Cooler Master HAF XM

Cooler Master HAF XM

Kompanija Cooler Master je poodavno predstavila prvo kućište koje je imalo naziv HAF, a ovaj naziv je u stvari skraćenica od High AirFlow ili veliki protok vazduha. Ovaj "provetreni" model je postao jako popularan, pa je od njega počela i cela jedna serija koja se osvežava prilično redovno. Ovom prilikom smo dobili verziju HAF XM koji pripada midi-tower kućištima, a i pored nešto manjih dimenzija ne žrtvuje ništa čime bi ugrozio svoj naziv. Brojni ventilatori su prisutni, od kojih su neki prilično velikih dimenzija, tako da HAF XM potpuno opravdava svoje ime.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović U velikoj kutiji, koja je ista kao i kod većine drugih modela, stiže novo Cooler Master kućište. Cooler Master se, kao i uvek, trudi da za većinu specifikacija i dobar deo opisa iskoristi površinu kutije, gde se nalazi i veliki broj slika. Osim samog HAF-a, u pakovanju se nalazi i kratko uputstvo koje objašnjava elemente proizvoda i kako ih upotrebiti. Voleli bismo da je uputstvo malo detaljnije i jasnije, jer iako stariji korisnici neće imati problema, imamo utisak da bi se pojedini početnici mogli zbuniti. Tu je naravno i kutija u kojoj se nalaze šrafovi, vezice i ostali neophodni dodaci za montažu hardvera i osiguravanje kablova.

      Kućište je klasičnih midi-tower dimenzija, a crna boja je potpuno dominantna, pa osim srebrnog Cooler Master logoa, nećete naći nijedan drugi detalj u nekom drugom tonu. Iskreno, nama se takav pristup dopada, ali je definitivno reč “monoton” prva koja će većini pasti na pamet. Naravno, konstrukcija je čelična, pa zaista nije moguće naći bilo kakav prigovor kvalitetu izrade HAF XM-a. S obzirom na materijal koji se koristi za konstrukciju i relativno male dimenzije ne čudi što nema nikakvog uvijanja niti bilo kakvog osećaja da kućište nije čvrsto.

      Detalji su naravno većim delom izrađeni od plastike, a govorimo o gornjoj stranici i frontalnom delu gde će vam u oči upasti prvenstveno aluminijumske mrežice ispod kojih su smešteni filteri za prašinu. Gornja stranica je izvedena u obliku poklopca, koja se drži pomoću jednog šrafa. Ispod nje se nalazi jedan veliki ventilator koji služi za izduvavanje vazduha. Njegov prečnik je 200 milimetara, a veoma je tih zahvaljujući prilično niskom broju obrtaja. Dobra vest je da pored njega možete dodati još jedan kako bi ste mogli da obezbedite dodatnu provetrenost. Osim ovih, moguće je dodati i dva manja od 140mm, a na ovom mestu je predviđena mogućnost da se smesti i radijator za vodeno hlađenje.

      Na prednjoj strani se takođe nalazi jedan ventilator prečnika 200mm, s tim što je transparentan i imajući u vidu orijentaciju, služi za uvlačenje vazduha. Osim toga, prednja strana krije veliki broj slotova za smeštanje 5,25″ i 3,5″ uređaja, a njihova montaža je prilično pojednostavljena zbog sistema vađenja 3,5-inčnih maskica. Sve što je potrebno jeste da povučete malu bravicu i otvoriće vam se mala fioka koju možete izvaditi ili u nju montirati neki od uređaja za smeštanje podataka, a imate ih dve na raspolaganju.

      Treba pomenuti da ove 3,5mm fioke poseduju SATA i naponski priključak unutra, pa nije potrebno ništa raditi po pitanju kabliranja na samom SSD/HDD-u već na ovaj način bukvalno obezbeđujete “plug & play” pristup, s tim što morate imati sve povezano u unutrašnjosti kućišta. Ovu mogućnost Cooler Master naziva X-Dock, a HAF XM je jedno od kućišta koje ga ima.

      Na prednjoj strani se ujedno nalaze i USB portovi, kao i 3,5mm konektori za mikrofon i slušalice. Osim što ima dva USB 2.0 porta, kao i većina drugih kućišta, HAF XM poseduje i dva USB-a treće generacije, a naravno, potrebno je i da vaša matična ploča podržava ovaj standard.
      Na gornjoj strani su smešteni tasteri za paljenje i reset računara, ali i jedan koji služi da ugasi LED osvetljenje prednjeg ventilatora, što može biti korisno za one koji ne vole da im kućište non-stop blješti. Dopada nam se gumirana površina koja je namenjena odlaganju sitnica. Gumena podloga eliminiše vibracije i ovo je jedna od dobrih ideja koja se relativno davno pojavila na Cooler Master-ovim proizvodima, ali je definitivno praktična i nadamo se da ćemo je sve češće viđati. Na ovom mestu su smešteni i indikatori rada u vidu LED-ova crvene boje.

      Otvaranje leve bočne strane HAF XM-a je rešeno pored klasičnih šrafova, pomoću mehanizma koji se otvara rukom i ovo nam se izuzetno dopalo, jer otvaranje ne vrši klasičnim klizanjem unazad, što je daleko praktičnije rešenje. Kvalitet plastičnog mehanizma deluje kvalitetno i nemamo utisak da bi mogao da bude kratkog veka. Na istoj toj strani je moguće montirati još jedan ventilator od 200mm ili dva od 140mm. Treba napomenuti da se ovo odnosi na našu verziju sa testa, jer pored nje postoji i HAF XM koji poseduje bočnu stranicu sa providnim elementom na koju nije moguće smestiti aktivno hlađenje.

      Unutrašnjost ovog kućišta je iznenađujuće prostorna i lepo organizovana. Na dnu se smešta napajanje koje poseduje i klizajući poklopac koji služi da sakrije “šumu” kablova koja često izlazi iz nemodularnih napajanja. Osim ovog prijatnog detalja tu su i otvori za kabliranje i provlačenje creva za vodeno hlađenje, što je već ustaljena praksa ovog proizvođača. Takođe, unutrašnji zidovi su kompletno ofarbani u crno, pa verujemo da bi u kombinaciji sa belim kablovima konačni rezultat bio vizuelno fantastičan. Na zadnjem zidu je smešten i ventilator od 140mm kao izduvni i nakon svih ostalih koje smo pomenuli jasno je zašto ovaj model nosi naziv HAF.

      Treba pomenuti i veliki otvor koji se nalazi na delu na koji se smešta matična ploča, a koji omogućava da prilikom zamene kulera sa backplate-om ne bude problema i da se tom prilikom ne mora vaditi matična ploča. Montaža svega deluje izuzetno jednostavno, a posebno nam se dopada jednostavni mehanizam koji menja šrafove pri montaži optičkih uređaja, a koji funkcioniše po vrlo jednostavno principu poluge sa dva položaja.

      Ubacivanje hard diskova nije ništa komplikovanije i svodi se na minijaturne fioke, a obezbeđeno je mesta za ukupno šest “storage” uređaja, ne računajući X-Dock slotove. Za sve komponente su isporučeni odgovarajući šrafovi u dovoljnoj količini, pa u tom pogledu je korisnik maksimalno zbrinut.

      Zaključak Za kraj treba reći da je Cooler Master napravio kvalitetno rešenje, koje je će se dopasti onima koji su relativno ograničeni sa prostorom i koji nisu u mogućnosti da sebi obezbede mesta za Full Tower kućište. Pritom HAF XM poseduje puno prostora, kao i veliki broj ventilatora po “deafultu”, ali i pored toga vam ostaje veliki broj praznih mesta za eksperimentisanje i traženje najefikasnije kombinacije. Naravno, imajte u vidu da će ovako dobro provetren, HAF XM biti magnet za prašinu. Doduše, zahvaljujući filterima, komponente će biti zaštićene u određenoj meri, ali i pored toga će iziskivati redovno čišćenje. Sve u svemu sa dobrim kvalitetom i cenom od oko 100 evra HAF XM nudi jako puno svakom tipu korisnika i definitivno smatramo da će opravdati uloženi novac iako se nadamo da će cena u narednom period pasti u određenoj meri. Prednosti: – Kvalitet izrade – Prostornost – Provetrenost Mane: – Nešto lošiji filter za napajanje nego što smo očekivali  
       
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi