Ako ste se ikada zapitali čemu služe oni „frižideri“ u računarskim centrima ili kako to da vaša firma ima 5 servera kada u server sali postoji samo jedno kućište, vreme je da saznate neke istine koje su administratori godinama ljubomorno čuvali od vas. Serveri ne izgledaju uvek onako kako očekujemo, niti ih ima onoliko koliko mislimo da bi trebalo da ih bude. U ovom tekstu ćemo nastaviti sa istraživanjem specifičn
Bojan Dančuo
Serveri – klasa za sebe
U ovom tekstu ćemo nastaviti sa istraživanjem specifičnosti serverskih tehnologija u odnosu na standardne, „kućne“ računare i kako im one pomažu u rešavanju konkretnih zadataka koji se pred servere postavljaju. Videćemo kako manje može biti više i kako smestiti mnogo u malo. Klasičan pojam računara u ovom slučaju postaje još rastegljiviji u odnosu na ono na šta smo navikli, a serveri vrebaju iz ponekada neočekivanih skrovišta. Pa da počnemo...
PCI-X
PCI-X ili PCI eXtended je prvenstveno serverski standard sa kojim se ljudi koji se ne bave serverima verovatno nisu ni sreli, pa često dolazi do zabune i mešanja sa PCI-E (PCI Express) standardom. Nastao je iz potrebe da se nadogradi PCI standard čija je propusna moć postala usko grlo za zahtevne zadatke i hardver tipa gigabitnih mrežnih adaptera ili brzih disk kontrolera. Koristi isti princip funksionisanja kao PCI, ali na većim frekvencijama i širinom bus-a od 64 bita naspram PCI standarda od 32 bita.
Kako je PCI standard napredovao, tako je i PCI-X doživljavao svoje revizije do trenutno aktuelnog standarda 2.0. Takođe je ispratio i prelazak sa 5V na 3.3V. PCI-X slot je generalno kompatibilan sa PCI karticama iste generacije, ali je neophodno ispoštovati zadatu voltažu, a montiranje nekompatibilne kartice je fizički nemoguće zbog različitog rasporeda zareza na slotu.
![]() |
Ipak, treba izbegavati korišćenje 32-bitnih PCI kartica u 64-bitnim PCI-X slotovima jer zbog svoje prirode svaki PCI-X kanal radi na brzini najsporije karte i obara performanse sistema. PCI-X je standard koji nikada neće doživeti veliku popularnost, jer trenutno veoma forsiran PCI-E dozvoljava veće brzine čak i od revizije 2.0 PCI-X, ali i dalje ima neke prednosti koje će mu obezbediti opstanak još duže vreme u serverskom svetu.
Karakteristike:
- PCI-X 1.0 povećava maksimalnu frekvencu signala sa aktuelnih 66 MHz za PCI standard na 133 MHz što omogućava maksimalni transfer od 1066 MB/s
- PCI-X 2.0 dozvoljava frekvencu od 266 MHz sa transferom od 2133 MB/s, kao i 533 MHz sa transferom od 4266 MB/s, 32x veća od originalnog PCI bus-a, dodaje 16-bit bus varijantu čime dozvoljava manje slotove za situacije gde ima malo prostora i dozvoljava napon od 1.5 V.
- PCI-X adapteri i slotovi su unazad kompatibilni sa 32-bitnim slotovima i adapterima.
Rack orman izgleda kao visoka vitrina sa uočljivim slotovima za komponente koje se šrafe za šine koje se pružaju celom visinom ormana. Standardna veličina komponente je 1 U - jedan „unit“, tj. jedinica, široka 19 inča i visoka 1.75 inča. U orman standardne veličine staje 42 U i predstavlja veoma praktično rešenje za smeštanje velike količine hardvera na mali prostor. Specijalizovana rack kućišta obično su visine 1, 2 ili 3 U, dok su serverska kućišta tower tipa uglavnom isto predviđena za opciono montiranje u rack orman pri čemu se polože na bok i onda su visine 3 U. U rack orman se često montiraju i druge komponente osim samih servera, kao što su UPS-evi, rekovi za eksterne hard diskove, kao i tastatura i monitor na izvlačenje koji služe za interakciju sa serverima u ormanu uz minimalno zauzimanje prostora.
Blade-ovi su sledeći korak u kompaktizaciji serverskih rešenja. Blade serveri se tako zovu jer su toliko tanki da podsećaju na sečiva. Za njih se koriste posebno projektovane ploče i kućišta minimalnog profila, tako da je moguće spakovati veliki broj servera u blade kućište. Sami blade serveri su lišeni svih suvišnih komponenti kao što su napajanje ili klasičan mrežni konektor i podrazumeva se da samo blade kućište pruža te usluge blade serveru koji se utakne u njega, gde u velikom broju slučajeva jedno napajanje opslužuje sve blade servere u blade kućištu. Često su i hard diskovi izmešteni van samog blade-a i nalaze se u posebnom kućištu sa hot-swap ležištima za diskove.
Virtuelizacija upravo ovo omogućava. Preko jednog sloja – posrednika, operativni sistem komunicira sa hardverom i zapravo nije ni svestan da ispod njega postoji neko ko ga kontroliše. Kontrolor sa druge strane može da izvršava više operativnih sistema istovremeno i dodeljuje im resurse po potrebi. Na ovaj način ceo operativni sistem može da se spakuje u jedan fajl u kome se nalazi njegov virtuelni disk i fajl sistem i bez problema se seli između različitih fizičkih servera kako mu se glad za resursima smanjuje ili povećava, jednostavno kao kada slažemo kockice. Takođe je moguće od postojećeg fizičkog servera napraviti virtuelnu mašinu, kao i obrnuto.
Do skoro je sloj koji kontroliše virtuelizaciju morao da se izvršava u nekom host operativnom sistemu, dok sada, pošto su prednosti virtuelizacije postale očigledne, novi serverski procesori (Intel Xeon npr.) u sebi imaju ugrađenu podršku za virtuelizaciju koja omogućava instalaciju samo osnovnog sloja iznad hardvera, dok virtuelne mašine imaju direktan pristup svemu ostalom, postižući tako performanse skoro identične čisto fizičkim mašinama.
Trenutno najrazvijeniji igrači na polju virtuelizacije su Microsoft sa svojim Hyper-V i Virtual PC proizvodima, kao VMware sa svojom familijom rešenja. Oba rešenja su u potpunosti minimizovala potrebu za softverskim delom kontrolora i podržavaju instalaciju svih operativnih sistema u virtuelne mašine, što uključuje i ne-windows OS-ove.
Virtuelizacija će tek doživeti pravi bum i mada je uvek bilo i ostalo tačno da resursa nikada nije previše, ovako će biti moguće iskoristiti ih mnogo racionalnije i fleksibilnije.
Specifikacija konfiguracije:
DESK Quad-Core Xeon Tower DS7250 – Takođe zasnovan na Intelovom S5000P čipsetu i LGA 771 soketu ali u vidu S5000PSLSAS ploče koja sadrži SAS kontroler za hard diskove. Server dolazi spakovan u jedno od kućišta iz SC5299 ili SC5400 familije, po izboru kupca i potrebe za specifičnim opcijama kao što su jače napajanje, dodatno redundantno napajanje i/ili hot-swap diskovi. Sva ova kućišta u slučaju smeštanja u rack orman zauzimaju visinu od 5U kada se polože horizontalno. Ploča podržava maksimalno 32 GB ECC rama, ima dva gigabitna mrežna adaptera, tako da može da posluži i kao proxy/firewall, a hard disk podsistem je podržan sa 2 SATA II i 4 SAS konektora sa SAS RAID 1, 0 i 10 podrškom i opcionim upgrade-om na RAID 5. Tu su i 2 PCI Express x8 slota, 2 PCI Express x4 slota i 2 PCI-X slota.
Specifikacija konfiguracije:
Desk Quad-Core Xeon Tower DS7270 - Takođe zasnovan na Intelovom S5000P čipsetu i LGA 771 soketu ali u vidu S5000PSLROMB ploče koja sadrži dodatni SAS kontroler sa čak 8 SAS portova. Server dolazi spakovan u jedno od kućišta iz SC5299 ili SC5400 familije, po izboru kupca i potrebe za specifičnim opcijama kao što su jače napajanje, dodatno redundantno napajanje i/ili hot-swap diskovi. Sva ova kućišta u slučaju smeštanja u rack orman zauzimaju visinu od 5U kada se polože horizontalno. Ploča podržava maksimalno 32 GB ECC rama, ima dva gigabitna mrežna adaptera, tako da može da posluži i kao proxy/firewall, a hard disk podsistem je podržan sa 6 SATA II i 8 SAS konektora sa SAS RAID 1, 0 i 10 podrškom i mogućom nadogradnjom na inteligentni hardverski podržan RAID 0, 1, 5, 10, 50 sa specijalizovanim Intelovim I/O procesorom na 333MHz . Tu su i 2 PCI Express x8 slota, 2 PCI Express x4 slota i 2 PCI-X slota.
Specifikacija konfiguracije:
Rack konfiguracije
Rack klasa je specifično orijentisana na serverske sisteme smeštene u rack ormane i podrazumeva specijalna kućišta niskih profila. Osnovno ograničenje koje ovaj koncept nameće je uglavnom u broju hard diskova koji mogu da stanu u ova niska kućišta. U ovoj kategoriji Desk nudi pet konfiguracija.
DESK Quad-Core Xeon Rack RS4200 – Ovo je entry level rack model, zasnovan na Intelovom S3210 čipsetu i S3200SHLC ploči. LGA 775 soket je jako zahvalna platforma koja vam čak teoretski omogućava da iskoristite običan Core 2 Duo procesor, pa da ga kasnije nadogradite na Dual ili Quad Core Xeon kada rast poslovanja povuče potrebu za većim performansama. Ploča podržava maksimum od 8 GB ECC rama, ima dve gigabitna mrežna adaptera, tako da može da posluži i kao proxy/firewall, 6 SATA II konektora sa RAID 1, 0 i 10 podrškom. Tu su i 1 PCI Express 8x slot sa 16x konektorom, 1 PCI Express 8x slot sa 8x konektorom, dva 64-bitna PCI-X slota i jedan 32-bitni PCI slot, mada je u rack kućištu teško na klasičan način koristiti kartice za proširenja, već se koriste specifična rešenja sa slotovima u koje se karte ubadaju horizontalno. Kućište je Intelov SR1530, rack varijanta visoka 1U. U ovom slučaju kućište ograničava broj hard diskova na dva.
Specifikacija konfiguracije:
DESK Quad-Core Xeon Rack RS4250 – Takođe zasnovan na Intelovom S3210 čipsetu i S3200SHLC ploči sa pratećim LGA 775 soketom za procesore. Razlikuje se od prethodnog modela u kućištu koje u ovoj varijanti ima 3 hot swap ležišta za hard diskove, dok i dalje zadržava visinu od 1U.
Specifikacija konfiguracije:
DESK Quad-Core Xeon Rack RS8100 – Zasnovan na Intelovom 5000V čipsetu i LGA 771 soketu, ovaj server je nešto jače, ali i dalje skalabilno rešenje kod koga se može krenuti od jednog procesora i kasnije dodati drugi do maksimuma od dva Quad Core procesora, tj. efektivnih 8 jezgara za aplikacije. Dolazi u istom kućištu kao i prethodni model i sadrži 3 hot swap ležišta za hard diskove. S5000VCLR ploča podržava do 12 GB ECC rama.
Specifikacija konfiguracije:
DESK Quad-Core Xeon Rack RS8500 – Zasnovan na novijem Intelovom čipsetu 5400, koji pored dva procesora podržava i 1600 MHz FSB, dual PCIe 2.0 x16 slotove i do 128 GB memorije. SR 1560 kućište dolazi sa jačim napajanjem od 600W.
Specifikacija konfiguracije:
DESK Quad-Core Xeon Rack RS9100 – Zasnovan na Intelovom 5000P čipsetu i LGA 771 soketu u vidu S5000PAL ploče. Podržava do 32GB rama, a osnovna razlika od prethodnih modela je u Intelovom SR2500 kućištu koje ima visinu od 2U, ali može da primi do 6 hot-swap SATA diskova i poseduje jače napajanje od 750W, kao i mesto za opciono redundantno napajanje.
Specifikacija konfiguracije:
Rezime
U ovom tekstu smo naučili koje su specifičnosti PCI-X slotova, šta su to rack i blade serveri, koji su to serverski operativni sistemi, a dotakli smo se pojma virtuelnih servera i njihovog odnosa sa stvarnim, fizičkim serverom. U narednom tekstu ćemo istražiti trenutne tendencije na serverskom tržištu, kao i probleme koji nastaju tokom implementacije i rešenja za njih. Videli smo ostatak Desk-ove ponude u performance i rack klasi servera, kao i jedan specijalizovani storage uređaj. Zahvaljujemo se firmi Desk Computers na pomoći u realizaciji teksta, a zainteresovane koji prate ovu seriju tekstova će obradovati podatak da će novi tekst o serverima moći da čitaju veoma brzo na već poznatim stranicama...