HTC One V

HTC One V

Benchmark je za potrebe testa nabavio još jedan od novih HTC smartfona, a reč je o modelu koji nosi oznaku HTC One V. Sa svojim 3.7-inčnim ekranom, ovaj telefon se može nazvati mališanom u poređenju sa njegovom braćom, HTC One X ili HTC One S modelima. Kao nova i znatno pobošljana verzija starog HTC Legend modela, opet nije šampion po pitanju performansi sa svojim jednojezgarnim procesorom, ali njegov unikatan dizajn i aluminijumsko telo ...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Kao što je to već poznato, broj modela koje je HTC izbacio u nekoliko prethodnih meseci svakako nije mali i može se pronaći svašta nešto, za ljude sa različitim potrebama i budžetom. Na testu smo već imali HTC-ov flagship model One X, za narednu nedelju imamo spremamo HTC One S model, ali i više o njemu kada budu došlo vreme, tako da se sada fokusiramo na One V. Razlike između ova tri modela koje smo pomenuli svakako postoje, i možemo reći da svaki od njih ima svoju ciljnu grupu, kako po stvarima koje očekujete od smartfona, performasama, a logično i budžetu. Spomenuli smo već u uvodu ovog teksta, HTC nije jedan od onih modela koji izričito spada u budžet klasu smartfona – njega bismo više postavili kao pristupačniji model iz srednje klase. Dakle, ovo je smartfon za one koji ne žele da uzmu najjefiniji Android koji ima loše performanse i kvalitet izrade, već za one koji jure srednje performanse odličan kvalitet izrade i ne ogromni ekran – u ovaj opis se savršeno uklapa HTC One V.
      HTC One V
      Pogledajmo šta ovaj model telefona ima da vam ponudi od hardvera. Opet napominjemo da ako jurite visoke performanse sa dvojezgarnim i četvorojezgarnim procesorima, model HTC One V vam neće ispuniti očekivanja. Sa druge strane, jednojezgarni Qualcomm MSM8255 Snapdragon procesor na 1 GHz i Adreno 205 grafički čip će svojim performansama svakako zadovoljiti nezahtevnog smartfon korisnika. Ovo takođe važi i za 512 MB RAM memorije i 4GB (od kojih je 1GB dostupno korisniku). Mada, tu je microSD slot za kartice do 32GB, koji svakako savetujemo da iskorisite. Ako još uvek niste spremni da izdvojite novac da pređete na veliki ekran sa visokom rezolucijom, ili to uopšte ne planirate, moramo priznati da će vam 3.7-inčni LCD ekran sa 800×480 rezolucijom biti svakako dovoljan.

      Od ostalih stvar koje ovaj model poseduje, tu je 5MP kamera sa LED blicem, koja je sposobna za pravljenje video snimaka u 720p rezoluciji. Nažalost, HTC u One V modelu nije uključio prednju kameru, tako da će vam ona nedostajati ako ste osoba koja koristi Skype, ili neki od drugih aplikacija za video komunikaciju. HTC One V model poseduje 1500mAh bateriju, koja će na ovom modelu sa nešto manjim ekranom pružati veoma solidne rezultate. Kako biste se bliže upoznali sa ovim modelom, bacite pogled na tabelu sa specifikacijama ispod.  
      [modul]specifikacija=410[/modul]Što se tiče kutije u kojoj smo dobili telefon, o njoj nema ništa posebno što se može reći – ona je potpuno bele boje sa IMEI, serijskim i proizvodnim brojem na njenoj pozadini.

      Kutija je zasnovana na principu izvlačenja kao kod pakovanja šibica, umesto metode sa podizanjem poklopca sa kakvim smo imali priliku da se sretnemo. U njoj nismo pronašli preterano puno dodatne opreme, samo puke potrepštine. Pored samog telefona, tu je crni HTC glossy punjač, microUSB kabl za komunikaciju sa računarom i klasični crni “bubice” tip slušalica.


      Dizajn telefona je nešto za šta smatramo da ističe ovaj model telefona od drugih smartfona raznih proizvođača. Ako se sećate kako izgleda HTC Legend model iz 2010-e godine, onda će vam izgled One V modela takođe biti poznat. HTC je kod One V modela dodao taj ključni detalj, zakrivljenje na donjoj ivici telefona, koje se popularno naziva “bradom”. Generalni izgled telefona je upravo zbog tog jednog ali bitnog detalja, nekako nesvakidašnji i predstavlja veoma prijatno osveženje u poređenju sa klasičnim oblicima smartfona sa kojima smo imali priliku da se susretnemo.


      Iznad ekrana tu je logo telefona i prostor sa rupicama iza kojih je smešten zvučnik za razgovor. Ispod ekrana tu su senzori na dodir koji svetle belom bojom i imaju raspored Back, Home i Task Manager. Ono što takođe ističe ovaj model iz mora Android smarfona, je tip materijala za koji se HTC odlučio da upotrebi u njegovoj izradi. Reč je naravno o aluminijumu, koji itekako poboljšava utisak držanja, i svakako dodaje na čvrstinu koju Unibody modeli nude. Neko će se možda žaliti na to što nije omogućen pristup bateriji, ali ovo je zaista individualna stvar. Čvrstina ovom modelu iz tog razloga svakako ne manjka, tako da je utisak držanja u ruci na veoma visokom nivou (ko je spomenuo iPhone?).


      Pogledajmo šta se to nalazi na bokovima ovog modela. Levi bok telefona je obogaćen samo micro USB portom smeštenom bliže donjoj ivici, dok na pomenutoj karakterističnoj bradi telefona stoji samo rupica mikrofona.


      Desna bočna strana sadrži samo dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka na telefonu, dok gornja bočna strana sadrži gumeno dugme za uključivanje ekrana, LED indikator punjenja u vidu tanke crtice i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Zadnja strana telefona pre svega poseduje 5MP kameru u gornjem levom uglu, a odmah do nje LED blic koji će vam biti koristan u mračnim uslovima.


      Ipak, ovaj model se ne može okarakterisati kao kompletan Unibody, jer se u donjem delu telefona nalazi gumirani poklopac koji se skida, na kojem se nalaze rupice spoljašnjeg zvučnika. Ispod njega zatičemo slot za Sim i microSD kartice. Jedna zanimljiva stvar koju smo primetili, da kada ovaj poklopac nije stavljen, signal za WiFi i mobilne mreže drastično opada, gotovo da nestane.

       HTC One V model dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.3 verzijom, obogaćenom HTC-ovim veoma prepoznatljivim i popularnim Sense interfejsom, novom verzijom 4.0. Mada, u poređenju sa Sense UI 4.0 verzijom sa HTC One X ili One S modela, primetili smo da je ova verzija na One V modelu uskraćena za nekoliko stvari. Prva stvar koju smo primetili, je da lockscreenu fali customizacija, tako da na njemu možete samo uključiti ili isključiti standardne predefinisane prečice, ali ne i dodavati druge po svojoj želji. Na njemu je naravno prepoznatljivi HTC-ov prsten, vreme, datum i ime operatera.

      Kada otključate telefon, pre svega zatičemo poveći časovnik widget, koji u sebi takođe poseduje vremenske uslove, temperaturu i datum. U dnu ekrana nalazi se Dock sa pet ikonica, koje možete sami menjati po želji.

      Postoji ukupno pet početnih ekrana, ali ono što smo takođe primetili da gestom pinch in, ne dobijamo njihov pregled, kao na HTC One X modelu. Još jedna od stvari koje su drugačije u odnosu na Sense UI 4.0 pomenutog modela, je pregled otvorenih aplikacija, gde su one kod One V modela one u duhu Stock ICS verzije, sa prevlačenjem levo i desno za njihovo gašenje.

      Zadržavanjem prsta na početnom ekranu, slika se odzumira i dobijate mogućnost da na početne ekrane izbacujete prečice, widgete ili aplikacije, što nas pomalo vraća u vreme Gingerbread-a, jer odskače od klasičnog ICS-a, koji ima posebnu Widget sekciju u App drawer-u.

      App drawer je klasičan za HTC, ima crnu pozadinu, pretragu aplikacija, prečicu ka Play Store-u, meni za sortiranje i upravljanje aplikacijama i njihovo deljenje. On poseduje tri podele – sve aplikacije, često korišćene i preuzete aplikacije. Kao što možda znate, HTC nudi veći nivo personalizacije, tako da možete menjati Scenu, Skin i klasične stvari kao što su pozadine. Postoji i personalizacija zvukova, biranje setova zvukova, melodija zvonjave, notifikacija i alarma.

      Notifikacije dobijate standardnim prevlačenjem ka dole sa vrha ekrana i na ovom baru možete naći Settings i Clear dugme koje uklanja sve notifikacije, kao i ime operatera ubačene Sim kartice.
      Moramo priznati da je utisak držanja ovog telefona u ruci na veoma visokom nivou. On jeste nešto manji od 4-inčnog Galaxy S modela koji autor teksta koristi, ali je zato One V drastično lepši i čvršći, jer ipak aluminijum ima svojih prednosti u poređenju sa plastikom. Telefon je veoma lagan sa svojih 115 grama i veoma je kompaktan, a zbog kvaliteta izrade, ovo će zaista privući dosta kupaca, koji traže telefon sa ovom dijagonalom ekrana.

      Ekran – do sada smo imali prilike da se sretnemo sa visokim rezolucijama Super LCD 2 IPS ekrana na HTC One X modelu, i Super Amoled HD ekranom na Samsung Galaxy S3 modelu, ali da li posle toga smatramo da je ekran na One V modelu loš? Nikako. Iako nije reč o IPS ekranu, on i dalje nudi dobre boje, kontrast, ali i dobre uglove gledanja. Rezolucija od 800 x 480 se obično koristi na 4-inčnim i većim ekranima, tako da je oštrina na dijagonali od 3.7 inča dosta dobra (252ppi). Ovo je verovatno izolovan slučaj na našem primerku, ali moramo pomenuti da smo primetili žute fleke u donjem delu ekrana, koje su najviše vidljive na beloj pozadini.

      Ponašanjem telefona u realnoj upotrebi smo bili jako zadovoljni. Iako je reč o jednojezgarnom procesoru, on svejedno pruža veoma živahnu navigaciju kroz interfejs i izvršava komande u razumno kratkom periodu bez zadrške. Pre svega mislimo na razne zahtevne animacije koje Sense UI nudi i tranzicije između ekrana, sa kojima se procesor i grafički čip One V modela dobro snalaze.

      Browsing iskustvo na nešto manjem 3.7-inčnom ekranu nije savršeno, ali će nezahtevnim korisnicima biti zadovoljavajuće. Brzina otvaranja stranica nije ni loša, ni dobra, već negde u sredini, što je očekivano za jednojezgarni procesor na ovoj frekvenciji rada. Skrolovanje na stranicama pruža generalno glatko iskustvo, ali primetili smo u Stock Browseru čudan redraw bug, kada skrolujemo potpuno učitanu web stranicu, njeni delovi, kao što su tekst i slike, stalno se zamućuju i ponovo učitavaju. Ovako nešto se ne dešava na Chrome browseru, tako da savetujemo njegovo korišćenje.



      Aluminijumskom kućištu može da ometa GPS signale, tako da je HTC hteo da bude siguran, pa je GPS modul sasvim sigurno smešten u delu sa gumenim poklopcem. U poređenju sa Samsung Galaxy S modelom, HTC One V na otvorenom nebu vidi manje satelita, ali je GPS tačnost bila veća.

      Što se tiče jačine WiFi prijema, on je veoma korektan, i opet u poređenju sa Galaxy S modelom, HTC One V ima neznatno bolji prijem.

      Reprodukcija visokoprofilnog HD materijala nažalost nije moguća na ovom modelu, jer se Adreno 205 grafički čip ne snalazi najbolje u toj ulozi. Podrška za kodeke je takođe loša, tako da predlažemo preuzimanje drugih video plejera, kao što su Dice ili MX Player. Zvuk sa spoljašnjeg zvučnika je glasan i dosta pristojan.

      Trajanjem baterije na HTC One V modelu smo bili veoma zadovoljni. Postavljanjem ekrana na maksimalni nivo osvetljenja, dobrim delom pokretanjem benchmark aplikacija, surfovanjem i gledanjem YouTube klipove iz aplikacije, HTC One V je uspeo da izvuče čitavih 5 sati i 12 minuta uključenosti ekrana. Očekujte niži rezultat korišćenem mobilnih mreža. Imamo zamerku na detaljnost statistika baterije, tako da je posle svih aplikacija koje smo pokretali, statistika pokazivala samo Screen i WiFi procenat korišćenja, što ne pruža realnu sliku.
      Quadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.

      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Kamerom na HTC One V modelu nismo bili preterano oduševljeni i od nje smo očekivali bolje performanse. Fotografije koje smo mi zabeležili su imale nešto veću ekspoziciju nego što bi smo mi to hteli, tako da su slike bile previše svetle, pa je njihov kolorit bio pomalo bledunjav. Sa druge strane, ovo se delimično rešava upotrebom HDR režima, ali on nam je pružao veoma čudne rezultate, u vidu da je fotografije činio drastično tmurnijim i sivkastijim. Takođe, primetili smo određenu količinu šuma u fotografijama. Autofokus na HTC One V modelu takođe nije savršen, i pružao nam je probleme sa objektima koje su blizu, jer su stalno ispadali iz fokusa. Mada, pohvalićemo mogućnost rafalnog beleženja fotki i ukupno brzinu kamera, koja je dosta dobra. Video snimak u 720p rezoluciji nas takođe nije oduševio, jer smo u njemu primetili dosta nizak bitrate, tako da su u određenim delovima snimka jasno vidljive kockice. Sve u svemu, utisak o kameri na HTC One V modelu nije preterano dobar, i smatramo da je kamera prosečna.








      Podsetićemo se opet kome je model HTC One V zapravo namenjen i šta ima da ponudi. Pre svega, dijagonala ekrana danas kod smartfona danas igra bitnu ulogu, i generalni utisak je da se sve više teži ka nekim većim ekranima. Sa druge strane, svesni smo da i dalje postoji procenat ljudi koji telefon želi da zadrži u nekoj normalnoj veličini, i da ne želi “tacne” i “papuče” – popularni nazivi za velike telefone kod naših forumaša. Takođe, neki od nas žele najbrže i najbolje telefone na tržištu, ali opet shvatamo da postoje nezahtevniji korisnici, koji će se fokusirati na neke druge stvari, kao što je recimo dizajn i kvalitet izrade. Glavni adut HTC One V modela upravo leži u tim stvarima i sa njim dobijate privlačni telefon sa aluminijumskim kućištem i odličnim utiskom držanja u ruci.

      Jednojezgarni procesor u vreme ogromnog i brzog napretka ipak malo zaostaje, ali opet, nezahtevnim korisnicima, on će i više nego vršiti posao. Ko ne juri vrhunske performanse, biće zadovoljan onim što HTC One V nudi. Ekran možda nije IPS, ali je i više nego solidan, premda se kod nas zalomio primerak sa dve žute flekice, za šta ne verujemo da je pravilo. Iako uskraćen za nekoliko mogućnosti u poređenju sa, recimo, HTC One X modelom, Sense UI 4.0 pruža veoma ugodno iskustvo i živahnost pri korišćenju. Od kamere smo očekivali više, ali opet uzimamo u obzir cenovni rang u kome se nalazi One V. Sve u svemu, fin telefončić koji će nezahtevnijim korisnicima biti itekako zanimljiv, pogotovo po pitanju budžeta, sa svojom niti visokom niti preterano niskom cenom…
      Prednosti – Odličan kvalitet izrade i upotrebljenih materijala (aluminijum) – Unikatani i veoma privlačan dizajn sa karakterističnom “bradom” – Solidan ekran – Sense UI 4.0 – Ice Cream Sandwich – Dobro trajanje baterije Mane – Jednojezgarni procesor neće nuditi preterano visoke performanse – Nekome može smetati onemogućen pristup bateriji – Žute flekice u dnu ekrana na našem primerku  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi