Asus ZenFone Selfie

Asus ZenFone Selfie

Jedna od brojnih ZenFone varijanti koje Asus donosi je i model nazvan Selfie. Sa ovako očiglednim nazivom lako se može pogoditi koji je ključni udarni adut ovog smartfona. Pogodili ste - naprednija prednja kamera. Konkretno je u pitanju 13MP senzor sa f2.2 otvorom blende i DualLED blicem. U pitanju je DualSIM telefon sa 3GB RAM-a, laserskim fokusom i povećom dijagonalom ekrana, a konkretniji detalji i utisci slede u nastavku...

    Sadržaj

      Dragoljub Radovanović
      Na IFA sajmu u Berlinu Asus je predstavio gomilu novih ZenFone modela – tačnije pet komada, uključujući ZenFone Deluxe, Laser, Max, Zoom i model koji danas testiramo: Selfie. U suštini, reč je o smartfonu čija je spoljašnjost i unutrašnjost slična sa ZenFone 2 modelom koji smo testirali – slična ali ne i identična jer se razlikuju u nekoliko tačaka specifikacija. Jasno je već iz imena kojem tipu korisnika je ovakav smartfon namenjen, a to su naravno ljubitelji selfi fotografija. Sličnu ideju uključivanja senzora veće rezolucije i LED blica imao je i HTC Desire Eye koji smo takođe imali priliku da testiramo krajem prethodne godine. Kako se Selfie snašao kada su kamere u pitanju, ali i generalno kao smartfon iz višeg dela srednje klase? Saznaćete uskoro, a pre toga nešto više detalja o specifikacijama…
      asus_zenfone_selfie_s.jpg
      Hardver
      Pomenuli smo da je Selfie sličan ZenFone 2 modelu, ali donosi drugačiji čipset i gigabajt manje RAM-a, naravno uz bolju prednju kameru. Ovde nije reč o Intelovom Atomu Z3580, već o Qualcomm Snapdragon 615 varijanti kakvu smo sretali kod HTC Desire 820 ili One M8s smartfona. U pitanju su dva četvorojezgarna Cortex A53 procesora, jedan na 1.5GHz, drugi na 1GHz, upareni sa Adreno 405 čipsetom.
      [modul]specifikacija=8852[/modul]
      Količina radne memorije nije 4GB kao na ZenFone 2 modelu, već i dalje vrlo dobrih 3GB RAM-a, a Selfie je dostupan u 16 ili 32GB varijantama, naravno uz microSD proširenje skladišta. Baterija je ista kao na ZenFone 2 modelu i iznosi vrlo dobrih 3000 mAh. Prednja kamera donosi senzor od 13MP uz F2.2 otvor blende i DualLED blic, dok je zadnja u istoj 13MP rezoluciji sa DualLED blicem, samo što donosi bolji otvor blende od F2.0 i laserski autofokus. Što se snimanja tiče, ne dolazi nažalost sa 4K rezolucijom, već je u pitanju stadardni FullHD 1080p snimak.U stilu ZenFone 2 modela sa kojim je po izgledu i dimenzijama skoro pa identičan, reč je o fabletu sa 5.5-inčnim ekranom. Praktikuje stil sa zaobljenim plastičnim leđima različitih boja i tasterom za jačinu zvuka koji se nalazi na poleđini, a spreda je u mračnom tonu, tačnije kompletno je crn. Pre nego što nastavimo osvrnimo se i na sadržinu kutije Selfie modela, koja uključuje 5V 2A punjač, microUSB kabl i slušalice koje ne stižu u novinarskom primerku koji smo dobili, ali se svakako mogu očekivati u retail varijanti. Prednja strana bi bila ista kao na ZenFone 2 modelu da nije glomaznije prednje kamere zbog koje je gornja ivica Selfie modela par milimetara duža.
      asus_zenfone_selfie_1_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_2_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_3_s.jpg
      Ivice su same po sebi nešto šire, kako donje i gornje tako i sporedne, pa iskreno i nije reč o kompaktnom telefonu, pogotovo kad se u obzir uzme 5.5-inčni ekran. Levi i desni bok oslobođeni su dugmića i portova, na dnu je microUSB port i mikrofon, a na vrhu još jedan mikrofon, power taster i 3.5mm priključak. Dugme za jačinu zvuka je smešteno pozadi, a iznad njega je 13MP kamera, levo od nje emiter za lasersko fokusiranje i desno LED blic u dva tona. Zvučnik se nalazi na dnu mat poleđine od plastike, iznad koje se nalazi ZenFone oznaka. Poklopac se uklanja kako bi se dobio pristup 3000mAh bateriji, microSD slotu i slotovima (primetite množinu!) za microSIM kartice.
      asus_zenfone_selfie_4_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_5_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_6_s.jpgSelfie je dosta sličan ili bolje reći identičan sa svojim ZenFone 2 rođakom, gde donosi ZenUI presvučeni Lollipop 5.0.2. Pomenuti korisnički interfejs kompanije Asus dosta je šarenolik i ispunjen povećim brojem preinstaliranih aplikacija, broj za koji bismo rekli da je možda čak i prevelik za jedan smartfon.
      asus_zenfone_selfie_softver_1_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_softver_2_s.jpg
      Tu je zaista pregršt Asusovih aplikacija koje broje u desetinama, prosto toliki broj da su morale biti raspoređene po folderima u fioci sa aplikacijama kako bi se korisnik snašao. Tu su i 3rd Party preinstalirane aplikacije, a pokušaćemo da ih spomenemo sve kako biste videli o kojem broju je reč. Najpre u Apps4U folderu tu je CleanMaster, Dr. Safety, Amazon Kindle, Zinio, 50+ Free Games i TripAdvisor.
      asus_zenfone_selfie_softver_3_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_softver_4_s.jpg
      Od nestandarnih aplikacija u drugom folderu tu je Omlet Chat i Puffin, zatim nastavljamo sa Asus aplikacijama kao što su PhotoCollage, What’s Next, Do it Later, Share Link, WebStorage. U alatkama se nalazi aplikacija za Asus podršku, zatim za Audio Wizard za štelovanje zvuka, Auto Start manager, Backup, Power Saver, Quick Memo, Remote Link, Splendid, Super Note… Spisak se nastavlja, Data Transfer, Asus Mobile manager, Asus Cover, Mini Movie, MyAsus, ZenCircle, ZenTalk i interesantni Laser Ruler koji procenjuje razdaljinu od predmeta pomoću laserskog fokusa.
      asus_zenfone_selfie_softver_5_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_softver_6_s.jpg
      Zaista ogroman broj, preko 30 preinstaliranih aplikacija, od kojih su neke manje ili više korisne, ali svejedno, nama se ne dopada ovolika količina aplikacija. Tu je i ZenMotion opcija za pokretanje aplikacija crtanjem slova po ekranu. Interfejs je dosta redizajniran u odnosu na izvorni Lollipop, a ostaje pitanje ukusa da li vam se to dopada ili ne.
      asus_zenfone_selfie_softver_8_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_softver_9_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_softver_7_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_softver_10_s.jpgAsus ZenFone Selfie je prilično veliki telefon, i vrlo blago je kompaktniji od iPhone 6 Plus modela sa istom dijagonalom ekrana. Pravcati je fablet koji je mogao biti manji, da površine iznad i ispod ekrana nisu toliko glomazne. Iznad ekrana donekle i razumemo prostor zbog veće kamere, ali prostor od čak dva santimetra ispod ekrana gde su kapacitivni tasteri i tekstura sa koncentričnim krugovima je zaista preterano širok. Kvalitet izrade je sasvim u redu, a iako je telo plastično, ipak deluje čvrsto. Težak je 170 grama pa je među težim telefonima, a u najdebljoj tački širok je 10.3mm ili u najtanjoj samo 3.9mm. Pozadina je zaobljena i lepo leži u ruci.
      asus_zenfone_selfie_7_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_8_s.jpg
      IPS je tehnologija koja leži iza ekrana Selfie modela koji je zaštićen Gorilla Glass 4 staklom premazanim specijalnim olephobic premazom za smanjivanje zamašćenja prstima. Prikaz je dosta sličan sa ZenFone 2 modelom, s obzirom na istu dijagonalu i rezoluciju – 5.5 inča i 1920 x 1080 tačaka. Oštrina prikaza na ovoj dijagonali je 403 piksela po inču, što je sasvim dovoljno oštro.
      Tačnost boja je na granici od DeltaE manje od 5, što je gornja vrednost do koje se boje smatraju tačnim, a ovde je konkretno Delta E vrednost 5.24. Svetlina ekrana kako smo izmerili nije baš najbolja, na maksimalnom osvetljenju zabeležena je cifra od samo 328 cd/m2, što znači da baš i kao ZenFone 2, ekran Selfie modela neće biti najbolje vidljiv na jakom suncu. Sa nešto tamnijim ekranom tamnija je i Gamma vrednost, konkretno 2.59.
      asus_zenfone_selfie_9_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_calman_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_svetlina_s.jpg
      Obzirom da je reč o smartfonu iz srednje klase, čipset nije toliko snažan kao kod ZenFone 2 modela. Performanse su svejedno i dalje sasvim dobre, jer Snadpragon 615 nije nimalo sporo rešenje. U regularnom korišćenju je sasvim živahan sa osmojezgarnom konfiguracijom (4+4 jezgra), a prisustvo 3GB radne memorije doprinosi glatkoći u praksi. Adreno 405 nije baš uporediv sa Adreno 330 čipovima iz flegšip modela, pa će Selfie biti manje pogodan za grafički zahtevne 3D igre. Sveukupan odziv je sasvim u redu za čipset koji pokreće telefon iz srednje klase, nije baš snažan kao kod ovogodišnjih flegšip modela, ali je lepo optimizovan i štedljiv 64-bitni čipset.
      asus_zenfone_selfie_10_s.jpg
      Selfie je namenjen osoba koje žele bolje selfi fotografije i obzirom da mali broj smartfona ima ovoliki senzor sa 13MP rezolucijom na prednjoj strani, logično da je kvalitet bolji. Tu je i prednji blic koji je možda prejak sa korišćenje u mraku, ili se barem nama tako učinilo. Iako je u pitanju 13MP F2.2 kamera spreda, kvalitet nije impresivan, fotografije prati značajna količina šuma i pomalo neobičnog softverskog procesiranja. Količina detalja varira od dobrog u dnevnim uslovima do ne baš sjajnog u uslovima slabijeg svetla. U svakim uslovima je šum preterano izražen što utiče na kvalitet fotografije, mada su selfi fotke svejedno bolje od onoga što većina pruža na svojim klasičnim prednjim kamerama.
      Zadnja kamera sa boljom F2.0 blendom obećava, ali je i ona zahvaćena problemom sa preteranim šumom. Boje su generalno prijatne, a beleženje fotografija je izuzetno brzo zbog odličnog laserskog fokusiranja koje izostaje na modelima kao što su iPhone 6 ili drugi Android flegšipi, na primer Samsung Galaxy S6. Ipak, kvalitet samih fotografija i dinamika nisu baš sjajni, a često se desi da su hajlajti pregoreli, što se može videti iz nekih naših primera. Bokeh je prijatan zbog relativno velike F2.0 blende, ali šum ovde ponovo kvari utisak… Noćne performanse su u redu, a 1080p snimanje je oštro i prepuno detalja. Uglavnom, i prednja i zadnja kamera su iznad proseka, nisu na nivou aktuelnih flegšipa, ali su performanse dobre za telefon iz srednje klase.
      Video primeri:
      asus_zenfone_selfie_1080p_dan.jpg
      asus_zenfone_selfie_1080p_mrak.jpg
      Primeri fotografija:
      Link
      Mnogi su primetili da trend smanjivanja debljine telefona ne volimo previše, jer negativno utiče na autonomiju baterije. Asus srećom nije podlegao tom trendu, pošto je Selfie relativno deblji telefon, što je pozitivno po pitanju kapaciteta baterije koja iznosi 3000 mAh. Autonomija je kako se ispostavilo primetno bolja od ZenFone 2 modela sa Atom čipsetom iako je isti kapacitet u pitanju, i po našem mišljenju trajanje baterije je vrlo dobro na Selfiju. Na 250 cd/m2 svetlini ostvaren je rezultat od ravno 6 časova uključenosti ekrana, što je autnomija koja je solidno iznad proseka, i bolja je od većine skupljih flegšip modela. Snapdragon 615 čipset i 3000 mAh lepo sarađuju. Asus nam je i ustupio na test interesantni metalni 10050 mAh Zen Powerbank veličine kreditne kartice, koji u kombinaciji sa dobrom autonomijom Selfija može danima da telefon podalje od utičnice.
      asus_zenfone_selfie_baterija_s.jpg
      asus_zenfone_selfie_11_s.jpgMože se reći da je Asus ZenFone Selfie solidna alternativa skupljoj ZenFone 2 ZE551ML varijanti koja nam je takođe bila na testu. U suštini pomenuti modeli su dosta slični, ali Selfie se ističe boljim prednjom kamerom za ljubitelja selfi fotografija. U toj ulozi ZenFone Selfie je bolji od većine smartfona, ali kvalitet i dalje nije sasvim idealan zbog preteranog šuma, čak izrazitog u slabijim svetlosnim uslovima. Zadnja kamera je iznad proseka, ali ne treba očekivati od telefona iz srednje klase da isporučuje fotke kao flegšipi od 600 ili 700 evra.
      asus_zenfone_selfie_s.jpg
      Za cenu od 375 evra u Srbiji, ovo je interesantan DualSim telefon koji može biti dobra alternativa modelima kineskih proizvođača kao što su Meizu ili Huawei. Jeste malo većih dimenzija, ali ko je navikao na koncept fableta neće imati problema da se navikne. Autonomija je baš iz tog razloga zapravo i sasvim dobra jer ispod haube ima mesta za 3000 mAh bateriju. Softverska strana Selfie modela nam se ne dopada čisto iz razloga što je apsolutno pretrpan preinstaliranim aplikacijama. Ekran je takođe malo tamniji nego što bismo voleli. Izuzev ovih pomenuih nedostataka, smatramo da je ZenFone Selfie vrlo solidan Android smartfon, a verujemo da će biti najinteresantniji ljubiteljima selfija, te poklonicima digitalnog doba i odgovarajućih kulturnih fenomena…
      Prednosti
      – Dobra prednja 13MP selfi kamera – Vrlo korektne performanse – Dugačka autonomija – Brzo lasersko fokusiranje kod zadnje kamere Mane – Preterana količina šuma u fotografijama – Pretrpan preinstaliranim aplikacijama – Nešto manja svetlina ekrana Cena: 32GB model – 44.990 RSD, oko 375 evra
      Smartfon na test ustupio Asus.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi