HP Spectre Ultrabook

HP Spectre Ultrabook

HP je svetski proizvođač računara broj 1, i kao takav, prosto je u obavezi da tržištu ponudi vrhunske uređaje, izuzetne modele, ali i da se diferencira od konkurencije u nekom smislu, bio to dizajn, korišćeni materijali, hardver ili nešto slično. Upravo jedan takav model smo dobili na test - HP Spectre, koji je u neku ruku veoma sličan, a sa druge strane tako različit u odnosu na ono što konkurencija ima da ponudi...

    Sadržaj

      Filip Majkić Svet ultrabukova nastavlja da se širi. Baš kao što se i moglo očekivati, veliki brendovi su u obavezi da na potražnju odgovore ne samo konfekcijskim modelima, već i uređajima koji idu korak dalje, i to po više pitanja. HP nije među prvima ušao u ultrabuk arenu, ali je zato kreirao nekoliko vrlo interesantnih modela, od klasičnih ultrabukova, pa sve do modela koji su sasvim posebni i drugačiji, koji forsiraju nešto drugačiju filozofiju kada je u pitanju neka osobina poput dizajna ili izrade, kao što ćemo videti na konkretnom primeru uređaja koji nam se našao na testu.

      Upoznajmo HP Spectre, novi ultrabuk kompanije HP, koji se najzad pojavio i u Srbiji. Njegovo puno ime glasi HP Envy 14 Spectre, i deo je Envy linije laptopova, koji predstavljaju vrh u HP ponudi – što i nije tako teško zaključiti prevedemo li “envy” kao “zavist” na srpskom jeziku. U svakom slučaju, radi se o jedinstvenoj alternativi u svetu ultrabukova, a zašto je to tako, upoznaćemo uskoro. Posvetimo se sada dizajnu i izradi, gde jedinstvenost ovog računara posebno dolazi do izražaja. Upoznajmo Envy 14 Spectre, ultrabuk koji dolazi u 13,3-inčnoj šasiji sa 14″ ekranom…
       

       
      Dizajn, izrada Luksuzno pakovanje u kome se dobija računar jasno daje nagoveštaje kakav je uređaj u pitanju. Osim prospekata, unutra se nalazi uglavnom ono osnovno, a to su strujni ispravljač i laptop. Spectre se dobija u futroli za nošenje, koju možete koristiti prilikom nošenja računara. Imamo dvojako mišljenje o futroli – sa jedne strane, lepo je imati je, ali sa druge strane, futrola samo “umota” laptop, ne nudi nikakvu opciju za nošenje poput ručke, i svejedno se uređaj nosi u ruci ili se polaže u torbu.

      Kada ugledate laptop, shvatite zašto oko njega vlada tolika fama. Spectre je, najprostije rečeno – stakleni laptop! Staklo potpuno dominira ovim laptopom, u svakom pogledu. Gornji deo je u potpunosti “obliven” staklom. Ono se prostire preko poklopca, pa prelazi u unutrašnjost i ide preko celog ekrana. Najzad, osim na tom delu, staklo je prisutno i na naslonima za dlanove.

      HP tvrdi da staklo zapravo čini laptop tvrđim i otpornijim! Mi to, naravno, nismo proveravali u smislu testiranja otpornosti na udarce i oštećenja. Upotreba stakla donosi i nekoliko praktičnih posledica koje utiču i na dizajn i na upotrebljivost. Sa jedne strane, staklo utiče da laptop izgleda drugačije, i dok ga gledate i “pod prstima”. Takođe, u njemu možete da se ogledate kao u ogledalu – istina, sa tom razlikom što je “podloga” crne boje, ali isto tako se i na njemu ostavlja bezgraničnu mogućnost ostavljanja otisaka. No, vizuelno-estetski utisak je svakako postignut i oni koji žele da imaju poseban notebook koji “šljašti” će to svakako dobiti. Gorilla Glass koji prekriva laptop doprinosi i većoj masi računara, što takođe treba naglasiti, budući da ona iznosi dobrih 1,8 kilograma, gotovo pola kilograma više od mase kojom se diče “tipične trinaestice” u ultrabuk svetu.

      Još jedna specifičnost Spectre jeste što je ovo jedan od retkih ultrabukova – a svakako jedini koji smo isprobali – kod koga je moguće pristupiti bateriji. Naime, moguće je ukloniti deo donjeg kraja i pristupiti tankoj i duguljastoj bateriji od 58 Wh.

      Subjektivan utisak o kvalitetu izrade računara je – izuzetan. Osim stakla koje toliko spominjemo, HP je koristio i aluminijum. U teoriji, Gorilla Glass bi trebao da bude otporniji na manje ogrebotine, ali isto tako, pitanje je šta bi se desilo kada bi laptop pao i da li bi naprsline bile vidljive, izražene i tako dalje. Kao što rekosmo, nismo proveravali. Još jedna sitnica – ili “sitnica”, budući da može biti veoma korisna stvar – jeste USB slot direktno na ispravljaču, pomoću koga možete puniti USB uređaje bez korišćenja malobrojnih USB portova računara, odnosno i kada je računar ugašen.
       Ni HP Envy 14 Spectre nije izuzetak od pravila da se u ultrabukove implementira nešto drugačiji hardver u odnosu na mejnstrim modele. Za razliku od Sandy Bridge mobilnih procesora, tj. njihovih derivata koje smo uglavnom viđali kod ultrabukova do ovog leta, imamo modele bazirane na Ivy Bridge arhitekturi, tj. Core arhitekturi treće generacije.

      Naime, HP Spectre ima Intel HM75 čipset kao osnovu, te Intel Core i5-3317U mobilni procesor. Reč je o 22-nanometarskom procesoru sa dva jezgra, 3 MB keš memorije i podrškom za Hyperthreading (odnosno, četiri threada). On radi na 1,7 GHz i pride podržava Turbo tehnologiju, kada mu se brzina povećava na 2,6 GHz. Stoga ne čudi što u performansama sa lakoćom ostavlja iza sebe starije ultrabuk modele, odnosno ultrabukove koji koriste  drugih proizvođača Potrošnja mu je deklarisana na 17 W. Intel HD 4000 je grafički čip integrisan u procesor, koji radi u rasponu od 350 MHz do 1,05 GHz, u zavisnosti od opterećenja. Specifikacija:  

       

      HP Spectre

      LCD

      14″, 1600 x 900, glossy

      Procesor

      Intel Core i5-3317U, 1,7 GHz (Turbo takt 2,6 GHz)

      Grafika

      Intel HD 4000 (integrisana u CPU)

      RAM

      4 GB DDR3 1600 MHz

      SSD

      128 GB (Samsung)

      Optički uređaj

      Bez optičkog uređaja

      Konekcije

      Gigabit Ethernet, WiFi 802.11n, Bluetooth 4.0, WiDi

      Dodatno

      1xUSB 3.0, 1xUSB 2.0, HDMI, DisplayPort, LAN, 2-u-1 čitač memorijskih kartica, web kamera 2 mpx, audio konektor

      Operativni sistem

      Windows 7 Home Premium SP1

      Masa

      1,8 kg

      Dimenzije

      327 x 221 x 20 mm

      Cena

      151,990

      Garancija

      24 meseca

       
      Spectre koristi 4 GB DDR3-1600 memorije. Za skladištenje podataka je odabran, rekli bismo sasvim logično, SSD disk. Reč je o Samsungovom modelu koji nudi kapacitet od 128 GB i impresivne performanse, o kojima ćete više pročitati na narednoj stranici. Interesantno je, budući da smo poredili ovaj ultrabuk sa Samsung Series 9 modelom, da HP koristi Samsungov SSD, koji se pokazao izuzetno brz (najbrži koji smo do sada imali u nekom ultrabuku), dok sam Samsung za svoj premium proizvod koristi SanDiskov SSD. No dobro, to je samo mali detalj u moru drugih informacija.

      Ekran je sa Radiance LED pozadinskim osvetljenjem, HD+ rezolucije. Budući da preko ekrana ide staklena površina, na njemu ima refleksije. U praksi, to znači da Spectre ima glossy ekran, rezolucije 1600 x 900 piksela. Preko ekrana ide sloj stakla, a kako ekran ide od ivice do ivice, HP promoviše Spectre kao ultrabuk koji “ima 14″ ekran u 13″ šasiji”.

      Optičkog uređaja, naravno, nema. WiFi Draft N je tu, kao i Bluetooth 4.0. Naravno, u ovoj iteraciji, standardno je da je računar spreman za WiDi. Da biste dobili LAN, ne morate povezivati adapter u za to unapred određeno mesto, kao kod dobrog dela drugih ultrabukova, budući da postoji port sa strane, koji se blago raširi prilikom povezivanja kabla. Zahvaljujući tome, nećete gubiti bilo USB 2.0 bilo USB 3.0 port na svom računaru.

      Uz računar se isporučuje Windows 7 Home Premium u 64-bitnom izdanju. Možda nije od zgoreg da počnemo polako da spominjemo da kupovinom Windows 7 operativnog sistema, odnosno računara sa Windows 7 operativnim sistemom, stičete pravo da apgrejdujete isti na Windows 8 Pro za svega 15 dolara, ukoliko to budete želeli… Baterija je 4-ćelijska, od 58 Wh. O audio podsistemu i implementiranim tehnologijama ćemo nešto više reći u utiscima.Evo nas i kod rezultata testova. Ilustracije radi, uporedili smo Spectre sa najznačajnijim konkurentima, kako u smislu karakteristika, tako i u smislu cene. To su ASUS ZenBook UX31 i Samsung Series 9, te Spectre pokazuje kako se nosi sa njima. U principu, većih iznenađenja nije bilo. HP Spectre je po hardveru gotovo identična sa Samsung Series 9 modelom. Jedina stavka koja nas je prilično iznenadila, i koju ne možemo da shvatimo u potpunosti, jeste izuzetan rezultat u PC Mark 7 testu. Ponavljali smo test nekoliko puta, i uvek dobijali sličnu vrednost. Da li možda PC Mark 7 toliko boduje razliku u performansama SSD-a, nismo sasvim sigurni. U svakom slučaju, kompletne rezultate možete videti u priloženoj tabeli.
       

       

      Samsung Series 9

      ASUS ZenBook UX31

      HP Spectre

      Battery Eater – Reader test

      7:15

      6:15

      6:05

      PC Mark 7

      3735

      3158

      5045

      Cinebench 11.5 OpenGL

      13,26 fps

      8,26 fps

      11,48 fps

      Cinebench 11.5 Rendering

      2,41 pts

      2,23 pts

      2,41 pts

      Resident Evil 5 (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      29,4 fps

      22,4 fps

      27,9 fps

      Unigine  (High, 1366 x 768, no AA, no AF)

      10,0 fps 253 poena

      Nije mereno

      13,1 fps 330 poena

      Nuclear MC

      10461

      9591

      10580

      wPrime 32M (sec)

      21,981

      19,767

      22,918

      HD Tune Transfer (MB/s)

      319

      214.6

      351,8

      HD Tune Access Time (ms)

      0,3

      0,2

      0,1

       
      Utisci Generalni utisak u radu u Windows okruženju je odličan i tu ne bismo trošili puno reči. Brz hardver, strahovito brz SSD, RAM memorija – sve radi veoma dobro i brzo, osim zahtevnijih igara, što je i logično, imajući u vidu konfiguraciju. Prijatno nas je iznenadilo što u paketu dolaze preinstalirane full verzije (dakle, ne trial) Adobe aplikacija Photoshop Elements i Premier Elements, koji dodatno podižu vrednost celog paketa.

      Skrenuli bismo pažnju na neke specifičnosti. Recimo, HP Spectre podržava NFC tehnologiju, ali se to ne ističe previše – a i ne koristi se za preterano mnogo stvari. NFC je ugrađen u postolje za dlanove i Spectre je postao poznat po tome što ga jedini ima – premda su se iz HP-a u startu ograđivali da se radi samo o probi, a ne o velikom “pušu” tehnologije. Nažalost, za sada se NFC u Spectre računaru koristi za samo jednu stvar – razmenu URL-ova sa telefonom! Android smartfonom, da budemo do kraja precizni.

      Ovo se postiže pomoću programa na PC računaru i Android aplikacije koju ćete skinuti za svoj telefon. Kada to imate i sa aktivnom NFC konekcijom, možete razmenjivati URL-ove tako što ćete telefon približiti naslonu za dlanove ili ga postaviti na njega. U principu, ništa specijalno, niti naročito upotrebljivo – osim ukoliko vam baš treba posebna stranica koju biste otvorili a njeno prekucavanje je strahovito dugačko i nepraktično. Zvuk Spectre zaslužuje posebnu pažnju kada se radi o zvuku. Najpre, ovo je ultrabuk sa definitivno najboljim zvukom, ali to nije glavna stvar u celoj priči. Verovatno ste već puno puta čuli nešto o Beats Audio tehnologiji. Za početak, Spectre ima fizičke tastere za kontrolu zvuka – na desnoj ivici, blizu prednjeg dela, nalaze se taster za Mute/Unmute, analogni točkić za pojačavanje zvuka, kao i taster za lansiranje Beats Audio aplikacije! Ovakve stvari više ne viđamo ni na običnim laptopovima, a kamoli ultrabukovima, pa nas je to zaintrigiralo.

      Iz aplikacije možete podešavati niz parametara vezanih za zvuk. Bez obzira da li govorimo o reprodukciji, snimanju, slušalicama, mikrofonima i tako dalje – imaćete dosta opcija na raspolaganju u tom smislu. Tu su i različiti profili za različite situacije. Da sve bude još bolje, sve te opcije zaista imaju nekog smisla, budući da je zvuk odličan! Rekli bismo da može da se meri sa najboljim zvučnicima na laptopovima bilo kog tipa (pažnja – to ne znači da je i najbolji), što je izuzetna stvar jer je ovo, podsetimo još jednom, “samo” ultrabuk. Takođe, moguće je bežično strimovanje zvuka ukoliko imate zvučnike koji podržavaju SMSC KleerNet tehnologiju. Iskreno, ovo nismo probali, niti znamo uređaje koji podržavaju takvu tehnologiju, ali treba verovati da i to funkcioniše dobro, tako da je to još jedan plus za HPov ultrabuk i njegovo audio rešenje.

      Ekran Ekran je prilično dobar. Radi se o TN panelu osvetljenja oko 250 cd/m2, koji pruža bolje performanse, a i bolju sliku od standardnih panela koji se ugrađuju u laptopove. Nije baš najbolji ekran koji smo videlu, ali reprodukcija i živahnost su na sasvim dobrom nivou. Dodatni bonus jeste visoka rezolucija od 1600 x 900 piksela. Da podsetimo, ekran se prostire celom širinom osnove, pa tako HP može da se podiči da njegov 13,3-inčni ultrabuk zapravo ima 14-inčni ekran. Temperature Load

      Idle

      Podaci su mereni temperaturnim senzorima. Budući da se radi o računaru koji je malkice deblji i masivniji od klasičnog ultrabuka, ne čudi da su temperature veoma niske i da su retke situacije kada se laptop preterano zagreva. Dakle, sa te strane, izuzetno smo zadovoljni. Buka Idle – 38 dBA Load – 67,4 dBA Dolazimo do, po našem mišljenju, najveće mane HP Spectre ultrabuka. To je – buka. Ona nije naročito prisutna u situacijama kada je laptop u leru, ali čim krene nešto zahtevnije, buka se značajno povećava. Iskreno, laptop je suviše bučan, posebno pošto nije među najtanjim ultrabukovima i zapravo smo očekivali da će imati manje problema sa bukom od ostalih ultrabukova…Tastatura je odlična i raspolaže pozadinskim osvetljenjem bele boje, čiji se intenzitet može podešavati hardverski. Za pozadinsko osvetljenje je takođe karakteristično da je LED “individualizovan”, ispod svakog tastera. Stoga je efekat daleko bolji i lepši nego kod modela koji imaju pozadinsko osvetljenje, ali se ono “vidi”, da ne kažemo da “curi” između pojedinih tastera sa strane, kao što je to, recimo, slučaj sa ZenBook računarima kompanije ASUS. Takođe, tastatura je lokalizovana. Sveukupno, veoma je udobna za kuckanje. Postoji još nešto što karakteriše tastaturu, koja nosi oznaku Radiance, a to je prisustvo senzora koji detektuju blizinu korisnika i (de)aktiviraju pozadinsko osvetljenje tastature. Kako korisnik seda za računar, ovi senzori postepeno pojačavaju pozadinsko osvetljenje tastera, a važi i obrnuto – kada korisnik ustaje i odlazi od računara, senzori postepeno deaktiviraju pozadinsko osvetljenje. Naravno, korisnik može podešavati rad ovih senzora, odnosno pozadinskog osvetljenja, te se opredeliti da isključi pozadinsko osvetljenje, ako tako želi.

      Nažalost, tačped je nešto drugačija priča. Radi se o modelu clickpad tipa, i njime se celom površinom može “kliknuti”. Međutim, tačped je platio danak odluci da se nasloni za dlanove – kao i tačped – oblože staklom. Tako je tačped postao dosta tvrd i ne preterano udoban za svoju osnovnu funkciju – kada treba kliknuti. Osim toga, i multitač komande ponekada mogu da se pogube zbog prisustva stakla po kome klize prsti. Verujemo da je HP uložio dodatni napor da ovo rešenje osmisli da bude kako treba, ali se trud nije isplatio na adekvatan način. Baterija Već smo spomenuli nekoliko činjenica o bateriji. Radi se o 4-ćelijskoj Long Life bateriji. Ona je smeštena na donjem delu računara i može joj se pristupiti, za razliku od svih drugih ultrabukova. Iako smo očekivali da je duguljasta i vrlo tanka (prostire se, recimo, celom širinom računara), moramo reći da je druga stvar videti je u praksi i izgleda vrlo čudno. Kako bilo, ova baterija kapaciteta 58 Wh omogućava tih preko 6 sati autonomije. U praksi, to je u nivou rezultata drugih ultrabukova i po tom pitanju Spectre sasvim zadovoljava.

      Zaključak Ne treba brkati činjenicu da neke stvari zapažamo kao mane sa našim utiskom o celini. HP Envy 14 Spectre je, najprostije rečeno, izuzetan laptop! Radi se o uređaju koji je po mnogo čemu sasvim poseban. Izrada i dizajn su nesvakidašnji, nekome će se dopasti, nekome ne, ali onima kojima se bude dopao će verovatno toliko prirasti za srce da nikada neće moći da se vrate na klasičan laptop. Spectre je jednostavno delo koje ostavlja utisak, i mnogi bi rekli da je to uvek dobra stvar, čak i kada taj utisak nije po volji osobe na koju je utisak ostavljen.
       

       
      Dakle, mane su jasne – laptop je dosta bučan kada se optereti i tačped je prilično tvrd. Sve drugo je kod Spectre računara odlično ili sjajno, a pojedine stavke ostavljaju nesvakidašnji utisak. Izrada je izuzetna, laptop je sasvim poseban i sličan nećete naći na tržištu, kopija ne postoji, a velika upotreba stakla svakako čini osećaj u radu drugačijim u odnosu na konfekcijske modele.

      Sveukupno, HP Spectre ostavlja izuzetno dobar utisak. Mašina radi izuzetno brzo, hardver je na najvišem nivou (od hardvera predviđenog za ultrabuk računare), SSD je strahovito brz – najbrži koji smo videli u ultrabukovima, a ekran je veoma dobar. Uzevši sve u obzir, HP Envy 14 Spectre je jedan od najpoželjnijih laptopova za posedovati, i ukupan utisak u radu je odličan. Stoga mu dodeljujemo zasluženo priznanje našeg sajta.
      Ocena: 91%
      Prednosti: – Vrlo poseban dizajn – Odličan kvalitet izrade – Izvanredan zvuk – Izuzetno brz SSD – Dobar ekran – Ukupan utisak koji računar ostavlja kombinacijom performansi, izgleda i osobina Nedostaci: – Visok nivo buke čim usledi opterećenje – Tačped je dosta tvrd – Nešto veći i deblji od tipičnog ultrabuka
      Računar na test ustupio Gigatron.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi