Gigabyte Aivia Osmium Gaming Keyboard

Gigabyte Aivia Osmium Gaming Keyboard

Iz tajvanskog Gigabyte-a stiže još jedna periferija pod Aivia brendom. Radi se o mehaničkoj tastaturi, tako popularnoj u gejming svetu u današnje vreme. Blagi retro osećaj u kombinaciji sa kvalitetnom izradom i mogućnostima i tehnologijama koje su poslednja reč vrlo lako može postati dobitna kombinacija, naročito u pojedinim tržišnim kategorijama. Najnovija kreacija tajvanske kompanije stiže u vidu Aivia Osmium tastature, namenjene prevashodno igračima.

    Sadržaj

      Filip Majkić U kompaniji Gigabyte su očito videli da posao sa PC periferijama ima itekako smisla, ne samo kao dodatni generator prihoda, već i zbog imidža i prestiža kompanije. Uostalom, kada malo razmislite, zar nisu periferije upravo ono što vidite, čime rukujete, preko čega ostvarujete interakciju sa računarom, i zar nisu ono što vam ponajviše upada u oči, pre nego grafičke karte ili matične ploče kojima često ni ne znamo proizvođača, a manje iskusni korisnici ih verovatno u životu nisu videli? Jedno je sigurno, Gigabyte je definitivno oformio interesantan spektar periferija namenjenih i “običnim” korisnicima i igračima i toga će se držati i u budućnosti.

      Među onima koji u poslednje vreme posvećuju dosta pažnje grupi korisnika kojima je igranje u fokusu je Gigabyte. Nakon nekoliko vrlo interesantnih miševa, kao i Aivia K8100 tastature, Gigabyte stiže na tržište sa Aivia Osmium tastaturom, koja ne krije svoje gene, ali problematici pristupa na nešto drugačiji način. Aivia Osmium je mehanička tastatura bazirana na Cherry MX Red svičevima, što u praksi znači da ima tastere solidno dubokog hoda (2 milimetra) i da se poprilično “čuje” u kuckanju. Šta to u praksi znači? Da imamo klasične, velike tastere dubokog hoda sa onim starim dobrim “škljoc” koje budi nostalgiju kod svih veterana PC računara. To je ono što vuče na retro. Međutim, imamo i nešto što itekako vuče na moderno…
       

       
       
       
      Postoji nekoliko značajnih stavki koje izdvajaju Gigabyte-ovu kreaciju od konkurenata. Prva od njih je prisustvo USB 3.0 konektora. Naime, tastatura koristi i USB 3.0 i USB 2.0 konektore i na nju sa druge strane možete povezati i USB 3.0 i USB 2.0 uređaje. To je bitno posebno zbog toga što postoje pojedini uređaji koji traže više struje kako bi radili, kao što su, recimo, neka storage rešenja. Sa Aivia Osmium tastaturom, dobijate USB 3.0 port koji isporučuje i više struje i predstavlja noviji interfejs, tako da automatski dobijate dodatnu vrednost u tom smislu.

       

      Gigabyte Aivia Osmium

       

      Tip tastature

      Gaming, mehanička

      Boja

      Crna

      Komunikacija

      USB, USB 3.0

      Dodatno

      Rezervni tasteri, analogno podešavanje osvetljenja

      Pozadinsko osvetljenje

      Da

      Profili

      Da, do 5 profila, ukupno 25 makroa

      Memorija

      Da, 512 KB

      Dodatni USB portovi

      1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0

      Masa

      1,5 kilograma

      Dimenzije

      454 x 257 x 45 milimetara

      Cena

      100 evra

       
       
      Druga interesantna stvar jeste pozadinsko osvetljenje. Naime, Gigabyte tastatura stiže sa pozadinskim osvetljenjem plave boje. Šlag na torti je analogni točkić kojim se podešava intenzitet pozadinskog osvetljenja, od jarkog, pa sve do nikakvog. On je smešten na gornjem delu tastature, izned F6 tastera, zajedno sa još jednim analognim točkićem za pojačavanje zvuka.

      Za igrače, tu je pet makro tastera, koji se jasno izdvajaju od konvencionalnih tastera na Osmium tastaturi. Oni su pozicionirani na gornjem levom delu tastature, iznad F1-F5 tastera. Njih pomoću GhostEngine softvera možete programirati i posle ih koristiti za najbitnije operacije tokom igranja. Kada govorimo o softveru, on ne dolazi u pakovanju, nego ga morate skinuti sa Gigabyte sajta, gde se vrlo brzo i lako nalazi. Detaljnije utiske o softveru ćemo izneti na narednoj strani.

      Najzad, ne smemo zaboraviti 3,5-milimetarske audio priključke, zahvaljujući kojima na tastaturu možete povezati slušalice i mikrofon direktno za, recimo, sesiju u igrama kao što su Battlefield ili Call of Duty. Tastatura podržava i anti-ghosting tehnologiju, i ima integrisanu memoriju za smeštanje profila i makroa. Kako imate pet makro tastera, i pet profila koje možete da podesite u softveru, to ukupno donosi 25 mogućih makroa koji se mogu podesiti. Menjanje profila se vrši na specifičan način – klikom na veliku sekciju u gornjem desnom delu tastature, gde je Aivia logo. Ceo taj ugao funkcioniše kao jedan veliki prekidač i pritiskom na njega će Aivia logo promeniti boju, u zavisnosti od koje će vam biti jasno koji je profil aktivan.Za funkcionisanje tastature nije potrebno da oba USB konektora budu ubačena. Dovoljno je da se ubaci samo običan USB konektor, ukoliko vam nije potrebna USB 3.0 funkcionalnost koju tastatura nudi, ali ukoliko imate USB 3.0 port na računaru, a sva je prilika da imate, zašto ovu opciju ne koristiti. Debljina tastature nije zanemarljiva, baš kao ni njena masa, ali takva je zapravo priroda ove periferije. Oni koji traže što lakšu, tanju i užu tastaturu jednostavno nemaju razloga da gledaju u domen mehaničkih tastatura, koje teže da zadovolje drugačiji soj kupaca. Kabl je veoma debeo, budući da objedinjuje dva audio i dva USB kabla. Iskreno, to pozdravljamo, jer je bolje ovakvo rešenje nego individualno vezivanje kablova koji posle samo prave ršum.

      Što se tiče hoda tastera, već smo spomenuli da je hod do aktivacije 2 milimetra, a ukupan hod tastera 4 milimetra, te da se Gigabyte opredelio za Cherry MX Red svičeve koji ne zahtevaju veliku aktivacionu silu, naprotiv. Ono što nam se takođe dopalo jeste što ni ne rezultuju tako brutalno bučnim klikovima, za razliku od velikog broja “rođaka” u domenu mehaničkih tastatura. Ovo je tastatura koja je tek malo bučnija od klasičnih modela. Drago nam je da se u toj jurnjavi za retro-osećajem ipak zadržala određena, razumna mera, što nije slučaj sa pojedinim konkurentskim modelima. Za razliku od Aivia K8100 tastature, gde su tasteri bili podeljeni u tri grupe sa različitim aktivacionim silama, ovde je sve tastere dovoljno pritisnuti istom silom, odnosno masom od 45 grama. Naslon za dlanove je poveće veličine, ali vodite računa da nije integralni deo tastature, već se skida, te da o tome trebate da vodite računa ako prenosite tastaturu sa jednog mesta na drugo da je ne biste polomili.


      Najzad, softver. On je sasvim dobar i jasno upotrebljiv, premda izgled sa krupnim ikonicama deluje pomalo detinjasto. Pomoću softvera možete dosta toga podesiti. Možete podešavati profile i snimati makroe u njima, obrisati memoriju (čime efektivno brišete sve što ste prethodno usnimili), podešavate bazične mogućnosti tastera, i to bi otprilike bilo to. U suštini, softver radi to što treba kako treba i nema tu prevelike priče. Između profila, ponavljamo, šetate klikom na “džinovski prekidač” u gornjem desnom delu tastature, koji svetli u boji odgovarajućeg aktivnog profila. Boju pozadinskog osvetljenja ne možete menjati.

      Tastatura podržava i anti-ghosting tehnologiju koja eliminiše efekat blokiranja tastature u slučaju da se simultano pritisne (pre)veliki broj tastera. Situacija sa Aivia K8100 tastaturom je bila odlična po tom pitanju, pa u suštini ništa drugačije nismo ni ovde očekivali. Dakle, 5 do 6 simultano pritisnutih tastera je sasvim ostvarivo, te je u tom smislu sve OK. Upozoravamo da to neće biti bilo kojih 5 do 6 tastera, već u smislenim grupama. Dakle, bitno je kako će u, recimo, PESu tastatura reagovati kada pritisnete tri strelice plus komande na levoj strani (W, A, S, D), a ne da li možete da pritisnete odjednom sedam susednih tastera čije komande ni u kakvoj igri nemaju smisla.


      Rezime Nakon premijernog modela, Gigabyte je pokazao da je u stanju da ponudi još nešto aktivnim igračima, što je vrlo posebno i kada imamo u obziru kompletno tržište gejming periferija. Aivia Osmium je dosta specifičan proizvod, koji igračima koji ciljaju mehaničke tastature i retro osećaj nudi dosta toga. Osećaj u korišćenju je veoma dobar i korišćenje naprednih opcija je veoma lako i, što je nekima još bitnije, lako podesiv.

      Tu nije kraj, jer Aivia Osmium nudi nešto što smo po prvi put videli – radi se o USB 3.0 tastaturi. Prisustvo USB 3.0 interfejsa nije toliko bitno za samu komunikaciju tastature sa računarom, već pre svega za mogućnost direktnog povezivanja sadašnjih i budućih USB 3.0 periferija na tastaturu, što garantuje i svojevrsnu dugovečnost. Dizajn i oblik tastature nisu za svakoga, to smo već u više navrata istakli, ali je ceo proizvod veoma kvalitetan i pokazuje da Gigabyte ima šta da ponudi igračima i u sferi perifernih uređaja.  

       
       
       
      Prednosti: – Kvalitet izrade – Programabilnost, makroi – USB 3.0 portovi – Mehanička tastatura sa ne tako bučnim klikovima – Dobar osećaj u radu – Podešavanje intenziteta pozadinskog osvetljenja u letu putem analognog točkića Nedostaci: – Nije za svakoga – (Uslovno) Samo jedna (plava) boja pozadinskog osvetljenja
       
       
       
      Tastaturu na test ustupio Gigabyte.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi