Acer Aspire one

Acer Aspire one

Kompanija Acer ne sme sebi da dozvoli da zaostane za konkurencijom u bilo kom segmentu PC računara, što važi i za kategoriju netbook uređaja. Ne može se biti u prvih pet u svim PC kategorijama, a propustiti tako lukrativno tržište. Acer je najzad istupio sa svojim proizvodom. Da li je Aspire one dovoljno dobar da ubedi korisnike da je baš on pravi proizvod za njih? Bez obzira na sve, očekivanja u Acer-u su velika... Firma se nada da će do

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Acer Aspire one A100-Aw

      Uvod

      U kompaniji Acer puno očekuju od Aspire one računara. Firma se nada da će do kraja godine prodati više od 5 miliona računara. Da li je to moguće učiniti u tako kratkom periodu?  Čak i jedan Asus, koji je trenutno prepoznat kao lider tržišta i koji nudi mnoštvo različitih modela ne može da prebaci 2 miliona isporučenih primeraka svojih Eee PC računara. Ipak, u Acer-u su optimisti i veruju u svoje sposobnosti, dokazane kroz ogroman proboj koji je tajvanska kompanija napravila na globalnom tržištu, gde ugrožava čak i one koji su do skora bili neprikosnoveni (Dell, HP). Cela priča bi bila besmislena da se Acer nije za odličnu tržišnu poziciju koju danas uživa izborio kvalitetnim proizvodima, što je u suštini sve što zanima obične korisnike. Gde se u toj celoj priči nalazi Aspire one!?

      Acer se priključuje netbook priči sa zakašnjenjem, koje je uslovljeno odlukom da se čeka na Intel i njegovu Centrino Atom platformu. Problemi sa nestašicama centralnih procesora su dodatno uvećani nakon što je zemljotres u Kini uslovio zastoj u proizvodnji, a samim tim i isporukama Atom procesora, na kojima se zasniva Aspire one, ali i gotovo svi trenutno dostupni netbook računari poznatijih kompanija, sa izuzetkom HP Mini-Note 2133 modela koji se bazira na VIA tehnologiji. Cela smesa se začini problemima sa dostupnošću baterija, pošto proizvođači istih nisu na vreme ukalkulisali bum notebook i netbook računara i kao krajnji rezultat se dobije mesec-dva pomeranja u odnosu na prvobitno najavljivane rokove. Ipak, bolje ikad nego nikad. Aspire one je tu, i na nama je da ispitamo šta nudi svojim korisnicima. Treba imati u vidu da su se razni utisci već slegli, da smo već imali prilike da isprobamo više netbook računara, te da više ne možemo biti toliko impresionirani određenim karakteristikama kao što smo mogli biti nekada. Pored toga, već je puno rečeno oko generalne upotrebljivosti uređaja ovog tipa. Ipak, za onoga ko sada kupuje, to i nije toliko bitno. Krenimo…

      Hardver, specifikacija

      Model na našem prikazu nosi oznaku Aspire one sa sufiksom A110-Aw. Radi se o najpristupačnijem računaru Aspire one serije. Kao što smo već pomenuli, naprava se bazira na Centrino Atom platformi. To u praksi znači da je “mozak” računara Intel Atom N270 CPU, koji radi na 1.6 GHz, i poseduje 512 KB L2 keš memorije, sa podrškom za FSB od 533 MHz. Radi se o sada već dobro poznatom procesoru, koji predstavlja neku vrstu standardnog izbora za sve računare ove klase i formata. O ovom procesoru i Atom tehnologiji smo već govorili u više navrata, a posebno u prikazu MSI Wind netbook računara. Ono što bi korisnici trebali da znaju da se suštinski na ovom polju ništa suštinski neće promeniti do kraja godine, kada će zvanično biti predstavljen Atom 330, dvojezgarni model nešto boljih performansi. Koliko boljih – moraćemo da sačekamo da vidimo…Kontrolerska logika dolazi u vidu Intel 945 GME čipseta sa integrisanom grafikom. Računar stiže sa 512 MB DDR2 667 MHz memorije i SSD-om kapaciteta 8 GB. SSD uređaj dolazi iz Samsunga. Radi se o uređaju oznake P-SSD 1800, sa brzinama čitanja i upisa podataka od 30-35 MB/s i 13 MB/s.

       

      Acer Aspire one

      LCD

      8.9″, glare

      Rezolucija

      1024 x 600

      Procesor

      Intel Atom (N270) 1.6 GHz (512 KB L2, 533 MHz FSB)

      Čipset

      Intel 945 GM Express

      Grafika

      Intel GMA 950, do 64 MB deljene memorije

      Sistemska memorija

      512 MB DDR2

      SSD

      Samsung P-SSD 1800 (8 GB, PATA interfejs)

      Optički uređaj

      nema

      Modem

      nema

      LAN

      Realtek RTL8102E Fast Ethernet

      Wireless LAN

      Athereos AR5006EG 802.11 b/g

      Konekcije

      3 x USB 2.0, VGA izlaz, dva čitača kartica (5 in 1, SD), LAN, audio izlazi

      Operativni sistem

      Linpus Linux Lite v 1.0.3.E

      Softver

      Mnoštvo aplikacija koje idu uz OS (za detalje videti tekst)

      Težina

      1 kg

      Dimenzije

      245 x 165 x 25 milimetara

      Cena

      299 evra

      Garancija

      12 meseci

      Aspire one poseduje 8.9” ekran, sa sjajnim premazom i rezolucijom od 1024 x 600 piksela. Naizgled posmatrano, radi se o sasvim zadovoljavajućem rešenju za ovu klasu uređaja, sa maksimalnom rezolucijom. Poklopac sa ekranom se može saviti do ugla od 150-160 stepeni. Naprava raspolaže podrškom za 802.11b/g Wi-Fi, 10/100 Ethernet, 3 USB 2.0 slota, VGA izlaz, kao i mikrofon i audio konektore. Tu je i Acer Crystal Eye web kamera rezolucije 0.3 megapiksela. Uređaj poseduje dva čitača kartica, jedan 5-in-1 čitač koji podržava Secure Digital, MultiMediaCard, Memory Stick, Memory Stick PRO i xD-Picture standarde, i drugi koji podržava samo SD kartice. Interesantna je namena koju su ovom drugom čitaču dodelili u kompaniji Acer. Drugi čitač je predviđen prevashodno za proširenje postojećeg kapaciteta SSD-a, a tako je i označen. Računar dolazi sa Linpus Linux operativnim sistemom, uz koji ide mnoštvo aplikacija, na koje ćemo se detaljno osvrnuti u sekciji softver, a priložićemo i više video zapisa, pošto slika (a i video) često govore više od reči…

      Pakovanje, dizajn

      Aspire One stiže u malom, kompaktnom kartonskom pakovanju, specijalno dizajniranom za ove uređaje. Unutra su smeštena vrlo kvalitetna uputstva, kratko na srpskom i štampano uputstvo koje opisuje detaljno najveći broj funkcija ovog računara. Identično uputstvo se nalazi i u samom računaru, u PDF formatu, i pristupa mu se korišćenjem osnovne Help opcije. Tu je i Recovery DVD sa detaljnim instrukcijama kako vratiti operativni sistem u prvobitno stanje – za šta će vam, imajući u vidu odsustvo optičkog drajva, biti neophodan eksterni optički uređaj.
       

       

      Računar koji smo dobili na test dolazi u beloj boji. Biće dostupno još nekoliko boja, ali verzija koju smo dobili je pomenuta bela. Gornja površina, kao i sve ostale, je mlečno bele boje i poseduje premaz blagog sjaja – ne preteran, ali dovoljan da ostavi otiske…U gornjem levom uglu je diskretan svetlo-sivi simbol kompanije Acer, koji se utapa u pozadinu pod određenim uglovima. Računar je izrađen od kvalitetne plastike i ne dolazi do ugibanja ili škripanja ni pri većim pritiscima. Na donjem delu je valjkasta površina, koja “popunjava” donji deo gornje površine, a na njoj je ispisana oznaka Aspire one i na njoj se nalaze indikatori stanja i rada. Na prednjoj i zadnjoj strani nema nikakvih priključaka i konektora, osim što se na prednjem delu pri desnoj strani nalazi Wi-Fi prekidač. Na bočnim stranama se na osovinama poklopca nalaze dva narandžasta prstena. Levo su smešteni strujni konektor, VGA izlaz, mali otvor za hlađenje, LAN konektor, USB 2.0 port i slot za SD kartice (čita samo ovaj format). Na desnom boku su Kensington lock, 5-in-1 čitač kartica, dva USB 2.0 porta i audio izlazi. Dodajmo još da se po bočnim stranama i spreda proteže “crna lajsna”, te da su ivice zaobljene sa prednje strane.
       

       

      Unutrašnjošću dominira tastatura, koja je u potpunosti bela, baš kao i nasloni za dlanove. Tastatura je vrlo korektna i dobro rešena u smislu veličine, naročito za ovakve dimenzije naprave. Tasteri su dovoljno veliki, kod nekih je morao biti načinjen mali kompromis po pitanju širine, ali se uglavnom radi o sporednim tasterima, tako da to neće predstavljati problem. Našlo se mesta i za veliko Enter. Međutim, dve stvari nam se ne dopadaju kod tastature. Famozno ugibanje, što je hronična bolja Acer računara koja nikako da se ispravi. Ugibanje nije strašno, ali je primetno. Druga primedba jeste što oiznake na pojedinim tasterima deluju kao da su “nalepljene”. Ovom prilikom moramo da pohvalimo i to što tastatura ima naša slova. Pomoću Fn tastera, smeštenog desno od levog Ctrl-a, se može pristupiti dodatnim opcijama. Touchpad je čudnovat, sa levim i desnim tasterima smeštenim bočno od pad-a (umesto uobičajene pozicije ispod). Podržava vertikalni i horizontalni skrol, kao i cirkularni. Međutim, sve to ne funkcioniše baš kako bismo mi možda želeli. Nije baš najprecizniji, a i kontakt se ponekada “gubi”. Ipak, nismo iznenađeni ovim, pošto se bolje i ne može baš očekivati od naprava ovakvog dizajna, odnosno ovakvih dimenzija. U gornjem desnom uglu se nalazi taster za paljenje. Ekran je oivičen ramom prilične debljine, premazanim crnom bojom visokog sjaja. Iznad ekrana je smeštena web kamerica sa mikrofonom.
       

      Softver

      Uz Acer Aspire one se isporučuje Linpus Linux Lite operativni sistem, koji smo apdejtovali na trenutno aktuelnu verziju 1.0.3.E. Sam proces apdejtovanja je brz i lak i vrši se bez većih problema, uz par klikova. Desktop je izdeljen u četiri podkategorije – Connect, Work, Fun i Files. Svaka od ovih kategorija sadrži određen broj aplikacija. U gornjem desnom uglu se nalazi polje za pretragu (birate iz padajućeg menija da li ćete pretragu vršiti po internetu ili “unutar mašine”. Ispod kategorija su smeštena podešavanja (Settings) i pomoć (Help), dok se računar gasi/resetuje/prebacuje u stand-by pritiskom na odgovarajuće dugme dole desno. Help je vrlo lepo odrađen, i radi se o elektronskoj verziji uputstva koje dobijete uz računar.

       

      Settings sekcija se bavi globalnim podešavanjima u vezi sa Aspire one računarom. Display opcija omogućava pregled rezolucije i režim za prikazivanje slike na eventualno povezan eksterni displej. Power center predstavlja klasičan Power Management (premda ne toliko bogat opcijama), a Network center omogućava podešavanje parametara mreže, uključujući i bežičnu (LAN, WLAN, PPPoE, WLAN+PPPoE). Audio opcija služi za podešavanje jačine zvuka , ulaza i mikrofona. System stavka donosi pregled hardvera i mogućnosti, Date & Time služi za podešavanje vremenske zone i datuma, Touchpad za podešavanje touchpad-a, User Password za podešavanje šifre. Live Update omogućava apdejtovanje operativnog sistema i softvera u par klokova, Printer podešavanje parametara za štampanje, a Input Languages podešavanje jezika, tastera, određenih prečica za pristupanje opcijama po ovom pitanju i slično.

      Connect sekcija je, kao što možete pretpostaviti, usmerena prema internetu. U njoj se nalaze prečice ka aplikacijama kao što su Firefox (2.0.0.14 verzija), generički Messenger (podržava MSN, Yahoo Messenger, Google Talk i AIM), kao i Acer Email aplikacija, koja služi kao mail klijent i organajzer. RSS reader služi za prijem i rad sa RSS porukama, dok su Wikipedia, Google Maps i Hotmail samo skraćenice koje pokreću pretraživač i usmeravaju stranicu prema odgovarajućem servisu. Work deo je okrenut radu, i uglavnom se oslanja na Open Office 2.3 i njegove aplikacije. Writer, Spreadsheets i Presentations predstavljaju pandane Word-u, Excel-u i Power Point-u – naravno, u open source varijanti. Calendar, Contacts i Calculator ne treba dodatno opisivati, a Notes predstavlja aplikaciju za beleženje kratkih crtica za podsećanje.

      Fun segment se sastoji od “aplikacija za zabavu”. Media Master i Photo master su video i foto plejeri. Video plejer se ponača “čudno” i ima problema sa određenim formatima. Takođe, upotrebljivost nije na nivou na koji smo navikli, pošto spisak mogućnosti plejera i nije baš veliki, pa tako fale neke osnovne opcije – na primer, mogućnost skrolovanja. Games sekcija sadrži 11 različitih igara, a prvo i počasno mesto zauzima – legendarni Tetris. Paint je aplikacija za ručno crtanje, a Webcam aktivira web kameru. Konačno, u Files sekciji se može pristupiti fajl menadžeru. Tu je još nekoliko prečica koje vode u različite direktorijume. Treba naglasiti da se iz njega može pristupiti konzoli (File/Terminal), tako da iskusniji korisnici mogu da koriste konzolu, kao da se radi o “bilo kom Linuxu”.

      Utisci

      Računar ima sasvim dovoljno snage za nezahtevne aplikacije koje pokreće. Iskustvo u radu je sasvim korektno, aplikacije i sistem imaju sasvim korektan odziv, uz nešto duže startovanje npr. Open Office-a, što stavljamo na teret samom softveru, a ne operativnom sistemu. U principu, Aspire One radi ono čemu je namenjen. Usmeren prema internetu i “casual” upotrebi, kao i rudimentarnom radu sa dokumentima, uključujući i editovanje, ovaj mališan donosi mnogo mogućnosti u malom pakovanju. Ipak, u suštini, on ne donosi ništa neviđeno. Korisnicima preporučujemo instaliranje dodatnih aplikacija, naročito ukoliko planiraju da koriste svoj računar za gledanje filmova i drugih multimedijalnih sadržaja. SSD raspolaže sa 3.7 GB slobodnog prostora, i to je količina koja je na raspolaganju korisniku. Ono što nas je takođe neprijatno iznenadilo jeste nemogućnost priključivanja eksternih diskova sa NTFS fajl sistemom (Unknown file sistem – NTFS…) Operativni sistem se startuje za oko 12 sekundi od trenutka pritiska na taster za paljenje. Ekran je vrlo korektan, za one koji podnose glossy premaz. Ima LED pozadinsko osvetljenje i po tom pitanju je sve u redu. Za razliku od uniformnog pozadinskog osvetljenja, uglovi nisu baš najsjajniji, naročito vertikalni ugao gledanja. Ipak, prikaz je generalno na solidnom nivou. Rad u 1024 x 600 rezoluciji je daleko komotniji u odnosu na naprave starijih generacija nižih rezolucija, a interakcija sa računarom je sasvim korektna za uređaj ovih dimenzija. Zvučnici daju “siromašan” zvuk, ali na nivou konkurentskih proizvoda, što je sve razumljivo imajući u vidu klasu računara. Buka ne postoji i tek ćete prijanjanjem uveta na otvor za hlađenje čuti zvuk koji se emituje iz računara. Nažalost, nivo zagrevanja je primetan i nešto viši od konkurencije. Tastatura je u najmanju ruku mlaka i pri potpunom izostanku opterećenja, što nije baš za pohvalu.

      Računar ne blista ni kada se radi o autonomiji. Uspeva da izdrži nešto manje od dva i po sata, što više nije rezultat vredan neke preterane hvale ni kada se radi o velikim notebook računarima, a kamoli o netbook-u. Konkurencija je, ruku na srce, tu očito koji korak ispred. Njegova 3-cell baterija raspolaže kapacitetom od 2200 mAh. Opciono je moguća kupovina 6-cell baterije, koja donosi veću autonomiju, ali je i teža i “štrči” iz zadnjeg dela ovog netbook-a. Za kraj ostaje još jedna stavka. Iako tastatura poseduje naša slova, naš jezik nije podržan po difoltu, te se mora uneti naknadno. Uputstvo kako da to učinite možete pronaći ovde.

      Zaključak, bodovi

      Kao što ste mogli da zaključite iz dosadašnjeg teksta, Acer Aspire one računar nas nije ostavio bez daha u tolikoj meri kao neki drugi netbook računari sa kojima smo imali prilike da se družimo. Da li je reč o protoku vremena, izostanku noviteta koji bi nas oduševili, povećanim očekivanjima koja su neminovna nakon određenog vremena, sitnicama koje su karakteristične za Linux distribuciju sa kojom dolazi konkretan model – najverovatnije da je sve uticalo u određenoj meri. Polovina zamerki će biti obesmišljena ukoliko korisnik odluči da instalira neke druge programe ili sa Aspire one modelom sa Windows operativnim sistemom. Korisnik treba da zna da će biti dostupne i verzije sa 1 GB DDR2 memorije i hard diskom kapaciteta 80 GB, u varijantama sa Linux i Windows operativnim sistemima. Takođe, u perspektivi se spremaju Aspire one računari 10.2-inčnog formata. Acer Aspire one karakteriše dobar i dopadljiv dizajn, kao i vrlo solidan kvalitet izrade, u kombinaciji sa najaktuelnijom hardverskom platformom. Uređaj u suštini opravdava cenu, iako – za razliku od naprava koje smo ranije testirali – ne donosi neke revolucionarne pomake. Što je i bilo za očekivati. Korisnici sada imaju još jedan izbor na tržištu koje će uskoro biti prenatrpano najrazličitijim opcijama. Izraz “prenatrpano” koristimo u pozitivnom smislu, jer znači da korisnici imaju više izbora, što je uvek pozitivno – sve dok se ne zbune. No, mi smo tu da otklonimo sve potencijalne nedoumice. Karakteristike Acer Aspire One A110-Aw računara imate na dlanu, izvagajte, odlučite.

       

      Performanse

      11

      CPU

      7

      Grafika

      2

      Hard disk

      2

      Autonomija

      8

      LCD panel

      5

      Količina sistemske memorije

      1

      Izrada računara

      17

      Dizajn

      10

      Tastatura, touchpad

      3

      Konekcije

      4

      Dodatni hardver i oprema

      0

      Softver

      2

      Garancija

      1

       

       

      UKUPNO POENA:

      45

      Prednosti:

      – Dizajn
      – Solidne performanse
      – Jedinstvene mogućnosti koje donose računari ovih dimenzija

      Nedostaci:

      – Touchpad je mogao biti bolji
      – Nešto uočljivije zagrevanje
      – Pojedine dolazeće aplikacije imaju mana

      Notebook na test ustupila kompanija PDS.

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi