Huawei MateBook (Video)

Huawei MateBook (Video)

Invazija hibrida se nastavlja. Međutim, za razliku od tradicionalnih PC proizvođača, ovaj put imamo novajliju na polju 2-u-1 uređaja i Windows uređaja uopšte, koji nam stiže sa mobilnog tržišta. Može li Huawei svoja pozitivna iskustva sa polja Android smartfona i tableta iskoristiti da donese novi kvalitet na sceni hibrida i unese pometnju među Lenovo, HP, ASUS i druge proizvođače?

    Sadržaj

      Filip Majkić
      Nema nikakve sumnje da je MateBook izuzetno važan proizvod, kako za kompaniju Huawei, tako za mobilnu industriju u celini. Svoja iskustva sa mobilnog tržišta, gde je za relativno kratko vreme postao ubedljivi broj 3, Huawei sada može da donese na polje Windows hibrida i poslovnih računara. Samim tim, kreiranju se pristupa iz jednog novog ugla, a rezultat možete da vidite na ovim stranicama.
      Istovremeno će MateBook biti jedan od retkih globalno dostupnih uređaja, za razliku od konkurenata poput Surface hibrida. Sa druge strane, ako ga poredimo sa iPad Pro, imamo situaciju da su funkcionalnosti ovih rešenja drugačije, pošto je Huawei MateBook uređaj sa Windows 10 operativnim sistemom i dobro poznatom x86 platformom, te kompletnom softverskom bibliotekom koja ga prati.

      Koliko se puno očekuje od MateBook modela dovoljno govori i to što je ovo zapravo bio jedini uređaj koga je Huawei predstavio ove godine na MWC sajmu u Barseloni. Kompletna pažnja i fokus su bili na njemu, te je zaista bilo veliko iznenađenje da proizvođač broj 3 na polju mobilnih telefona na najvećoj svetskoj smotri predstavi samo jedan uređaj. I da taj uređaj bude hibrid, odnosno Windows računar. Jedno je sigurno – za sva ta očekivanja postoje itekako dobri razlozi.
      Kompletan paket
      Za potrebe testa nismo dobili samu kutiju proizvoda, ali smo dobili kompletan sadržaj, uključujući i dodatke. Stavka koja u principu utiče na sve jeste – debljina računara od svega 6.9 milimetara, odnosno prisustvo samo jednog porta. To je USB Type-C, koji se nalazi na jednom od bokova. Na ovaj port se priključuje strujni ispravljač, putem izuzetno tankog kabla.
      huawei_matebook1_s.jpg
      No, da biste iskoristili pune mogućnosti ovog računara, svakako ćete priključiti adapter/dok koji ide uz njega. Njega ćete naći u predivno dizajniranoj kutiji izrađenoj od kože, koja se otvara i u kojoj se nalaze razni dodaci koji se drže pomoću magneta. Najpre, tu je olovka koja je priča za sebe i o kojoj ćemo nešto kasnije reći više. Zatim su tu dva adaptera – sa USB Type-C na micro-USB, kao i sa micro-USB na USB port pune veličine. Tu je i adapter u obliku metalik-sive, zaobljene kutije, o kome ćemo nešto više reći na narednoj strani, budući da je izuzetno bitan element ovog paketa, iako je opcion.
      Računar je najlakše opisati kao tablet sa pripadajućim preklopom, ali bi to previše asociralo na aftermarket rešenja. Huawei je kreirao sjajnu celinu koju je presvukao kožom. U našem slučaju, svetlo braon kožom, veoma mekom i prijatnom na dodir. Kada je računar sklopljen, deluje kao prefinjena kožna tašna, estetski doterana i utegnuta do maksimuma. Kada poželite da koristite računar, možete tablet “otkačiti” od postolja vrlo lako (i vratiti ga isto tako) zahvaljujući prisustvu snažnog magneta. Kožni deo poklopca se može saviti i tako dobiti naslon za ekran. Tada se otkriva i veoma dopadljiva tastatura bele boje, sa tankim, mekim, kožnim naslonima za dlanove. Tastatura, naglašavamo, nije deo dodatne opreme, već stiže u paketu (za razliku od Surface Keyboard Cover rešenja).
      huawei_matebook6_s.jpg
      Želimo da istaknemo koliko je tablet fantastično dizajniran i izrađen. Malu debljinu smo već spomenuli, a ona posebno dolazi do izražaja na veličini od 12 inča i deluje još impresivnije. Ivice su veoma tanke, i što je podjednako važno na Windows tabletima – simetrične! Sve u svemu, korišćenje je lako i pravo je zadovoljstvo, a vizuelni utisak je sjajan. Sa težinom od 640 grama, nije ni naročito masivan, posebno imajući u vidu dimenzije…Malo odstupamo od standardne rutine, jer želimo da damo kompletnu informaciju o raznim konfiguracijama koje će biti dostupne. Početak prodaje je još uvek daleko, a trenutno se spominje kraj avgusta i početak septembra kao mogući datum. MateBook će dolaziti sa Intel Core m3, Core m5 i Core m7 procesorima, sa 4 GB ili 8 GB memorije, te SSD-ovima kapaciteta 128 GB, 256 GB i 512 GB. Dakle, biće dostupno dosta varijanti. No, nama se naročito dopao Core m3 u ovom modelu, videćete i zašto.
      huawei_matebook3_s.jpg
      Novo odstupanje od standardne rutine jeste što se na samom početku ovog poglavlja bavimo portovima. U standardnom izdanju, uređaj dolazi sa samo jednim USB Type-C portom. Opciono je moguća kupovina doka sa adapterima, i njega toplo preporučujemo. Zaobljena metalik-siva kutija donosi dva USB 3.0 porta na kojima su struje deklarisane na 0.5 A i 0.9 A, zatim LAN port, kao i HDMI i VGA video izlaze. Komunikacija sa ovim dokom se odvija preko USB Type-C porta, a ukoliko želite da koristite dok/adapter i da računar bude povezan na struju, jednostavno ćete strujni ispravljač priključiti na jasno označeni port na doku, umesto direktno u MateBook.
      [modul]specifikacija=8978[/modul]
      Konkretan model na našem testu, baš kao i svi ostali koji će se naći u ponudi, koristi Intelovu štedljivu ULV platformu poslednje generacije, što je sasvim jasno i razumljivo imamo li u vidu usmerenje računara i njegove osnovne karakteristike. Najvažnije karakteristike su velika fleksibilnost po pitanju radnih taktova, kao i bešuman rad, budući da računar ne poseduje bilo kakav ventilator, odnosno aktivno hlađenje.
      huawei_matebook4_s.jpg
      Naš MateBook je došao sa Intel Core m3 6Y30 procesorom iz šeste generacije Core čipova. CPU radi na 900 MHz podrazumevano, a u Turbo režimu je u stanju da radi na do 2,2 GHz. Dvojezgarni procesor podržava i Hyperthreading, odnosno do četiri simultana threada. Ima 4 MB keš memorije. Izrađen je u 14-nanometarskom proizvodnom procesu. Potrošnja je deklarisana na 4.5 W, s tim što Intel omogućava “rekonfigurisanje” procesora i potrošnje, pa je tako “TDP-up” deklarisan na 7 W, a “TDP-down” na 3,8 W.
      MateBook se oslanja na prisustvo Intel HD 515 čipa kada je grafika u pitanju. On radi na 300 MHz bazno, a radni takt može da se penje do 850 MHz u konkretnom modelu procesora. Uređaj dolazi sa čak 4 GB LPDDR3-1600 memorije. Za skladišni sistem laptop koristi SSD, kao što i priliči ultra-mobilnoj mašini koja će biti često korišćena u različitim režimima rada, odnosno koja neće biti korišćena samo na stolu već će biti nošena, prebacivana iz ruke u ruku, stavljana u drugačije položaje i slično. Reč je o Samsung SSD-u kapaciteta 256 GB.
      huawei_matebook5_s.jpg
      Huawei je MateBook opremio kamerom od 5 megapiksela sa prednje strane. Na zadnjoj strani nema kamere. Kamera je sa fiksnim fokusom, a tu je i dual mikrofon za komuniciranje. Wireless je dualnog tipa, sa podržanim opsezima od 2.4 GHz i 5 GHz, a tu je i Bluetooth 4.1. Najzad, tu su senzori ambijentalnog osvetljenja, skener otiska prstiju, akcelerometar, žiroskop. Tu je i “Hall senzor”, koji kontroliše Halov efekat, što ne čudi imajući u vidu da su magneti raspoređeni svuda po uređaju i futrolama. Na kraju ovog dela, ponovićemo podatke o težini od 640 grama i dimenzijamaNa ovom mestu možete videti rezultate koje Huawei MateBook postiže. Direktno smo ga uporedili sa Lenovo Miix 700 modelom, koji je, da podsetimo, stigao sa Core m7 procesorom. No, kako je reč o hibridu sličnog koncepta, a i kako će MateBook takođe biti moguće nabaviti u snažnijoj konfiguraciji, smatrali smo da je dobro da vam ovim putem predočimo kakav nivo performansi možete očekivati od ovakvih uređaja. Zapravo, Lenovo Miix 700 je došao sa Core m7 procesorom koji je dosta trotlovao, tako da razlike u performansama između m3 i m7 implementacija u ovim računarima gotovo da nema.
      [modul]test=457[/modul]Ukoliko ste pratili naše prikaze, znaćete da smo izuzetno zadovoljni performansama koje isporučuju Core M procesori, ali je paradoksalno – a to se pokazuje i ovde – da je bolje ići na slabije procesore nego na snažnije. Snažniji procesori su skloniji trotlovanju, tako da u praksi imamo situaciju da su performanse veoma slične, bez obzira imali Core m3, m5 ili m7. Pošto se u našem slučaju koristi m3 model, kao što ste mogli da vidite na prethodnoj stranici, performanse su zaista na solidnom nivou. Brz SSD, kao i uvek, pomaže pozitivnom utisku.
      huawei_matebook8_s.jpg
      Sveukupno, impresionirani smo sposobnostima računara da se transformiše i da se prilagodi. Sve je povezano magnetima, i vidimo moguću situaciju da i nakon nekoliko meseci korišćenja otkrijete neku caku koja vam do tada nije bilo poznata. Moramo takođe istaći da je utisak u interakciji sa računarom sjajan, posebno jer je veoma prijatan na dodir zbog obilatog korišćenja meke kože.
      Huawei MateBook dolazi sa Windows 10 operativnim sistemom u Pro verziji. Samim tim, korisniku je na raspolaganju čitav ekosistem koji prati Windows, sa gomilom različitih aplikacija. Huawei nije opteretio računar aplikacijama. Prisutan je Office 2016 (standardno kao i na svim hibridima) i to bi bilo sve, sa jednim izuzetkom. Taj izuzetak predstavlja Sketchbook aplikacija, koja na sjajan način dočarava i iskorišćava mogućnosti olovke, što nas dovodi do naredne stavke.
      MatePen olovka
      MatePen je takođe opcioni dodatak koji se kupuje odvojeno, ali smo ga ovom prilikom za potrebe testiranja dobili u paketu. Olovka je u kožnoj kutiji u kojoj su i ostali dodaci, a stiže sa fiksiranim držačem u kutiji, kao i sa magnetnim držačem koji je moguće nakačiti na pojedine delove računara i na taj način je nositi. Osim toga, olovka sa jedne strane ima laserski pointer, što je idealno za prezentacije i za poslovne korisnike generalno, pa se na taj način dobija i dodatna vrednost.
      huawei_matebook9_s.jpg
      U realnom korišćenju olovka je sjajna i predstavlja verovatno najbolje iskustvo koje smo imali sa olovkama. Podržava prepoznavanje 2048 nivoa pritiska. Olovka ima internu bateriju i zahteva punjenje. Međutim, ne treba strahovati i bojati se da će vas olovka izdati, budući da je, prema navodima proizvođača, sat vremena punjenja dovoljno za mesec dana korišćenja. Konkretno, 100 sati rada
      Najlepša karakteristika MatePena jeste što u potpunosti oslobađa vašu kreativnost. Funkcioniše odlično, a iskoristivost je na visokom nivou. SketchBook aplikacija je sasvim fino prilagođena, ali vas ništa ne sprečava da koristite i druge, manje ili više ozbiljne alate. Windows barem ne oskudeva u tome. Ukoliko ste pak iz biznis voda, na olovci se osim pointera nalaze i tasteri kojima možete preći na naredni slajd u prezentaciji. Drugim rečima, koristili je iz zadovoljstva ili poslovne potrebe, bićete veoma zadovoljni.
      Ekran
      Ekran je izvanredan! Na dijagonali od 12 inča se prikazuje pomalo nestandardna FHD+ rezolucije, tj. rezolucije od 2160 x 1440 piksela. Reč je o IPS ekranu, odličnog prikaza i uglova gledanja, sa fantastičnom osvetljenošću koja je deklarisana na 400 cd/m2, a u praksi je sasvim na nivou tog obećanja. Dodatni kvalitet jeste pokrivenost od 85% NTSC opsega boja, te što – sudeći prema profesionalnim testovima na internetu na koje moramo da se oslonimo jer nam uređaji nisu dostupni – po tom pitanju ostavlja iza sebe Surface Pro 4, koji je pak po tom pitanju ispred iPad Pro modela. Još jedna pobeda za Huawei.

      Tastatura, tačped
      Tastatura i tačped su deo čitavog preklopa i isporučuju se u okviru standardnog paketa. Budući da je ovaj deo izrađen od kože, izuzetno je prijatan za dodir. No, sama tastatura – potpuno očekivano i razumljivo – nije naročito dubokog hoda, dok meke površine utiču na utisak o ugibanju.
      huawei_matebook7_s.jpg
      Tasteri su dobre veličine, a tastatura ima belo pozadinsko osvetljenje. Istina, ono ne deluje tako efektno kako bi moglo, budući da je i tastatura bele boje. Sa druge strane, tačped je sjajan! Gotovo da je šteta što je ekran osetljiv na dodir, pa samim tim i tačped nema baš toliko izraženu funkciju kao na klasičnim laptopovima. Koristiti ga je pravo uživanje, i veoma smo prijatno iznenađeni njegovom izuzetnom preciznošću.Buka i zagrevanjeRačunar ne emituje nikakvu buku, budući da se hladi pasivno. Ta stavka može samo da obraduje korisnike i doprinese utisku visoke klase MateBook uređaja. Slično možemo reći i za zagrevanje. Poleđina je izrađena od metala i zagrejaće se blago ukoliko se računar intenzivno optereti, ali je to sve u nivou klasičnog tableta, budući da se hardver ne zagreva preterano.
      Baterija
      Huawei bateriju deklariše na 9 sati rada, i smatramo da je to realno ostvarivo. Mi bateriju testiramo sa osvetljenjem ekrana postavljenim na oko 60%, i izmerili smo 7 sati i 15 minuta rada. Sa druge strane, vraćamo vas na priču o ekranu – on je izuzetno svetao, tako da i postavljena na pola, osvetljenost je i dalje oko 180-200 cd/m2. Kada bi se ekran dodatno zatamnio, rezultat bi bio još bolji. Sve u svemu, MateBook ima odličnu autonomiju. Naravno, kao i kod drugih pasivno hlađenih uređaja, toplota i nivo opterećenja mogu drastično redukovati tu brojku…
      huawei_matebook10_s.jpg
      Zaključak
      Imajući u vidu najavljene cene, željno čekamo avgust/septembar, kada bi se MateBook trebao pojaviti u prodavnicama u Srbiji. Možemo mirne duše korisnicima preporučiti upravo varijantu sa našeg testa. Cene će se, prema sadašnjim najavama, kretati u rasponima od 800 evra pa naviše. To je primetno bolje od Surface Pro 4 modela, koji je ionako teško dostupan za razliku od razrađene Huawei maloprodajne mreže. U odnosu na iPad Pro donosi drugačije iskustvo jer se radi o različitim platformama, rekli bismo iskustvo koje je daleko više po meri ovdašnjih korisnika.
      matebook_award_s.jpg
      Sveukupno, postoji mnogo stvari koje nam se dopadaju kod Huawei MateBook računara. Postoje i neke stvari koje nisu baš sjajne. Dok sa adapterom se doplaćuje, a poprilično će uticati na punu funkcionalnost. Međutim, bilo koji aspekat da posmatramo – kvalitet izrade, premium osećaj, udobnost i komfor u radu i u nošenju, MateBook prosto briljira. Da li je ključ u tome što je na tržište računara ušao proizvođač poznat po nekim drugim uređajima, nećemo nikada sa sigurnošću znati.
      Ono što znamo jeste da je računar izuzetan. Dobar u svakodnevnom radu, sa odličnim dodatkom u vidu veoma upotrebljive olovke, fantastičnog dizajna i odličnog ekrana, jednog od najsvetlijih IPS ekrana koje smo imali prilike da isprobamo. Podjednako važno jeste što težina nije prevelika, a okviri oko ekrana su tanki i simetrični. Sa metalnim leđima, MateBook zaista izgleda kao vrhunski premium tablet ukoliko ga odvojite od kožne futrole sa bazom. Na samom kraju, ostaje nam da konstatujemo da je Huawei odradio odličan posao, te da MateBook iskreno preporučimo svima koji cene kvalitet.

      Prednosti:– Fantastičan dizajn- Izrada i posvećenost detaljima, sa kožom i magnetima- Odličan u tablet modu, sa tankim i simetričnim ivicama- Premium utisak i suptilni detalji- Sjajan ekran- Izuzetno lak prelazak između različitih režima rada
      Nedostaci:– Dok se doplaćuje, a prilično je bitan za punu funkcionalnost- (Uslovno) Tastatura zbog prirode materijala ostavlja “mekani” utisak
      Računar na test ustupio Huawei.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi