. Isto važi i za efekte. Jedino smo zadovoljni kvalitetom makro moda, koji je kod HTC-a standardno dobar.

      Video snimkom uopšte nismo zadovoljni. U 720p modu aparat ima problema da postigne enkodiranje u letu, pa ćete kod aktivnih scena sa dosta detalja dobiti oko 15 frejmova u sekundi sa primetnim artefaktima u delovima slike koji se kreću. Preporučujemo da se držite 800×480 video moda ako želite prihvatljive rezultate.

      Primeri fotografija i video zapisa


      HDR

      Utisci u radu

      Rhyme je telefon vrlo praktičnih dimenzija. Dovoljno je veliki da nemate utisak skučenosti dok ga koristite, a opet dovoljno mali da nije nezgodan za nošenje i korišćenje osobama sa manjim šakama (u ovom slučaju ženskoj populaciji koja je primarna ciljna grupa).

      Kao i kod ostalih HTC-ovih telefona, prilikom držanja telefon deluje vrlo čvrsto u ruci, nema nikakvog krckanja niti osećaja da nešto ne leži kako treba. Zahvaljujući gumiranoj plastici sa zadnje strane, ni u jednom momentu nismo imali osećaj da bi nam Rhyme mogao slučajno ispasti.

      Sense je u svojoj novoj 3.5 iteraciji napredovao još dalje i stvarno je prerastao u diferencirajući faktor, pa korisnici koji jednom naviknu na neke pogodnosti koje on nosi često nerado prelaze na telefone drugih proizvođača. Sistem otključavanja sa prstenom koji omogućava brz i lak pristup najkorišćenijim aplikacijama je izuzetno praktičan i na njega se jako brzo navikava.

      Osnovne funkcije telefona su standardno dobre. Zvuk prilikom razgovora je čist, a aplikacija za telefoniranje automatski pretražuje imenik koji je objedinjen za memoriju telefona, Google i društvene mreže.

      Tasteri na virtuelnoj tastaturi su dovoljno veliki da čak i osobe sa velikim palčevima (kao što je vaš urednik) neće često grešiti u kucanju.

      Home ekran i novi sistem prečica sa “fiokama” koje se izvlače nam se dopao, a ceo sistem home ekrana funkcioniše dobro sa celim konceptom prostorne rotacije koji daje utisak treće dimenzije. Jedini problem sa njim je to što nije baš savršeno gladak u pokretu, već ima primetno ograničen framerate. Ovo će nekima verovatno smetati, ali ponašanje interfejsa je konzistentno i neka konkretna zastajkivanja će se dogoditi samo dok se delovi interfejsa učitavaju, tako da ako niste baš fanatični puritanac po tom pitanju, vrlo brzo ćete se navići.

      HTC je veoma lepo stilizovao ceo interfejs i upakovao veliki broj lepih pozadina i tema, tako da ćete sigurno pronaći neku kombinaciju koja vam odgovara.

      Web pretraživač dolazi sa punom Adobe Flash podrškom i radi prilično dobro. Zbog veličine ekrana i rezolucije, neophodno je u portrait modu zumirati stranu kako bi se pročitao tekst ili se prebaciti u landscape mod.

      Vrlo funkcionalna HTC-ova Reader aplikacija će fino poslužiti za čitanje knjiga, a automatski uvoz knjiga u epub formatu sa SD kartice je veliki plus.

      Docking station koji se dobija uz telefon je izuzetno koristan dodatak. Kada jednom stavite telefon u njega da se puni, nikada više neće posegnuti za standardnim USB kablom. Ovo je jednostavno 100 puta praktičnije i prirodnije.

      Dodatna funkcija stonog sata je korisna, kao i sistem bluetooth zvučnika ugrađen u bazu koji se automatski povezuje sa telefonom. Zvuk koji proizvodi nije naravno na nivou nikakve muzičke linije, ali je upotrebljiv, a može i da posluži kao spikerfon.

      Vidljivost ekrana na dnevnom svetlu je pristojna, mada će direktna izloženost suncu biti problem jer se sadržaj skoro u potpunosti izgubi u refleksiji.

      Slušalice koje dolaze uz Rhyme su svakako bolje od standardnih slušalica koje inače dolaze uz mobilne telefone, ali moramo da priznamo da osim toga što su nam se dopali nezamrsivi kablovi, kvalitetom zvuka nismo uopšte bili fascinirani. Audiofili će verovatno potražiti neke bolje slušalice kao alternativu, ali za prosečne korisnike će ove biti i više nego dovoljne.

      Charm je definitivno ženski dodatak. Mi mu nismo uopšte našli upotrebnu vrednost, ali je zato svaka ženska osoba kojoj smo ga pokazali bila oduševljena i želela je da ga poseduje. Charm se povezuje na 3,5mm konektor za slušalice, a konektor poseduje dodatno ojačanje, dok je sam kabl prilično “pertlast” i izdržljiv, tako da ako se telefon zagubi u torbi, možete ga “upecati” povlačenjem Charm kabla, bez bojazni da ćete nešto pokidati.

      Trajanje baterije je veoma dobro, pošto telefon nije preveliki potrošač, a snabdeven je sasvim pristojnom baterijom kapaciteta 1600 mAh. To garantuje da ćete sigurno pregurati ceo dan intenzivnog korišćenja, a verovatno više dana umerenog korišćenja.

      Kada sumiramo utiske, sa Rhyme-om smo imali vrlo pozitivno korisničko iskustvo. U pitanju je dobro izbalansiran telefon, koji ne odskače ni na jednom polju što se hardvera tiče, ali je napravljen solidno i služiće svog korisnika dugo i dobro. Sense 3.5 UI ga malo opterećuje i koči, ali dodaje sasvim dovoljno funkcija i praktičnih rešenja da mu se to može oprostiti.

      Kamera nije ništa spektakularno i sam HTC u nekim drugim novim telefonima ima mnogo bolje, ali je upotrebljiva i moći će da adekvatno zabeleži neke trenutke u vašem životu.

      Dodaci koji se uz njega dobijaju su ono što mu zapravo dosta podiže vrednost (ako zanemarimo ljubičastu boju, koja ipak utiče samo na pola populacije), gde je postolje izuzetno korisno, slušalice dobre, a Charm odličan za žene i prilično nepotreban za muškarce.

      Trajanjem baterije smo zadovoljni i sviđa nam se što proizvođači konačno shvataju da je to jedna od izuzetno bitnih stavki velikom broju korisnika.

      Zaključak

      HTC Rhyme ne treba posmatrati kao bilo koji drugi mobilni telefon, pošto on čini jednu celinu sa dodacima koji uz njega dolaze. Dodatne funkcionalnosti koje pruža docking station sa bluetooth zvučnikom, dobre slušalice i Charm koji je tu da šarmira lepši pol, podižu ga na skali upotrebljivosti dosta iznad drugih telefona sličnih karakteristika.

      Standardno dobre HTC izrade, Rhyme će trajati dugo i raditi pouzdano. Sense UI nadgradnja Android interfejsa dodaje svoj vizuelni stil i proširen spisak funkcionalnosti, a sve je vrlo dobro uklopljeno u jednu celinu koja estetski odlično funkcioniše.

      Ako vam nije neophodan telefon sa ogromnim ekranom i dvojezgarnim procesorom, a želite odlično Android iskustvo koje stabilan hardver i upeglani Sense interfejs pružaju, Rhyme je vrlo dobar izbor. Dodajte uz to docking station i slušalice, kao i ljubičastu boju i Charm ako ste pripadnica lepšeg pola i postaje jasno da je HTC Rhyme-om napravio vrlo dobar potez koji će sigurno privući veliki broj korisnika.

      Prednosti:
      – Novi Sense 3.5 interfejs
      – Docking station sa bluetooth zvučnicima
      – Nezamrsive slušalice
      – Charm privezak
      – Dobro trajanje baterije

      Mane:
      – Prosečna kamera

      Uređaj na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi