Prvi utisak: Sony Ericsson Xperia Ray

Prvi utisak: Sony Ericsson Xperia Ray

Nakon Sony Ericsson-ovog fijaska sa njihovim prvim Android modelima i update-ovima za njih (setimo se samo X10 i Androida 1.6), nismo bili sasvim sigurni šta da očekujemo od novih modela. Doduše, pre nepunih pola godine smo se upoznali sa njihovim flagship Xperia Arc modelom, koji je i pored brojnih bubica u početku, nakon nekoliko softverskih update-ova postao prilično pristojan telefon. Danas pred sobom imamo njegovog mlađeg (i duplo manjeg) brata: Xperia Ra

    Sadržaj

      Slobodan Đorđević

      Prvi utisak: Sony Ericsson Xperia Ray

      Svi SE modeli imaju karakterističan dizajn koji je dovoljno specifičan da se izdvoje od konkurencije. Diskutabilno je da li je Ray lep ili ne, ali se mora priznati da je neobičan. Uređaj pokreće Qualcommov Scorpion procesor na 1 GHz, Adreno 205 GPU i 512 MB RAM-a, što je dovoljno da se trenutno pokrenu najzahtevniji programi i igrice. Korisniku je od 1 GB interne memorije raspoloživo svega 300mb uz mogućnost proširenja sa microSD karticom (uz uređaj dolazi 4 GB microSD). Baterija je 1500 mAh i sasvim smo zadovoljni njome jer je autonomija iznosila 1 – 1,5 dan aktivnog korišćenja.

      Zbog ekrana (16:9) celo telo izgleda izduženo, a još su gornje i donje ivice zakošene pa se i tu dobija neki cm na dužini. Telefon je prilično lagan i teži svega 100g, što je moramo priznati idealna težina za uređaj ovih dimenzija. Napravljen je od kombinacije glossy i matirane plastike koje savršeno naležu na spojeve i nikako ne ostavljaju utisak jeftinog uređaja. Levu stranu krasi micro-usb priključak dok su sa desne kontrole za jačinu zvuka. Na sredini vrha telefona se nalazi power dugme (čiji nam je neobični položaj ponekad smetao) i 3,5mm audio jack. Poleđina ima 8,1 mpx kameru sa LED lampicom, a o njoj ćemo kasnije reći malo više.

      Prednja strana otkriva jedan od najjačih aduta ovog uređaja – LCD ekran dijagonale 3,3'' sa fenomenalnom rezolucijom od 854×480 pixela (i neverovatnom 297 ppi gustinom piksela). Tekst na ekranu je veoma oštar, a uglovi vidljivosti su jedni od najboljih koje smo videli na ovoj tehnologiji ekrana. Vidljivost na suncu je veoma dobra, dok nas je ekran prilično razočarao sam samim kontrastom, tj crna ovde deluje kao sivkasto bela i apsolutno kvari doživljaj, naročito ako ste se navikli na AMOLED tehnologiju ekrana.


      levo – Xperia Ray, desno – Omnia 7 (AMOLED)

      Bravia engine je jedan od glavih aduta ovog telefona jer prikaz medije na ekranu na momente izgleda neverovatno dobro. Za one koji nisu upoznati sa ovime, u pitanju je tehnologija koja nam omogućava da fotografija/video na ekranu izgleda bolje nego što zaista jeste tako što se obrade kontrast i boje da izgledaju što prirodnije. Naravno, ako neko gaji neku odbojnost prema ovome može da ugasi u podešavanjima.

      Preko ekrana se nalazi mineralizovano staklo za koje SE tvrdi da je otporno na grebanje, u šta srećom nismo imali priliku da se uverimo. Iznenadilo nas je to što nije u pitanju već proveren Gorilla Glass, no vreme će pokazati.

      (Moramo napomenuti da je osetljivost samog ekrana pod znakom pitanja jer nam se često dešavalo da budemo primorani da ponovimo neke akcije po 2-3 puta kako bi ih ekran registrovao. Mislili smo da je to moguće bio problem samo sa našim modelom ali šarajući malo po netu videli smo da ipak nije izolovan slučaj.)

      Iznad ekrana se za razliku od Arc-a nalazi prednja kamera i proximity senzor, ali na žalost ni ovaj SE model nema light senzor, dok se ispod ekrana nalaze kapacitivne kontrole za back i menu i veliki home taster. Interesantna stvar kod ovog tastera je sto ima i LED za notifikaciju. Pored klasičnog bipkanja koje je u ovom slučaju bele boje, dok se telefon puni imamo malo širu ponudu: – Svetli crveno ako je ispod 10% – Svetli žuto ako je izmedju 11% i 89% – Svetli zeleno ako je 90%-100% Napomenuli bismo takođe da su kapacitivni tasteri malo nezgodni, tj. nalaze se u takvoj poziciji ispod ekrana da nam se dešavalo da ih naslepo često promašimo. Što se tiče zvuka u slušalici on je veoma čist i jasan, nismo imali problema sa njime ni u bučnom okruženju. Zvučnik se nalazi na donjoj polovini poleđine telefona i dovoljno je glasan da se bez problema čuje iz džepa.

      Specifikacija:

      Sony Ericsson Xperia Ray

      dimenzije

      111 x 53 x 9,4 mm

      masa

      100 g

      baterija

      Li-Ion 1500 mAh

      ekran

      3,3″, 480 x 854, LED LCD 16M boja

      kamera

      8 MP (3264×2448), LED blic, auto fokus,
      720p@30fps video

      prednja kamera

      1,3 MP

      procesor

      1 GHz Scorpion procesor, Adreno 205 GPU, MSM8255 Snapdragon čipset

      memorija

      512 MB RAM, 1 GB storage (korisniku dostupno 300 MB)

      proširenje memorije

      microSD, do 32 GB (dolazi sa karticom od 4 GB)

      priključak za slušalice

      3.5 mm

      sistem

      Android 2.3.3 (Gingerbread)

      konekcije

      USB 2.0, Bluetooth 2.1, WiFi 802.11b/g/n

      prenos podataka

      GPRS, EDGE, 3G

      adobe flash

      Da

      cena

      Telenor: 1 din – 40.000 din

      Softver

      Uređaj dolazi sa 2.3.3 verzijom Androida i Timescape UX korisničkim interfejsom, i SE je nedavno najavio da uskoro dolazi update na 2.3.4 tako da samo ostaje da vidimo hoće li ispuniti obećanje.

      Originalni Android framework nije mnogo modifikovan, tako da dobijamo i eye-candy stvar kao što je gašenje ekrana u oldschool CRT maniru. UI je veoma elegantan, i nije prenatrpan custom stvarima kao što je to slučaj sa HTC Sense-om. Imamo mogućnost da grupišemo aplikacije u foldere koje bismo zatim postavili u “start bar” što nam omogućava da lako i brzo dođemo do istih.

      Od widgeta su vredni spomena TrackID i klasični weather/music player widgeti. TrackID je nasleđe koje nam dolazi jos sa mnogo starijih SE modela i daje nam mogućnosti slične programima SoundHound i Shazam, tj vrši prepoznavanje pesama samo nakon preslušanih par sekundi iste, i bitno je napomenuti da vrlo dobro odrađuje svoj posao.

      Muzički player je standardan, tj nema neke neke dodatne funkcije osim onih osnovnih. Ono što mu najviše zameramo jeste nedostatak widgeta na lockscreen-u, tako da ako bi smo želeli da promenimo pesmu moramo prvo da otključamo ekran a zatim iz aplikacije da to odradimo. Kvalitet zvuka preko audio izlaza je veoma dobar i bilo je pravo uživanje slušati muziku.

      Mnogima će se dopasti što SE nije izostavio Radio aplikaciju, što se danas često dešava sa novijim uređajima. Imamo aplikaciju Friend's Music&Videos, koja sa sihronizovanog Facebok naloga izdvaja gore napomenute.

      Od GPS aplikacija dolaze standardno Google mape, dok je gps fix veoma brz(nama je iznosio oko 10ak sekundi) i stabilan.

      OfficeSuite je preinstalirano rešenje za Office dokumenta. Osim copy/paste opcija nemamo ništa više. Ako bi neko želeo da edituje postojeća dokumenta morao bi da nađe neku alternativu na marketu. Mada na ovolikom ekranu sama modifikacija je mučenje, tako da i ne zameramo nedostatak ove opcije.

      Zbog veličine ekrana tastatura je fabrički podešena da ne bude QWERTY već da jedan taster sadrži tri slova(numerička tastatura), oldschool rešenje ali veoma efikasno. Naravno, možemo promeniti na qwerty ali tada nije baš udobno za kucanje.

      Veoma interesantna aplikacija je Power Save Mode koja nam omogućava da na odredjenom procentu baterije telefon pogasi neke od funkcija(bt, data, brightness itd) kako bi izvukao nama značajne dodatne minute rada.

      Browser je klasičan Androidov, sa podrškom za Flash player. U pakovanju sa hardware-om surfovanje internetom je veoma brzo. Pinch-to-zoom iliti multitouch je podržan što olakšava pregled stranica, a rezolucija ekrana je fenomenalna za čitanje sitnog teksta. Mada, ovde je mana veličina samog ekrana koja, iako sa ovolikom rezolucijom, nije dovoljna za maksimalni doživljaj.

      Kamera

      Već smo napomenuli da uređaj ima 8,1 mpx kameru i LED lampicu ali na žalost nema zaseban taster za okidanje, već se fotografisanje vrši držanjem prsta na ekranu. Macro fotografije izgledaju neverovatno dobro naročito ako gledate na ekranu telefona sa uključenom Braviom.

      Malo nas je razočarao kvalitet klasičnih slika jer izgledaju pomalo bledunjavo i ni po čemu se ne izdvajaju od konkurencije. Naravno, za klasu uređaja kojoj ovaj pripada nismo očekivali ništa revolucionarno, ali treba napomenuti da je kvalitet fotografija za klasu lošiji od onih koje pravi njegov stariji brat. Kao i kod Arc-a, i ovde imamo ugrađen Exmor R senzor koji bi trebalo da nam omogući koliko-toliko pristojne fotografije u mračnim okruženjima. I radi! Nije samo marketinški trik. Jeste da dobijene slike imaju dosta šuma, ali uzevši u obzir u kakvim su uslovima slikane ovo je više nego zadovoljavajuće.

      LED lampica nas je apsolutno razočarala jer je na granici beskorisnosti, deluje kao da je stavljena čisto da stoji kao dodatna stavka u specifikacijama. Imali smo priliku da poredimo recimo sa običnim(!) Wildfire modelom, i na njemu je odokativno 3-4x jača svetlost koju baca.

      Software kamere je nešto na čemu je SE delimično podbacio. Iako je kamera 8mpx, fotografije u toj rezoluciji moguće je napraviti samo u 4:3 odnosu, dok za 16:9 će koristiti 6mpx/2mpx. Scena za fotografisanje ima svega 3 i to su automatic, smile detection i normal. I uglavnom smo koristili normal. Dok recimo scena za snimanje videa ima šest. Nije da sada nešto preterano zameramo SE na ovoj odluci, ali videvši sta konkurencija nudi na tom polju malo nam je čudno. Takođe, još jedno nelogično rešenje je da je LED lampica ili ON ili OFF. Nema automatic opcije tako da je na nama da ocenimo šta je najpogodnije za datu situaciju.

      Kvalitet videa nije na nekom zavidnom nivou, nedostaju detalji, mada najbolje je da procenite sami na osnovu test snimaka. Maksimalna rezolucija je 720p. Dopalo nam se kako možemo direktno iz aplikacije kamere da pristupimo listi slika koje smo napravili bez izlaska iz iste.

      Zaključak

      Nakon desetak dana sa ovim uređajem nismo naišli na neke značajne mane koje bi nam smetale pri njegovoj upotrebi. Telefon je elegantan sa veoma zavidnim specifikacijama za njegov cenovni rang. Mada, pored svega ovoga ne treba ni zaboraviti na pastuve iz susednih tabora…Samsung u toj cenovnoj kategoriji ima Galaxy S dok HTC ima Desire S. Treba samo razmisliti šta volite a šta ne volite kod dotičnih modela i odlučiti se. Ako uzmete Xperia Ray sigurno se nećete pokajati, ovaj mališa je uspeo da dobije zavidne simpatije od strane Benchmark tima.

      Prednosti:
      – Neobičan dizajn
      – Ekran
      – Kvalitet fotografija
      – Autonomija

      Mane:
      – Kvalitet videa
      – LED lampica

       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi