HP Omen X (video)

HP Omen X (video)

TWC 2016 CS:GO je privedeno kraju, sa Turskom kao pobedničkom reprezentacijom, a hardverski gledano jedan proizvod je privukao najviše pažnje. Reč je o oficijalnoj konfiguraciji za ovogodišnje svetsko prvenstvo u CS:GO. Reč je o impresivnom HP Omen X brendiranom računaru koji pored odličnog hardvera ima jedan veliki adut, a to je njegovo specifično kućište u obliku kocke.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      HP je kompanija koja dugo nije imala snažno uporište u brendiranim gejming konfiguracijama gde odavno dominiraju firme poput Alienware-a. Međutim, u poslednje vreme HP pokazuje ozbiljnu ambiciju da se u ovu disciplinu vrati na velika vrata. HP Omen serija nam nije nepoznata, ali smo imali kontakt sa njom mahom putem prenosnih uređaja. Sada je tu i desktop sa oznakom HP Omen X, jedan od najspecifičnijih gotovih računara koje smo do sada imali priliku da testiramo.

      Kako je HP pokušao da se izdvoji od konkurencije ili jednostavnog sklapanja PC-a od komercijalno dostupnih komponenti? Jasno je da hardverske karakteristike više nisu toliko bitne. Koje god komponente da HP, Alienware ili neko drugi ugradi sve to može da se nađe i u slobodnoj prodaji, često i u boljem formatu.
      hp_omen_x_019_s.jpg
      Dakle, jedina karta koja preostaje velikim brendovima, je da probaju da nas privuku dizajnom, premium kvalitetom i sitnim detaljima koji mogu da vam izmame osmeh na lice kada ih primetite. Naravno i kroz kvalitetnu podršku, jer kada veliki brend stoji iza neke konfiguracije, garancija se lakše ostvaruje, a tu je i prednost softverske podrške.
      hp_omen_x_001_s.jpg
       
      [modul]specifikacija=9057[/modul]
       Kao što smo već rekli, HP Omen X ima dizajn koji ga istinski izdvaja u odnosu na većinu konfiguracija koje spadaju u “već viđeno” kategoriju. Ovaj računar će ostati zapamćen po dizajnu kocke koja je zarotirana pod uglom od 45 stepeni. Na ovaj način, HP je želeo da učini da izgleda kao da kućište “levitira” na jednoj od ivica što čini da se svaki pogleda, makar na trenutak, zaustavi kada ugleda Omen X.
      hp_omen_x_002_s.jpg
      Pored estetske komponente, ovakav dizajn nudi i nekoliko praktičnih benefita. Pre svega, primetili smo da je lakše okrenuti kućište onako kako vam to odgovara. U nekoliko navrata smo menjali poziciju kućišta kako zbog slikanja, tako i zbog snimanja i testiranja i svaki put smo uspeli da ga lako pozicioniramo. Tu posebno mislimo na prednji panel koji je kod mnogih kućišta dostupan u jednom, ali ne i u nekom drugom slučaju. Omen X ima panel sa konektorima koji je uvek lako učiniti dostupnim, bilo da planirate da ga držite na podu, na stolu ili bilo gde drugde.
      hp_omen_x_004_s.jpg
      Međutim, pored svega, ovo kućište je jednostavno vizuelno impresivno. Pre svega, tu je pomenuti oblik kod koga su na jednoj strani osvetljena četiri kvadrata. Osim što u fabričkim postavkama svetle crveno, to je vrlo lako podesiti zbog odličnog softvera, kao i zbog činjenice da kod četiri osvetljena kvadrata možete da podešavate boju svake pojedinačne stranice u RGB rasponu boja.
      omen_control_1.png
      omen_control_2.png
       
      omen_control_4.png
      Prednji panel može da se istakne velikim brojem konektora. Tu su po dva USB 3.0 Type-A i isti toliki broj USB 3.0 Type-C priključaka. Pritom, nisu izostavljeni ni 3.5-milimetarski audio portovi, kao i prekidač za paljenje, odnosno reset PC-a. Dopada nam se ugradnja čitača SD kartica, kao i WiFi LED indikator koji predstavlja uvek koristan detalj.
      hp_omen_x_003_s.jpg
      hp_omen_x_006_s.jpg
      Ispod se nalaze četiri fioke za hard diskove. Uvek korisno, ali je zanimljivo da je HP namenski pozicionirao mesta za “storage” jedinice na ovom mestu. Naime, četiri osvetljena kvadrata takođe i pokazuju odeljke kućišta koji su međusobno odvojeni. Stoga, hard diskovi imaju jedan odeljak samo za sebe i ne dele četvrtinu kućišta ni sa jednom drugom komponentom. Ovo je vrlo interesantan pristup, jer omogućava da ovako podeljeno kućište ima dosta rashladnog kapaciteta za sve komponente. Mehanizam za otvaranje fioka je jednostavan, a za izvlačenje se koristi parče tkanine sa izvezenim Omen logoom. Ovakvi detalji definitivno mogu da vam izmame osmeh.
      hp_omen_x_007_s.jpg
      hp_omen_x_009_s.jpg
      Sa, uslovno rečeno, zadnje strane pronalazimo panel sa ostalim konektorima. Ovde postaje sasvim očigledno da je reč o ozbiljnoj konfiguraciji. Pre svega, ploča raspolaže sa šest USB 3.0 portova, LAN, optičkim i HDMI priključkom, dok grafička karta zazuima dva slota, i karakterišu je tri DisplayPorta i po jedan HDMI 2.0. Sve ovo ukazuje da je reč o mašini iz pristojno visoke klase. Koliko visoke, ostaje da otkrijemo nešto kasnije.
      hp_omen_x_010_s.jpg
      hp_omen_x_012_s.jpg
      Za kraj, ostaje da primetimo i optički uređaj. Reč je o slim DVD-RW uređaju čime smo ostali pomalo razočarani. Jednostavno, Blu-Ray Combo je bio obavezan za PC kao što je HP Omen X i smatramo da HP nije trebao uopšte da razmišlja o bilo kakvoj drugoj opciji osim eventualno BD-Ray rezača.
      hp_omen_x_014_s.jpg
       
       
       Otvaranje HP Omen X-a je vrlo jednostavno. Začuđujuće prosto, zapravo. Sve što treba da uradite jeste da odšrafite sigurnosni šraf, pomerite sigurnosni mehanizam poput onog kod laptopova i dve stranice se odjednom uklanjaju dajući pogled u najbitniji odeljak mašine.
      hp_omen_x_013_s.jpg
      hp_omen_x_018_s.jpg
      Naravno, govorimo o odeljku gde se nalazi hardver. Ovde otkrivamo hvale vredan odabir komponenti. Tu je odlično vodeno hlađenje koje se tokom korišćenja pokazalo kao prilično tiho, osim pumpe koja je ponekad umela malo većim intenzitetom da zavibrira. Creva su crvene boje u skaldu sa Omen X imidžom što nam se jako dopada, kao i to da je sam blok/vodena pumpa izbrendiran sa odgovarajućim logoom. Ne znamo ko stoji iza ovog AiO vodenog hlađenja, ali je sasvim očigledno da će za svaki LGA1151 procesor biti više nego dovoljno. Radijator ima 120 mm, a tu je i dobra provetrenost i činjenica da su glavne komponente dobili jednu polovinu ukupne zapremine kućišta.
      hp_omen_x_015_s.jpg
      Matična ploča je zasnovana na Intel Z170 čipsetu, sa solidnim brojem konekcija koje ostavljaju dovoljno prostora za potencijalnu nadogradnju, iako nije reč o nekom modelu iz najviše serije. Ugrađeno je 16 GB DDR4 2400 MHz memorije i to u dva modula od po 8 GB što je sasvim adekvatno i po potrebi lako može da se dovede do 32 GB ukoliko vam to zatreba, jer ploča raspolaže sa četiri DIMM slota. 
      hp_omen_cdm.png
      Primetili bismo i da su svi kablovi u crvenoj i crnoj boji, takoda je čak i nakon otvaranja detaljnost i predanost impresivnom izgledu od strane HP-a očigledna. Iako ovaj model ne poseduje klasičan hard disk, tu je M.2 x4 Samsung SSD. Njegova oznaka je SM951 i reč je o jednom od najbržih komercijalno dostupnih SSD-ova.
      hp_omen_x_017_s.jpg
      Štaviše, on je deklarisan na čitavih 2100 MB/s za čitanje podataka i 1500 MB/s za upis što je malo je reći impresivno. Nažalost, njegov kapacitet je skromnih 256 GB, pa je tako ugradnja hard diska, prema našem mišljenju, neophodna bez ikakve dileme. Uostalom, kada znamo da moderni AAA naslovi komotno zauzimaju po 50 i više gigabajta, jasno je da SSD sa 256 GB zaista ne nudi ništa više od bazične funkcionalnosti jednom PC-u.
      hp_omen_x_016_s.jpg
      Dolazimo i do grafičke karte koja je ubedljivo najbolji deo u celoj priči. Naime, ugrađen je odlični GeForce GTX 1080 u odličnoj referentnoj verziji koja ne samo da izgleda odlično, već i radi jako dobro iako je reč o referentnom dizajnu. Karta je velika, pa je tu metalno ojačanje koje omogućava da karta ne opterećuje sam PCIe slot previše i pored činjenice da je prilično teška. Ova karta raspolaže sa 8 GB GDDR5X memorije i omogućava komotno igranje do 4K. Uostalom, već smo u više navrata zaključili da je ovo trenutno najbrža single-GPU grafička karta na tržištu.
      gpuz_1.gif
      Odluka HP-a da umesto nekog preskupog LGA2011-3 procesora i X99 ploče ugradi brzi Core i7 6700K i iskoristi Z170 baziranu ploču i time ostavi prostora za GeForce GTX 1080 je zaista za svaku pohvalu, jer je ipak pre svega reč o gejming PC-u.
      cpuz_1_7.png
      cpuz_2_7.png
      cpuz_3_6.png
      cpuz_4_2.png
      Kao takav, Omen X će dugi niz  godina moći da se izbori i sa najzahtevnijim naslovima bez ikakvih problema, što ne bi bio slučaj da je procesor bio u fokusu. Uostalom, mnogi gejmeri i dalje koriste svoj Core i5 2500K za igranje bez ikakvih problema, a slična priča će se ponoviti sa dugovečnošću Core i7 6700K procesora.
      hp_omen_cinebench_s.png
      U pogledu kulture rada,  HP Omen X završava test sa svim peticama. Čak i tokom dugotrajnog opterećenja, procesor nije prelazio temperaturu od 62 stepena Celzijusove skale, dok je GeForce GTX 1080 dosegao maksimum sa temperaturom GPU-a od 79 stepeni. Pritom, broj obrtaja kulera grafičke nije prešao nikada preko 2000 o/min što je odlična vest. Ventilator na radijatoru vodenog hlađenja je prijavljivao sumnjivo visok broj obrtaja, međutim u praksi to nismo čuli, pa verujemo da se radi o pogrešnom očitavanju.
      hp_omen_3dmark_timespy_s.png
      hp_omen_3dmark_firestrike_extreme_s.png
      hp_omen_3dmark_firestrike_sky_diver_s.png
      hp_omen_3dmark_ice_storm_s.pnghp_omen_cinebench_s.png
       
      [modul]test=478[/modul]HP Omen X je veoma brz PC, ali to se može reći za svaku konfiguraciju koja koristi skupe i kvalitetne komponente poput Omen X-a. Međutim, postavlja se logično pitanje, gde je dodatna vrednost? HP Omen X je izuzezno skup računar za čiju cenu većina naprednih korisnika može da sklopi znatno snažniju varijantu u sopstvenoj režiji. Zašto onda razmišljati u pravcu Omen X-a?

      Nažalost, kod nas su uslovi takvi da malo ko može sebi da priušti da ceni ekskluzivnost i jedinstvenost nekog proizvoda. HP Omen X baš to nudi i igra na kartu jedinstvenosti, osobenosti, kvalitetne podrške i ukupnog premium osećaja koji pruža. Kao takav, na domaćem tržištu verovatno neće naići na veliko razumevanje publike. Oni koji budu mogli sebi da dozvole da sebi priušte jedan će naučiti cene sve te sitnice koje život znače.
      hp_omen_x_019_s.jpg
      Prednosti:– Upečatljiv izgled- RGB LED sa mogućnošću kontrole i podešavanjem profila- Kvalitet ugrađenih komponenti- Izuzetno praktičan dizajn- Premium završna obrada- Tih i uglađen rad
      Nedostaci:– Astronomska cena- Testirana verzija bez hard diska
      Računar za potrebe testa ustupio Gigatron.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi