Apple MacBook

Apple MacBook

Pred nama je novi MacBook računar kompanije Apple. Najavljeno je mnoštvo radikalnih izmena i možemo potvrditi – njih ima puno, možda i najviše do sada kada se radi o MacBook uređajima. Ipak, vrede li te izmene pozamašne svote koja se traži za ovaj uređaj?

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Apple MacBook

      Kompanija Apple je izazvala pravi mali potres kada je sredinom oktobra predstavila nove, redizajnirane notebook računare. Pored MacBook Air i MacBook Pro uređaja, na listi novih naprava se našao i „običan“ MacBook, koji se kao svojevrsni mainstream našao u fokusu. Nova „trinaestica“ Apple-a je obećavala pregršt novina i donela ogroman pomak u odnosu na ranije modele, te ćemo se stoga tokom teksta često pozivati na razlike u odnosu na prethodni model. Izmene su primetne na svim nivoima, od hardvera, preko dizajna, do implementiranih konektora. Nakon što smo isprobali računare, možemo komotno reći da je najkvalitetniji pomak unapred novi ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, odličnim kontrastom i velikom osvetljenošću, i koji u praksi impresionira, te predstavlja veliki pomak unapred u odnosu na prethodnika. Druga najznačajnija izmena dolazi u domenu dizajna i kvaliteta izrade. Raskrstilo se sa plastičnim kućištima, tipičnih za prethodnu generaciju. Novi MacBook se izrađuje od aluminijuma, i to – po tvrdnjama Apple-a – od jednog, kompaktnog komada. Ono što svakako jeste naš utisak nakon druženja sa računarom je upravo utisak kompaktnosti u smislu dizajna, bez vidljivih prelaza ili spojeva između različitih delova računara, bez preklapanja ivica, sa čistim, uniformnim i neprekidnim površinama. Od promena koje se vide „na prvu“ svakako treba pomenuti touchpad, koji je sada skoro 40% veći od starog, zauzima veliku površinu i podržava multi-touch gesture. Pride, ceo touchpad predstavlja u stvari jedan veliki taster, te sada nema klasičnog tastera na donjem delu touchpada.

       

      Novosti ima i „ispod haube“. Pre svega, tu su čipovi kompanije Nvidia, na kojima se sada zasnivaju svi laptopovi kompanije Apple, uključujuši i MacBook. On poseduje Nvidia GeForce 9400M grafički čip integrisan u čipset, koji pozajmljuje 256 MB sistemske memorije za svoje potrebe. On predstavlja značajno unapređenje u performansama u odnosu na ranije korišćenu integrisanu grafiku kompanije Intel, a Apple CEO kaže da ona isporučuje pet puta bolje performanse u odnosu na prethodnika. Ovo je bitna stavka, jer se Apple priprema za novo razdoblje, u kome će se intenzivno upošljavati GPU da pomaže proračunavanju. Ova mogućnost će dobiti nativnu podršku u narednom operativnom sistemu, Snow Leopard, koji će se pojaviti naredne godine, a vrlo verovatno već u pristižućim aplikacijama. Ona rezultuje višestrukim ubrzanjima, a Apple svakako želi da se u skladu sa svojom dosadašnjom politikom blagovremeno pripremi za dolazeći period. Memorija je DDR3 tipa. Tu je i mini DisplayPort za eksterni displej, koji se neće svakom dopasti, pošto će korisnici morati da dokupe adaptere ukoliko budu želeli da koriste eksterne displeje koji ne poseduju DisplayPort već nešto od VGA/DVI/HDMI priključaka. Tu je i jedan broj mogućnosti za nadogradnju, pa tako po prvi put vidimo SSD kao opciju. Skuplji model stiže i sa tastaturom sa pozadinskim osvetljenjem. Ipak, posvetimo se modelu koji se našao u našim rukama.

      Hardver, specifikacije

      Na našem testu se našao slabiji od dva modela koji se nalaze u ponudi – samim tim i pristupačniji. On stiže sa Core 2 Duo procesorom koji radi na 2 GHz. On raspolaže 3 MB L2 keš memorije i radi na FSB-u od 1066 MHz. Drugi CPU, koji je u ponudi u jačem modelu, radi na 400 MHz više. Kao što smo napomenuli, platforma je bazirana na Nvidia GeForce 9400M čipsetu sa integrisanom grafikom. Ona pozajmljuje do 256 MB sistemske memorije za sopstvene potrebe. Memorija je DDR3 tipa i računari stižu sa 2 GB iste. Proširiva je do 4 GB. Ekran raspolaže dijagonalom od 13 inča, odnosno rezolucijom od 1280 x 800 piksela. Preko njega je stavljen stakleni okvir sa glossy slojem.

      Specifikacija:

       

      Apple MacBook

      LCD

      13.1″, 1280 x 800, glossy, LED backlit

      Procesor

      Intel Core 2 Duo 2 GHz, 3 MB L2, FSB 1066 MHz

      Grafika

      Nvidia GeForce 9400M integrisana, pozajmljuje do 256 MB memorije

      Sistemska memorija

      2 GB DDR3 1066 MHz PC3-8500

      Hard disk

      Fujitsu MHZ2160BH FFS G1 (160 GB, 5400 RPM, SATA interfejs)

      Optički uređaj

      HL-DT-ST DVDRW GS21N “Superdrive”

      LAN

      Gigabit Ethernet

      Wireless LAN

      AirpPort 802.11b/g/n, Bluetooth

      Konekcije, ostalo

      2 x USB 2.0, video izlaz (mini-DisplayPort), audio izlaz, iSight web kamera

      Operativni sistem

      Mac OS X v10.5.2 Leopard (uključuje Time Machine, Quick Look, Spaces, Spotlight, Dashboard, Mail, iChat, Safari, Address Book, QuickTime, iCal, DVD Player, Photo Booth, Front Row, Xcode Developer Tools),

      Softver

      iLife ’08 (uključuje iTunes, iPhoto, iMovie, iDVD, iWeb, GarageBand)

      Težina

      2.04 kg

      Dimenzije

      325 x 227 x 24.1 mm

      Cena

      Garancija

      12 meseci

      Hard disk raspolaže kapacitetom od 160 GB (250 GB u skupljem modelu, koji ima 2,4 GHz procesor, a opciono se može nadograditi do 320 GB, ili pak ugraditi SSD drajv od 128 GB). Radi se o diskovima koji stižu iz kompanije Fujitsu, sa SATA interfejsom, 8 MB bafera, koji se vrte na 5400 rpm. Tu je i dalje SuperDrive, odnosno DVD pisač koji je slot-in tipa. Apple nije omogućio nabavku Blu-ray drajvova ni u vidu opcije. Računari poseduju samo dva USB 2.0 porta i nemaju FireWire priključke. Stereo zvučnici, iSight web kamera, Gigabit LAN, ugrađen omnidirekcionalan mikrofon su takođe deo paketa, baš kao i AirPort Extreme Wi-Fi sa podrškom za Draft N standard, te Bluetooth (2.1 + EDR). Njegova Lithium-Polymer baterija,  po tvrdnjama kompanije, omogućava do 5 časova rada – i to sa uključenim wireless-om. Videćemo da će se ta tvrdnja održati. Apple MacBook se, naravno, isporučuje sa Mac OS X 10.5.5 operativnim sistemom, odnosno apdejtovanim Leopardom. Dodaćemo i to da skuplji od dva MacBook modela koja su u ponudi, poseduje i tastaturu sa pozadinskim osvetljenjem, pa se razlika između jačeg i slabijeg modela svodi na 400 MHz brži CPU, oko 70GB veći (i za nijansu brži) hard disk i osvetljenu tastaturu.

      Dizajn, konektori

      Novi MacBook stiže u luksuzno dizajniranom pakovanju, kao što se i može očekivati od brenda kakav je Apple. U njemu će korisnici zateći MagSafe strujni adapter (koji se za notebook pričvršćuje preko magneta, pa ne postoji mogućnost da slučajno otkinete konektor za napajanje u samom notebook-u ako slučajno nogom zakačite kabl), te obimna uputstva za korišćenje. Tu ćete zateći i dva instalaciona DVD-a, od kojih jedan služi za operativni sistem, a drugi za aplikacije. Dokumentaciju moramo pomenuti u pozitivnom kontekstu pošto uredno objašnjava početnicima neke osnovne stvari u vezi sa korišćenjem računara, ali i iskusnijim korisnicima mogu dobro doći za neke naprednije operacije. U svakom slučaju, bilo bi lepo kada bi se proizvođači „klasičnih“ PC računara potrudili u ovoj meri.

      Apple MacBook je definitivno evoluirao. Mašina u bukvalnom smislu oduzima dah, pleneći svojim finim linijama, uniformnim dizajnom, ali i kvalitetom izrade. Kao što smo već pomenuli, doba crne i bele plastike je iza nas. MacBook računari sada stižu u aluminijumskom izdanju, sa glatkim površinama i dizajnom koji podseća na doskorašnje MacBook Pro prenosnike, makar kada se posmatra spoljašnjost. Ovakav vizuelno impresivan, minimalistički dizajn je karakterističan za skuplje serije Apple prenosnih računara, ali nikada do sada nije bio implementiran u (uslovno rečeno) nižu klasu (da li niža klasa postoji u Džobsovoj kompaniji? – prim.ured). Pored toga, napredak hardvera, dolazak 45-nanometarskih procesora i posvećenost proizvođača čipova aspektu potrošnje omogućavaju sve tanje i funkcionalnije laptopove. Na gornjoj površini je smešten Apple logo, koji poseduje pozadinsko osvetljenje koje se aktivira kada je računar uključen. Napred i pozadi nema nikakvih konektora. Poklopac se magnetom pričvršćuje za podlogu. U suštini, svi konektori su smešteni na levoj ivici. Desna strana je rezervisana samo za slot-in Superdrive uređaj. Na levoj strani zatičemo dva USB 2.0 porta, LAN konektor, audio priključke, Kensington lock, MagSafe konektor, kao i mini-DisplayPort, koji je jedini video izlaz. Ukoliko korisnik bude želeo da koristi neki drugi tip izlaza, a 99.9% će to biti neophodno jer malo ko poseduje odgovarajući monitor / televizor, biće neophodno da dokupi odgovarajući adapter. Dva USB porta su smeštena vrlo blizu jednog drugom, tako da će korisnici imati poteškoća ukoliko uređaji poseduju masivnije konektore.

      Unutrašnjost prati spoljašnje dizajnerske linije. U pogled smesta upada ogroman touchpad, verovatno najveći do sada ne samo u ovoj klasi računara, nego i inače. Veliki touchpad podržava multi-gesture, što znači da možete koristiti više prstiju i na taj način obavljati i komplikovanije operacije, kao što su zumiranje i rotiranje, nalik na ono što se već videlo kod MacBook Air računara ili iPhone telefona. Sada je touchpad još pogodniji za takve operacije, kako usled svoje velike površine, tako i usled odličnog pružanja povratne informacije i osećaja pod prstima. Treba napomenuti da je otišao famozni i prepoznatljivi jedan taster, karakterističan za Mac računare. Sada je kompletna površina toucpada jedan veliki taster, koji se sve lakše pritiska kako se ide prema donoj ivici. Površina je prevučena staklenim slojem, koji olakšava manipulaciju i rukovanje. Tastatura je ostala relativno neizmenjena, sa konceptom tastera koji „izviru“ iz podloge. Vrlo je prijatna za kucanje i dobrog je rasporeda. Pritisak na tastere je nešto mekši nego kod ranijeg modela. Posebna poslastica su naša slova latiničnog pisma.

      Oko ekrana postoji crni okvir, a preko njega je stavljeno staklo, koje pokriva i ekran i crne okvire sa strane. Njegov glossy premaz je nešto što ne iznenađuje. Ispod ekrana se nalazi oznaka MacBook, a iznad njega je smeštena iSight web kamera, na standardnoj poziciji za spravu tog tipa. MacBook je dobio ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, i to odličnog kvaliteta. Boje su jasne i živahne, ekran je veoma, veoma svetao (naravno, sve se može podesiti), a slika je zaista dobra, bez obzira na glossy premaz koji gotovo da biva potisnut kada se osvetljenost ekrana digne na viši nivo. Usudili bismo se da konstatujemo da je ovde zabeležen najveći kvalitativni pomak u korisničkom iskustvu u odnosu na prethodnu generaciju – umesto prilično nezadovoljavajućeg CCFL ekrana slabog kvaliteta, dobijen je izvanredan ekran sa LED pozadinskim osvetljenjem, odličnih osobina. Treba reći da senzori ambijentalnog osvetljenja omogućavaju automatsko podešavanje osvetljenosti ekrana u zavisnosti od okolnih uslova, što doprinosi i udobnosti u radu i trajanju baterije.

      Softver, utisci

      Uz Mac računare, pa tako i MacBook, stiže Mac OS X 10.5 Leopard operativni sistem. Konkretna revizija je 10.5.5. U suštini, radi se o istom operativnom sistemu na koji smo se detaljnije osvrnuli u našem testu MacBook Air računara, te vas ovom prilikom upućujemo upravo na tu sekciju da „utvrdite gradivo“, ukoliko to smatrate potrebnim. Ponovićemo par osnovnih stvari. Mac OS X je derivat Unix sistema. Radi se o zatvorenom operativnom sistemu koji se zvanično koristi samo na računarima kompanije Apple. Ovakav koncept i podrška koju pruža Apple su pružili osnov i omogućili razvoj brojnih softverskih rešenja, uključujući i profesionalne aplikacije. Ono što ćemo odmah naglasiti jeste da se Mac OS X sjajno snalazi sa velikim brojem pokrenutih aplikacija i da se njegovo korišćenje zasniva na filozofiji „pokreni i ne gasi jer nema potrebe“.

      Veliki broj pokrenutih aplikacija, zahvaljujući izuzetno efikasnom keširanju i menadžmentu memorije, praktično ne ostavlja trag na performanse računara. Ovo napominjemo zato što kod ovog operativnog sistema najviše koristi dolazi upravo od alatki koje omogućavaju sređivanje i razmeštanje pokrenutih aplikacija, a to je, između ostalog, nešto što upravo Leopard donosi. Važno je naglasiti da korisnici nisu ograničeni isključivo na Mac OS X, već da po želji mogu koristiti i Windows, i to na više načina. Korišćenjem određenih aplikacija (na primer, Parallels), moguće je instalirati Windows pod Mac OS X-om kao virtualni OS, i koristiti njegove mogućnosti aktivirajući ga poput kakve aplikacije pod OS X-om. Ovo je vrlo elegantno rešenje za korisnike kojima katkad zatrebaju određene sitnice ili mogućnosti „Prozora“, ili pak radi obezbeđivanja određene kompatibilnosti sa nekim uređajima ili aplikacijama. Oni kojima ovako nešto nije dovoljno uvek imaju mogućnost instalacije multi-boot okruženja, sa dva odvojena operativna sistema – jednom particijom na kojoj je Mac OS X Leopard i drugom particijom, na kojoj bi se nalazio Windows.

      Naše iskustvo u radu sa računarom je bilo izuzetno prijatno. Počev od „osećaja u ruci“, pa sve do sirovih performansi koje rezultuju besprekornim pokretanjem HD video sadržaja, mogućnošću igranja novijih igara i slično, notebook ostavlja izuzetan utisak. Radi mirno i tiho, ne zagreva se, a pod najvećim opterećenjima mlak postaje deo gde se ekran spaja sa ostatkom računara. Tradicionalno slaba tačka Apple notebook-ova je na taj način praktično eliminisana. Ekran je izvanredan, osećaj kucanja odličan, rad sa touchpadom verovatno najudobniji od svih do sada. Poboljšanje je primetno i u zvuku, koji je sada daleko „puniji“ i kod koga ne dolazi do distorzije kada se malo više pojača – makar ne kao kod prethodnika, tako da je i na tom polju učinjen napredak. Lithium-Polymer baterija kapaciteta 45 Wh bi, prema navodima proizvođača, trebala da obezbedi „pet sati rada sa osvetljenjem ekrana spuštenim na 50% i uključenom WiFi konekcijom“. Naše iskustvo ne potvrđuje ove navode, pošto nismo postigli više od četiri sata sa osvetljenjem spuštenim na pola. Tačnije, sa uključenim Wireless-om i osvetljenjem spuštenim na 50% ostvarili smo 3 sata i 50 minuta autonomije, što je svejedno veoma dobar rezultat. Dodatna povoljna okolnost je što je ekran izuzetno svetao, tako da u praksi i nije fer porediti njegovih 50% sa „tipičnih 50%“ drugih računara. Slika je na tih 50% daleko svetlija i komfornija za rad nego kod nekog Acer, Dell, HP, Toshiba ili praktično bilo kog drugog notebook-a na maksimumu (bez ikakvog preterivanja – prim.ured).

      Zaključak

      Kako god posmatrali novi MacBook, radi se o klasičnom trijumfu kompanije Apple. Klasično predavanje je održano ostatku industrije računara u gotovo svakom pogledu – bez obzira na to da li notebook posmatrate izolovano od konkurencije, poredite ga sa njom, ili pak ograničite poređenje na MacBook prethodne generacije. Pomaci su vidljivi u svakom pogledu – od dizajna, preko hardvera, do raznih sitnijih poboljšanja funkcionalnosti, a pod tim podrazumevamo i fenomenalni novi MacOS X. Naravno, primetili smo i određene mane, kao što su nedostatak podrške za FireWire, koja je do sada regularno bila prisutna. U situaciji kada postoje samo dva USB porta (nezgodnog rasporeda), nedostatak dodatne opcije za konektivnost se oseća. Apple se opredelio da to ne nadoknadi na neki drugi način – na primer, ugradnjom eSATA ili combo eSATA porta (port u koji se može priključiti ili eSATA ili USB uređaj), tako da u tom smislu može doći do određenih problema. Nešto što Apple računarima često zameraju je svakako cena – a pogotovo sada kad je jasno da će novi MacBook biti skuplji od prethodne generacije. Ne kažemo da to neće biti opravdano kvalitetnim hardverom, metalnim kućištem, te drastičnim pomacima na mnogim poljima, jer je sada, bar po robusnosti i dizajnu MacBook jednak MacBook Pro familiji. Funkcionalnost, kvalitet izrade, hardver koji je spreman za doba GPU akceleracije i spreman za Adobe Photoshop CS4. Bez obzira kako posmatrali, MacBook jednostavno – impresionira! Ironično je da bi od ovog računara najviše mogli strahovati drugi notebook računari kompanije Apple. Najviše razloga za strahovanje ima MacBook Air, čija bi prodaja mogla biti ugrožena – ili makar nama tako deluje, pošto su računari veoma približni, a određene funkcionalnosti koje „običan“ MacBook više nije tako radikalno „odvojen“ od modela Air; drugi na listi je MacBook Pro, ali iz nekih drugih razloga, o kojima ćemo više govoriti u prikazu MacBook Pro računara, koji vas takođe očekuje. Da zaključimo – MacBook je najbolja trinaestica dostupna tržištu (makar našem) i jedan od najboljih notebook računara uopšte. Najmanje što zaslužuje je konkretna nagrada – ovoga puta, za dizajn.

       

      Performanse

      13

      CPU

      7

      Grafika

      4

      Hard disk

      2

      Autonomija

      10

      LCD panel

      8

      Količina sistemske memorije

      5

      Izrada računara

      22

      Dizajn

      15

      Tastatura, touchpad

      5

      Konekcije

      2

      Dodatni hardver i oprema

      1

      Softver

      9

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      69


      Apple MacBook – Benchmark Advanced Design

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Kvalitet izrade
      – Performanse
      – Mac OS X 10.5.2 Leopard
      – Osećaj u radu
      – Sjajan touchpad, odlična tastatura
      – Kompletan utisak koji notebook ostavlja

      Nedostaci:

      – Manji broj “tradicionalnih” konekcija
      – Cena, odnos cene i performansi

      Cena modela sa testa će, na našem tržištu, kada se krajem decembra nađe u maloprodaji iznositi oko 110 hiljada dinara (skuplji model oko 140 hiljada).

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi