Blu Products Life Play

Blu Products Life Play

Dobili smo priliku da se upoznamo sa smartfonom Life Play od širim krugovima manje poznate kompanije Blu Products. Ovo je zapravo prvi od tri modela koje ćemo predstaviti na našem sajtu, a počinjemo sa najnaprednijim. Moto ovog proizvođača u usponu je da ponudi dosta toga za manje novca u poređenju sa poznatijom konkurencijom, što je upravo i ovde slučaj. Po ceni nešto više od 260 evra dobija se četvorojezgarni Cortex A7 procesor, 720p IPS ekran, 8MP kamera sa 1080p snimanjem, Jelly Bean 4.2.1 verzija Androida, Dual Sim podrška, bogat sadržaj pakovanja, itd...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Znamo koja vam se misao vrzma po glavi dok čitate naslov ovoga teksta – ” Šta je Blu Products i zašto me zanima telefon neke nepoznate kineske kompanije?”. Na našim prostorima je malo ko čuo za ovog proizvođača, ali ovo nije tipični “Kinez” kako možda naslućujete. Blu Products je zapravo kompanija sa sedištem u Majamiju na Floridi i za ovako malu kompaniju beleži veoma dobar uspeh. Ona je osnovana 2009. godine kada je prodato samo 70 hiljada telefona, a prošle godine ta cifra je drastično skočila na 4.1 milion, sa ukupno preko 10 miliona prodatih uređaja. Blu posluje najviše na tržištu Severne i Južne Amerike, poseduje skladište veličine preko 80 hiljada kvadratnih metara, ima preko 300 zaposlenih i 13 predstavništava u raznim zemljama u regionu. Zašto ovo pišemo? Čisto da se malo bliže upoznate o kome je ovde reč, tačnije da se uprkos tome što nismo bili upoznati sa njom, ipak radi o ozbiljnijoj firmi sa dosta širokom paletom od preko 20 modela smartfona za svačiji ukus i džep. Zašto bi kupili telefon ove kompanije umesto proverenog Samsunga, HTC-a, LG-a ili Sonija? Dve reči – cenovna pristupačnost. Zapravo, kako smo imali prilike da pročitamo u profilu kompanije, Blu kod sebe ističe tri najbitnije stvari – dizajn, kvalitet izrade i cenu. Po njihovim tačnim rečima – zadivljujuć dizajn, premium kvalitet izrade i performanse kakve možete naći kod vodećih modela, sve to po nižoj ceni. Prilično smele tvrdnje, ali šta je od svega toga istinito? Svakako ćete saznati u nastavku…

      Sve češće se srećemo sa jeftinijim telefonima sa dosta pristojnim hardverom, a može li Blu Products Life Play da se istakne u moru “polu-kineskih” ili “kineskih” proizvođača? Hardver ovog modela deluje veoma pristojno, pogotovo kada se uzme u obzir cena od oko 260 evra. Šta dobijate za taj novac? Pre svega relativno prostrani i kvalitetni 4.7-inčni ekran IPS tipa sa 1280 x 720 rezolucijom, koja zapravo nudi veoma pristojnu oštrinu od 312 piksela po inču. Procesor i GPU su svakako jako bitne komponente kod mobilnih uređaja, a ovde imamo MediaTek MT6589 čipset. Kao što uvek kažemo, ne možemo očekivati najsvežiju arhitekturu kod modela sa ovom cenom, tako da je ovde prisutan Cortex A7, tačnije četvorojezgarni procesor sa frekvencijom rada od 1.2 GHz-a, dok je grafički čip PowerVR SGX544MP

      Skladište Blu Life Play modela je očekivanog kapaciteta kao i kod većine cenovno pristupačnijih modela i iznosi samo 4GB-a. Njega ipak možete proširiti microSD karticama, ali to je ipak samo delimično rešenje problema. Radna memorija od 1GB je takođe uobičajna pojava na ovakvim modelima, tako da ovde nema nikakvih iznenađenja. Kamera na telefonu je takođe bitna stvar, a Life Play poseduje veoma pristojan senzor rezolucije 8 megapiksela, LED blic i mogućnost beleženja video snimka u 1080p rezoluciji. Njegova baterija je kapaciteta 1800 mAh, koja bi trebalo da pruži pristojnu autonomiju. Još jedna prednost ovog modela je relativno sveža verzija Androida sa kojom dolazi, tačnije Jelly Bean 4.2.1.  


      [modul]specifikacija=3501[/modul]Sitnice zaista mogu da naprave razliku u kupovini telefona, a verujemo da će se svima dopasti bogat sadržaj pakovanja kod Blu Life Play modela. Kutija je pretežno sive boje, zapravo presvučena je monohromatskom fotografijom, dok je sa prednje strane ilustracija dizajna telefona. Spoljašnji izgled pakovanja je manje bitan – više je bitno ono što je unutra. Od prateće opreme zatekli smo punjač sa američkom utičnicom, tako da je ovde potreban adapter-priključak, zatim microUSB kabl i interesantno obojene in-ear slušalice. To je zapravo standardna oprema, ali je Blu odlučio da ide dalje i uključi plavu prozirnu silikonsku futrolu, kao i zaštitnu foliju za ekran – nešto što viđamo jako retko kod drugih proizvođača.
      Dizajn telefona je dosta interesantan, a generalni oblik nas pomalo podseća na HTC One S. Zaobljenja na ćoškova su blaga i sličnog su stepena zakrivljenja kao kod pomenutog modela, takođe sa ivicama koje se donekle nastavljaju na prednju stranu uređaja. Prednja strana je većinom u staklu, sa crnim trakama i prostorom iznad i ispod koji je veoma slične crne nijanse kao i sam ekran, tako da je cela prednja strana u stelt varijanti koja nam se dopada. Iznad ekrana imamo malu rupičastu mrežicu iza koje je smešten zvučnik za razgovor, a tu su i senzori, kao i prednja kamera pozicionirana u desnom ćošku. Ispod se nalaze tri kapacitivna tastera – Menu, Home i Back.





      Posebno nam se kod Life Play modela sviđa boja primerka koji smo mi dobili – metalik plava, tako da je telefon zaista Blu(e). Još jedna bitna stvar koju svakako vredi istaći je da je sa 7.9mm ovo jedan od tanjih telefona na tržištu. Okretanjem telefona na zadnju stranu metalik plava boja dolazi do izražaja – nama se ova nijansa dopada, ali je to ipak pitanje ukusa. U gornjem levom uglu smešten je LED blic i odmah do njega 8MP kamera. Donji deo telefona krasi srebrni BLU logo, a u donjem levom ćošku tu je prorez iza kojeg se nalazi zvučnik. Pošto je zadnji deo telefona skroz ravan, kada telefon stavite na sto zvučnik će biti blokiran, tako da ovo baš i nije najbolja pozicija. Uklanjanjem poklopca u gornjem delu sa leve strane nalazi se microSD slot, zatim microSIM i miniSIM slotovi.





      Softver
      Ne možete očekivati KitKat 4.4. na ovom modelu – barem ne još uvek – ali kod Life Play smartfona imamo relativno svežu Jelly Bean 4.2.1 verziju. Primećujemo da se sve više proizvođača odlučuje za AOSP, takoreći Google verziju Androida, koja je i ovde prisutna, mada je Blu odlučio da ubaci nekoliko izmena. One nisu toliko drastične, ali postoje u određenim delovima interfejsa. Lockscreen, Home Screen, App Drawer i Notifikacioni panel su netaknuti, ali ima par promena kod Dialera, u porukama, kontaktima i možda najveća promena u glavnim podešavanjima telefona. Tu su naravno i promene vezane za Dual Sim podršku kao što su dva indikatora jačine signala mreže u vrhu, kao i opcije pri pozivanju. Recimo ako želite da pozovete nekog dobijate mogućnost da li tu radnju želite da izvršite pomoću Sim 1 ili Sim 2 kartice, a u opcijama takođe možete namestiti i podrazumevane akcije za pozive, poruke ili Data konekciju.







      Blu tvrdi da ima premium kvalitet izrade kod svojih telefona, ali ne možemo reći da je izrada baš premium, barem ne kod Life Play modela. Dizajn jeste dobar, telefon je lagan i dosta tanak, izrada jeste dobra, ali smo primetili da je poklopac zadnje strane pomalo “krckav”. Ostatak je sasvim uredno sklopljen i telefon lepo leži u ruci. Takođe nam se sviđa i silikonska futrola providno plave boje koju Blu uključuje u pakovanju, koja ne udebljava previše telefon i štiti ga od ogrebotina i padova. Možete zaštiti i sam ekran, jer je u kutiji uključena i folija. Zaista privlačan i dopadljiv telefon – barem mi imamo takvo mišljenje o njemu.



      Iako Life Play pripada nižem delu srednje klase mobilnih telefona, on poseduje IPS ekran veoma dobrog kvaliteta. Dijagonala iznosi 4.7 inča i ima veoma pristojnu 1280 x 720 rezoluciju. Prikaz je zaista dobar i direktno bismo ga po kvalitetu uporedili recimo sa IPS ekranom HTC One X modela iste dijagonale i rezolucije. On je dosta svetao, boje su pravilno zasićene i uglovi gledanja su dosta široki. Vidljivost na suncu je jedna od stvari koja IPS stavlja u prednost u odnosu na Super AMOLED, tako da smo bili jako zadovoljni kako se Life Play ponašao u ovom scenariju. Ipak, dubina crne boje i kontrast je nešto gde će Samoled uvek odnositi pobedu. Ekranom ovog modela smo veoma zadovoljni – prikaz je oštar i tačan, a površina koju 4.7 inčna dijagonala nudi pruža sasvim ugodan osećaj pri korišćenju.




      Za oko 260 evra nećete svakako dobiti Snapdragon 800 čipset i Krait procesor, to se jednostavno ne može očekivati od telefona u ovoj klasi. Nažalost čak ni Cortex A9 nije izvodljiv po ovoj ceni, ali zato Cortex A7 jeste. Ovde dobijate četvorojezgarni procesor na 1.2 GHz koji je dovoljno moćan da obezbedi veoma glatko iskustvo u korišćenju, dok su GPU performanse pristojne. Ukupne performanse svakako nisu u rangu današnjih vodećih modela, ali recimo da kažemo da su uporedive ili ipak tik lošije od prošlogodišnjeg vodećeg HTC One X modela. To nikako nije loše za ovu cenu zar ne? Nećete moći da pokrećete najzahtevnije Android igre bez seckanja, ali će kretanje kroz Jelly Bean i izrvšavanje akcija biti relativno brzo, što je nekome i više nego dovoljno.  

       
      Blu Life Play
      Gigabyte GSmart Maya M1 v2

      Quadrant
      3947
      3761

      Nenamark 1
      61.8 fps
      56.3 fps

      Nenamark 2
      42.9 fps
      50.6 fps

      Vellamo
      1452
      1474

      Antutu
      13189
      13514

      Linpack
      37.309, 126.912
      37.094 , 127.584

      BenchmarkPi
      397ms
      386ms

      CF-Bench
      11839
      11988

      Sunspider
      1382ms
      1436ms

      BrowserMark
      1955
      1926

      Peacekeeper
      567
      576

      Octane
      1380
      1286

      SmartBench
      3581
      3676

      GFXBench 2.5 Egypt Offscreen
      10 fps
      8.8 fps

      GFXBench 2.5 Egypt Onscreen
      14 fps
      14 fps

      Epic Citadel
      56 fps
      55.1 fps

      3D Mark Ice Storm 720p
      3139
      2767

      Kapacitet Li-Ion baterije od 1800 mAh nam na papiru nije delovao preterano impresivno, ali smo ipak dobili jako pristojnu autonomiju. Postavljanjem osvetljenja ekrana na maksimum, bateriju smo praznili surfovanjem internetom i dobili rezultat od čitavih 4 sata i 9 minuta pre nego što je ona izdahnula. Svakako ne najduža autonomija koju smo imali prilike da sretnemo, ali je ovo i dalje veoma solidan rezultat.

      Što se tiče kamere, nekada čak ni 8 megapiksela ne može garantovati dobar kvalitet fotografija. Dobra vest je da Blu Life Play ne spada u tu kategoriju uređaja kod kojih je kamera dobra samo na papiru. Fotografijama koje pravi smo uglavnom veoma zadovoljni. Detaljnost je na visokom nivou, boje su relativno tačne, ali smo u fotkama primetili nešto izraženije prisustvo šuma. Što se tiče 1080p video snimanja, ono je dosta korektno. Detalji su tu, snimak je oštar, ali kao i kod fotografija ima nešto više šuma. Bitrate snimka iznosi 21.4 Mbps, a framerate nije baš skroz idealan s obzirom da se radi o vrednosti od 27.246 fps. Kamera Life Play modela nije idealna, ali smatramo da je njen kvalitet i više nego zadovoljavajuć u ovoj cenovnoj klasi.











      Da budemo iskreni, nismo očekivali previše od nama potpuno nepoznatog proizvođača, tako da smo bili veoma prijatno iznenađeni. Blu Life Play model nudi prosečnom smartfon korisniku sve što mu je potrebno, a da budžet ostane u granicama normale. Performanse nisu baš na nivou na vodećih modela kao što i sam BLU ističe, barem ne u poređenju sa ovogodišnjim premium telefonima, ali skoro sustiže ono što su nudili prošlogodišnji. Za oko 260 evra, to je po nama veoma dobra ponuda. Dizajn je privlačan, kvalitet izrade je pristojan, sadržaj pakovanja je bogat, i telefon je vrlo dopadljiv.

      Kvalitet ekrana je odličan za ovu cenovnu klasu, tako da smo istim prijatno iznenađeni. Oštrina koju 720p rezolucija na ovoj dijagonali je i više nego pristojna i pomalo nas čudi da je uključena na cenovno pristupačnijem modelu kao što je ovaj. Četvorojezgarni procesor nije najnovije generacije, ali su njegove performanse i dalje i više nego dovoljne da ponude glatko iskustvo u korišćenju. Jelly Bean 4.2.1 verzija je relativno sveža, a još više nam se dopada odluka zadržavanja AOSP interfejsa. Autonomija nije nimalo loša, štaviše jako je pristojna. Kamera od 8MP pruža sasvim dobar kvalitet fotografija i video snimka. Kao konkurencija ovom modelu po ceni bi bio Gigabyte GSmart Maya M1 v2, ali naš zaključak je da Life Play ipak nudi više. Smatramo da je ovo telefon koji za traženu sumu svakako vredi kupiti…
       
      Prednosti
      – Dual Sim podrška – Privlačan dizajn, tanak i lagan – Kvalitetan 720p IPS ekran – Solidne performanse – Glatko Jelly Bean iskustvo – Pristojna autonomija – Više nego zadovoljavajuća 8MP kamera
      Mane
      – Ne tako prostrano skladište – Poklopac malo krcka Cena: 29.999 RSD – oko 263 evra
      Uređaj na test ustupio PC Centar. 

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi