ASUS Maximus VI Hero

ASUS Maximus VI Hero

U poslednjih nekoliko godina ASUS se zdušno trudio da promoviše svog ROG brend. Naime, izdvajanje core komponenata namenjenih upravo igračima u zaseban brend i predstavljanje visokokvalitetnih proizvoda vrhunskih performansi izgradilo je ime proizvoda koji na sebi imaju ROG logo. Ono na čemu je ASUS oduvek insistirao kada su ROG komponente u pitanju su beskompromisne performanse i najviši nivo kvaliteta, što je za sobom neumitno povlačilo i nešto višu cenu. Sa ROG komponentama vrhunske performanse su zagarantovane, ali to od vas zahteva nešto više inicijalno ulaganje

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      Sa novom generacijom Intel procesora/čipsetova ASUS je odlučio da ponudi kompromisno rešenje kada su ROG matične ploče u pitanju – model sa sufiksom HERO. U pitanju je punokrvni ROG model full ATX formata sa malo manjom količinom opreme nego što smo to od ASUS-a navikli u ovom segmentu, a sve u cilju niže cene.
      Intel Haswell i nova generacija
      Sa dolaskom nove Intel mikroarhitekture došlo je i do korenitih promena u određenim segmentima. Kada su procesori u pitanju, promenjeno je podnožje za njih, pa su vam sada potrebne matične ploče sa LGA1150 soketom i nekim od Z/H/B/Q 87 ili 85 čipsetova. Nove izmene kada je soket u pitanju Intel uvek lepo opravda, a ovo je krajnje nepopularan potez ako pitate kupce. Bilo kako bilo svi koji žele nove procesore moraće da zamene svoje matične ploče, koje god one bile. Da Haswell sam po sebi nije doneo preterano mnogo, sem unapređene grafike za desktop korisnike i ne znači previše, a o tome možete čitati u zasebnom tekstu. U međuvremenu, evo malog podsetnika o novom čipsetu na kojem je bazirana ASUS Maximus VI HERO matična ploča.

      Intel Z87 Express
      Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.

      Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…

      Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrole digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.

      CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.

      Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
       
       ASUS Maximus VI HERO u startu ima težak zadatak, da opravda ime svoje porodice, jer se radi o krajnje neobičnom eksperimentu. Kada vam neko u startu kaže da se radi o modelu na kojem se uskraćuju određene stvari da bi se spustila cena određena doza skepse je svakako prisutna.

      Krenimo od osnovnih stvari. HERO poseduje 8-fazno filtriranje napona procesora i dve dodatne faze namenjene memoriji. Očekivano, radi se o ASUS digitalnoj naponskoj sekciji, u konkretnom slučaju o Digi+ treće generacije što je garancija obezbeđivanja odličnog napajanja ka CPU i memoriji. Sa ukupno deset faza napajanja ova sekcija je dobila i dodatni 8-pinski konektor za potrebe overkloka, bilo da se radi o nativnom Turbo overkloku ili manuelnim podešavanjima. Celokupna naponska sekcija je pokrivena masivnim hladnjacima iz dva dela koji su međusobno povezani debelom vrućom cevi kako bi se toplota ravnomernije raspoređivala.

      Četiri DIMM slota mogu da prime maksimalno 32 GB memorije, a ploča ima unapred definisane postavke i podržava rad sa memorijom na 2800 MHz, a sama ploča daje mogućnost rada i na 4 GHz! Takođe ASUS je razvio i takozvanu T topologiju druge generacije koja optimizuje rad sa memorijom kako bi se postigli bolji rezultati pri overkloku.
      Za potrebe proširenja ASUS je na ovoj ploči spremio dva puna PCI Express konektora treće generacije koji mogu da rade u x16 ili x8/x8 modu. Tu je i jedan PCI Express druge generacije koji je obezbeđen od strane kontrolerske logike, kao i tri strateški raspoređena PCI Express x1 slota. Za skladištenje podataka ASUS je maksimalno iskoristio sve što Z87 čipset pruža, a pored šest SATA 6 Gb/s, uz pomoć AS Media kontrolera dobili smo ukupno osam SATA 6 Gb/s konektora, što će zadovoljiti i najzahtevnije korisnike.

      Donji levi deo matične ploče jasno je razgraničen i odvojen osvetljenim vodom koji pored uklanjanja elektromagnetnih interferencija svetli crveno, što u mračnoj sobi, kroz providnu bočnu stranu kućišta deluje jako lepo. Takođe, pošto je ovaj deo fizički praktično odvojen ROG SupremeFX zvučna karta funkcioniše kao zasebna kartica čime se uticaj okolnih komponenata značajno minimizuje. Brinulo se i rasporedu komponenata ROG audio čipa i pratećih elemenata kako ne bi došlo do nepotrebnih gubitaka u audio signalu i degradacije kvaliteta.

      Napomenućemo i da SupremeFX koristi ELNA Premium Audio kondenzatore koji su nadaleko poznati kao veoma kvalitetne komponente koje obezbeđuju mirniji prelaz u procesu pražnjenja i punjenja kondenzatora čime zvuk dobija na toplini. Za dodatnu kontrolu brine se i Sonic Radar softver koji omogućava dodatna podešavanja zvuka prema trenutnoj nameni, pa će i audiofili podignuti obrvu kada vide da jedna integrisana zvučna kartica obezbeđuje vrhunske performanse i ima velike mogućnosti personalizacije i podešavanja.

      Za razliku od Realtek rešenja ASUS se odlučio za Intel mrežni kontroler, koji uz pomoć Game First II tehnologije obezbeđuje optimizaciju saobraćaja kako performanse u igrama ne bi bile na udaru. Za potrebe hlađenja sistema brine se softverska Fan Xpert II kontrola, pa je moguće zasebno ili ujedno kontrolisati svih pet konektora za ventilatore, praviti profile ili ih prilagođavati potrebama sistema.

      Zadnja strana nosi osam USB portova raspoređenih na ravne časti kada su treća i druga generacija u pitanju. Od video izlaza ASUS se potrudio da obezbedi jedan HDMI 1.4, a u istu kućicu smestio je i optički S/PDIF kao alternativu osmokanalom zvuku i analognim konektorima. Iznenadilo nas je prisustvo PS/2 porta, dok je LAN bio na sasvim očekivanom mestu. Između prve dve kućice našlo se i mesta za BIOS Flashback taster kojim se omogućava flešovanje BIOS-a bez prisustva procesora ili RAM-a.
       Kako su ROG ploče namenjene entuzijastima, overklokerske performanse su kod ovih modela možda i bitnije od ostatka priče. ASUS je ostavio fizičke Power i Reset tastere u gornjem desnom uglu PCB-a u pratnji alfanumeričkog POST ekrana preko kojeg možete pratiti stanje sistema u realnom vremenu. Tu su i MemOK i DirectKey tasteri, ali su izostale merne tačke DIP prekidači, ProBelt konektori i druge OC poslastice.
       
      Za zagrižene OC fanove, moguće je dokupiti OC Panel koji se direktno povezuje na matičnu ploču i omogućava sve one dodatke, prekidače, konektore i headere koje možete pronaći na najskupljim modelima. Sa OC panelom možete kontrolisati naponske sekcije na različitim grafičkim kartama preko VGA SMB konektora, a tu je i VGA Hotwire preko kojeg se mogu vršiti fizičke izmene na kartama, a u ovom slučaju modifikacije koje omogućavaju praćenje i menjanje parametara rada u realnom vremenu. Naravno, postoji zasebna sekcija u BIOS-u posvećena samo OC Panelu.
       
      Sam BIOS je pretrpeo izmene, pa je prisutan My Favorites deo u koji možete dodavati bitne i omiljene prečice, te Quick Note u koji možete upisati zabeleške vezane za pojedinačna podešavanja, kako nešto ne biste zaboravili. Extreme Tweaker kao najbitniji deo BIOS-a pre pretrpan ogromnim brojem podešavanja, a tu je i Tweakers paradise podmeni sa podešavanjima namenjenim isključivo veoma iskusnim overklokerima, koja će dobro doći prilikom finih podešavanja u borbama za svaki megaherc. Naravno, kao i dosad moguće je očitati SPD, odnosno XMP profile iz BIOS-a kako biste lakše znali da koristite predefinisana podešavanja memorije. Čuvanje profila se podrazumeva, a tu je i velika i ozbiljna lista opcija za pojedinačno podešavanje ventilatora.
       
      S obzirom na nešto kompleksniji proces overkloka ASUS se potrudio da laicima što je moguće više olakša posao, a da onima koji to žele omogući visok nivo podešavanja svih bitnih parametara sistema. UEFI BIOS je toliko napredan da bismo bez ikakvih problema mogli da vam pričamo o njemu u nekoliko serija tekstova, a dovoljno je reći da će teško iko zameriti na odsustvo bilo koje opcije u istom.


       Kako to obično biva, uz ASUS ploče dobijate i bogatu kolekciju softvera, a napomenućemo izmenjeni AI Suite koji je doživeo veoma bitne promene. Zahvaljujući TPU i EPU sekciji, kao i kontroli ventilacije i zasebnoj kontroli naponske sekcije ASUS je podešavanje sistema nazvao četvorosmerna optimizacija (4-Way Optimization). U okviru TPU sekcije možete podešavati CPU frekvenciju (BCLK, množilac za svako jezgro zasebno), napone svih delova sistema i integrisani GPU sa njegovim naponima. EPU omogućava uštedu energije kada je to potrebno, dok preko Digi+ naponske sekcije čačkate napredne opcije potrebne za svaki ozbiljan overklok. Fan Xpert II ima svoje predefinisane profile, a moguće je grafički pratiti rad i podešavati scenarije kako bi se rad prilagodio vašim i potrebama sistema.

      Na ovaj način se u četiri jednostavna koraka može prilagoditi rad sistema svakom pojedinačnom korisniku, prema potrebama i željama, što je pohvalno i poželjno za korisnike koji ne žele previše da se udubljuju i da idu “u sitna crevca”. Sonic Radar i GameFirst II su aplikacije koje će igrači posebno voleti. Preko Sonic Radar aplikacije koja je primarno orjentisana ka FPS igrama ćete moći da detektujete pozicije neprijatelja koje ne vidite, a sve će to biti prikazano u overlay-u dok igrate, sa sve preciznim pokazivačima pravca.

      Očekivano, postoje predefinisana podešavanja detekcije, bilo da se radi o koracima, pucnjevima, zvučnim efektima, konverzaciji i sličnim detaljima.GameFirst II  ima napredni i jednostavni mod a omogućava smanjivanje latencije u igrama čak i pri opterećenoj mreži tako što određuje visok prioritet vaše komunikacije, a u igrama je to često od vitalnog značaja.


      Pristupačni ROG
      Sa cenom koja će se, po uveravanjima predstavnika ASUS-a kod nas kretati oko 180 EUR-a, ova ploča može biti odličan izbor za igrače i napredne korisnike koji planiraju da obnove svoje konfiguracije. Mi smo ovu ploču koristili za testiranje Core i7 4770K procesora i moramo priznati da smo bili prijatno iznenađeni rezultatima koje smo postigli. Visok BCLK, stabilan napon, gomila opcija i podešavanja, kao i odličan rad sa memorijom zaslužuju svaku pohvalu.

      Ono što moramo da napomenemo je da odavno nismo imali prilike da se susretnemo sa ovako kompleksnom UEFI sekcijom, pa ćemo vas posavetovati da pre overkloka dobro ispratite uputstvo i dodatnu dokumentaciju, jer ona može napraviti razliku između uspešnog i neuspešnog rezultata. Uz malo igranja mi smo bez problema dostigli skoro 4,9 GHz sa našim procesorom, ali kako smo bili ograničeni na vazdušno hlađenje nismo imali stabilan sistem koji je prolazio testove. BCLK frekvencija je išla i preko 109 MHz, dok je memorija deklarisana na 2000 MHz dobrano prešla ovu granicu.

      Ipak apsolutno stabilna frekvencija sistema je pronađena na nešto nižim vrednostima i vrlo često će zavisiti od ostalih komponenata, primerka procesora i vašeg hlađenja pa imajte i to na umu, posebno jer je Haswell osetno topliji od prethodne generacije.
       
       Ukoliko ste ispratili naš test Intel Haswell platforme, to jest Core i7 4770K procesora, prepoznaćete ove rezultate – isti su, pošto smo ASUS Maximus VI Hero i koristili kao test platformu. Rezultati su dati za procesor na difolt taktu, overkloku i prethodni model Ivy Bridge, da biste jasnije videli šta se donosi u odnosu na prethodnu generaciju.







        








        











       Maximus VI HERO s razlogom nosi ovaj sufiks. Iako pažljivi pogled na PCB iskusnim korisnicima govori da nema tolike kompleksnosti kao kod najjačih ROG modela, ova matična ploča ni u jendom trenutku nije to pokazala. Naprotiv, ASUS je sa toliko inovacija na drugim poljima uspeo da nas natera da steknemo utisak da je ovo jedna od najkompleksnijih ploča dosad.

      Verujemo da će Extreme verzije Maximus ploča biti bolje u pojedinim elementima, ali i da će ti višesteruko skuplji modeli biti rezervisani isključivo za overklokerska takmičenja dok će naš pristupačni HERO konačno moći da se nađe u sistemima prosečnih korisnika koji će moći da uživaju u blagodetima ROG proizvoda.Teško je govoriti o najboljoj ploči, jer je ovo prvi model sa kojim smo imali prilike da se susretnemo, ali moramo priznati da je aršin postavljen vrlo visoko i da konkurenciju očekuje velika muka ukoliko žele da se nađu u istom košu sa jednim od najboljih modela koje je ASUS ikad predstavio.
       
      Prednosti:
      – cena – odličan overklok – ROG poslastice – vrhunske performanse – odličan softverski paket – bogata oprema – OC Panel
      Mane:
      – jedan video izlaz

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi