Nebojša Todorović
Pakovanje je minijaturno, ali kako se kasnije ispostavilo, prepuno dodataka. Pretpostavljamo da je time Asus implicirao da isto važi i za njihovu novu i najmanju Republic of Gamers ploču. Spolja, kutija odaje neke, po proizvođačevom mišljenju, ključne stavke vezane za ovaj proizvod.
Poleđina odaje i većinu specifikacija ove matične ploče, što je jako informativno, a mogu se saznati i detalji o nekoliko najvažnijih tehnologija kao što su Impact Power, Supreme FX Impact, Sonic SenseAMP itd.
Čim krenete sa otpakivanjem postaje jasno da se radi o matičnoj ploči koja pripada višoj klasi, a ne nekom od "običnih" ITX predstavnika. Pre svega, tu je dodatna oprema koju nećete naći tek tako uz ostale ploče. Prvo smo naišli na WiFi adapter. Reč je o dvokanalanom modulu sa podrškom za rad na 2.4 i 5 GHz, koji ujedno podržava i BlueTooth 4.0 standard. On se nalazi na miniPCIe kartici i zaštićen je metalnim oklopom sa RoG logotipom.
WiFi modul prati i odlično dizajnirana antena sa ugrađenim magnetom kako bi mogla da se zakači na svako kućište i koja ima zglob radi lakšeg pozicioniranja i prilagođavanja korisničkim potrebama.
Drugi zanimljiv dodatak je audio modul sa zvučnim procesorom na sebi, kao i Texas Instruments pojačalom kakvo nalazimo na naprednim matičnim pločama. Ovaj modul zbog svojih dimenzijam ima ograničenje od tri 3.5mm priključka.
Tu je i modul sa dodatnim priključcima za ventilatore, što će svakako koristiti s obzirom na to da sama ploča ne raspolaže sa velikim brojem konektora ovog tipa direktno na svom PCB-u, a Asus dobro zna kakva su očekivanja za jedan RoG proizvod.
Na kraju, tu su i SATA kablovi, kao i nalepnice kojima ih možete obeležavati i kako biste se lakše snašli prilikom sređivanja PC-a.
Ne treba da se zaboravi ni veoma lepo odrađen limeni štit za zadnji panel koji je toniran u nešto tamnije nijanse i koji izgleda odlično.
Sama ploča je minijaturna, ali se po kompleksnosti, broju elemenata i komponenti na njoj jasno vidi da je namenjena entuzijstima i onima koji ne žele nikakve kompromise, čak ni u situacijama kada sklapaju HTPC. Crno-crvena kolorna šema dodatno naglašava tu agresivnost i gejmersku orijentisanost.
Naravno, to je zahtevalo neke nerutinske zahvate, kao što je izmeštanje naponske jedinice na poseban PCB koji je vertikalno postavljen neposredno pored LGA1150 podnožja. Naponska jedinica na ovom mališanu je sve samo ne mršava.
Fitracija napona se prema CPU-u vrši u osam faza, a upotrebljene su vrhunske komponente. Pre svega tu su BlackWing 60A zavojnice, ali 10K Black Metallic japanski kondenzatori. Ne treba zaboraviti ni nove MOSFet-ove iliti NexFet čija je veličina redukovana kako bi sve uspelo da se uklopi na malu površinu kojom je Asus raspolagao.
Sa desne strane soketa se nalaze dva DIMM slota za DDR3 memorijske module, a zvanična maksimalna brzina koju ploča podržava je 3300 MHz. Ovo ograničenje je bilo neophodno kako bi se ploča u pogledu dimenzija zadržala na ITX standardima, ali uz dva modula velikog kapaciteta trebalo bi da svako bude miran na duži period.
Duž iste ivice se nalazi i START prekidač većih dimenzija kao što to dolikuje pripadniku Republic of Gamers familije. Odmah do njega se nalazi i restart svič, pa će biti zadovoljni svi oni kojima će ova ploča provoditi dosta vremena van kućišta.
Četiri SATA 6 Gbps konektora su locirana odmah od DIMM slotova i imamo utisak da je njihova pozicija mogla biti malo srećnije odabrana. Prilikom upotrebe visokih modula i debljih kablova bi moglo da bude problema oko kabliranja i njihovog sakrivanja u kućištu. Ovo ne predstavlja prepreku u pogledu funkcionalnosti, ali će svi pedantni korisnici ovo primetiti.
Čipset se hladi relativno velikim aluminijumskim profilom, a ispod njega je smešten i usamljeni PCI-Express 3.0 slot koji radi u x16 režimu. Ovo vam omogućava da vaš HTPC opremite diskretnom grafičkom kartom. S obzirom na to da ova ploča ima sjajne mogućnosti na polju konektivnosti, audio podsistema, bežičnog umrežavanja i sl. sve su šanse da će vam samo još grafička karta biti potrebna.
Zadnji panel je brilijantan i prosto je neverovatno sa koliko je malo kompromisa Asus uspeo se izbori. Pre svega, tu je osam USB portova od kojih su četiri USB 3.0. Tu su kombinovani PS/2 i gigabitni LAN iza kog stoji Intel I817V kontroler, a ne treba zaboraviti ni S/PDIF.
Video izlazi pokrivaju najmodernije standarde, a to su HDMI i Display Port. Pritom, našlo se mesta i za POST displej kako biste mogli da detektujete potencijalne greške, ali i za BIOS Flashback, RoG Connect, KeyBOT i SoundStage prekidače kojima aktivirate pomenute tehnologije. Zaista impresivno.
BIOS
Nema mnogo dileme da je Maximus VII Impact punopravni član Republic of Gamers porodice. Po svakom standardu može da se meri sa ostalim članovima, bilo da govorimo o kvalitetu, mogućnostima, dodatnoj opremi. Kao takva, predstavlja lidera u mITX klasi i jednu od boljih matičnih ploča koju smo generalno imali prilike da testiramo.
Cena jeste visoka, ali imajte u vidu da je Asus morao mnogo da se potrudi i izađe iz standardnih okvira dizajniranja da bi omogućio da spakuje sve što Impact nudi u tako mali format.
Stoga, svi oni kojima je ploča poput ove neophodna i traže da u mITX formatu dobiju 90% mogućnosti velikih naprednih modela teško da će moći uošte da nađu alternativu, jer je Maximus VII Impact po svemu jedinstvena matična ploča.
Prednosti:
- Dizajn
- Mogućnosti
- Dodatna oprema
- Kvalitetne komponente
Nedostaci:
- SATA priključci su mogli da budu bolje pozicionirani
Komentari
0 Dodaj komentar