Dell Streak

Dell Streak

Došlo je vreme koje polako redefiniše naše shvatanje računara, konektivnosti, interneta, web pristupa, igranja... Era velikih i teških PC računara, koliko se god to nekome dopalo ili ne, je na zalasku. Nastupaju mobilne naprave, među kojima posebno mesto zauzimaju tableti. Najveći proizvođači PC računara žele da budu spremni za nastupajuću eru. Dell Streak je uređaj koji se po konceptu "šeta" na tankoj liniji između tableta i pametnog telefona. Upravo zato nam je bilo teško da se odlučimo u koju bismo ga kategoriju svrstali; odlučili smo da prva varijanta ipak predstavlja logičniju klasifikaciju a uz to - tableti su u trendu...

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Tablet računari su godinama tapkali u mestu sa svojim konceptom, koji nije puno odmakao od svojevremene inicijalne zamisli, a koji je u praksi podrazumevao korišćenje istog onog prenosnog računara koji je bio predviđen za notebook uređaje, sa mogućnošću interakcije preko ekrana koja je bila tako reći sve što ih je razlikovalo od “običnog” računara. Hardver, servisi, koncept, tržište, sve se kretalo isključivo u tom pravcu. Taj koncept, danas je to sasvim jasno, pripada prošlosti. Već je bilo nekoliko pokušaja približavanja ultra-mobilnih računara krajnjim korisnicima, sa posebnim naglaskom na UMPC generaciju proizvoda. Budućnost pripada tabletima.
       

      Dell ima dužnost, pre svega pred svojim deoničarima i rukovodstvom, a u krajnjoj instanci i pred korisnicima, da se adekvatno pripremi za novo doba. Za razliku od neki prošlih vremena, kada su proizvođači PC računara uglavnom sa strane posmatrali kako raznorazne “džidža-bidže” dobro prolaze na tržištu, uljuljkani u cifre i statistike sopstvene prodaje, danas oni to jednostavno ne mogu sebi da dopuste. Neki od njih, kojima su uzdrmane pozicije, upravo u novim generacijama uređaja vide priliku da povećaju svoju zastupljenost i tržišni udeo. Takav je i Dell, nekadašnji neprikosnoveni broj 1 u domenu PC računara, a danas broj 3, sa tendencijom daljeg pada. Može li je Dell nekako zaustaviti? U tabletima vidi šansu, to je sigurno, te ne treba da čudi ambiciozan nastup na ovom polju.Dell Streak je, najprostije rečeno, poput velikog smartfona. U stilizovanoj kutiji u kojoj dolazi zatičemo USB kabl koji služi za komunikaciju sa računarom (ne radi se o kablu sa manje ili više standardizovanim konektorom, pošto Streak na svom ulazu ima specijalan konektor), priključak za struju (u koji ubacite jedan kraj USB kabla ako hoćete da punite napravu direktno iz struje umesto preko USB-a), elegantnu torbicu za nošenje, kao i slušalice-bubice sa izolacijom od spoljne buke. Tablet na našem testu ima ekran dijagonale 5 inča. Dell je već najavio da će postepeno izbacivati sve veće i veće modele, pa tako krajem ove možemo očekivati Streak sa ekranom od 7 inča, a početkom naredne i Streak sa ekranom od 10 inča.

       

      Dell Streak

       

      Ekran

      5”, multitouch, 800 x 480

      Procesor

      Snapdragon, 1 GHz

      Mreže

      3G UMTS 2100 / 1900 / 850 MHz GSM / EDGE 1900 / 1800 / 900 / 850 MHz HSDPA / HSUPA:HSDPA 7.2 Mbps / HSUPA 5.76 Mbps

      Konekcije

      WiFi, Bluetooth

      Kamera

      5 megapiksela, dual LED blic, plus frontalna VGA kamera za video pozive

      Memorija

      512 MB ROM + 512 MB SDRAM + 2 GB za sistem (bez pristupa); 16 GB microSD kartica (proširivo do 32 GB)

      Multimedija

      H.263 / H.264, 3GP, MPEG4, WMV MP3, WMA, AAC, AAC+, eAAC+, AMR, Midi, WAV

      Audio

      Zvučnik, 3.5 mm konektor, mikrofon

      Senzori

      Ambient Light, Proximity, Accelerometer, e-compass, GPS

      Operativni sistem

      Android 1.6

      Dimenzije

      152,4 x 78,7 x 10,1 milimetar

      Masa

      218 grama

      Baterija

      1530 mAh

      Garancija

      1 godina

      Cena

      600 evra

      Kada govorimo o hardveru, bitno je da imamo dve stvari na umu – neuobičajenu formu uređaja, kao i da se radi o praktično novom proboju kompanije Dell na tržištu uređaja potrošačke elektronike koji spadaju u novu generaciju tableta i smartfonova. Dell je svojevremeno bio prisutan, istina podosta simbolično, na tržištu telefona, a nešto više i u segmentu PDA uređaja. Međutim, danas je neka druga priča u opticaju. Dell je ovaj uređaj pozicionirao kao “tablet za one koji žele nešto više od smartfona, smartfon za one koji žele napravu poput tableta”. Koliko je pogodio, vreme će pokazati. U odnosu na klasične tablete, 5-inčni Streak ima prednost da je prenosiviji, kao i da se lakše može koristiti kao smartfon. U odnosu na smartfonove, ima veći ekran i pogodniji je za pregledavanje raznih sadržaja u tom smislu. Opet, veći je od smartfonova, a nedovoljno velik poput drugih tableta za udobnije gledanje. Sve zavisi od ugla posmatranja.
      Za pokretanje je zadužen sada već dobro poznati Snapdragon čipset, koji radi na 1 GHz. Ekran tableta je kapacitivan. Rezolucija je manje-više uobičajenih 800 x 480 piksela! Odmah da kažemo da je vrlo upotrebljiv i pri sunčanom vremenu. Ne bismo se upuštali u procenu da li je bolji ili gori nego na ovom ili onom smartfonu, ali je sigurno da se radi o vrlo dobrom ekranu. Uslovno rečeno, radi se o najboljem ekranu koji nije AMOLED ili Retina Display koji smo videli, imajući u vidu da je upotrebljivost visoka, a prikaz boja više nego solidan. Dell naziva ekran “Gorilla” ekranom, a on je radi bolje zaštite prevučen staklenim slojem. Ispod ekrana (u uspravnom položaju telefona) se nalaze kapacitivni Menu, Back i Home tasteri. Ivice su zakrivljene i omogućavaju prijatno držanje u ruci. Zadnja strana je izrađena od plastike. Od fizičkih tastera, na gornjoj ivici (u odnosu na horizontalan položaj) zatičemo tastere za podešavanje jačine zvuka, kao i taster za paljenje i aktiviranje kamere (i snimanje fotografija). Na prednjoj strani je frontalna VGA kamera, koja služi za video pozive. Kad smo kod kamere, ona koja je smeštena pozadi i služi za snimanje fotografija i videa je rezolucije od 5 megapiksela, i stiže sa dual LED blicem. Pozadi je poklopac urađen u formi klizača. Njegovim otvaranjem se pristupa bateriji i ležištu za SIM i microSD karticu. U teoriji, vidimo mogućnost za slučajno otvaranje ovog poklopca, što rezultuje gašenjem tableta, premda nam se u praksi to nijednom nije desilo.

      Sa donje strane, gledano u horizontalnom položaju, se nalazi konektor za komunikaciju sa PC računarom i/ili za napajanje. Što se tiče podataka o memoriji, podržanim konekcijama, senzorima i slično, sve možete videti u priloženoj tabeli specifikacija i nema potrebe da vas time zamaramo. U prodaji bi se trebao naknadno naći i dock sa HDMI izlazom. Lako se uočava da je Streak primetno veći i primetno teži od tipičnog smartfona. Napomenimo još da je mono zvučnik uređaja glasan i da daje prilično jasan zvuk.Ono što nas je najviše iznenadilo, iskreno rečeno, jeste da Dell Streak inicijalno dolazi sa Android 1.6 operativnim sistemom! Dakle, sa operativnim sistemom starim otprilike godinu dana, od koga su do danas prošle tri značajnije revizije. Istina, kompanija obećava apdejt operativnog sistema na aktuelni Froyo do kraja tekuće godine, ali do tada su korisnici “osuđeni” na korišćenje uređaja ovakvog kakav jeste. Posledice uključuju i problematičnu kompatibilnost sa nekim aplikacijama u određenim režimima rada, tako da vam toplo savetujemo da prilikom odabira i korišćenja aplikacija dobro obratite pažnju na ovu stavku. Istina, 98% aplikacija će raditi bez ikakve razlike, ali ako baš koristite neku od onih 2% – nema pomoći. Barem dok se ne izda apdejt. Tipičan primer aplikacije koja će patiti zbog ovoga može biti Google Maps, a tu su i ograničenja atraktivnih Live Wallpaper opcija, ili voice-to-text mogućnosti. U krajnjoj liniji, samo saznanje da nov uređaj, koji ima sasvim solidne mogućnosti i tehnički potencijal, stiže sa starom verzijom OS-a će biti dovoljno da odbije jedan broj korisnika i ne razumemo zašto se Dell opredelio za ovako nešto. Da ne bude zabune, situacija je ista svuda u svetu, nisu nikakvi “specijalni primerci” došli do Srbije.

      Interakciju bismo ocenili visokom ocenom. Dodirivanje ekrana, prevlačenje, simultani rad sa više prstiju, sve se odvija brzo i tečno, najviše zahvaljujući snažnom procesoru telefona. Odziv je trenutan, a posebno treba naglasiti da je iskustvo “čačkanja po telefonu”, barem prema mišljenju autora, iznad iskustva korišćenja običnih telefona zahvaljujući nešto većem ekranu, bez obzira što je rezolucija ostala identična danas standardnoj za nove smartfonove. Uz solidne performanse samog ekrana, to je sasvim dovoljno da konstatujemo da se Streak može koristiti udobnije prilikom intenzivnog “čačkanja” ili za potrebe čitanja. Dell je “presvukao” korisnički interfejs, i moramo reći da smo relativno zadovoljni kako sve to funkcioniše u praksi. Tabovi na vrhu ekrana i mogućnosti prevlačenja aplikacija na Home ekran(e) omogućavaju lako i brzo izvršavanje željene operacije. Levi tab služi za Android meni, centralni služi kao prečica za sve Home ekrane, i pomaže prilikom snalaženja gde se korisnik trenutno nalazi, a desni služi za notifikacije. U principu, postoji i četvrti tab, ako tako možemo nazvati deo rezervisan za opcije konektivnosti, prikaz vremena, trajanja baterije i slično. Kretanje kroz opcije je brzo i lako, kao i intuitivno – uostalom, sigurno ste do sada pročitali sijaset prikaza Android telefona. Akcelerometar je takođe veoma brz i hitro reaguje na promenu orijentacije. Rendering, zumiranje i sve slične operacije su brze i efikasne, a preciznost prikaza u tim slučajevima je za pohvalu.

      Ipak, moramo da kažemo jednu rečenicu, makar koliko čitaoci zamerali ili kudili – imali smo priliku da Dell Streak koristimo paralelno sa iPhone 4 telefonom čiji ste test takođe mogli da pročitate. S obzirom na to da smo uređaj testirali sa sada jedinim dostupnim izdanjem Androida za Streak (1.6), moramo reći da je interfejs na iOS-u jednostavno fluidniji. Neće korisnici biti nezadovoljni onim što im nudi Android, ali smo želeli da na ovom mestu iznesemo ovo, krajnje lično zapažanje. Međutim, sa druge strane, za razliku od spomenutog, Dell Streak prosto briljira u multitaskingu. Istina, i iPhone 4 (iOS 4.0) ga podržava, ali je po našem mišljenju, ova funkcija i dalje bolje rešena na Android OS-u, pogotovo na spravi kakav je Dell Streak. Naprava je kao stvorena za simultano pokretanje različitih stvari i naizmeničan rad u aplikacijama. Na kraju ovog segmenta, osvrnuli bismo se na tastaturu – Dell je implementirao i numerički deo na on-screen tastaturu. Iako će se verovatno naći neko ko će pozdraviti ovakav potez, mišljenja smo da bi kucanje bilo jednostavno savršeno kada ne bi bilo tog dela. Pride, narušena je i simetrija tastature, tako da će biti neophodna određena doza privikavanjaDell nije imao puno razloga za eksperimentisanje u ovom delu. Već smo vam rekli da uređaj možete koristiti i kao klasičan telefon. Jačina zvuka je dobra, izolacija od okolne buke na visokom nivou, a zahvaljujući tome i jasnoća zvuka koji se čuje sa druge strane. Ako ste navikli na HTC i njegovu smart-dialing ponudu – zaboravite na nju. Pretraga glasom radi sasvim korektno. U principu, nema puno toga što ovaj aspekat rada telefona razlikuje od drugih u značajnoj meri. Streak sigurno nećete kupiti samo da biste telefonirali preko njega, niti on u tom pogledu nudi nešto manje od ostalih telefona baziranih na Android platformi.
      Kuća, pos’o, pos’o, kuća… Želite da koristite Streak za dokumente? Nema problema, sa telefonom stiže QuickOffice, koji omogućava pregled Microsoft Office dokumenata. Na spisku podržanih formata su DOC, DOCX, XLS, XLSX, PPT i PPTX, a ovom aplikacijom se možete služiti i umesto fajl menadžera, pošto se iz nje mogu otvoriti drugi tipovi fajlova koji pokreću sopstvene aplikacije. Međutim, ne možete editovati Word i Excel dokumenta, što je prava šteta, imajući u vidu da je telefon zbog nešto većeg ekrana i tastature nešto pogodniji za tu priliku od standardnih telefona. Naravno, postoji mnoštvo aplikacija koje možete skinuti i isprobati kako biste obrađivali svoje kontakte, kalendar, e-mail poruke i slično.Uz telefon stiže TouchDown aplikacija koja sve to radi. Nažalost, podrška Android 1.6 OS-a za Exchange je, iz našeg iskustva, katastrofalna, tako da se za podizanje ove funkcionalnosti mora čekati na apdejt na Android 2.2. K-9 Mail aplikacija se fokusira isključivo na mail i Exchange, koga podržava.  

      Browsing, Web, GPS Iako nećete naći nekog posebnog, ultra-jakog razloga u samim aplikacijama ili tehnikalijama samog tableta, evo segmenta gde veliki i jasni ekran uspeva da pruži korisniku natprosečno iskustvo. Zahvaljujući istom, kvalitet “bazanja netom” koji Dell Streak nudi, naše je subjektivno mišljenje, je ipak iznad drugih telefona, ako ih određujemo kao primernu konkurenciju. Makar ispred većine njih. Renderovanje stranica je brzo, zumiranje korišćenjem prstiju je sjajno rešeno i vrlo tečno, a moguće je i automatsko zumiranje kroz dupli udar prstom. YouTube, Gmail, i mnoštvo drugih prečica/aplikacija su tu da vam olakšaju korišćenje Webkit brauzera. Trebamo li spominjati da ćete na telefonu naći preinstaliran Facebook i Twitter widget? (Froyo update bi trebalo da donese i podršku za flash, tako da bi čitav uređaj u smislu upotrebljivosti kao web tableta trebalo da postane znatno upotrebljiviji – prim.ured.). Naravno, možete se služiti telefonom i kao GPS-om, koristeći ponovo blagodeti velikog ekrana, a Google Maps su ipak upotrebljive čak i na području Srbije – premda se za maksimalnu funkcionalnost i ovde mora malo sačekati na Android 2.2 apdejt, pošto nema pinch-to-zoom funkcije… Takođe, sa svojim jasnim, preglednim, velikim ekranom, Streak je svakako pogodniji u svrhu korišćenja poput GPS-a od klasičnog mobilnog telefona. (Takođe, za Android platformu postoje brojne GPS aplikacije, od kojih bismo izdvojili iGo My Way, posebno pogodan za ove prostore… – prim.ured.)

      Kao što ste mogli da primetite u tabeli sa specifikacijama, Dell Streak podržava širok spektar multimedijalnih fajlova. Od muzičkih fajlova, tu su MP3, WMA, AAC, AAC+, eAAC+, AMR, Midi, WAV. Na prvi pogled uočavamo stvar koja nam se ne dopada – nije prisutna podrška za FLAC. Za reprodukciju se koristi klasična Android aplikacija. Kada govorimo o video formatima, prisutna je podrška za H.263 / H.264, 3GP, MPEG4 i WMV formate. Moramo reći da smo nailazili na slučajeve da su kolege sa interneta iskusile određene probleme prilikom puštanja nekih fajlova koje bi Streak trebao da podržava. Sa jedne strane, mi nismo imali takvih problema, dok sa druge strane nismo imali ni previše vremena da se posvetimo i ovom aspektu. Sve WMV i MPEG4 filmiće koje smo pustili, Streak je uredno i bez ikakvih problema prikazivao. Video zapisi izgledaju odlično na velikom ekranu, i pravo je uživanje koristiti klipove, ili recimo gledati YouTube HD video.  Za organizaciju slika i videa služi Photos & Videos aplikacija, koja će prikazati do 18 sličica na jednom ekranu. Zanimljivo je da nema ni traga ni glasa od radija, mada, opet, tu je Pandora…

      Kamera Uz klasičnu frontalnu VGA kameru koja služi za video pozive, Dell Streak ima ranije spominjanu kameru od 5 megapiksela sa dual LED blicem za fotografije, a kada je video u pitanju, u stanju je da snima VGA video. Interesantno je da je uređaj u stanju da pušta 720p video bez problema, tako da je pomalo šteta što je po pitanju snimanja videa ograničen na VGA zapise, iako snima sasvim pristojno. Slično možemo reći i za fotografije. Streak nema najbolju kameru na tržištu mobilnih telefona, ali će sasvim fino poslužiti kada vam treba neka fotka nabrzaka. Aplikacija je jasna i intuitivna i lako se koristi, tako da će se korisnici brzo navići, a postoje opcije za predefinisanje scena, osvetljenja, kontrasta, rezolucije, uključivanja blica, mogućnosti rapidnog snimanja fotografija unutar kratkog vremenskog intervala, dodavanja GPS lokacije (geotagging), zumiranja (4x digitalni zum radi i za snimanje fotografija i za snimanje videa)… Postoje i opcije za rudimentarno editovanje fotografija. Ako pogrešite, tu su za ovakve prilike bogom dane Undo i Redo opcije. Slike možete editovati na više načina, postavljati ih kao wallpaper, dodeljivati ih kontaktima i tako dalje, što su standardne opcije na smartfonovima. Nažalost, nedostatak 720p opcije za video čini da Streak blago zaostaje za velikim konkurentima na ovom polju. Pogledajmo nekoliko primera koje smo snimili sa našim test primerkom Dell Streak uređaja:
      Baterija Konačno, dolazimo do baterije. Radi se o bateriji od 1530 mAh. Po specifikacijama, ona bi trebala da omogući skoro deset sati razgovora. Treba biti realističan i u startu shvatiti da sa ovolikim ekranom i mnoštvom opcija, kao i samim konceptom tableta-telefona koji prosto traži da bude što češće korišćen. Trajanje baterije varira u zavisnosti od korišćenja i intenziteta upotrebe, odnosno od korisnikovih navika. Realno, uređaj može da izvuče dan rada bez potrebe za punjenjem ukoliko ga ne mučite previše, dok je u stanju da neprekidno pušta muziku između osam i deset sati, u zavisnosti od toga koje ćete dodatne aktivnosti da mu nametnete. Nismo primetili nikakva preterana odstupanja u tom smislu u odnosu na smartfonove visoke klase – što je odlična vest, imajući u vidu dimenzije i veličinu ekrana.Dolazimo do sekcije u kojoj moramo da prelomimo. Dell Streak je svakako odličan uređaj. Međutim, nije sam na tržištu, niti se može posmatrati izolovano od ostatka ponude. Cena za Streak iznosi ni manje ni više nego 600 evra! U Americi, recimo, Streak košta 550 dolara bez pretplatničkog ugovora, što svi ocenjuju samoubistvom, pošto je uređaj skuplji i od famoznih Apple džidža-bidža. Nažalost, Streak pati i od dečje bolesti zvane neapdejtovan operativni sistem, što se reflektuje na razne njegove funkcionalnosti. Ovo će zvučati besmisleno krajem godine kada na njega bude došao Android 2.2, ali u ovom trenutku stanje je takvo kakvo jeste. Dell Streak neće revolucionisati naše poimanje naprave koja bi trebala da bude “mobilni saradnik”, na šta će se ići u narednom periodu.

      Sa druge strane, on ima nekoliko veoma lepih prednosti. Veliki i odličan ekran sa svim posledicama koje ovo vuče u svakodnevnom korišćenju, dobar u multitaskingu, iskustvo na webu sa laganim zumiranjem i uopšte iskustvo u radu na brzom smartfonu/tabletu su svakako stvari koje će se dopasti korisnicima. Utisak o ovom uređaju će najviše zavisiti od vaših gledišta na njegov ekran, odnosno veličinu. Ukoliko vam treba nešto bolje od smartfona, pre svega u smislu da se lakše gleda u njega, možda je ovo prava stvar za vas. Nažalost, Dell Streak, po našem mišljenju, nije punokrvan tablet. Situacija bi verovatno bila drugačija i drugu bismo priču pričali kada bismo imali u rukama 7-inčni ili 10-inčni model, koji se planiraju krajem ove, odnosno početkom naredne godine. Takav tablet bi bio tablet u punom smislu te reči i takmičio bi se u nekoj drugoj kategoriji, a korisnici kojima tablet treba će dobiti prave “digitalne asistente za svaku priliku”. Petoinčni Dell Streak je u principu za one kojima treba nešto veće od smartfona za svakodnevno “čačkanje”, a da pri tome zadržava mogućnost lakog pozivanja, odnosno komuniciranja u stilu koji se obavlja putem mobilnog telefona. Ne sumnjamo da će biti zainteresovanih.  
      Kvaliteti: – Odličan za multitasking – Dobar ekran – Užitak u radu na ekranu većih dimenzija u raznim aplikacijama – Web iskustvo, iskustvo u puštanju multimedijalnih fajlova (opet, blagodareći ekranu većih dimenzija) – Brzina u radu – Vrhunski dizajn Mane: – Visoka cena – Stari Android 1.6 kao OS (apdejt najavljen za kraj godine) i ograničenja koja iz toga proističu – Ne podržava snimanje 720p videa – Veliki za telefon, mali za tablet – Virtuelna tastatura je mogla biti bolje koncepirana – Izrada bi sa donje strane mogla biti nešto bolja, prvenstveno vezano za slajder koji pokriva bateriju Uređaj za potrebe prikaza ustupio Asbis.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi