HTC One S

HTC One S

U prethodnom testu One V smartfona, napomenuli smo da smo u posedu još jednog telefona iz nove HTC serije, a reč je o One S modelu. Po veličini postavljen kao mlađi brat One X-a, a opet stariji brat One V modelu, nalazi se negde u zlatnoj sredini. Poseduje Unibody formu izrađenu od kvalitetnih materijala, Super Amoled ekran dijagonale 4.3 inča i kameru od 8 megapiksela, sposobnu za beleženje klipova u 1080p rezoluciji. Naš primerak sa testa došao je sa Dual Core Snapdragon S4 procesorom, frekvencije rada od 1.5 GHz, koji se na testovima pokazao izuzetno dobro. Kao i kod svih modela iz One serije, on dolazi sa Ice Cream Sandwich verzijom Androida koja je obogaćena Sense UI 4.0 interfejsom...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović Nedavno smo vam u testu predstavili novi HTC One V smartfon, i takođe najavili da ćemo prikazati još jedan model iz One serije. Reč je naravno o One S-u, poslednjem telefonu sa kojim kompletiramo inicijalnu HTC-ovu One seriju, barem za sada, dok se ne pojavi One XL. Dakle, reč je o high-end telefonu, mada ga mnogi svrstavaju u nešto nižu high-end klasu u poređenju sa One X-om. Mi se nikako ne slažemo da je ovaj smartfon u išta nižoj klasi u poređenju sa njim, čak štaviše, ako bi gledali jačinu hardvera koji poseduje, One S ga čak i prevazilazi. U našim benchmark testovima koje vršimo, on je bio bolji u čak osam od deset testova u poređenju sa One X-om. Još jedna poredba koja vas može zanimati – bio je brži u pet od deset testova u poređenju sa Galaxy S3 modelom.
      HTC One S
      Možda se već pitate kako je to moguće? Kako je telefon sa dvojezgarnim procesorom brži od četvorojezgarnog? Sasvim je moguće. Prva stvar je to da postoji neki generalni utisak da veći broj jezgara garantuje veću brzinu uređaja, i dok je to u većini slučajeva tačno, ipak nije pravilo koje je uklesano u kamenu. HTC One S je upravo taj izuzetak, koji dokazuje da više jezgara ne mora po svaku cenu da znači i bolje performanse. O čemu se tu zapravo radi, kakav to procesor ima ovaj smartfon? Reč je o visoko iščekivanoj novoj generaciji Qualcomm procesora, koja je očigledno u većini slučajeva superiornije rešenje u poređenju sa Nvidia Tegra 3 čipom. Zašto potenciramo poredbu ova dva čipa? To radimo čisto kako bismo istakli da skuplji telefon (One X sa Tegrom 3) ne mora po svaku cenu biti i brži telefon. Naravno, ne zaboravljamo da One X ima svojih prednosti, na primer jednu od bitnijih, a to je veći ekran sa dosta većom rezolucijom, treba uzeti u obzir i tu stavku.
      HTC One S black
      Dakle, da utvrdimo gradivo i da dodamo nove lekcije – poseduje dvojezgarni Qualcomm Snapdragon S4 Krait procesor, oznake MSM8960 sa frekvencijom rada od 1.5 GHz-a. Mada, zbog nemogućnosti Qualcomm-a da ispuni preveliku potražnju za S4 čipovima, u određenim delovima Evrope i Azije, isporučuju se primerci sa Snapdragon S3 procesorom, koji ima veću frekvenciju rada (1.7 GHz), ali je svejedno sporiji od S4 varijante. Iako mi na testu imamo model sa S4 čipom, primetili smo da se na našem tržištu nalaze i primerci sa S3 varijantom, tako da vam savetujemo da to proverite pre kupovine, instalacijom Android System Info aplikacije. Trebalo bi da proverite CPU sekciju u aplikaciji, i vidite da li je procesor na 1.5GHz ili 1.7 GHz, to je najlakši pokazatelj da li se radi o S3 ili S4 čipu.

      Elem, da se vratimo na ostatak specifikacija. Njegov ekran je dijagonale 4.3 inča, koristi Super Amoled tehnologiju sa Pentile matricom i poseduje rezoluciju od 960 x 540 piksela. Što se tiče memorije ovog smartfona, on ima 1 GB RAM memorije, što je klasika za većinu high end telefona, a njegova veličina internog skladišta je 16 GB. Ono što je takođe mana, kao i kod HTC One X modela, je to da ne postoji način da proširite ovo skladište microSD karticama, tako da ste ograničeni samo na veličinu internog skladišta. Zadnja kamera na ovom telefonu ima senzor od 8 megapiksela, prisutan je LED blic, a kamera ima mogućnost da beleži video snimke u 1080p rezoluciji pri 30 frejmova u sekundi. Baterija koja napaja ovaj model je Li-Po kapaciteta 1650 mAh. Pogledajte detaljnije specifikacije i poređenje istih sa One X modelom u tabeli ispod.
       
      [modul]uporednaspecifikacija=409,3333[/modul]Kutija HTC One S modela je – barem u našem slučaju – potpuno generička, skroz je bele boje bez ikakavih oznaka, osim IMEI, serijskog i proizvodnog broja telefona na nalepnici, smeštenih na donjoj strani.

      Zapravo, kutija je identična sa onom koju smo imali kod One V modela, i zasnovana je na principu izvlačenja, umesto podizanja poklopca. Što se tiče opreme koja se nalazi u njoj, zatekli smo standardne stvari koje dolaze uz većinu mobilnih telefona, a to uključuje crni glossy punjač sa HTC napisom, microUSB kabl koji se uključuje u punjač ili računar i klasičan tip slušalica – standardne, koje ne idu duboko u uvo.


      Dizajn telefona je privlačan i veoma nam se dopada. Pre svega, ono što najviše doprinosi utisku je materijal od kojeg je telefon izrađen. Zapravo, postoje dve varijante One S modela. Prva varijanta koju mi imamo na testu poseduje kućište od anodiziranog aluminijuma i gradijent prelaza iz svetlo sive u tamno sivu boju. Druga varijanta poseduje nešto napredniji proces izrade. Kod druge varijante, koristi se Micro Arc oksidacija, unikatan i napredan proces kod koga se aluminijum izlaže struji napona od 10,000 volti, slično efektu udaru munje. Ovo zapravo pokreće hemijsku reakciju, koja od aluminijuma pravi keramiku, i u procesu se dobija taj mat crni završetak. Kako HTC kaže, ovakvo kućište je čak pet puta jače od vazduhoplovnog aluminijuma i tri puta jače od nerđajućeg čelika.

      Sam oblik telefona je dosta privlačan. On poseduje suptilno zakrivljene ivice i glatke prelaze, a iznad ekrana se nalazi i deo koji se dodatno sužava. Reč je o veoma tankom telefonu, samo 7.8mm, a uz to on je i veoma lagan sa svojih 119.5 grama. Iznad ekrana se pre svega nalazi HTC logo, a u sivom zakrivljenom delu iza dužih linija u vidu rupica, smešten je zvučnik za razgovor, a u gornjem desnom uglu smeštena je prednja kamera. Pogledajte njegovu veličinu u poređenju sa Samsung Galaxy S3 modelom u slici ispod.


      Ispod ekrana nalaze se senzori osetljivi na dodir, koji svetle belom bojom (više plavičastom), a njihov raspored je klasičan za HTC – Back, Home i Task Manager.

      Na bokovima telefona se nalaze sledeće stvari. Pre svega, na levom boku telefona, malo bliže ka vrhu smešten je microUSB ulaz. Na donjem boku telefona nalazi se samo rupica mikrofona.


      Desni bok telefona sadrži dugačko dvodelno dugme za kontrolu jačine zvuka, metalik srebrne boje, koje je smešteno u gornjoj polovini boka. Gornja bočna strana pre svega sadrži dugme za uključivanje ekrana, iste boje kao i dugme za jačinu zvuka, još jednu rupicu mikrofona i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Zadnja strana telefona nije potpuni Unibody, jer se u gornjem delu nalazi plastični poklopac, iza koga je smešten slot za microSim karticu. Donji deo je takođe plastičan, dok je veća površina zadnjeg dela od već pomenutog anodiziranog aluminijuma. Postoji razlog zašto cela zadnja strana nije od aluminijuma, a to je zbog prijemnika smeštenih u tom delu, kojima bi signal bio ometan kada bi prolazio kroz aluminijum, pa je iz tog razloga korišćena plastika, što većina proizvođača u poslednje vreme praktikuje.


       HTC One S dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.3 verzijom, kao i ostala dva modela iz One serije. Za razliku od HTC One V modela, koji ima nešto siromašniju verziju Sense UI 4.0 interfejsa, One S ima “punu” verziju baš kao i HTC One X. Kako ne bismo ponovo pisali o istim stvarima, jer je Sense interfejs potpuno identičan na One X i One S modelima, ostavićemo linkove ka softver delu testa One X modela. HTC Sense UI 4.0 deo 1
      HTC Sense UI 4.0 deo 2  
      U ovom delu ćemo ostaviti samo par screenshotova koje smo napravili na One S modelu.



      Utisci u radu Pre svega krenimo od samog početka i utiska držanja telefona u ruci. U poređenju sa One X modelom, moramo priznati da nam se One S više dopada, kako vizualno, tako i po kvalitetu odabranog materijala za njegovo kućište. Telefon odlično leži u ruci i dosta je čvrst. Mada, primetili smo da izrada nije potpuno savršena, jer plastični poklopac kod našeg primerka sa gornje strane pomalo “žvaće” kada ga pritisnemo u levom delu. Situacija je bolja kod donje plastike, jer se ona ne otvara. Ovo ne kvari toliko utisak, jer je bitna površina u kojoj ćete držati telefon, a ona je izrađena od aluminijuma, koji pruža odličnu čvrstinu telefonu. Ipak, aluminijum može biti mač sa dve oštrice – u početku će on biti prijatan i hladan na dodir, ali kako sve više korisite telefon, on će početi da prenosi dobar deo toplote koji dolazi od procesora. Nećete biti opečeni, ali pri maksimalnom opterećenju ume da bude dosta vruć.

      Ekran na One S modelu nam se posebno dopada, iako nema toliko visoku rezoluciju kao One X. Pored rezolucije. Reč je o drugačijoj tehnologiji ekrana – One S koristi Super Amoled ekran sa Pentile matricom, dok One X koristi Super LCD2 IPS ekran sa Stripe RGB matricom. Generalno gledano, ako izuzmemo iz jednačine rezoluciju ekrana, Stripe RGB matrica pruža nešto oštriji prikaz u poređenju sa Pentile matricom. U kojim uslovima je ovo primetno? Samo u uslovima gde telefon držite jako blizu očima, ili kada ga gledate pod lupom ili makro režimom fotoaparata. Primetili smo da se dosta ljudi fokusira na Pentile matricu kao manu, ali ova razlika je toliko mala, da značaj koji se dodeljuje ovoj stvari nije ni blizu opravdan. Ono što će Super Amoled ekran na One S modelu pružati je već poznato – privlačne na oko boje, odličan nivo kontrasta, odlična dubina crne boje, odlične uglovi gledanja i vidljivost na suncu – u prevodu odličan ekran.



      Zahvaljujući munjevitom Snapdragon S4 procesoru koji poseduje, performanse u radu su zaista fenomenalne. Kretanje kroz Sense UI je obavljano sa velikom glatkoćom, odziv na zadate komande je veoma dobar, a animacije su bile veoma glatke. Jednostavno, sve ovo je lagan posao za izuzetno moćni dvojezgarni S4 procesor i Adreno 225 grafički čip, i ne predstavlja im nikakav izazov. Browsing iskustvo na One S modelu je prilično dobro. Možda ne toliko dobro kao na HTC One X modelu sa većim ekranom i većom rezolucijom, ali i dalje veoma dobro.


      Učitavanje stranica je dosta brzo, skrolovanje je savršeno glatko, pinch to zoom opcija reaguje veoma dobro. Sve u svemu, bili smo prilično zadovoljni performansama surfovanja na ovom modelu.


      GPS signal je dobar na ovom modelu. Broj satelita koje uređaj vidi je bio najveći na One S modelu u poredbi četiri telefona, iza njega je bio Galaxy S3, pa zatim HTC One V i na kraju, Samsung Galaxy S. Odsjaj i jako sunce malo prave problem pošto je fotografisano napolju, tako da vam savetujemo da otvorite veću sliku kako bi ste bolje videlji detalje.

      Visokoprofilni HD materijal može da se otvara iz stock Video plejera, ali sa jednim malim problemom – kod filmova sa DTS zvukom, nećete imati zvuk. Jedino rešenje je da instalirate eksterni plejer, recimo Dice Player, sa kojim smo dobijali i DTS. Zvuk sa spoljašnjeg zvučnika je pristojnog kvaliteta i jačine.

      Trajanje baterije na One S modelu je dosta dobro, skoro sat vremena duže u poređenju sa One X modelom. Osvetljenje ekrana smo postavili na maksimum, i dobrim delom trajanja baterije, telefon smo opteretili benchmark aplikacijima. Uz to smo ubacili i malo surfovanja, plus gledanje klipova kroz YouTube aplikaciju. Nakon svega ovoga, telefon je uspeo da izdrži 4 sata i 26 minuta uključenosti ekrana, veoma dobar rezultat.
      HTC One S batteryQuadrant Advanced je popularna benchmark aplikacija, sa kojom ste verovatno upoznati. Ona pokreće seriju CPU, I/O 2D i 3D testova, za koju dodeljuje određen broj poena i na kraju ih sabira u konačan rezultat.
      HTC One S quadrant
      NenaMark 1 je OpenGL ES 2.0 grafički benchmark, koji opterećuje GPU grafičkim elementima kao što su refleksije, dinamičke senke, parametrične površine, čestice i različiti modeli svetla.

      Vellamo je benchmark aplikacija koja testira performanse browser-a Android mobilnih uređaja. On testira stabilnost, networking, JavaScript, rendering i korisničko iskustvo, tako da je dobrim delom baziran na realnim testovima i situacijama sa kojima se srećemo tokom pretraživanja interneta.

      Antutu je benchmark alatka koja provodi vaš uređaj kroz performanse memorije, CPU integer-a, CPU floating point, 2D i 3D grafičke performanse, brzinu upisa/čitanja SD kartice i I/O performansu databaza.

      Linpack je isključivo CPU benchmark aplikacija. Ona meri brzinu vašeg uređaja tako što meri koliko miliona floating point operacija u sekundi (MFLOPS) vaš uređaj može da uradi za što kraće vreme. Poseduje dve opcije Single Thread i Multi Thread.

      BenchmarkPi je jednostavan benchmark koji računa koliko je vašem uređaju potrebno milisekundi da izračuna Pi (3.14…) vrednost.  

      CF-Bench je alatka koja između ostalog meri performanse memorije i procesora, a ona je specifično namenjena uređajima sa više jezgra, tako da nije baš reprezentativna za jednojezgarne modele.

      BrowserMark nije aplikacija, već se ovaj test pokreće direktno iz Browsera uređaja. Ukratko, BrowserMark je namenjen da ispita koliko je brz vaš Browser.

      Sunspider je takođe još jedna alatka, koja nije aplikacija, već se takođe pokreće iz Browsera. Sunspider je JavaScript benchmark koji testira JavaScript jezik, tako da je takođe vezana za brzinu Browsera.

      Electopia je ujedno igra i OpenGL ES 2.0 benchmark, koji testira performanse GPU čipa. Kod uređaja koji to podržavaju, poseduje dve rezolucije, Fullscreen, gde se benchmark odvija preko celog ekrana, i WXGA, gde je benchmark smešten u manji prozor, kod kojeg su naravno bolje performanse.

      Kamera na HTC One S modelu je prilično dobra i kvalitetom fotografija smo bili prilično zadovoljni. Fotografije su oštre, pune detalja i imaju solidan koloritet. Mada, situacija nije potpuno savršena i imamo par zamerki u delu sa fotografijama. Prva stvar koja nam je zasmetala je agresivnost HDR režima. Na šta konkretno mislimo? Korišćenjem ovog režima svetliji i tamniji delovi slike jesu lepo korigovani da ne budu previše svetli ili previše tamni, i mi nemamo problem sa tim, ali u procesu se dosta izgubi na živosti boja, i fotografije postanu previše tmurne. Količina šuma u fotografijama nije velika, što je pohvalno. Druga stvar na koju imamo primedbu je autofokus. Smatramo da je on prilično izbirljiv i u velikom broju slučajeva slika jednostavno nije htela da bude fokusirana pri fotografisanju objekta na malim razdaljinama – u prevodu makro fotografijama. Mada, kada se napokon smiluje da fokusira objekat kako treba, makro fotografije umeju da budu prilično impresivne. Što se tiče video zapisa na ovom modelu, tu nemamo nikakvih zamerki i prilično smo zadovoljni rezultatom. Video snimci u 1080p rezoluciji pružaju dosta veliki nivo detalja, zavidnu oštrinu i ono što je najbitnije, visok framerate, za razliku od HTC One X modela koji se ne snalazi baš najbolje u ovom delu. Prosečan framerate je bio nešto preko 29 fps na jačem svetlu, dok smo u najgorem slučaju sa veoma malo svetla dobijali prosečan framerate od oko 16 fps. Sve ukupno, smatramo da je kamera na HTC One S modelu dosta dobra i njoj dajemo prednost u poređenju sa HTC One X modelom. Pogledajte primere fotografija koje smo zabeleželi kao i video klipove. Kod dvostrukih fotografija, gornja je bez, a donja sa HDR-om.

      HTC One S camera














      Moramo priznati da je HTC-ov srednji brat u One porodici ostavio na nas prilično dobar utisak. U našem druženju sa njim, svidelo nam se dosta stvari, dok je niivo primedbi ostao na minimumu. Pre svega, kvalitet odabranog materijala za izradu kućišta ovog modela je prilično dobar , i pored HTC One V modela, One S stavljamo visoko na listu kvalitetno izrađenih telefona. Uz to, telefon je jako tanak i lagan, što nam se takođe jako dopada. Čak i sam dizajn modela je dosta dobar, sa zanimljivim linijama i prelazima i kombinacijama svetlo sive, crne i tamno sive boje, tako da sveukupno ima jako privlačan izgled i lepo leži u ruci. Super Amoled ekran nudi prlično dobar kvalitet slike, iako nema visoku rezoluciju kao One X. Boje su živahne, dubina crne boje je odlična, a isto se može reći i za uglove gledanja i vidljivost na suncu. Performanse telefona su zaista spektakularne i gledajući procesorsku snagu, One S je u nekim stvarima trenutno najbrži telefon na tržištu. Qualcomm Dual Core Snapdragon S4 procesor je prava zver i pravi itekako dobru konkurenciju Tegra 3 procesoru sa četiri jezgra, zapravo ga u dosta slučajeva i prevazilazi. Kada bi mogli da napravimo savršen HTC telefon, na postojeći One S bi ubacili ekran visoke rezolucije kao kod One X modela, a uz svoje postojeće kvalitetno aluminijumsko telo i odlične performanse, smatramo da bi takav model svakako bio jedan od poželjnijih telefona na tržištu. Jedna od stvari koja nedostaje ovom modelu jeste slot za microSD kartice, jer smatramo da je dobrom delu korisnika ovo ipak hendikep preko kojeg ne mogu lako da pređu. Kod HTC One S modela dobijate odličan Sense UI 4.0 i njemu dosta glatke animacije i veoma dobar ukupan odziv. Kamera je takođe dosta dobra, mada uz par nedostataka, tako da nije savršena.

      Ovaj model zaista jeste high-end, i preporučili bi smo ga osobama koje ne žele toliko veliki ekran i visoku rezoluciju One X modela, ali žele aluminijum i fenomenalne performanse, koji će u procesu čak i uštedeti neki dinar u poređenju sa cenom One X-a. Zaista visoke preporuke dajemo ovom modelu, i ne bismo hteli da propustimo priliku da mu zato i dodelimo Highly Recommended nagradu – on to svakako zaista zaslužuje…
      Prednosti – Odličan kvalitet upotrebljenih materijala kod obe varijante modela – Dosta privlačan Unibody dizajn telefona koji odlično leži u ruci – Kvalitetan Super Amoled ekran – Procesorski najmoćniji telefon na tržištu – Sense UI 4.0 – Ice Cream Sandwich – Dobra kamera – Dosta dobro trajanje baterije Mane – Nedostatak slota za microSD kartice – Onemogućen pristup bateriji telefona usled Unibody dizajna – HDR režim kod kamere je previše agresivan i problemi sa autofokusom Cena: oko 520 evra
      Uređaj na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi