Creative Sound Blaster Audigy Platinum

Creative Sound Blaster Audigy Platinum

 

Izvlacenje aduta iz rukava je obicno poslednji potez partije, momenat kada pobedjujete. Posle aduta, naravno, nema vise karata i igra bi bila zavrsena. Kada govorimo o Creative Labs-u imajte u vidu da je u pitanju jedan veoma dubok rukav i da je iz njega u, marketinski gledano, pravom trenutku moguce izvuci neograniceno mnogo karti, ali zvucnih.Creative je već dugi niz godina svetski lider na audio polju (naravno, kada su kompjuteri u pitanju), ali pravih noviteta već du

    Sadržaj

       

      Nemanja Jevtic

      Uvod

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum pakovanje i sadrzaj

      Izvlacenje aduta iz rukava je obicno poslednji potez partije, momenat kada pobedjujete. Posle aduta, naravno, nema vise karata i igra bi bila zavrsena. Kada govorimo o Creative Labs-u imajte u vidu da je u pitanju jedan veoma dubok rukav i da je iz njega u, marketinski gledano, pravom trenutku moguce izvuci neograniceno mnogo karti, ali zvucnih. Njihov adut obicno dolazi u 7-10 varijacija, proporcionalno dubini dzepa potrosaca. Jedna veoma korektna ideja koje vuce korene od Live! serijala je da svakom korisniku obezbede kartu sa istim cipom i istih performansi, a da cenu podizu pikanterije poput 5.1, izlaz na 5.25 (LiveDrive!), pozlaceni kontakti i kablovi, bundle, itd. Smisao i princip izrade Live!-a verodostojno je prenesen i na SB Audigy zvucnu kartu. Ako niste verovali svojim usima kada ste culi Live! i kao i milioni drugih bili instantno navuceni na isti onda za vas pomoci nema – Audigy je prva sledeca logicna instanca. Nema greske, to je to. Audigy je “pali, radi, prodato” proizvod, samarcina konkurenciji, zvucna karta bez presedana. Lek nije izmisljen, zaraza neminovna na prvo slusanje. Spremite novcanike…

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum slika kartice

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum slika cipseta

      Specifikacije

      Feature

      Description

      MIDI Features

      Synthesizer Chip

      Audigy

      Synthesizer Type

      Wavetable

      Polyphony

      64 (with 8-point interpolation)

      RAM size

      Based on System RAM, up to 1GB

      Sample Sets

      4 and 8 MB

      Synthesizer Effects

      Reverb, Chorus, Flanger, Pitch Shifter, Distortion, etc

      MIDI Channels

      48

      Effects Engine

      32-bit

      Digital Audio Features

      Duplex Type

      Full

      Max. Recording Depth

      16-bit

      Max. Recording Rate

      48kHz

      Max. Playback Depth

      24-bit

      Max. Playback Rate

      96kHz

      Signal-to-Noise Ratio

      100dB

      Soundfont Support

      Yes, including Soundfont 2.1

      Built-in Amplifier

      No

      Glavni adut aduta je novi cip. Audigy cip, zamena za EMU10K1, fascinantan je spoj Awe64 i Live!-a i prevazilazi pomenute za komotne dve duzine. Dok je vremesni Awe i posle pojave Live!-a ostao retko prevazidjen pri cistoci zvuka koji ubacujete u kompjuter, a Live! doneo Eax i 5.1, novi inkasant kompanije Creative poseduje sve stare i novoizmisljene ulaze i izlaze i besprekorne podrske. Recju, nema sta nema. Prva novina na listi prioriteta pomena je 100db STNR (Signal To Noise Ratio), kristalno jasan zvuk na izuzetno jakom izlazu. 24-bitna karta sa 96kHz DAC-om donela je drasticne promene na polju 3D Audio endzina kao i novi reverb endzin koji podrzava upotrebu do 4 razlicita reverba simultano (MultiEnviroment). Audigy takodje podrzava SoundFonts 2.1 kao i ASIO i poseduje interesantnu novinu “Audio Clean-Up” koji, ako ukljucen, u realno vremenu cisti signal od klikova i sumova. Od Audio Clean-Up-a nikako ne treba ocekivati cudo, njegovom primenom dolazi do izoblicenja prvobitnog snimka u zavisnosti od inicijalnog kvaliteta istog, ali u svojim svetlim trenutcima Clean-Up se pokazao efikasnim. Ipak, kako bi se ogradili, ostajemo zagovornici Sound Forge Plug-In-ova, koji uz malo natezanja od veoma losih snimaka mogu napraviti daleko upotrebljivije.

      Pakovanje

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum slika sadrzaja pakovanja

      Korisnici Live! karata secaju se trenutka kada je na Creative.com obesena prva verzija LiveWare-a. Gotovo sigurno je da ni jedan hardverski proizvod nije imao toliko razvijenu i manipulativnu softversku podrsku. Uredno peglajuci sve bagove i veoma siroko, programeri Creative-a su nam poklonoli i Playcentar 2 (besprekorni ripper audio cd-ova, barata sa svim poznatim formatima), MD Centar i ko zna sta jos. AudigyWare, slicnog formata i funkcija dosao je vidno redizjniran u Windows XP boje i dezene, spreman da se usemi u euforiju oko izlazka nove platforme koja ne krije tendencije da poklopi ostale Windows OS-ove. PlayCenter 3.0, opran od svih bagova je idealno mesto za organizaciju/reprodukciju/kreaciju mp3 muzike na vasem racunaru. Kao i svi popularni grabberi/ripperi, ima mogucnost regulisanja bitrate-a, kooperativan je sa CDDB-om i svojim daljinskim upravljacem. Eax Control Panel, takodje slican Live! verziji dozvoljava presetiranje za razlicite audio formate (Wav, Mp3) i pruza podrsku za do cetiri efekta u isto vreme, cemu poziciranje zvucnika u okruzenju moze, uz malo natezanja, dostici zavidni nivo realnosti. Ovakvo zafrkavanje najbolje je objasnjeno u EAX Goldmine Demo-u koji vas vodi kroz rudnik i reprodukuje audio desavanja sa i bez EAX-a, ukazujuci na nivo realnosti pozicije sumova, ptica koje prolecu i ostalih gluposti. Nazalost, uklonjeni su preseti za igre koji su se pokazali veoma “handy” u LiveWare-u, ali zato presetiranje EAX-a vise nije ograniceno odrdjenom kombinacijom zvucnika, vec je sve presete moguce koristiti od polazna dva zvucnika pa nadalje. Creative TaskBar (padajuci meni) je takodje pretrpeo odredjene promene te su mu ukinute sve grupe osim one koju korisnici Live!-a znaju kao Live!Task. Za neupucene, TaskBar je spao na promenu zvucnih efekata pri slusanju muzike i automatske primene odredjenog preseta pri startovanje odredjene aplikacije, u prevodu pri startovanju Quake-a 3 EAX preset koji ste podesili bice aktiviran. SoundFont, za razliku od Live!-a vise nije limitiran sa 32mb, velicina i kolicina SoundFontova je neogranicena. Device Controls sluzi za podesavanje samplerate-a na izlazu (44.1,48 i 96kHz-a) o cemu je vec bilo reci. Surround Mixer i Audio HQ dobro su poznati korisnicima LiveWare-a, u njima se nalaze kontrole tona, balansa, ekstra-novina balans prednji-zadnji-levi-desni zvucnik, switch za digitalni output i iskljucivanje AC3 dekodinga ukoliko koristite eksterni 5.1 dekoder. Sadrzano je i dosta Third Party Software-a, ali na njima se ne bismo zadrzavali jer ne prevazilaze granice standardnih Sound Forge demoa i manje interesantnih i retko potrebnih programa, osim full verzije PowerDvd 3.0 i full verzije “Giants: Citizen Kabuto”, igre sa kojom ste, pretpostavljamo, upoznati.

      Konektori

      Cini nam se da je glavna fora Audigy Platinum seta njegova “konektivnost”, mogucnost da se poveze sa i na sve sto vam padne na pamet. Upravo iz tog razloga odredjeni zahvati su izvrseni kako bi se stvorilo sto vise mesta na samoj karti.

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum konektori na kartici

      Tako zadnja maska karte broji 5 3.5mm pozlacenih izlaza funkcija prednjih i zadnjih zvucnika, Line-In-a, Mic-In-a i podeljenog Digital Out/Center-Subwoofer. Midi/Gameport je zbog dodatog SB1394 FireWire ulaza morao da izleti iz kombinacije, te on dolazi na zasebnom konektoru koji se vezuje na plocu karte. Na samoj karti nalaze se MPC ulazi CD_in, TAD_in, SPDIF_IN, AUX_IN kao i izlazli za konekciju za Audigy Drive-om i Midi/Gameportom. Karta se se Drive-om povezuje preko internog SB1394 kabla i 20-i nesto pinskog sirokog sivog kabla. U zavisnosti od konfiguracije, vezivanje i povezivanje karte moze da potraje i zahteva uvodjenje reda u kucistu, kako bi se nimalo fleksibilni IDE kablovi poslagali sa Audigy-jevim. Audigy je dobio i skroz novi set DAC-ova i ADC-ova, 24bit/96kHz za digitalnu i 24bit/48kHz za analognu reprodukciju. Kvaka je u tome sto je moguce nastelovati ovaj izlaz po zelji, dok su Live! i ostale zvucne karte imale fiksiran izlaz na 48kHz. Ovaj problem najvise je opterecivao valsnike MD uredjaja, koji do skora nisu imali mogucnost resample-inga sa 48 na 44.1kHz, kao i DTS-CD-ova koij zahtevaju izlaz na 44.1kHz.

      AudigyDrive

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum decoder

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum dekoder iznutra

      AudigyDrive je prljavo bele boje i lagano pasuje u 5.25 slot. Ne poznaje zagrejavanje, te se preporucuje drzanje u najnizem slotu kucista. Postoji i eksterna varijanta koji, nazalost nismo dobili na testiranje, ali izmedju dva ne postoji gotovo nikakva razlika, pitanje je samo cega bi se pre odrekli: 5.25 slota ili PCI izlaza iz kucista? Ako je funkcionalnost bila krsteno ime Live!drive-a, nema razloga da se mnogo stvari promeni i na AudigyDrive-u, osim neke unutrasnje reorganizacije.

      Creative Sound Blaster Audigy Platinum remote control

      Tanki daljinski upravljac savrseno je funkcionaisao sa PlayCenterom 2, a uz neke neoficijalne Plug-Inove, isti je propevao i u nekim drugim popularnim playerima poput PowerDvd-a i Winamp-a. Daljinski takodje ima i mogucnost regulisanja slike (brightnes i contrast). Ukoliko niste imali iskustva sa SB Drive-om bilo kog modela, pomenuti poseduje malu ali odabranu skupinu ulaza/izlaza i olaksavace vam povezivanje audio uredjaja sa kartom bez zavlacenja “pod haubu”, tj. petljanja iza kompjutera i prebadanja, pravljenja kablova za ovo ili ono. Elem, na njemu se nalaze Midi ulaz/izlaz, opticki ulaz/izlaz, dodatni FireWire za povezivanje sa eksternim hardovima, DV kamerom, eksternim pisacem, Nomad-om i ostalim Creative proizvodima, 10mm izlaz za slusalice i 10mm ulaz za mikrofon (CreativeMic sa postoljem, sadrzan u paketu) sa rucnim kontrolama, RCA Stereo ulaz (cinc), digitalni ulaz i izlaz i IR port. Iz prilozenog dalo bi se zakljuciti da su varijante vezivanje neogranicene, sve sto vam treba su kablovi i zelja/potreba. Dok je Live! gasio analogne izlaze pri koriscenju digitalnog, Audigy-ju ova varijanta ne predstavlja ni najmanji problem, te je u nekim slucajevima moguce i multi-kanalno snimanje

       

      Opsti utisak

      Reprodukcija zvuka bez presedana. Reprodukcija DVD-ova takodje. U sustini, i ne znamo na sta bismo vam specijalno skrenuli paznju. Ovako definitivno treba da izgleda zvucna karta koja odgovara na sve multimedijalne potrebe. Nepokolebljiva stabilnost drajvera za 98se/Me/2000 (98fe ne podrzava FireWire, XP drajveri nalaze se na sajtu proizvodjaca). Ono sto u stvari najvise zanima krajnje korisnike i gejmere je osnovna verzija koju jos uvek nismo dobili na testiranje, medjutim po informacijama proizvodjaca, primenice se isti princip kao i sa Live! serijalom te verujemo da ce se uskoro pojaviti nekakva Value verzija Audigy-ja, lako pristupacna za jednu do dve “srpske nulte tarifne” novcane jedinice (ona plava novcanica sa klavirom). Ekspanzija Audigy-ja jos nije ni pocela a mi joj predvidjamo totalnu dominaciju na trzistu jer od ovoga bolje ne moze, bar ne dok Creative ne sedne i ne napravi 16-kanalnu kartu za smesne pare, a kako je pocelo nisu daleko od toga.
      Recju: konkurencijo dovidjenja, predjite na FM Tunere i sklapanje kucista, Creative Labs vodi ovaj sou u potpunosti. Neke stvari se, izgleda, nikako ne mogu promeniti.

      Za potrebe testa, uredjaj ustupio “Computer Land

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi