ASUS Maximus VI Extreme

ASUS Maximus VI Extreme

Haswell mikroarhitektura je već neko vreme na našem tržištu, što automatski znači da su proizvođači predstavili najveći deo svoje ponude kada su matične ploče u pitanju. Od najjeftinijih modela, preko srednjeg segmenta do najskupljih ploča rezervisanih za entuzijaste sa dubokim džepovima. Kao po običaju ASUS je bio najbrži i na test nam je poslao najbolji model svoje ROG porodice matičnih ploča, model koji se već po nazivu svrstava iznad cele ponude - Maximus VI Extreme

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      Maximus modeli već neko vreme grade svoj prepoznatljivi brend, a kao potkategoriju ove Intel ploče imaju Formula, Gene i Extreme, a od skora i Hero i Impact predstavnike. Svaki je namenjen određenom krugu korisnika dok je Extreme najjači i najopremljeniji model ponude, i uvek se po velikom broju stvari izdvaja od ostatka.
       
      Intel Haswell i nova generacija
      Sa dolaskom nove Intel mikroarhitekture došlo je i do korenitih promena u određenim segmentima. Kada su procesori u pitanju, promenjeno je podnožje za njih, pa su vam sada potrebne matične ploče sa LGA1150 soketom i nekim od Z/H/B/Q 87 ili 85 čipsetova. Nove izmene kada je soket u pitanju Intel uvek lepo opravda, a ovo je krajnje nepopularan potez ako pitate kupce. Bilo kako bilo svi koji žele nove procesore moraće da zamene svoje matične ploče, koje god one bile. Da Haswell sam po sebi nije doneo preterano mnogo, sem unapređene grafike za desktop korisnike i ne znači previše, a o tome možete čitati u zasebnom tekstu. U međuvremenu, evo malog podsetnika o novom čipsetu na kojem je bazirana ASUS Maximus VI Extreme matična ploča.
       
      Intel Z87 Express
      Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.

      Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…

      Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.

      CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.

      Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
      [modul]specifikacija=2976[/modul] Sve kreće od masivnog kartonskog “koferčeta” u koji je spakovana ploča koje su samom startu uliva poverenje. Iako je ROG, porodica kojoj pripada ova ploča u stvari skraćenica od “Republic Of Gamers”, radi se o modelu koji je podjednako namenjen ekstremnom overkloku kao i svemu ostalom. Oduvek su Extreme modeli bili odgovorni za rekorde u overkloku, i njihovo obaranje, pa ne sumnjamo da će i sa šestom iteracijom Maximus Extreme modela slučaj biti drugačiji.
      Otvaranjem paketa shvatate da uz samu ploču dobijate dodatak pod nazivom OC Panel, čije ime govori više nego dovoljno, ali o samom OC Panelu malo kasnije.
       
      Ono što nas je malo iznenadilo je da su ASUS inženjeri uspeli da na ATX dimenzije spakuju svu opremu koju poseduje jedan ovako bogato opremljen model. Nije da nam to smeta, nego smo navikli da su Extreme modeli uvek bili eATX, pa nam fali taj “ekstra centimetar” po široj dijagonali.
       
      Kada je raspored komponenata u pitanju prvo na šta treba obratiti pažnja je naponska sekcija koja broji 8+2 faze izrađene od vrhunskih komponenata. Kao što smo i navikli Extreme Engine Digi+ III pakuje vrhunske BlackWing oklopljene zavojnice koje bez ikakvih problema rade sa strujom od 60A, što su ekstremni uslovi pod kojim retko koje komponente ostaju cele. Tu su i japanski 10K Black Metalic kondenzatori koji teoretski traju pet puta duže i izdržavaju 20% više temperature od standardnih oklopljenih kondenzatora. Naravno, tu su i NexFET MOSFET prekidači sa efikasnošći koja se kreće oko 90% pri jakom opterećenju. ASUS se hvali i da zauzimaju duplo manju površinu od standardnih MOSFET-ova, pa eto jedne od ušteda na prostoru koja nam je na početku zadavala glavobolje.
       
      Cela naponska sekcija je oklopljena masivnim crno-srvenim hladnjakom , koji je sa vrućom cevkom povezan sa manjim rashladnim profilom koji, pored dela kontrolerske logike brine ze termalnu disipaciju PLX čipa. Dve dodatne faze koje se brinu za rad RAM-a nemaju svoje hlađenje, ali garantuju vrhunske performanse činjenicom da se do memorije dovodi lepo “ispeglana” strauja bez šumova i smetnji koje mogu da naprave razliku kada je stabilanost sistema u pitanju, posebno pri overklokerskim sesijama.
       
      Odmah pored LGA1150 soketa smeštena su četiri memorijska (DIMM) slota sa šnalama sa gornje strane, tako da nećete imati problema ako hoćete da montirate grafiku poput GTX 780 ili Titan koja je duža od širine ploče, jer vam neće blokirati pristup memorijskim modulima. Kada postoje šnale sa obe strane u velikom broju slučajeva ne možete osloboditi RAM dok ne izvadite grafiku. Zahvaljujući novoj mikroarhitekturi i integrisanom memorijskom kontroleru polako se približavamo granicama DDR3 modula, a ASUS omogućava da sa vrhunskim čipovima idete i preko 3,1 GHz kada je RAM u pitanju, što je frekvencija viša nego kod 70% CPU-ova u našoj zemlji. ASUS je prikazao i T-Topologiju za ekstremni overklok, tehnologiju koja optimizuje raspored modula kako bi se smanjila refleksija signala i šum nastao uparivanjem modula čime se povećava OC margina za oko 5%. Korišćenjem samo jednog modula moguće je povećati OC marginu i za celih 10%.
       
      Headeri za ventilatore su strateški raspoređeni po celoj ploči, a mi smo izbrojali do osam što je pohvalno, ali i potrebno kada se bavite ozbiljnim overklokom. Pored dodatnih 8+4-pinskih konektora za napajanje procesora napomenućemo i da je pet PCI Express slotova zaslužni za dodatni 6-pinski VGA konektor na samoj ploči koji obezbeđuje dodatnu struju za overklok grafike ili prilikom konfiguracije sa dve ili više grafičke karte.
      Gornji desni ugao je, po običaju rezervisan za OC prekidače, tastere i merna mesta, pa ni ovaj put raspored se nije promenio. Naći ćete Power (Start) i reset tastere, MemOK (za slučaj da RAM “uglavi”), Slow mode prekidač, alfanumerički displej, DIP prekidače za PCI Express slotove, kao i merne tačke za fizičko očitavanje napona sa vitalnih mesta.
       
      Za skladištenje podataka se brine deset SATA 6 Gb/s portova (šest preko Z87 čipseta i dodatna četiri preko ASMedia kontrolera). Napomenućemo da je jedan direktno povezan sa mPCIe Combo slotom preko kojeg se povezuje WiFi+Bluetooth kartica, a koji je smešten u gornjem desnom uglu. Ovo je standardna praksa, jer mPCIe kartica pored bežičnih konekcija poseduje i M.2 (NGFF) slot u koji možete ubaciti neki od SSD-ova novijih generacija koji obično idu u laptopove, pa eto razloga za deljenje SATA porta.
      Očekivano, ploča ima dva BIOS čipa, pa za slučaj da nešto krene po zlu, uvek imate rezervu, a taster za prebacivanje sa jednog na drugi se nalazi u donjem desnom uglu ploče.
       
      Još jedan masivni kuler prekriva Z87 Express kontrolersku logiku, a ovoga puta, sa njega je izostao ROG logo. Tik pored ASUS je smestio čak pet PCI Express 3.0 slotova pune veličine, od kojih samo prva dva imaju konektore celom dužinom slota. Ovo znači da ako vam je potreban pun PCI Express 3.0 potencijal (x16) morate koristiti prvi ili drugi (crveni) slot, a ploča podržava 4-way SLI i Crossfire konfiguracije u x16 ili x8/x8 ili x8/x16/x8 ili x8/x16/x8/x8 varijantama. Dodatni broj PCI Express linija omogućen je PLX 8747 kontrolerom, koji se sve češće viđa kod ploča sa velikim brojem PCI Express slotova.
      OC Panel
      U paketu ploče dolazi i OC Panel, sa odgovarajućim 5,25’’ slotom za kućište. Naime, radi se o zasebnom uređaju preko kojeg se kontrolišu i nadgledaju vitalni  parametri sistema. OC Panel može da radi u takozvanom “normalnom” modu, kada se nalazi unutar kućišta, kao i u “ekstremnom” modu kada radi kao eksterna “konzola”.
       
      Sam OC panel ima dimenzije omanjeg tableta i sastoji se iz dva glavna dela: dela sa displejom i dela sa konektorima. Displej ima dijagonalu 2,6’’ i okružuju ga četiri tastera: normal/extreme mod, CPU level up, FanSpeed i Power. Rotacijom displeja za 90 stepeni, on se montira sa pomenutim 5,25’’ dodatkom na kućište i daje relevantne informacije o sistemu. Na ovaj način funkcije su mu ograničene na nekoliko tastera koje vidite, pa pomoću njega možete overklokovati CPU na dva predefinisana podešavanja (CPU Level Up) ili odabrati jedan od tri moda za rad ventilatora (FanSpeed).
       
      Kada se korisni kao eksterna konzola drugi deo konzole koji nosi dodatne tastere i maskicu koja prekriva konektore i prekidače igra mnogo bitniju ulogu. U ovom mogu OC Panel u suštini postaje eksterna konzola za overklok, a tu je veliki broj preko potrebnih konekcija kao što su: VGA SMB, VGA Hotwire, Subzero Sense, dodatni konektori za ventilatore, merne tačke, uzemljenje, HDD LED, Slow mode prekidač, uzemljenje i dodatni kondenzatori i otpornici za VGA modovanje… Jednom rečju, sve ono što overklokerima treba, spakovano u jedan uređaj. Iznad konekcija se nalazi set od osam tastera kojima se vrši kontrola svih parametara i upravlja sistemom u realnom vremenu, što je i najbitnija prednost ovog uređaja. Na ovaj način svaki korisnik može da se prema nivou svog znanja i umeća odluči za jedan od vidova korišćenja OC Panela, koji postaje multifunkcionalni uređaj.
       
      Napajanje uređaja se vrši preko posebnog OC Panel kabla koji se povezuje na matičnu ploču i SATA kabla za napajanje. Konektor na ploči se nalazi na sredini donjeg dela izmešu headera za Thunderbolt kontroler i USB konektora, pa mu je lako prići bilo da se uređaj koristi unutar ili van kućišta. Sve u svemu jedan jako koristan dodatak, bilo da vam služi kao svetleći displej na 5,25’’ slotu ili kao glavni OC alat.
       Pred ASUS pločama i BIOS sekcijom je uvek težak zadatak. Em uvek imaju najbolji BIOS, em se uvek očekuje da ubace nešto novo. Kada je ova sekcija u pitanju Maximus VI Extreme ima najbogatiju paletu podešavanja od svih ROG modela. Tu su i specijalne opcije poput My Favourites dela, Quick Note i Last modified liste koja vas svaki put pri izlasku obaveštava o opcijama koje su promenjene.


      Ako ste se ikad susreli sa ROG pločama biće vam jasno da se radi o veoma bogatom, logično organizovanom i preciznom skupu opcija koji omogućavaju podešavanja svega što vam padne na pamet. Ako niste, nećete imati problema, jer je sve logično, intuitivno, jednostavno za navigaciju i svaka opcija je tamo gde biste očekivali da bude.


      Softverski paket koji dolazi uz ploču, kao i BIOS postao je zaštitni znak ROG serije. AI Suite III obuhvata veliki broj alata i dodataka preko kojih iz OS-a možete direktno da kontrolišete vitalne parametre rada. Novi AI Suite ASUS je zamislio malo drugačije od prethodnog. Naime, izbačen je Automatski overklok kao jedinstvena opcija, a uvedena je takozvana četvorostruka optimizacija (4-Way optimization) koja podešava TPU (zarad boljih performansi), EPU (zarad uštede energije i optimizacije potrošnje, u zavisnosti od scenarija korišćenja), Digi+ naponsku jedinicu (podešavaju se parametri koji direktno utiču na sposobnost OC-a procesora i RAM-a) i Fan Xpert 2 (profilisanje rada rashladnog sistema ili pojedinačnih ventilatora). Na ovaj način se kroz četiri jednostavna koraka svaki sistem prilagođava specifičnim potrebama korisnika i pronalazni optimalan set opcija koji odgovara.



       
      Par reči o overklokingu
      Kada je OC u pitanju, i sami znate da je praksa da se ploče testiraju tako što se aktivira auto OC opcija, bilo hardverska ili softverska i onda se “vrti” baterija testova. Ovoga puta je auto OC izostao iz nekoliko razloga. Prvi je taj što ova ploča ne podržava auto OC u nekadašnjoj formi, već imate profile poput onih na prenosnim računarima i opcije da OC profile podesite preko OC panela. Ovo automatski znači da će manje vični korisnici morati da se zadovolje default podešavanjima ili da se malo bolje upoznaju sa osnovima overkloka, jer je potencijal koji ova ploča ima fantastičan.Sa druge strane, verovatno ciljna grupa već dobro zna sve pojedinosti vezane za overkloking, tako da potez nije nelogičan.

      Još jedan razlog zbog kojeg smo odustali od prezentovanja rezultata manuelnog overkloka je taj što on umnogome zavisi od velikog broja faktora, sem same matična ploče. Tu je primerak procesora, tip hlađenja, RAM, napajanje, sistem, pa i čovek koji se nalazi iza svega toga. Koliko bi vama značilo to što smo mi sa testnim Core i5 4670K postigli preko 4,5 GHz sa HT nismo previše sigurni, jer su uslovi u kojima smo to izveli vrlo specifični, kao i naša test platforma. Da ne govorimo da imamo odličan primerak procesora, koji je, iako je retail verzija vrlo raspoložen za OC, tako da smo dobacivali gotovo do 5 GHz.

      Dalje, svima je poznato da se OC margina usled velike eksploatacije degradira, pa da će i naš CPU posle određenog vremena moći da “dobaci” do nižih frekvencija nego sad. Tu je i verzija BIOS-a koja može da napravi čuda na istim platformama, te da su rezultati koji postižete sa dva različita BIOS-a apsolutno neuporedivi. Umesto svega toga više smo akcenat bacili na opremu koja ovu ploču čini vrlo specifičnom i odličnom ukoliko želite da ispitate krajnje domete vašeg sistema. Ono u šta možete biti 100% sigurni je da ASUS Maximus VI Extreme za Haswell arhitekturu nikad neće biti usko grlo sistema, te da ćete nove rekorde na HWBot sajtu sve češće gledati u sprezi sa ovom matičnom pločom kao osnovom sistema, bilo da se radi o CPU, memoriji ili grafičkim kartama.
       [modul]test=344[/modul] [modul]test=345[/modul] Kao i što smo očekivali ASUS je još jednom pokazao dominaciju u segmentu matičnih ploča, a najnoviji dokaz u prilog toj tezi predstavlja upravo Maximus VI Extreme. Ovo definitivno nije ploča za svakoga, ako moramo da pravimo poređenje, ona je kao Bugatti Veyron. U Beogradu ga nećete voziti više od 70, i moraćete da zaobilazite sve ulice sa ležećim policajcima.

      Ukoliko mu, sa druge strane, obezbedite dobru stazu i uslove šansa da oborite neki od brzinskih rekorda zavisiće isključivo od vas. Jednostavno, radi se o izuzetnoj matičnoj ploči koja je odličan pokazatelj šta je sve danas moguće učiniti sa modernim tehnologijama. Čestitke za ASUS i zasluženo osvojeno priznanje našeg sajta.
       
      Prednosti:
      – jedna od najboljih naponskih jedinica koje smo ikada videli – ekstremni overkloker – ROG poslastice – vrhunske performanse – odličan softverski paket – bogata oprema – WiFi & Bluetooth – mPCIe Combo kartica – OC Panel
      Mane: – ništa specijalno

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi