ASUS ROG Maximus V Extreme i Formula

ASUS ROG Maximus V Extreme i Formula

Nakon nešto dužeg vremena nego što je to ranije bilo uobičajeno, konačno nam stižu ultimativni ROG Maximus V Extreme i Maximus V Formula modeli matičnih ploča baziranih na aktuelnom Z77 čipsetu. Asus je generalno imao praksu da u malo kraćem vremenskom intervalu tržištu predstavi i sve „Republic Of Gamers“ modele, ali je ovoga puta odabrana malo drugačija taktika, pa se na ove ploče moralo čekati malo duže nego što bi neki korisnici to želeli. No, "kraljevi ponude" su najzad stigli, stoga pogledajmo šta nam uređaji donose...

    Sadržaj

      Miloš Stamenković Treba imati u vidu i da u aktuelnoj čipset situaciji nije baš lako napraviti “Republic Of Gamers” matičnu ploču koja će po svojim mogućnostima u značajnijoj meri odskakati od konkurentskih modela, ali i od prethodnih ROG ploča. Ipak, Asus se za Maximus modele i adekvatno, tj. maksimalno potrudio. Stoga ove ploče korisnicima zainteresovanim za high-end matične ploče ponude nešto novo.

      Asus trenutno na raspolaganju ima dva Maximus V modela, jedan sa sufiksom Formula i drugi sa sufiksom Extreme. Maximus V Formula je namenjena širem profilu overklokerski nastrojenih tragača za maksimalnim performansama, dok je Maximus V Extreme usmeren ka ekstremnim LN2 overklokerima koji bez tečnog azota ne mogu da zamisle svoj računar. Ipak, kako se radi o dve u osnovi veoma slične matične ploče, obe ćemo ovom prilikom skupa obraditi. No, najpre ćemo, po tradiciji, obnoviti gradivo vezano za čipset na kome se nove matične ploče baziraju… Intel Z77 čipset „Sedmu“ seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.

      Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „native“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard.

      Sada kada su i procesori postali dostupni, imamo sva tri dela PCI Express 3.0 slagalice, jer je AMD početkom godine predstavio adekvatnu grafičku kartu. Ipak, u realnosti se teško može očekivati neki značajniji napredak po pitanju performansi. Stvar može biti eventualno drugačija samo kod multi GPU primena, kada se u sistemu nalazi dve ili više grafičkih karti.

      Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 neće imati aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora. U redu, kod čipsetova je takva situacija, a da vidimo kako stoje stvari po pitanju matičnih ploča.
      Kada je „Republic Of Gamers“ serija matičnih ploča u pitanju, one su na tržištu već toliko dugo da imaju dobro utemeljene elemente tradicije i mogućnosti. Tako sa jedne strane svaka ploča iz ove serije mora već na prvi pogled da ostavi utisak „ROG“ modela, ali i mora posedovati mogućnosti koje su na granici mogućeg aktuelne generacije čipseta. Maximus V Extreme definitivno izgleda kao ultimativna „ROG“ ploča, počevši od tradicionalne ambalaže i crno-crvenog dizajna, pa do maksimalno bogatog paketa za današnje pojmove. 

      Tako se uz Maximus V Extreme dobijaju četiri SerialATA kabla, kompletan set SLI i Crossfire mostova, dodatne WiFi antene, ROG Connect kabl, OC Key dodatak, uz masu sitnica poput nalepnica, uputstva i DVDa sa neophodnim drajverima. Naravno, i sam dizajn ploče je u „ROG“ karakteru, a sam pogled na PCB na korisnika ostavlja „moćan“ utisak. Za proizvođača nikako nije lak zadatak da se iz svake nove „Republic Of Gamers“ serije ploča dodatno pomeri granica kada su u pitanju mogućnosti (prvenstveno one vezane za overkloking), ali Asus-u to još uvek uspeva. Ono što dominira Maximus V Extreme pločom je čak četiri grafička PCI Express slota, iz čega je jasno da je jedna od primarnih namena ove ploče rad sa više grafičkih karti u SLI ili Crossfire režimu. 

      Da bi ovo i u praksi funkcionisalo na pravi način, Asus je na ploču integrisao PLX PEX8747 čip, koji ima zadatak da duplira 16 PCI Express 3.0 linija koje „izlaze“ iz procesora, i na taj način se dobija navedena multi GPU funkcionalnost. Tako se na Maximus V Extreme može maksimalno raditi sa četiri grafičke karte u x8 režimu. Kako se ovde radi o PCI Express 3.0 standardu, protok podataka je nominalno duplo veći u odnosu na PCI Express 2.0, čime x8 mod sa PCI Express 3.0 efektivno nudi istu propusnu moć kao i x16 sa PCI Express 2.0. S tim u vidu, jasno je da Maximus V Extreme nudi maksimalne multi GPU mogućnosti na Z77 čipsetu, sa minimalnim prostorom za neki pad performansi.

      Peti PCI Express slot koji se nalazi na ploči je klasičan x4, samo sa punom x16 dužinom konektora, čisto ako se u nekoj kombinaciji pojavi potreba za upotrebom još jedne kartice. Kada je grafika u pitanju, ne treba zaboraviti da Maximus V Extreme poseduje i potpunu Virtu funkcionalnost, pa se po želji korisnika mogu iskoristiti i ove mogućnosti, od kojih je realno najbitnija upotreba QuickSync instrukcija Ivy Bridge procesora koje omogućavaju znatno bržu video kompresiju.
       

      Asus Maximus V Extreme

      Soket
      LGA 1155

      Čipset
      Z77

      Memorijskih slotova
      4

      PCI Express slotova
      4, 2×16 ili dual x8 ili  x8/x16/x8 ili x8/x16/x8/x8

      PCI Express 3.0
      da

      SATA 6 Gb/s
      6

      USB 3.0
      4+2

       
      Kada pažnju skrenemo sa kamare PCI Express 3.0 slotova koji dominiraju PCB-om, možemo videti da Maximus V Extreme poseduje dosta veći broj naponskih konektora nego što je to uobičajeno. Tako na skroz severnom delu PCB-a, pored standardnom 8-pinskog imamo i jedan dodatni 4-pinski konektor za napajanje, čime se korisniku ostavlja mogućnost da po potrebi žestoko overklokovanom procesoru obezbedi dodatno napajanje. Pored ova dva, kod prvog PCI Express slota se nalazi i jedan 6-pinski, koji treba da obezbedi dodatno napajanje za grafički podsistem, što može biti slučaj u situacijama kada se koristi Quad SLI ili CrossfireX.

      Jedan od najbitnijih detalja svih „Republic Of Gamers“ ploča je naponska jedinica, pa se tako i od Maximus V Extreme očekuje da poseduje trenutno ultimativno rešenje. Dakle, Extreme Engine Digi+ II je oficijalni naziv poslednje generacije digitalne naponske jedinice koja se nalazi i na Maximus V Extreme. U pitanju je nešto unapređena verzija rešenja koje smo i ranije imali priliku da vidimo na „Republic Of Gamers“ pločama. Kao i ranije, ova naponska jedinica može imati veliki raspon frekvencija koje aktiviraju “switch”, i to u rasponu od 250 kHz pa do 1000 kHz. Klasični redni digitalni PWM zahteva frekvenciju od bar 800 kHz za “switch”, što kao krajni rezultat ima veću potrošnju energije, veće zagrevanje, i manji životni vek. Asus za Extreme Engine Digi+ II koristi metalno oklopljene Infineon MOSFET-e koji imaju za 30% bolju disipaciju toplote u poređenju sa standardnim rešenjem na istoj frekvenciji. 

      Glavno unapređenje predstavljaju nove prigušnice i japanski 10K „black“ kondenzatori, koji imaju mnogo veći opseg temperaturnog rada, od -70 do +125 stepeni, što je baš ono što se traži za ekstremni overkloking. Sama konfiguracija naponske jedinice je „8+4+2“, dakle ukupno 14-Phase rešenje koje je podeljeno po sličnom sistemu kao i ranije. Dakle, 8-phase je osnovni CPU deo, integrisani GPU na raspolaganju ima 4-phase, i na kraju tu je 2-phase deo naponske jedinice koji je namenjeni memoriji. Preko MOSFET-a naponske jednice, ali i PLX, odnosno Z77 čipa, nalazi se dosta veliki heat-pipe sistem za hlađenje.

      U stvari, deo hladnjaka koji je zadužen za MOSFET-e predstavlja jedan deo sistema, dok drugi deo predstavlja hladnjake koji hlade PLX i Z77 čipove. Ovi hladnjaci su izuzetno kvalitetni i veoma dobro pričvršćeni za ono što trebaju da hlade, čime se garantuje visok nivo hlađenja koji je i neophodan za ozbiljan overkloking. Ipak, interesantno je da se Asus odlučio da kod Maximus V Extreme primeni ovaj „klasični“ sistem hlađenja, dok Formula model poseduje nešto drugačiju varijantu hlađenja.
      Što se memorije tiče, Maximus V Extreme ima standardna četiri slota za maksimalnih 32 GB memorije, mada po nekim „inside“ informacijama ploča podržava i 64 GB, a jedini problem za to je dostupnost 16 GB modula. Deo „Republic Of Gamers“ specifičnosti se nalazi odmah pored memorijskih slotova, a to su par džampera i prekidača. „Power“ i „reset“ tasteri su obavezna stvar, a tu je i LED displej za dijagnostiku eventualnih problema. Maximus V Extreme poseduje i set kontakata koji služe za merenje napona svakog vitalnog dela sistema, što je veoma korisna stvar za sve revnosne overklokere. Pored toga, tu je i set DIP prekidača koji omogućavaju pojedinačno isključivanje PCI Express slotova „na živo“ u toku rada, što je korisna stvar samo pri LN2 overklokingu.

      Takođe za LN2 akcije, tu je i LN2 mod koji reguliše problem „hladnog starta“ koji se može javiti na dužim LN2 sesijama, kao poseban „LN2 slow“ mod koji je ponekad koristan u overkloking sesijama. Kao dodatna pomoć za LN2 overkloking, odmah do SerialATA portova se nalazi „SubZero Sense“ set konektora, preko kojih korisnik može da prati stanje temperature matične ploče i pod ekstremnim overkloking uslovima. Upravo ove specijalne funkcije su ono što Maximus V Extreme čine pločom koja je žestoko fokusirana na maksimalno ozbiljan overkloking.

      Pored ovih specijalnih funkcija, Maximus V Extreme poseduje i „GO“ taster koji ima dve funkcije. Kada je ploča upaljena, “GO” taster aktivira neki od podešenih overkloking profila u BIOS-u, dok je druga funkcija “GO” tastera u stvari “MemoryOK” koji radi kada je ploča isključena i treba da prilagodi memorijske parametre ukoliko određena memorija odbija saradnju sa pločom. „OC Key“ dodatak koji smo upoznali sa prethodnom generacijom „ROG“ ploča prisutan je ovde, a mogućnosti su generalno iste.

      Dakle, dodatak se povezuje preko grafičke karte, i to između grafičke karte i monitora, a služi da u bilo kom momentu na ekranu prikaže aktuelne parametre sistema. Pored samog praćenja stanja, „OC Key“ nudi i mogućnosti podešavanja glavnih overkloking opcija, što omogućava korisniku da „na živo“ traži i i fino podešava finalnu frekvenciju procesora u potrazi za maksimalno stabilnim radnim taktom. „OC Key“ radi tako što se postavi između grafičke karte i monitora, odnosno poveže se preko priloženog USB kabla sa „ROG Connect“ portom na I/O panelu i sa samom pločom preko još jednog kabla. Ovako povezan, „OC Key“ se aktivira preko „ROG Connect“ tastera koji je potrebno pritisnuti i držati tri sekunde, nakon čega će se „OC Key“ ekran pojaviti, bez obzira koje je „glavna slika“. „OC Key“ opcije se kontrolišu preko tastature povezane na PS/2 port kada sistem još nije podigao operativni sistem. Posebno je interesantna opcija podešavanja „OC Key“ parametara kada sistem nije upaljen, dakle, samo se pritisne ROG Connect i na ekranu će se pojaviti meni.

      Kada se dođe do momenta kada je operativni sistem podginut, za kontrolisanje „OC Key“ potrebna je još jedna tastatura, jer će Windows automatski preuzeti kontrolu nad jednom tastaturom. Tada je potrebno imati jednu tastaturu povezanu preko USB porta za standardne funkcije, i jednu tastaturu povezanu preko PS/2 porta za kontrolisanje „OC Key“ opcija. Kada već pominjemo „OC Key“ i potrebu PS/2 priključka za njegov rad, možemo reći da je I/O panel, bar na prvi pogled, nešto manji i pomeren više prema sredini ploče. 

      Dakle, na raspolaganju imamo četiri USB 2.0 porta (jedan za ROG Connect), četiri USB 3.0 porta, HDMI izlaze za potrebe integrisane grafike, standardni set audio konektora i jedan LAN priključak. Naravno, tu su i sada već obavezni „ROG Connect“ i „BIOS Reset“ tasteri, ali se pored njih nalaze još neki detalji koji na prvi pogled ostaju skriveni, te se zato sam I/O panel čini nešto manjim. Dakle, skroz u samom ćošku se nalazi mali Thunderbolt priključak, a odmah pored njega je i mesto za dodatnu „raiser“ karticu. Na ovoj kartici se nalazi WiFi i bluetooth 4.0 moduli, čime se mogućnosti Maximus V Extreme značajno proširuju. WiFi (dual band) i Bluetooth 4.0 podrška su definitivno korisne stvari, što uz Thunderbolt daje mogućnost korisniku da ne razmišlja o načinu povezivanja sa spoljnim uređajima, a pri tome će sve biti i pri maksimalnoj mogućoj brzini.

      Kada je BIOS u pitanju, svaki „Republic Of Gamers“ BIOS predstavlja meku za svakog pasioniranog overklokira. Tako nije nikako iznenađenje što i BIOS na Maximus V Extreme predstavlja sam vrh BIOS tehnologije, omogućavajući korisniku maksimalnu kontrolu nad svim mogućim bitnim i manje bitnim parametrima. Kao i uvek, „Extreme Tweaker“ sekcija je glavna kada je u pitanju podešavanja vitalnih overkloking parametara, a set opcija koji se nudi je apsolutno maksimalan, što je opet i očekivano. Uglavnom, sve što je potrebno je i na raspolaganju, plus još mnogo više od toga, a kada bismo i pokušali da opišemo sve opcije koje nudi Maximus V Extreme, to bi baš potrajalo i zahtevalo jedan poseban tekst. Ipak, sama komplikovanost i detaljnost BIOS-a ne treba da uplaši manje iskusne korisnike, jer se i samo sa podešavanjem osnovnih opcija može dosta toga postići.

      Tako je dostizanje nekog realnog optimuma za Ivy Bridge procesore od oko 4.6 GHz na Maximus V Extreme veoma lako i bez neke specijalne muke i zalaženja u detaljna podešavanja. Naravno, može se ići i preko toga na 4.8 GHz, pa i više, ali je potrebno i mnogo bolje hlađenje i ostale stvari, ali dobro, za to je Maximus V Extreme i namena, pa je za očekivati da korisnici koji investiraju u ovu ploču već imaju spremnu svu ostalu overkloking opremu.
      Ako su Extreme varijante ROG ploča uvek bile u „overkloking, samo i jedino LN2 overkloking“ stilu, Formula modeli su bili malo više „normalniji“ i više usmereni na korisnicima kojima su bitne i visoke performanse i mogućnosti, naravno i overkloking, ali u nekim standardnijim okvirima. Maximus V Formula nastavlja u tom stilu, sa tim da se na ovoj generaciji modela ulog ka overklokingu još malo povećava.
       

      Naponska jedinica je ista kao i na Maximus V Extreme, što znači Extreme Engine Digi+ II u „8+4+2 Phase“ konfiguraciji, sa novim kondenzatorima i ostalim detaljima. Ono što je drugačije kod Maximus V Formula je sam hladnjak naponske jedinice. Ako smo na Maximus V Extreme imali odličan pasivni sistem, ovde imamo još masivnije rešenje, uz dodatnu mogućnost vodenog hlađenja.

       
      Tako se na ovom hladnjaku nalaze dva priključka za dovod i odvod vode, čime se olakšava integracije Maximus V Formula ploče u neki već postojeći sistem vodenog hlađenja za procesore ili grafičke karte. Sam protok vode se odvija kroz posebnu cev, dakle pored klasičnog heatpipe-a. Kao i kod Maximus V Extreme, odvojeni deo hladnjaka je namenjen za hlađenje Z77 i PLX čipa, pa „vodeni“ deo važi samo za hlađenje MOSFET-a naponske jedinice.

       
      Dakle, i Maximus V Formula poseduje dodatni PLX čip za povećane broja PCI Express linija, al je broj maksimalno podržanih grafičkih karti manji. Tako se na ploči nalaze tri grafička PCI Express slota, uz podržane x16, 2×8 ili x8x4x4 režime rada sa više grafičkih karti. Naravno, i ovde važi priča oko propusne moći PCI Express 3.0 standarda, pa je tako 2×8 varijanta sa dve grafičke karte predstavlja sasvim dobro gaming rešenje. Iako je u teoriji Asus i na Maximus V Formula mogao da ponudi isti broj PCI Express slotova, odlučeno je da se kod ovog modela dodatne PCI Express linije usmere u nekom drugom pravcu, kao na primer nesmetan rad dodatnih SerialATA 6 Gb/s portova i USB 3.0 priključaka.
       

      Asus Maximus V Formula

      Soket
      LGA 1155

      Čipset
      Z77

      Memorijskih slotova
      4

      PCI Express slotova
      3, x16 ili dual x8 ili  x8/x4/x4

      PCI Express 3.0
      da

      SATA 6 Gb/s
      6

      USB 3.0
      4+2

       
      Sam I/O panel je, očekivano, skoro isti kao i onaj na Maximus V Extreme, s tim da Maximus V Formula ne poseduje Thunderbolt čip. Tako je „BIOS reset“ taster zauzeo Thunderbolt mesto, dok sve ostale stvari na I/O panelu ostaju iste. To znači da i Maximus V Formula poseduje dodatnu karticu sa Dual Band WiFi i Bluetooth 4.0 podrškom, što je, kako smo već naglasili, odličan dodatak koji značajno povećava funkcionalnost ploče.

       
      Pored toga, Maximus V Formula poseduje neke svoje specifičnosti koje ovaj model čine mnogo interesantnijim za širu publiku. Tako se na ovoj ploči nalazi SupremeFX IV audio sistem koji se nalazi na posebnom delu PCB-a koji ima dodatnu zaštitu od elektromagnetnih smetnji, čime se dobija manji nivo šuma i još bolji kvalitet zvuka. Pored toga, na ploči se nalazi i pojačalo od 300 ohm koje je namenjeno za slušalice. Kako sam SupremeFX IV nudi najveći mogući audio kvalitet od svih integrisanih rešenja, jasno je odluka da se na Maximus V Formula ploči ponudi najbolje moguće audio rešenje.

       
      Pored audio komponente, Maximus V Formula poseduje i Intel-ov gigabitni LAN kontroler sa GameFirst II tehnologijom za kontrolisanje mrežnog protoka i smanjenje laga na najmanju moguću meru. Iako u realnosti nema previše prostora za ovu tehnologiju, od viška glava ne boli.

      Kada su u pitanju ostali „ROG“ detalji i specifičnosti, Maximus V Formula poseduje gotovo sve ono što poseduje i Maximus V Extreme. Jedino što Maximus V Formula ne poseduje je „SubZero Sense“, DIP prekidače za gašenje određenih PCI Express slotova i dodatnu opciju za „over-voltage“ modovanje. Dakle, ništa od mogućnosti koje pogađaju malo skromnijeg overklokera i prosečno-ambicioznog korisnika, dok su svi ostali „ROG“ detalji prisutni i na svom mestu. Naravno, deo „ROG“ specifičnosti je i sam BIOS, koji je opet isti kao i na Maximus V Extreme, što znači ista lakoća i uživanje pri overklokingu važi i za one koji se opredele za Maximus V Formula ploču.



      Na ovoj strani možete videti rezultate koje ostvaruju matične ploče u poređenju sa konkurentima. Napominjemo da su matične ploče testirane sa Intel Core i5 3570K procesorom.








       
       
        









       Na ovoj stranici možete videti slike BIOSa, koji su praktično identični na obe matične ploče…
       







       
       
       Asus se već duže vremena nalazi pomalo usamljen na vrhu planine pod nazivom „matična ploča“, pa nije nikako specijalno iznenađenje da Maximus V Formula i Maximus V Extreme predstavljaju trenutno najbolje modele bazirane na Z77 čipsetu. Kako je sam čipset već pomalo i star, odnosno kako su mogućnosti platforme generalno sazrele, teško da će se u budućnosti bilo koji proizvođač odlučiti da pokuša da nadmaši ono što trenutno nude Maximus V Formula i Maximus V Extreme. Shodno tome, sasvim je jasno da će svi korisnici računara koji „drže do svoje mašine“ poželeti jednu od ove dve matične ploče za bazu svog sistema.

      Izbor je lak, samo je pitanje da li se ima dovoljno novca, jer su oba testirana modela i dosta skupa. Ali, uvek se za najbolje moralo i platiti malo više, pa i to spada u red očekivanih karakteristika. Što se tiče izbora između Maximus V Formula i Maximus V Extreme, i tu je stvar generalno laka. Jednostavno, Maximus V Extreme predstavlja model koji je maksimalno fokusiran ka ekstremnom overklokingu, što implicira da ovu ploču mogu adekvatno iskoristiti samo ljubitelji ekstremnog LN2 overklokinga, pa nije ni čudno što Maximus V Extreme već postaje primarni Z77 izbor za LN2 takmičenja.

      Sa druge strane, Maximus V Formula predstavlja vrhunsku ploču koja po svi svojim karakterstikama pogađa pravo u centar prosečnog malo umerenijih enzuijasta, klasičnih overklokera i ostalih „malo normalnijih“ korisnika koji uvek žele najbrže i najbolje u svom računaru. Maximus V Formula poseduje iste overkloking mogućnosti (bar u normalnim uslovima), uz lep dodatak opcije za vodeno hlađenje naponske jedinice. Pored toga, tu je i odlična audio podrška preko najboljeg integrisanog audio rešenja, uz sve ostale stvari koje jednu ploču čine „Republic Of Gamers“ modelom. Shodno tome, Maximus V Extreme predstavlja izbor za ekstremne overklokere, dok Maximus V Formula u ovom momentu predstavlja „Editors Choice“ kao najbolju i najoptimalniju Z77 matičnu ploču koju u ovom momentu možete kupiti za novac. Maximus V Extreme Prednosti: – Thunderbolt – Quad SLI / CrossfireX – Dual Band WiFi + Bluetooth 4.0 – BIOS i vrhunske overkloking mogućnosti Nedostaci: – Klasična audio podrška – Jedan LAN kontroler Maximus V Formula Prednosti: – SupremeFX IV audio – Dual Band WiFi + Bluetooth 4.0 – BIOS i vrhunske overkloking mogućnosti – opcija za vodeno hlađenje naponske jedinice Nedostaci: – jedan LAN kontroler – nedostatak thunderbolt podrške  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi