HTC ChaCha

HTC ChaCha

Društvene mreže su danas izuzetno popularan vid komunikacija i razmene raznih multimedijalnih sadržaja, a čak i najvećim protivnicima tog sistema je jasno da je on tu da ostane. Pametni mobilni telefoni i ostali mobilni uređaji praktično od svog nastanka podržavaju određeni nivo interakcije sa aktuelnim društvenim mrežama, a u poslednje vreme se sve više ide i ka integraciji na nivou samog operativnog sistema. HTC je ovom prilik

    Sadržaj

      Bojan Dančuo

      HTC ChaCha

      Od prvih informacija koje su procurele o ovom modelu telefona, bilo je apsolutno očigledno ka čemu će težiti, prvenstveno na osnovu zasebnog Facebook dugmeta koje se nalazi u donjem desnom uglu prednje maske telefona. HTC naravno to nije ni krio, već je odmah objavio kako je i sam sistem koji dolazi uz ovaj telefon posebno prilagođen kako bi mogao da ostvari maksimalnu integraciju sa Facebook društvenom mrežom.

      Sense UI koji se nalazi u ovom telefonu spada u noviju generaciju i neki njegovi elementi su odmah prepoznatljivi i već viđeni na Sensation i Flyer uređajima, mada naravno poseduje neke modifikacije koje su tu iz razloga integracije sa Facebook-om, ali i prilagođavanja formatu ekrana čiji je podrazumevani mod prikaza landscape. Sam ekran je rezolucije 480×320 piksela, ali dijagonale od samo 2,6 inča, tako da su ikonice i neskalirani tekst dosta sitniji nego na nekim drugim telefonima.

      Hardver HTC ChaCha telefona je zasnovan na procesoru koji radi na 800 MHz, ima 512 MB ROM-a, 512 MB RAM-a i prihvata microSD kartice kapaciteta do 32 GB. Android operativni sistem koji dolazi uz njega je 2.3.3 (Gingerbread). U tabeli ispod možete pogledati specifikacije, a opis ostatka hardvera nastavićemo na sledećoj strani.

      Specifikacija:

      HTC ChaCha (poznat i kao HTC Status)

      dimenzije

      114,4 x 64,6 x 10,7 mm

      masa

      120 g

      baterija

      Li-Ion 1250 mAh

      ekran

      2,6″, 480 x 320, TFT 256K boja

      kamera

      5 MP, auto fokus, fokus na određenu tačku dodirom,
      720×480 video

      prednja kamera

      VGA

      procesor

      800 MHz

      memorija

      512 MB RAM, 512 MB ROM

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 2 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3.3 (Gingerbread)

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 3.0, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      adobe flash

      Da

      cena

      Telenor: 33.000 bez ugovorne obaveze
      Vip: ne nudi mogućnost kupovine bez ugovorne obaveze

      Hardver – nastavak

      ChaCha je dosta različit telefon od onoga na šta smo navikli od HTC-a. Širok za svoje dimenzije i poseduje hardversku tastaturu koja je deo prednje maske, a ne na izvlačenje kao što je recimo bio slučaj kod Desire Z-a. Očigledno je projektovan sa idejom da se prilikom unosa teksta drži sa dve ruke dok se kuca palčevima, jer je čak i ako imate veliku šaku prilično nezgodno koristiti ga samo jednoj ruci.

      Ispod ekrana se nalaze standardna četiri tastera osetljiva na dodir za home, menu, back i search opcije, a odmah ispod njih se nalaze i dva tastera, zeleni i crveni, koji imaju funkcije na koje su korisnici navikli na starijim “običnim” telefonima, pa zeleni otvara meni za pozivanje broja, dok se crveni koristi za otkazivanje akcije, prekidanje veze i slično.

      Tastatura odaje dobar utisak što se kvaliteta tiče i pravi zadovoljavajući “klik” zvuk sa vrlo konkretnim osećajem da ste pritisnuli taster. Tasteri su malo sitni za nas ukus i možda će praviti probleme ljudima sa većim palčevima (mi smo prilično često uspevali da pritisnemo po dva tastera kada smo brže kucali), ali dosta toga je verovatno stvar navike. Ispod tastature se naravno nalazi famozni Facebook taster.

      Tastatura inače poseduje pozadinsko osvetljenje koje se automatski uključuje kada senzor detektuje da je okolina postala previše mračna da bi se natpisi na tasterima razaznali.

      Sa leve strane se nalazi “klackalica” za podešavanje jačine zvuka i USB konektor, dok je sa gornje strane power/sleep taster i 3,5mm konektor za slušalice. U gornjem desnom uglu, iznad ekrana, nalazi se prednja kamera.

      Sa zadnje strane se nalazi kamera od 5 megapiksela i prateći LED blic. Donji deo maske se skida da bi se došlo do baterije i ležišta za SIM i SD kartice.

      Softver

      HTC ChaCha dolazi sa Android 2.3.3 operativnim sistemom i Sense UI-em nove generacije. Veliki broj poznatih elemenata sa drugih HTC telefona je tu, ali se ipak dosta toga i razlikuje zbog potrebe prilagođavanja odnosu strana ekrana u standardnoj orijentaciji.

      Ekran za zaključavanje je baziran na “prstenu”, što je isti sistem koji je primenjen i na Sensation i Flyer uređajima. Telefon otključavate tako što prevučete prsten na glavni deo ekrana, ali takođe imate mogućnost da neku od 4 prečice sa lock ekrana prevučete na prsten, pa tako u isto vreme otključate telefon i odmah pokrenete izabranu aplikaciju. Ovo je jako zgodno ako želite brzo da telefonirate, pošaljete poruku ili fotografišete. Te 4 prečice naravno možete sami da definišete, ako vam se čini da neke druge aplikacije češće imate potrebu brzo da pokrenete od onih koje su ponuđene.

      Home ekran je mesto gde ćete primetiti razlike u odnosu na standardni Sense UI koji je predviđen za portrait telefone. Za početak, osnovne ekran je sa krajnje leve strane u nizu home ekrana, što je različito od Sense standarda, gde je glavni ekran u sredini. Svi HTC Widget-i su takođe prilagođeni landscape modu, a na osnovnom ekranu imate izvučen widget za trenutno vreme i za poslednji status sa Facebook-a koji su ostavili vaši prijatelji, sa mogućnošću da dodirom prsta na njega pokrenete odmah Facebook aplikaciju.

      Home ekran je naravno moguće “odzumirati” i onda skočiti na bilo koji od podekrana, a moguće je dodati i nove ekrane ako vam ponestane mesta.

      Čim uđete u spisak aplikacija, primetićete i tamo drugačiju organizaciju ekrana koja je podređena landscape modu. Standardna podela prikaza je tu i može vam izlistati sve aplikacije, one koje često koristite ili posebno one koje su skinute sa Interneta i nisu došle preinstalirane na telefonu.

      Čak i najobičnije standardne aplikacije kao što su kalendar i sound recorder izgledaju prilično drugačije zbog landscape moda ekrana.

      Malo je čudno kada shvatite da Books aplikacija za čitanje knjiga zapravo podrazumevano otvori knjigu u portrait modu, što je zapravo logično, ali u ovom slučaju zahteva od vas da rotirate telefon za 90 stepeni kako biste knjigu čitali.

      Logovanjem na svoj HTC Sense nalog iz HTC Hub-a, dobijate pristup raznim novim vizuelnim temama, zvucima, pozadinama, ali i aplikacijama, među kojima je posebno bitan Quckoffice koji inače ne dolazi unapred instaliran na telefon.

      Quickoffice je na sreću moguće preuzeti potpuno besplatno sa HTC Hub-a i on vam omogućava da otvorite Word, Excel i Powerpoint fajlove, kao i da im izmenite sadržaj ako se za time ukaže potreba.

      U preinstaliranom paketu aplikacija ne nalazi se nikakav program za navigaciju, ali je moguće koristiti navigacioni mod u Google Maps aplikaciji, koji doduše kod nas ne radi u punom obliku, već vam samo može dati osnovna uputstva u koracima gde treba da se uključite na koji put kako biste stigli do odredišta. Interesantno je i to da postoji prilično ekstenzivna baza raznih ugostiteljskih i pomoćnih objekata, pa možete pronaći razne restorane, benzinske pumpe ili neke druge objekte u vašoj blizini.

      Vrlo je bitno napomenuti dve potpuno HTC-ove aplikacije koje omogućavaju neke stvari koje inače čak ni iz originalne Facebook aplikacije ne možete tako komotno da uradite.

      Fb Chat je naravno sistem za razmenu poruka sa drugim Facebok korisnicima i vrlo je dopadljivo rešen, pa tako imate celu konverzaciju u “balončićima”, a veoma je lako videti ko je trenutno online i poslati mu poruku. Obaveštenje da je neko vama poslao poruku isto automatski stiže, jer je ChaCha stalno ulogovana na vaš Facebook nalog (naravno, ovo možete isključiti ako ne želite).

      Galerija se kada je pokrenete ponaša sasvim normalno i nudi vam multimedijalni sadržaj iz vašeg telefona, ali ako pogledate malo bolje videćete da imate još dva taba koji vam omogućavaju pristup Facebook i Flickr albumima sa slikama, kako vašim, tako i svih vaših prijatelja. Odavde možete videti i sve slike na kojima su vaši prijatelji tagovani, što nije tako lako izvesti iz native Facebook aplikacije.

      HTC Sense nalogom koji kreirate možete naravno koristiti usluge htcsense sajta i daljinski locirati vaš telefon, naterati ga da pozvoni, zaključati ga šifrom ili ga obrisati.

      Web pretraživač podržava Flash, ali samo u lite varijanti, tako da ćete banere i neke druge Flash stvair videti kako treba, ali ne očekujte da igrate Flash igre.

      Kamera

      HTC ChaCha ima glavnu kameru rezolucije 5 megapiksela, sa pratećim LED blicem. Kao i kod većine HTC-ovih modela sa kamerom ove klase, slike koje možete njom napraviti nisu ništa specijalno i daleko su ispod nivoa bilo kog standardnog kompakt digitalnog foto-aparata.

      Sense aplikacija za fotografisanje je slična kao i na ostalim HTC-ovim modelima i prilično je bogata opcijama, pa tako možete podešavati ISO, dužinu ekspozicije, kontrast i zasićenje boja, a softver poseduje i opciju prepoznavanja lica, kao i fokusiranje na tačku koju dodirnete na ekranu.

      Prilikom snimanja videa imate skoro isti broj podešavanja.

      Fotografije imaju iste probleme kao i kod ostalih kamera za mobilne telefone ove klase. Često dolazi do gubitka detalja, pogotovo na većim razdaljinama, a boje umeju da deluju isprano.

      Video može da se snima u maksimalnoj 720×480 rezoluciji, smešta se u 3gp kontejner, enkodiran Mpeg4 codec-om i sa mono audiom. Nigde nije navedeno u kom framerate-u se video u ovoj rezoluciji snima, ali naši test snimci daju rezultate od oko 22 frejma u sekundi, što je čudna vrednost i izgleda da telefon ne postiže nominalnu brzinu enkodiranja i ima ispuštene frejmove.

      Utisci u radu

      HTC ChaCha je vrlo lagan telefon i bio bi vrlo ugodan za držanje u ruci da nije toliko širok. Čak i naše lopata šake su imale problema da ga obuhvate kako treba i pri tome da onda prstima iste te ruke unosimo tekst, tako da je očigledno da je predviđen za kucanje palčevima dve ruke.

      Ekran ima sasvim zadovoljavajuću rezoluciju, ali je prvi utisak koji steknete u kontaktu sa njim blagi napad klaustofobije, jer je zaista malih dimenzija. Ipak, posle malo navikavanja, počnete da cenite njegov interfejs koji je projektovan upravo za njegov format ekrana i shvatite da većinu stvari možete bez ikakvih problema da obavite na njemu.

      Hardverska tastatura je svakako prednost za ljude koji kucaju dosta teksta, u šta sigurno spadaju aktivni korisnici Facebook-a. Kursorski tasteri olakšavaju precizno kretanje po tekstu, jer je na ovako malom ekranu dosta teško ubosti prstom baš pravo mesto među rečima koje želite da promenite.

      Facebook taster ima višestruku funkciju koja zavisi od toga šta trenutno radite. Ako se nalazite u albumu sa slikama, pritisak na njega će vam omogućiti da odmah skočite na deljenje te slike na Facebook-u, ako slušate muziku, taster će aktivirati mogućnost da u vašem Facebook statusu napišete šta slušate, dok gledate web stranu podeliće link sa društvenom mrežom itd. Sam taster vam inače signalizira kada radite nešto za šta on ima specijalnu funkciju, tako što njegovo pozadinsko osvetljenje lagano počne da pulsira.

      Postoji još jedna funkcija koju ovaj taster ima, a koja se aktivira ako ga zadržite duže. U toj situaciji se aktivira Facebook Places funkcija, koja vam omogućava da javite svojim prijateljima na društvenoj mreži gde se nalazite, uz neki komentar. Tako možete izneti utisak o nekom događaju, lokaciji, ili pronaći nekog prijatelja koji se nalazi blizu vas u tom trenutku.

      Interfejs je dobro prilagođen malom ekranu u landscape modu i bili smo prilično zadovoljni njegovom funkcionalnošću. Takođe, nije bilo nikakvih primetnih štucanja prilikom korišćenja, osim u modu za fotografisanje, gde je meni umeo baš dosta da se uspori.

      Ekran ne spada u vrhunske, ali to je očekivano u ovoj klasi telefona. Svoj posao uglavnom obavlja dobro, mada na suncu vrlo brzo izbledi i postaje problem čitati sa njega. Takođe, landscape mod može da predstavlja glavobolju prilikom korišćenja nekih aplikacija koje ga ne podržavaju, pa onda morate rotirati ceo telefon i koristiti ih tako.

      Web pretraživač dolazi sa ograničenom Adobe Flash podrškom, a iako je landscape mod sasvim prirodan za čitanje web strana, ekran je previše mali da biste to mogli da radite bez zumiranja teksta.

      Čitanje dokumenata i knjiga je izvodljivo, ali je ipak malo neudobno zbog potrebe da strane gledate sa rotiranim telefonom.

      Osim toga što je ekran jako mali, podrška za video multimedijalne formate je prilično ograničena, tako da nemojte očekivati da ćete gledati filmove na ovom telefonu, osim YouTube klipova i video zapisa snimljenih na njemu.

      Facebook orijentisane aplikacije su vrlo dobro urađene i bolje su rešene nego iste funkcije u samoj Facebook Android aplikacije, pa je chat i pregled slika iz svojih i albuma prijatelja zaista uživanje koristiti.

      Baterija u ChaCha modelu ima skromnih 1250 mAh, ali s obzirom na to da procesor u njemu radi na skromnih 800 MHz i da je ekran prilično malih dimenzija, ne čudi to što baterija traje sasvim pristojno dugo za jedan pametni telefon. Naravno, sve zavisi koliko ga koristite, ali možete računati na dan-dva prilikom normalnog korišćenja.

      HTC ChaCha je telefon koji smo prvo prihvatili sa određenom dozom skepse (ne, nismo mrzitelji Facebook-a), prvenstveno zbog malog ekrana i celog tog sistema integracije sa društvenom mrežom za koji nam se učinilo da bi mogao da zasmeta prilikom nekog normalnog korišćenja telefona. Ipak, vrlo brzo smo se uverili da je telefon vrlo funkcionalan i da je zapravo ceo taj sistem integracije samo nadgradnja, dok su osnovne funkcije i dalje na potpuno istom nivou upotrebljivosti kao i na drugim telefonima. Naravno, veliki deo prednosti koje ovaj telefon ima iskusićete samo ako koristite Facebook, u suprotnom će ovo biti samo još jedan Android telefon sa hardverskom tastaturom.
       

      Zaključak

      HTC ChaCha je vrlo ciljano orijentisan na korisnike Facebook društvene mreže i za te svrhe zaista pruža prednosti u odnosu na druge Android telefone na tržištu. Facebook taster, hardverska tastatura za brz unos teksta prilikom chat-a, komentarisanja i pisanja statusa, kao i vrlo dobro koncipirane FB chat i album aplikacije učiniće sve akcije na društvenoj mreži vrlo prirodnim i komfornim, što će svakako mnogo značiti korisnicima koji konzumiraju Facebook u pokretu.

      Ovaj telefon ne cilja na poslovne korisnike, ali Quickoffice koji se može besplatno doinstalirati sa HTC Hub-a omogućava da se ChaCha po potrebi prilagodi i toj svrsi.

      Ako ste aktivni korisnik Facebook mreže, ovaj telefon zaista ima mnogo toga da vam ponudi, mnogo više nego što je puki zbir njegovih karakteristika na papiru. Odlično rešena integracija sa društvenom mrežom na više nivoa, kao i praktično neograničene mogućnosti koje sama Android platforma nudi čine ovaj telefon dobrim izborom, a čak i onima koji ne koriste Facebook može biti interesantan zbog kvalitetne hardverske QWERTY tastature. Ako vam ne smeta mala dijagonala ekrana, ovaj simpatični telefon druželjubive naravi svakako treba da uzmete u razmatranje.

      Prednosti:
      – Hardverska tastatura
      – Odlična integracija softvera sa Facebook-om
      – Moderan Sense interfejs nove generacije

      Mane:
      – Male dimenzije ekrana čija landscape orijentacija može predstavljati problem

      Uređaj na test ustupio Vip.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi