Asus Maximus IX Hero

Asus Maximus IX Hero

Nastavljamo sa testovima novih matičnih ploča koje su počele da niču kao pečurke posle kiše, nakon što je predstavljen Kaby Lake. Ovog puta je red na Asus da nam pokaže šta ume i reč je o nasledniku tradiconalno popularnog Heroja. Govorimo naravno o Maximus IX modelu koji predstavlja sve ono najbolje od Repulic of Gamers linije proizvoda, ali po ceni koja ipak nije potpuno nedostižna.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Još jednom ćemo se podsetiti šta zapravo donosi nova generacija čipsetova predstavljena sa Kaby Lake-om. Kao što smo i navikli, sa novim procesorima iz Intela stiže i nova serija čipsetova. Prvi od njih je naslednik Z170 i nosi oznaku, pogađate, Intel Z270. Reč je naravno o verziji koja je namenjena entuzijastima, a pored nje će biti i niz drugih za manje zahtevnu populaciju. Imenovanje se nije promenlio, pa će to biti H270, B250, Q270 i Q250, od kojih ćemo u komercijalnim modelima najviše viđati prva dva. Suštinski, razlike kao i uvek neće biti velike i svodiće se pre svega na mogućnost overkloka i dodatne opcije u vidu broja podržanih USB i SATA portova od strane samog čipseta.
      Gledajući šemu čipseta možemo jasno primetiti da se malo toga promenilo. Pre svega, moramo se podsetiti da je nekadašnji “Northbridge” odavno premešten u sam procesor, te da je ono što danas zove čipset mahom glorifikovani “Southbridge” koji se bavi konekcijama, odnosno interfejsima.
      Intel Z170 čipset – Dijagram
      uvod_intel_z170_dijagram_001.jpg
       
      Intel Z270 čipset – Dijagram
      uvod_intel_z270_dijagram_001.jpg
      Kao i kod Z170 čipseta, zadržana je podrška za DDR4, odnosno DDR3L memoriju, tako da će biti matičnih ploča sa podrškom za stariji standard. Takođe, umesto DDR4 2133 MHz, sada je tu podrška za DDR4 2400 MHz u fabričkoj varijanti. Dodate su četiri PCI-Express linije. Treba primetiti jedan novitet, a to je podrška za Intel Device Protection tehnologiju, koju nismo videli na dijagramu Z170 čipseta.
      To je manje-više sve, i ukoliko nam je i promakla neka promena, možemo slobodno reći da za većinu korisnika ona neće imati nikakav uticaj na svakodnevni rad. Sada je red na proizvođače da nas tradicionalno “zatrpaju” svojim pločama sa novim čipsetom u žurbi da što pre stignu do kupca. Maximus VIII Hero je bio jedan od modela koji nam je ostao u najboljem sećanju kada smo testirali matične ploče sa Intel Z170 čipsetom. Ovaj model je nudio gotovo sve što poželite od jednog modela iz RoG familije proizvoda, a u isto vreme ni sa čim nije preterivano. To je naravno rezultovalo, ne možemo reći povoljnom, ali možemo reći pristojnom cenom. Nijedna RoG ploča nije nikada previše pristupačna, ali je Maximus VIII Hero opravdavao svoju cenu u potpunosti.
      asus_maximus_viii_hero_009_s.jpg
        [modul]specifikacija=9091[/modul]
      Godinu i dva meseca kasnije tu je naslednik sa Intel Z270 čipsetom, a ideja bi trebala da bude slična. Vizuelno, promena je očigledna, iako je dizajn prethodnog Hero modela u našim očima bio gotovo neprevaziđen. Među neutralnim tonovima, suptilni crveni detalji su bili prava stvar za razbijanje monotonije i dodatnu agresivnost koju želimo da vidimo kod gejming matičnih ploča. Sa druge strane, novi model je prilično uniformnog izgleda i to je trend kome očigledno većina današnjih proizvođača teži. Ruku na srce, Asus će blagu monotonost itekako nadomestiti LED osvetljenjem u vidu AURA RGB sistema koji služi da osvetli RoG i Maximus logo na ploči u željenoj boji, nakon čega će ploča “živnuti” u estetskom, ali i bukvalnom smislu.
      asus_maximus_ix_hero_011_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_001_aura_001.jpg
      Izuzev kolorne šeme koja sada promenjena, nije teško primetiti da se konceptualno nije mnogo toga promenilo.  Štaviše, znajući koliko malo toga novi čipsetovi donose, a posebno Z270 u odnosu na Z170, to retko koga može da začudi. Pre svega, možemo primetiti da je novi parcijalni oklop nešto masivniji u predelu panela sa konektorima, dok u predelu audio sekcije otkriva nešto više od prethodnog.
      asus_maximus_ix_hero_013_s.jpg
      Naponska jedinica nije menjana u odnosu na prethodnika. Ona filtrira napon u deset faza. U pitanju je nova Extreme Engine Digi+ koja se sastoji od kvalitetnih MicroFine zavojnica, Nichicon Black Metallic 10K kondenzatora. Za VRM je odluka pala na Asus brendirani Digi+ ASP1405I o kome nemamo informacije, ali bi mogao vrlo lako da bude IR35201. Sve u svemu, solidna naponska jedinica, koja možda nije među najkompleksinijim, ali je izuzetno kvalitetna.
      asus_maximus_ix_hero_019_s.jpg
      Odmah pored se nalaze i četiri DIMM slota sa zvaničnom podrškom za DDR4 module do 4133 MHz. Maksimalni podržani kapacitet memorije iznosi 64 GB, a kao i uvek tu je mogućnost rada u dvokanalnom režimu. Odmah do memorijskih slotova je smešten i MEMOK! mikroprekidač i veoma korisni POST ekran koji će da posluži za otkrivanje potencijalnih grešaka
      asus_maximus_ix_hero_023_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_024_s.jpg
      S obzirom na to da se čipset nije previše menjao i da je dobio tek četiri PCIe linije više koje će većina proizvođača da iskoristi ionako za dodatni M.2 slot ili nešto slično, jasno je da se layout sa PCIe slotovima nije promenio. Dakle, tu su dva PCIe 3.0 x16 koji mogu da rade u x16/x1 ili x8/x8 režimu, a tu je i treći veliki PCIe 3.0 slot koji radi u x4 modu. Pored njih tu su i tri PCIe 3.0 x1 slota za ostale komponente.
      asus_maximus_ix_hero_029_s.jpg
       Iako nismo to očekivali, novi Hero je izgubio nekoliko SATA 6 Gbps konektora i sada ih ima ukupno šest. To je i dalje dovoljno, ali je zanimljivo da je to dva manje nego ranije. Pored toga, nema podrške za SATA Express 10 Gbps koji nam doduše neće ni nedostajati, obzirom da smo se u ovih par godina otkada je pomenuti interfejs predstavljen sreli samo jednom i to baš kada je ASUS predstavio svoj SATA 10 Gbps SSD. Inače, usput rečeno, dva SATA konektora koja nedostaju su rezultat izbacivanja ASMedia kontrolera koji je bio prisutan ranije.
      asus_maximus_ix_hero_032_s.jpg
      Kao što smo i očekivali, jedan M.2 je zamenjen sada sa dva. Oba poseduju podršku za 32 Gbps protok i mogu da “prihvate” najduže M.2 kartice, zahvaljujući promišljenom pozicioniranju iznad prvog PCIe x16 i druga dva PCIe x16 slota. Upravo tamo gde ima najviše prostora.
      asus_maximus_ix_hero_030_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_031_s.jpg
      Očekivano, audio sekcija nosi oznaku SupremeFX. Nova generacija ovog sistema nosi ALC S1220 audio kontroler, koji je opremljen dodatnim komponentama radi maksimalnog kvaliteta. Tu je NEC relej koji eliminše pucanje zvučnika, ESS9023P DAC i Texas Instruments RC4580 pojačalo za slušalice. Drago nam je da vidimo i kvalitetne Nichicon kondenzatore namenjene audio komponentama.
      asus_maximus_ix_hero_027_s.jpg
      Maximus IX poseduje i lepo dizajnirane “START” i “RESET” tastere, ovog puta u sivoj boji. Do njih se nalazi clrCMOS mikroprekidačem za momente kada uspete da preterate sa overklokom i zbunite automatski “recovery” sistem ploče.
      asus_maximus_ix_hero_028_s.jpg
      Dolazimo i do zadnjeg panela koji nije menjan previše u odnosu na Maximus VIII. Tu su po četiri USB 2.0 i dva USB 3.0. Pored njih, prisutna su i dva USB 3.1 porta od kojih jedan odgovara Type-C standardu (mali). Implementiran je PS/2 u kombinovanoj varijanti, HDMI 2.0, DisplayPort i LAN priključak. Pet pozlaćenih audio konektora od 3.5mm i jedan S/PDIF čine priču zaokruženom, a pomenućemo još i prekidače za BIOS Flashback i clrCMOS.
      asus_maximus_ix_hero_034_s.jpgUkratko, bios je odličan. Reč je o nepromenjenom UEFI biosu koji Asus već dugo vreme koristi za svoje ploče. Iako se vizuelno nije gotovo uopšte menjao u poslednjih dve godine, ovaj bios je konstantno poliran od strane proizvođača kako bi ostao ispred konkurencije.
      bios_asus_maximus_ix_hero_003.jpg
      Extreme Tweaker sekcija je bogata opcijama, tako da će overklokeri moći da uživaju njima. Sa druge strane, manje iskusni korisnici imaju odličan automatski sistem za overklok i gotove profile da eksperimentišu.
      bios_asus_maximus_ix_hero_001.jpg
      bios_asus_maximus_ix_hero_006.jpg
       
      bios_asus_maximus_ix_hero_005.jpg

      Za one koji ne vole da komponente svetle, postoji opcija da se LED-ovi ugase iz BIOS-a. Zanimljivu opciju predstavlja QFan tuning koji automatski prilagođava broj obrtaja ventilatora na kuleru. U praksi, ploča prođe kroz puni raspon brzina kojima ugrađeni ventilator raspolaže, uporedi ih sa temperaturama i prilagodi profil u skladu sa dobijenim vrednostima.
      bios_asus_maximus_ix_hero_004.jpg
      Sekcija za monitoring napona i temperatura je sjajna. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate.
      bios_asus_maximus_ix_hero_016.jpg
      bios_asus_maximus_ix_hero_022.jpg
      bios_asus_maximus_ix_hero_023.jpg
      bios_asus_maximus_ix_hero_024.jpg
      U pogledu pakovanja se nije praktično ništa bitno menjalo, jer je reč o RoG matičnoj ploči, a Asus ne voli previše da menja prepoznatljive karateristike koje su definisale celo tržište gejmerskih ploča. Ruku na srce, ovog puta su boje nešto svetlije u odnosu na nekadašnje “bordo” nijanse. Tipično, prednja strana ne nudi gotovo ništa od informacija o samoj ploči.
      asus_maximus_ix_hero_001_s.jpg
      Poleđina kutije je sasvim druga priča. Ovde možete pronaći gotovo sve ono što se nalazi i na samom Asusovom sajtu, doduše u šturom obliku zbog prostora koji je bio na raspolaganju.
      asus_maximus_ix_hero_002_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_003_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_004_s.jpg
      Propratna oprema broji dosta elemenata. Mahom su u pitanju nalepnice koje služe za lakše kabliranje i obeležavanje kablova. Ipak, tu su SATA kablovi, čvrsti SLI mostić, alat za pozicioniranje procesora u ležište i sl.
      asus_maximus_ix_hero_006_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_007_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_008_s.jpg
      asus_maximus_ix_hero_010_s.jpgTest konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 7600K Matična ploča: Asus Maximus IX Hero RAM: 2 x 8 GB DDR4 Geil TridentZ 3200 MHz HDD: Seagate 1TB 7200 RPM VGA: Intel HD Graphics Napajanje: Cooler Master V1200 PlatinumOS: Win 8.1 Pro
       
       
      [modul]test=482[/modul][modul]test=483[/modul]Ovo je osma generacija Maximusa, a Hero je već dugo deo tradicije i to se jasno vidi. Već od prve verzije biosa ploča radi besprekorno i dala nam je do znanja da je spremna na sve. Overklok potencijal našeg procesora smo na vazduhu iskoristili maksimalno. Ništa manje nismo ni očekivali. Maksimum od 5 GHz smo dostigli vrlo lako, povećavanjem napona i množioca tako da smo u dva poteza postigli stabilan takt. Uz dodatno provedeno vreme i fino štelovanje se verovatno može izvući još barem 100 MHz. Bilo kako bilo, ova ploča je ipak idealna u kombinaciji sa K procesorom uz adekvatno vodeno hlađenje kako biste izvukli maksimum.
      asus_maximus_ix_hero_001_s.jpg
      Asus Maximus IX nije revolucija, već jedan evolutivni korak unapred. Stoga, idealan je za korisnike koji žele fantastičnu ploču i donekle ne žale novac. Kažemo donekle, jer ipak nije reč o ekstremno skupom predstavniku RoG serije i može se reći da opravdava svaki uloženi dinar, jer se kvalitet vidi na svakom koraku.
      asus_maximus_ix_hero_001.jpg
      Prednosti:– Kvalitet izrade- Ugrađene komponente- Još bolja Supreme FX audio sekcija- 10 USB konektora- LED osvetljenje
      Nedostaci:– Dva SATA 6 Gbps u odnosu na Maximus VIII Hero- (Uslovno) nedostatak SATA 10 Gbps
      Matičnu ploču za potrebe testa ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi