Cooler Master Sirus headset

Cooler Master Sirus headset

CoolerMaster je kompanija koja se uvek trudi da tržištu ponudi nešto novo i sveže, pa nikad nije iznenađenje kada na test stigne neki proizvod koji nije karakterističan za njihov domen. Sa Storm linijom proizvoda CoolerMaster je napravio igračima dobro poznat brend, a Sirus slušalice koje su nam se ovom prilikom našle na testu odlično dopunjuju postojeću ponudu njihove opreme namenjene igračima. Do sada su se u Storm seriji našla kućišta, miševi i podloge, pa čak i tastature, pa je u skladu sa tim došao red i na jedan kvalitetan "headset"

    Sadržaj

      Nebojša Todorović Sirus headset je u našem slučaju stigao u “novinarskoj” varijanti iliti običnom belom kartonskom pakovanju, ali po informacijama koje smo dobili od CoolerMaster-a kutija koja će se naći u prodavnicama bi trebala da izgleda kao na slici ispod, ali s obzirom da nismo videli konačno rešenje dodatno komentarisanje moramo izostaviti. Ovo važi i za propratni paket, mada verujemo da osim uputstva i diska sa drajverima, ništa nije izostavljeno u odnosu na ono što smo mi dobili.
       

       
      Po vađenju iz kutije, slušalice ostavljaju utisak čvrstine i kvaliteta. Iako su kompletno izrađene od plastike, moramo primetiti da se nigde ne javlja nikakvo neželjeno ugibanje, zveckanje ili škripanje. Deo sa zvučnicima može se pomerati u dve ose u manjoj meri, pa se lako prilagođavaju obliku glave, a uz to ih je moguće “produžiti” kako bi se podesila željena veličina. Mehanizam za izvlačenje deluje dosta čvrsto iako je takođe izrađen od plastike, mada moramo priznati da bi nam metalno rešenje ulilo više poverenja.
       

       
      Dizajn je vrlo nezahvalno komentarisati, ali moramo priznati da se nama Sirus jako dopao zbog njegovih velikih dimenzija koje ostavljaju utisak robusnosti, ali i nekih prednosti koju veličina nosi sa sobom. Tu prvenstveno mislimo na veličinu samih “ear pad-ova” koji su izuzetno veliki i u većini slučajeva će prekriti kompletnu ušnu školjku, što na duže staze u velikoj meri doprinosi udobnosti, ali i boljoj izolaciji od spoljne buke. Na gornjoj ivici se nalazi i veliki sundjer koji se naslanja na teme glave i čini da slušalice stoje čvrsto na glavi, bez ikakvih neprijatnosti. Kako bi svako bio zadovoljan uz Sirus se isporučuju dva tipa jastučića za uši. Prvi je izrađen od mikrofibera i predstavlja udobnije rešenje, koje diše, ali i ima nešto veću propusnost eksternog zvuka. Ukoliko vam to ne odgovara, tu su i alternativni jastučići izrađeni od veštačke kože koji imaju smanjenu propusnost spoljašnjih zvukova.

      Dopada nam se i kombinacija crne i sive boje, kao i to što su crne površine izrađene od plastike presvučene blago gumiranim slojem. Sa ovom kombinacijom materijala i boja Sirus izgleda elegantno, ali i veoma atraktivno na svojevrsni “haj tek” način. Jedini svetleći detalji su na spoljnoj strani u vidu CM Storm logoa, ali je to urađeno sa puno ukusa i nije previše napadno, pa možemo reći da je u tom smislu CoolerMaster napravio idealan balans.

       
      Što se nedostataka u dizajnu tiče, zaista nema mnogo toga čega bismo mogli da se setimo, a verovatno najveća je to što Sirus nije moguće sklopiti radi transporta, pa ćete uvek morati biti veoma pažljivi prilikom nošenja na duže destinacije, kako ga ne biste oštetili. Za ove potrebe bi bilo lepo da je u paket uljučena neka vrsta futrole ili torbice, što je nešto o čemu bi trebalo razmisliti za buduće modele, kojih će, nadamo se, biti.

      Sirus na sebi ima integrisan mikrofon, koji ima LED osvetljenje crvene boje na vrhu i kada je uključen svetli. Ovo je vrlo korisna funkcija, jer je smanjena mogućnost da kažete nešto što ne želite da se čuje kada je mikrofon upaljen. Kada su zvučnici u pitanju, ove slušalice imaju čak 8 drajvera, kako bi ostvarlili pravi 5.1 zvuk. Zbog ovoga, veličina tih zvučnika je dosta manja, pa je šest prečnika 30mm, a dva koji predstavljaju niskotonac imaju prečnik od 40mm. 
       

      U skladu sa tim ne očekujte da dobijete zvuk koji bi imali sa klasičnim stereo slušalicama koji imaju samo dva velika zvučnika, ali u isto vreme se spremite na fantastično dočaranu prostornost zvuka. Ipak, kvalitet zvuka koji Sirus može da isporuči nikako nije za potcenjivanje i iako vam možda neće probiti bubne opne, zvuk koji isporučuju je jako dobar. U filmovima i igrama se može reći da je Sirus na domaćem terenu i moramo priznati da je u tim “disciplinama” ovaj headset fantastično rešenje. Bili smo skeptični prema 5.1 zvuku u slušalicama, ali nas je CoolerMaster sa Sirus-om ubedio u kvalitet ovog rešenja. Slušanje muzike je takođe veoma ugodno, ali dok god se ne smatrate audiofilom, jer ćete u tom slučaju svakako naći mane u odnosu na konvencionalna rešenja, ali takvi korisnici nisu ciljna grupa za Sirus.

      Način konekcije koji Sirus ostvaruje sa računarom je putem miniDIN konektora koji se vezuju na fenomenalno izrađen potenciometar sa kojim možete podešavati jačinu “master” zvuka, ali i za svaku od grupa pojedinačno (Center, Front, Rear, Bass). Jako nam se dopada metal od kog je potenciometar izrađen kao i njegova tekstura koja odaje utisak da je deo izvađen iz BMW-a X6. Kada povežete Sirus sa njim, postoje dva načina da ga spojite sa računarom. Prvi je putem dva USB konektora ili putem analognih 3,5mm audio džekova. U oba slučaja će njegov rad biti moguće podešavati i iz drajvera koje možete preuzeti na Storm sajtu. Njegov interfejs je jasan i interesantnog je dizajna, ali imamo utisak da je ovo samo početak i da će se kroz vreme dosta unaprediti, jer je za sada, prilično rudimentaran.

      Zaključak Sve u svemu, Sirus je fantastično rešenje za gejming, pogotovo ukoliko vam je to prioritet. Istina, nema aktivni Noise Cancelation, nije lako sklopljiv, niti je moguće skinuti mu mikrofon, ali nas je Sirus “kupio” svojom sposobnošću da simulira prostornost zvuka na poseban način. Takođe, izuzetno je udoban i pored poveće masivnosti i ni pri dužim sesijama nismo imali problema sa bilo kakvom neudobnošću. Uz sve to, dvostruki način povezivanja je jako lepo i elegantno rešenje, a isto važi i za Tactical Mixing Console (odnosno potenciometar). 
       

      Verovatno bi svako od vas koji prati tekstove na Benchmarku, želeo da čuje za poređenje sa ASUS-ovim Vulcan-om. To nije moguće dati, jer su dva potpuno različita tipa uređaja, iako se vode pod istim tipom proizvoda, stoga neka vas ne čudi što su oba ova, naizgled slična a u stvari tako različita uređaja, dobila najviše priznanje Benchmark sajta. Svaki od ova dva proizvođača je imao svoju viziju i nije moguće dati ocenu koja bolja u direktnom poređenju. U smislu same izrade, ASUS je odradio malo temeljniji posao, a naravno i tehnička strana mu je fantastična, a uz to namenjen je više igračima koji vreme provode na velikim takmičenjima gde je izolacija od spoljašnjeg sveta krucijalna. Nama se, ipak, Sirus prosto dopada malo više, jer nam je 5.1 zvuk interesantniji s obzirom da smo “kućni” gejmeri. Prednosti: – Odličan dočaran 5.1 zvuk – Dobro univerzalno rešenje – Atraktivan dizajn – Dvostruka konekcija sa PC-em  – Softver za kontrolu i podešavanje Mane: – Ne dobija se nikakva torbica/case – Mikrofon fiksiran za slušalice – Nemogućnost sklapanja radi transporta  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi