Asus PadFone

Asus PadFone

Tri uređaja u jednom... smartfon, tablet i laptop - da, to je Asus PadFone. Ova kompanija se ne plaši da ponudi nešto novo i možda naizgled neobično, ali se svakako može nazvati inovatorom u ovom segmentu tržišta. Prvo nam je donela jako popularni koncept Transformera - tableta sa laptop mogućnostima, a sada se u tu priču uključuje i smartfon. Zašto kupovati tri odvojene stvari kada vam jedna može završavati posao?

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović U svetu gedžeta koji nas danas svakodnevno okružuju, polako ali sigurno navikavamo sebe da po torbama vucaramo čak nekoliko uređaja koje koristimo za posao ili zabavu. Gledano iz ugla autora teksta kao entuzijaste za tehnologiju, ili bolje rečeno “gedžet frika”, koji nije baš svakodnevno u pokretu da bi mu smanjivanje težine torbe bilo od krucijalne važnosti, ipak postoje situacije gde bi uređaj kao PadFone predstavljao olakšicu. U konkretnom slučaju, umesto torbe kojoj se nalazi Netbook sa postoljem za hlađenje, tablet računar i smartfon, zamenu pomenutog može pružiti znatno lakši PadFone koji bi bio nošen u jednostavnoj futroli. U teoriji zvuči odlično, zar ne? Ipak, neki od nas su toliko navikli na Windows, da nije tako lako prebaciti se na drugu platformu, barem u laptop segmentu. Slažemo se da Android tablet sa fizičkom tastaturom može biti solidna zamena Windows netbooku, ali da li ga može kompletno zameniti? Pa… i da i ne, zavisi od osobe i potreba pojedinca.

      Ako ste jedan od onih koji smatraju da se mogu otarasiti Windows operativnog sistema i zameniti ga Androidom, onda PadFone može biti veoma primamljivo rešenje. Sve zavisi od vašeg načina korišćenja i pitanja da li Android poseduje dostojnu zamenu programa koje koristite na Windows-u. Ako se to korišćenje svodi na surfovanje internetom, e-mail komunikaciju, društvene mreže, muziku, pregled fotografija, dokumenata, pa čak i njihovo modifikovanje, PadFone može biti dostojna laptop zamena, sa dosta dobrom autonomijom o kojoj ćemo pričati nešto kasnije. Naravno, sve se ovo odnosi na laptop deo uređaja, šta je sa tablet i smartfon mogućnostima?

      Tablet deo PadFone-a funkcioniše na sledećem principu. U kompletu se dobija takozvana PadFone stanica, tačnije kućište sa ekranom dijagonale 10.1 inča sa predviđenim mestom za PadFone smartfon. Sama po sebi, ova stanica nije operativna sve dok u nju ne ubacite mozak i srce uređaja – smartfon. Tek nakon spajanja ove dve komponente PadFone postaje tablet. Ovakva ideja svakako ima svojih prednosti, u poređenju sa korišćenjem dva odvojena uređaja. Ključna stvar ovde je da svi podaci i aplikacije koje imate na smartfonu, nakon spajanja sa stanicom postaju dostupni na većem ekranu – tabletu.

      Dakle, PadFone sačinjavaju tri odvojene komponente, a pogledajmo i nešto bliže kakve su njihove specifikacije. Prva i ključna stvar u ovom uređaju je smartfon. On poseduje 4.3-inčni Super Amoled ekran rezolucije 960 x 540 piksela, koji je zaštićen Gorilla staklom i premazom koji smanjuje refleksije. Procesor koji stoji iza ovog uređaja je dvojezgarni Qualcomm Snapdragon S4 na 1.5 GHz-a, dok je za grafički deo zadužen Adreno 225 čip. Možda se neki pitaju – a zašto ne Tegra 3 i četiri jezgra? S4 Krait je svejedno dosta brzo rešenje, u nekim slučajevima čak i brže od Tegre 3, mada u određenim sintetičkim testovima ipak pruža niže vrednosti. Količina RAM memorije na uređaju je 1GB i DDR2 je tipa, dok veličina skladišta može biti 16GB i 32GB-a, koje dodatno možete proširiti microSD karticama kapaciteta do 64GB-a. Zadnja kamera PadFone-a poseduje senzor rezolucije od 8 megapiksela, autofokus i LED blic, dok je prednja kamera VGA rezolucije. Baterija smartfona je izmenjiva i kapaciteta je od 1520 mAh.

      PadFone stanica se sastoji od ekrana dijagonale 10.1 inča, IPS tipa panela rezolucije 1280 x 800 piksela, koji je takođe zaštićen Gorilla staklom i antirefleksivnim premazom. Na njoj se takođe nalazi prednja kamera, ovoga puta sa nešto većom rezolucijom od 1.3 megapiksela, kao i zvučnik koji koristi SonicMaster tehnologiju zvuka. U njoj se takođe nalazi posebna baterija, tačnije dve ćelije po 3.300 mAh, koje kombinovane pružaju 6.600 mAh kapacitet PadFone stanici. Dock tastatura je poslednji deo PadFone skupa, koja na sebi poseduje USB 2.0 ulaz pune veličine, slot za SD kartice, a takođe i svoju bateriju koja ima isti kapacitet kao ona koja se nalazi u stanici, tačnije 6.600 mAh. Kada saberemo ukupan kapacitet baterija 1520 + 6600 + 6600, dobijamo cifru od 14720 mAh, što svakako nije malo.
       
       
      [modul]specifikacija=2765[/modul]Asus PadFone primerak koji smo mi dobili je stigao iz Asusove kancelarije, koji nije posedovao sve kutije za tri odvojene komponente, već smo u kutiji dobili samo njegovu dock tastaturu. Pakovanje i nije toliko bitno u ovoj priči, a evo fotografije šta smo sve to dobili i kako izgleda nabacano na našem radnom stolu.
       
      Dakle, pre svega u pakovanju se nalazi PadFone smartfon, PadFone stanica i dock tastatura, Handsfree in-ear slušalice, Bluetooth olovčica za pozive sa zvučnikom i mikrofonom, kožna futrola i prateća dokumentacija. Krenimo od samog smartfona koji je zapravo ključna stvar u ovom multipraktik uređaju. Moramo reći da je po dizajnu ovo jedan od lepših i kvalitetnijih telefona koje smo imali prilike da vidimo. Prednja strana telefona je gotovo potpuno crna i ima stelt izgled. Oko ivica ekrana, tačnije stakla, nalazi se sjajna crna plastika koja izgleda dosta lepo. Na prednjoj strani jedino se ističu VGA kamera i linija iza koje se nalazi zvučnik za razgovor.

      Sam telefon je dosta tanak i vidi se da je kvalitetno napravljen. Njegovi bokovi su izrađeni od aluminijuma, a u kombinaciji sa Gorilla staklom, telefon će biti svakako veoma otporan na eventualne padove i u ruci pruža dobar osećaj čvrstine. Krenimo od njegove leve bočne strane, na kojoj se nalaze microUSB i microHDMI ulazi, sa kojim se spajaju konektori na PadFone stanici.


      Na donjoj bočnoj strani možete zateći samo rupicu mikrofona i prostor za nokat, koji služi za lakše otvaranje zadnje stranice telefona. Desna bočna stranica poseduje jako lepo izrađene i kvalitetne dugmiće za pojačavanje i smanjivanje zvuka.


      Ostaje nam samo još gornja bočna strana, na kojoj je pre svega smešteno dugme za uključivanje ekrana uređaja, i na njenoj sredini 3.5mm ulaz za slušalice. Zadnja strana telefona ima jako zanimljivu izradu iako je poklopac izrađen od plastike. On na sebi poseduje koncentrične krugove koji polaze iz centra kamere. Desno od kamere nalazi se zvučnik, a ispod nje LED blic.


      Kada otvorite zadnju stranicu telefona, prva stvar koju vidite je baterija od 1530 mAh. Odmah iznad nje nalazi se slot za Sim karticu pune veličine, dok je direktno iznad njega postavljen slot za microSD kartice.

      Prelazimo na PadFone stanicu i njen opis. Stanica je zapravo veliki ekran dijagonale 10.1 inča, koja na svojoj prednjoj strani poseduje kameru od 1.3 megapiksela. Zadnja strana stanice je ono što je nama zanimljivo, jer poseduje mesto gde se ubacuje smartfon. Na gornjoj bočnoj strani postoji dugme pomoću kojeg se otvaraju vratanca i pružaju pristup delu gde stavljate telefon.


      Možete pogledati i nešto bliže kako je osmišljen ovaj prostor u koji ide smartfon, i saznati kako je rešeno pitanje konektora koji idu u njega na fotografiji ispod. Dock tastatura je slična kao kod Transformer tableta, tako da nema potrebe zalaziti u detalje, pogotovo ako ste čitali naše prethodne testove. Kao što smo pomenuli, dock na sebi poseduje USB 2.0 port, slot za SD kartice, kao i tačped, ukoliko želite da upravljate kursorom umesto pipkanja ekrana.



      Ono na šta bi smo takođe hteli da skrenemo pažnju je Bluetooth olovčica koja služi za razgovore. Ona na sebi poseduje dugme za uparivanje sa tabletom, dugme za kontrolu zvuka, kao i microUSB port za njeno lako punjenje. Na drugoj strani olovčice nalazi se zvučnik i mikrofon, a na njenom kraju prisutna je guma, tako da je možete korisiti i za navigaciju tabletom, ali ne baš i za ručni unos teksta pošto je vrh dosta debeo.


      Asus PadFone dolazi sa Android Ice Cream Sandwich 4.0.4 verzijom operativnog sistema, koji poseduje skoro pa Stock izgled što se nama dopada. Ova kompanija je jedna od ažurnijih što se tiče nadogradnji na novije verzije operativnog sistema, tako da je za PadFone obećana i Jellybean verzija Androida.

      Interfejs je sličan kao kod Asus Transformer Prime i Infinity modela, i osim par Asus Widgeta, originalni izgled Ice Cream Sandwich-a nije menjan – što nam se itekako dopada. Na početnom ekranu ćete pre svega zateći Weather widget, sa povećim imenom grada u kome se nalazite. Na widgetu se nalazi grafička prezentacija trenutnih vremenskih uslova, vlažnost vazduha, brzina vetra i naravno – temperatura. Takođe na glavnom početnom ekranu, Asus je spremio Mail widget, sa kalendarom koji prikazuje mesec, dan u mesecu, godinu i dan u nedelji. Na drugim početnim ekranima možete dodati druge Asus Widgete, kao što su veoma koristan Widget nivoa napunjenosti baterije tableta i docka, Asus-ov Task Manager widget, koji prikazuje šta je sve otvoreno od aplikacija, koje možete gasiti pojedinačno, ili sve odjednom preko One-Click Clean dugmeta.

       
      Asus je u jedan folder grupisao sve Google servise, kao što su Google Search, Messenger, Google Plus, Play Store, Maps, Places, Latitude, Navigation, Gmail i Google Talk. Uvek koristan može biti i Gmail widget, u kome direktno možete da skrolujete kroz mailove, brzo da ih otvorite, ili brzo da komponujete novi mail. App Drawer nije menjan i ima isti izgled kao na Stock ICS verziji, sa Apps, PadOnly i Widget tabovima, i prečici za Google Play u gornjem desnom uglu.



      Kao i kod Prime i Infinity modela, na PadFone-u smo zatekli iste Asus aplikacije za razne namene, koje nam se čine dosta korisne, i zbog toga se ne mogu okarakterisati kao Bloatware. Prva Asus aplikacija koju ćemo pomenuti, vezana je za hvatanje beleški i zove se SuperNote. U njoj možete hvatati beleške prstom, ubacivati slike, tekst, audio beleške i mnogo drugih stvari. Kada prstom nacrtate slovo, ono će se pretvoriti u manje slovo, koje će se naći lepo pozicionirano u redu, a takođe možete unositi i direktno tekst preko dock ili OnScreen tastature. Možete i crtati prstom u raznim bojama i opcijama četkica – veoma kvalitetna aplikacija za beleške od Asusa…


      AppLocker aplikacija je takođe jedna od korisnijih. Kao što njeno ime govori, ona služi za zaključavanje bilo koje aplikacije na vašem tabletu, kako bi onemogućili pristup drugom korisniku – ako imate osetljive informacije, ili jednostavno ne želite da neko “čačka” vaše igrice, ili gleda vaše fotografije bez dozvole. Dovoljno je samo dodeliti šifru aplikaciji, nakon čega će aplikacija dobiti katanac u ćošku, a pri njenom sledećom pokretanju, zatražiti šifru koju ste odredili.


      App Backup aplikacija vam služi u slučaju kada želite da sačuvate vaše aplikacije ili informacije u vašim aplikacijama, ako vam je potrebno da uradite vraćanje na fabričko podešavanje. Standardna opcija u aplikaciji je odabrana da čuva samo informacije, ali možete odabrati da ona sačuva i glavnu aplikaciju, tako da ne morate da je tražite opet po Android Market-u. Sve informacije i podaci su smešteni u poseban folder u internoj memoriji ili microSD kartici, tako da on neće biti obrisan kada radite Factory reset. Ove informacije lako možete da podelite sa drugim tabletom, na primer u situaciji kada prebacujete aplikacije sa jednog Asus tableta na drugi, ili pri drugim slučajevima.


      Asus MyLibrary je biblioteka u kojoj se nalaze sve vaše knjige i časopisi u ePub i PDF formatu. Takođe, iz nje možete veoma lako pristupiti Asus@Vibe online biblioteci, i preuzeti besplatne i plaćene knjige, ili digitalne novine koje želite da čitate na vašem tabletu.


      Asus MyNet je aplikacija za strimovanje materijala preko DLNA standarda sa tableta na drugi uređaj, ili sa media servera na tablet. Možete strimovati muziku, fotografije i filmove, sve to putem bežične kućne mreže.

      Asus MyCloud je portal u kome se nalaze prečice za Asus WebStorage, SplashTop i Asus@Vibe.

       
      Asus WebStorage je cloud servis koji vam besplatno pruža 32GB prostora u sledeće tri godine, za sve vaše fajlove koje želite da vam budu dostupni u bilo kom trenutku na bilo kom uređaju, bilo da je to tablet, mobilni telefon, laptop ili desktop računar.


      SplashTop je remote desktop aplikacija, koja vam dozvoljava da se povežete sa vašim kućnim računarom sa bilo kog mesta, i dobijete punu funkcionalnost, kao da lično koristite taj računar. Sve opcije su vam dostupne, razni gestovi na ekranu koji menjanju miša i tastaturu, a pošto Asus PadFone ima mogućnost fizičke tastature, možete koristiti vaš računar bežično još lakše. Da bi konekcija bila moguća, morate prethodno instalirati SplashTop softver na vaš računar.
       


      Asus@Vibe Music aplikacija je mesto gde možete besplatno slušati muziku raznih autora, ali takođe i kupiti pesme koje želite da slušate na vašem tabletu.

      Krenimo od zanimljive futrole koju Asus uključuje u pakovanje PadFone-a. Ova futrola je predviđena za tablet, ali nažalost ne i za dock tastaturu. Braonskaste je boje i na sebi ima šaru ogromnog broja tačkica, a poseduje i magnet, koji znatno olakšava njeno zatvaranje.


      Ona u sebi poseduje nekoliko korisnih pomagala za postavljanje tableta u nekoliko položaja. Na primer, tablet možete postaviti visoko, u ugao koji je tipičan za laptop računare, pomoću stranice koja se savija slično kao SmartCover. Takođe, dostupna vam je i opcija da tablet postavite niže, kako bi bio lakši unos teksta (u slučaju da nemate Dock tastaturu). Futrola na sebi poseduje slot za stajlus, prostor u kome možete držati Sim karticu, kao i slot za držanje krpice za brisanje ekrana.


      Utisak korišćenja smartfon dela PadFone-a je dosta dobar. Snapdragon S4 procesor na 1.5 GHz donosi veoma glatko iskustvo u kretanju kroz interfejs PadFone-a i jako dobar odziv na komande. Super Amoled ekran dijagonale od 4.3 inča pruža dosta dobar kvalitet prikaza, ali stvari nisu savršene. Njegova rezolucija iznosi 960 x 540 piksela, što zapravo i ne izgleda tako loše na ovoj dijagonali, ali ne bi se bunili da je prisutan 1280 x 720 ekran. Takođe, ovaj ekran poseduje PenTile matricu, koja ne pruža toliko oštar prikaz kao Stripe RGB matrica. Nije neka drastična razlika u pitanju, ali može smetati onima koji ekran vole da posmatraju pod lupom…

      Ono što nam se dopada kod Asusa je njegovo praktikovanje ostavljanja stock ICS korisničkog interfejsa sa veoma suptilnim izmenama na svojim tabletima. Kao što vidite sa gornje slike, PadFone nema hardverskih dugmića, oni su softverski baš kao na Galaxy Nexus modelu. Nama se u celoj ovoj priči smartfon najviše dopao, jer je njegova izrada stvarno kvalitetna, a takođe poseduje i privlačan dizajn.

      Stanica PadFone-a takođe poseduje solidnu izradu. Ona nije od aluminijuma kao recimo na Transformer Prime i Infinity modelima, ali svejedno pruža utisak čvrstine. Koncept ubacivanja smartfona u tablet nam se činio zanimljivim, i cela ta ideja lakog kačenja i skidanja smartfona sa PadFone stanice, ali to takođe donosi i jedan problem. Tablet deo na taj način postaje malo deblji i teži, što se nekome neće preterano svideti. Nama nije preterano smetala težina i mogli bi da se naviknemo na nju, ali ipak, dodatna težina će brže umarati vaše ruke. Naravno, ako ga koristite u Laptop režimu sa Dock tastaturom, ona neće imati nikakvog uticaja. IPS ekran je pružao dosta svetlu sliku, ali rezolucija ekrana od 1280 x 800 polako postaje stvar prošlosti na tabletima, i zamenjuje je viša 1920 x 1080 rezolucija.

      Iskustvo surfovanja na PadFone-u je bilo dosta prijatno. Moćni Snapdragon S4 procesor se veoma lako bori sa otvaranjem zahtevnih stranica, a navigacija i skrolovanje na njima je bilo prilično glatko. Kačenje Dock tastature svakako poboljšava ovo iskustvo, jer nudi veoma olakšan unos teksta, tako da ćete svakako brže kucati web adrese i pisati postove po forumima, u poređenju sa softverskom tastaturom. Veća rezolucija bi bila poželjna, ali i ovako PadFone omogućava dosta ugodno surfovanje internetom.


      Bluetooth olovčica koju dobijate uz PadFone omogućava da je koristite kao Bluetooth headset. Sve je to super, ali pošto ne postoji deo koji bi išao preko uveta, morate da je držite sami na uvetu, što pomalo deluje čudno. Javljanje na olovčicu svakako može izazvati par čudnih pogleda od strane slučajanih prolaznika… Ipak, kvalitet zvuka u njoj i mikrofon pružaju solidne rezultate, a možete je koristiti za 7 sati razgovora, što je ok cifra. Još jedna stvar koju bi smo dodali, je da prilikom dolazećeg poziva olovčica vibrira, tako da je smanjena mogućnost propuštanja poziva. Trajanje baterije na Asus PadFone smartfonu nije bilo toliko dobro. Sa nivoom osvetljenja postavljenim na maksimum, uspeli smo da izvučemo tek ispod 3 sata neprekidnog korišćenja. Imajte u vidu da je ovde korišćen normalan režim osvetljenja, a ne Outdoor koji troši još više baterije.

      Kačenjem praznog smartfona na prethodno napunjenu stanicu je produžilo korišćenje na 6 sati i 55 minuta u tablet režimu, pre nego što je baterija na stanici postala kritično niska. Treba napomenuti da stanica ne može funkcionisati ako je njena baterija prazna, a ne može se napajati iz baterije smartfona – može samo obrnuto.

      PadFone stanica je napunila smartfon na 43%, koji su nam pružili još oko sat vremena i pedeset minuta dodatne upotrebe, tačnije ukupno 8 sati i 46 minuta.

      Nakon ponovnog pražnjenja smartfona, usledilo je kačenje na dock tastaturu, koja nam je pružila dodatnu autonomiju od ukupno 12 sati i 48 minuta korišćenja pre nego što je njena baterija izdahnula.

      Kad smo ispraznili Dock tastaturu, smartfon je bio još u operativnom stanju jer se punio iz docka, tako da smo ukupno korišćenje sveli na 14 sati i 16 minuta. Dakle, mešovitom upotrebom smartfona, stanice i dock tastature, izvlači se dosta velika autonomija, kojom smo jako zadovoljni.

       
      PadFone smartfon poseduje zadnju kameru od 8 megapiksela, a takođe je prisutan i LED blic. Na PadFone stanici postoje rupe za kameru i blic, tako da možete i na taj način praviti fotografije, da ga ne vadite iz stanice. Što se tiče kvaliteta fotografija koje PadFone pravi, možemo reći da je dosta dobar, ali ima i nekoliko mana. Prva stvar koju smo primetili je brzina beleženja fotografija, koja je malo lošija. Šum u fotografijama jeste prisutan, ali ga nema u ogromnim količinama, dok nivo detalja u njima ostaje dosta visok. Video snimanje u 1080p je solidno, ali u našem snimku je bilo prisutno preveliko prelamanje svetla i ljubičaste anomalije zbog sunčeve svetlosti. Ipak, količina detalja u video snimku je bila dosta dobra i frejmrejt je ostajao oko granice od 29-30 frejmova u sekundi. Sve u svemu, dosta sposobna kamera.
       

       







      Asus PadFone je svakako novitet i predstavlja koncept koji nismo ranije videli na mobilnom tržištu. Tablet i smartfon u jednom uređaju, plus dock tastatura koja ga takođe čini i laptopom. Da li vam se više isplati kupovina jednog uređaja koji će imati tri funkcije smartfona, tableta i laptopa, ili više preferirate da imate odvojene uređaje? Ideja svakako jeste zanimljiva, ali i dalje zavisi od spremnosti osobe da se navikne na nju. Sa jedne strane, PadFone sa dock tastaturom nam je itekako privlačan zbog svoje manje težine i bolje prenosivosti od laptopa, ali sa druge strane, ne vidimo sebe još uvek da nam Android potpuno menja Windows okruženje. Dobra stvar kod njega je takođe što možete sve dokumente i aplikaciji imati u jednom smartfonu koji kačite na veći ekran tablet, umesto prebacivanja između dva odvojena uređaja.

      Smartfon deo PadFone-a nam se dosta dopada. Kvalitetno izrađen i privlačan uređaj sa 4.3-inčnim Super Amoled ekranom, ali sa 960 x 540 rezolucijom, gde bi danas on ipak treba imati 1280 x 720. Takođe, neko se može buniti i na Pentile matricu i njenu oštrinu, ali mi nemamo preteranih žalbi na nju i smatramo da nije velika razlika u poređenju sa stripe RGB matricom. Performanse Snapdragon S4 Krait procesora su dosta dobre, i  on pruža glatko korišćenje i u smartfon i u tablet režimu. Bluetooth olovčica namenjena za razgovor je zanimljivo rešenje sa kojim nećete morati da se javljate na ogroman tablet, ili da vadite smartfon iz stanice, ali nam je nekako čudna za držanje na uvetu. Kamera PadFone-a je pružala fotografije dobrog kvaliteta, mada ni tu situacija nije savršena. Sve u svemu, slažemo se da je PadFone nešto novo i da treba vremena da se ljudi naviknu na ideju svođenja više uređaja u jedan, ali smatramo da je cena ipak dosta strma. Ideja jeste zanimljiva, ali nam ostaje da vidimo kako će se primiti kod korisnika… Prednosti – Više uređaja u jednom – smartfon, tablet, laptop – Smartfon ima privlačan dizajn i kvalitetnu izradu – Super Amoled ekran i IPS ekran kod stanice – Ice Cream Sandwich i Asus aplikacije – Ukupna autonomija je dosta dobra – Solidan kvalitet kamere od 8 megapiksela – Snapdragon S4 Krait nudi dosta dobre performanse Mane – Sam smartfon ima lošu autonomiju – Slabija rezolucija oba ekrana u poređenju sa drugim high end uređajima – PenTile matrica kod smartfona – Bluetooth olovčica za razgovor bi trebalo da ima deo koji ide preko uveta – Prilično strma cena za ceo paket Uređaj na test ustupio Asus . Cena: telefon + tablet + olovka + futrola oko 730 EUR.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi