Coolpad Porto

Coolpad Porto

Po drugi put u našim rukama se našao Coolpad Porto smartfon, tako da je nakon inicijalnih utisaka iz avgusta meseca na red došao i kompletan test. Obzirom da smo se ovoga puta bliže upoznali sa pomenutim modelom, dobili smo bolji uvid u njegove sposobnosti i mogućnosti, samim tim došli i do više utisaka. Da se prisetimo - 4.7 inča, qHD rezolucija, prisutan je Snapdragon čipset, a tu je i 4G LTE podrška…

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Telefon kojim smo se ukratko pozabavili pre par meseci stigao je ponovo u Benchmark redakciju kako bismo ga detaljnije ispitali i u procesu dobili više informacija i detalja. U pitanju je model koji pripada nižem segmentu srednje klase, tačnije cenovnoj kategoriji od oko dve stotine evra. Za razliku od još jednog modela koji postoji u ponudi – Modena – koji ima DualSIM slot, Porto zapravo ima samo jedan SIM slot, manja je i nešto jeftinija varijanta. Inače, oba modela imaju 4G LTE podršku, i vrlo slične specifikacije, ali ovoga puta posvećujemo pažnju pre svega Porto telefonu, Modenu ostavljamo za drugu priliku.
      coolpad_porto_prva_s.jpg
      Hardver
      Čime Porto raspolaže ispod haube? Pokreće ga Qualcomm Snapdragon 410 čipset srednje klase, što je sasvim u redu za ovaj cenovni rang. Tačnije, tu je Quad Core Cortex A53 CPU koji radi na 1.3 GHz i Adreno 306 GPU na 450 MHz, a reč je o 64-bitnom čipsetu.
      [modul]specifikacija=8769[/modul]
      8MP kamera sa f2.0 blendom, uz 1080p video snimanje, a kada je u pitanju prednja kamera, tu je 5MP senzor i f2.2 blenda. Porto ima bateriju kapaciteta 1800 mAh. Skladište koje se nalazi na ovom smartfonu veličine je 8GB, dostupan je slot za microSD kartice, a kada je u pitanju radna memorija, Porto ima 1GB RAM-a. Kao što smo napomenuli u tekstu sa inicijalnim utiscima, Coolpad se ugleda na konkurentnog Meizu proizvođača, koji je takođe iz Kine, pa ovaj telefon donekle podseća na Meizu MX4. Porto ima klasično pravougaono pakovanje u kojem se nalazi punjač, microUSB kabl i slušalice, sve to u beloj boji baš kao i sam telefon. Porto je manji i ima dosta manju kutiju, ali isti sadržaj je u pitanju.
      coolpad_porto_i_modena_test_1_s.jpg
      coolpad_porto_i_modena_test_2_s.jpg
      coolpad_porto_i_modena_test_3_s.jpg
      Želimo da se ukratko i posvetimo rasporedu elemenata na telefonu, a krenućemo sa zapaženjem da je power i volume na desnoj strani telefona. microUSB je smešten dole što je i najlogičnija pozicija, dok je na vrhu 3.5mm priključak, a takođe Porto poseduje ovde i IR emiter. Na leđima logo je smešten malo ispod 8MP kamere, kod Coolpad Modena smartfona je ovde malo drugačiji raspored, ali više o tome u posebnom testu tog modela. Ono što treba napomenuti je da se Porto ne otvara, tačnije ne može da mu se ukloni poklopac na poleđini, pa ima jedan duboki slot za microSD i SIM karticu na levom boku.
      coolpad_porto_i_modena_test_4_s.jpg
      coolpad_porto_i_modena_test_5_s.jpgKineski proizvođači gotovo kao da imaju neki interni dogovor da svaki od njih mora da ima svoj prepoznatljivi korisnički interfejs, ili jednostavno žitelji Kine vole takav UI. Šta to znači? Znaći da je kod Porto modela prisutan Android 5.1.1 Lollipop, koji je modifikovan od strane Coolpad-a. Još jedna stvar koja je prepoznatljiva kod svih telefona kineskih proizvođača – nijedan telefon nema fioku sa aplikacijama, pa sve aplikacije nalaze se na početnim ekranima u folderima, ili van njih.
      coolpad_i_modena_test_softver_1_s.jpg
      coolpad_i_modena_test_softver_2_s.jpg
      Ekran za otključavanje sadrži časovnik i datum, prečice ka dialeru i kameri, a na njemu se vide i prispele notifikacije koje su mogu proširiti ukoliko ih ima više istog tipa, recimo Gmail mejlovi. Početni ekran sadrži šarenu pozadinu, widget sa časovnikom, datumom i vremenskom prognozom. Ikonice su blago zaobljene i imaju pastelne boje kao i većina interfejsa. Notifikacioni meni je u AOSP stilu, baš kao i meni sa brzim prečicama. Porto ima aplikaciju za univerzalni daljinski jer ima IR emiter, a interesantan dodatak koji takođe treba istaći jeste softversko rešenje koje podrazumeva crtanje određenog slova na ekranu za brzo pokretanje aplikacija.
      coolpad_i_modena_test_softver_3_s.jpg
      coolpad_i_modena_test_softver_4_s.jpg
      Ko voli manje varijante smartfona svakako bi mu se dopao Porto koji ima 4.7-inčni ekran kojeg je dosta zgodno držati i koristiti jednom rukom. Sve zavisi šta je prioritet kod korisnika, da li je to prostrana površina ekrana ili možda lako držanje, nošenje i korišćenje, a ukoliko je potonje u pitanju Porto lako ispunjava te uslove. Porto je omanji, tanak i lagan – 8mm i 119g.
      coolpad_porto_i_modena_test_6_s.jpg
      coolpad_porto_i_modena_test_7_s.jpg
      Da ponovimo o kojoj dijagonali je ovde reč. Porto ima 4.7 inča, a uz taj parametar vredi istaći i da poseduje qHD 960×540 rezoluciju, što u današnje vreme i nije previše visoka rezolucija. Ipak, na manjim ekranima kao što je ovde slučaj, to nije ni premala rezolucija, tako da je prikaz kod manjeg Porto modela relativno oštar sa 234 PPI. U punom testu sada imamo i nešto više detalja o prikazu, zapravo o tačnosti boja, temperaturi boja, kao i o ciframa maksimalne svetline ekrana.
      coolpad_porto_i_modena_test_8_s.jpg
       
      Porto poseduje relativno solidan prikaz sa 7.62 Delta E, što znači da je tačnost boja u redu, ali za tačne boje se smatraju telefoni koji ipak tu cifru dovedu na vrednost koja je ispod 5 Delta E. Situacija kod temperature boja je opet korektna, mogle su biti malo toplije, a konkretna cifra o kojoj govorimo iznosi 7949K. Što se tiče svetline ekrana, on nije baš preterano svetao, ali nije ni preterano mračan, govorimo o 362cd/m2 na maksimalnom osvetljenju. Uglavnom, prikaz je korektan, ekran nije idealan, ali i ne može to biti u ovoj cenovnoj klasi do dve stotine evra.
      coolpad_calman_porto_s.jpg
      coolpad_svetlina_porto_s.jpg
      Performanse ovog smartfona su uglavnom korektne u konkretnoj upotrebi, a Qualcomm Snapdragon 410 jeste čipset srednje klase, pa su i performanse u skladu sa tim. Provrteli smo naše uobičajne testove, a kao neki popularniji pokazatelj performansi ističe se Antutu gde je Porto postigao 15511 poena, što je zapravo – osrednji rezultat. U praksi je relativno gladak, nije preterano brz kada je otvaranje aplikacija u pitanju, ali ne bismo rekli ni da je spor, ipak je srednja klasa u pitanju.
      coolpad_porto_i_modena_test_9_s.jpg
      U vreme kada smartfoni poseduju kamere rezolucije preko 20MP, 8M sa zadnje strane na Porto modelu i nije puno, ali retko kad rezolucija ima toliko bitan uticaj na ukupan kvalitet fotografije. Zadnja kamera prikuplja dovoljno svetla zahvaljujući širokoj f2 blendi, što pozitivno utiče na ukupan kvalitet. Fotografije su oštrije, relativno detaljne i boje su manje-više tačne, a iako nijedna od ove tri stvari zapravo nije idealna, u ovoj kategoriji smatramo da je sve to sasvim korektno. Identična je situacija i kod 1080p videa, boje su u redu, nivo detalja takođe, Bitrate iznosi 20 Mbps, a Framerate je 29.834 FPS-a. 
      Video primeri:
      coolpad_porto_1080p_1.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Porto ima 1800 mAh bateriju, što na papiru i ne deluje kao velika cifra. U praksi, na 250 cd/m2 Porto može da postigne oko 5 časova uključenosti ekrana, naravno u zavisnosti od toga da li ste na WiFi signalu, ili preko mobilne mreže gde se može očekivati slabiji rezultat. Simulirali smo surfanje na WiFi mreži kao i uvek, a sa rezultatom od tek nešto ispod 5 časova, Porto ostaje sasvim korektan na ovom polju.
      coolpad_porto_baterija_s.jpg
      Generalni utisak o Porto telefonu nije se preterano promenio u kompletnom testu. Stekli smo neke detaljnije informacije o ekranu, performansama i autonomiji. Sproveli smo kompletnu bateriju testova i saznali smo koje su tačne vrednosti koje telefon ostvaruje, ali i bez toga smo mogli da procenimo koliko je Coolpad Porto zanimljiv smartfon. Nije super povoljan kao što smo očekivali sa cenom od 22 hiljade dinara, ali obzirom da je ovo prelaz između niže i srednje klase, cena ipak ostaje korektna.

      Dopada nam se pre svega dizajn ovog telefona. Veoma je elegantan i privlačno dizajniran, a može se reći i relativno kvalitetno izrađen, iako nije u pitanju metal. Verzija Androida je relativno sveža, nije poslednji Marshmallow, ali je odmah iza tu Lollipop 5.1.1, stilizovan dodatno od strane Coolpad-a. Kamera na Porto modelu je prihvatljiva, a kada je u pitanju autonomija i tu se može reći da je situacija sasvim korektna. Telefona sa manjom 4.7-inčnom dijagonalom sve je manje na tržištu koje je opsednuto fabletima sa ekranima od 5 do 5.7 inča, pa se po tome, ali i drugim pomenutim odlikama Porto ističe u današnjoj ponudi smartfona…
      Prednosti
      – Elegantan dizajn- Lollipop 5.1.1- Solidna kamera
      Mane
      – Ne tako visoka rezolucija ekrana- Osrednje sintetičke performanse
      Cena: 22.000 RSD
      Smartfon na test ustupio Coolpad.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi