ASUS Rampage IV Extreme

ASUS Rampage IV Extreme

Nakon prve serije matičnih ploča namenjenih za novu LGA2011 platformu, možemo preći na drugu rundu modela među kojima je Rampage IV Extreme. Asus se konstantno trudi da sa svakom novom generacijom čipseta podigne lestvicu mogućnosti i funkcionalnosti svojih matičnih ploča, a to se uvek najbolje vidi na „Republic Of Gamers“ modelima. Logično, isti akcioni plan se nastavlja i kada je u pitanju serija X79 ploča, ali se takođe može reći da Rampage IV Extreme predstavlja jednu od najzanimljivijih „Republic Of Gamers“ ploča koje smo u skorije vreme imali priliku da testiramo

    Sadržaj

      Miloš Stamenković Pored svih stvari koje se očekuju od ploče iz ove kategorije, kao i od imena ASUS, model Rampage IV Extreme karakteriše nekoliko specijalnih funkcija koje su sada prvi put primenjene na nekoj matičnoj ploči. Njima ćemo posvetiti posebnu pažnju, imajući u vidu da se radi i o veoma korisnim novinama, ali i da se nadamo da ćemo ih videti na mnoštvu narednih modela matičnih ploča koje dolaze iz ove tajvanske kompanije. Naravno, pre nego što krenemo da pričamo o samoj matičnoj ploči i o spomenutim detaljima, prvi malo podsećanje na ono što čini osnovu sistema i na čemu se bazira kompletna platforma – na karakteristike Intel X79 čipseta.

      Intel X79 čipset Svaku novu generaciju Intel procesora prati i novi čipset, što opet sa sobom povlači i novu seriju matičnih ploča. Ni ovoga puta situacija nije drugačija, što znači da Sandy Bridge E procesori koriste novi LGA2011 soket zajedno sa X79 čipsetom. Novi soket izgleda dosta drugačije u odnosu na prethodne, pa pored osetno većih dimenzija, poseduje i mehanizam sa duplim polugama za fiksiranje procesora. Jednostavno, radi se o masivnom jezgru pa je očigledno bilo potrebno primeniti ovaj sistem kako bi procesor sigurno ležao na svom mestu. Što se tiče kulera, upotreba starih modela uglavnom neće biti moguća, pa će kupci novog sistema morati da potraže i novi kuler. Kažemo uglavnom, jer su određeni proizvođači matičnih ploča na nekim modelima primenili korigovani sistem koji omogućava upotrebu LGA1366 kompatibilnih kulera.
       
      Pored drugačijeg soketa, ubedljivo najveća razlika koju donosi LGA2011 je u “quad channel” memorijskom kontroleru. Tako se na novim matičnim pločama nalazi minimum četiri memorijska slota, dok jači modeli poseduju osam slotova. Pored memorijskog kontrolera, novi procesor poseduje i veoma moćan PCI Express kontroler. Sada je na raspolaganju ukupno 40 PCI Express linija, što je mnogo više u odnosu na LGA1155 platformu. Ovaj broj PCI Express linija omogućava da X79 ploče rade u većem rasponu multi GPU konfiguracija, i to u modovima 2×16 & 1×8, 1×16 & 3×8 i 1×16 & 2×8 & 2×4. Tako će sada korisnicima na raspolaganju biti mnogo više opcija kada su u pitanju multi GPU konfiguracije, a sa druge strane, proizvođači matičnih ploča neće biti prinuđeni da koriste dodatne PLX čipove kako bi povećali broj PCI Express linija. Iako Intel zvanično ne navodi PCI Express 3.0 podršku, Sandy Bridge E ipak podržava novu generaciju ovog standarda, što će moći da se isproba u praksi kada se pojave prve PCI Express 3.0 grafičke karte.
       
      Što se tiče ostalih detalja vezanih za X79 čipset, po dijagramu možemo videti da u realnosti ovaj čipset ne donosi nikakav specijalni novitet. Sve pomenute stvari su direktno vezane za karakteristike procesora, dok sam čip(set) ne nudi neke nove mogućnosti. USB 3.0 podrške je i dalje na istom nivou kao i kod prethodnih verzija čipseta, broj SeriaATA 6 Gb/s portova je ostao isti, kao i gotovo sve ostale karakteristike. Zbog toga se može reći da X79 predstavlja potpuno isto rešenje koje smo videli na LGA1155 platformi, sa tek neophodnim modifikacijama za rad sa Sandy Bridge E procesorima.
       
      Tokom godine u raznim najavama za X79, mogli smo videti da je ovaj čipset trebao da ponudi ipak nešto više, ali se očigledno od toga odustalo. Verovatno Intel nije hteo tokom ove godine da komplikuje stvari, pa se odlučio za sigurnu i proverenu varijantu. Iskustvo početkom godine sa greškom na SerialATA III kontroleru je i dalje u sećanju, pa je ovo sigurno jedan od razloga zbog kojeg X79 ne nudi ništa naročito novo. Shodno tome, veoma je moguće da će se u sledećem kvartalu opet pojaviti novi čipset, koji će eventualno imati i neke značajnije novitete. Sada, X79 čak ima i jednu funkciju manje u odnosu na LGA1155 rešenja. Radi se o Intel RST sistemu, o kojem smo već pisali, i koji omogućava da se manji SSD disk koristi kao jedna vrsta keš memorije za hard disk većeg kapaciteta. Ova tehnologija definitivno funkcioniše, pa je zbog toga iznenađenje zašto je nema i na X79 čipsetu. Kako bi otklonili ovaj nedostatak, neki proizvođači ploča su odlučili da ponude svoju varijantu ove tehnologije. Već prvi pogledi na PCB ukazuju da se radi od maksimalno, odnosno „ekstremno“ ozbiljnoj matičnoj ploči. Naravno, sve je u crno-crvenom „Republic Of Gamers“ fazonu, pa se bar po vizuelnom elementu Rampage IV Extreme ne razlikuje u odnosu na prethodne modele ploča iz ove serija. Zbog dosta stvari koje se nalaze na PCB-u, Rampage IV Extreme i pored maksimalnih ATX dimenzija deluje veoma „gusto složeno“, pa svi oni koji ulože novac u ovu ploču mogu i na ovaj način da vide gde je taj novac otišao. Kao i kod ostalih X79 baziranih modela, pločom dominira LGA2011 soket oko kojeg se nalaze tri hladnjaka za hlađenje naponske jedinice. Svi tri dela su povezana heatpipe-om, ali je interesantno da se samo jedan deo nalazi preko glavnog dela naponske jedinice. 

      Ukoliko se malo bolje pogleda, taj deo hladnjaka je postavljen tako da pokriva deo prigušnica (ali ne sve) i sve MOSFET-e, i takođe se može primeiti da dotični hladnjak veoma čvrsto stoji i da je kvalitetno vezan za ono što treba da hladi. Tako termalna „žvaka“ bukvalno kipi sa strane hladnjaka, naročito na onom delu koju pokriva sve MOSFET-e. Sa Rampage IV Extreme, Asus uvodi Extreme Engine Digi+ II naziv za naponsku jedinicu koja se od sada koristi na top modelima. Princip rada je isti kao i na Extreme Engine Digi+ (paralelni “phase” dizajn koji omogućava lakšu manipulaciju brojem aktivnih delova naponske jedinice, uz veliki raspon frekvencija koje aktiviraju “switch” u rasponu od 250 kHz pa do 1000 kHz), s tim da su sada komponente koje se koriste dodatno poboljšane. Tako na Rampage IV Extreme prvi put vidimo NexFET PowerBlock MOSFET-e koji su duplo manjih dimenzija, a nude istu snagu uz veću efikasnost (90% efikasnosti na 15 A) u odnosu na MOSFETe koji su korišćeni na prethodnim „Republic Of Gamers“ pločama. 

      Sa novim MOSFET-ima idu i nove prigušnice koje sada podržavaju jači nivo struje, čak do 50 A, što je za 20 A više od klasičnog dizajna. Na kraju, unapređena je i sama kontrola naponske jedinice (sada je raspon frekvencija od 300 KHz do 1100 KHz), uz čak četiri digitalna kontrolera koji sve ovo kontrolišu pri napajanju procesora, ali i memorije. Tako je priča naponskoj jedinici još malo zakomplikovana, ali to za krajnjeg korisnika i nije toliko bitno, važno je da radi, i to radi veoma dobro. U totalu, na Extreme Engine Digi+  II na Rampage IV Extreme poseduje „8-phase“ deo za napajanje procesora, „3-phase“ deo za memorijski kontroler, i na kraju tu je još „2+2 phase“ deo za memoriju. Pored detalja oko naponske jedinice, za korisnike može biti još interesantnija inovacija na Rampage IV Extreme koja se zove  „X-Socket“. Svima je jasno da Intel sa novom generacijom procesora uglavnom uvodi i novi soket, što opet sa sobom povlači i obavezu oko promene kulera, jer stari više „ne pasuje“. Naravno, tako je i kod prelaska sa X58 na X79, što znači da se postojeći LGA1366 kuleri ne mogu korisiti bez novog bracket-a na LGA2011 matičnim pločama. U praksi, ovo znači da se mora kupiti novi kuler ili eventualno kupiti samo LGA2011 bracket koji su neki proizvođači počeli da nude, kao &ˇto je CoolerMaster.
       
      Asus sa X-Socket idejom eliminiše ove probleme, jer se već u Rampage IV Extreme paketu dobija adapter preko kojeg je moguće instalirati bilo koji LGA1366 kuler na ovu ploču. Ova mogućnost je korisna za sve, ali je posebno bitno za LN2 overklokere koji već duže vreme imaju svoje „potove“ i sada im nikako ne bi prijala investicija u novi „pot“ za LGA2011 ploču. Sa X-Socket rešenje, Asus je regulisao ovu nepoželjnu situaciju, pa svi kupci Rampage IV Extreme ploče nema o čemu da brinu kada je u pitanju povezivanje kulera. Praćenjem traga heatpipe-a stižemo do hladnjaka čipseta, koji poseduje i mali ventilator koji treba dodatno da doprinese boljem hlađenju kompletnog heatpipe-a sistema. Dva dela hladnjaka su tu samo da pomognu disipaciji toplote preko heatpipe-a, jer nemaju direktnu vezu sa nekom od komponenata na PCB-u.

      Rampage IV Extreme poseduje ukupno osam memorijskih slotova, kao i pet grafičkih PCI Express slotova. Tri od ukupno tih pet PCI Express slotova rade maksimalno u x8 režimu, dok finalna dva mogu koristiti x16 mod rada. Sa svim mogućnostima, Rampage IV Extreme nudi maksimalne mogućnosti za sve SLI ili Crossfire egzibicije, što ovu ploču upravo i čini „republikom za svakog pasioniranog igrača“. Upravo u PCI Express rejonu, možemo primetiti i par interesantnih čipova: dva ASMedia ASM1042 čipa, jedan Nuvoton NCT6776F i jedan ASMedia ASM1480. ASM1042 predstavlja USB kontroler koji je zadužen za prednje USB 3.0 portove, pa ih zato ima dva kako bi obezbedili četiri porta.  NCT6776F je monitoring čip koji prati sve vitalne parametre na Rampage IV Extreme, uključujući napone, brzine ventilatora i temperature. Na kraju, ASM1480 čip predstavlja PCI Express 3.0 x16-x8 „switch“ koji omogućava da se menja režim rada PCI Express slotova koje Rampage IV Extreme poseduje. Pored ovih stvari, neke dodatne mogućnosti koje Asus uvodi upravo sa ovim modelom čine ovu ploču dodatno zanimljivom ne samo za igrače, već i za ozbiljne overklokere. Prva stvar koju primećujemo već kada otvorimo Rampage IV Extreme paket je „OC Key“. Ovaj uređaj se povezuje preko grafičke karte, i to između grafičke karte i monitora, a služi da u bilo kom momentu na ekranu prikaže aktuelne parametre sistema. Pored samog praćenja stanja, „OC Key“ nudi i mogućnosti podešavanja glavnih overkloking opcija, što omogućava korisniku da „na živo“ traži i i fino podešava finalnu frekvenciju procesora u potrazi za maksimalno stabilnim radnim taktom.

      „OC Key“ radi tako što se postavi između grafičke karte i monitora, odnosno poveže se preko priloženog USB kabla sa „ROG Connect“ portom na I/O panelu i sa samom pločom preko još jednog kabla. Ovako povezan, „OC Key“ se aktivira preko „ROG Connect“ tastera koji je potrebno pritisnuti i držati tri sekunde, nakon čega će se „OC Key“ ekran pojaviti, bez obzira koje je „glavna slika“. Neke „OC Key“ opcije se kontrolišu preko tastature povezane na PS/2 port i kada se još nije podigao operativni sistem. 

      Posebno je interesantna opcija podešavanja „OC Key“ parametara kada sistem nije upaljen: samo se pritisne ROG Connect i na ekranu će se pojaviti meni. Kada se dođe do momenta kada je operativni sistem podginut, za kontrolisanje „OC Key“ potreba je još jedna tastatura, jer će Windows automatski preuzeti kontrolu nad jednom tastaturom. Tada je potrebno imati jednu tastaturu povezanu preko USB porta za standardne funkcije, i jednu tastaturu povezanu preko PS/2 porta za kontrolisanje „OC Key“ opcija.
       
      Pored „ROG Connect“ tastera, na I/O panelu se nalazi i taster za resetovanje BIOS-a, ali i opcija za aktiviranje „BIOS Flashback“ funkcije. Preko ovog tastera, moguće je aktivirati operaciju automatskog flash-ovanja BIOS, i to bez ikakvih dodatnih softvera, pa čak i kada se na ploči ne nalaze procesor ili memorija. Neophodno je samo da ploča bude povezana sa napajanjem, i da na prazan USB flash snimite željeni BIOS fajl (i preimenujete ga u naziv ploče, u ovom slučaju R4E), kao i mali program preko kojeg se vrši update procedura. Kada ubacite USB flash, treba samo malo duže pritisnuti taster koji će početi da “treperi”, što je znak da je startovan proces update-a. Ovo je veoma interesantna funkcija, a njena primena je za slučajeve kada BIOS „pukne“ i kada ploča ostane „mrtva“, što realno sa pločom koja poseduje dva BIOS-a i nije toliko verovatno. Dalje na I/O panelu se nalazi ono što se standardno očekuje na ovom mestu: osam USB 2.0 i četiri USB 3.0 porta, LAN priklučak, dva eSATA porta i standardni set audio konektora. Kao bonus na sve ove funkcije, Rampage IV Extreme poseduje i bluetooth modul, za upotrebu raznih eventualnih akcija, npr. overkloking preko mobilnog telefona ukoliko „OC Key“ nije dovoljan.
       
      Na drugoj strani PCB-a, odmah do naponskog ATX konektora, nalaze još neke Asus specifičnosti. Prvo, tu je „GO“ taster, koji služi za aktivaciju overkloking profila kada je ploča upaljena. Kada nije,  “GO” taster postaje “MemoryOK” koji radi kada je ploča isključena i treba da prilagodi memorijske parametre ukoliko određena memorija odbija saradnju sa pločom. Naravno, power“ i „reset“ tasteri su obavezna stvar na svim „Republic Of Gamers“ pločama, a tu je i LED displej za dijagnostiku eventualnih problema. Rampage IV Extreme poseduje i set kontakata koji služe za merenje napona svakog vitalnog dela sistema, što je veoma korisna stvar za sve revnosne overklokere. Pored toga, tu je i set DIP prekidača koji omogućavaju pojedinačno isključivanje PCI Express slotova „na živo“ u toku rada, što je korisna stvar samo pri LN2 overklokingu. Takođe za LN2 akcije, tu je i LN2 mod koji reguliše problem „hladnog starta“ koji se može javiti na dužim LN2 sesijama. Za dodatno praćenje situacije po pitanju radnih napona, tu je i set pinova preko kojih se multimerom mogu direktno meriti naponi. 
       
      U jugoistočnom ćošku PCB-a, nalazi se još jedan prekidač, koji ima ulogu promene aktivnog BIOS-a. Dakle, Rampage IV Extreme poseduje dva BIOS čipa, a korisnik ima mogućnost da prostim klikom na taster odabere koji će BIOS biti aktivan. Ovo je uvek dobra stvar na ploči, naročito ukoliko se malo više eksperimenti&ˇe sa BIOS-om i overklokingom, ali i bez toga, dovoljna je i jedna situacija u kojoj ova opcija spasava i prosečnog „Republic Of Gamers“ korisnika. Opet, za one malo ekstremnije, tu su „SubZero Sense“ konektori preko kojih se mogu povezati senzori temperature i tako se na još jedan način može pratiti stanje sistema. Možda deluje previše, ali je očigledno da Asus želi da kupcima ove ploče obezbedi sve moguće funkcije i različite varijante istih funkcija, a na korisniku je da odabere šta će od svih tih varijanti koristiti.  

       BIOS je mesto na kome se vrša apsolutna sve detaljna podešavanja, a Rampage IV Extreme poseduje jedan od najbogatijih BIOS-a koje se trenutno može biti na matičnim pločama. Očekivano, u pitanju je „ROG“ verzija BIOS-a koju karakteriše UEFI interfejs, zajedno sa crno-crvenom temom karakterističnom za „Republic Of Gamers“ modele. Kao i uvek, „Extreme Tweaker“ sekcija je glavna kada je u pitanju podešavanja vitalnih overkloking parametara, a set opcija koji se nudi prevazilazi prethodnu generaciju modela. Istina, u pitanju su uglavnom opcije koju su interesantne ozbiljnim overklokerima, mada će i manje iskusni koji prvi put „gaze po igračkoj republici“ imati koristi od par profila koji su na raspolaganju za učitavanje.
         
      Sa ovim profilima, Rampage IV Extreme sam postavlja sve BIOS parametre na optimalan nivo, naročito one vezane za naponsku jedinicu, pa korisnik više i nema veliku potrebu da to dalje menja. Tako ostaje da se podese osnovni parametri poput BLCK takta, memorije, tajminga, napona i ostalih klasičnih stvari. 
       
       
      Na ovaj način se veoma lako stiže do veoma visokih radnih taktova, pa je 4.8 GHz delovalo prosto previše lako, jer je to ipak na samoj granici mogućnosti samog Core i7 3930K procesora kojeg smo koristili za test. Sa dosta više radnog napona, moguće je ići i na 4.9 GHz, dok je dostizanje magičnih 5 GHz ipak mnogo teško sa vazdušnim hlađenjem, ma koliko Cooler Master Hyper412S bio solidan kuler. Sa boljim hlađenjem, sigurni smo da bi Rampage IV Extreme mogao da izvuče i više iz Sandy Bridge E procesora.
       

      Nakon nekoliko dana zabave sa Rampage IV Extreme pločom, možemo zaključiti da je Asus uspeo u nameri da opet pomeri granice kada su u pitanju ekstremne „Republic Of Gamers“ ploče. S obzirom na mogućnosti i kvalitet svih modela iz „Republic Of Gamers“ serije, ovaj zadatak nije bio nimalo lak. Zbog toga mogućnosti koje nudi Rampage IV Extreme izgledaju još veće „u očima“ pasioniranih overklokera, jer je u pitanju ploča koja trenutno predstavlja rekvizit broj jedan za overklokerski sport. 
       
      Jednostavno, na raspolaganju je sve što se poželeti može, plus dodatne mogućnosti kao što su „OC Key“ ili „SubZero Sense“, pa je tako veoma teško pronaći manu Rampage IV Extreme ploče. Ukoliko bismo baš morali da sitničarimo, a očigledno da moramo, onda bi jedine mane Rampage IV Extreme mogle da se odnose na zvuk i nedostatak još jednog LAN kontrolera. Istina, Asus je i ovde napravio unapređenje, pa je prethodni Realtek ALC889 zamenio sa ALC898 verzijom koja predstavlja „8+2 Channel“ HDA kodek. Ovim je pružen bolji kvalitet zvuka, ali bismo mi ipak više voleli da vidimo neki od top Creative audio čipova. Cena Rampage IV Extreme modela će biti veoma visoka, što je i u skladu sa X79 platformom. Kada najjeftiniji Sandy Bridge E procesor košta bar 400 evra, onda i nije neki problem što se i cena matične ploče približava ovoj cifri. Pošto je u pitanju trenutno apsolutni high-end na desktopu, pitanje cene se gotovo može zanemariti, jer ima neku sasvim drugu dimenziju u odnosu na druge tržišne segmente. Rampage IV Extreme postaje model koji se veoma lako može preporučiti svima koji žele LGA2011 sistem u svom računaru. Ova preporuka važi ne samo za overklokere, već za sve koji samo žele što moćniji računar. Rampage IV Extreme će u tom pogledu pomoći svima, pa čak i onima koji ne žele da se upuštaju u overkloking. Na primer, ploča će sama „po defaultu“ uvek overklokovati procesor koliko to maksimalni „turbo množilac“ dozvoljava. Tako, recimo, procesor koji radi nominalno na 3.2 GHz, radi na 3.8 GHz bez ikakve promene na radnom naponu, jer ista nije ni potrebna (zbog ovoga su i rezultati u tabelama dosta bolji, jer procesor radi na većem taktu). Svi kupci bez ikakvog „čačkanja BIOS-a“ ili bilo kog prekidača dobijaju ubrzan sistem. 
       
      Ukoliko se želi još više, potrebno je samo učitati npr. „Gamer“ OC profil, i sve će biti podešeno automatski, a takt procesora će biti 4.6 GHz. Dakle, Rampage IV Extreme nudi maksimum za sve kategorije korisnika, odnosno za sve koji žele da za u ovu matičnu ploču uloženi novac na drugoj strani dobiju – jednostavno najbolje. Sa naše strane, možemo samo reći: „Editors Choice“. ASUS Rampage IV Extreme Prednosti: – „OC Key“, BIOS opcije – Asus SRT opcija, dodatne mogučnosti – maxium overkloking performanse Nedostaci: – (uslovno) cena – još jedan LAN kontroler bi koristio Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio ASUS.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi