Cooler Master Storm Trigger

Cooler Master Storm Trigger

Iako kada čujete ime Cooler Master prvo na šta pomislite su najčešće kućišta i kuleri, u poslednje vreme njihova serija Storm proizvoda je toliko "buknula" da su sve šanse da kroz koju godinu postanu simbol gejming opreme. Naravno, to ne bi bio slučaj da Storm proizvodi nisu veoma kvalitetni, a Cooler Master se zaista trudi da uvek predstavi nešto novo u ovom domenu. Poslednji novitet u nizu je mehanička tastatura koja poseduje veliki broj rešenja koja će izmamiti osmeh na lice gejmera, ali i onih koji vole zvuk tog tipa tastatura i koji će se sa nostalgijom setiti starih vremena kada je ovaj zvuk bio dominantan u kancelarijama. Cooler Master Trigger je model koji zaista ima puno toga da ponudi...

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Cooler Master Trigger je prva tastatura ove kompanije koja koristi poznate Cherry MX prekidače za tastere. Ovo su nadaleko poznati mehanički prekidači za pozlaćenim kontaktima, a u zavisnosti od želja korisnika i njihovih potreba postoje ukupno četiri tipa koja se označavaju bojama. U pitanju su crveni, crni, braon i plavi tip, a svaki se ponaša unikatno. Zanimljivo je to što je Cooler Master jedini proizvođač koji jedan model tastature nudi sa sva četiri tipa Cherry MX prekidača. Naime, svi drugi proizvođači vezuju samo jedan tip ovih prekidača sa modelom, dok je na kutijama Trigger-a označeno sa kojim tipom dolazi što apsolutno zaslužuje pohvalu.

      Ovo u suštini znači da je praktično u zavisnosti od toga kakve prekidače Trigger ima, doživljaj sa svakim drugačiji i ovo ga čini prilično teškim za opisivanje, mada je po pravilu svaka tastatura sa Cherry MX prekidačima dobra, samo je pitanje koji tip vama odgovara. Vredi pomenuti da je nama stigao model sa Cherry MX Black varijantom. Tastatura stiže u pakovanju koje neće biti namenjeno retail-u što je i očigledno, s obzirom da je u pitanju obična bela kutija, ali Cooler Master nije zaboravio da naznači koja vrsta Triggera je u pitanju. Unutra se nalazi osnovna oprema koja podrazumeva odmaralište za dlanove, USB kabl i samu tastaturu što je i dovoljno za potrebe novinara, ali verujemo da će verzije namenjene prodaji sigurno imati još neki zanimljivi dodatak unutra.

      Kabl koji dobijate je veoma je kvalitetan i poseduje ojačanje i pozlaćene konektore. Konektor koji ulazi u tastaturu je mini USB, dok je klasičan sa strane koja se priključuje na PC. Kabl je dužine oko 180 centimetara što bi trebalo da bude dovoljno dugo za svakog korisnika, a dopada nam se i to što na konektoru nije izostavljen ni Storm logo.

      Oslonac za dlanove dolazi odvojen od tastature, a vrlo lako se montira i nešto teže skida. Izrađen je od veoma kvalitetne plastike čija je površina presvučena tankim slojem nalik na gumu, pa dlanovi prijanjaju jako dobro na nju. Sa unutrašnje strane odmorišta se nalazi metalna konstrukcija nalik na saće koja ga čini dodatno čvrstim, a konačno dolazimo i do tastature.

      Cooler Master Trigger je kombinuje crnu i sivu boju koja možda nije najatraktivnija, ali definitivno uliva poverenje i deluje jako izdržljivo. U pogledu dimenzija, kao i svaki mehanički model i Trigger je u najmanju ruku kabast, zbog toga što mu je debljna oko 25 milimetara što nikako nije malo. Uz dimenzije masa od 1260 grama ga definitivno Trigger se neće učiniti posebno privlačnim korisnicima koji vole tanke i lagane modele, ali verujemo da će ciljna publika itekako biti obradovana upravo zbog ovih karakteristika. Jednostavno, Trigger deluje kao da je u stanju da izdrži nerviranja u slučaju poraza u partiji omiljene igre.

      Sa donje strane nema mnogo toga da se vidi osim gumenih stopica koje su u našem slučaju na pretežno belom stolu ostavljale crne tragove i to nam se nije previše dopalo. Sa druge strane nožice koje služe da postave tastaturu pod uglom su takođe kompletno gumirane i jako smo zadovoljno kako to funkcioniše u kombinaciji sa odmorištem za dlanove.

      Na zadnjoj strani žete naći mini USB priključak, kao i USB hub koji ima dva klasična USB ulaza. Zanimljiv detalj je i DC konektor od 5V koji služi za priključivanje adaptera u sluaju da je tastaturi potreban dodatni izvor napajanja. Verovatno se pitate zašto? Osim za slučaj da napajanje iz USB interfejsa nije dovoljno ukoliko povežete dva uređaja na hub, ukoliko povežete dodatni adapter, osim osnovna tri stepena intenziteta osvetljenja, dobićete još dva. Treba pomenuti i da adapter treba nabaviti, jer nije deo standardnog paketa Trigger-a.

      Tastatura je vrlo zanimljivo rešena, pa nema multimedijalnih tastera, već se sve rešava putem alternativnih funkcija F5 do F11 koje pozivate putem tastera sa Storm logom koji se nalazi pored “alt-a”. Na isti način funkcioniše i promena modova osvetljenja tastera samo što su za to zaduženi tasteri od F1 do F4.

      Sa leve strane se nalazi šest Macro prečica čije funkcije možete predefinisati putem softvera koji se preuzima sa zvanične strane Cooler Mastera, a profile možete smestiti u memoriju same tastature koja ima ukupno 64KB rezervisano za tu namenu. U taj prostor je moguće smestiti pet profila i po 15 makro funkcija za svaki, a ukoliko vam to nije dovoljno možete ih koliko želite smestiti u memoriju računara.

      Tasteri su jako prijatni na dodir i veoma su odzivni. Dubina hoda je nešto veća, ali je to i očekivano od mehaničke tastature. Prisutan je karakterističan zvuk prilikom kucanja, a s obzirom na to da postoji maksimum od šest tastera koji se koriste u isto vreme greške se retko događaju. Zanimljivo je da su pojedinci prokomentarisali da je “6 N key rollover” tj. maksimum šest simultano pritisnutih tastera loša stvar, treba podsetiti da je za većinu regularnih tastatura ovaj broj duplo manji i da je vrlo mala šansa da se u regularnim situacijima ovaj maksimum iskoristi.

      Ispod svakog tastera se nalazi po jedna dioda na samom prekidaču koja osvetljava taster. Pomenuli bismo da su laserski upisane oznake na tasterima fantastične i da moramo odati priznanje Cooler Masteru, a jedina primedba bi bila to da i pored svakog pojedinačno osvetljenog tastera postoje oni koji su neravnomerno osvetljeni što kvari utisak donekle.

      Razlog za ovo je činjenica da su diode postavljene previsoko i da jednostavno ne pokrivaju dovoljno veliki ugao, kao i to da se dešava da u slučaju da taster ima dve funkcije sa većim oznakama, kao što je to u slučaju F tastera, samo jedna od funkcija biva kvalitetno osvetljena, što je zaista šteta. Nije veliki propust, ali bismo voleli da je ovo malo bolje rešeno. Dopada nam se to što osim tri intenziteta osvetljena, odnosno pet u slučaju dodatnog napajanja, možete podestiti i to da li će biti konstatno svetlo ili pulsirajuće. Tu je i mogućnost da osim svih tastera, sijaju samo oni koji su vam primarni za igranje, a to su WASD, strelice i makro tasteri što je jako simpatična opcija. 

      Osim crveno osvetljenih tastera, nije izostavljen ni svetleći Storm logo, koji svetli kao i ostatak u zavisnosti od podešavanja. Drago nam je da Trigger poseduje veliki Backspace i Enter što je nešto što proizvođači sve češće bez potrebe menjaju, a i numerički deo tastature je konvencijonalnog oblika što je za svaku pohvalu, osim u slučaju da niste navikli na nešto drugačije.

       Ovu tastaturu očekivano prati i adekvatan softver koji omogućava podešavanja po želji korisnika. Naravno, nadali smo se jednostavnom rešenju koje nudi dovoljan broj mogućnosti u isto vreme ne izgledajući pretrpano. Kada smo videli da je CM Trigger softver “težak” oko 110MB, postali smo pomalo zabrinuti da ne bude previše rogobatna aplikacija, ali je Cooler Master svoju aplikaciju za kontrolu ovog modela učinio veoma praktičnom i jednostavnom.

      Na glavnom ekranu koji je nazvan STORM CFG moguće je napraviti profile za tastere i praktično podesiti funkcije svega i promeniti po potrebi. Možete dodavati funkcije, menjati ih ili jednostavno uraditi “disable” ukoliko vam nešto smeta ili ne odgovara. Sve promene je moguće snimiti u odgovarajući profil kako ne biste prilikom pokretanja igre svaki put radili rekonfiguraciju tastera.

      Na odeljku sa profilima se nalazi njihov spisak od kojih su pet smešteni u memoriju tastature koja je kapaciteta 64 kilobajta, a naravno u računar možete smestiti ostale profile po želji i njihov broj je praktično neograničen, ali u slučaju da tastaturu prebacite na drugi PC, samo pet iz sopstvene memorije će biti dostupni, što je i logično.

      Macro Studio je, kao što mu i ime govori, namenjen za pravljenje makro funkcija koje možete snimiti na više načina. Osim što je moguće da se komande izvrše brzinom kojom ste ih vi izveli, tu je i mogućnost i da se izvrše u isto vreme ili sporije od onoga što ste vi uradili. Osim putem softvera, makroe možete snimati “On the fly” i smeštati ih u lokalnu memoriju tastature, s tim što za detalje savetujemo da preuzmete uputstvo sa zvaničnog sajta Cooler Mastera.  Nakon korišćenja CoolerMaster Triggera moramo priznati da smo izuzetno zadovoljni. Naša verzija je posedovala Cherry MX Black prekidače koji su izuzetno ugodni kako za kucanje teksta, tako i za igranje igara, ali bismo voleli da probamo i ostale varijante, jer navodno svaka od njih pruža unikatni doživljaj. Sama izrada tasture deluje veoma izdržljivo, tako da čak i ukoliko niste preterano nežni prema svojim periferijama Trigger deluje kao da bi mogao da vas posluži duži niz godina. Osvetljenje iako nije savršeno ravnomerno, jako dobro radi svoj posao, a voleli bismo da vidimo kako izgledaju dodatna dva nivoa jačine svetla, jer i maksimum koji se može dobiti kada je tastatura povezana preko USB kabla deluje jako snažno.

      Dopada nam se što dobru tastaturu prati i veoma funkcionalan softver koji obuhvata sva bitnija podešavanja, a i njegov dizajn je privalačan i intuitivan. Naravno, očekujemo da CoolerMaster radi na njegovom usavršavanju radi proširenja funkcionalnosti, a da se ide u dobrom pravcu govori i informacija da je u kratkom periodu verzija sa 1.0 prešla na 1.1 gde je doneko nekoliko bitnih unapređenja. Sve u svemu CoolerMaster Trigger zaslužuje sve pohvale, jer je odličnog kvaliteta i izrade, dok u isto vreme se proizvodi sa sva četiri tipa Cherry MX tastera, pa se može prilagoditi svakom korisniku prema potrebama. Sa najavljenom cenom od oko 120 evra, upravo ova stavka bi mogla biti prepreka za veću prodaju na domaćem tržištu, ali će to već vreme pokazati.

      Prednosti: – Kvalitet izrade – Cherry MX tasteri – Gumirana površina prijatna na dodir – Podešavanja Mane: – Fale odvojeni multimedijalni tasteri – Neravnomerno osvetljenje pojedinih tastera  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi