HTC One

HTC One

HTC se vraća u velikom stilu sa svojom novom perjanicom - sada već svima poznatim One modelom. Ubrzo nakon svetske premijere, dobili smo priliku da ga i sami isprobamo i procenimo da li je tolika fama oko ovog telefona opravdana. Naše mišljenje i prvi utici o njemu tek slede, ali možemo odmah otvoreno reći da HTC zaista donosi nešto novo u svet Androida ovim smartfonom. Dragi naši posetioci - ekskluzivno vam predstavljamo najnoviji hit u svetu mobilnih telefona, HTC One...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Nakon dužeg čekanja da se pojedini proizvođači pomere sa mrtve tačke i svetu predstave smartfone koji oduševljavaju, prvi potez je povukao Sony sa svojim Xperia Z modelom, a sada i HTC sa svojim One flagshipom. Bez ikakve favorizacije jednog ili drugog brenda, moramo priznati da je HTC odradio malo bolji posao i smatramo da nas je ipak više “uzdrmao” svojim novim vodećim telefonom. Koliko god da smo bili uzbuđeni činjenicom što smo dobili priliku da se poigramo Xperiom Z i što nam je u tom trenutku taj model bio jedan od najboljih telefona koje smo držali u ruci, ne možemo da se otresemo osećaja da će uvek stizati nešto bolje. Trka oko toga ko ima najbolji telefon na tržištu tek počinje da se zahuktava.

      Dame i gospodo – HTC One. Šta nam donosi novo i čime je to privukao našu nepodeljenu pažnju? Proizvođači nam jasno pokazuju da ova hardverska trka oko toga ko ima najbrži telefon neće uskoro prestati. Procesori i grafički čipovi postaju sve moćniji tolikom brzinom da se i sami često zapitamo – kada i da li će postojati trenutak kada će neko reći – “ne idemo dalje, ovo je dovoljno moćan hardver za smartfon”. Daleko od toga da se bunimo to što hardver u telefonima postaje bolji, ali smatramo da se sve ovo odvija zaista prebrzo.

      Šta je to čime HTC One ima da se pohvali? Zapravo mnogim stvarima. Jedna od njih je način na koji je telefon zapravo izrađen, ali na to ćemo se osvrnuti nešto kasnije u tekstu. Sada ćemo se fokusirati čisto na njegov – rekli bismo – veoma snažan hardver. Qualcomm zaista ume da napravi brz čip, što nam je dokazao u više od nekoliko navrata, a jednostavno nastavlja tradiciju sa premoćnim Snapdragon 600 čipsetom. Ime našeg sajta govori da volimo da se bavimo benchmark aplikacijama, a u slučaju HTC One modela bili smo oduševljeni kakve nam je rezultate ponudio u odnosu na konkurenciju.

      Unutar HTC One modela imamo četvorojezgarni Krait 300 procesor, čija je frekvencija rada dosta visokih 1.7 GHz-a. Ovaj čipset čini moćnim i odlični Adreno 320 grafički čip, koji u kombinaciji sa pomenutim procesorom daje jako dobre rezultate. Ono što polako postaje standard u telefonima je 2GB RAM memorije, tako da One svakako ne zaostaje na ovom polju. Unutrašnje skladište kod njega može biti 32 ili 64 gigabajta, a odluka da se izostavi microSD slot neće biti lako prihvaćena od strane mnogih. Iako nas HTC One nije uveo u svet 1080p ekrana – tu čast je imala Xperia Z – u odnosu na dijagonalu možemo reći da je ovo svakako najgušći ekran koji smo imali prilike da vidimo na telefonu. Na dijagonali od 4.7 inča nalazi se rezolucija od 1920 x 1080 tačaka, što daje impresivnih 469 piksela po inču – sve to na jako dobrom Super LCD3 tipu panela.

      Možemo reći da je ogroman fokus HTC One modela upravo stavljen na njegovu kameru. HTC je odlučio da nema više smisla trpati što više megapiksela, tako da je u ovaj smartfon stavio senzor rezolucije od 4 megapiksela – Ultrapiksela kako ih je HTC nazvao. Faktički, piksel je u ovom slučaju veći i dodata je optička stabilizacija, što će vam pružiti mnogo bolje rezultate u uslovima niskog osvetljenja. Kamera snima u 1080p rezoluciji, postoji i HDR video, Zoe opcija kratkih video klipova i još stvari kojih ćemo se dotaći u odvojenoj sekciji za kameru. Do tada, obratite pažnju na nešto detaljnije specifikacije HTC One modela i obavezno pogledajte naše video snimke.
      [modul]specifikacija=3018[/modul]

       

       HTC nikada nije imao problem sa dizajnom svojih telefona, a One definitivno nije izuzetak. Štaviše, smatramo da je ovo jedan od najlepših telefona koje je HTC napravio. Svakako bismo hteli da vidimo više telefona koji poseduju puno aluminijumsko kućište kakvo možemo sresti na One modelu. Koliko god plastika imala svojih prednosti, da budemo iskreni, više nam je dosadilo da je srećemo na smartfonima. HTC je svestan ovoga, dok recimo Samsung i dalje forsira plastiku i ne vidimo neke naznake da će se išta uskoro promeniti. Veoma smo skeptični po tom pitanju i sve nam nekako govori da će Samsung Galaxy S4 biti plastičan kao i njegov prethodnik. Ako tako zaista bude, HTC-u će to svakako ići na ruku.

      Osobe kojima je dizajn iPhone 5 smartfona bio privlačan će svakako voleti i HTC One koji sa njim deli nekoliko sličnosti. Pre svega mislimo na zaobljene i zarubljene ivice, mada sličnost sa pomenutim modelom se sa njima i završava. Ovde iznad i ispod ekrana imamo karakteristične u metalu izbušene rupice, iza kojih su smešteni najbolji stereo zvučnici koje smo sreli na telefonu. Iznad ekrana tu su i standardni senzori, kao i prednja kamera smeštena bliže desnom uglu. HTC je izbacio treće Multitask dugme, tako da je sada tu samo Back i Home. Task Switch opciju sada pozivate duplim klikom na Home – zanimljivo rešenje.


      Ono po čemu nam se HTC toliko dopao je osećaj kada ga držite u ruci. Ovo je zaista jedan od najkvalitetnijih i najugodnijih Android smartfona koje smo imali priliku da držimo. Blaga zakrivljenost zadnje strane pruža lepši osećaj u ruci, recimo u poređenju sa potpuno ravnom zadnjom stranom Xperia Z modela. Na bokovima imamo microSIM slot, sa donje strane rupicu mikrofona i microUSB.  


      Zatim, na desnom boku imamo hromirano dvodelno dugme za pojačavanje i smanjivanje zvuka, koje na sebi poseduje šaru koncentričnih krugova. Sa gornje strane imamo dugme za uključivanje koje je pomalo nepristupačno pozicionirano sa leve strane, tako da ga je dosta teško dohvatiti kada držite telefon jednom rukom. Tu je takođe i 3.5mm ulaz za slušalice.


      Pomenuli smo da je zadnja strana HTC One modela blago zaobljena, i dodaćemo da se na njoj nalaze karakteristične bele linije u vrhu i dnu, zatim 4 megapiksela kamera, LED blic, HTC logo i naravno BeatsAudio oznaka.

       Odmah ćemo vam skrenuti pažnju da HTC One koji je bio u našem posedu još uvek ne poseduje finalnu verziju softvera, ali ne verujemo da će mnogo stvari biti drugačije u finalnoj verziji. Dakle, One je stigao sa Android Jelly Bean 4.1.2 verzijom i kao što je to uvek slučaj, prisutan je Sense korisnički interfejs. On je od strane HTC-a imenovan kao New Sense, a zapravo je reč o Sense 5.0 verziji. Odmah možemo reći da nam se ovaj korisnički interfejs dopao. Prvo što vas čeka pri uključivanju ekrana je Lockscreen kod koga prevlačite časovnik i vreme na gore za otključavanje, ili neku od prečica za direktno pokretanje aplikacija.

      Jedna od ključnih stvari koje HTC ističe je takozvani BlinkFeed. Ovde se zapravo radi o početnom ekranu na kojem ćete dobijati izvore informacija sa RSS-a ili društvenih mreža, koji će biti prikazani u vidu pravougaonika različitih dimenzija na ekranu – nešto slično kao Flipboard. BlinkFeed vam pruža da u trenucima dosade ili “ubijanja” par minuta slobodnog vremena pročitate kratke informacije o nekoj vesti ili postu sa društvene mreže.

      App Drawer je malo izmenjen u Sense 5.0. Pozadina je crna i navigacija se vrši prevlačenjem prsta gore-dole. Aplikacije možete ređati po svom rasporedu ili abecedno, a čak vam je dostupan i search ukoliko imate veliki broj aplikacija. Povlačenjem na dole otkrivate meni sa ikonicama za pretragu, Play store i podešavanja.

      Što se tiče Dialera, on ima sivu pozadinu i velike spojene tastere. Smart Dial je prisutan, a ukoliko kontakt kojeg pozivate ima dodeljenu fotografiju, ona će biti prikazana nešto slično kao mozaik.

      Pomenuli smo već koliko je HTC One kvalitetno izrađen i kako odlično leži u ruci, ali sada je vreme da se nešto detaljnije fokusiramo na utiske koje smo dobili korišćenjem telefona. Želimo da vam pobliže približimo koliko nam se One dopao, zapravo toliko da je autor svoj Galaxy S3 sklonio po strani i koristio One kao glavni telefon tokom jednoipodnevnog testiranja. Ono što hoćemo da istaknemo je to da retko kada koristimo telefon sa testa koristmo kao glavni, obično on bude pomoćni sa karticom drugog operatera. HTC One nas je stvarno oduševio ne samo kvalitetom izrade, već takođe i ekranom, performansama, itd…


      Dakle, ekran ovog modela je jedan od najboljih ako ne i najbolji koji smo videli na smartfonu. Pre svega, gustina ekrana je stvarno impresivna, toliko da zaista ne možete da razaznate pojedinačne piksele. Elementi na ekranu su super oštri i zaobljenja u fontu su jako glatka. Super LCD3 tip nudi odlične uglove gledanja, za razliku od Xperia Z modela kod koga smo po ovom pitanju bili razočarani. Zatim, kontrast i prikaz boja je stvarno fenomenalan, a dubina crne boje sasvim pristojna. Ekran HTC One modela je zaista nešto najbolje što smo videli do sada.

      Performanse telefona su fantastične. Jednostavno, Snapdragon 600 je veoma moćan čip, koji ovom smartfonu pruža neviđeno glatko iskustvo u korišćenju. Da ostavimo po strani glatkoću, odzivnost na zadatu komandu je gotovo trenutna i telefon je da se slobodnije izrazimo – “munjevit”. Ovakva snaga nažalost dolazi i sa jednim nedostatkom. Kada telefon malo više opteretite, primetili smo da se njegova zadnja strana poprilično zagreva. Aluminijum nikako ne pomaže jer svu tu toplotu prenosi na vašu šaku, a možemo zamisliti kakva će situacija biti tokom letnjeg perioda na 40 i kusur stepeni. Kako bi vam dočarali koliko je One zapravo brz, ostavićemo vam ove dosta visoke rezultate koje smo zabeležili u benchmark aplikacijama.  

       
      HTC One
      Sony Xperia Z

      Quadrant
      12399
      7861

      Nenamark 1
      61.8 fps
      60 fps

      Vellamo
      2397
      2179

      Antutu
      22296
      17536

      Linpack
      292.102 , 666.667
      262.8 , 587.679

      BenchmarkPi
      142ms
      262ms

      CF-Bench
      22627
      14705

      Sunspider
      1080ms
      1978ms

      Electopia
      61.46 fps, 40.82 fps
      59.97 fps, 22.73 fps

       
      Surfovanje sa ovako kvalitetnim i gustim ekranom je prava uživancija. Na sve to dodajte jedne od najboljih performansi otvaranja stranica, glatkoće zumiranja i brzine iscrtavanja elemenata na ekranu i zaključak se sam nameće.



      Odmah moramo napomenuti da kod ovakvih nezavršenih verzija ROM-ova baterija može imati slabiju autonimiju u poređenju sa finalnim. Sa maksimalnim nivoom osvetljenja baterija nas je provela kroz preko 5 sati skoro pa neprekidne upotrebe, a u tom periodu smo imali preko 2 sata razgovora. Nećemo donositi nikakve zaključke dok ne budemo imali priliku da se poigramo sa finalnim ROM-om ovog modela.

       Što se tiče kamere od 4 megapiksela, u početku smo bili dosta skeptični po pitanju nivou detalja koja će ona pružiti. Naš skepticizam je bio opravdan, jer pri zumiranju fotografije jasno se vide nedostaci koje ova rezolucija donosi. Količina šuma je zaista primetna kada uveličate fotografiju i vidite da njena detaljnost nije na najboljem nivou. Ipak, za potrebe društvenih mreža fotografije će biti i više nego dovoljne. Ono na šta se HTC-ova Ultrapixel kamera fokusira su ipak performanse u uslovima nižeg osvetljenja. Na tom polju je svakako superiorna recimo u poređenju sa Galaxy S3 modelom, ali nije bolja od Nokia Lumia 920 modela. Mislimo da fotke govore same za sebe, tako da pogledajte primere koje smo napravili u nešto mračnijim uslovima.

      Zanimljiva stvar koja kamera HTC One modela nudi je takozvana Zoe Photo opcija. Ona vam nudi da u isto vreme kada pravite fotografiju napravite i kratki video od tri sekunde napravljen od velikog broja fotki. Ova opcija vam takođe nudi da među tim većim brojem fotografija pronađete onu koja je najbolje ispala. Tu je takođe i veliki broj predefinisanih scena, efekata i mogućnosti uređivanja fotografije. Recimo, nama je bila zanimljiva Object removal opcija, kod koje možete ukloniti osobe koje su prolazile u pozadini i tako vam možda pokvarile fotografiju. Nismo baš potpuno sigurni kako ova opcija funkcioniše, ali verujemo da telefon beleži određen broj fotografije i pre nego što stisnete shutter dugme. Kod video klipa imate mogućnost snimanja HDR videa, snimanje u 60fps, usporeni video, itd.

      Semplovi fotografija:



       




      Video linkovi:
      Video link 1
      Video link 2
      Video link 3
      Video link 4
       HTC se stvarno vraća u velikom stilu sa One modelom. Vodeći model HTC-a se nama jako dopao, i smatramo da je ovo trenutno najbolji Android smartfon koji se nalazi na tržištu. Pre svega, kvalitet izrade i puno aluminijusko telo je stvarno fenomenalno izrađeno i bez razmišljanja kažemo da je ovo najkvalitetniji smartfon koji smo imali prilike da držimo u ruci. Što se tiče hardvera i performansi ovog telefona, u ovom trenutnku ne postoji telefon koji je snažniji/brži od njega.

      Prednosti HTC One modela se nastavljaju. Super LCD3 tip ekrana dijagonale 4.7 inča poseduje visoku 1920 x 1080 rezoluciju. To ga čini najgušćim ekranom trenutno na tržištu, a možemo slobodno reći i jednim od najkvalitetnijih. Prikaz boja, kontrast, uglovi gledanja – stvari su koje ovaj ekran čine odličnim. Po pitanju zvuka sa spoljašnjih zvučnika – nismo do sada sreli tako glasan, čist i ukupno bogat zvuk na smartfonu.

      Kamera nas nije potpuno oduševila po pitanju kvaliteta fotografija, ali jeste u onom polju na kojem HTC skreće pažnju, a to je noćna fotografija. Jedini nedostatak koji možemo pripisati ovom modelu je nedostatak slota za microSD karticu, i nešto veće zagrevanje pri opterećenju. HTC je odradio fenomenalan posao i bez ikakve dileme zaslužuje najvišu nagradu našeg sajta – Editors Choice…
       
      Prednosti
      – Jedan od najkvalitetnije izrađenih telefona na tržištu – Hardverski trenutno najmoćniji telefon – Najgušći i najkvalitetniji ekran na smartfonu – Veoma dobar kvalitet zvuka koji nude stereo zvučnici – Odlične performanse kamere pri niskom osvetljenju Mane
      – Nedostatak microSD slota – Fotografije od 4 megapiksela nisu baš najbolje – Osetno zagrevanje telefona pri većem opterećenju Očekivana cena: 700 evra
      Uređaj na test ustupio HTC.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi