Alcatel One Touch Fire

Alcatel One Touch Fire

Nakon susreta sa Geeksphone Peak modelom, ponovo dobijamo priliku da se sretnemo sa Firefox OS platformom. Ovoga puta u dosta niskoj cenovnoj kategoriji, pred nama se nalazi Alcatel One Touch Fire, omanji telefon za široke mase. Hardver je daleko od impresivnog, ali treba uzeti u obzir cenu od samo 90 evra. Ključ ipak leži u još uvek dosta mladom Firefox operativnom sistemu, koji pokušava da se u nižem segmentu izbori sa uveliko prihvaćenim Androidom, ali takođe i sve popularnijom Windows Phone platformom...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Smartfon koji može priuštiti veliki broj potencijalnih korisnika – to je ideja koja stoji iza ovog modela. Odnedavno dostupan u Telenoru, njega možete dobiti po ceni od jednog dinara u većini tarifnih paketa, ili po ceni od 2940 dinara u onim najnižim, kao što su Prenesi i Surfuj 150, Prenesi 100 i Prenesi i dopuni 590. To zaista jesu niske cene ulaznica u svet pametnih telefona. Karta jeste jeftina, ali mi smo tu da procenimo kakva je “predstava”.
      Pre svega, po ovako niskoj ceni ne treba očekivati bog zna kakav hardver. Ekran Alcatel One Touch Fire modela klasičnog je TFT tipa, omanje dijagonale od 3.5 inča i dolazi sa niskom 480 x 320 rezolucijom. Pokretan je od strane skromnog jednojezgarnog 1 GHz procesora i Adreno 200 grafičkog čipa. Interno skladište je dosta malo – 512MB, ali od toga raspoloživo samo 160 megabajta slobodnog prostora, mada telefon ipak dolazi sa microSD slotom i karticom od 2GB, koja vam pruža nešto veću slobodu. Tu je i 256MB RAM-a, 3.2MP zadnja kamera i 1400 mAh baterija. Kompletnu tabelu sa specifikacijama možete videti ispod:
       
       
      [modul]specifikacija=3582[/modul]
      Dizajn
      Alcatel One Touch Fire stiže u plavo-narandžastoj kutiji karakterističnoj za Firefoxov logo, koji uključuje i nadaleko poznatu lisicu. Unutra imamo punjač, microUSB kabl, klasične slušalice i vodič za brzi početak. Ovaj model je dostupan u tri varijante boja – Mozilla narandžastoj, jabuka zelenoj i čistoj beloj. Mi smo dobili prvu narandžastu opciju, koja nam se učinila sasvim dopadljivom. Sa prednje iznad ekrana tu je Alcatel logo, zvučnik za razgovor i senzori, dok je ispod ekrana smešteno jedno jedino kapacitivno dugme u vidu kružića, i u donjem levom uglu rupica mikrofona. Bokovi telefona nisu preterano tanki ali se na njima nalazi jarko narandžasta boja koja nam se dopada. Na levoj strani imamo bele Volume tastere i microUSB port, na donjoj i desnoj strani nema ničega, dok je na vrhu smešten 3.5mm ulaz za slušalice i Power dugme. Pozadina je takođe izrađena od sjajne narandžaste plastike i na njoj imamo 3.2MP kameru bez blica i odmah do nje zvučnik. Kada zavirite ispod poklopca zateći ćete 1400 mAh bateriju, ispod nje slot za Sim karticu, kao i microSD slot.





      Naš prvi susret sa ovom platformom odigrao se krajem juna ove godine, kada smo imali priliku da testiramo Geeksphone, koji je zapravo bio developers verzija telefona sa još uvek nedovršenom verzijom Firefox OS-a. U međuvremenu izašla je kompletnija 1.1 verzija koju Alcatel One Touch Fire poseduje, u kojoj su ispeglane neke stvari, dodate nove mogućnosti i poboljšane performanse. Detaljan spisak noviteta u ovoj verziji možete pronaći na ovoj stranici. Nešto detaljniju priču oko Firefox OS-a možete pročitati u našem testu Geeksphone modela, dok ćemo sada preći direktno na elemente korisničkog interfejsa ove platforme.

      Lockscreen sadrži ime operatera, časovnik i datum. U dnu ekrana skakuće element u kome su smeštena dva kružna dugmeta – prečica za kameru i dugme za otključavanje telefona. Otključavanjem dobijamo početni ekran koji opet sadrži vreme i datum, ali takođe i u dnu Dock sa šest ikonica – Dialer, Messaging, Contacts, Firefox Browser, Mail i Calculator. Everything kategorija je sada pomerena i do nje se dolazi klikom na lupu u traci za pretragu. Unutar nje srećemo kategorije sa Web aplikacijama, što su u suštini zapravo samo prečice ka mobilnim verzijama sajtova. One su podeljene u veći broj kategorija, tako da možete naći sve što vas zanima, od društvenih mreža, preko sporta, vremenske prognoze, vesti, itd.
      Prevlačenjem prsta ulevo sa početnog ekrana dobija se pristup ugrađenim aplikacijama, kao i još nekim Web aplikacijama. Može vam biti interesantna informacija da svi Alcatel One Touch Fire kupljeni u Telenoru dolaze sa Benchmark aplikacijom. Tu su preinstalirane i druge domaće aplikacije kao što su B92, Kurir, Parking Manijak, Vecernje Novosti i Sportal.rs. Ukoliko ste korisnik GMail servisa, biće vam drago da znate da je prisutna sinhronizacija vaših kontakta na telefon. Takođe, unutar Mail aplikacije možete uneti vaše podatke za GMail, tako da možete sinhronizovati i vaše e-mailove. Nažalost, još uvek nema prisustva Push notifikacija, što je barem u našem slučaju dosta bitna stvar.





      Još jedan element koji vam je poznat sa Androida je panel sa notifikacijama. Njemu se pristupa isto prevlačenjem sa gornje ivice ekrana. On je providan i na sebi pored notifikacija poseduje pet Toggle dugmeta. Task Switcher prozor se poziva dugim pritiskom na beli prsten ispod ekrana, i u njemu dobijate otvorene aplikacije koje možete ugasiti pritiskom na mali simbol X u ćošku sličice.
      Dialer poseduje velike sive dugmiće i plavi ekran u kome se ispisuju cifre, mada nema Smart Dial mogućnosti, što je šteta. U dnu ekrana nalazi se prečica za dnevnik poziva, druga za kontakte i treća za vraćanje na tipkovnicu. Kontakti su poređani abecedno i po početnim slovima, faktički na sličan način kao na Androidu.







      Marketplace je mesto odakle možete da skidate Web aplikacije. U njemu su aplikacije podeljene po kategorijama, a takođe imate i Popular i New kartice. Od prethodnog susreta nismo primetili nešto preterano velike promene u broju aplikacija, i ovde izbor nije preterano širok. Ipak, mogu se sresti neki popularniji naslovi kao što su CutTheRope, Twitter, Facebook, SoundCloud, Pulse, YouTube, AccuWeather, Box, itd…
      Muzička aplikacija je jednostavna i u njoj možete da sortirate pesme po plejlistama, izvođačima ili albumima. Što se tiče video aplikacije, naši semplovi sa MKV ekstenzijom nisu prepoznati u ovoj aplikaciji, ali smo uspeli da reprodukujemo MP4 format. Zvuk sa spolašnjeg zvučnika je bio dosta glasan i relativno čist. Aplikacija koja nam se zapravo najviše dopala su Nokia HERE mape, koje nude dosta solidan nivo detalja i informacija.




      Što se tiče izrade, ona nije vrhunska, ali telefon deluje relativno čvrsto. One Touch Fire je lagan i dosta kompaktan, ali nije preterano tanak sa svojom debljinom boka od 12.2mm. Narandžasta varijanta nam se dopada, i može se reći da je sveukupno ovaj model dopadljiv.
      Ekran, u nedostatku boljeg izraza, prosto nije ništa posebno. On je mali, niske rezolucije, sa dijagonalom od 3.5 inča, tako da nije preterano udoban za korišćenje. TFT tip ne nudi široke uglove, tako da gledanjem sa strane gubite na kvalitetu prikaza. Oštrina takođe nije na preterano visokom nivou zbog 480 x 320 rezolucije. Sve u svemu, ekran vrši svoj posao, a za ovu cenu nismo očekivali ništa bolje od onoga što se dobija. Koliko para, toliko muzike.





      Kao što je obećano, u 1.1 verziji smo primetili skok u performansama. Generalni utisak je da su one sasvim prihvatljive, telefon ne deluje previše usporen, ali ne može se reći ni da je preterano brz. Kretanje kroz korisnički interfejs nije naročito glatko, a ono što će najviše zasmetati korisnicima su ne tako dobre performanse prilikom surfovanja. Stranice se učitavaju sporo, renderovanje stranica je takođe nešto sporije, ali sve u granicama normale za ovakav hardver i pre svega cenovnu klasu telefona.
      Bateriju nismo detaljno testirali, ali barem iz našeg iskustva prilikom ispitivanja opcija, možete očekivati autonomiju od oko dva dana sa umerenim korišćenjem. Razlog dobroj autonomiji je svakako nezahtevan hardver, koji baterija od 1400 mAh bez problema pokriva. Stoga, ovaj aspekat telefona je pozitivan.
      Kamera nije ništa posebno, 3.2MP senzor pruža skroz neubedljiv kvalitet fotografija. U njima se nalazi mala količina detalja, boje su isprane i izraženo je prisustvo šuma. Isto se može reći i za VGA 640 x 480 video snimanje. Kamera je tu tek da možete da zabeležite neki detalj, samo što on neće biti preterano kvalitetan. Opet, očekivano u odnosu na cenovni rang telefona.


       Alcatel One Touch Fire je namenjen korisnicima sa niskim budžetom, koji bi ipak u svom telefonu hteli smartfon mogućnosti. Takođe, on je odličan izbor za osobe koji bi za malo novca želeli da isprobaju novu Firefox OS platformu. Ipak, nekako smatramo da je on pre svega namenjen ljudima koji bi hteli da pređu sa “običnog” na “pametni” telefon, ali nisu sasvim sigurni u smislenost takvog poteza jer im smart mogućnosti do sada nisu bile potrebne. Ova platforma je još uvek u veoma ranom periodu razvoja, tako da nedostaju neke stvari. Konkretno u našem slučaju, najveća mana je što nema Push notifikacija, na koje smo navikli na Androidu.

      Korisnički interfejs je interesenantan, i u njemu se lako možete snaći, što je svakako plus za nove korisnike. Performanse nisu loše, ali takođe nisu ni preterano dobre zbog slabijeg hardvera, tako da su primetna usporenja i nešto lošije iskustvo pri surfovanju. Ekran nije preterano prostran, ali ni kvalitetan, mada će svakako vršiti posao u ovoj cenovnoj klasi. Kamerom ne verujemo da će iko biti zadovoljan. Za prosečnog korisnika koji se tek susreće sa smartfonom, Alcatel One Touch Fire je jeftina i solidna alternativa, ali ako se već nalazite u Android ili Windows Phone svetu, ovaj telefon vam neće biti toliko zanimljiv…
      Prednosti
      – Veoma pristupačan smartfon – Dopadljiv dizajn – Autonomija baterije Mane
      – Nedostatak Push notifikacija – Jako ograničen izbor aplikacija – Loša kamera
      Cena: 1 – 2.940 RSD u Telenor paketima
      Uređaj na test ustupio Telenor.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi