Apple iPhone X (Video)

Apple iPhone X (Video)

Ma koliko (ne) voleli Apple, jedna stvar se ne može poreći - sa pojavom iPhone telefona je dramatično promenjena percepcija smartfona na globalnom nivou. Koncept je popularizovan, korišćenje olakšano i unapređeno, i zalaufala se mašinerija koja ne staje ni danas. Stoga je bilo neophodno da se deset godina od pojavljivanja ako ne najboljeg, a onda komercijalno svakako najuspešnijeg telefona proslavi na dostojan način. Tako je nastao iPhone X.

    Sadržaj

      Petar Gredelj
      Novi telefon ima pred sobom nekoliko nimalo lakih zadataka. Pre svega, on bi trebao biti vesnik budućnosti, najavljujući naredne tokove i pravce razvoja. Kao takav, on treba da bude uzor za telefone koji će se pojavljivati ne kroz godinu ili dve, već kroz pet ili osam godina. U današnje vreme kada se trendovi menjaju na mesečnom nivou i celokupno tržište je podležno velikim promenama u percepciji, to je gotovo nemoguć zadatak, ali ko bi drugi bio u stanju da se sa njim uhvati u koštac, ako ne džin mobilne industrije?
       
      Sa druge strane, iPhone X bi trebao da bude svojevrsna demonstracija moći. Da uhvati sve druge na spavanju, na način kao što je to prvi iPhone uradio. Da li je on to u stanju? Videćemo. Gledajući osnovne karakteristike, pomalo smo skeptični, ali dobro, uvek smo otvoreni za nova gledišta i mišljenja. Kao što rekosmo gore, percepcija se danas menja na mesečnom nivou. Stoga da pogledamo šta novi telefon donosi, i da otklonimo jednu veliku dilemu – iPhone X se ne čita “ajfon iks”, već “ajfon ten”, gde je X oznaka zapravo rimski broj deset. No, kako je ovaj telefon velika nepoznanica, a ni iPhone 9 nikada nije izašao, nekako nam je u podsvesti ipak “iks”, kao vrlo adekvatan simbol nepoznate iz matematičkih jednačina. Na taj način i doživljavamo ovaj telefon. Stoga, vreme je da odgonetnemo barem deo zagonetke koja ga okružuje…
      Dizajn
      Nažalost, telefon smo dobili kao sempl. Stoga nismo bili u mogućnosti da uslikamo pakovanje, ali je veoma dobro poznato šta će sve dolaziti u pakovanju sa iPhone X telefonom. Tu će biti EarPod slušalice sa Lightning konektorom, budući da se telefon davno odrekao 3.5-milimetarskog priključka, zatim Lightning-to-3.5mm adaoter, USB-to-Lightning kabl, punjač, kao i prateća dokumentacija. Naravno, kutija će biti vrhunski dizajnirana, neka vas to ne brine.
      appleiphonex_0_s.jpg
      Ipak, sasvim je poseban osećaj uzeti telefon u ruku. Moramo reći, fotografije su nam davale potpuno drugačiji utisak, pa smo se iznenadili onim što smo videli uživo. Jednostavno, deluje drugačije. Ima ekran od 5.8 inča, što je po dimenzijama otprilike tu negde sa Galaxy S8 modelom, i rekli bismo da je tu negde i po opštim veličinama i osećaju u ruci.
      appleiphonex_1_s.jpg
      Debljina telefona je svega 7.8 milimetara, na čemu skidamo kapu. No, ono najvažnije čega smo se pribojavali jesu okviri oko ekrana. Ovo je prvi telefon koji je Apple napravio sa ekranom “od ivice do ivice” i naš utisak sa videa i fotografija je bio da se naizgled negde stalo na pola sa implementacijom tog ekrana, tako da su ostale ivice sa strane. Na sreću, to ne izgleda tako u praksi, i upravo zahvaljujući tim zaobljenjima na bokovima telefon odlično leži u ruci.

      Druga strana ovog problema jeste sada već famozni gornji deo telefona, odnosno veliki broj senzora ugrađenih na vrhu prednje strane za Face ID. Novi iPhone nema Home taster (niti Touch ID tehnologiju skeniranja otiska prsta) na dnu, već je implementiran čitav sistem senzora na gornjem delu telefona. Zbog toga, ekran telefona zaobilazi tu sekciju i stvara se utisak da je reč o rogovima. To deluje izuzetno ružno na slikama, ali ni u praksi nije mnogo bolje. Srećom, ima leka za to, a i Apple se postarao da u samom interfejsu “ispegla” taj deo, u čemu mu pomaže i činjenica da je Apple konačno implementirao Super AMOLED ekran kod koga je crna boja zaista crna, pa kada se isključe pikseli, ne primećuje se da postoje “rogovi”. No, o tome nešto kasnije tokom izlaganja.

      Zadnja strana je tradicionalno čista i pregledna, sa jednom iPhone oznakom, logotipom jabuke i dve kamere. Nažalost, kamere su izmeštene u gornji levi ćošak i izrazito su ispupčene. Verovatno i Apple smatra da će svako koristiti neku futrolu, što je možda i logično, ali svakako ne ide da se taj dodatak preporučuje kao obavezan i u estetskom i u funkcionalnom smislu. Takođe, dobili smo telefon u Space Gray varijanti. Ponovo, ukoliko koristite futrolu – a moraćete, hteli ili ne – na leđima se otisci prosto lepe i telefon se lako prlja. Sreća je da se lako i čisti, zahvaljujući staklu, ali smo se ponovo prisetili zašto aluminijum uopšte nije loše rešenje…
      iphonex_1_s.jpg
      Sve u svemu, inicijalni utisak je relativno dobar, budući da telefon deluje lepše uživo nego što smo mislili, da ne kažemo nego što smo se pribojavali. Međutim, svakako nije na nivou cene ovakvog telefona. Kakav je utisak o kvalitetu? Apple je odlučio da za iPhone X koristi staklo, i to i na leđima i na prednjoj strani. Ukoliko se ne varamo, poslednji put kada su tako nešto radili aktuelna je bila tek četvrta generacija iPhone telefona. Iako se možda lako prlja na zadnjoj strani, moramo reći da je utisak o izradi – besprekoran. Uređaj deluje izuzetno kvalitetno, hvat je odličan zahvaljujući zaobljenim stranama i ivicama, zaista deluje kao proizvod visoke klase po tom kriterijumu. Treba reći i da je telefon vodootporan i otporan na prašinu, u skladu sa IP67 sertifikatom.

      Stoga, kakvi su nam ukupni utisci? Ukoliko bismo ih sveli u jednu rečenicu, izrada je vrhunska, dizajnom nismo oduševljeni. Posebno se to odnosi na scenario u kome bi iPhone X trebao da bude vesnik budućnosti Apple telefona. On u pogledu dizajna deluje kao neki model od pre jedne ili dve godine, nekakav eksperiment sa novom vrstom zaobljenih ekrana (što možda i jeste za Apple i njegove korisnike, ali nije za tržište u celini), a utisak je pojačan sekcijom sa grupisanim senzorima na prednjoj strani.
      iphonex_8_s.jpg
      No, tek smo zagrebali po površini…Dolazimo do sekcije gde unapred znamo da će telefon zablistati. Svako može da priča šta hoće, u trenutku izlaska, Apple telefon je uvek najbrži! Ništa manje nismo očekivali ni ovog puta, a kako smo imali priliku da se upoznamo sa iPhone 8 i iPhone 8 Plus telefonima koji koriste gotovo identičan hardver, znali smo da nas čeka odlično iskustvo. Možemo da potvrdimo – iPhone X je munjevito brz!

      Svi znamo da Apple razvija sopstvene čipove za mobilne uređaje. Konkretno, iPhone X ima Apple A11 Bionic procesor, šestojezgarni čip koji koristi dva Monsoon i četiri Mistral jezgra, te koji radi na do 2.39 GHz. Istovremeno, raspolaže novom trojezgarnom grafikom, kao i M11 motion koprocesorom. Količina radne memorije iznosi 3 GB, najviše do sada na iPhone telefonima. Kao što znate, operativni sistem je vrhunski optimizovan i sve “leti” i na manjim količinama memorije, tako da je za očekivati da će ovde takođe biti izuzetno visok nivo ugođaja u radu…
       
      [modul]specifikacija=9292[/modul]
       
      Kapacitet dostupan za skladištenje je fiksiran, kao i u drugim iPhone telefonima. Imate izbor između 64 GB i 256 GB – nažalost, Apple nije hteo da ponudi 128 GB varijantu. Stoga trebate znati unapred šta vam je potrebno, pošto memoriju nije moguće naknadno proširiti memorijskom karticom. Mi smo na testu imali 256 GB verziju. Izbor vam neće biti lak, budući da su cene astronomske – model od 64 GB košta preko 158 hiljada, dok model od 256 GB košta 182 hiljade dinara! Oni se i razlikuju samo po količini skladišnog prostora – ostale karakteristike su iste.
      antutu_iphonex_s.jpg
      Pokretanjem prvih testova postaje jasno da novi telefon briše patos sa konkurencijom bilo koje vrste. Sa preko 224 hiljade poena, ostavlja konkurenciju daleko iza sebe i jasno je da se radi o najbržem telefonu današnjice. Opet, sa druge strane, razlika od 10 ili 15 odsto u sintetičkim testovima ne mora da znači previše na dostignutim nivoima performansi – prosto, dovoljno je reći da sve radi na vrhunskom nivou, odnosno da Apple i ovog puta zaseda na tron kada su performanse u pitanju.
      iphonex_25_s.jpg
      Takođe, treba znati da je i u novim iPhone 8 i iPhone 8 Plus telefonima ugrađen identičan hardver, uz razliku u količini RAM-a, koja pak ne ostavlja nikakvih vidljivih posledica na korisničko iskustvo ili performanse. Ukoliko su vam performanse najznačajnija stavka prilikom kupovine telefona, naš savet je da uštedite ozbiljnu sumu novca i odlučite se za neki od standardnih modela, budući da je razlika zaista velika…
      iphonex_22_s.jpg
      iphonex_13_s.jpg
       
       Stižemo do verovatno najkontroverznije stavke našeg testa. iPhone X stiže ne samo sa novom verzijom iOS-a, već i sa brojnim drugim izmenama koje uslovljavaju izmene u korisničkim navikama. Za početak, on dolazi sa iOS 11 operativnim sistemom. Dok smo testirali, pojavila se iOS 11.2 verzija, na koju smo apdejtovali uređaj sa inicijalne 11.1 verzije. Ne bismo rekli da ima nekih velikih promena generalno – Apple već neko vreme uglavnom ne donosi tektonske poremećaje u domenu softverskih iteracija, a iskreni da budemo, i ne vidimo potrebu za time. Kozmetička unapređenja, par sitnijih intervencija na interfejsu, AppSwitcher za lakši multitasking, Lock Screen spojen sa Notification Centre-om, Siri bolja nego ikada, nove mogućnosti olovke na iPad Pro uređajima…sve to može mnogo da znači, ali i ne mora.
      softveripx1_s.jpg

      Mnogo je bitnije, međutim, kako ćete se vi navići na novi telefon, jer je određena doza navikavanja potrebna. Nemojte misliti da vam to govori neko ko se tek povremeno druži sa Apple uređajima – autor teksta je vlasnik iPad tableta koga redovno koristi i na kome se već nalazi iOS 11. Međutim, krucijalna stvar je u tome što iPhone X više nema Home taster! On je izbačen da bi se ekran raširio preko cele prednje strane. To znači da nema više ni Touch ID tehnologije prepoznavanja otiska prsta (o čemu ionako nemamo lepo mišljenje, uskoro ćete saznati i zašto), ali to je sporedna stvar. Prosto, Home taster zamenjuje pokret prstom odozdo (od donje ivice ekrana) nagore. To istovremeno znači da morate da se priviknete na to, ali i na više novih gestova i sistema pozivanja aplikacija, multitasking aktiviranja i slično. Bez obzira da li ste već korisnik Apple uređaja, određena doza privikavanja je neminovna.
      appleiphonex_5_s.jpg
      Iskreni da budemo, to navikavanje nije dugo trajalo, ali prosto obaveza nam je da upozorimo korisnike šta ih čeka. Već u roku od dva-tri dana ćete ipak najverovatnije biti izverzirani u potpunosti, premda ne garantujemo da će vam se nove izmene dopadati. Prosto, ceo sistem je nešto drugačiji nego do sada i to je to. Videćemo da li će se nešto slično desiti i kod ljutih Android konkurenata. Naime, tamo je cela problematika navigacije rešena na vrlo prost način – softverskim tasterima. Ovde se Apple odlučio na drugačiji pristup, a istovremeno predstavio novu tehnologiju koja je izazvala puno oprečnih reakcija…


      Face ID je novi način otključavanja telefona koji menja dosadašnji Touch ID, i koji obećava da je mnogo bezbedniji. Stvar je u teoriji veoma prosta – dovoljno je da pogledate telefon i ekran će se otključati! Apple je implementirao mništvo senzora i hardverskih dodataka u gornji deo prednje strane telefona da bi ovo omogućio – uostalom, pogledajte i sami na priloženoj fotografiji šta se tu sve nalazi, od infracrvenog svetla, preko napredne kamere za mapiranje, do dot projektora.
      frontsenzori_s.jpg
      U teoriji, a i praksi, stvari su jednostavne. Dovoljno je da pogledate telefon i on će se otključati. Iako je bilo dosta šaljenja na račun problema sa otključavanjem tokom samog predstavljanja telefona, moramo reći da se nama nije desio problem sa Face ID tehnologijom. Telefon odlično prepoznaje čak i situacije kada je na glavi kapa, kada stavimo naočare i slično. Probali smo da otključamo telefon i u mrklom mraku – uvek uspešno. Važno je reći da se sama obrada lica izvršava isključivo na telefonu, a kompanija obećava da se to ne deli na internetu. Prema Apple navodima, tamo gde Touch ID ima šansu da pogreši od 1 : 50.000, Face ID ima šansu od 1 : 1.000.000, što u teoriji deluje impresivno.
      faceid_s.jpg
      Ono što ne deluje impresivno jeste – poenta izvedbe. Da, sve deluje fascinantno, otključavanje telefona pogledom, kada to jednom podesite zaista radi munjevito. Međutim, Apple je sistem osmislio tako da vam je potreban svajp nakon tog otključavanja. Nije nam baš jasno zbog čega je tako, ali taj dodatni potez dosta obesmišljava implementaciju kompletne tehnologije. Zapravo, možete uštedeti vreme tako što ćete najpre uraditi svajp nagore dok privlačite telefon ka svom licu. Iskreno, nadamo se da će Apple u nekom narednom apdejtu izbaciti potrebu za njim i onda bi ceo mehanizam bio pun pogodak, jer bi zapravo pored impresivne demonstracije tehnoloških sposobnosti korisniku donelo brže logovanje i određenu korist, posebno zbog toga što iPhone X morate jasno približiti i postaviti ispred samog lica. Ako ništa drugo, makar ne moramo više da slušamo priče o skeneru otiska prstiju kao osmom svetskom čudu. Premda, kada bolje razmislimo, Android proizvođači su uspeli da iskoriste skener i za nešto inovativnije primene, pa tako kod nekih možete kontrolisati telefon u potpunosti preko skenera koristeći ga kao univerzalni komandni taster, što je veoma zgodno kada se jednom prilagodite…


      Ostavljajući to po strani, generalno imamo samo reči hvale za ponašanje softvera. Dobra strana zatvorenosti Apple sistema i potpune kontrole nad istim jeste i mogućnost staranja o korisničkom ugođaju, pa tako razne aplikacije jesu fantastično optimizovane. To posebno važi za tablete gde je Apple daleko ispred konkurencije bilo kog tipa, ali se jasno vidi i u domenu telefona. Jedna od tih dobrih strana je i – mogućnost softverskog kropovanja “rogova” koji nastaju usled sekcije sa senzorima  i kamerom na prednjoj strani. No, o tome nešto više na narednoj strani…
       
        
      Ekran
      Krucijalna stavka po kojoj se iPhone X razlikuje od drugih iPhone telefona jeste – njegov ekran. Sve je novo i unapređeno, i odnos stranica, i rezolucija, i tip ekrana…Ne sumnjamo da će dosadašnji korisnici iPhone telefona koji se budu odlučili za kupovinu iPhone X uređaja ostati šokirani, u pozitivnom smislu. Autor ovih redova ih potpuno razume, to je i sam osetio prilikom prelaska na AMOLED ekran – još kada je ne tako davne 2011. godine kupio Samsung Galaxy S2, telefon sa tada ubedljivo najboljim ekranom.

      Verovatno shvatate i šta želimo da vam kažemo – sve novine koje omogućava ovakav prelazak su sjajna stvar za Apple korisnike, ali kod ostalih korisnika ne izazivaju nikakav naročit “vau” efekat. Ekran je fantastičan, ali to smo od Super AMOLEDa i očekivali, dok su drugi pričali o nekakvim plavičastim bojama i šta sve ne. Drago nam je da je Apple konačno odmakao od “Retine”, što su nažalost brojni korisnici doživljavali kao meru kvaliteta ekrana, a zapravo se samo radilo o distanci sa koje je potrebno gledati u telefon određene rezolucije da ljudsko oko ne vidi individualni piksel, koja je posle masovno rabljena u marketinške svrhe. I ovaj ekran Apple naziva “Super Retina HD”, ali ovaj put se zaista radi o vrhunskom ekranu.

      Naime, po prvi put se koristi OLED ekran. Pretpostavljamo da je ogromno rivalstvo na liniji Apple – Samsung bilo prepreka da se ranije krene sa implementacijom ovih ekrana, ali to je sada manje bitno. Važno je da je prikaz fantastičan. Ekran je dijagonale 5.8 inča, razvučen od ivice do ivice. Rezolucija je 2436 x 1125 piksela, što je dramatičan skok sa “Retina” ekrana dosadašnjih iPhone i iPhone Plus modela, a o odnosu stranica od 19.5 : 9 da ne govorimo. Pokrivenost prednje strane ekranom iznosi skoro 83%, što je takođe ogroman skok sa ranijih 65-68%.
      iphonex_17_s.jpg
      Srećom, Apple je rešio da ode korak dalje kada je već sustigao najbolje Android telefone po pitanju displeja. Naime, implementirana je True Tone tehnologija, koja automatski prilagođava prikaz. Naravno, na mnogim telefonima do sada smo imali senzor automatskog osvetljenja, ali je on, kao što mu ime kaže, služio za regulaciju osvetljenja, zatamnjujući ekran prema potrebi. Apple izvedba menja automatski i temperaturu boja.

      Moramo reći da u praksi to funkcioniše veoma dobro, mada možemo da zamislimo situaciju da neko ne bude zadovoljan promenom temperature boja. No, ne može se poreći da je ideja dobra, a da sve veoma dobro funkcioniše u praksi, rezultujući minimalnim naprezanjem očiju i udobnim čitanjem. Šteta je samo što Apple nije dao neke opcije u softveru da korisnik, ukoliko želi, može sam da podesi boje, posebno zbog toga što Super AMOLED zaista omogućava mnogo toga, ali…Spomenućemo još da ekran podržava HDR10 standard, ukoliko je to uopšte bitno na malom ekranu.
      yt_iphonex_s.jpg
      Najzad, za sam kraj, moramo da iskomentarišemo “rogove”. Moramo reći, nakon par dana korišćenja, taj rogobatni deo više gotovo i da ne primećujemo. Sam Apple je u mnogim konkretnim situacijama i osmislio da se taj deo ekrana ugasi kako biste imali prirodne okvire. Tome pomaže i sama dimenzija ekrana – primetite, ona je 19,5:9, a ne 18:9, odnosno 2:1. Upravo zahvaljujući tome, kada recimo pustite video, iPhone X ugasi piksele koji štrče, a pošto je ekran Super AMOLED (konačno), tu je onda boja savršeno crna i nema nikakvih problema, iskustvo nije narušeno. Ukoliko, recimo, kliknete dva puta na tako “redukovan” YouTube video on će se raširiti i na taj deo, ali ne vidimo nikakav razlog da to činite. Sve u svemu, od bojazni koje smo imali kada smo videli Apple-ovo dizajnersko rešenje, u praksi nije ostalo ništa.
      igra1_iphonex_s.jpg
      igra2_iphonex_s.jpg
      Postoji i aplikacija koja zatamnjuje ovu sekciju, i tada više nemate nikakvih problema. Ipak, osnovna stvar na koju imamo primedbu jeste kako je taj prostor iskorišćen. Recimo, baterija samo prikazuje vizuelno koliko je puna u gornjem desnom ćošku, bez prikaza procenta, te morate da prevučete potezom nadole da biste otvorili komandni centar i videli stanje napunjenosti baterije. Slično tome, ako povučete nadole sa levog roga, aktivirate Home ekran. Mislimo da je ta sekcija, kada je već Apple osmislio da postoji, morala biti bolje iskorišćena.
      Baterija
      Sa jedne strane, baterija je poprilično unapređena po pitanju kapaciteta. Apple iPhone X stiže sa litijum-jonskom baterijom kapaciteta 2716 miliamperčasova! Sa druge strane, kompanija obećava dva sata dužu autonomiju. Super AMOLED ekran je svakako štedljiviji od drugih vrsta ekrana, a načinjene su i brojne optimizacije po pitanju potrošnje kada su čipovi u pitanju. Čime to rezultuje u praksi?
      baterija_iphonex_s_1.jpg
      Sa jedne strane, iPhone korisnici mogu biti zadovoljni, pošto je autonomija zaista bolja nego ikada do sada. Opet, ne možemo reći da smo autonomijom impresionirani. Iako smo ostvarili skoro 10 sati rada tokom jedne obdanice, već nakon trosatne YouTube sesije je bilo jasno da je potrošeno preko 30% baterije i da moramo da “spustimo loptu” sa opterećenjima. U suštini, baterija će omogućiti dan intenzivnije upotrebe bez bojazni da ćete morati da radite dopunu, dosta komotnije nego na dosadašnjim iPhone telefonima. Sa druge strane, od svih flagship telefona koji su nam prošli kroz ruke u protekloj godini, (pa i onih iz više srednje klase, iPhone X ima ubedljivo najslabiju autonomiju.
      baterija_iphonex_s.jpg
      Sve u svemu, deluje da je iPhone X najizdašniji iPhone do sada kada je autonomija u pitanju. Sa druge strane, i Android modeli srednje klase od pre jedne ili dve godine sa sličnim kapacitetom nude i po čitav dan više! Ponovo imamo situaciju kao sa ekranom – lepo unapređenje za iPhone svet, ali ništa što poodavno nije viđeno u svetu smartfona. Takođe, treba imati u vidu da je autonomija, po nekim iskustvima, tu negde sa Plus modelom.
      iphonex_28_s.jpg
      Jedno je nesporno – iPhone X će moći da vam radi čitav dan i nakon pokoje godine intenzivne upotrebe, kada baterija oslabi na iPhone telefonima što im je tradicionalno slabija tačka. Telefon podržava i bežično punjenje, kao i brzo punjenje, koje obećava 50% napunjenosti baterije za samo 30 minuta punjenja! Drugim rečima, iPhone X vas neće izneveriti.
      Audio
      Za sam kraj, moramo se osvrnuti na zvuk. iPhone X ima odlične stereo zvučnike, gde su dva zvučnika postavljena na donjem delu, dok se za “drugu stranu” koristi zvučnik slušalice, koji je veoma glasan. Drugim rečima, veoma smo zadovoljni kvalitetom zvuka. Ne možemo baš reći da je na nivou HTC top modela kojima je to tradicionalno vrhunska karakteristika, ali nije ni mnogo daleko. Nažalost, nema 3.5-mm priključka za slušalice, što je otklonjeno već kod ranijih iPhone modela. Da, mnogi će reći da je vreme za bežične slušalice, ili da je nastupilo novo doba, i mi nemamo ništa protiv – samo neka se ostavi 3.5-mm konektor za 99% slušalica koje postoje na svetu. No, znamo da tražimo previše…
      iphonex_33_s.jpg
       
       
       Stižemo do još jednog segmenta gde iPhone X briljira. Kamera je sjajna, i možemo već u startu reći da se radi o jednoj od najboljih kamera dostupnoj na tržištu. Ukoliko je to sve što vas zanima, u suštini i ne morate čitati dalje. Novi iPhone X je svakako u samom vrhu, i ako i nije ubedljivo prvi, sasvim sigurno možemo reći da deli prvo mesto. Načinjeni su brojni pomaci, uglavnom suptilniji, ali neki i značajniji, iako se koristi nešto za šta smo navikli da je standard u domenu vrhunskih kamera – dualna postavka sa senzorima od 12 megapiksela. No, krenimo redom, najpre par utisaka o softveru.
      kamere_appleiphonex_s.jpg
      Aplikacija je dobro poznata sa drugih iPhone telefona. Dodate su određene mogućnosti, koje donosi implementacija u iPhone X uređaju, poput 2x optičkog zuma bez gubitka na kvalitetu i slično. Sve je veoma ugodno za korišćenje, opcije su odlično razvrstane i dostupne sa početnog ekrana. Zavisno od vašeg gledišta, možda biste poželeli koji mod viška, ili više opcija za manuelno setovanje, ali realno posmatrano, teško da će ikome trebati nešto više od podešavanja koja su omogućena.
      kamera_iphonex_s.jpg
      Skrolovanjem glavnog ekrana na levo ili desno aktivirate režime snimanja. Tu su Slo-Mo video, standardan video, Photo, Portrait, Square i Panorama. Prevlačenjem prstom nagore aktivirate filtere, a osnovne opcije su dostupne direktno sa glavnog ekrana. Jednostavno, elegantno, funkcionalno. Ukoliko pak želite da promenite neke “dublje” opcije, morate izaći iz aplikacije i otići u opšta podešavanja, gde možete promeniti određene parametre – recimo, rezoluciju snimanja, automatsku aktivaciju HDR-a i slično.



      Apple se odlučio da koristi sada već dobro poznati sistem sa dva senzora od 12 megapiksela na poleđini. Novina jeste da oba senzora, i telefoto i širokougaoni, imaju sistem optičke stabilizacije, za razliku od Plus modela koji to ima samo na širokougaonom senzoru, dok običan iPhone stiže sa samo jednim senzorom. Širokougaona kamera ima otvor blende od f/1.8, a telefoto od f/2.4. Tu su već dobro poznati Quad LED blic, kao i Phase Detection autofokus, koji omogućava munjevito fokusiranje na željenu sekciju.



      No, kako to sve deluje u praksi? Nema sumnje da je kamera iPhone X telefona u samom vrhu. Da li i na njemu? To je već teško pitanje, i na njega se ne može dati jednoznačan odgovor. Ukoliko bismo morali da poredimo, rekli bismo da smo zadovoljniji kamerom na Huawei Mate 10 Pro uređaju, premda taj telefon ima tendenciju da čini sliku veštačkom usled prekomernog procesiranja i intervenisanja softvera. Slike na iPhone telefonu imaju vrlo prirodne boje, zaista nema nikakvih intervencija softverske prirode (osim ukoliko sami ne poželite da upotrebite filtere, dabome).



      Ukoliko postoji slabija strana kamere, ako bismo bili baš izbirljivi, to bi bio režim noćnog snimanja. Doduše, ne toliko u smislu da snimanje nije naročito dobro, već pre da tu verovatno ipak nije na samom vrhu – obzirom da smo nedavno testirali Mate 10 Pro, subjektivno smatramo da je dotični blago bolji za noćno snimanje, te da nudi fotografije sa nešto više detalja u odnosu na iPhone X u ovakvim situacijama. Sa druge strane, iPhone X i u noćnom snimanju daje prirodnije fotografije, dok je Huawei izuzetno agresivan u softverskom procesiranju, što rezultuje pomalo izveštačenim fotografijama koje ponekada zaista odudaraju od snimljenog. Opet, fotografije koje iPhone X snima noću su nešto svetlije nego što bi trebalo, što je donekle i razumljivo jer sistem pokušava da ugrabi što više svetla na sve načine. Ništa nije savršeno. Sve u svemu, noćno snimanje je bolje nego na dosadašnjim modelima, ali ipak ima prostora za poboljšanja u tom domenu.
      nocne2_iphonex_s.jpg



      Kamera na iPhone X modelu sa prednje strane je nova TrueDepth kamera od 7 megapiksela, koja dobija nove, agresivnije algoritme u portret modu. Stvari su prilično jednostavne – sve se zamućuje osim osobe ili objekta u fokusu. Ovo istina radi i na prednjoj i na zadnjoj kameri, ali je sasvim jasno da je zbog selfija to važnije istaći kada je prednja kamera u pitanju. Prednja kamera ima i f/2.2 otvor blende, kao i podršku za HDR. Može da snima video u 1080p rezoluciji. Noćno snimanje i selfiji su…pa, da kažemo, pomalo razočaravajući. Naravno, i dalje je reč “samo” o prednjoj kameri, ne očekujemo čuda, ali dobijene fotografije nisu naročito dobre, pa obratite pažnju da svoje noćne izlaske ovekovečite na pravi način, jer kako će vas onda Facebook prijatelji i Instagram pratioci poštovati? Sa druge strane, imate na raspolaganju više nego ikada opcija sa “animoji” i drugim dodacima koje možete da nalepljujete i dodajete na slike.
      front1_iphonex_s.jpg

      Stavka u kojoj iPhone X briljira, i to možemo slobodno reći, jeste snimanje videa. Rezultat je odličan, algoritmi procesiranja sjajni, nivo detalja, ali i kvaliteta zvuka na vrlo dobrom nivou. Podržano je i 4K snimanje u 60 fps (što, iskreni da budemo, zaista treba doživeti, jer je gotovo neverovatan nivo detalja), a osim toga, telefon je u stanju i da istovremeno snima 4K video u 30 fps i da snima fotografije u rezoluciji od 8 megapiksela. Sve u svemu, sjajno!
      fotke5_iphonex_s.jpg


      Za kraj jedno malo upozorenje, koje bi se moglo pokazati značajnim. Fotografije deluju fenomenalno na ekranu. Mislićete da je svaka fotka snimljena perfektno, sa idealnim bojama, visokim nivoom detalja, bez šuma i bilo kakvih pikselizacija. Nije baš tako. Kada prebacite fotografije na drugi uređaj, odnosno računar, verujte nam na reč, tu i tamo ćete biti šokirani lošim kvalitetom konkretne fotografije. Ne, to nije ništa čudno, štaviše, to se uvek dešava i na drugim uređajima, ali smo želeli da ukažemo na uočeni detalj da bismo vas psihički pripremili za pojedine situacije jer je ovde razlika u takvim situacijama zaista ogromna. Recimo, gore priloženi selfi snimljen noću izgleda fenomenalno i bez greške na displeju telefona, a kada ga otvorite u punoj veličini…da, i sami vidite šta smo hteli da kažemo.


      nocne1_iphonex_s.jpg
       
       
       
      Doneti zaključak o iPhone X telefonu je u isto vreme i vraški teško i izuzetno lako, obzirom da se obraćamo različitim publikama. Sa jedne strane, tu je verna Apple publika, koja je vezana za iPonudu ne samo u hardverskom smislu, već pre svega kvalitetno osmišljenim lancem hardver-softver-servisi-sadržaj. Navikli su na iTunes, na iCloud, da kupuju u Apple prodavnici. Nemamo nikakvih iluzija da bi bilo šta što bismo napisali njih odvuklo na drugu stranu, niti za time ima potrebe, a i kada bi hteli, potpuno je razumljivo da investiranje vremena, novca i truda u prihvatanje nove platforme i odricanje gomile aplikacija i sadržaja u kombinaciji sa potrebom navikavanja predstavlja suviše veliki korak.
      iphonex_10_s.jpg
      Ipak, određene iskorake će morati da naprave ukoliko žele iPhone X. Telefon je taman toliko drugačiji da moraju da se naviknu na njega. Na izmene u korisničkom interfejsu, na promene u dizajnu, na novitete koje donosi. Neke stvari iritiraju, dok će druge biti lako prihvaćene u rekordno kratkom roku. Uostalom, na dobre stvari je lako navići se. Samo kažemo da će morati da ulože makar jednu malu dozu truda, te da navikavanje na novi telefon nije instantno, kao u ranijim generacijama iTelefona.

      Za takve korisnike dileme nema – iPhone X je najbolji Apple telefon do sada. Zapravo, iPhone X je u mnogim aspektima najbolji telefon na svetu. Reč je o najbržem telefonu, sa verovatno najutegnutijim i najbolje osmišljenim korisničkim interfejsom i ogromnom količinom kvalitetnih aplikacija. Pored toga, kamera spada u ponajbolje na svetu, dok je ekran zaista fantastičnog kvaliteta, ako se već po pitanju dizajna mora napraviti kompromis zbog gornjeg dela. Ne, zaista nema dileme, osim kada je novac u pitanju. I iPhone 8 i iPhone 8 Plus takođe mogu da se podiče nekim stvarima koje nudi iPhone X, poput vrhunskog hardvera ili softverske platforme, ali je za iPhone X potrebno izdvojiti 30-50% više novca. Da li vredi? Ukoliko ste Apple korisnik, sigurno biste mnogo toga propustili ako se ne opredelite za iPhone X – iPhone 8 je prosto rečeno mali telefon na kome je manje udobno pregledati sadržaj (da ne ulazimo u druge sitnije i krupnije prednosti OLED novajlije kojih je puno), dok je Plus model prosto rečeno grdoba čiji dizajn danas deluje veoma zastareo, ali koji je do sada bio jedini izbor ako želite ugodniji pregled sadržaja, veću bateriju i bolju kameru nego na običnom modelu. Sada je tu iPhone X.

      Međutim, ukoliko posmatramo stvari šire, postoji jedna rečenica kojom bismo najlakše sumirali ovaj test – iPhone X je veliki korak za Apple, ali mali za čovečanstvo. Da, on je odličan, u nekim stvarima najbolji na svetu, ali to nije telefon koji diktira pravac razvoja smartfon sveta, bez obzira što ne sumnjamo da će se naći ogroman broj imitatora koji će po svaku cenu krenuti da imitiraju neke njegove osobine, a posebno Face ID za koji ne razumemo zbog čega je podigao toliko galame. Ma koliko se to ne dopadalo Apple korisnicima, iPhone X nije vesnik budućnosti, niti vidimo da će uređaji kroz tri ili četiri godine ličiti na njega. Naprotiv, veoma bi nas iznenadilo ako bi Apple proizvodi u 2019. godini ličili na iPhone X. To je telefon sa kojim Apple hvata korak za Androidima u onim segmentima u kojima je dozvolio da primetno zaostane jer se godinama držao ustaljenih fraza i sigurnih iteracija u sferama kao što su ekran i dizajn. Naš utisak je da je u tome samo delimično uspeo – iako u praksi deluje lepše nego na fotografijama, svakako ne bismo za iPhone X mogli da kažemo da je lep telefon, što je nekada bila osnova prvog utiska u susretu sa Apple proizvodima. Sa crnim ivicama sa strane, odsečenim gornjim delom, kao i staklom koje se lako prlja, iPhone X ne oduševljava u praksi. Jedino što je na njemu lepo je – ekran, odnosno utisak koji ostavlja svojim fantastičnim prikazom.

      Najzad, ukoliko posmatramo širu sliku i sve potencijalne korisnike smartfona, iPhone X je najprostije rečeno – suludo skup! Najbolje u Apple svetu nije toliko ubedljivo bolje da košta 150 i nešto hiljada, koliko košta osnovna verzija smartfona sa 64 GB skladišnog prostora. Zapravo, kao što ste mogli videti u tekstu, u nekim važnim aspektima on i nije na samom vrhu, a kamoli da je 30, 50 ili 100 odsto bolji kao što cena sugeriše. Čak i bez tog posmatranja odnosa naspram drugih telefona, postavlja se pitanje da li uopšte za smartfon treba dati tolike pare i smatramo da je sve preko 1000 evra, što smatramo nekom gornjom (pre svega psihološkom) granicom, jednostavno preterano. Naravno, prihvatamo i drugačije mišljenje.

      Ponavljamo, za Apple korisnike razumemo da se odluče da investiraju u telefon jer su oni opredeljeni za iOS platformu i sve što ona donosi, pa nemaju alternativu i iPhone X je jedini način da unaprede korisničko iskustvo u odnosu na ono što dobijaju već godinama, ali sledeće reči su namenjene ostalim korisnicima – nemate za čim da žalite. Apple iPhone X ne da nije bolji onoliko koliko košta, već uopšte ne bismo mogli da eksplicitno tvrdimo da je bolji od top modela Android sveta. U nekim aspektima je iza modela (više) srednje klase ljutih konkurenata, koji su uostalom itekako dovoljni za dobro korisničko iskustvo u domenu smartfon uređaja. Verujte, autoru ovih redova je druženje sa iPhone X telefonom ostavilo samo jednu nedoumicu – da li Huawei Mate 10 Pro odmah, ili sačekati Samsung Galaxy S9 za koji mesec?
      appleiphonex_0_s.jpg
      To bi otprilike bila osnovna poruka za naše čitaoce, koja je posledica oštre polarizacije koja se ustanovila u smartfon svetu i koja sigurno neće nestati. Apple korisnici nemaju ništa bolje na raspolaganju (ukoliko su u stanju da priušte novi telefon) i imaju gomilu razloga da se odluče za iPhone X jer će zaista doneti kvalitetnije iskustvo, ostali korisnici nemaju za čim da žale. Ne, ove reči nisu usmerene protiv novog top modela iPhone sveta, niti protiv bilo kojih korisnika – jednostavno smatramo da ne postoji bolji način da se opiše ono što osećamo. Smartfon svet je podeljen i nema potrebe kukati nad tom činjenicom. Jednima je iPhone X najbolje što su do sada koristili, drugima  tek jedna od alternativa i to, rekli bismo, bespotrebno skupa.
      Prednosti:
      – Super AMOLED ekran, najzad! – Odlična izrada – Vrhunske performanse – Korisničko iskustvo u iOS svetu – Veoma dobra kamera, odlično video snimanje – Telefon kao celina funkcioniše veoma dobro, bilo ako govorimo o njemu samom, bilo da ga posmatramo kao kariku u lancu Apple hardvera, softvera, servisa i sadržaja
      Nedostaci:
      – Strahovito visoka cena – Bez slota za memorijske kartice, 3.5-mm priključka – Budući vlasnici će morati da se navikavaju na značajne izmene u korisničkom interfejsu koje su posledica uklanjanja Home tastera – (Subjektivno) Dizajn telefona vrlo neubedljiv
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi