Lenovo Tab A serija tableta

Lenovo Tab A serija tableta

Cenovno pristupačna Lenovo A serija tableta namenjena osobama sa tanjim budžetom pronašla je put i do našeg testnog stola. U današnjem testu predstavljamo vam u suštini tri dosta slična modela, među kojima postoji svega nekoliko različitih stavki u specifikacijama. Reč je o tabletima oznaka A7-40 i A7-50 koji dolaze sa 7-inčnom dijagonalom ekrana, ali takođe i većem 8-inčnom A8-50 modelu. Svaki od pomenutih poseduje MediaTek čipset sličnih performansi, 1280 x 800 rezoluciju ekrana i 4.4.2 KitKat verziju Androida...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Na Benchmarku skoro svakodnevno možete pročitati nove testove uređaja iz raznih cenovnih kategorija – od najjeftinijih do veoma skupih. Poenta je da svaka roba ima svog kupca, a mi se trudimo da pokrijemo što je više moguće različitih kategorija, ne da prikazujemo samo one modele koji su najbolji i najskuplji. To naravno ne znači da su jeftini modeli loši, naprotiv, jer se često u našim rukama nađu uređaji koji nude dosta u odnosu na svoju cenovnu klasu. Pred nama je zadatak da proverimo da li je to slučaj i sa Lenovo Tab A serijom.
      Tri tableta sličnih specifikacija, ali opet sa razlikama koje usmeravaju kupca ka određenom modelu. Da li je bitna 3G konekcija i zadnja kamera, veća 8-inčna dijagonala, ili jednostavno najniža cena? To su pitanja koja kupac sebi treba postaviti kako bi odlučio da li bi mu najviše odgovarao A7-50, A8-50 ili možda A7-40 model. Pogledajmo šta svaki od njih nudi po pitanju hardvera.
      lenovo_tab_a_serija_s.jpg
      Hardver
      Klasa u kojoj se ovi modeli nalaze može se okarakterisati kao niža-srednja, ili se pak može reći da pripadaju višem segmentu niske kategorije – sve zavisi kako ih posmatrate, ali oba opisa su tačna. Kao takvi, MediaTek čipseti koji se nalaze u njima takođe su osrednjih performansi. U slučaju Tab A7-40 modela reč je o MediaTek MT8121 čipsetu, ali ne varijanta sa PowerVR SGX 544, već sa Mali-400MP grafičkim čipom. Drugi A7-50 3G model poseduje MediaTek MT8382, opet sa Mali-400MP čipom.
      Oba pomenuta čipseta imaju četvorojezgarni Cortex A7 procesor na 1.3 GHz, pa su zapravo isti iako imaju različite oznake, što je pomalo zbunjujuće. Veći Tab A8-50 takođe poseduje MT8121 čipset, tako da su sva tri tableta gotovo pa identična po ovom pitanju.
      [modul]uporednaspecifikacija=7758,7757,7759[/modul]
      Najpristupačniji model od tri pomenuta je Tab A7-40 koji dolazi sa 8GB skladištem, dok A7-50 3G varijanta i veći 8-inčni A8-50 WiFi-only imaju 16GB memorije. Kada je reč o radnoj memoriji, sva tri modela dolaze sa 1GB RAM-a. Pošto je zamišljen kao cenovno najpristupačniji u Tab A seriji, A7-40 ne poseduje zadnju kameru, ali tu je prednja od 2MP. Skuplji A7-50 i A8-50 modeli osim prednje 2MP kamere imaju i zadnju sa senzorom rezolucije 5MP, bez prisustva LED blica. Izuzetno bliski 7-inčni tableti poseduju istu Li-Po bateriju sa kapacitetom od 3450 mAh, dok je 8-inčni model fizički veći i ima veći ekran, pa samim tim koristi i veću Li-Po 4200 mAh bateriju…Pošto je očigledno da je ovde reč o generalno sličnim tabletima, tako se i njihov fizički izgled međusobno ne razlikuje previše. Sva tri modela poseduju manje-više isti dizajn sa blago zaobljenim ćoškovima i ne tako uzanim trakama oko ekrana. Osvrnućemo se ukratko i na sadržinu pakovanja. Kutije u kojima dolaze ovi modeli sivkasto bele su boje sa šarom zaobljenih linija, a njihova sadržina je osnovna – punjač, microUSB i par knjižica sa upustvom i informacijama o proizvodu. 
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_1_s.jpg
      Retko koji proizvođač uključuje slušalice, čak i kod dosta skupljih tableta, pa nismo iznenađeni što one izostaju kod ovih cenovno pristupačnih modela. Sa druge strane, pojedini proizvođači uključuju OTG kabl-adapter, koji nažalost nije prisutan u pakovanju tableta Lenovo Tab A serije. Kada posmatrate A7-40 i A7-50 modele spreda, gotovo da ne postoji razlika između njih. Naizgled je reč o stereo zvučnicima kod oba modela, ali kod jeftinijeg A7-40 tableta deo iznad Lenovo logoa nema rupice i reč je o ukrasnoj plastici.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_2_s.jpg
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_3_s.jpg
      Čudna stvar je to što iako A7-50 i A8-50 imaju rupice kako iznad tako i ispod ekrana, zvuk dolazi samo sa donjeg zvučnika pri slušanju muzike… Tableti kojim se bavimo u ovom tekstu izrađeni su od plastike, a sam kvalitet izrade je vrlo solidan za ovaj cenovni rang. Raspored elemenata je identičan na sva tri modela – leva strana je prazna, donja sadrži samo rupicu mikrofona, desna Volume i Power tastere, a gornja microUSB port i 3.5mm priključak.
      Više na pozadini nego na boku sva tri tableta smeštena su dugačka vratanca, iza kojih se nalazi microSD slot, ali i SIM slot regularne veličine u slučaju Tab A7-50 modela. Materijal od kojeg je izrađena zadnja stranih jeste plastika, ali je reč o mekanijoj plastici koja je blago gumirana i samim tim prijatna na dodir.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_4_s.jpg
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_5_s.jpg
      U slučaju Tab A7-50 i A8-50 modela pre nego što smo počeli sa korišćenjem tableta, izvršili smo nadogradnju sa Jelly Bean 4.2.2 na KitKat 4.4.2 verziju Androida, dok je A7-40 prethodno bio nadograđen na 4.4.2. Sa istom verzijama Androida, korisnički interfejs je takođe skoro pa identičan. Ono što nam se dopada – ako izuzmemo ikonice i poneki sitniji element – je to da je upotrebljen skoro pa AOSP izgled korisničkog interfejsa, blizak KitKat-u kakav je (bio) prisutan na Nexus 7 modelu. Pomenuli bismo još jedan izuzetak, a to je izostavljanje fioke sa aplikacijama kao i kod svih Lenovo tableta/smartfona, pa se sve aplikacije nalaze na početnim ekranima.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_softver_1_s.jpg
      Pošto je prisutan slot za SIM karticu kod A7-50 modela, pored mobilne internet konekcije dostupna je i Messaging aplikacija za slanje i primanje SMS-ova . Sa druge strane, očekivali smo da tu bude i Dialer aplikacija, jer pomenuti model za azijsko tržište nudi tu mogućnost, nažalost ne i za evropsko tržište. Pozivanje i primanje poziva ovde nije moguće, čak ni sa 3rd party aplikacijom kao što je RocketDial. 
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_softver_2_s.jpg
      Lenovo na ove tablete donosi svoje prepoznatljive aplikacije kao što su SHAREit, SYNCit, Power Managment, ali tu su i Evernote, Norton Mobile, Navigate, Kingsoft Office (WPS Office u slučaju A7-40 modela), UC Browser, Accuweather, kao i Dolby aplikacija kod 8-inčnog modela. Ima tu još nekoliko preinstaliranih aplikacija, pa se može reći da je njihov ukupan broj poveći, što može dobra ili loša stvar.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_softver_3_s.jpgPomalo je očigledno je da A7-40 i A7-50 dele identične fizičke dimenzije, dok je 8-inčni A8-50 primetno širi i duži, ali zapravo tanji za 1mm. Dimenzije 7-inčnih modela su tek u redu, blago su duži, širi i teži nego što bismo voleli, ali u granici prihvatljivosti za ovaj cenovni rang. Isto važi i za 8-inčni model. Svakako da postoje uži, tanji i lakši tableti u ovim dijagonalama od Lenovo Tab A serije, ali ne u ovoj cenovnoj kategoriji, što svakako treba uzeti u obzir. Bez obzira na nešto veće fizičke dimenzije, sva tri modela su prijatna za držanje u ruci, i ono što je dosta bitno – čvrsti su na bokovima i generalno solidno su izrađeni, iako smo primetili da se zadnja strana vrlo blago ugiba pri pritiskom u sredinu. Ništa što bi pokvarilo utisak pri korišćenju.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_7_s.jpg
      Ono što treba napomenuti je da sva tri modela imaju istu 1280 x 800 rezoluciju i ekran IPS tipa. Među njima razlike u kvalitetu prikaza postoje, ali nisu drastične. Recimo, najsvetliji među njima je A7-40 sa 368 cd/m2, zatim A7-50 sa 350 cd/m2 i najmanje svetao među njima A8-50 sa 315 cd/m2. Kada je u pitanju tačnost boja, u prednosti je A7-50 uz Delta E 6.47, zatim A7-50 sa 7.33 i na kraju A7-50 uz 7.92 Delta E vrednost. 8-inčni model ima najtačniju temperaturu boja sa 6676K, zatim A7-50 sa 7168K i na kraju A7-40 sa hladnijim 7863K prikazom.
      Gamma vrednost je najtačnija kod 8-inčnog tableta – 2.28, A7-40 ima 2.11 i A7-50 1.99 vrednost. Sva tri modela imaju korektan kvalitet prikaza, samo što on nije preterano svetao ni kod jednog modela, pogotovo u A8-50 slučaju. 216 i 189 PPI vrednosti neće zadiviti nikog po pitanju oštrine, prikaz je blago krzav, ali svukupno dovoljno dobar u sva tri slučaja.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_6_s.jpg
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_calman_i_svetlina_s.jpg
      Pošto smo pomenuli u hardver sekciji teksta da su čipseti ovih modela identični, njihove performanse su takođe vrlo bliske, što je potvrđeno i sintetičkim testovima. MediaTek čipseti sa Cortex A7 procesorima na 1.3 GHz nisu preterano snažni, ali ne mogu se ni nazvati slabim. U kombinaciji sa Mali-400MP grafičkim čipom, ovaj procesor je pružao donekle glatko iskustvo u korišćenju, sama brzina izvršavanja akcija jeste osrednja, ali je sasvim dovoljna da celokupan utisak u radu bude pozitivan. Popularan Antutu benchmark pružao je cifru od 18-19 hiljada u zavisnosti od modela, a ostale rezultate testova koje sprovodimo na tabletima možete pogledati u našoj bazi podataka proizvoda, prostim unošenjem imena modela u polje za pretragu na vrhu Benchmark stranice. 1GB radne memorije neće biti tako dobar za zahtevnije aplikacije, kao ni za držanje većeg broja aplikacija u kešu…
      Zadnja kamera je odsutna kod najpristupačnijeg A7-40 modela, dok 5MP senzor kod preostala dva tableta ne nudi spektakularne rezulate. Situacija je nešto bolja kod A8-50 modela, a iako količina detalja nije visoka, kamera većeg tableta pruža živahnije boje u odnosu na 7-inčni A7-50 kod kojeg su one ispranije i bleđe. Nedostatak autofokusa kod oba modela svakako se primećuje, pa ne treba držati očekivanja visokim. Zvuk sa mono zvučnika je nešto puniji i blago glasniji kod A8-50 modela, ali ni kod jednog tableta nije preterano kvalitetan, ali završava posao bez većih nedostataka.
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_1_s.jpg

      Autonomija koju smo testirali na 100% osvetljenja, što je naša stara metoda ispitavanja autonomije jer su tableti testirani u vreme pre nego što smo počeli sa novom metodom, najbolja je u slučaju 8-inčnog modela. Pomenuti je ostvario 5 sati i 3 minuta neprekidnog surfovanja, zatim A7-50 je pružio rezultat od 4 sata i 10 minuta, dok je najlošiji bio a7-40 sa cifrom od 3 sata i 53 minuta. Kod 8-inčnog modela trajanje baterije je zadovoljavajuće, dok se isto ne može reći i za dva 7-inčna modela…
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_baterija_a8_50_s.jpg
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_baterija_a7_50_s.jpg
      lenovo_tab_a7_40_a7_50_a8_50_baterija_a7_40_s.jpgTri Lenovo tableta iz ovog testa donose za svakog ponešto, u zavisnosti od toga koji su vaši prioriteti pri kupovini. Najpristupačnijem 7-inčnom A7-40 je dodatno smanjena cena sa 13 na 10 hiljada dinara, čineći ga još primamljivijim u ovom cenovnom rangu, pod uslovom da vam 8GB i nedostatak zadnje kamere ne predstavljaju problem. Ukoliko želite 3G konekciju, veće 16GB skladište i 5MP zadnju kameru, cena postaje viša i penje se na 17 hiljada dinara, što i dalje ostaje u prihvatljivom rangu obzirom na SIM slot.
      lenovo_tab_a_serija_s.jpg
      Ukoliko 3G internet konekcija nije bitna i dovoljna vam je WiFi konekcija, a želite veći 8-inčni ekran i najbolju autonomiju među ovim modelima i najprijatniji kvalitet prikaza, A8-A50 sa cenom od 18 hiljada dinara je tablet za vas. Sva tri modela poseduju svežiju verziju Androida, pristojne performanse, mada slabiju oštrinu i svetlinu prikaza, i ne tako dobru autonomiju, pogotovo u slučaju 7-inčnih modela. Kompromisi moraju da postoje, pogotovo kod cenovno pristupačnijih modela, ali Lenovo tabletima iz serije A smo sveukupno sasvim zadovoljni…sigurna kupovina!
      Prednosti
      – Pristojne performanse – AOSP-oliki interfejs – 3G konekcija u slučaju A7-50 modela – Pristupačne cene
      Mane
      – Slabija autonomija kod sva tri modela – Oštrina prikaza nije na visokom nivou – Ne tako visoka svetlina ekrana
      Tablete na test ustupio Lenovo.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi