Prvi utisci: Sony Xperia Z

Prvi utisci: Sony Xperia Z

Dugo već čekamo da se Sony trgne iz sna i da nas oduševi novim smartfonom. Taj trenutak je došao jer smo dobili ekskluzivnu priliku da nešto ranije testiramo budući flagship pod imenom Sony Xperia Z. Pred vama se nalazi nešto duža verzija naših prvih utisaka, jer je ovde ipak reč o prototipu, dok će njegov pun test na našim stranicama biti tokom marta, kada telefon bude spreman za prodaju. Japanci su nam spremili pravu poslasticu u vidu 5-inčnog 1080p ekrana, četvorojezgarnog Krait procesora i jako kvalitetnog kućišta. Kakvi su naši početni utisci i kako nam se Xperia Z dopala...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Sony je uvek nekako ostajao u senci kompanija HTC, Samsung i Apple, ali je utisak da je budućnost ovog japanskog giganta odnedavno postala svetlija. Pričamo, naravno, o smartfonima, spravama koje su danas toliko u fokusu informacionih tehnologija, da priča o njima jednostavno ne prestaje. Baš kada mislite da smartfoni ne mogu biti bolji, proizvođači podignu stvari za jednu lestvicu. Često zaboravljamo da koliko god prethodni telefon bio dobar, i koliko god smo u tom trenutku mi oduševljeni istim, dolazi sledeći koji je bolji i koji nas iznova oduva – to je taj začarani krug. Ovoga puta je to Sony, sutra može biti neko drugi – sve se nekako prebrzo odvija, i stalno je u toku trka ko ima trenutno najbolji telefon. U ovom slučaju, Sony se takmiči za tu titulu svojim Xperia Z uređajem.

      Kada već pominjemo najbolje telefone, Samsung i Apple ozbiljno moraju ozbiljno da požure sa odgovorom na ovaj model, inače se lako može desiti da ode dobar deo kolača. Apple pogotovo treba da se uključi u priču većih ekrana sa višom rezolucijom, jer po nama povećanje od pola inča kod iPhone-a 5 jednostavno nije dovoljno. 2013-a je godina FullHD ekrana na telefonima, HTC već ima svoj Butterfly – sada Sony takođe ima model koji vam prikazujemo. Čeka se Samsungov odgovor, koji će sasvim sigurno doći u vidu Galaxy S4 modela – samo ostaje pitanje da li će on stići dovoljno brzo da se uključi u igru, pošto već kasne. Primećujete da je priča o ekranima fokus ovoga teksta, a lično smatramo da je ekran smartfona jedna od njegovih najbitnijih komponenti. Sony Xperia Z može da se pohvali svojim 5-inčnim FullHD ekranom rezolucije 1920 x 1080 piksela. Ovo nam je prvi put da u ruci držimo 1080p telefon, i možemo reći da je oštrina impresivna! Koliko impresivna? Pa nekih 441 piksela po inču, što je čitavih 135 ppi više u poređenju sa Samsung Galaxy S3 modelom. Razlika u oštrini je svakako očigledna, što možemo potvrditi iz ličnog iskustva.

      Dobro, dobro, shvatili smo da je ekran mnogo oštar – šta je sa hardverom? Na ovom polju Xperia Z ponovo oduševljava. Ovde smo zatekli jako moćni četvorojezgarni Krait procesor sa frekvencijom rada od 1.5 GHz-a, kojeg prati veoma brzi Adreno 320 grafički čip, kojeg možete zateći takođe u Nexusu 4. RAM memorija je uvek bitna i smatramo da će jako brzo 2GB koliko ima Xperia Z postati uobičajna stvar za telefone ove godine. Prostor na telefonu je takođe nekima bitna stavka, a da li će 16GB koliko se nalazi na ovom modelu zadovoljiti potrebe je subjektivan stvar. Sve zavisi koliko volite da na telefon trpate muzike i filmova. U našem prototipu zatekli smo microSD karticu od 32GB-a, a nismo sigurni da li će ona biti isporučivana uz telefon kada se bude pojavio. Mi bismo svakako to voleli, ali smo skeptični po ovom pitanju. Sledeća stavka na meniju je kamera. Dugo čekamo da se proizvođači pomere sa tih 8 megapiksela (čast izuzecima) i da pređu na senzor veće rezolucije. Sony je upravo to uradio kod Xperia Z modela, jer se u njemu nalazi senzor rezolucije 12 megapiksela, koji pravi video snimke u 1080p rezoluciji, pri 30 frejmova u sekundi. Pomenućemo još da je telefon otporan na prašinu, prosipanja, pa čak i vodootporan do dubine od jednog metra. Više detalja u tabeli ispod.


      [modul]specifikacija=5522[/modul]Sony nas nikada nije razočarao izgledom svojih telefona, a tradicija privlačnih smartfona se nastavlja sa Xperia Z modelom. Iskreno rečeno, koliko god plastika imala svojih prednosti u smislu male težine telefona i slično, pomalo nam je dosadilo da je srećemo na telefonima. Premium materijali se nekako očekuju od vodećeg modela (gledamo u tebe Samsung), bilo da je to aluminijum ili neki vid staklenih leđa. Sony se odlučio za staklo napred – staklo pozadi varijantu, i to ne bilo koje staklo, već takozvani Dragontrail, visoko otporan na ogrebotine i lom. Oblik telefona je po uzoru na iPhone – takoreći ciglica, samo što je ovde ta ciglica malo veća.

      Ekran je kao i obično dominantan na prednjoj strani, a iznad i ispod njega imamo dve crne površine debljine prsta, u kojma je Sony smestio prednju kameru, identičan dizajn slušalice i mikrofona sa gornje i donje strane, kao i standardne senzore.

      Svi portovi su skriveni na bokovima, i nalaze se iza plastičnih vratanaca. Ovde na levom boku imamo microUSB port, microSD skladište, sa desne strane u ćošku zvučnik, dvodelno dugme za kontrolu zvuka, power dugme, microSIM skladište, i na vrhu 3.5mm ulaz za slušalice.




      Kao što rekosmo, zadnja strana je u staklu i na njoj možete naći kameru od 12 megapiksela, odmah ispod nje mali LED blic, i Xperia logo u sredini.

      Softver
      Naš prototip Sony Xperia Z smartfona je došao sa Android 4.1.2 verzijom operativnog sistema, mada je sasvim moguće da će tokom marta meseca kada izađe, dolaziti sa nekom višom verzijom – recimo 4.2.2. Sony je malo osvežio svoj Timescape korisnički interfejs, koji nam se jako dopao. Zanimljiv efekat na ekranu za otključavanje su takozvane roletne, koje se otvaraju kako prevlačite prst ka gore. Ovde imate i vreme, datum, kao i prečice za muzički plejer, ili kameru.

      Na početkom ekranu takođe imamo časovnik i datum, četiri prečice za Walkman plejer, Album, Filmove i PSM (PlayStation Mobile portal). Tu su takođe i četiri prečice u Dock-u, kao i dugme za ulazak u App Drawer.

      Fioka sa aplikacijama je prozirna, i u njoj možete sortirati aplikacije po željenom rasporedu, ili čak pretražiti ime aplikacije ukoliko ih imate previše. Od Sony aplikacija dobija se Play now, Reader, Smart Connect, Social Life, Sony Select, Xperia Link i slično.

      Dialer je jednostavan sa velikim belim tasterima i kao što je to uobičajno – smart dial opcijom. Kada vas neko zove dobijate veliku sliku kontakta, sa zelenim i crvenim krugovima, koje prevlačite u levo ili desno, u zavisnosti od toga da li želite da uspostavite ili odbijete poziv.

      Pošto je Sony Xperia Z dosta privlačan zbog svog 1080p ekrana, smatramo da trebamo da započnemo sa njegovim prednostima, ali nažalost i nedostacima. 1920 x 1080 piksela, kakve imamo na monitorima i televizorima na dijagonali od 5 inča – zvuči suludo zar ne? Koliko god ludo zvučalo, veća rezolucija od 720p ima efekta na oštrinu teksta i elemenata na ekranu. Prvi pogled na ekran ovog modela je podstakao “vau” efekat sa naše strane. 441 piksel po inču je svakako dosta visoka cifra, i nešto najbolje što smo do sada videli bilo na mobilnom telefonu ili tabletu.


      Koliko god da smo bili zadovolji ekranom po pitanju aspekta, toliko smo bili razočarani njegovim dosta ograničenim uglovima gledanja. Dovoljno je samo blago pomeriti ekran u neku stranu, i slika na ekranu će početi da gubi kontrast, tačnije da se posvetljava ili da potamnjuje. Nismo sigurni zašto Sony i dalje insistira na klasičnom TFT tipu, kada je IPS dosta bolja alternativa. Takođe, u poređenju sa Samoled tipom ekrana, dubina crne boje, uglovi i kontrast (konkretno smo poredili sa Galaxy S3 modelom) su primetno lošiji. Ispod imate primere kakva je dubina crne boje na automatskom osvetljenju, kao i na maksimalnom u poređenju sa S3 modelom.


      Sony Xperia Z je u realnom korišćenju munjevito brz telefon. Vreme izvršavanja komande je gotovo trenutno, a animacije su veoma glatke, kao što je to i očekivano za ovako moćan hardver. Još jedna stvar koja je dosta brza je kretanje kroz Google Play store, gde možete da preuzmete i instalirate aplikaciju u periodu od nekoliko sekundi. Zaista najbrži telefon koji smo imali prilike da testiramo. Ispod možete videti rezultate testova koje smo dobili kod ovog modela:
      Quadrant – 7861 Nenamark 1 – 60 fps Vellamo – 2179 Antutu – 17536 Linpack – 262.8 ; 587.689 BenchmarkPi – 262 CF-Bench – 14705 BrowserMark 2.0 – 1861 Sunspider – 1978ms Electiopia – 59.97fps QVGA, 22.73 Fullscreen Surfovanje je tek priča za sebe, pošto smo veoma zadovoljni brzinom browsera, i ponajviše oštrinom teksta koje ovaj model na stranicama pruža.


      Kamera ovog modela iako poseduje senzor od 12 megapiksela, pruža nekako bledunjave i isprane fotografije. Moramo priznati da nas kamera nije ostavila bez daha, kao što smo očekivali. Mada, treba imati u vidu da je primerak Sony Xperia Z modela ipak prototip, još uvek ostaje mogućnost da se neke stvari softverski ispoliraju. Da ne dužimo previše, pogledajte o čemu pričamo u fotografijama ispod.





      Baterija nas takođe nije oduševila, jer smo dobili tek nešto preko 3 sata uključenosti ekrana, sa dosta laganim korišćenjem, bez nekog većeg opterećenja. Da li baterija od 2330 mAh jednostavno nije dovoljna da se izbori sa ovom dijagonalom i rezolucijom, ili je to samo pitanje dodatne optimizacije – moraćemo da sačekamo zvanični model kako bi saznali…

       
      Zaključak
      Ne možemo doneti konačni zaključak na osnovu prototipa, i pravi zaključak treba biti donet nakon testiranja modela koji će ići u prodaju. Ipak, ne možemo ni da preskočimo prednosti i mane koje smo zatekli na ovom primerku. Pre svega, dizajn je po našem mišljenju dosta dobar, i sviđa nam se varijanta “staklo napred – staklo pozadi”. Sam telefon je izrađen dosta kvalitetno i zaista je jedan od najčvršćih Android telefona koje smo imali prilike da držimo u ruci. Njegov ekran nas je uveo u svet 1080p rezolucije, i uvideli smo koliko dodatan broj piksela po inču utiče na krajnju oštrinu teksta i elemenata na ekranu. Ipak, ono što nas je pomalo razočaralo su dosta ograničeni uglovi gledanja, kao i reprodukcija crne boje. Samoled je i dalje ostaje na vrhu što se tiče kontrasta i dubine crne boje, a smatramo da je Sony trebao ovde koristiti barem IPS, ako ništa drugo.

      Brzina u realnom korišćenju nas je oduševila i telefon je izuzetno brz. Timescape interfejs je zanimljiv, a Sony nudi dosta promena tema i boja, što će zadovoljiti svačiji ukus. Sa jedne strane smo očekivali da će nas kvalitet kamere od 12 megapiksela oduševeti, ali sa druge strane smo bili svesni da rezolucija senzora nije ključna stvar. Sony se malo trgnuo i pre Samsunga spremio jedan dosta dobar smartfon, premda ipak sa nekim nedostacima, makar na prototipu. Dok ne izađe Samsung Galaxy S4 i dok ne vidimo šta on ima da ponudi, verujemo da će Sony ovim modelom pridobiti pažnju većeg broja korisnika, mada se šuška da će do izlaska Galaxy S4 modela Sony izbaciti još jednu unapređenu verziju. Iako ne možemo da damo konačni sud na osnovu prototipa, ipak ćemo reći da je Xperia Z jedan veoma dobar smartfon, koji dosta obećava. Očekujte nas opet tokom marta meseca, kada ćemo se nešto detaljnije osvrnuti na finalnu, prodajnu verziju Xperia Z smartfona…
      Prednosti
      – Veoma oštar 1080p ekran – Prilično kvalitetna izrada – Najbolje performanse od testiranih smartfona do sad Mane
      – Uglovi gledanja su dosta ograničeni – Prikaz crne boje nas je pomalo razočarao – Kamera nije ono što smo očekivali – Autonomija baterije je dosta prosečna Očekivana cena: 620 evra
      Uređaj na test ustupio Sony.
      /p

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi