Digitus External SATA Docking Station

Digitus External SATA Docking Station

Jednostavna i interesantna naprava koja ima potencijal da donese novi kvalitet bekapovanja

    Sadržaj

      Filip Majkić

      Digitus External SATA Docking Station

      Da bismo shvatili značaj proizvoda koji prikazujemo, trebamo pre svega osmotriti aktuelan trenutak po pitanju rešenja za skladištenje podataka i usvojiti nekoliko preliminarnih odrednica. U aktuelnom trenutku, sa brzim internetom (u okvirima Srbije, naravno) i mogućnošću da se vrlo brzo prebacuju velike količine podataka, veliki broj korisnika puni hard diskove kao od šale. Koliko ste samo puta pomislili „Da li da ovo uopšte režem, da li možda da jednostavno sve držim na hard diskovima. Naravno, niko vam nije mogao braniti da stalno ubacujete i izbacujete hardove iz kućišta, ali je to blago rečeno neelegantno rešenje, slično kao i korišćenje eksternih kućišta za hard diskove u koje se opet moralo montirati po nekoliko minuta. Cene hard diskova su značajno pale. Ruku na srce, i dalje je bekapovanje na DVDove više isplativo ako gledamo trošak po gigabajtu, ali komfor je podjednako bitna stavka. Takođe, cene Blu-ray optike nikako da padnu na prihvatljiviji nivo, te se stoga sve veći broj korisnika okreće hard diskovima kao primarnom metodu bekapovanja velikog broja fajlova (čitati – filmova, muzike, a ne stidi se da kaže ni CEO kompanije Seagate – i pornografije). Sada se pojavljuje nova generacija uređaja koja je u stanju da ovakav koncept bekapovanja učini znatno pogodnijim.
       

      Jedan od prvih predstavnika HDD docking station-a nove generacije koji je stigao na naše tržište stiže iz kompanije Digitus. U svetu postoje raznovrsna rešenja ovog tipa, ali kod nas ona nisu bila zastupljena u tolikoj meri. Digitus External SATA HDD docking station (ime vrlo adekvatno opisuje funkciju uređajau ovom slučaju) predstavlja postolje koje prihvata 3.5-inčne i 2.5-inčne hard diskove i obezbeđuje njihovo povezivanje sa računarom preko USB 2.0 konekcije. Kako se radi o klasičnom postolju, diskove je moguće direktno „bockati“ u njega, bez ikakve potrebe za montiranjem, šrafljenjem ili nečim sličnim. Na ovaj način se brzo i lako mogu menjati diskovi i može se gotovo u potpunosti iskorišćavati koncept bekapovanja na hard diskove. Istovremeno se eliminiše potreba za držanjem velikog broja hard diskova unutar kućišta, što uslovljava dodatno zagrevanje, buku, ali i potrebu za korišćenjem većeg, prostranijeg kućišta, obezbeđivanjem dodatnog hlađenja i slično.

      Digitus External SATA Docking Station

       

      Podržani diskovi

      SATA, 2.5“, 3.5“

      Interfejs

      USB 2.0

      Pakovanje

      USB 2.0 kabl, strujni adapter sa kablom, kratko uputstvo

      OS

      Windows 98SE/2000/XP/Vista, Mac OS X 10.2 i naredni

      Boja

      Crna

      Dimenzije

      130 x 90 x 68 mm

      Cena

      Oko 2700 dinara

      Sam uređaj funkcioniše prilično jednostavno. Kabl kojim se obezbeđuje napajanje u struju, kabl za prenos podataka u USB 2.0 port i sprava je spremna za prihvatanje diskova. Diskovi se ubacuju u odgovarajuće ležište na gornjem delu postolja, izrađenog od plastike crne boje. Unutar ležišta postoje odgovarajući frejmovi za 2.5“ i 3.5“ modele, a nakon pravilnog priključivanja se čuje klik, koji sugeriše da je sve pravilno postavljeno. Korisniku ostaje da uključi struju preko prekidača koji se nalazi na zadnjem delu postolja. Na gornjoj strani se još nalaze simbol kompanije Digitus, te LED indikator rada (crveni i plavi, pri čemu plavi treperi tokom transfera podataka) eliptičnog oblika. Tu je i taster, čijim pritiskom se hard disk izbacuje iz ležišta, nakon čega ga korisnik može izvaditi. Naravno, pre nego što ga pritisnete, toplo se preporučuje obavljanje standardne Safely Remove Hardware kombinacije, kao i isključivanje prekidača sa zadnje strane.
       

      Mi smo isprobali dva hard diska. To su Samsung SpinPoint F1 HD753LJ SATA2 hard disk poslednje generacije, kapaciteta 750 GB i sa 32 MB bafera, kao i Maxtor DiamondMax 10 6L250S0 SATA1 hard disk, kapaciteta 250 GB, sa 8 MB bafera. Radi se o 3.5-inčnim diskovima, dok 2.5-inčne nismo imali, ali ne treba očekivati značajne razlike, imajući u vidu ograničenja samog interfejsa. Rezultate možete videti na priloženim slikama. U praksi, treba očekivati brzine transfera od 24-25 pa do 28-29 MB/s, što je u rangu brzina koje se mogu očekivati od USB diskova. Svi noviji 2.5-inčni diskovi raspolažu većim brzinama transfera, tako da se i kod njih može očekivati sličan rezultat, pošto je u ovom slučaju, kao što smo već napomenuli, jedini ograničavajući faktor propusna moć USB konekcije.

      Ono na šta bismo skrenuli pažnju, ukoliko se budete opredelili za nabavku ovog uređaja (ili nekog drugog uređaja ovog tipa) jeste aspekat buke koju emituje hard disk. Naime, ne treba izgubiti iz vida da će disk raditi „go“, tako da ćete jasno čuti određenu buku u samom radu. U konkretnom primeru, Samsungov model se pokazao neuporedivo prijatnijim za sluh i tišim od Maxtora, koji je umeo da napravi popriličnu buku. Iako se diskovi u spravama ovog tipa najčešće koriste samo namenski, ipak ne treba gubiti iz vida i tu sitnicu. Treba voditi i računa o tome da ne postoji nikakvo hlađenje diska. Takođe, pomenućemo još jedno rešenje slične prirode, koje možda naizgled ne deluje tako. Radi se o Cooler Master Xcraft 360 eksternom kućištu za hard diskove. Ono što je zajedničko ovim napravama jeste lak i efikasan sistem montiranja, te ih u tom kontekstu i spominjemo kao slične, iako su po obliku i svemu ostalom veoma različiti. Oba uređaja karakteriše mogućnost izmene diskova u roku od svega par sekundi. Xcraft poseduje i eSATA konekciju, dok ovaj dock to nema, ali postoje drugi modeli koje takođe očekujemo na srpskom tržištu u dogledno vreme, koji imaju eSATA, FireWire, USB konektore, a služe i kao višeportni USB hub-ovi i slično.

      Digitus External SATA HDD docking station je namenjen manje zahtevnim korisnicima, koji daju jasnu prednost udobnosti bekapovanja na velike hard diskove u odnosu na snimanje gomile optičkih medije i kojima je bitno da svoje diskove mogu brzo i lako da zamene i iskoriste njihove sadržaje. Em omogućava novi koncept bekapovanja i čuvanja podataka, em obezbeđuje maksimalnu udobnost u tom smislu. Zahtevniji će verovatno negodovati zbog odsustva podrške za brže konekcije, ali ovaj dock sasvim korektno i kvalitetno obavlja svoj posao i zadovoljava potrebe ciljne grupe. Zahtevniji će verovatno sačekati verzije sa eSATA konekcijom, ali oni koji ne žele da čekaju ili čiji se koncept korišćenja većeg broja hard diskova ne bi u tolikoj meri oslanjao na dostizanje što većih brzina transfera, sada imaju vrlo solidan uređaj na raspolaganju, koji radi tačno ono što treba. Uostalom, takvi uređaji će imati i višu cenu. Sa naše strane – pohvale, ne samo za performanse, već i za sam koncept uređaja (naravno, nije Digitus prvi smislio ove sprave, ali je među prvima koji ih donose kod nas). Sa nestrpljenjem očekujemo neke buduće nadgradnje, za koje se nadamo da će na naše tržište pristizati još brže.

      Prednosti:

      – Brzo i lako menjanje hard diskova
      – Jednostavan za upotrebu
      – Omogućava novi koncept bekapovanja, uz obezbeđivanje visokog stepena udobnosti

      Mane:

      – Bez izrazitih mana
      – Možda je kabl za napajanje mogao biti nešto duži

      Uređaj na test ustupila kompanija Imtel

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi